BINNENLAND, Zweden en Noorwegen. Duitschland. Rusland. Het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. zou willen wisselen met de naar Rusland stoomende Fransche vloot, zooiets wil men beletteü, maar hoe? Het grappigste van alles is nog dit, dat de Keizerin van Rusland mejuffrouw Lueie Faure heeft uitgenoodigd met haar vader naar St. Petersburg te komen en het meisje gaat gaarne mee. Maar zjj mag niet aan boord van een oorlogsschip reizen en zou dus over land moeten gaan. Wn dan zou de Duitsche Keizerin haar te Berlijn wel eens kunnen laten begroeten door eerejuffers. Dat mag volstrekt niet, zeggen eenige Fransche heethoofden, aan zoo iets mag het Hoofd van Frankrijk zijn dochter niet blootstellen. Wanneer Keizer Wilhelm zich nu nogmaals de dankbaarheid, zooal niet van het Fransche volk, dan toch van den heer Faure, van de Regeering en van het protocol wil verwerven behoeft hij slechts de verzekering te geven dat mej. Faure ongehinderd door Duitschland zal kunnen trekken en den Presi ent de Duitsche vloot niet ter begroeting tegemoet gezonden zal worden. De warmte der laatste dagen heeft in Noorwegen veel onheil veroorzaakt. Op de hooge rotsen is de sneeuw plotseling aan het smelten geraakt en in woeste vaart rolde het water naar beneden, vulde met donderend geraas de beek bij Dram men en de stroompjes elders, die allen buiten hun oevers zijn getreden en landen en bosschen hebben overstroomd. Het dal te Konusberg is een zee g lijk, hier en daar steken de dennenboomen boven het water uit. Eene groote menigte hout wordt door den stroom meegevoerd, bruggen zijn vernield en verscheidene fabrieken staan stil. Bovendien heeft eene party hout zich opgestapeld boven Kongsberg en bedreigt nu ernstig de hoeven en huizen aldaar. Voortdurend stijgt het water en de stem ming der bevolking is zeer angstig. Het koren kwam juist op, en nu zijn al de ak kers verwoest. Men vraagt zich met angst af wal het einde van dit alles zijn zal. Het verkeer te land is geheel gestremd. De stad Skiën wordt ernstig bedreigd, de stad staat reeds onder water en de stoomvaart is opgehouden, daar hooge golven het landen van schepen beletten. Wie heeft nu toch overwonnen, zal wel meer dan eens gevraagd worden nu het proces-V on Tausch is afgeloopen en de Duitsche pers er eene overwinning in ziet voor den minister Baron Von Mar- schall. Geheel anders, zegt de Temp», is de afloop van het proces. «Baron Von Marschall gaat heen als overwonnene! Zijn verlof is een voor wendsel dat niemand zal bedriegen. Von Tausch is overwinnaar, de geheime po litie heeft over de diplomatie gezegevierd, de coulissenintrigue over de openlijke staatkunde, de omkooperij als middel om te regeeren over het eerlijke naieve libe ralisme. Von Tausch is de ware over winnaar van den dag, de man van het gel dende stelsel, de man van de toekomst.» In den laatsten tijd zijn de betrekkingen van het Vaticaan en de Russische regee ring bijzonder harteljjk. Sedert lang zijn een aantal Roomsche bisschopszetels in Rusland onbezet geweest. Thans is een overeenkomst getroffen over de te benoemen bisschoppen en men kan de bekendmaking van de benoemingen spoe dig verwachten. In het Vaticaan heeft men met bijzon dere voldoening gehoord van de bevelen van den Ozaar die den Roomschen Uniaten in Rusland de vrije uitoefening van den eeredienst verzekeren. De Paus heeft kei zer Ni col a as voor deze gunstige bepa lingen zijn dank laten betuigen. In het Oo9ten blijft, niettegenstaande de vre- desanderhandelin <en worden voortgezet de toe stand zeer gespannen. Met koortsachtige gejaagd heid, alsof een groote oorlog in het verschie' is wordt in Turkije gewerkt aan de uitbreiding van het actieve O tomaanscbe 1 ger. Alles wat strijdbaar is, wordt in Turkije onder de wapens gebracht en met zenuwachtige gejaagdheid wor den de Mahomedauen uitgerust ten oorlog. Sedert het sluiten van den wapenstilstand zijn 44 ba taljons uit Anatolië naar Kuropeesch Turkije gezonden en in colonnes geschaard van Rodosto tot Salonica. Bovendien wordt de geheele 'eserve geoefend in het gebruik van het Mauser geweer en niet minder dan 1.300.000 stuks van dit wapen zijn door de Regeering besteld. In Macedonië zullen 20 nieuwe cavalerie-regimenten gelicht worden, waarvoor duizenden paarden uit Europa moe ten komen. In 't geheel bestaat het Turksche leger thans uit 720.000 man. De wijze, waarop de voort durende mobilisatie plaats heeft, en waarop de troepen, die onder de wapenen komen verdeeld worden, doet velen vermoeden, dat Turkije een Armenischen inval vreest of met wantrouwen het werk der Europeesche Mogendheden gadeslaat. Ook op zee is een wapenstilstand gesloten. Daardoor zijn de blokkades opgeheven en keert de Griekse he vloot uit de Turksche wateren terug. Het eiland Kreta zal volgens een besluit der Mogendheden een eigen Gouverneur krijgen. Hij zal Christen moeten zijn en hem wordt toe gekend het recht van gratie en amnestie. De Regeering van het eiland zal worden sa mengesteld uit Christenen en Mahomedanen, afzonderlek gekozen, in evenredigheid tot het aantal belijders der beide godsdiensten; het zal worden bijeengeroepen iedere twee jaar en bo vendien ingeval van noodzakelijkheidhet zal de begrooting en alle wetten kunnen aannemen met volstrekte meerderheid. Omtrent de financieele regeling van het eiland is bepaald, dat alle directe en indirecte belas tingen, zonder uitzondering, de inkomsten uit domeinen, zoutmijnen, posterijen en telegraphie behalve die behoorende aan vreemde regeeringen of particuliere maatschappijen zullen ten goede komen van de schatkistdaaruit zal eene jaar lij nsche schatting worden betaald van 10,000 p.st. aan de Turksche regeering, doch eerst na verloop van vijfjaren. Verder zal een gendarme rie onder bevel van een of meer vreemde of ficieren worden belast met het handhaven der orde, zoonoodig gesteund door contingenten van vreemde Mogendheden. Zoodra die contingenten vertrokken zijn, zal eene locale militie worden gevormd, om hen te vervangen. Op het eiland zal de Griek sche taal de offi- cieele taal zijn. Wetten, besluiten en mededeelingen znllen echter ook in het Turksch worden uit gevaardigd. Ten slotte is nog bepaald dat het eiland Kreta een eigen vlag zal hebben. De oorlog tusscnen Griekenland en Turkije is nu wel voorloopig geëind gd, maar de ellende van den strijd doet zich gevoelen en de gekwet sten zijn nog niet herstela. Het Roode Kruis in Duitschland heeft meer dan honderd bedden met toebehooren en andere hulp uit Munchen naar Athene gezonden. L)e sous-chef van de vrijwillige Sanitats-kolonne te München, baron Von Stromer, is medege- gaan en zal zich ter beschikking van de Griek- sche Regeering stellen. Dringend wordt nog om hulp gevraagd daar Griekenland niet bij machte is in het noodige te voorzien. Bloedbelasting. Het anti-revolutionnair blad De Standaard van Dr. Kuyper, komt ertegen op, dat men de plaatsvervanging in onzeleger- organisatie stempelt met den naam bloedbelas ting//. Die naam zou juist zijn, meent het blad, in dien de gegoede klasse van de loting was vrij gesteld, of indien iemand de verplichting kon worden opgelegd om als remplatjant in dienst te gaan. Maar zoo vervolgt, dan De Standaard dit is niet zoo. Wie niet als remplacant wil gaan, of zijn eigen nummer wil houden, dien staat dit vol maakt vrij Indien (lan ook de lagere kla99e metterdaad zoo gekant ware tegen de plaatsvervanging, zou zjj zelve het volkomen in haar macht hebben, om morgen aan den dag zonder eenige wet den persoonlijken dienstplicht in te voeren.. Daartoe toch zou ze niets te doen hebben dan te maken, dat niemand zich als remplacant aanbood, of ook niemand zijn nummer wilde verwisselen. Dan zou vanzelf een ieder persoonlijk moeten dienen. Doch juist dat geschiedt niet. Geheel vrjjwilig bieden ze zich bij hoopen aan, en kantoor bij kantoor loopt uw huis af, als ze weten dat er kans is, om een remplacant bjj u te plaatsen. Iets wat niet gezegd wordt, om te reageeren tegen ons beginsel, dat de defensie persoonlijken dienstplicht eischt, maar om dan toch eens de holheid op de kaak te stellen van wie onder voorgeveD, dat hjj het voor de armere klasse opneemt, ons met het geroep van Moed belasting naloopt. Laat men ons, zegt het Anti-revolutionnaire Orgaan zeer terecht, eens één enkelen man uit de lagere klasse aanwijzen, die anders dan ge heel vrijwillig en wat graag, zich als remplacant liet inlijven Volgens de Staats-Courant bedroeg de be volking van Noord-Holland op 1 Januari 1896 445,299 mannen en 474,282 vrouwen, tezamen 919.511 en op 1 Jan. 1897 451,973 mannen en 481,719 vrouwen, te zamen 933,692. Van de gemeenten boven de 10,000 zielen bedroeg op 1 Januari 1897 de bevolking: van Amsterdam 494 189, Haarlem 60,788, Den Helder 25,628, Zaandam 18,009, Alkmaar 17,349, Hilversum 16,499, Haarlemmermeer 16,103, Hoorn 10,625. Alkmaar, 8 Juni. De Vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer Alcmaria alhier, zal in hare op 11 dezer te houden alge- meene vergadering overgaan tot benoeming eener commissie van vijf ledeo om eene concessie aanvraag voor te bereiden voor een tram Alk maarBergenEgmond aan Zee, waarvoor reeds een voorloopig onderzoek heeft plaats gehad. Een gevangene heeft zich dezen morgen in de strafgevangenis alhier door ophanging van het leven beroofd. Leiden, 8 Juni. Op de voordracht voor stadsvroedvrouw alhier zijn geplaatst: Mejn. B. de Jong te Groningen; A. Zoethout, te Drachten, en J. J. de Boer, te Hattem. Velsen, 8 Juni. De stationschef de heer Van der Goes alhier, is overgeplaatst naar Gorinchem. Sloten, 8 Juni. De heer W. Tuijnman te Haarlemmerliede is gekozen tot secretaris-pen ningmeester an den Amsterdammerpolder. Tessel, 8 Juni. Het boren van een Norton- put in den Prins Hendrikpolder op dit eiland heeft niet het gewenschte gevolg gehad. Men wil nu trachten het voor de pachthoeven in dien polder benoodigde versehe water uit de Zuidwester duinen te verkrijgen. Zandvoort, 8 Juni. Ten noorden van villa //Clarawerth//zal alhier een groot hotel verrijzen. Den bouw en verdere regeling is opgedragen aan den architect Alphonso Neyrinck van Blankenberghe, terwijl de aannemers zijn de heeren Hoom en Marens allen van Am sterdam. Tot opzichter is benoemd de heer J. A. van Noppen, bouwkundige van Zandvoort. Met de oprichting van dit hotel houdt verband een aanleg van nieuwe straatwegen. Het werk zal aanvangen den 16en Juni van dit jaar terwijl het gebouw den le Mei 1898 zal moeten worden opgeleverd. Alkmaar, 8 Juni. De heer Mr. H. Ph. de Ranter uit Haarlem, zal den Hen Juni a. s. als spreker optreden in eene openbare vergade ring der politieke vereeniging u Vooruitgang alhier. Hoorn, 8 Juni. Het contract dat de gemeen te heeft met den aannemer der gemeentereini ging hetgeen 1 September a. s. afloopt, wordt niet verlengd. Opnieuw zal eene openbare in schrijving plaats hebben. Naar wij vernemen zal de commissaris van politie te Scheveniogen, de heer L. G. Vernée, na in de maand Juli e. k. in het genot van verlof te zijn gesteld, met ingang van 1 October om redenen van gezondheid zijn be trekking neerleggen. Door de regenten van het R. K. fonds van liefdadigheid te 's-Gravenhage werd in het gesticht Groene9tein alhier aanbesteed: het bou wen van een jongens- en een meisjesschool, alsmede een portierswoning. Minste inschrijver was H. R. Hendriks te Amsterdam, voor f 47,844. De £chielandsche tram vervoerde gedurende de beide Pinksterdagen ruim 6000 passagiers van Rotterdam naar Hillegersberg Door de stoombootreederij Fop Smit Oo. werden gedurende de Pinksterdagen met hare stoombooten vervoerd tusschen Rotterdam, Dord recht en Gorinchem 24,965 passagiers. De drukte der Pinksterdagen is te 's Graven- hage buitengewoon geweest. Aan het station der Holl. Spoorweg Maat schappij kwamen en vertrokken pl. m. 80 extra-treinen, en bovendien waren de gewone treinen zeer versterkt. Van Maandagmiddag vier uur tot 's nachts half twee toen de laatste trein in de richting van Rotterdam vertrok waren de perrons zwart van da menschen. Alles liep in goede orde af. Het aantal reizigers, dat Zaterdag jl. en met de Pinksterdagen kwamen en vertrokken aan het Holi. spoorstation aldaar, kan veilig op 75 a 80 luizend geschat worden. Aan het station werden alleen circa 29000 kaartjes verkocht. Ook aan het Staatsspoorstation heerschte een buitengewone levendigheid. De Staatsspoorstoomtram vervoerde gedurende de beide Pinksterdagen ongeveer 21,000 reizigers naar en van Scheveningen. De tram- en omnibus-maatschappijen maakten eveneens goede zak n. De Haagsche tramweg-maatschappij vervoerde op beide dagen een totaal van 96545 personen waarvan 16242 per electrische tram den Haag- Scheveningen 39191 met de paardentram langs den ouden Scheveningscheweg, 9373 op de lijn naar de Laan van Meerdervoort, 7945 op de lijn naar het Kanaal, 67 LX op de lijn naar de Bankastraat en 17083 met de stoomtram Den Haag—Delft. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan het comité ter bevordering van den aanleg van een tramlijn van Edam naar Volendam en Kwadijk (aansluitende aan den Staatsspoorweg ZaandamHoorn) doen weten, dat zij geen vrijheid hebben bij de Provinciale Stalen een subsidie voor te dragen, daar het plan nog meer vereen-oudigd dient te worden. De drukte die te Amsterdam gedurende de Pinksterdagen heeft geheerscht, kan afgeleid worden naar het navolgende Door de Amst. Omnibus Maatsch. zijn 193,000 passagiers vervoerd tegen 171,000 in 1896. Holl. Spoorweg Maatij.. 50,000, waarvan een aanzienlijk deel voor Haarlem bestemd is ge weest. Noord Holl. Tram 12,500. Staatsspoor ongeveer 10,000. De door ons verzamelde gegevens zegt het Handelsblad waaraan wy bovenstaand ontleenen, zijn onvolledig, want wie zal een slag durven slaan naa r de duizendtallen wielrijders, die Am sterdam uitgetrapt zijn; zij, die per rijtuig gin gen; de wandelaars, de roeiers. Zoo schudt Amsterdam's bevolking jaarlijks het stof van baar schoeisel en geniet er de Pinksterdagen //huiten.// Een Handleiding voor Voorzitters en Leden van Stembureaux, die een klein handig boekje en volledig bijgewerkt is tot ultimo Mei, zal dezer dagen zeker velen welkom zijn. Er is er nn een verschenen te Utrecht bij den uitgever J. de Kruijff, bewerkt door den heer C. W. Wagenaar, commies-chef der afdeeling Kiesrecht ter gemeente-secretarie te Utrecht. Een register stelt den lezer in staat alles op te zoeken wat hij van de verkiezingswerkzaamheden weten wil. Toen gisteren morgen de werklieden te Ouds- lioort naar hun werk togen, bemerkten zij, dat in den Rijn het lijk lag van den scheepsbouw meester J. Boot, van Woubrugge, die vermoe delijk den vorigen avond laat is verdronken. Zijn chef van de scheepstimmerwerf was met hem in gezelschap en ook deze is verdwenen, terwijl een roeibootje wordt vermist. Heden zal de heer Mr. Sahlmann als spreker optreden te Bergen op Zoom ter aanbeveling van de candidatuur-le Ram aldaar. Deze lezing zal uitsluitend voor de Katholieke Kiezers toe gankelijk zijn. Te Rotterdam is een agent van politie met een bloedende wond aan het achterhoofd in be- wusteloozen toestand op de siraat liggende ge vonden. Orer de aanleiding tot dezen laaghartigen aanslag ligt, naar de N. li. Ort. meldt, een geheimzinnig duister want de verwonde poli- tie-agent zelf weet geen opheldering te geven. Alleen is het zoo goed als zeker, dat Jonker, die belast was met de surveillance van de Wijnstraat en omgeving, verradelijk van achteren is aange vallen. Volgens zijn beschrijving is de dader iemand van ongeveer 24 jarigen leeftijd, gekleed met witte broek, blauwe trui en pet met rechte klep. Men heeft echter nog geen aanleiding ge vonden om iemand te arresteeren. De toestand van den verwonde is bevredigend ware hij echter niet in tijds gevonden, dan zou hij waarschijnlijk dood gebloed zijn. Een echt Amsterdamsch standje deelt de Tele graaf mede, dat Maandag-avond aldaar in de St. Nicolaasstraat plaats had. Gewoonlijk krijgen de agenten van politie het bij zulke standjes te kwaad, zoo ook hier toen omstieeks alles in opschudding was in een bierhuis, en zooals meer voorkomt aan de trapdeur er naast ook rumoer er waren al klappen gevallen, er werd nu ge keven. Drie politie-agenten bemoeiden zich met het geval en maanden de lui aan, naar binnen te gaan. Uit een donker trapportaal klonk nog steeds geschreeuw naar buiten en een stevige, jonge kerel scheen met geweld op straat de ruzie te willen voortzetten Toen wilden de agenten hem mee naar het bureau nemeD, doch nu had men het lieve leventje gaande. Eene vrouw in een wijd jak gekleed, met loshangende haren sloeg haar armen om den hals van den jongen man, die zich tegen zijn overbrenging verzette. Som migen uit het publiek wilden eveneens zijn ar - restatie tegenhouden, doch een der agenten trok zijn sabel en een ander blies opzijn politiehoorn om assistentie. De arrestant gaf echter geen kamp, ook toen er er nog een vierde en vijfde agent waren bijgekomen. Hij klemde zieh vast aan een voor een vensterluik gespijkerde lat en bleef zieh uit alle macht verzetten. Doch nog een zesde agent kwam te hulp; de arrestant werd geboeid, een paar agenten trokken de sabel en maakten ruim baan en toen werd de woes teling, die zich op den grond had laten vallen, naar den N. Z. Voorburgwal gesleept en naar het politiebureau in de Molsteeg gebracht. In het Belgische Park te Scheveningen is gisteren-morgen een man werkzaam aan de rio- leering dood ter aarde gevallen, hij was lijden de aan eene hartverlamming. Door de plaatse lijke politie werd het lyk per raderbaar naar zijne woning in den Haag overgebracht. Buiten Breda is, tijdens de kermis, een soort kampong gevormd bestaande uit kermiswagens en toebehooren. Onder de bewoners van allerlei nationaliteit, brak gisteren een verwoede twist uit, eindigende in een formeel gevecht, waarin legio blauwe oogen en bloedende neuzen werden opgeloopen. De roeiwedstrijd te Haarlem op Tweede Pink sterdag was voor de leden van de studentea- roeivereeniging //Triton// te Utrecht een geluk kige dag. Zij roeiden flink en behaalden meni- geu triomf. Zij werden dan ook bij hun terugkomst te Utrecht feestelijk ingehaald. De petroleiimproductie. In het laatste jaar zijn, volgens Engineering, in de Vereenigde Staten 53 millioen fusten, elk inhoudende 189 liter, petroleum en in Rusland 38 millioen fusten petroleum verzameld. De totale productie ter wereld wordt geschat op 95 millioen fusten, maar hierbij is niet ge rekend de hoeveelheid, die in de petroleum- distrieten wordt gebruikt. Oostenrijk Hongarije leverde 1,250,000, Ca nada 892,574 en Indië 295,994 fusten. In Peru worden meer en meer petroleum- bronnen geëxploiteerd. Het petroleumdistrict daar heeft een oppervlak van 1800 vierkante Km., terwijl het district in Pennsylvanië, dat gedurende 30 jaren meer dan 516 millioen fusten heeft geleverd, slechts 900 vierkante Km. groot is. Er is daar nog een groote voor raad van die belangrijke aardolie. Echt Fransch. Op een deel van het terrein waar de verbrande Weldadigheidsbazar te Parijs gestaan heeft, zal een kapel worden gebouwd ter gedachtenis aan de slachtoffers. Ongepast kostuum. De President der Bech- bank te Crefeld heeft aan een getuige die in wielryders-kostuum voor de Rechtbank verscheen, doen opmerken, dat een dergelijk kostuum //on gepast// was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2