NIEUWE Katwijk. Helder. Een nieuw middel, Rome voor de Poorten No. 2703 Zaterdag 12 Juni 1897. 22ste Jaargang. Jhr. J, W. Yau Nispen tot Sevenaer. Dr. H. J A, M. Schaepman. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige in plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het buitenland Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. BTJBEATTSt. Janstraat Haarlem. /1,10 «1,40 «2,80 «0.03 Van 16 regels50 Cents Elke regel meer71/j Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Redacteur-Uitgever, W. K P P E R S. Zij, d ie zich met den aanvang van het nieuwe kwartaal (1 Juli) als abonné doen inschrijven, ontvangen van at heden de voor dien tijd verschijnende num mers van de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT en het ZONDAGSBLAD gratis. By een vorige gelegenheid kwam te Hel der de katholieke Candidaat in herstem- FXV1LLXTON Beschuldigd. De Katholieken van Katwijk zjjn sinds 1888 byna altijd met een eigen Candidaat voor den dag gekomen. In dat District bestaat hiertegen, ook in de tegenwoordige omstandigheden, geen bezwaar, omdat de ondervinding geleerd heeft, dat daar de liberalen zoo weinig sterk zijn, dat zij het niet tot een herstemming brengen. De ondervinding leerde echter ook, dat bij de herstemming al wat niet Roomsch was, zich steeds vereenigde op den protes- tantschen Candidaat. En daarom moeten de Katwyksche kiezers het uiterste beproeven om Dinsdag a. s. hun Candidaat in eens er in te krijgen. Dit zal te eerder mogelijk zijn omdat de oude Katwjjber kiezers van oudsher bekend staan als mannen voor wie kiesrecht met terdaad kiesplicht is en zjj de nieuwe kie zers door hun voorbeeld wel gemakkelijk tot navolging zullen kunnen bewegen. Bo vendien heeft men in Katwijk een Candi daat, die zijn sporen op politiek terrein reeds ruimschoots verdiend heeft en die dra ger is van een naam, welke in de katholieke wereld zoo'n bijzonder goeden klank heeft. Dit alles geeft ons redenen om te vertrou wen dat meer dan de helft der opgekomen kiezers Dinsdag a. s. zullen blijken hun stem te hebben uitgebracht op {Vervolg.) En dan komt <lie domme vicomte nog over Moulin spreken de markies is even als ik; hjj kan den kassier van mjjn echtgenoot niet uitstaan. Ik weet niet waarom, maar hij boezemt ons beiden evenveel afkeer in. Mevrouw Bertin zou hoogstwaarschijnlijk op dit onderwerp nog verder hebben doorgedraafd, daar, zooals duidelijk bleek de kassier niet de eer had, haar te behagen, zoo op dit oogenblik kapitein Castillac niet de zaal ware binnenge komen. Me.rouw, sprak hij, uw feest is raagnifi- que en ik maak u wel mijn compliment geloof me, ik zou het gaarne tot het einde toe bewo nen, maar ik verzoek u, mij wel te willen ver ontschuldigen. Gaat ge ons nu reeds verlaten, kapitein Met leedwezen, mevrouwmaar die dui- velsche reis van Bordeaux tot ParjjsGe weet, voor ons zeelieden is niets vermoeiender, dan uren achtereen in een spoorweg-coupé te zitten. In plaats van dien satanschen spoorweg aan te leggen had men honderdmaal beter gedaaD een flink kanaal te graven. Ik had de reis veel liever op een vaartuig gemaakt, al had die ook een ganschen dag moeten duren. De duivel hale die spoorwegen. Ik ben letterlijk geradbraakt en verzoek u dus nogmaals mij wel te willen ver ontschuldigen. Gaarne had ik mjjn vriend Bertin ming met het thans aftredend lid den heer Staalman. Veel scheelde»het niet of de katholiek ware toen gekozen. Of de katholieken dit maal daar gelukkiger zullen zijn? Wij hopen het van harte. In ieder geval zal het zeker aan hen wel niet liggen of dit doel zal worden bereikt, terwijl zy om daartoe te geraken niet beter kunnen doen dan op 15 dezer allen zonder uitzondering bun stem uit te brengen op huünen uitne- menden Candidaat Het laatste ons bekende middel, dat aangewend wordt om ons volk in te enten met de anti-Roomsche-bacil is, dat wij Katholieken de geschiedenis vervalschen en dat nog wel in gezelschap met de so cialisten. Of dit middel nu eindelijk eens pakken zal en de echte Romophobie zal doen ont staan, waarmede vroeger zoo vaak uitste kende resultaten bij de stembus verkregen werden? Wij betwijfelen het alweder. Immers iemand, die niet. al te dom is, moet zich afvragen Waarom komt men met dit nieuwe middel juist nu voor den dag en waarom niet bij de stembus van 1894, terwijl bo vendien de ondervinding iedereen wel zal geleerd hebben, dat dadelijk na afloop der herstemmingen, ingezonden stukken waarin bedoeld middel wordt aanbevolen dadelijk naar de snippermand worden verwezen door dezelfde Redacties, die het nu opne men als middel om tot hun doel te ge raken. De Nieuwe Rott. Ct. vermeldde dezer dagen dat te Bodegraven de Besturen van de Katholieke en de Anti-revolutionnaire nog gezien, maar hij is nergens te vinden. Wees zoo vriendelijk hem mijne groeten over te bren gen ik hoop hem morgen te zien Dames, ik heb de eer Een oogenblik, kapitein, riep mevrouw Bertin, vertel mij eens, hoe hebt ge toch den markies kunnen slaan Och, doodeenvoudig, ik had de kaarten, ik speelde, ik won niets gemakkelijker dan dat Nu viel miss Ketty hierop in, gij hebt hem een aardig sommetje afgewonnen, en kunt over uw avond tevreden zjjn. Ikoch, niet meer, dan over iederen avond, mijne armen, dat is wat anders. Uwe armen Zeker, dames, al het geld, wat ik met het spel win, berg ik in eene casette, (ik noem dat mijn armenkas) en raak er niet aan, voor ik in de gelegenheid bfcn, er den eenen of an deren armen duivel mee uit den nood te helpen en zie hier, het geld van den markies heb ik hier nog juist, zooals ik het van hem ontvangen heb, vier pakjes van tien biljetten van duizend franks, en die worden nu zorgvuldig in de armenkas geborgen, tot tjjd en wijle dat ze te voorschijn worden geroepen, om aan het voor geschreven doel te beantwoorden. Waarlijk, kapitein, dat is zeer schoon Och neen, louter gewoonte t Sommigen noemen dat zonderling welnu, ik ben een zon derling op mjjn manier en de Oosterlingen zjjn zonderling, zeggen de Parjjzenaars. Intusschen, dames, heb ik wel de eer En hiermede nam hij afscheid, zich een weg kiesvereenigingen aan één tafel gezeten hebben. Broederlijk nog wel. Het blad zegt er niet bij of die Besturen gehandeld hebben over de invoering der inquisitie in Nederland. Maar ook zonder dit is het vernielde feit ernstig genoeg. Men weet het de N. 22. Ct. is wars van alle godsdiensthaat zij is vóór alles verdraagzaam en daarop vooral is gegrond haar liefde voor de openbare school waar Roomsche en Pro- testantsche kinderen broederlijk naast el kaar op dezelfde banken zitten. Maar dat in verkiezingstijden katholieken en geloo- vige Protestanten naast elkaar aan dezelfde tafel zitten, schijnt haar te machtig, zóo dat zy niet kan nalaten zulke feiten we reldkundig te maken in de hoop wellicht, dat haar lezers eindelijk doordrongen zul len geraken van het denkbeeld, dat Rome voor de Poorten staat, waarvan het nood zakelijk gevolg moet wezen, dat zij hun stem zullen uitbrengen op de libei ale can didates Wij zouden wel eens willen weten hoe vele Protestantsche kiezers zich op die manier zullen laten vangen. Maar al was hun aantal ook groot dan nog gelooven wij, dat daardoor de libe rale party veel meer in diepte zou verlie zen dan zij in breedte zou winnen. Oostenrijk-Hongarije. De overstroomingen hebben in het zuiden van Hongarije vreeselijke verwoestingen aangericht. De stad Panesova is in groot gevaar en in Glogon zijn zeer veel huizen, door het water ondermijnd, ingezakt. Engeland. De leden der Engelsehe Kamer van Af gevaardigden behooren voor het meerendeel tot den landbouwstand, de meesten zijn grondeigenaars, heerenboeren. Verder vindt men in de Kamer handelslieden, fabrikan ten, advocaten, notarissen, professors, jour nalisten, gepensionneerde officieren en amb- banende door de dansende paren, die zich op de wegslepende tonen van het orkest bewogen. Wanneer men gedurende de nachtelijke uren een hond hoort huilen, heeft zjjn stjmiets zoo smarteljjks, zoo klagends, dat die veel overeen komst heeft met de smartkreten van een mensch. De moedigsten gevoelen zich door schrik be vangen en algemeen wil het volksgeloof in dit gehuil den voorbode zien van een op handen zijnd sterfgeval. In vele gevallen wordt dit geloof intusschen niet gelogenstraft. Op het oogenblik, dat de kapitein den salon verliet, weerklonk het akelig gehuil van een hond, boven de luidruchtige feestvreugde uit en vervulde iedereen met schrik en ontzetting. Het orkest zweeg, de dans hield eensklaps op. Mijn God, riep Jeanne in doodsangst uit, als ons nu maar geen onheil overkomt. Bahl gelooft ge ook al aan sprookjes? riep de markies met bleek gelaat en bevende stem, waaraan hij, hoewel tevergeefs de noodige vastheid trachtte te geven, verouderd bijgeloof, anders niet ha ha 1 Lach niet markies, antwoordde Jeanne ernstig, lach niet, wie weet, hoe spoedig het de beurt van een onzer is, wie weet of de dood niet reeds onder ons rondwaart! Och kom, dwaasheid, wat al drukte om een hond, die misschien tegen de maan blaft Allons, muzikanten, een galop, spoedig een galop! Maar noch orkest, noch dansers, hadden den moed, aan dat bevel te gehoorzamen. Schrik en ontzetting had zich van iedereen meester ge- tenaren, doctors, apothekers, enz. En die Engelsehe Kamer verricht vlug en deug delijk werk. Advocaten worden in Engeland niet veel tot Afgevaardigden gekozen. Zy praten te graag en te veel. Turkije. De Mahomedaansche bevolking van het Turksche rijk heeft den Sultan geluk ge- wenscht met zijn overwinningen op de Grieken. Ook ontving de Sultan geluk- wenschingen met de behaalde zegepraal uit verschillende groote steden van Britsch- Indië. België. Z. Em. kardinaal Goossens heeft dezer dagen in het werkmanshuis te Brus sel in eene rede aangedrongen, dat de ka tholieken vereenigd moeten blijven«Blijft vereenigd, zeide de kardinaal, gjj meerderen en minderen, machtigen en zwakken, mees ters en werklieden, vereenigd met hart en geest, vereenigd met den wil en in uwe werken, vereenigd in het verdedigen van uw H. Godsdienst, vereenigd voor den voor uitgang op maatschappelijk gebied. Z.Em. wees er verder op: dat iedereen op zyne hoede moet zijn tegen valsche scheurmakers. Transvaal. De Redacteur van de Transvaal Adver tiser is met 50 beboet omdat hij had te verstaan gegeven dat leden van den Volks raad waren omgekocht ten aanzien van de Zondagswet. De runderpest neemt sterk af in de Transvaal, maar zij woedt voort in den Oranje Vrijstaat en in de Kaapkolonie. In Natal worden voorzorgsmaatregelen ge nomen. Het Oosten. Griekenland, gaat steeds voort met de Turken te beschuldigen gruwelen te plegen in het ver overde Thessahë. De jongste klachten zijn, dat de Turken de vrjje scheepvaart in de golf van Ambracia beletten, meer troepen dan noodig is in Thessalië samentrekken en daar weer ge plunderd en gebrand hebben. Met name genoemd wordt het dorpje Divri, door ongeregelde troepen in de asch gelegd. Rusland schijnt nu weer een deel van het Tempedal met Tirnavo aan Turkjje toe te ken nen, terwijl de andere Mogendheden dit plan tegenwerken, hierdoor schieten de vredesonder handelingen slecht op. maakt en te midden van deze akelige stilte, weerklonk opnieuw een gehuil, langer, door dringender dan het eerste en veroorzaakte zoo algemeen ontsteltenis, dat de dansers zich ver spreidden, de meisjes bjj hare ouders een toe vlucht zochten, de spelers hun spel verlieten, en de oudere dames zich om de gastvrouw schaarden, allen in de grootste verwarring en geheel onder den indruk eener ontzettende ge beurtenis. En ziet, aan de groote salondeur verscheen een man met vreeselijk verwilderd voorkomen, slechts half gekleed, angstigen blik en verwarde haren, gelaat en kleederen waren met bloed bevlekt. Deze man was onze oude bekende Baptistin, de trouwe dienaar van den heer Bertin, dien wij zooeven naast de kast in het bureau van de bank verlaten hebben. Zjjn trouwe hond Ribi volgde hem op den voet, en liet voortdurend zjjn akelig geluid hooien. Met wankelende schreden, de armen uitge strekt als zocht hij te vergeefs een steunpunt, trad de oude man den salon binnen, trachtte te spreken doch kon niets dan klagende kreten en onverstaanbare klanken uiten. Nauweljjks een paar schreden voortgestrompeld, viel hjj als van schrik verlamd, in een fauteuil neder. En toen, te midden eener doodsche stilte en terwjjl iedereen, door schrik bevangen, nauwe lijks durfde ademhalen weerklonk een ontzetten de kreet en ijlde miss Ketty, de schoone, rood harige Amerikaansche, op den ouden man toe, nam zjjn hoofd in hare armen en bedekte zjjn gelaat met vurige kussen. Wordt, vervolgd.) IT. kfragêlaó voor eSfUooró- en SCuió-JCollanó. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTEN TIEN. 6.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 1