Filiaal der Gasmotoren Fabriek DEUTZ, NleuwendUk tlAmsterdam B1 N 51 JilNLAND. Origineele OTTO Motoren GEMENGDE BERICHTEN. Ongelukken. Diefstallen. Voor geest en hart. Allerlei. MEDE DEELINGEN. «oor Gag, Benzine en Petroleum STEDELIJK NIEUWS. Voor het eiland Kreta is nog geen Gouver neur gevonden Frankrijk moet aan de Mogend heden hebben voorgesteld, deze betrekking op te dragen aan een Nederlander,01 aan een Belg Te Konstantinopel heerscht groote ongerust heid over het bij elke gelegenheid verdeeld ra ken der zes Gezanten van de Europeesche Mo gendheden. Men vreest, dat het Europeesch Concert zal uiteen vallen met al de zeer be denkelijke gevolgen van dien. Hierin is dan ook de oorzaak te zoeken, waarom Turkye zich tot de tanden wapent. De vredesonderhandelingen brengen met den dag nieuwe moeilijkheden, nu het zeker is, dat elke dag langer vertoeven der Turken in Thes- salië, deze heeren lastiger te verwijderen zullen zijn. Velen meenen zelfs, en nemen als zeker aan, dat de tegenwoordige conferentie, in stede van den vrede, veeleer een grooteo, zoo niet den zoozeer gevreesden algemeenen oorlog zal bren gen. Vooral in de Ttirksche politieke kringen is deze laatste meening sterk verbreid. De correspondent vau de Times te Konstan- tinopel meent te weten dat de Porte niet zal toegeven op een der drie voorname punten: annexatie van Thessalië, opheffing der capituln- tiën en de bepaling der oorlogsschatting, ter wijl de Ind. Beige verneemt, dat de Czaar van Rusland aan Koning George van Griekenland de verzekering heeft gegeven, voor die ontrui ming te zullen zorg dragen. De Chronicle schetst den toestand al heel ernstig, door te vragenwelk voordeel heeft Griekenland van de interventie der Mogendhe den? Het blad voegt er nog aan toe: //Indien het waar is, dat Turkije door een of twee Mogendheden gesterkt wordt in zijn houding, dan kan de verdeeldheid onder de Mogendhe den aanleiding geven tot groote moeilijkheden. En in Athene gelooft men, dat het zelfs noodig wor-.en kan den oorlog te hervatten en te strij den voor het behoud van h-t volksbestaan.// Hoe Griekenland het tegen Turkije zal uit houden, zegt de Chronicle niet Op het eiland Kreta willen de inwoners niet vergaderen om over het aannemen der autono mie te onderhandelen voordat de Tuiksche troe pen het eiland hebben verlaten, gelijk de Mo gendheden hebben beloofd Ook eischen zy dat de Mahomedanen zich rust g zullen gedragen. Be model-mannen in de Fransche Republiek. Indten men niet wist, dat Frankrijk thans overheerscht wordt door schreeuwers en schet- teraars, die er voor een tijdlang den toon aan geven, zou men al heel weinig achting voor de Republiek kunnen koesteren. Als in de Ka mers by stemmingen geknoeid wordt, wat moet men dan van de verkiezingen denken Onlangs is het in de Kamer voorgekomen, dat sommige oppositieleden dubbel en zelfs drievoudig ge stemd hebben. Door het geknoei van de bedrie gers heeft de Regeering gevaar geloopen omver geworpen te worden. De uitingen door sommige personen tegen den Duitschen Keizer, die zich allerhoffelijkst toonde, bij gelegenheid van den brand in den weldadigheidsbazaar, zijn meer dan bespottelijk. Op een vraag in den Oaulois over de mogelijk heid of wenschelijkheid, dat de Keizerin 19u0 op de Tentoonstelling te Parys zou verschijnen, antwoordde Gérault Richard, dat hij in het eerste gelid zou staan om den Keizer uit te fluiten. (Dat kan de plompste kwajongen ook.) Rochefort zei, dat hij desnoods 300,000 arbeiders tegen hem zou ophitsen, zoo hij niet eerst Elzas-Lotharingen teruggaf. Mil- levoye wil Elzas-Lotharingen tegen een paar kolonies inruilen. Dat zijn de uitingen van lui, die aan het hootd van partygroepen staan in de Kamer, van eene natie, die zich nog steeds de eer wil toerekenen aan de si its der beschaving in Europa te staan. Gelukkig zijn er nog bladen in Frankrijk, die deze taal hoog stens afkeuren. (F. W Waarheden. Het Handelsblad erkent in een beoordeeling over een stuk in het blad geplaatst door M. J. Pyn appel het recht der politie ke partyen, door te zeggen: //schaft de partijen af en zy zullen weldra weder verschijnen.// Het bad meent dat de heer Pjjuappel de partijen zwarter maakt dan zij werkelijk zijn. Het Handelsblad meent zelfs, dat stemmen tegen overtuiging niet veel voorkomt en dat zoo iets ook niet gevorderd mag worden. Par- tyveiband en partjjtucht eischeu echter niet opofferen van diepe overtuiging, maar vèl, in ruime mate, toegeven op ondergeschikte punten of in den vorm eener regeling. Ziezoo 1 dat is aardig gezegd door het hoofd orgaan der liberale party in de hoofdstad van ons land. Het Handelsblad drukt zich nog sterker uit, waar het zegt: //Partijen hebben als alle men- schelijke zaken, haar nadeelen en gebreken. Maar zonder partyen zouden groote staatslieden in onze eeuw veel minder ten nutte van het vaderland hebben tot stand gebracht.// V oor de Provinciale Staten van Zuid-Holland is in het IVe district door de kiesvereeniging Rotterdam candidaat gesteld de heer Mr. J. Rombach, en in het district V de heer P. R. Mees. De Staatscourant deelt mede, dat door de Commissi'rissen der Koningin in Noord-Holland en Friesland is bepaald: dat de zitting van het hoofdstembureau in het kiesdistrict Enkhuizen, tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Statec-Generaal, na afloop der te houden stemming of herstemming, wordt verdaagd tot den dag, volgende op dien der stemming of herstemming, des namiddags te een uur; dat de zitting van het hoofdstembureau in et kiesdistrict Den Helder, tot vaststelling van den uitslag der verkiezing van een lid van de Tweede Kamer dei Staten-Generaal, wordt ver daagd uiterlijk tot den tweeden op den dag der stemming of herstemming volgenden dag, des voormiddags te 9 uur en dat de zitting van het hoofdstemdistrict in het kiesdistrict Dokkum, tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten GeneTaal, wordt verdaagd voor de stemming, zoo noodig, tot Donderdag 17 Juni, des voormiddags te 9 uren en oor de herstemming, zoo noodig, tot Maan dag 28 Juni, des voormiddags 9 uren. Dr. Scha ep man, die van Katholieke zijde in het district Druten door 41 kiezers uit de gemeente Overasselt candidaat was gesteld, heeft verklaard aldaaT volstrekt niet in aanmerking te willen komen en aan de kiezers verzocht te wil len stemmen op het aftredend lid, mr. J. A. N. Travaglino. Aalsmeer, 10 .Tuni. De tentoonstelling be treffende land- en tuinbouw zal alhier gehou den worden van 6 tot en met 9 Juli a. s. Haarlemmermeer, 11 Juni. Heden-avond zal de heer G. B. 't Hooft te Aalsmeer een lezing houden over het program van actie der anti-revolutionnaire partij. Amsterdam, 11 Juni. Gisteren avond trad Dr. Schaepmnn als spreker op in het Paleis van Volksvlijt alhier. Hij behandelde in het district dat hem tot candidaat voor de Tweede Kamer heeft geproclameerd de vraag „Wat is de Katholieke party en wat wil zij Een talrijk publiek was aanwezig, dat de gevierde Spreker luide toejuichte. De Burgemeester maakt bekend, dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad zyn vastgesteld op Dinsdag 29 dezer, en dat de stemming en herstemming zullen geschieden respectievelijk Dinsdag 13 Juli en Vrydag 23 Juli. Alkmaar, 11 Juni. De Commissaris der Koningin ia Noordholland heeft aan den Bur gemeester dezer gemeente geantwoord, dat hij geene termen heeft kunnen vinden tot het ver- leenen zyner tusschenkomst bij den Minister van Binnenlandsche Zaken, om den dag der herstemming bepaald te krijgen op 28 Juni, in plaats van 25 dezer. Heemstede, 10 Juni. A. s. Maandag 'sav. 8 uur houdt de alhier bestaande R. K. Kies vereeniging //Eendracht maakt macht//, eene vergadering in café //Bloemoord// aan den Bin nenweg alhier, waarin de heer Ad. v. d. H o r s t het woord tot de kiezers zal richten. Sloten, (N. H.) 10 Juni. Tot onderwijzeres in den Groote n IJpolder, onder deze gemeente, is benoemd mej. M. J. Doncker alhier. Zandvoort, 10 Juni. In de Woensdagavond gehouden vergadering van den Raad werd o. m. door den Voorzitter mededeeling gedaan van een ingekomen rapport van de afdeeling Zandvoort van het Witte Kruis, uitgebracht aan de leden van voornoemde afdeeling, alsmede eene platte grond-tekening, waarop de ontworpen riolee- ring is aangegeven benevens eene begrooting der kosten van een gedeelte der rioleering, In het daarbij ingezonden adres beveelt de voornoemde afdeeling het plan met aandrang aan en verklaart zich bereid, indien het inge zonden plan door den Gemeenteraad ten uitvoer wordt gelegd eventueel als tegemoetkoming in de kosten f 500, beschikbaar te stellen. Besloten werd, op advies van B. en W., om het adres met de daarbij behoorende stukken in handen te stellen van B. en W. en de commis sie van bijstand voor de openbare werken om praeadvies. Verder was ingekomen het adres van de hee ren D. E. L van den Arend en J. A. G van der Steur te Haarlem om concessie voor het aanleggen en in exploitatie brengen van een elect'ische tram van Haarlem naar Zand voort, met bybehoorende situatieteekening. Onder de gemeente Schiedam is in de pol dervaart opgehaald het lijk van een onbekend mau 40 a 45 jaren oud, lang 1.68 M donker haar, stoppelige baard, bruine knevel en zon der schoeisel. Eene oplichtster zekere mej A. B., 52 jaren oud, is gisteren gevankelijk van Nijmegen naar Arnhem overgebracht. Zij had zich valschelijk als zieken verpleegster voorgedaan en zich onder dit pseudoniem aan verduistering van gelds waardige papieren en oplichting schuldig ge maakt, althans wordt zy daarvan verdacht. Men vermoedt, dat zij zich ook elders met dergelijke praktijken heeft bezig gehouden. Bij Koninklijk besluit is verleend de eere medaille der orde van Oranje-Nassau, in brons aan C. Z. Pronk, schipper in dienst by den reeder A. de Mos te Scheveningen. Een woest gevecht is geleverd tusschen drie varkens in eene weide te Zevenhuizen. Twee magere varkens werden by hui dikken natuur genoot in bet land gelaten en even daarna vielen zij hem aan, zoo verwoed, dat het dikke beest binnen weinige oogenbikkpn het leven liet. De komst van den boer verhinderde den bloed- dorstigen beesten hun dikken natuurgenoot met huid en haar op te eten. De Geldersche tentoonstelling te Arnhem heeft gedurende de Pinksterdagen een druk bezoek gehad. Het aantal bezoekers gedurende die dagen kan op 12,000 geschat worden. In Friesland hebben de Duitsche grasmaaiers bijna allen werk gekregen. Sommige boeren, die verleden jaar Friesche maaiers in dienst hadden, hebben nu Duitsche genomen, omdat de eerstgenóemden te veel sterken drank onder het werk gebruikten. Het maalloon is dit jaar f 2 a f 2,50 per mad. Een beste maaier legt per dag een mad neer. Reizigers gooien dikwijls allerlei voorwerpen uit een trein, zonder te bedenken waar bet gegooide belandt. Te Londen kreeg dezer dagen de machinist van een stilstaande locomotief een flesch, geworpen uit eer. voorbijstoomenden trein tegen het hoofd. Een zijner oogen is ernstig beschadigd en een tand werd hem uitgestooten. Door het bestuur van den Poelpolder (N.-H.) is publiek aanbesteedhet verzwaren en op- hoogen van den dyk. Minste aannemer werd de heer J. van der Oort te -pierdijk voor f 16,500. De schulden in het faillissement van den spoorloos >,erdwenen burgemeester van üelfzyl, Jacob Borst, bedragen f 279.926.761/8, terwijl de baten zijn f 59,628,051/3 alzoo nog al een niet onaardig tekort van f 220,298,71. De onderdirecteur der Amsterdamsche Bank, de heer Keiler, heeft eergisteren-avond zijn 25- jarige jubilé herdacht van aan genoemde instelling werkzaam te zijn. Hij werd door den Raad van Toezicht, directie en personeel in het ge bouw op de Heerengracht feestelijk ontvangen. De Voorzitter van den Raad van Toezicht en eenige der voornaamste geëmployeerden richtten tot den jubilaris het woord en overhandigden hem daarbij geschenken, waarop de heer X eller met enkele woorden zijn dank betuigde. De bekende Woudrichemsche visschers die bij hunne herhaalde strooperijen telkeDS gesnapt werden, en daarom het terrein niet meer veilig vonden, zouden het nu ook eens lager probee- ren, maar ook daar schijnt politie te zijn. Ze waren aan het vissehen op de rivier onder Rozenburg maar werden ook daar bekeurd. Dat valt tegen. De socialistische Gemeente raden van Toulon en van Seyne-sur-Mer had den kredieten toegestaan voor de werkstakende kolendelvers van Grand' Combe dezelfden die tot de bovenbedoelde incidenten in de Ka mer aanleiding gaven maar de prefect heeft geweigerd de desbetreffende besluiten goed te keuren. Hen Bulgaarsch-schandaal. De ritmeester Bolt- schero adjudant van prins Ferdinand, blijft de medeplichtigheid aan den moord op Anna Simons, zyn vroegere verloofde, te Phillipopel ontken nen. De commissaris van politie Novelic en de gendarme hebben echter bekend, dat zy haar eerst gechloroformiseerd en daarna gedood hebben, waarna zij het lyk in de rivier wierpen. De publieke opinie is er zeer mede ingenomen, dat de justitie ten deze streng optreedt. Werkstaking. De huisschilders te Pau heb ben het werk gestaakt. Zij eischen hooger loon en vermindering van werkuren. Een ongelukkige Keizerin. Prinses Charlotte van België, weduwe van Keizer Maximilaan van Mexico, is Maandag haar 59e levensjaar ingetreden. Koning Leopold en zyn gemalin brachten, als gewoonlijk, dien dag een bezoek aan de ongelukkige vorstin, op het kasteel Bouchout. De toestand der krankzinnige ex-Keizerin is in de laatste jaren veel verbeterd. Zij is nu kalm en betrekkelijk welvarend. Een duel. Graaf de Montesquiou en de heer Henri de Régnier te Parijs hebben geduelleerd wegens een vrouwenpraatje. De Graaf werd door een degenstoot iu de rechterhand gewond en de eer was gered. linkerkaak was verbrijzeld en eene diepe snee liep door tot in den hal». Er is hier dus blijk baar eene misdaad gepleegd, want de laatste wond moet bij het leven zijn toegebracht en kan dus niet door de schoef van een stoom boot veroorzaakt zijn. Uit de armbandeD, die nog om de polsen waren, leidde men eerst af, dat men met een vrouw uit de wereld te doen had, hetgeen ook haar uiterlyk scheen aan te geven Maar de armbanden bleken later van waardeloos metaal te zyn. Volgens de beschrijvin gen moet de drenkeling eene zeer schoone vrouw zijn geweest. Te Enschede is de timmerman F. B. J. B. in de reservoir der fabriek //de Bamshoeve bij het baden verdronken. In den 3tal van de Weduwe J. Lambregts, op de grens tusschen Rozendaal en Esschen, heeft de landbouwer Vlamings van een paard zulk een hevige trap tegen het hoofd gekregen, dat hij aan de gevolgen is bezweken. Uit de rivier de Dommel onder Woensel is gisteren het lijk opgehaald van zekeren v. H een oppassend min, vader van 3 kinderen, die sedert den dood zijner vrouw malende is gewor den. Men denkt dan ook, dat hij in een vlaag van waanzin op zoo ongelukkige wijze het leven heeft verloren. Des ochtens wa3 de ongelukkige Hnog op de fabriek geweest, waar hij werkte. Te Boskoop is door de politie gevangen ge nomen zekere A. van der Hout. Hy wordt ver dacht bij een smid te Haarlem een rywiel te hebben gestolen. Te Alkmaar zijn Donderdag-nacht, door verbreking van een ruit, bij den horlogemaker Th. v. d. K. drie gouden horloges ontvreemd. De politie doet onderzoek. De 53-jarige A. J. E. B., te Nijmegen, ver dacht van verduistering van effecten en poging tot oplichting, is heden gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Wantrouwigo menschen deugen niet. Het leven op zich zelf is niet kortwij zyn het, die het kort maken. Weet gij, wat de zekerste weg is om uw kind ongelukkig te maken? Weiger het niets. Naïf. Boer (die in de uitstalkast van een modemagazijn een mantel ziet met, het opschrift: Laatste mode). Goddank, dat die gekheid nu eindelijk ophoudt! Mr. Van Houten invoerder van de doodstraf. Tavenu deelt de volgende mop mede. Heb je al gehoord dat de doodstraf weer in ons land is ingevoerd Neen. 't Staat in de kieswet: De regeering zorgt voor lijsten waarop te le zen zijn de namen der kiezers, die boven de les senaars worden opgehangenA. Ct. In den oorlog. Een jong so'daat werd ern stig gewond. De chirurgijn vertelde hem, dat zijn hersens duidelijk zichbaar waren, waarop de ongelukkige antwoordde: //Och, zou u dat eens aan mijn vader willen schrijven, die beweerde altijd dat ik er geen had.// Mevrouw. Dokter, kunt ge ook iets aan mijn man doen? Dokter. Wat scheelt er aan. Hij tobt over geld. Zoo, daar zal ik hem wel van afhelpen. d 15 Cent per regel. Wereldtentoonstelling te Brussel. Deze Ten toonstelling is nog ver van gereed. Het Han delsblad van Antwerpen zegt zelfs, dat het ge vaarlijk is voor de dames om er te kom n. Meer dan een fraai kleedje is reeds gescheurd aan de nagels der kisten, die nog overal en in alle grooten in overvloed in den weg staan. Ken oude zanger. Een zanger van 103 jaren heeft zich dezer dagen rog laten hooren op een muziekfeest der vereenigingen van Baselland Die man, //Papa Thommen//, kwam daar, aan het hoofd van 230 zangers, in de kerk van Holstein en zong de twee eerste verzen van Gellert's liedWenn ich o Schöpfer Beine Macht, en zoo verwonderlijk zuiver en krachtig, dat al zijn hooorders uitbarstten in toejuichingen. Verdronken. Tusschen Tsupria en Jagodina, in Servië, is een boot met de internationale postmail omgeslagen. De postambtenaar verdronk, en de mail ging verloven. Hoe een hikker te genezen. De talrijke midde len om den lastigen hik te doen ophouden, heeft volgens het Journal hygiene dr. Lepine te Lyon met een vermeerderd, dat hij ook op wetenschappelijke gronden aanbeveelt. Men moet den hikker namelijk de tong laten uit steken en die flink er buiten vasthouden tot de hik voorbij is, wat spoedig het geval is. Een moordgeschiedenis. In de donkere hoeken der Engelsche groote steden, gebeurt heel wat kwaad. Zoo is nu weer uit de Theems by Noord- Woolwich, beneden Londen, het lyk van eene jonge vrouw opgehaald. Het lijk was geheel naakt en had kneuswonden aan de teenen; de zijn de meest beproefde motoren der wereld alléén verkrijgbaar bij de HAARLEM. De Burgemeester dezer gemeente maakt het navolgende bekend dat op Binsdag den 15 Juni 1897 eene stem ming zal plaats hebben ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Statan-Generaal voor het kiesdistrict Haarlem, en wel uit de navolgende candidaten: No. Namen. Voorletters, Woonplaats. 3. Rethaan Macaré, Jbr. Mr. A. J. Haarlem. 1. Royen, van Dr. A. E. Haarlem. 2. Sc ha ep man, Dr. H. J. A. M., Driebergen. 4. Val lentgoed, T., Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2