N I E TJ W E kDagêlaó voor *3fSoor&* en SCuió-tJCollanó. Stemming op Dinsdag 15 Juni, Aan den vooravond, Een strooibiljet, Ter herinnering. No, 2705 Dinsdag 15 Juni 1897. 22ste Jaargang, Dr. H, J. A. M. Schaepiiian. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige in plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het buitenland Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. B U B E A ITSt. Janstraat Haarlem. ƒ1,10 1,40 2,80 c 0.03 Van 16 regels50 Cents Elke regel meer 77e Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Redacteur-Uitgever, W. KüPPERS. De navolgende door ons besproken Candidaten worden onzerzijds in het bij zonder aanbevolen bij de stemming voor de Tweede Kamer op Dinsdag 15 Juni als: ALKMAAR: Jhr. Mr. T. A. J. Van Asch van Wijck. BEVERWIJK: Mr. Th. L. M. H. Borret. ENKHUIZEN: H. Raat. HAARLEMDr. H. J. A. M. Schaepman. HAARLEMMERMEERMr. P. J. M. A. Reekers. HELDER: Dr. H. J. A. M. Schaepman. HOORN: Mr. F. J. M. A. Reekers. KATWIJKJhr. J. W .J. C. M. van Nispen tot Sevenaer. Aan alle kiezers is thans toegezonden eene kaart, bevattende eene oproeping voor de stemming op Dinsdag. Heeft een kiezer geen oproepingskaart ontvangen of heeft hjj zijne kaart verloren, dan wordt op zijne aanvraag door of van wege den Burge meester eene kaart uitgereikt, mits hij voldoende van zijn identiteit doe blijken. Op de oproepingskaart vindt de kiezer o.a. vermeld de plaats waar hij moet stemmen, den tijd der stemming en de namen en de voorletters der candidaten in zijn district in alphabetische volgorde. Die oproepingskaart moet de kiezer mee nemen naar het stemlokaal waar hij ze aan het stembureau overhandigt. Na dit gedaan te hebben ontvangt hp uit handen van den voorzitter het stem biljet. Op dit stembiljet bevinden zich de na men der candidaten voor het kiesdistrict, waarvoor men stemt, in alphabetische volgorde en voor eiken naam een zwart vierkant met een wit cirkeltje in het midden. Dat wit cirkeltje geplaatst voor den candidaat dien men kiezen wil, heeft mep slechts zwart te maken met het daarvoor bestemde stempotlood, dat den Kiezer wordt ter hand gesteld. Een laatste woord aan de R. K. Kiezers der bovenvermelde Districten in het alge- FEUILLBTjOJV Beschuldigd. (Vervolg.) Op de knieën naast het lichaam neergezon ken, het hoofd, gekneusd en bloedend in de plooien van haar balkleed steunend, alles om zich heen vergetende en slechts gehoor gevende aan de stem der kinderlijke liefde, stortte Jean ne, onder den uitroep: Vader, lieve vader, ant woordt toch, ik ben het, uw Jeanne, met een smartvollen kreet bewusteloos op den grond. De bankier Claude Bartin was dood. Alvorens het onderzoek te volgen door de justitie naar aanleiding dezer droevige gebeur tenis ingesteld, is het voor alles noodig met ons verhaal terug te gaan tot den avoDd voor het feest in het hotel en den moord op den bankier Bertin. Het loket is gesloten, de bedienden zijn ver trokken. Het is tien uur, de heer Bertin, in zijn kabinet voor zijn bureau gezeten, houdt zich bezig met het nazien van eenige papieren, welke hem door zjjn eersten kassier, Jacques Moulin zjjn ter hand gesteld. Als ervaren administrateur doorloopt hij met een oogopslag de lange rij van cjjfers, en zegt op vriendeljjken toon, ter wijl hjj zjju handteekening ten bewijze van goed- i keuring, onder aan de bladzijde stelthet is in orde, mijn vriend, gij kunt vertrekken, ik zal voor dezen avond uwe diensten niet meer behoeven. meen en aan die van Haarlem in het bij zonder willen wij aan den vooravond der verkiezing niet onthouden. Wat de verschillende partpen te zeggen hadden, is gezegd; wat er voor de verschil lende Candidaten viel in het midden te bren gen, is geopenbaard. Over het algemeen is de strijd met kalmte gevoerd, ten minste in vergelijking met hetgeen andere landen bij dergelijke gelegenheden gezien wordt, en ook uit het geen vroegere algemeene verkiezingen wel eens ten onzent te aanschouwen gaven. Wel heeft het Roomsche Spook, dat ge lukkig na de herstemmingen weder zal worden opgeborgen tot de volgende ver kiezingen, wederom op de aloude wijze als leus gediend, wel heeft zelfs in ons rustig en kalm Haarlem, de kiesvereeni- ging Vooruitgang niet kunnen nalaten in haar circulaire te zeggen: «De aanhangers der Roomsch Katholieke Staatspartij, gehoorzamende aan het bevel hunner geestelijkheid, komen thans in den strijd op, sterker dan ooit aaneengesloten, steeds stouter in hunne eischen. Menige vrijheid, duur verworven en ons allen dier baar, loopt gevaar, waar Rome de macht in handen krijgt.» Maar toch, zóó erg als soms voorheen maakte men het over het algemeen niet. Persoonlijke aanvallen bleven schier zon der uitzondering achterwege. Ook wij hebben er naar gestreefd om den strijd met bezadigdheid te voeren en steeds, zooveel mogelijk, vardedigenderwijs. Van aanvallen op anderen onthielden wij ons, tenzij men ons of de onzen aanviel of op eene onbillijke manier in het debat voerde. De bovenbedoelde rustige kalmte moet, als wij en anderen met ons zich niet be driegen, echter niet beschouwd worden als onverschilligheid. Integendeel, zal er mor gen hoogstwaarschijnlijk drukker dan ooit gestemd worden, zoowel door Roomschen als niet-Roomschen, ook te Haarlem. En met een hartelijken handdruk ontslaat hjj zjjn trouwen kassier. Nauwelijks is deze vertrokken, of de andere deur van bet kabinet wordt geopend en Jeanne treedt binnen. Goeden avond vader! zegt ze, terwijl ze hem een kus op de wang druktmama verzoekt u, om, zoodra ge gereed zijt, de toebereidselen tot ons groot feest te komen in oogenschouw nemen. Ik ben dadelijk gereed, meisjeliefant woordde de heer Bertin, terwijl hij opstaat en naar de deur gaat. door welke Jacques Moulin zooeven vertrokken is. Hé, riep Jeanne ontsteld, is Jacques Mou lin nog hier vergeef mij, mijnheer, dat ik u bij het binnenkomen, in het duister niet gezien heb! maar zooals mijn vader zegt, we zullen toch het genoegen hebben, u op ons feest te zien Ondanks haar zelve, klonk hare stem zoo ernstig en was zoo weinig in overeenstemming met den luehthartigen toon, waarmede ze haren va der had aangesproken, dat de bankier zelve er over verwonderd was. Zeker, mejuffrouwantwoordde Jacques Moulin, aangezien mevrouw uwe moeder en de heer Bertin mij de eer bewijzen mij uit tenoo- digen, mag ik niet mankeereD, althans, als de gezondheid mijner moeder het toestaat. En brengt ge uwe zuster Zezette mee? Dat zal bezwaarljjk gaan, een van ons bei den moet bij moeder blijven, Zezette zal haar oppassen, tot dat ik thuis kom Ik had haar toch zoo gaarne gezien, maar enfin! breng haar mijn groet over, wilt ge? En mochten er daarom onder de Katho lieke Kiezers van dit District nog gevon den worden, die om welke redenen dan ook, aarzelen om morgen den gang naar de stembus te doen, ach laat u daarvan toch niet weerhouden door drukke bezig heden, onverschilligheid, ja, wat dan ook. Het belang, hetwelk op het spel staat, is daartoe veel te groot. En gij katholieken van invloed onder uwe medeburgers, gebruikt thans dien in vloed in het belang der goede, voor allen dierbare zaak. Zegt aan de lauwen en onverschilligen dat zij, ook al wilden zij zich, zooveel mogelijk neutraal houden, zij toch bp andersdenkenden als Room schen bekend staan, en dat die anders denkenden in ieder geval meer achting hebben voor een katholiek, die rond en eerlijk voor zijn gevoelen uitkomt, dan voor hem, die met den wind draait, of die schuwen zou zich in het openbaar als zoodanig te doen kennen. La'en we er daarom naar streven, om al de onzen aan de stembus te doen ver schijnen. De katholieken van Haarlem zijn dit verschuldigd aan zich zeiven, en ook aan hun Candidaat, den man die ook nu weder zooveel voor onze partij doet, den alom geachten en gevierden: Van Christelijk historisch conservatief li beraal radicale zijde is aan de Haarlemsche kiezers een biljet rondgezonden ter aan beveling van den heer Jhr. Mr. A. J. Ret- haan Macaré voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Geteekend is dit biljet door het Bestuur der kiesvereeniging Vooruitgang. Het geeft Elk wat Wils. Men begint daarin met de christelijk historischen in het gevlei te komen door te zeggen «De aanhangers der Roomsch-katholieke Ik zal niet in gebreke blijven en ledank u voorloopig voor uwe belangstelling. En met een eerbiedigen groet, vertrok Jac- pues Moulin. Zoodra zij alleen waren, nam de heer Bertin de handen van zijne dochter in de zijne, zag haar met ernstigen blik aan, en vroeg: Kindlief! Kunt ge hem dan niet vergeten? Men moet toch rekening hoAden met de om standigheden. Toen ge nog een kind waart, liet ik deze, wel wat te innige vriendschap gelden, maar thans nu ge volwassen zjjt? Welnu vader, het hart van een meisje of van eene vrouw, dat is hetzelfde, alleen, dat het laatste zooveel grooter, zooveel sterker is. Och kind! Zet u die dwaasheden uit het hoofd. Het is thans aan uwe ouders, om te oor- deelen! dezen avond wordt ge verloofd aan den markies de Montgerbois. Ziedaar de ernstige zijde van het leven, het overige was slechts een droombeeld. Ik beken dat het moeilijk is, een droombeeld van geluk vaarwel te zeggen, maar het leven is niet anders, troost u, mjjn lieveling en vooral, schep moed Nu ja, vader, ik zal trachten, in het lot te berusten, ik zal trachten, sterk te zijn! Met deze woorden viel zij haar vader om den hals, verborg haar hoofd, aan zijn borst en weende. Ach, ik heb u beloofd sterk te zullen zijn, welnu, ik zal trachten, het dezen avond te zijn, maar nu, nu ben ik nog altijd uwe Jeanne, uwe dochter, laat mij nu nog in uwe armen mijn verdriet uitweenen Uw verdriet Staatspartij, gehoorzamende aan het bevel hunner Geestelijkheid, komen thans in den strijd op, sterker dan ooit aaneengesloten, steeds stouter in hunne eischen. Menige vrijheid, duur verworven en ons allen dier baar loopt gevaar, waar Rome de macht in handen krijgt.» Wij vragen naar aanleiding hiervan: welk bevel der geestelijkheid heeft men hier op het oog? Waaruit bljjkt dat onze Staats partij steeds sterker wordt in hun eischen? Welke duur verworven en allen dierbare vrijheid loopt van katholieke zijde ge vaar Vermoedelijk zal men moeten antwoorden: begrijpt gij dan niet, dat dit alles slechts onzin is om de kiezers zand in de oogen te strooien en op hun godsdienstige harts tochten te werken. Maar waar blijft dan de ernst van den verkiezingsstrijd? Daarna paait het biljet de conservatieven door af te geven op de sociaal-democratie, terwijl ver volgens de liberalen en radicalen tevreden gesteld worden door te zeggen, dat het plicht is de conservatieven te bestrijden. Tot slot krijgt men een Program. Van wie? Van den heer Macaré? Dit wordt niet gezegd en evenmin of de heer Ma caré zich daarvoor gebonden zal achten, waar het toch uitsluitend op aankomt. Als de Protestantsche kiezers alhier zich zoo gemakkelijk laten vangen, zijn zij al heel tam. De Nieuwe Rott. Courant schijnt het af te keuren, dat de Anti-revolutionnairen in het district Katwijk, tegenover den heer Van Nispen tot Sevenaer een eigen candidaat hebben gesteld. Trouwens zij meldt, dat er in van Anti- revolutionnaire zijde aldaar een biljet is verspreid, waaromtrent zij zegt «In dat biljet wordt gezegd, dat er dit maal gewerkt zal moeten worden als nooit te vorenen daarop volgt danwij hebben Ja zeker! ik heb behoefte om te weenen, ach, alleen, in mijn slaapkamer, Ijjd ik te veel! gij lieve vader! gij kent mijn geheim! laat my aan uwe borst uitweenen en daarna, ik beloof het u, daarna zal ik sterk zijn! Maar kindliet! ge overdraft toch! Och neen vaderziet ge, ik kan het niet beter uitdrukken, maar ik heb bet zelfde gevoel, als een moeder die haar kind ziet begraven. Het vreeseljjkste is, de eerste schop aarde op het kistje fe hooren neerploffen, en dan te weten, dat het liefste, wat men op de wereld had, voor altijd aan ons oog onttrokken is. En zoo, vader, lijd ik ook. Ook voorjmjj is het de begrafenis mjjner liefde, die ik sedert mjjn eerste jeugd heb gekoesterd deze is thans dood, begraven, en het is mij als werpt men de eerste aarde in het graf, dat al mijn geluk, al myn levensvreugde bevaten daarom, lieve vader, kom ik bij u troost zoeken, terwijl ik overal kou de harten ontmoet Zoodra hare eerste droefheid een weinig be daard was, trachtte de heer Bertin zjjüe doch ter moed in te spreken, toen zich plotseling in de vestibule eene zware stem deed hooren en mevrouw Bertin aan den arm van den markies, het kabinet binnentrad. W elzoo, Claude, riep ze haren gemaal toe, ge hebt lang op u laten wachtengelukkig dat de markies mij zoolang gezelsehap heeft willen houden, waardoor zijt ge toch zoo lang opge houden. De heer Bertin, bevreesd voor den woor denvloed zijner echtgenoote, en zich voor zjjn oponthoud trachtte te verontschuldigen, gaf op schuchteren toon antwoord. Wordt vervolgd.) l PKIJS DER ADVERT INT UN. AGITE MA NON AGITATE. 8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 1