BÜITEJSf LAJN D, BINNENLAND. in ons district in Rome een machtigen tegenstander. Rekent daarmede. «Hier dus wordt door de partjj aan welke Dr. Schaepman in de vergadering der Katholieken 'te Utrecht het bondgenoot schap aanbood, dat door Dr. Kuyper, (zonder vastere afspraak) dankbaar werd aanvaard, zeiven de strijdleus «tegen Rome» aangeheven. «Doch dat is nog niet alles. «De eerste onderteekenaar van dit biljet, door de Anti-revolutionnairen in het kies district Katwijk verspreid, is de heer S. BaronvanHeemstra, de gemeenschap pelijke Candidaat van Anti-revolutionnairen en Katholieken in het kiesdistrict Hil versum.» Wjj hopen, dat de N. R. Crt., de Anti- revolutionnairen weldra, bp de herstem mingen, van een gunstiger zijde zal leeren kennen. Maar wanneer dan, zooals te verwachten is, deze besluiten om den katholiek tegen over den liberaal te steunen, dan zij de N. R. C. tevreden en trachtte niet, daar- bp, door het aanwakkeren van godsdiensti ge vooroordeelen, roet in het eten te gooien. Dit zou te on verant woordelij ker en te inconsequenter zijn, omdat als de Anti- revolutionnairen tegen de Roomschen in gaan zp dit schijnt af te keuren; en als zij dit zelfde nu ook deed, wanneer de Anti-revolutionnairen den Roomschen Can didaat steunen, dan zou men waarlijk niet meerjweten^wat te doen, om het haar naar den zin te maken. Enfin, bij de herstemmingen zullen wij kunnen zien of de N. R. C. althans in dit opzicht consequent zal zijn. België. Uit den Boven-Congo zp'n te Brussel zeer treurige berichten over het misluk ken der expeditie van Baron D h a n i s ontvangen. De soldaten ten getale van 1500 maakten oproer, maakten zich mees ter van de geweren, de munitie en de bagage van 120 blanken; zp hebben 13 blanken vermoord, waaronder de broeder van Baron Dhanis, commandant Leroi, commandant Dupuis, enz. De overigen bevinden zich te Stanley Falls in eene versterkte positie. In Regeeringskringen te Brussel heerscht eene gedrukte stemming, daar het de in- landsche troepen zpn, die oproer maakten, en de Etat Beige geen andere troepen in den Boven-Congo heeft. De Regeering komt in een moeielijk parket. Italië. De vallei van Caprino bij Verona is door een cycloon zwaar geteisterd. De geheele oogst is door hagelbuien vernield, ook de moerbeiboomen, waardoor de zij- dewormen haar voedsel missen. Bp de viering van den gedenkdag van de verdediging der stad Vicenza in 1848, kwam het tot een gevecht tusschen de geloovige en ongeloovige bevolking, waarbij velen werden gewond. De soldaten hebben een einde gemaakt aan den zeer verwoeden strijd. Transvaal. In den Volksraad te Pretoria is beslo ten den 22en Juni te beschouwen als een ofScieelen feestdag, ter eere van het 60- jarig regeerings-jubileum van koningin Victoria van Engeland. Op dien dag zullen de bureaux geslo ten moeten zijn. Uitdrukkelijk werd echter bepaald, dat deze sympathie-betuiging voor Engeland's Vorstin in geen enkel opzicht moet beschouwd worden als de erkenning van een suzereine macht van Engeland over de Zuid-Afrikaansche Republiek. Frankrijk. De Osservatore Romano deelt eene nota mede, waarin Z. H. de Paus aan de Katho lieken in Frankrijk de plichten voorschrijft, welke zp in de tegenwoordige omstandig heden te vervullen hebben. Daarin wordt gezegd dat Z. H. L e o XIII in theorie, noch den republikeinschen regeeringsvorm, noch het vorstendom aanbeveeltde geloo- vigen zijn vrij in hunnen voorkeur aan den eenen ot anderen vorm te geven. Doch in de praktijk eischt het belang van den godsdienst, van de openbare rust en het behoud van den vrede, dat de Fran- sche katholieken de bestaande regeering aannemen, en deze noch rechtstreeks noch onrechtstreeks bestrijdenzij moeten zich op het grondwettelijk gebied houden, en alle eerlijke en^ wettige middelen in het werk stellen om trapsgewijze de wetge ving te verbeteren. Een moordaanslag. Toen gisteren-namiddag de heer Eaure, pre sident der Fransche Republiek zich met zijn gevolg naar de wedrennen te Longchamps be gaf, werd een moordaanslag op hem gepleegd. De telegrammen maken meldiDg dat een jong mensen van 25 jaren oud uit de vijfde of zesde rij der toeschouwers een revolverschot op den President heeft gelost, zonder hem te treffen. Latere telegrammen deelen mede, dat toen de President voorbijreed een ijzeren buis ont plofte en dat eon Manif est werd verspreid onder het volk, dat beleedigingeu tegen den President inhield. Het pistool waaruit het mislukte schot was gelost, is in beslag genomen. Er stond op gegraveerd Üood aan e 1 i x E a u r e//. Ook een dolk is in het bezit van den moordenaar gevonden, waarop bedreigingen met den dood waren gegraveerd. Drie personen zijn wegens den aanslag op den President gevat, namelijk de beide broeders Gallet, zonder beroep, wonende te Lsvallois, en Lauvin, zadelmaker, wonende te Gentilly. Da huiszoeking geeft evenmin als de verhooren, welke zij ondergaan hebben, duidelijke aanwij zing omtrent hun schuld. Na het laatste verhoor, dat de rechter Atha- lin de drie gearresteerden heeft doen ondergaan, zijn zij omstreeks middernacht in vrijheid gesteld. De geheele feestvreugde der wedrennen werd door den aanslag plotseling gestoord. De heer Eaure werd overstelpt met gelukwenschen over den mislukten moordaanslag. Het Oosten. Het groote nieuws uit Konstantinopel is, dat de Europeestbe ambassadeurs hunne zomer verblijven aan den Bosporus hebben betrokken. Wat de vredesonderhandelingen betreft, daar omtrent wordt gemeld, dat eenige Turksche des kundigen zijn benoemd, die door hunne erva ring bij de Rechtbanken volkomen op de hoogte zijn van de gebruiken der Grieken aangaande hun privileges enz. Geen duim gronds aan de Turken, roept men te Athene, maar deze doen alsof zy er niets van hooren, innen in Thessalië de schapenbelasting en richten er alles zoo op zijn Turksch in als of ze er voor altijd zullen bleven. De Turken werpen proefballonnetjes op, nu is er weer een in het kamp der Europeesche gezanten neerge komen ten doel hebbende te vernemen, of Tur kije naar gelang van het afdoen der oor logsschatting langzamerhand het bezette Griek- sche gebied zoude kunnen ontruimen. Groote ontevredenheid heerscht onder de Muzelmannen over den dwang waarmede men de Turken uit het veroverde gebied van Grie kenland wil verwijderen. Er zou zelfs uit haat tegen de Christenen opnieuw een moordcom plot ontdekt zijn, wordt uit Konstantinopel ge meld, tegen de Armeniërs. De Turksche soldaten, zoo wordt uit Volo gemeldt, zijn begonnen den oogst in Thessalië binnen te halen. Zy gaan door met plunderen en grijpen wat te grijpen is. Reizigers van Larissa naar Volo hebben langs den weg lijken van jonge vrouwen gevonden die op afschuwwekkende wijze waren verminkt. Wat de vredesonderhandelingen betreft, vor dert men uiterst langzaam, in den eigenlijken zin des woords komt men niet vooruit en de Turken maken van de gelegenheid gebruik om te nemen wat te nemen is. De Europeesche Gezanten kunnen het maar niet eens worden, de een wil dit, de andere dat, terwyl het vernederde Griekenland de dupe zal worden der historie. Zy willen Tnrkye een oor logsschatting van 1,600,000 pond toekennen benevens de oogst in Thessalië. Deze Grieksche provincie zou dan eerst na den oogsttijd door de Turksche troepen worden ontruimd. Er zal eene commissie worden benoemd voor de strate gische regeling der Turksch Giieksche grens en beide partijen moeten zich bij haar uitspraak nederleggen. Zoo slepend als in het paleis van Tophane gaat het op Kreta met. De Daily Telegraph verneemt dat de admiraals verklaard hebben dat een vermindering van het aantal schepen in de Kretenzer wateren mogelijk en zelfs wensche- lijk is. Dientengevolge hebbende Mogendheden eenige schepen teruggeroepen. De Turksche bezettingstroepen op het eiland blijven echter voorloopig op dezelfde sterkte. Wanneer deze vertrekken, is nog niet bekend. Ook daar is men nog niets verder. En dat alles om den lieven Vrede Men kan zich bepaald amuseeren met de krokodillen tranen, die de Sultan van Tu-kije heeft ge schreid over den brand in den Weldadigheids- bazar te Parijs, toen hij aan den President der Eransche Republiek zijn innige droefheid over de ramp heeft doen kennen. De Sultan was bedroefd, maar hij was niet bedroefd toen drie honderd duizend van zijn Christeu onderdanen, zonder onderscheid van leeftijd om hals werden gebracht. De kleinen zyn op den schoot der moeders in stukken gehakt, en de Turksche soldaten hebben de hoofden der slachtoffers als kegelballen gebruikt. De oude vrouwen heeft men gedood, na ze eerst verminkt te hebben de joDge he ft men eerst schandelijk onteerd, en daarna heeft men ze wreedaardig onthalsd. loen Ed. Drumont, de vurige Eransche journalist vernam wat de ultan aan den heer F au re had geschreven, deelde hij een aller schandelijkst feit mede door de Turken bedreven op het marktplein te Marzouck. Daar werden 300 jonge dochters bijeenverzameld, van hun kleederen beroofd, door Turksche soldaten aller laagst behandeld en eindelijk in getraliede hokken of kooien opgesloten en levend verbrand. Men staat verbaasd, als men leest, wat onder het bestier van den eeuwig zieken Turk bij den Bosporus plaats heeft. Is er grooter ironie, bitterder spot met de ramp te Parijs denkbaar, dan de leedbetuiging van den Turkschen heer schar? Is de onmacht der Europeesche groote Mogendheden ooit duidelijker aan het licht ge treden dan thans Zal het nageslacht zich niet schamen over zijn vaderen, als het leest, dat, ondanks eene legermacht van millioenen sol daten, in weerwil van duizenden vuurmonden, spijt eene ontzaglijke vloot, de machtelooze, zieke, arme, berooide Turk, de Christenen niet alleen straffeloos als honden uitschold, maar dat hij ze bovendien als roofdieren afmaakte, zonder dat het Christelijk Europa een enkel schot loste? Kiezers let er op. De Kiezers in het district Den Helder maken wij attent op hetgeen de heer Staalman op het eiland Texel heeft gezegd. Daar heeft deze Candidaat verklaard, dat hij zijn stem zal geven aan een voorstel tot afschaffing der plaatsvervanging, wanneer dit ingediend mocht worden, trots het z.g, verbond tusschen Roomsch-Katholieken en Anti-revolu tionnairen. Als de Kiezers nu morgen by de stembus verstandig handelen dan geven zij den heer 3taalman daartoe geen gelegenheid. Dr. Schaepman te 's Oravenhage. Gisteren middag heeft Dr. Schaepman in den Haag een schitterend succes gehad. Het gebouw voor Kunsten en W etenschappen was stampvol. De Doctor hield zijn reeds door ons besproken verkiezingsrede. Toen de gevierde man aan het slot zijner rede de woorden sprak nZij zullen ons niet hebben, de goden van dezen tijdtoen steeg de geest drift ten top. De indruk was overweldigenden het enthousiasme onbedaarlijk, een geestdrift, die zich nog krachtiger uitsprak, toen de voor zittermet een algem en vieve dr. S c hae p man voorstelde den gevierden redenaar dank te zeggen voor de moeite en zorgen, door hem aan de voorbereiding der verkiezingen besteed. En werkelijk, zegt de verslaggever van de Tele graaf, het dwingt eerbied af voor den man" die gedurende eenige weken, dag aan dag het land afreizende, op de bedreigde punten zyn welsprekend woord doende hooren, nog aan het einde een rede over hetzelfde onderwerp wist uit te spreken, waarvan getuigd werd, dat men van den Doctor in langen tyd niet zulk eene frissche, kloeke improvisatie te hooren kreeg. Het is van belang er op te wijzen dat elke Voorzitter van een stembureauvolgens art. 90 der Kieswet, verplicht is, Dinsdagavond 15 Juni, terstond nadat alle bij zijn bureau inge komen stembiljetten zijn geopend en vócidat die verzegeld worden of procesverbaal van de stemming wordt opgemaakt, bekend te maken het getal der geldig uitgebrachte stemmen, dat in het geheel en dat op elk der candidaten is uitgebracht. Volgens de Staats Courant heeft de Commis saris der Koningin in Zeeland bepaald, dat de zittingen der hoofdstembureaux in de vol gende kiesdistricten zullen aanvangen: te Oostburg, op Woensdag 16 Juni, 's namid dags 3 uren, en, in geval van herstemming, op Zaterdag 26 Juni, 's namiddags 3 uren; te Goes, op Woensdag 16 Juni, 's namid dags 1 uur, en, in geval van herstemming, op Zaterdag 26 Juni, 's namiddags 1 uur; te Hontenisse, op Woedsdag 16 Juni, 'sna- middags 1 uur, en in geval van herstemming op Zaterdag 26 Juni 'snamiddags 1 uur; te Zierikzee, op Donderdag 17 Juni, 's voor middags 9 uren, en geval van herstemming, op Maandag 28 Juni, 's voormiddags 9 uren. Alkmaar, 12 Juni. Hier ter stede zal mor gen bij de stembus flink worden gestreden voor den liberalen candidaat. Voor Mr. van den Kaay is een Verkiezings-Courant verschenen. Zoo ook voor den candidaat der Katholieken en Anti-revolutionnairen Mr. T. A, J. van Asch van Wijk. Deze Verkiezings-Courant getiteld //De Toekomstu ziet er uitstekend uit. Er heerscht hier een flink politiek leven. Leiden, 12 Juni. Mr. C, Coek, die ruim 31 jaren achtereenvolgens lid van den gemeente raad alhier is geweest, wenscht bij zyne aan staande periodieke aftreding, voor eene mogelijke herbenoeming niet meer in aanmerking te komen, omdat hij den tijd gekomen acht de aan genoemd lidmaatschap verbonden werkzaamheden aan jeug diger krachten over te laten. Heemstede, 12 Juni. Door het telephoon- kantoor alhier zyn in Mei ontvangen 107 en verzonden 72 telegrammen. De tot voorzitter en lid van het Burger lijk Armbestuur in deze gemeente benoemde hee- ren C. H. van den Berg en C. van der Weiden hebben die benoemingen aangenomen. Edam, 12 Juni. In de alhier gehouden vergadering van heeren hoofdingelanden van het waterschap De Purmeris tot heemraad gekozen, de heer D. Uitentuis, alhier, ter vervanging van wijlen den heer D. B a k k e r. In dit jaar is het 275 jsar geleden, dat het //Purmer-meer// tot vruchtbaar weiland werd gemaakt, en nu is het een der beste polders in //Hollands Noorderkwartier". Zandvoort, 12 Juni. Het was hier heden bijzonder druk aan het strand, de spoortreinen konden de reizigers in den namiddag niet anders dan opgepropt in de waggons huiswaarts brengen. De hotels zyn alle flink bezet. Egmond aan Zeo, 12 Juni. Onder de bad plaatsjes in de opkomst telt tegenwoordig ook deze badplaats mede. Er verschijnt dan ook een Egmondsche Bad-Bode, waarvan onlangs het eerste nummer van den tweeden jaargang uit kwam. Uit dat nummer spreekt een prettige geest van opgewekt leven en vertrouwen voor de toekomst. Men wijst daarin op onderschei dene, sinds het vorig jaar aangebrachte ver beteringen. GEMENGDE BERICHTEN. De Tentoonstelling te Dordrecht wordt bij zonder druk bezocht. Ook de inzendingen nemen nog dagelyks toe, zoodat het hoofdbestuur wegens gebrek aan plaatsruimte in het hoofdgebouw heeft besloten voor detentoonstelling van phot-graphieën een nieuwen uitbouw temaken. Herhaaldelijk is reeds gewaarschuwd op het gevaarlijke om met scherpe of dunne voorwer pen in het oor te komen. Nu is weer gebleken, dat die waarschuwing niet ondoelmatig was. Dezer dagen is te Tholin een speld in het oor van een dienstmeisje blijven steken. Nadat twee geneesheeren te vergeefs getracht hadden de speld te verwijderen, is het meisje naar Utrecht gegaan, om zich onder behandeling te stellen van een professor. De drukte met de Pinksterdagen in dit jaar is groot geweest. Er werden door de drieover- zetveeren de beiden stoomponten in den Buiten-Amstel en de kettingboot in het Y te Amsterdam 37,170 personen overgezet. Te Schiedam is dezer dagen een os verkocht geworden, welke niet minder dan 1000 kilo gram woog. Het heerschen van mond- en klauwzeer in de stallen van den vorigen eigenaar had belet, dat het dier te Rotterdam op de veetentoon stelling kon verschijnen. Zaterdag-morgen werd door een dorpsschipper op de werf aan de Gaardbrug te Utrecht een kist met geest van zout afgeladen en eenige oogenblikken onbeheerd gelaten. Een voorbijko mende jongen, uit Lopik, greep een dier fles- schen en nam daaruit een teug. Het gevolg laat zich denken. Daar hij direct bewusteloos neerstortte werd hij bij de firma Lobry en Por ton binnengebracht en hem aldaar de eerste geneeskundige hulp toegediend. Het gelukte hem bij te brengen, waarop men hem per rij tuig naar het Ziekenhuis transporteerde. Als een eenvoudig middel om papier niet ontvlambaar te maken, wordt aanbevolen het tweemalen te doopen in een kokende oplossing van één deel aluin in d»ie deelen water en dan te laten drogen. Een aantal Duitsche Ingenieurs zijn Vrjjdag met de Zuid- en Noord-expres te Hoek van Holland aangekomen, om eene beproeving by te wonen met het nieuwe stoomschip Dresden der Harwichlijn. Het Nieuws vld Day]dee\t het navolgende mede van den heer Boreel van Hogelanden uit Edam //Toevalligerwijze hier zijnde, bemerk ik, dat myn naam voorkomt op de candidatenlyst voor het lidmaatschap der Tiweede Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict Hoorn. //Deze candidaatuurstelling is buiten mjj om geschied. //Ik noodig u beleefd uit deze regelen in uw veel gelezen nieuwsblad op te nemen, waarbij ik de kiezers in het genoemde district beleefd uitnoodig hunne stemmen niet op mij uit te brengen.// Zaterdag-avond hield de Kiesvereeniging Ne derland en Oranje te Amsterdam in Maison Stroucken eene algemeene kiezersvergadering. Aan onzen verslaggever, zegt de N.Rott. (Jt. werd toegang geweigerd. Hij kon alleen vernemen, dat als sprekers zich deden hooren mr. Th. Heemskerk en dr. A. Kuyper. Een veldwachter in eene Friesohe gemeente stelde aan een nieuwen kiezer een stemkaart ter hand, waarop hij zeide: //Thank je wol, ik seil him gauw op 'e post bringe, mar hjoed kin ik it net wachtsje.// (Dank u wel, ik zal hem gauw op de post brengeD, maar vandaag kan ik het niet wachten.) Te Tongelre (N.-B.) zijn de kott'iehuishouder J. S. en zyne zuster door zekeren A. v. L., die het den bezoekers lastig maakte, ernstig mis handeld. S. ontving een steek van 5 cM. diep in het been en zijne zuster twee steken in den arm. Door de spoedig toegesnelde maréchauseèes werd het eerste verband gelegd. Tot hoofd-ingelanden van den Anna-Paulow- napolder (N.-H.) zijn gekozen de heeren J. Gijzen, D. Cz. Rezelman en J. Waiboer. Te 's Gravenhage werd op 2 Mei een brief op de post gedaan met het adres Amerika. Deze brief werd naar de Yereenigde Staten van Noord-Amerika gezonden en van daar terug gezonden, voorzien van het bijschrift//Holland//. De geadresseerde die niet in het wereld deel Amerika, maar in het gehucht America (bij Horst) woont kreeg thans den brief den 29n Mei in handen. De kersen te Tiel worden verkocht voor 4 a 6 cents per pond. Twee Middelburgsche heeren zyn op hun fiets een tochtje naar Spanje gaan maken. Het O. M. by de rechtbank te Middelburg heeft 10 jaren gevangennisstraf geëischt tegen A. K. 36 jaar, kuiper te Ierseke, thans verblij vend in de strafgevangenis te 's Gravenhage, beklaagd van opzettelyke brandstichting te heb ben gepleegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2