N I E U W E )ag6laó voor %3Soorè* De machine. No. 2711 Woensdag 23 Juni 1897. 22ste Jaargang BUITEN LAM D. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige in plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het buitenland Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. BUBEAUSt. Janstraat Haarlem. /1,10 «1,40 «2,80 «0.03 Van 16 regels50 Cents Elke regel meer7l/t Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Redaeteur-Uitgever, W. KüPPERS. Zij, die zich met den aanvang van het nieuwe kwartaal (1 Juli) als abonné doen inschrijven, ontvangen van af heden de voor dien tijd verschijnende num mers van de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT en het ZONDAGSBLAD gratis. De werkstakingen zijn tegenwoordig bjjna dagelijks voorkomende verschijnselen. Ze zjjn inheemsch geworden. In alle takken van njjverheid bijna heeft de werkstaking zich reeds eenmaal geopenbaard. Zoo heb ben schoenmakers, sigarenmakers, meubel makers, typografen, glas- en aardewerkers, diamantslijpers, enz. enz. reeds hunne toe vlucht genomen tot werkstakingen, ten einde, zooals het heette, hun levenstoestand te verbeteren. Daar is bijna geen enkele stad van eenige beteekenis, of daar heb ben werkstakingen plaats gehad. Wat zou wel één der voornaamste oor zaken zijn van het hedendaagsche verschijn sel, dat bestempeld wordt met den naam van werkstaking? Wij voor ons gelooven, dat de ontwikkeling en uitbreiding van het stoomwezen in 't algemeen één van de grootste voornaamste oorzaken is, waarin de werkstakingen verklaring vinden. Wij voor ons beschouwen de werkstakingen in het algemeen als een strijd tegen de ont wikkeling en uitbreiding van de machine. Inderdaad, de machine heeft reeds veel handenarbeid weggenomen; de machine is nog voor vele verbeteringen vatbaar, zoo dat de machine in den loop der jaren nog meer handenarbeid zal veroveren. De ma chine heeft haar terrein nog lang niet veroverd. Nog zal het wel eenige jaren van strijd en verwisseling duren, vooraleer zulks zal geschied zijn. Maar wij noemen het groote dwaasheid om een strijd aan te binden, die toch on feilbaar zeker op de zegepraal zal uitloo- pen van de tegenpartij,in het onderhavige geval de machine. Als men van te voren feuilleton Beschuldigd. 14. {Vervolg.) Aangezien op het lijk geen sporen van mes of dolk te vinden zjjn, en alleen het hoofd aan beide zijden op vreeseljjke wijze verminkt is kan naar mijn gevoelen, de dood alleen veroor zaakt zijn, door een of meer hevige slagen of schokken, en rest ons dus nu nog te onderzoe ken, op welke wijze en door welk voorwerp de ze zjjn toegebracht. Dat zal ons, naar mij voorkomt, niet moei lijk vallen, sprak de heer Jarilot na eenig na denken, en zich naar de jjzeren deur wendende: terwijl hij een agent gelastte hem bjj te lichten, vervolgde hjj Ziehier, dokter, aan deze deur bevinden zich op de hoogte van (het hoofd van het lijk, dat wij op den rug liggende hetben gevonden eenige bloedvlekken, evenzoo op dezelfde hoogte aan de deurpost. Het is dus duidelijk dat de moordenaar den heer Bertin omver geworpen heeft, dat deze gevallen is met. het hoofd tus- schen de deur, welke daarna met een hevigen slag is dicht getrokken en zoodoende het hoofd verpletterd heeft. En met de bedaardheid en koelbloedigheid van iemand, die uit gewoonte bjj de tallooze gevallen van misdaad en moord, hoe schrikwekkend voor ieder ander, steeds vol komen kalm bljjft, nam hjj zorgvuldig in zjjn rapport alles tot in de kleinste bijzonderheden op, wat hem later bij de behandeling der zaak van dienst zou kunnen zijn. zonder den minsten twijfel kan verzekerd zijn van een nederlaag te zullen lijden, dan is het onverstandig en dwaas om een strijd aan te binden. Zeker, de mensch moet de beheerscher zijn van de machine en niet de slaaf. De verlichting en de voordeelen, welke de machine ontwijfelbaar en onloochenbaar op levert, mogen in geen enkel geval de oorzaak zijn, dat eene bepaalde klasse der maat schappij of een gedeelte van die klasse, nadeel en schade ondervindt, gelijk dit tegenwoordig nog menigmaal het geval is. Hiertegen moet verzet aangeteekend wor den met alle mogelijke kracht, gelijk er geprotesteerd moet worden tegen de we zenlek bestaande misbruiken, welke het hedendaagsche kapitalisme oplevert. Maar het verzet en het protest tegen de mis bruiken moet zich tegelijkertijd niet rich ten tegen de zaak zelve, wanneer deze uiteraard goed is. Vandaar dat het kapi taal, hetwelk op zich zelf nog goed is en nuttig, niet mag worden bestreden, als ware het uit den booze. Dat is socialisten- werk. Vandaar dat de machine als zoo danig, op zich zelve goed en nuttig, niet mag worden bestreden. Iets anders echter is het om protest aan te teekenen tegen eene arbeidsregeling en indeeling, waardoor de machine voor velen een gevaar is en een ramp, terwijl zij een zegen zijn kon voor allen. Voorzichtigheid is de moeder der wijs heid, zegt het spreekwoord. Dit geldt ook hier, bij de quaestie over de machines. Want o, zoo licht en gem kkelijk, met éen onbedachten en onvoorzichtigen stap, is men terecht gekomen in het socialistisch legerkamp; waar wel kort en bondig, en herhaaldelijk geroepen wordt: «Geef ons de machines en wij zullen ervoor zorgen dat iedereen volgens zijn behoefte over vloed van brood heeft;» maar welke woor den en beloften wij niet onvoorwaardelijk als echte munt kunnen aannemen. Beloven ja is gemakkelijk, maar geven en zijne Maar wie was nu de bedrijver van deze vreemd soortige misdaad Deze was niet gemakkelijk te ontdekken, daar hjj geen enkel spoor had achtergelaten, niets dan den papieren omslag met het ia lak afge drukte cachet, terwijl aan de brandkast geen geweldpleging was te bespeuren. De dief moet zich dus van een sleutel bediend hebben, sprak de heer Jarilot, wij moe ten alzoo verder zoeken. Het zal u niet gemakkelijk vallen, den moordenaar te vinden, zonder de minste aan wijzing. Misschien minder moeielijk, dan ge wel denkt. Waarlijk zonder eenig spoor, zonder eenig uitgangspunt O zeker, door louter de feiten na te gaan Maar ik zie nog volstrekt niet in hoe dat u op het spoor van den misdadiger zal brengen. Omdat ge slechts oogen hebt voor het slacht offer, waarop geen sporen van geweldpleging door middel van dolk of mes te vinden zijn 4maai juist de geheele afwezigheid dezer meest gewone verschijnselen is voor ons eene aanwij zing van onschatbare waarde, En welke gevolgtrekking maakt ge hieruit? vroeg de dokter met levendige belangstelling. Deze, dat de moordenaar geen gewone misdadiger is, want misdadigers van beroep verzuimen nooit, behoorlijk gewapend te zjjn. zij zijn altijd op hunne hoede, voor het geval, zij overvallen worden en zich dus te verdedigen 1 hebben, en vooral in dit geval zou de heer beloften ten uitvoer leggen, dat omsluit zoo vaak groote moeilijkheden. Wjj achten het hoogst gevaarlijk om den eisch der socialisten«Geef ons de machines,» in te willigenomdat wij vreezen, dat de belofte: «Wij zullen ervoor zorgen, dat iedereen volgens zijn behoefte overvloed van brood heeft,» niet zal worden na gekomen. En deze vrees is geen onge gronde; want de ondervinding heeft ons reeds vaak geleerd, dat vooral bij de so cialisten tusschen beloften en geven, tus- schen beloften en daden, een afstand ligt zóó groot, dat er van overbruggen geen sprake zijn kan. De machinale werkkracht is naar onze meening eene quaestie van geld, gesteund door eene beperkte levende werkkracht. Dat er een zekere invloed van het kapitaal bij in het spel komt, dat de werkman meer de uitsluitende werkkracht is en de aan wezigheid van den werkman, zijn loon in meerdere of mindere mate van de machine afhankelijk is, wie zal dit betwisten Maar niet kan worden ontkent, dat er al zijn er machines, voor den werkman die werken wil nog steeds werk te vinden is. De werkzame arbeider wordt door den werk gever steeds en overal op hoogen prijs gesteld. Uitzonderingen zijn er altijd en zullen er blijven. Daar zijn werkgevers die hun ondergeschikten niet goed behan delen, maar daar zjjn ook arbeiders die met den patroon gelijk willen staan en de lusten des levens willen genieten zonder de lasten te dragen, die droomen van genot zucht, onvereenigbaar met de positie die zij innemen in de samenleving. Laten we daarom den gulden middelweg betreden. De machine worde beschouwd en ze moet zulks ook in werkelijkheid zijn als een middel tot verheffing van aller zedelijke en stoffe^ke waarde, een middel tot verheffing van aller zedelijk en maatschappelijk welzijn. Niet de machine, maar het haken naar ge not en gemakzucht van den eenen kant Bertin, die hem den toegang belette, evenals Baptistin die hem vervolgde, getroffen ziju geworden, hetgeen bjj geen van beiden heeft plaats gehad, zoodat ik dus tot de slotsom moet komen, dat de dief slechts op een zaak bedacht is geweest, namelijk, zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te maken, teneinde niet herkend te worden, hetgeen hjj met zekerheid kou veronderstellen dat bjj mogeljjke ontdekking onmiddellijk het geval zou zjjn. Wat doet u zulks veronderstellen Deze, dat de toegang door de deur van het kabinet van den directeur voor hem ge opend was, en dat hjj er geen gebruik van gemaakt heeft, omdat juist die deur in het volle licht wasl En wat het u bovendien nog duide- ljjker zal doen zjjn, van hoeveel waarde het ontbreken van de gewone aanwjjzingen is, is, dat deze moord alleen een niet vooruit te voorzien gevolg is van de misdaad zelve. Zjjn doel zou dus alleen geweest zjjn Diefstal, anders niet en hier heb ik den draad zoo vast in handen, als had de schuldige ons zijn adres achtergelaten. Bjj mjjn onderzoek ga ik altijd zooveel mogeljjk stelselmatig te werk. Er is hier een diefstal gepleegd, we hebben papieren omslagen gevonden, die er gisteravond toen Baptistin zich ter ruste begaf, niet waren, aangezien, na het vertrek van de bedienden, de vloeren altjjd worden aangeveegd. Bovendien wist degene, die de misdaad gepleegd heeft, dat dezen avond, per hooge uitzondering een bedrag van achthonderd duizend franks, het de pot van kapitein Castillac, in de brandkast aanwezig was. en het ten toon spreiden van eene onge bonden weelde van den anderen kant, brengt verbittering. Hierin verbetering aan te brengen zal de misstanden in de samenleving opheffen, ten voordeele der misdeelden. In dit geval kan de strijd, de geduchte strijd onzer da gen, tusschen patroon en werkman voor een groot gedeelte worden beslecht ten heil van geheel de maatschappij. België. Een allertreurigst geval heeft zich te Gent voorgedaan waar een 27-jarige socia list op zijn ziekbed ter neder lag. De on gelukkige en zijne vrouw behoorden tot de vuurroode partij. Toen de moeder van den zieke vernam, dat haar zoon op het uiterste lag, snelde zij er heen en haai zoon smeekte om zjjne moeder te zien. Zijne vrouw en eene vriendin echter wezen de oude moeder af omdat zij bevreesd waren dat een priester bij den stervende toegang zou verkrijgen. De ongelukkige stierf dan ook zonder zijne moeder te hebben gezien, als een hond. Geen priester, geen bijstand in het ster vensuur werd den socialist gegund. In het land der Belgen heeft de storm jl. Zaterdag veel verwoestingen aangericht. De Schelde trad buiten hare oevers en overstroomde de akkers en weilanden. Dijken zijn doorgebroken en met schuitjes moest men de menschen redden die door het snel opkomende water een schuilplaats moesten zoeken op heuvels, in boomen, enz. In het dorpje Schelle bij Antwerpen liep de kerk, terwijl de pastoor de H. Mis op droeg 20 centimeter hoog onder water. In verscheiden fabrieken heeft het water de vuren uitgedoofd en namen de werk lieden de vlucht. Langs de kust hebben de badplaatsen en in het binnenland de landbouwers met den hooioogst veel schade geleden. Engeland. De laatste toebereidselen voor het 60- jarig regeeringsjubilé van Koningin Vic toria zijn voltooid. Londen is in feest dos gehuld, de straten zijn allerprachtigst Maar misschien was het een gewone in breker die wilde stelen, wat hem voor de hand kwam O, volstrekt niet, de bureaux worden goed bewaakt en juist dezen avond was het hotel vol feestgenooten, zoodat het voor eenen gewo nen dief moeieljjk zou zijn geweest, zjjn slag te slaan, en bovendien hebben onder gewone omstandigheden, geen bankdiefstallen plaats, onze man moet dus met. het depot bekend geweest zijn. Dat stem ik toe, maar welke gevolgtrek king maakt ge hieruit! Voorzeker een gewichtige! de heer Bertin was niet gewoon, zjjn zaken uit' te bazuinen, zoodat niet iedereen bekend kon zijn met het depot van -acht honderd duizend franks, dat de kapitein Castillac hem hïden avond had toe vertrouwd. Toegestemd, maar sommigen konden er toch mede bekend zjjn. Dat is niei aan te nemen! vooreerst was het kantoor reeds gesloten en waren al de be dienden vertrokken. Bovendien hadden slechts weinigen den heer Castillac gezien, en kende zeker bjjna niemand de reden van zjjn bezoek, behalve wellicht de eenige die van deze onvoor ziene gelegenheid heeft gebruik gemaakt. Voorts toont de brandkast, volgens rapport van mijn brigadier Savignol, geen enkel spoor van geweld en is zij met een sleutel geopend. Of, met een looper! {Wordt vervolgd.) HUliüllNf AGITE MA NON AGITATE PRIJS DER ADVERTENTIEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 1