B i: ME NL A N D f Mgr. Kniepp. Het Oosten. De storm. GEMENGDE BERICHTEN. versierd, niet minder dan 7 a 8 millioen guldens zijn hieraan bestaan. De verlich- ting der stad, van heden avond (22 Juni) zal 6 millioen kosten. Men verwacht een buitengewonen toeloop van volk, en om de orde te handhaven zijn 2,000 gepen- sionneerde politieagenten voor de jubel- week terug onder dienst geroepen. De politie zal over 18 a 20,000 agenten be schikken. Londen toont zich in al zijn grootheid, maar gaan wij eens een kijkje nemen in de achterbuurten op dezen feestdag waarop de Vorsten van Europa in persoon of hun gezanten schitteren in goud en kleu ren, dan zien wy niets anders dan bittere ellende. Daar kruipen kinderen half naakt door het slijk, waar de weg versperd is door stalletjes met stinkende fakkels, die oesters, mosselen, alikruiken en krabben, gekookt en ongekookt, verkoopen en door uitheemsche geluiden koopers trachten te lokken, waar het riekt naar bedorven ge bakken visch, waarvan de bevolking dezer buurten leeft, en naar jenever en bierhui zen, dit i» de keerzijde van de schilderij, waarvan ons de jubiléfeesten te LondeD de voorzijde laten zien. Reuter seinde uit Wörishofen, dat de be- kende pastoor Kneipp des morgans was over leden. Vóór eenige weken was dit bericht ook gezon den maar voorbarig. Thans evenwel bestond er geen twijtel meer. Dr. S. C. M. So er te Ginneken bij Breda schreef toen voor De Telegraaf eene korte le vensbeschrijving, die het de moeite loont thans mede te deelen. //De slag is gevallen! Nog sprak het laatste bulletin dat van uit Wörishofen verzonden werd, van hoop op beterschap. Doch helaas! heteinde was te voorzien!// Reeds eenigen tijd voelde Mgr. Kneipp zich zwakker. Eene verkoudheid, opgedaan bij de begrafenis van een collega, in Ottobeuren, wierp hem tijdeljjk op het ziekbed en een kort daarop volgende influenza-aanval noodzaakte hem opnieuw zijne hem zoo gelielkoosde bezigheden te staken; sluipkoortsen maakten langzamerhand een einde aan dit 77-jarige welbestede leven. Op 29 April jl. richtte hij nog van uit eeD venster van het klooster de volgende woorden tot de Kurgasten, die van de voordracht terug keerden: „Het warme weder doet mij goed, en ik gevoel mij van dag tot dag beter wordeD, doch ik hang af van den wil van den Leuker der menschlichen Oeschicke. De Paus heeft mij, den armen dorpsherder, zijn zegen geschonken Hjj zal bidden, dat ik nog lang mijn beroep mag uitoefenen. Dit bewijs van zijn vertrouwen is treffend, troostend en versterkend voor mij. Schenkt mij ook uw vertrouwen, en volgt de regeling die ik op mijn ziekbed voor alles hebt gedicteerd, opdat gij zoudt zien en voelen hoezeer uw welzijn mij ter harte gaat, en dat ik altijd aan u denk. Als God wil, zal ik spoe dig weer onder u zijn. Mijne gedachten zijn steeds bij u, zoowel gedurende het spreekuur als tijdens de voordrachten. Laat ons het beste hopen. Bidt voor mij Ik geloof dat dit zijne laatste woorden ge weest zijn, in het publiek gesproken. K n e i p p behoort tot de geschiedenis! Zjjn leer hardt en versterkt, vernieuwt om zoo te zeggen de menschheid, door het kind reeds van de geboorte af aan eenvoudig te voe den, te kleeden en koud te baden. Leef later eenvoudig, maak geen misbruik van genotsmid delen, pas op voor verslapping, werk niet boven uwe krachten, vooral niet'in dejeugd, en last not leastlaat u behandelen als gij ziek mocht zijn, met natuurlijke, eenvoudige middelen, wateren eenige kruiden ziedaar de quintessence van het geen hij in zjjne brochure aan de menschheid heeft nagelaten. Het was origineel. Mogen ook anderen reeds voor hem dergelijke watertoepassing hebben aan gewend, zijne methode blijft eigen vinding, hij heeft van niemand geleerd, en heeft tot het einde naar verbetering zijner methode getracht en gestreefd. Zijn weg liep niet over rozen, steeds omgeven door intriges en strijd om persoonlijke belangen, dikwijls bedrogen, door vurige critiek belasterd, steeds overhoopt met bezigheden, zijne vrije uren ontnomen door indiscrete patiënten, van 's mor gens vier uur tot 's avonds onafgebroken bezig, ziedaar zijn leven in de laatste jaren. Meer dan 64.000 patiënten riepen in dien tijd zijne hulp in. Het aantal inrichtingen, vol gens zijne methode, bedraagt in Duitschland reeds meer dan honderd; het boek //Mijn waterkuur// is al over de 60ste oplage, en in alle Europee- sche talen verkrijgbaar. Zal het nageslacht hem den eerbied bewijzen waarop zijn belangeloos streven recht had? Zullen zijne voorschriften gevolgd worden en zal de menschheid daardoor, wat gezondheid, werkkracht, en levenslust betreft, eene betere toekomst te gemoetgaan? Ziedaar vragen waarop alleen de tijd antwoord zal kunnen geven. Wij, zijne volgelingen, staan met weemoed aan de geopende groeve en wenschen den onvergetelij- ken meester, met een bloedend hart: Hij ruste in vrede!" Een bijeenkomst van de Europeesche Vrede stichters j.l. Zaterdag heeft geen resultaat opge leverd. De heeren hadden hun verslagen nog niet gereed. Inmiddels weigeren de Turksche troepen Thes- salië te verlaten. Zij eischen, dat het veroverde Grieksche gebied bij Turkije wordt ingelijfd, j/ooniet, dan zullen zij strijden tot den laatsten an gevallen is. Volgens de Grieken maken de Turken zich aanhoudend schuldig aan schen ding van het onzijdig grondgebied. Het is opvallend hoe de Por te met al de beleefdheden die den Sultan bewezen wordt, toch wordt beetgenomen, nu ook de vlootvoogden van de Europeesche vloothebben voorge steld, de jaarlijksche schatting vau Kreta aan den Sultan, bedragende 10,000 pond, pas over vijf jaar te laten ingaan, daar het eiland voor- loopig niet in staat is ze te betalen. Inmiddels wordt er in de Kretasche wateren pret gemaakt. Op verzoek van den Engelschen schout-bij- Dacht Harris zijn alle Opperbevelhebbers van de vloten voor Kreta aan boord gegaan en heb ben, ter eere van het feest van de zestigjarige troonsbestijging van Koningin Victoria, zestig schoten laten lossen, enz. Nog steeds zoekt men naar een Gouverneur voor Kreta. En waarljjk, hij is gevonden. De gewezen Zwitsersche Bondspresident Nana Drost, wordt genoemd. De heer Drost is naar Parijs ontboden en heeft daar een bespre king gehad met den Minister Hanotaux; hij heeft zijn dank betuigd voor de vereerende op dracht, doch verklaard, dat hij eventueel slechts voorloopig het hem toegedachte ambt zou aan vaarden om de algemeene bestuursinrichting van het eiland in gang te brengeD. Eene voorloopige benoeming zou hij eenigen tijd in bedenking willen houden. A nti-reeolutionnairen en Katholieken. Onder dezen fitel klaagt het Handelsblad over den steun dien de Anti-revolutionnairen van de Ka tholieken ontvangen. Als men de stemlijst van 15 Juni nagaat, zegt het liberale orgaan der hoofdstad, dan treft het hoezeer in alle deelen des lands de kansen van Anti-revolutionnaire candidaten weder af hankelijk waren en zijn van de Katholieke stemmen. In geen enkel der 12 districten, waar nu reeds Anti-revolutionnairen zijn gekozen, was tegenover deze een Katholieke candidatuur ge steld. Zelfs met in Wijk bij Duurstede en in Breukelen, waar in 1888 de Katholieke candi daten met Liberalen in herstemming kwamen en voor eerstgenoemd district de heer Schaep- man gekozen werJ. liet Handelsblad geeft aan zijn lezers wat De Tijd schreef over de stemming te Leiden en trekt daaruit de gevolgtrekking dat er door de Katholieke leiders en geestelijkheid is gewerkt voor den Anti-revolutionnairen Candidaat den heer Van Kempen, die, zonder de Katholie ken, nooit aldaar zou zjjn gekozen. In de 25 districten, waar Anti-revolutionnai ren met Liberalen of Radicalen in herstemming komen, zijn zij eveneens nagenoeg overal afhan kelijk van de Katholieke stemmen. Onder de 123,000 kiezers, die volgens het bovengegeven staatje Anti-revolutionnaire candidaten hebben //zwart gemaakt,// zijn dan ook een overgroot getal katholieken begrepen. Dat cijfer is dus volstrekt geen maatstaf van de getalsterkte der Anti-revolutionnaire partij, die schier overal het zou afleggen zonder de hulp van Rome. Het Handelsblad begaat hier eene vergissing, wat heeft Rome te maken met de verkiezingen in Nederland. Het zijn toch geen Romeinen maar Katholieke Staatsburgers, die kiezen en mogen kiezen wien zij willen. Eene hatelijkheid laat Het Handelsblad ten slotte volgen en dat is vrij laf, waar het blad zegt, dat de Auti-revolutionnairen de hun ge schonken hulpduur genoeg zullen moeten be talen. Het Handelsblad kan gerust zijnde Anti- revolutionnairen weten wel wat zij doen. Het mooiste is wel, dat nu ook de Christ- Historische Kiezersbond het heeft verkorven. Die partij heeft aangeraden, bij de herstemming alles te doen om Katholieke candidaten te we ren. En ook de Anti-revolutionnairen als die tegenover liberalen staan. Waar de keus is tusschen een Anti-revolu- tionnair en een radicaal heeft de Bond onthou ding aanbevolen en dat noemt Het Handelsblad een inconsequentiedie duur te staan kanko- meen. Immers daardoor kan worden bevorderd hetgeen het hoofdbestuur voor alles wil weren //een meerderheid van Roomschan en Anti- revolutionnairen." Door aldus aan de verbonden partijen van Dordt en Rome ook maar een paar stemmen te helpen verschaffen, speelt de Chr. Hist. K. B. in de kaart der Katholieken, wat hij niet wil. Onthouding bewerkt hier hetzelfde als vóór stemmen. Wij zien dat de Christ. Hist, partij het den liberalen niet naar den zin kan maken al is zjj ter wille van die partij in haar afkeer tegen de Katholieken, die toch in dezen strijd het dichtst naast haar staan, zoo inconsequent mogelijk. Velsen, 21 Juni. Door de liberale klesver- eeniging alhier is tot candidaat voor de Pro vinciale Staten in het kiesdistrict Velsen gesteld jhr. G. S. Bore el, burgemeester van Beverwijk. Bloemendaal, 21 Juni. Het gesticht voor krankzinnigen „Meerenbergzal eene groote uitbreiding oudergaan.Er zai een zusterhuis bijge bouwd worden waarvan de kosten zijn begroot op f 116.889.28. Voor meubilair is f 11.500 noodig. Leiden, 21 Juni. Het ijkkantoor zal alhier geopend zijn na 25 Juni e. k. eiken Vrijdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Spaarndam, 21 Juni.Het Duitsohe stoomschip Maria heeft in het Noordzeekanaal bij Nauernn, bij het naar zee gaan, bijna een ganschen dag aan den grond gezeten. Eenige allertreurigste gevallen deden zich nog bij den storm voor. Aan den Nieuwen Maas mond houden tijdens den hooibouw een aantal arbeiders in een keet of rieten schuur hun nachtverblijf. Zaterdag werden zij door denhoo- gen watervloed ingesloten. Ontwakende hadden ze nog juist gelegenheid intijds op hun schuurtje te klauteren en zich daardoor eenigen tijd voor verdrinken te vrijwaren. Eindelijk steeg het wa ter zoo hoog dat zij willens of onwillens zich door zwemmen moesten zien te redden. Het was met recht een worstelen met de golven op leven en dood, aanvankelijk ging het goed, doch een vader, die zijn 12-jarigen zoon niet meer vast kon houden op den zwemtocht, moest dezen voor zijne oogen zien verdrinken. Zijn lijk is gevonden en naar Raamdonksveer, waar de jongen woonde, vervoerd. In den polder Biesbosch öe d zich een ander treurig geval voor tijdens den storm, daar werd de 34-jarige Sprong een arbeider uit Giesen- dam met zijn twee zoons door den watervloed overvallen, de twee zoons zager, hun vader verdrinken en konden hem niet redden. Hoogstwaarschijnlijk is nog een menschenleven te betreuren in den storm omgekomen. Door eene vrouw te Rotterdam is bij de politie de opsporing verzocht van den 54-jarigen kistjes man P.. wonende Nassaustraat 40 aldaar, die zich Vrijdagavond met stormweder met zjjn roei boot op de rivier begeven heeft en van wien sedert niets meer is vernomen. Men vreest, dat den man een ongeluk is overkomen. Het is wel merkwaardig zoo schrijft men aan de N. Bott. Ct., dat in Frieslan.1, tenminste in het Noorden, van den sto.m van Zaterdag, die zoo vreeselijk in het Zuiden heeft huisge houden, niets is vernomen. Wel was het Zaterdag in den vroegen och tend een weinig buiïg uit het Z O., doch later in den morgen en bijna den geheelen dag was het prachtig zomerweer met bijna helderenjucht en weinig wind, al vertoonde zich diep aan den westelijken horizont dreigende, zwarte wol kenmassa's. Eerst in den avond liep de wind door N.O. en N. naar N.W. en werd het guur met stof regen, ofschoon van harden wind geen sprake was. Wel stond de barometer den geheelendag zeer laag. Uit de mctereologische opgaven en dit verklaart het groote verschil over zulk een klei nen afstand is het centrum der depressie, die den storm veroorzaakte, gepasseerd tusschen het Noorden en het midden van het land. In dit opzicht is deze storm geheel een tegen hanger van den sneeuwstorm op 1 December, eenige jaren geleden, die bijna de geheele Wie- rumer visschersvloot vernielde en waarvan in het Zuiden des lands niets werd gevoeld. Volgens de laatste courantenberichten is niet alleen in ons land, maar ook in België en Frankrijk enorme schade door den storm aan gericht. Uit Rotterdam zijn 448 bedevaartgangers naar Kevelaar vertrokken. Te Velp heerschen de mazelen onder de bevol king. De ziekte breidt zich uit en eenige sterf gevallen zijn voorgekomen. Een kiezer, welke op de kiezerslijst eener kleine gemeente voorkwam, maar sedert naar Rotterdam was verhuisd, schreef als antwoord op de toezending der stemkaart in eigenaardige taal aan den burgemeester, dat hij volstrekt niet onwillig was om te kiezen, maar dat de kosten aan zijn overkomst verbonden, te zwaar warenindien de burgemeester zoo goed zou zijn, zijn reis- en verletkosten over te maken, zou hij van zijn kiesrecht kiesplicht maken. Eene jonge dame uit Oostkerk, West-Vlaande ren, die zich in het postulantenhuis der Witte Zusters op de grens der gemeente Boxtel zou begeven, moet onderweg in den trein een por tefeuille verloren hebben die o. m. derden bank biljetten van 100 franken bevatte. Gelukkig is het verlorene in goede handen terecht gekomen. Een reiziger, die te Helenaveen, in een coupé 2. klasse stapte, vond de portefeuille. De eerlijke vinder stelde deze onmiddellijk ter liand aan den stationschef, door wiens bemiddeling het verlorene aan de rechtmatige eigenares werd ter haud gesteld, nadat haar identiteit uit de in de portefeuille aanwezige stukken was gebleken Gisteren-ochtend kwam te Rotterdam aan het station 1). P. de pleiziertrein van Vlissingen en j tusschengelegen plaatsen. Van deze reisgelegen- heid maakten niet minder dan 930 personen gebruik om deze stad te bezoeken. Dezer dagen heeft zich te Delft eene studen - ten-afdeeling gevormd van den Nederlandschen Bond van geheelonthouders. Thans zijn alle i Ne.lerlandschc universiteitsleden door studen- tenafdeelingen in den Bond veregenwoordigd. Door de liberale kiesvereenigingen is te Alk- mpar besloten de candidatuur van Mr. E. Fok- 1 ker te steunen. j Te Gulpen (Limburgl zal op Zondag -4 Juli a. s. een groote internationale gymnastiekwed- strjjd worden gehouden, waaraan een groot aan tal .gymnastiekvereenigiugen uit Duitschland; België en Nederland zullen deelnemen, in 't geheel 27 vereenigingen. De heer J. H. Ten Boom te Luinjebergh (Fr.) hoopt 15 Juli e. k. zjjn lOln verjaardag te kun nen vieren. Het bestuur van den Katholieken Bond in j Friesland heeft de katholieke kiezers in de dis trieten Sneek, HarlingeD, Weststellingwerf, Dok- kom, Tietjerksteradcel en Franeker aanbevolen, hunne stem uit te brengen op den candidaat der anti-revolu'.ionnairen. Hieruit kan opgemaakt worden, dat in de districten Leeuwarden (Gerritsen-Troelstra) en Schoterland (Pijttersen-Van der Zwaag) de ka tholieken zich bij de herstemming zullen ont houden. Een 12-jarige deugniet stal bij een koekbak ker te Breda een koek van 25 cents uit de winkelkast. De winkelier wist hem te vattenen bracht den jongen naar de bakkerij. //Och, meneertje, geef me niet aan de peliesie.,/ „Neen, jongen, daar zou ik te veel last van hebben,// klonk het antwoord, //maar de koek zult ge hier opeten.// Toen de koes halverwege was, moest de jon gen water drinken, daar hij niet verder kon, maar de koek moest op. Met //nu, jongen, de groeten aan je moeder,// werd de knaap eindelijk, walgend van de te groote massa zoetigheid, ontslagenzeer waar schijnlijk genezen van dieverij en van koek eten. In den Zuiderwesthoek van Friesland wordt dit jaar zeer veel hooi gewonnen. De hoedanig heid van het binnengehaalde is uitstekend, wijl het hoofdzakelijk gegroeid is met//hoogen//(N.) wind, zooals de boeren het noemen. Door het snelle groeien zijn vele boeren niet zonder reden bevreesd, dat het gras //doorgroeit//, waardoor de waarde van het hooi sterk vermindert. Velen hebben reeds spijt, dat ze te laat zijn begonnen met maaien en zien nu niet ongaarne, dat het weer een weinig //tegenstribbelt v. Menigeen heeft het getal zjjner maaiers daarom uitgebreid. Te Amsterdam is gisteren ter eere van Enge land's Koningin door eenige ingezetenen die met Engelsche huizen in relatie staan, gevlBgd. De heer Julius Huf, Kalverstraat, heeft van eene buste van koningin Victoria, versierd met de nationale bloem der Engelschen, eene feest- étalage gemaakt. In het Korte Achterom te 's Gravenhage ont stond gisteren een hoogloopende twist tusschen eenige bezoekers eener herberg. Een der vech tenden loste een revolverschot waardoor een glazenwasscher, die mede in den twist gemengd was, een bloedend schompschot aan den hals be kwam. Ook de kastelein, die tusschenbeiden wilde komen, werd aan de hand dermate ver wond, dat hij aan het politie-Cjmmissariaat moest worden verbonden. Drie vechtersbazen, onder wie ook degene moet zijn, die zich van de revolver bediende, werden gearresteerd. De verwonde glazenwasscher was weggeloopen voordat de politie er bij was. Voor eenigen tijd is medegedeeld dat het hoogheemraa ischap der Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Wedfriesland een onder zoek deed instellen naar de middelen, noodig voor eventueele totstandkoming eener steeds vrjje uitmaling op den boezem, zóo dat onder alle omstandigheden de peilbemaling kon worden afgeschaft. Het is gebleken, dat dit doel alleen door volledige stoombemaling kon bereikt wor den, doch meer dan 1V» millioen gulden zou den moeten worden uitgegeven voor eens, en p. 1. f30.000 verder ieder jaar, bij verwezen lijking dif-r plannen. De zaak is voorloopig niet verder in behandeling genomen. Door de antirevolutionnaire kiesvereeniging //Nederland// te Midwolda, is besloten de candi datuur van den sociaal-democraat mr. P. J. Troel stra in het district Winschoten te steunen. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken de heer Mr. S. van Houten kwam gisteren van Maastricht te 's Hertogenbosch aan. ZExc. ver gezeld van zijn referendaris de heer Jhr. Mr. Victor de Steurs, bezichtigden het Gouverments- gebouw. Des namiddags hebben de heeren de stad verlaten. In het district Beverwijk zal de heer W. rfovy, lid van de Staten van Noord-Holland, de candi datuur van den heer Borret voor de kiezers verdedigen. Te Amsterdam zijn in de laatste dagen weer valsche bankbiljetten van 25 gulden in betaling gegeven. Het verschil is voor Jen kenner duideljjk, ze zijn gemakkelijk van echte te onderscheiden. De uitgever er van is een jongmensch van mid delmatige lengte, donker uiterlijk. De politie zoekt hem en vraagt inlichtingen. De particuliere correspondent der N. B. Ct. seint uit den vreemde aan zijn blad Uit de pen van De Pressensé komt in de Temps van gisterenav ond een artikel voor over het de buut van het algemeen kiesrecht in Holland schrijver stelt toch het thans geldende met al gemeene kiesrecht ongeveer gelijk. Ook in ge schiedkundige beschouwingen schijnt hij mij toe niet geheel op de hoogte te zijn, maar het arti kel is zeer vleiend, te vleiend, gesteld. Alles wat bij ons gebeurt heet recht te hebben op de aandacht en den eerbied vanhetEuropeesch publiek (wat men anders naar den inhoud van de Temps niet zou denken) en ons volk wordt voor anderen een model genoemd der waarlijk vrjje naties. In zijn oordeel over den uitslag der verkie zingen denkt De Pressensé zeer zwartgallig over de liberale partjj, welker lot bij de herstemmingen in hoofdzaak van de christelijk historischen ge zegd wordt af te hangen. En hoe dan ook, de zaak van het Nederlandsche liberalisme zegt hij heeft haar schoonste dagen achter zich. Ben groote brand. In het Russische dorp Chirpossi Juwssi, bij Kassan, heeft een brand, welke aan boos opzet wordt geweten, 125 huizen vernield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2