NIEUWE U>ag6laö voor <3fooró- on Suió-JCollanó. Revolutie-mannen. No, 2719 Zaterdag 3 Juli 1897. 22ste Jaargang. 13 UI TE J\ L AiM 1). ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige in plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het buitenland Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. fl,10 «1,40 «2,80 «0.03. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 16 regels50 Cent. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Redacteur-Uitgever, W. KüPPERS. Het helsch serpent heeft aan de oogen vaa onze eerste ouders die misdadige eer zucht voorgespiegeld, welke het begin was van hun opstand en van ons aller balling" schap. «Gjj zult als goden zijn.» En waarin anders bestaat dit gelijk-zijn aan God, dan in de volstrekte alleenheerschappij van de menschelijke persoonlijkheid: de volstrekt geljjke en volstrekt vrije menscheu moeten onafhankelijk zijn van eenig hooger gezag en bjjgevolg naar eigen willekeur kunnen handelen. De algemeene gelijkheid van alle klassen der maatschappij; de verachting van God en van alles, wat heilig is, zijn de twee groote steunpilaren van het socialistisch gebouw. Maar om de volstrekte gelijkheid te ver kregen, om te vernielen wat heilig is, daar voor is eene revolutie noodzak eljjk. Het socialisme is dan ook niets anders dan een zekere vorm van revolutie. Hoort men niet telken dage en telken dage opnieuw, op allerlei wijzen de sociale revolutie prediken door de woordvoerders, die in meetings en socialistische vergade ringen optreden Opstand tegen God; «weg met den Christus,» schreeuwen de socia listen godslasterlijk. Opstand tegen de maatschappij, geen gezag meer. Opstand tegen het huisgezin, geen huwelijk meer. Opstand tegen het individu, geen eigen dom meer, geen zedelcer meer. En om de christelijke grondbeginselen, die zóo diep in de zielen der menschen zijn geworteld, uit te roeien; om aan den arme den geringen eigendom te ontrukken, die ten koste van zooveel arbeid, ten koste van ontelbare zweetdruppelen is verworven; daarvoor zijn daden van geweld noodig, daarvoor is eene revolutie noodzakelijk. En waarin bestaat die revolutie, welke luidkeels wordt geëischt door de roode schreeuwers en windbuilen Werpt een blik op de dagen van het verleden. Aanschouwt FMV1LLMTON Beschuldigd. 21. Vervolg. Jal vertrokken, en naar hui» gegaan. En zjjt ge niet teruggekomen? Volstrekt niet, ik ben naar huis gegaan en thuis gebleven, Zoo, gat Jarilot kortweg ten antwoord, en zich vervolgens tot Baptistin wendende Zjjt ge niet ten tweede male door het brommen van uw hond gewekt? Hebt ge niet iemand hooren loopen, dicht bjj uw bed tegen een meubel stooten? Hebt ge niet giroepen: Zjjt gjj er nog, mjjnheer Jacques en heeft hjj u niet geantwoord: Ja, ik ben het, ik had iets vergeten. Slaap wel. Maar, dat was ik niet, riep Jacques uit, dat was ik niet. Baptistin heeft u toch gezien. Mij gezien? onmogelijk, want het gaslicht was uitgedraaid: anders had hij wel gezien, dat ik het niet geweest was. Hjj heeft toch uw stem herkend. Mijn stem 1 Spreek Baptistin, hebt ge mjjn stem herkend Baptistin zweeg. Antwoord! hebt ge mijn stem herkend antwoord dan toch, zeg toch, dat het niet mijn stem was, die ge gehoord hebt, aangezien ik daar niet was Gjj sliept, en hadt de lrlanV nog in uwe ooren, ziedaar de vergissing; kom, spreek, apreek bid ik u de gruwelen van het jaar '48. Leest die vreeseljjke verhalen en beschouwt het Frank rijk, dat door de guillotine werd geregeerd. En wanneer de aarde genoeg gedrenkt was met bloed, wanneer de arm van den scherp rechter, afgemat van het moordend beulen werk, in stille werkeloosheid uitrustte, was toen het maatschappelijk vraagstuk opge lost? Frankrijk zieltoogt op het huidig oogenblik nog onder de felle slagen van de gramschap Gods en het jaar 1870 heeft recht doen wedervaren voor alle die gru welen, welke de heerlijkste bladzijden van Frankrijks geschiedenis hebben bezoedeld en onteerd. Wat blijft er na dit alles over? Het janhagel heeft zich verrijkt en te goed ge daan ten koste van de eerlijke en recht schapen lieden, en het Staatsbestuur is in handen van de mannen der Loge, die hooge traktementen opstrijken en hunne trawan ten aan zich verplichten. Proudhon zeide eens: «Zij beginnen met het communisme te prediken, vervol gens verklaren zjj de gemeenschap verbeurd ten voordeele van hun buik.» Daar wordt op dit oogenblik op het we- reldtooneel eene onedele en lage comedie gespeeld, waarbij de acteurs met een bedrie- geljjk masker zich in 't openbaar vertoo- nen op het looneel, maar achter het too- neelscherm lachen om de onnoozelheid van hunne toehoorders. En wie zal het rijkste deel hebben bij de algemeene onteigening? Wie auders dan zjj, die deze alg-meene onteigening in hun eigen belang en voor. deel prediken? Indien de wereld dwaas genoeg zou zijn om zich in den valstrik te laten lokken, indien de revolutie werkelijk zou losbreken, dan zou men hen, die misleiders van het arme volk, achter het tooneelscherm de opgestapelde goudstukken kunnen zien tel len, welke zij ten koste van de zweetdrup pelen en afmattingen van het arme volk hebben bijeenverzameld. De toestand van de hedendaagsche Baptistin wendde het hoofd Bf, en antwoord de niet. Jacques aan de hevigste wanhoop ten prooi, door het stilzwjjgen van den grjjsaard, viel voor hem op de knieën, greep zijne handen en tracht te zjjn blik te ontmoeten, dien hjj steeds met aandoening hield afgewend. Ge hebt mij niet gezien, niet gehoord riep hjj, spreek dan toch, ik bezweer u, in naam mijner moeder, in naam mjjner zuster, die ge als een dochter liefhebt, spreek geknield bid ik u, spreek, ge hebt haar beider leven, ge hebt het mijne in uwe hand, zeg de waar heid, spreek De man bleef echter onverzettelijk geen ge luid ontsnapte hem, hoewel dikke tranen langs zjjn wangen vloeiden. Men kon wel zien, dat hij niet wilde ant woorden. Wanneer hij verklaarde, dat het Jac ques Moulin niet geweest was, wiens stem hjj nochtans gemeend had te herkennen, dan loog hij. Wanneer hjj zeide, dat hij het wel geweest was, dan klaagde hij hem aan. Een verschrikkelijke tweestrijd had in zijn binnenste plaats en deze was voor Jacques Mou lin noodlottig. Jarilot, een einde aan deze pijnljjke stilte willende maken, nam thans weder het woord. Laat ons voor een oogenblik aannemen sprak hjj, dat het uw stem niet is geweest die door Baptistin is herkend, dan kan het toch niemand anders zijn geweest, anders zou de hond zich, na zjjn eerste gegrom niet stilgehou den hebben, daar hjj tegenover vreemden zeer waakzaam is. Het moet dus een van de huis maatschappij is verre van rooskleurig. Maar ziet men niet telken dage uit den schoot der Katholieke Kerk allerlei werken van weldadigheid te voorschijn treden, welke liefdadige werken ten doel hebben het lot van den werkman te verzachten en te le nigen? Laten die woordenrijke en praat zieke socialisten ons hunne werken van weldadigheid eens aanwijzen! Laten, zij ons eens aanwijzen, welke ziekenhuizenwelke toevluchtsoorden voor ouden van dageD, zij hebben gesticht! Ja, gemakkelijk is het, veinzen te weenen over huichelachtige klachten; gemakkelijk is het, de pogingen van ijvervolle lieden te belasteren en te be kladden. Maar daarmede is de lijdende en hulpbehoevende menschheid niet gebaat. Op daden komt het aan, op daden van liefde en van belangeloosheid; daaraan is het socialisme arm, doodarm. Gelukkig dat de christelijke liefdadigheid er is om de ongelukkigen op te heffen en te genezen, die onder den voet geraakt zijn van den socialistischen troepdie ver pletterd zijn onder den tred van de oproerige bende. Gelukkig, dat het vaandel der chriite- ljjke liefde nog allerwegen waait en wap pert! Het onweer zweeft dreigend boven onze hoofden, en bij de verschrikkelijke kalmte, die het onweer voorafgaat, voorziet men eene ontzaglijke losbarsting. De menschen- massa, van God vervreemd, hakend naar geluk, zoekt bevrediging in de lage ge noegens en vermaken van het stof. Het socialisme, dat de opbruisende hartstochten vleit, is een krachtig voedsel voor lage zielen. Het verduisterde verstand, de ver zwakte wil van den hartstochtelijken mensch verzet zich tegen degenen, die den hartstocht durven veroordeelen, namelijk tegen God en tegen den godsdienst aldus wordt de opstand aangewakkerd en aangeblazen. En te midden van alle oppervlakkige en gezwollen redevoeringen, welke door de socialisten worden ten beste gegeven, treedt de haat tegen wat heilig is en gezag heeft genooten zijn geweest, die binnenkwam, Boven dien waren slechts drie personen bekend met het depot, nameljjk u, Maurice en de heer Montgerbois. Pardon, viel de markies hierop in, terwjjl deze verschrikkelijke scène plaats had, speelde ik met den kapitein en bovendien was ik niet bekend met het geheim van het slot. Zoodat alleen mjjnheer Maurice Bertin ons overblijft, antwoordde de commissaris. Bij deze woorden richtte Jacques Moulin, die tot nog toe aan de voeten van Baptistin geknield gelegen had, zich eensklaps op en riep Maurice Hjj wilde verder spreken; de adem stokte bem evenwel in de keel, hjj kon geen woord uit- brëngen en met verwilderden blik beurtelings Maurice en Jarilot aanziende, wankelde hij als had een slag hem getroffen en eindeljjk ontsnap te hem de angstige kreet: Wee mjj, arme moe der, arme zuster 1 Terwjjl men zich om den in onmacht geval len kassier verdrong, met wiens toestand ieder een begaan was, naderde Maurice den heer Jarilot. Mijnheer, sprak hij, dat het noemen van mijn naam op den kassier van het kantoor mijns vaders zulk een overweldigenden indruk heeft gemaakt, zou gemakkelijk tot verkeerde gevolg trekkingen aanleiding kunnen geven en daarom verklaar ik hier plechtig en verzoek ik u drin gend door alle mogelijke getuigen te doen be vestigen, dat ik gedurende den geheelen avond duidelijk op den voorgrond. Wanneer de bezetenen hun theorie verkondigen, daarbij den godsdienst aanranden, dan grijpen zij naar het smerigste slijk, ten einde eeniger- mate hun haat te kunnen beduiden. Wan neer zij over de zedenleer willen spreken, dan kan hun laag en bedorven verstand geen woorden vinden, die vuil genoeg zijn, om de zedenleer te bezoedelen en te be kladden. Dat zijn dan de mannen, die in de toe komst over ons willen regeeren; dat zijn de mannen, die in de toekomst de aarde willen herscheppen in een paradjjs! Zeker, het recht van den menseh wordt in onze dagen op buitensporige wijze mis kend en verkracht. De zwarte inboorlin gen van Afrika zouden dergelijke wezens, die als de socialisten zouden durven spre ken, prijs geven aan de verontwaardiging des volks en hen vervolgens ophangen aan een boom. En zoo moest er inderdaad gehandeld worden met zulke misdadigers. Hij, die tegen God durft vloeken en lasteren, verdient de hel. En hjj, die de maatschappij durft bespotten en aanran den in hare dierbaarste betrekkingen, moest naar het schavot worden gevoerd om daar onder de guillotine het hoofd te laten. Frankrijk. De Figaro is niet ingenomen met de pracht en praal waarmede de Koning van Siam die een tochtje door Europa maakt in Frankrijk wordt bejegend, nu een hon derdtal Siameezen de provincie Joung zijn binnengedrongen, daar belastingen hebben geïnd, dorpen hebben geplunderd en ver brand. Zij hebben een Fransch missionna- ris gewond en een ander priester die onder Fransche bescherming staat heeft de zjjnen moeten wapenen, ten einde zich tegen de Siameezen te kunnen verdedigen. De figaro betreurt, dat de Vorst van zulke barbaren zoo lief in de Fransche re publiek wordt behandeld. Niettegenstaande Z. H. Leo Xni den wensch heeft uitgesproken dat de het feest geen enkel oogenblik verlaten heb. Stel u gerust, mijnheer, antwoordde de magistraat, mijn rapport is op dit punt volko men juist. En, vroeg de markies, is daarin ook ver meld, dat ik, juist op het oogenblik van de misdaad, met kapitein Castillac speelde Ook dat is in het rapport opgenomen, mijnheer, ik heb verder uwe verklaringen niet meer noodig, ge kunt u dus verwijderen. De beide jonge mannen benevens Baptistin verlie ten het vertrek, terwjjl Jarilot, Savignol en de agenten met Jacques Moulin achterbleven. Een livrei-bediende kondigde den heer Cas tillac aan, die zooeven was aangekomen en on middellijk gehoor verzocht. Dien heb ik juist noodig, sprak Jarilot, verzoek mijnheer, binnen te komen. De kapitein volgde hem op den voet en riep reeds op den drempel: Mijne heeren! ik heb wel de eer, u te groeten, voor den duivel, een meer dan gedienstige geest heeft mij van de zorg over mijn geld ontlast. Dien gedienstigen geeet vindt u hier, ant woordde de commissaris, terwijl hij op Jacques Moulin wees. Wie, wat, waar? riep hij verbijsterd in het rond ziende. De hear Moulin, zijt ge beze ten? Dien man als de dief van mijn depot aan te wijzen, dat is krankzinnigenwerk. Maar alle bewijzen zijn toch tegen heml Naar den duivel met al uwe bewjjzen. Die zjjn geen centime waard. (Wordt vervolgd.) IimilSMEIIOOMIT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 1