BINNENLAND, Engeland. Het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN! Een 13-jarige moordenaar. Katholieken van Frankrijk zich aan den regeeringavorm der Republiek zouden onder werpen, en bijna al de geloovigen dien raad hebben gevolgd, gaat de Regeering maar al door om de godsdienstvrijheid zooveel mogelijk in te krimpen. Geene kwellingen worden aan de Katho lieke Geestelijkheid gespaard. Onder aller hande voorwendsels worden de Bisschoppen en L'riesters van hunne jaarwedden beroofd, de kloosters worden vervolgd, en de ergste aanvallen tegen den Katholieken godsdienst worden door de overheden toegelaten en zelfs aangemoedigd. Waaraan is die toestand te danken? Aan niets anders dan aan de verdeeldheid die onder de Fransche Katholieken heerscht en hunne vertegenwoordiging in de Kamers tot eene bespottelijke minderheid gebracht heeft. Men heeft in Frankrijk den vijand van den godsdienst binnen de veste gehaald. De vertegenwoordigers der Europeesche Vorsten hebben, nu de officiëele jubileum feesten ten einde zijn, Londen verlaten. Met den grootsten lof maakt de Times of India melding van het gedrag der Liefdezusters gedurende de pestziekte te Bombay. De Anglicanen in Britsch Indië noemen onze Liefdezusters heldinnen omdat zij a'le gevaren waar de Euro peanen op de vlucht gingen hebben getrotseerd. De Engelen der aarde, zoo noemen wij de zusters, wijdden zich geheel aan de pestljjders, zij bleven stand houden en liefde vol hun werk verrichten. Een der zusters, Elisabeth genaamd, stierf als offer harer naastenliefde aan de verschrikkelijke ziekte. Bjj hare begrafenis werd eene grootsche volksbetooging gehouden, en op last der regeering werd ze begraven met militaire eer. De Vertegenwoordigers der Zes Groote Eu ropeesche Mogendheden, belast met de vaststel ling der vredesonderhandelingen, zyn nu bezig om de oorlogsschatting te bepalen. Het staat nu vast, dat Griekenland vier mi/h'oeraTurksche pon den aan de Porte zal moeten bétalen, en dat Turkije deze som wil ontvangen, voor dat het Tuiksche leger met de ontruiming van Thessalië zal aanvangen. Turkije bljjft evenwel haar gewone politiek volgen en tracht een beslissing zooveel mogelijk op de lange baan te schuiven. Men vermoedt, dat haar dit echter thans niet zal gelukken, want de Russische en Duitsche gezanten moeten haar uitdrukkelijk hebben te kennen gegeven, dat de verantwoordelijkheid voor elke verdere verdaging zal worden geworpen op de Porte. De Turken zijn zeer sluw, zij weten dat Grie kenland een ledige schatkist heeft, zoo zelfs, dat de burgerlijke ambtenaren niet meer dan 50 pet. van hun salaris uitbetaald hebben gekregen. Het voorloopig bezit van Thessalië is de Porte dus gewaarborgd, tenzij de Grieken met de vier millioen komen aandragen en dan nog zal de Porte er wel wat op weten te vinden om het veroverde Grieksche bezit te behouden. De Mo gendheden hebben aan den Turk nog een lee- lijken kluif te verorberen. Volgens berichten uit Konstantinopel wordt aan het Hof van den Sultan aangedrongen op het behoud van Thessalië. De Sultan moet echter geantwoord hebben: Ik ben door mijn woord gebonden en moet my voegen naar den wensch der Mogendheden. Kort daarop ontbood de Sultan Tewfik-pacha en droeg hem op, den gezanten mede te deelen, dat de Porte in de voorgestelde grensregeling toestemt, en berusten zal in een door Grieken land te betalen schadeloosstelling van vier mil lioen pond sterling. Aanleiding daartoe schijnt een tweede schrijven van den Czaar aan Sultan Abdoel Hamid te zijn. De Standard verneemt nog, dat de Duitsche gezant te Athene telegraphisch bij de Porte heeft aangedrongen op vrijlating der drie Griek sche notabelen, die in Larissa gevangen geno men en naar Elassona gevoerd zijn. De oor zaak dezer gevangenneming was het feit, dat deze notabelen opgetreden waren tegen de ge dwongen onderteekening van een adres, waarin werd verzocht Thessalië onder Turksche heer schappij te laten. De laatste berichten over den voortgang der vredesonderhandelingen zijn dus zeer gunstig. De Pers is een macht. Deze waarheid valt niet te betwisten en daaraan is vooral de neder laag te wijten die wij o. m. ook in de Haarlemmer meer en te Beverwijk hebben geleden. Ons on derzoek heeft de treurigste zaken aan het licht gebracht. Wij moeten bedaard blijven, was dit niet het geval dan zouden wij wel willen vertellen hoeveel kiezers die op Mr. Reekersen op Mr. Borret hadden moeten stemmen door li berale en neutrale bladen geïnfluenceerd, bij de gehouden herstemming op de tegenpartij hun stem hebben uitgebracht. Men stapt over deze dingen te lichtvaardig heen, en treurig is het resultaat, waar een heer lijke victorie te loor is gegaan. Eere de mannen die dapper en met eerlijke middelen gestreden hebben, al was teleurstelling hun deel. Wat is politiek. Wie het nog niet weet kan het leeren van het Vaderland een liberaal blad te 's-Gravenhage. Dat blad bedelt om de gunst der Anti-revolutionnairen. Daartegen komt De Hollander een anti-re volutionnair blad, in verzet, waar het zegt //Het Vaderland, d*t geen woorden genoeg kon vinden om zijn verachting en //walging// over de anti-revolutionnairen uit te spreken, ziet nu hoopvol uit naar steun van de onzen voor een hervormings-gezind liberaal minis terie.» //Och,// zegt het Vaderland, nu De Hollander zich boos maakt //Wij meenden het zoo erg niet, toen wij de Anti-revolutionnairen aanvielen. Immers niet tegen de partij voeren wij uit, wij keur den het dry ven af van enkele leiders, die de partij op een verkeerden wtg brachten.// Zoo bakt de liberale partij zoete broodjes bij lieden die het Vaderland om hunne godsdien stige gevoelens verfoeit, en De Hollander spreekt van walging waar eigen partij bij de herstem ming walging heeft gewekt, door de macht der liberalen te helpen bestendigen. Noemen wij ze nu Anti-revolutionnairen of Christelijk-Historischen, hetjdoet er niet aan toe, een vuile politiek hebben ze gespeeld. Was dat niet het geval, dan zouden de liberalen over de geheele linie geslagen zyn geworden. De Hollander moet nu maar zwijgen en den boedel redderen onder eigen partij. Naar aanleiding van de. herstemmingen moet in drie districten eene nieuwe verkiezing plaats hebben. De benoemde moet dan binnen drie dagen een bewijs van ontvangst afgeven en binnen vier weken vroeger drie) na de dagteekening vaa dat bewijs aan den Burgemeester kennis geven of hij de benoeming aanneemt, en is hy in meer dan een district gezozen, aan de Bur gemeesters welke benoeming hij aanneemt. Laat hij die vier weken voorbijgaan zonder verklaring, dan wordt hij geacht nergens een benoeming aan te nemen. De Burgemeester bericht terstond aan den Minister van Binn. Zaken de aanneming of het uitblijven der verklaring Blijkt er dan dat een nieuwe verkiezing noodig is, dan geschiedt die binnen 14 dagen, op den dag door den Minister te bepalen. Natuurlijk eerst weder door candidaatstelling, en daarna zoo noodig door stemming en herstemming. Volgens deze regeling kan het dus tot't eind van Juli duren, alvorens de heeren Tak en Troelstra zich hebben te verklaren over de keus van het district waarvoor zij zitting wen- schen te nemen. De aanvullingsverkiezingen zouden dan eerst in Augustus plaats hebben. Vermoedelijk, zegt Het Handelsblad, zal de keus echter vroeger worden uitgebracht, door den heer Tak voor Beverwijk en den heer Troelstra voor Tietjerksteradeel. De heer Roest is gisteren-ochtend uit Den Haag naar het Loo vertrokken, teneinde in handen van de Koningin-Regentes den ambtseed af te leggen als Commissaris der Koningin in Zeeland. H. M. heeft ook in audiëntie ontvangen den Voorzitter der Eerste Kamer Mr. VanNaamen van Eemnes. Leiden, 1 Juli. De aan den Gemeenteraad alhier aangeboden rekening der Gasfabriek be draagt voor de exploitatie-rekening, ontvangst f 448,059,07 Vj, uitg. f 406,126,12, batig saldo f 41,932.95Vs, uitbreiding en vernieuwingsfonds, ontv. f 46.447.13, uitg. f 44.731.22batig saldo f 1715,70i/j. Het geheele batig saldo van exploitatie bedraagt f 82,394.031/s- Wognum, 1 Juli. In deze gemeente is inge leverd een opgave van candidaten voor het lid maatschap v/d Gemeenteraad n. 1. de heeren: L. Appelman en J. Kieftenburg, aftr. leden. Daar het aantal te vervullen plaatsen tuiee bedraagt, zijn deze candidaten tot leden van den Gemeenteraad benoemd. Edam, 1 Juli. In deze gemeente zijn voor 5 plaatsen in den Raad 9 candidaten aan den Burgemeester opgegeven en wel D. de Boer, J. de Boer Jr., A. H. Cramer, C. J. C0nijn D. Houwing, W. J. Kernkamp, K. Min- nis, L Spaander en H. de Vries. Heemstede, 1 Juli. In de afgeloopen maand werden door het Post- en Telegraaf kantoor alhier behandeld 271 telegrammen, waarvan ontvangen 180 en verzonden 91. Katwijk, 1 Juli. De Gemeenteraad heeft eene nadere aanvrage van den electrien Waller Zeper om concessie tot aanbrengen van elec- trische geleidingen om licht en kracht aan particulieren te leveren van de hand gewezen en met algemeene stemmen besloten voor den tyd van 25 jaren aan de heeren Oppen h eim en Lagaaij concessie te verleenen voor een waterga8-tabriek in die gemeente. Haarlemmermeer, 1 Juli. In deze gemeente moeten aftreden voor den Raad de heeren G. J. van V u u r e n, C. D y t, N. v a n R e u w ij k, A. Suidgeest, C. Bos en A. Pruisen. Candidaat zijn gesteld le kiesdistrict: W. J. de Jongh, G. A. A. Knaap, D. Knibbe, R. W. Lammerts en P. C. Zijl mans. 2e kiesdistrictC. Bos, A. C. van Nieu- wenhuijzen, A. Suidgeest en B. Verhulp. 3e kiesdistrict: M. Baars, C. Dijt, W. Pruissen en A. G. Voordendag. Van 3 Juli tot en met 30 September worden door de Staatsspoorwegen op de daartoe bepaalde dagen vacantiekaarten afgegeven over 11 groepen. Om een denkbeeld te geven van de drukte te Amsterdam vermelden wy dat de Amsterdam- sche Omnibus-Maatschappij vervoerde gedurende het 2e kwartaal 1897 5.515,349 passagiers, te gen 5.343.783 in hetzelfde tijdvak van 1896; totaal van 1 Januari 10.100.839 tegen 9 828.772 in 1896. In eere hersteld. In Augustus van het vorige jaar werd de jeugdige klerk R. B. ten kantore van den ontvanger der registratie te Assen ont slagen, daar hij verdacht werd zich gelden te hebben toegeëigend. Nu echter de rijksklerk v. N. onder de bekende omstandigheden veroor deeld is, is de zaak ten gunste van B. gewyzigd en hebben de ontvanger en de inspecteur open lijk bekend gemaakt, dat zy B. thans daaraan onschuldig houden en hem in eer en goeden naam herstellen. Te Broek Sittard, waar drie leden van den gemeenteraad periodiek aftreden, doet zich het zonderlinge geval voor, dat geen candidaat op de candidatenlijst is gebracht. De marechaussee Lenzing heeft zich te Budel door een karabijnschot gedood. De ongelukkige was nog maar een half jaar gehuwd. Men weet niet waarom hij deze wanho pige daad bedreven heeft. In 't district Winschoten stelt de heer dr. D. Bos, die in herstemming kwam met mr. P. J. Troelstra, zich niet weder candidaat. Op de terreinen der gasfabriek aan de Lin- naeusstraat te Amsterdam zijn vele deskundigen bijeen geweest om de proefritten met de gas- tram bij te wonen, o. a. de heeren Schadd, di recteur der Amslerdamsche Omnibus-Maatschap pij; Graadt van Roggen, wethouder te Nijmegen; Lanting, directeur der Stichtsche Trammaat schappij Bauduic, directeur derMaastrichtsche tram, en de directeur der Haarlemscbe Gasfabriek. De aanwezigen betuigden hunne tevredenheid met de werking der gasmotortram. Naar men ons mededeelt zal men weldra op de lijn der Stichtsche tram een gastram voor het publiek in werking stellen. De Stedelijke Raad van Amsterdam heeft aan een commissie tot onderzoek naar de werkeloos heid, bestaande uit de heeren Gerritsen, Surru- rier, Dr. O. W. Jansen, W. van der Vliet en Mr. Ealkenburg een crediet van f 5000 toege staan. Zij hebben een onderzoek in te stellen naar den arbeidstoestand in Amsterdam. De Koning van Siam op zyn reis door Europa, moet voornemens zyn ook een bezoek te brengen aan Nederland en aan het Nederlandsche Hof. De Koning zal tot dat doel verblijf komen hou den te 's Gravenhage, waarschijnlijk in het Ho tel des Indes, aldaar. Het bezoek zou echter eerst in September te verwachten zijn. Tijdens het onweder van Dinsdag-avond is te Rozendaal een groote vuurbol uit de lucht ge vallen, welke een gat in den grond boorde. Geen ongelukken werden veroorzaakt. Wie nu maar profiteeren wil van een reisje naar Parys. Maandag zal een extra trein met rytuigen 2e en 3e klasse loopen om Vrydag terug te zyn. De prigs is van Amsterdam en Haarlem 2e klasse f 15.95 3a klasse f 10.05. Van Leiden en 's Gravenhage 2e klasse f 15.40, 8e klasse 19.65. Gisteren werd te Rotterdam de bereden po litie officieel in dienst gesteld. De brigade is 11 man sterk en bestaat uit een commandant (hoofdagent,) een ondercommandant (majoor,) 4 brigadiers, 4 agenten 3e klasse en een brigadier stalknecht. De diensten dezer bereden brigade zullen hoofdzakelijk, als by de marechaussee ten platte- lande, bestaan uit patrouillediensten in de bui tenwijken, terwijl zij verder zal optreden by de surveillance iu het Park, by de Willemsbrug tot regeling van het drukke verkeer per as en te voet, bij optochten en waar het verder noo dig en nuttig zal Llijken. Dezer dagen hebben wy melding gemaakt van een schutter die te Tiel na twee uur dienst ge daan te hebben, zonder verlof het exercitie-ter rein verliet. De beklaagde is nu voor den schuttersraad ge bracht, bekende volledig hetgeen hem ten laste gelegd werd en verklaarde, dat hij tot die daad gedreven werd door de overtuiging, dat te Tiel zoowel als elders machtmisbruik plaats had en dat hij als lid der maatschappij zich zedelijk verplicht gevoelde mede te werken tot eene rich- tige uitvoering dez wetten van den Staat. De inhoud van de diensttabel, die spreekt van schiet en wapen-oefeningen, die aanvangen te vijf uur en de inhoud van art. 42 der schutterijwet ga ven hem recht heen te gaan. De eisch was f3 boete. Onder den diensttijd werd, volgens het oor deel van den auditeur-militair, niet verstaan de marsch naar het exercitie-terrein. De Amsterdamsche Omnibus Maatschappij heeft gisteren haar 25-jarig bestaan herdacht. De vroolijke gezichten van het personeel, en de rozenbouquetten op de borsten van conducteurs en koetsiers, waren de uiterlijke teekenen, die verrieden ,dat de Amsterdamsche Omnibusmaat schappij haar zilveren bruiloft vierde. Aan het Personeel zyn spaarbankboekjes uit gereikt met eene inschrijving berekend naar het aantal dienstjaren. In Noord-Holland zijn de examens voor de hulpakte geëindigd; van de 212 dames slaagden er 113; van de 73 mannelijke candidaten kregen er 53 de akte. De storm, die voor een tiental dagen op zooveel plaatsen in ons lamd zoo groote'verwoes tingen aanrichtte, heeft ook de mosselbanken op de Schelde niet gespaard. Op byna alle ban ken is al het mosselzaad, dat in het voorjaar gezaaid is, weggeslagen. De grootere mossels zijn alle op een hoop gedreven en zullen voor het grootste gedeelte bederven. Alleen de vis- schers van Philippine lijden eene schade van duizenden guldens. Op Woensdag 18 Augustus e. k. zal het leger des Heils een veldslag leveren te Yelserbeek op het in de nabijheid gelegen landgoed van Baron E. W. Van Tuyll Van 8erooskerken te Velsen. Generaal Booth zal daarby tegenwoor dig zijn. Aanbevolen zijn voor E chter te Rotterdam mr. G. T. J. de Jongh, mr. J. W. Mulder en mr. W. H. van Nes van Meerkerk, substgrif- fiers "bij de Rechtbank te Winschoten, Amster dam en Zwolleallen zijn tevens geplaatst op de aanbevelingslijst voor de Rechtbank te Alk maar. Te Amsterdam in de Hemonijstraat is een vérhuurder van kamers toen hij de kamerhuur wilde innen, door den bewoner in het gezicht gelagen, vermoedelijk met een boksijzer, waardoor hij een bloedende hoofdwonde en een opgezol- len oog heeft bekomen. Pater Van 'Iricht S. J. f. Te Leuven is aan de ziekte waarvan wy een paar keer melding maakten, bezweken de zeereerw. pater V. Van Trieht, die ook in ons land, voornamelijk in het Zuiden, als conferencier een buitengewonen naam had. Te Audenaerde geboren, trad hij op 20-jarigen leeftijd in de Sociëteit van Jezus en toonde bij zondere geschiktheid voor het onderwijs en grooten aanleg voor de studie der natuurweten schappen. De overledene bereikte den leeftijd van 55 jaar." Negen kinderen verpletterd. In het Spaansche stadje Solana is een kerk ingestort. Negen kin deren werden daarby gedood, en er zyn vele gewonden. In het water gevallen. Van de werkstaking iu Hongarije, waarmee werd gedreigd, 3chijnt niet veel te komen. Van de 190,000 arbeiders zullen hoogstens 20,000 tot werkstaking worden overgehaald, en van Regeeringswege is gezorgd voor een reserve van mannen en vrouwen, om, I waar het "noodig is, de werkstakers te vervangen. Door den bliksem gedood. Tijdens het onweer van Donderdagnacht is te Mechelen;een schrikke lijk ongeluk gebeurd. Omtrent een uur, sloeg de bliksem in den schoorsteen van de erven Hubertus Daemen Rondags, en drong door de zoldering in de slaapkamer, waar Daemen en zijne jonge echtgenoote ter ruste lagen. Aan den voet stond het wiegje met hun kind van een paar maanden. De vader en moeder werden beiden door den bliksem getroffen en aan weerszijden van de wieg neergeworpen. De vrouw Daemen kon spoedig tot het bewustzjjn teruggebracht worden en kwam met eene onbeduidende brandwonde op haar linkerarm er van af. Het kind bleef ongedeerd. Doch de ongelukkige vader was op den slag gedood. Een trein in den afgrond gestort. Het spoor wegongeluk tusschen Kolomea in Gallicië blijkt ernstiger te zijn dan aanvankelijk was gemeld. De trein stortte met de brug waarover hij reed in het water. Van de reizigers werden 22 ge dood en een groot aantal gewond. De geheele brievenpost is verloren gegaan. Ook eene teleurstellingEen blikslager van Vaise, die bij de uitloting van het Eransche Grondcrediet tot zijn vreugde zag, dat hy een prijs van 100,000 fr, had getrokken, werd bit ter teleurgesteld. Toen hy namelijk zyn obli gatie aanbood, bleek, dat de laatste storting daarop was verzuimd, en nu moest men hem de uitbetaling van den pry's weigeren. Het hielp niet of hy zich al bereid verklaarde het bedrag alsnog te voldoen, Een edel werk. Baronesse Maurice Hirsch heeft aan do Société philantropique een gift van twee millioen franken geschonken. De rente van dit kapitaal moet strekken om minstens 25 pensioenen van frs. 3000 te verzekeren aan vrouwen van goeden stand, die in armoede ge raakt zijn. Te Uithuizen (Gr.) is het achtjarig zoontje van den koopman Van der Hoek vermoord in eene sloot gevonden. Een 13-jarige jongen, die met hem gespeeld had, verhaalt, dat zij werden aangevallen door een man, die den jongsten inhaalde en vermoordde. De marechaussee heeft gisteren den 13-jarigen knaap gevankelijk naar Groningen overgebracht, en huiveringwekkend is de bekentenis van dezen jeugdigen booswicht. Hij heeft den kleinen van der Hoek vermoord. Zij hadden een nestje uitgehaald waarin een ei. Bij het strootjetrekken, de gewone handeling om te beslissen, wien dit ei zou toebehooren, viel het lot ten gunste van den vermoorde uit. Verstoord over dezen uitslag, schjjnt de dader daarop twist gezocht te hebben waarin zyn ka meraad het onderspit dolf en met een mes vermoord, ja, letterljjk geslacht werd. Na deze verschrikkelijke daad bedreven te hebben, wierp hy het lijk in de zich onmiddellijk daarbij be vindende sloot en ging daarop, alsof er niets gebeurd was, naar het andere eind van het dorp, om eens te kijken, wat er by de haven voorviel» Een uur later terugkeerende, verneemt hy, dat men den jongen v. d. Hoek vermist en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2