BINNENLAND. Frankrijk. België. De werkstaking in de Borinage. Het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN^ t Pad.]. Wij onthouden ou« voorloopig van elke beschouwing omtrent de reis van den Co- burger met zijne vrouw naar Rome, omdat wij niet veronderstellen, dat de Vorstin van Bulgarije, Z. H. Leo XIII een belee- diging zal aandoen, die geheel de wereld met verachting op haar zal doen neerzien. In het Zuiden van Frankrijk ziet het er allertreurigst uit. Bij den jongsten storm is de oogst der wijnbergen en van de velden, die zooveel beloofde, door de stort buien, vergezeld van een geweldigen hagel- slag, geheel vernietigd; de landbouwers zijn geruïneerd. Men noemt reeds cjjfers. In vier dis tricten om Lyon voor meer dan 3,500,000 franks schade; in een gehucht bij Mire- court 150,000 franks; te Neufchateau 150,000 franks; Rebeuvilles 217,000; Ba zoilles 200,000; Harmonville 125,000; Autigny-la-Tour 111,000; Rouceux 100,000 franks honderd millioen in minder dan 24 uur tijds. Het water deed de rivieren De Garonne de Gers en de Adourbuiten hare oevers treden en de hagelslag heeft de velden tot ijsvelden gemaakt. Menschen en vee zijn verdronken, anderen gered. Heldendaden zjjn verricht door een gendarm en een politieagent. Zij trotseerden honderden malen den dood en redden vjjftig menschen. Er zijn veertien ljjken opgehaald. Te Vic- Ferensac zijn zestig huizen ingestort. Verschrikkelijk is de toestand en de ellende onder het volk is groot. De Franschen kunnen gerust zijn nu door den Czaar ia gezorgd, dat Keizer Wilhelm met de Hohenzollern op zijn terugreis van het Noorden geen ontmoe'ing zal hebben met de vloot, die den heer F au r e naar St. Petersburg zal vergezellen. Inderdaad, zegt de Hgaro heeft de Keizer van Rusland zijn neef Wilhelm H ver zocht niet over zee maar over land naar zyn residentie terug te keeren, ten einde de Franschen eene ontmoeting te besparen met de Fransche vloot De heer Faure zal den 18en Augustus te Havre op de Dupuy de Lome scheep- gaan. Zijn escorte zal enkel bestaan uit kruisers, die sneller varen en veiliger voor Kroonstadt kunnen komen dan pantser schepen. Behalve de voorzitters van de Kamer en den Senaat, de Minister van Buitenlandsche Zaken Hanotaux, admi raal Gervais en generaal Boisdeffre zullen nog de secretaris-generaal, generaal Hagron," de directeur van het kabinet, de chef van het particulier secretariaat en twee officieren van het Militair Huis den President vergezellen. De liberale politiek van onze zuidelijke buren in het land der Belgen komt hierop neer, dat zij zich het genot willen ver schaffen van een groot leger, d. i. iedereen soldaat voor drie jaar en als een natuur lijk gevolg het bouwen van nieuwe forten. Ook droomen zij van eene machtige oor logsvloot. Wie dat alles betalen zal is een quaestie van latere zorg. Maar wjj gelooven niet dat de werkzame burgers die de belasting penningen moeten opbrengen van dat alles gediend zijn. De werkstakers wordeu brutaal en gaan tot handtastelijkheden over. Zij hebben twee arbei ders die naar hun werk gingen mishandeld. Gansche benden stakers loopen rond en vernie len eigendommen. Zij vertoonen zich in de dorpen en bedelen, soms bedreigen zjj de men schen die de leegloopers geen geld willen geven. Te Hyon hebben de stakers de gewassen van een geheel land vernieldin de parken en bosschen snijden zjj de jonge gewassen af. De gendarmerie en een aangewezen gedeelte van het garnizoen te Doornik houden zich ge reed om naar het tooneel der staking te ver- krekken. Het treurigste van de stakkg is, dat de groe ven zjjn verlaten, en de kroegen vol zijn en de laatste centime wordt verdronken. De kolenhandel zal geducht onder de staking ljjden, reeds nu worden bolangrijke bestellingen aan de Borinage onttrokken en gedaan te Pas- de-Calais. In plaats van hoogere loonen en zes werkdagen per week, zullen vele rustdagen het deeljder werkstakers worden, wegens gebrek aan bestellingen. Maar dat vertellen de misleiders den arbeiders niet. Zij waarschuwen de licht- op te ruien mijnwerkers niet voor de gevolgen, als straks de dubbeltjes verdronken, en kl jederen en huisraad verpand zijn. Het ongelukkigste van de werkstaking is wel dit, dat het bedrijf der kolenindustrie in de Borinage verloopt en wellicht voor altijd, want vele fabrieken laten nu kolen komen uit En geland. Nu willen de mijnwerkers niet werken, bin nenkort zullen zij werk zoeken waar het niet meer te vinden zal zjjn en wel door eigen schuld. Hel is toch treurig dat enkele opruiers de macht hebben om de massa te bedriegen. In plaats dat de menschen tot rust komen, worden ze heviger in hun verzet. De laatste mijnwerkers die nog aan den arbeid waren hebben het werk gestaakt. Waar dat heen moet weet niemand. Het getal stakers is nu gestegen tot 20.000 die druk vergaderen en hun vrou wen en kinderen honger laten lijden, om straks geen werk meer te kunnen vinden. De socialist Roger heeft in de Belgische Kamer den minister van den arbeid, den heer Nij ss ens geinterpelleerd over de werkstaking. Hjj verlangde dat de Regeering tusschenbeide zou komen. Hierop gaf hem de Minister te verstaan, dat de socialisten de werkstaking hadden uitgelokt, dat de staking algemeen is geworden door hun opruiende taal en handelingen. Aan u, gij leiders der beweging, niet aan mij, zei de Mi nister, is de eer om de strike te doen ophouden. Men volgt m; gij zijt de leiders der arbeiders gij hebt hun vertrouwen een woord van u zou alles doen ophouden, gelijk een aanplakbiljet v-rn u alles inopstand heeft gebracht. Ik ben in deze zaak onbevoegd, Toen men den heer Nijs s e n s toevoegde, gij zjjt de Minister van den Arbeid, antwoordde hij "Dat is waar maar ik heb den vrede niette herstellen, waar gjj den oorlog hebt gezaaid.// De discussies over de werkstaking in de Bo rinage, zullen in de Belgische Kamer van Af gevaardigden wo'den voortgezet. Door het vasthouden van Turkjje om zoo niet geheel Thessalië dan toch een gedeelte van het veroverde gebied op Griekenland te behouden is men te Athene zeer terneergeslagen. Met het oog op deze onoverkomelijk schijnen de moeilijkheden in de vredesonderhandelingen door de Porte opgeworpen, wordt door sommige ambassadeurs het denkbeeld eener Europeesche Conferentie weder opgeworpen. Zoo'n Conferentie zal dan ook hoogstwaarschijn lijk de eenige oplossing zijn om althans voor een ge 1 eel te uit den warboel te geraken door de Europeesche Mogendheden in de Grieksch- Turksche quaestie gebracht. Hadden zij den Grie ken vrijspel gelaten op het eiland Kreta, dan was dat boeltje al lang beredderd, de bemoei zucht echter van de Mogendheden en de daaruit gevolgde Grieksch-Turksche krijg hebben niets anders dan ellende en wanorde gesticht. Volgens een telegram uit Konstautinopel, is het voorstel van de onderhandelaars over den vrede tusschen Turkije en Griekenland Diet aangeno men. De Porte heeft dat voorstel afgewezen. De Grootvizier moet ia een rapport aan den Sultan verklaard hebben, nooit zijn handteekening te zullen zetten onder een regeling op den grond slag van de strategische lijn, die de ambassadeurs voorslaan. Het werk der Europeesche diplomatie omtrent den vrede te bewerken, is dus tot nul terug gebracht. Het grappigste van het geheele werk der Eu ropeesche diplomatie in zake het herstel van den vrede is wel dit, dat de gezanten zich over de traagheid der Porte hebben beklaagd, waar mee de voorbereidende werkzaamheden voor den vrede, b. v. het vaststellen van de grensveran- dering, worden verricht. Zij lieten ook een schrif telijk promemorie achter, die wel haar weg naar de voddenmand gevonden zal hebben. Verkiezings-statistiek. Thuisgebleven aantal kiezers: Winschoten 2208, Amsterdam V 2195, Amersfoort 2173, Schoterland 2092, Weststel lingwerf 1878, Leeuwarden 1691, Amsterdam IX 1558, Amsterdam VI 1527, Amsterdam III 1450, Amsterdam I 1433, Zwolle 1361, Steen- wijk 1350, Loosduinen 1334, Den Haag III 1333, Deventer, 1293, Groningen 1276, Helder 1224, Sneek 1220, Franeker 1214, Haarlem mermeer 1176, Appingedam, 1120, Amsterdam VII 1045, Middelburg 1011, Zuidhorn, 964, Harlingen 956. Den Haag II 948, Hoogezand 938, Hontenisse 924, Amsterdam IV 911,Tiet- jerksteradeel 864, Katwijk 834, üoetinchem 773 Bodegraven 765, Delft 733, Rotterdam V 686, Amsterdam VIII 683, Utrecht I, 650, Amster dam H 636, Alkmaar 616, Gouda, 590, Dok- kum 657, Rotterdam II 551, Utrecht II 527, Rotterdam III 502, Ridderkerk 457, Rotterdam IV 456, Rotterdam I 446: Beverwijk 351, En schedé 310. Meerderheid in de 50 districten van herstemming: Sneek 1, Middelburg 14, Ridderkerk 22, Gouda 30, Bodegraven 46, Amsterdam VIII 69, Leeu warden 69, Amsterdam 1 89, Amsterdam IV 107, Beverwijk 109, Dokkum 114, Dordrecht 130, Doetinchem 154, Rotterdam I 192, Hon tenisse 214, Harlingen 221, Tietjerksteradeel 240, Steenwijk 269, Delft 271. Amsterdam V 292, Zwolle 376, Scho'erland 390, Rotterdam II 455, Helder 462, Katwijk 464, Haarlemmer meer 492 Amsterdam VII 496, Franeker 515, Utrecht II 539, Den Haag III 581, Den Haag II 599, Loosduinen 606, Easchedé 610, Rot terdam VI 625, Winschoten 670, Zuidhorn 708, Weststellingwerf 770, Utrecht I 845, Rotter dam III 873, Groningen 948, Amsterdam IX 953, Alkmaar 965, Deventer 992, Rotterdam V 1006, Amsterdam I 1117, Iioogezand 1204, Amsterdam VI 1245, Amsterdam III 1357, Ap pingedam 1482, Amersfoort 1845. Resuufeerende zien wij dat In Enschedé het beste gestemd is en daarna in Beverwijk. Het slechtst in Winschoten waar 2208 kiezers thuishebleven zijn. De kleinste meerderheid verwierven de libe ralen in Sneek nl. 1 stem, en daar bleven ook meer dan 1200 kiezers thuis. De grootste meerderheid behaalden in Amers foort de anti-rev. op hun eigen partij. Dan volgt Appingedam met 1482 stemmen meerder heid voor den liberaal. Tamelijk slecht is er in Amsterdam gestemd waar in V districten meer dan 1400 kiezers thuis bleven. In de zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland zijn gisteren onderscheidene com missies aangewezen, welke Donderdag verslag hebben uit te brengen over de aan de orde zijnde voorstellen en zaken. 'toegelaten werd het nieuwgekozen lid voor het district Enkhuizen, de heer J. Zij p Kzn., te Venhuizen. Donderdag zal worden overgegaan tot het verkiezen van een lid van Gedep. Staten vol gens art. 89 der Provinciale wet. Het //comité tot verkrijging van een spoor weg (stoomtramweg) VolendamEdamKwa- dijk//, in aansluiting bij het station Kwadijk met de ljjn AmsterdamEnkhuizen, heeft zich tot de Pro/. Staten van Noord-Holland gewend ter verkrijging van een subsidie ad f85,000 in de kosten van aanleg van dit werk. Hoewel Gedep. Staten erkennen, dat elke verbetering van communicatie den handel ten goede kan komen, achten zij het tot stand ko men der lijnwelke hoofdzakelijk dienen moet ter bevordering van de belangen der visschers- bevolking van Volendam en meer bepaaldelijk wat het vischvervoer betreft van te zeer lo caal belang dan dat een zoo belangrijke bjjdrage uit de provinciale fondsen zou gewettigd zijn. Zjj stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken. In de gisteren geopende Staten der provincie Zuid-Holland werden de 4 nieuwgekozen leden toegelaten. De ingekomen verzoeken om verbetering van het verkeer met de westelijke eilanden van Zuid-Holland en om subsidie voor de bevaar- baarmaking voor visschersvaartuigen van het vaarwater KatwijkLfmuiden werden om prae- advies gezonden aan Gedeputeerde Staten. De volgende vergadering is bepaald op 20 Juli. Zandvoort, 6 Juli. De Burgemeester dezer gemeente heeft den eersten steen gelegd van het nieuwe badhotel ten noorden van villa Cla- rawerth, in tegenwoordigheid van de directie der Zandvoortsche Hötel-en Terreinmaatschappij, den architect W e ij r i n c k, de aannemers Char les van Ooren en Louis Morcus. IJmuiden, 6 Juli. HetLoudensche stoomschip Cher Dochart is hier binnengevallen met een lading hout, welke te kennen gaf zwaar weer op zee gehad te hebbenhet schip lag meer dan 30 graden uit het lood. Heemstede, 6 Juli. De heer D. E. van Lennep, burgemeester alhier, heeft bedankt voor een candidatuur voor de Staten in het district Haarlemmermeer. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Zaandam doet zich het niet onaardig geval voor, dat in een der drie kiesdistricten als candidaa* zijn gesteld een patroon en zijn bediende. In dis trict II toch is door de afdeeling Zaandam der Liberale Unie als candidaat geproclameerd de heer E. G. Verkade, lid der firma Verkade Co., welke de bekende brood-, koek-en beschuitbak kerij aldaar drjjft, terwijl de radicalen in dat district candideeren den heer J. Switsar Az,, magazijnmeester aan genoemde fabriek. Geluk kig is de verhouding van patroon en personeel aan deze broodfabriek van dien aard, dat de heer Switzer er niet aan behoeft te denken, zijn candidatuur in te trekken. Te Rotterdam waren gisteren-avond vier agen ten van politie noodig om twea werksters, vrou wen van middelbaren leeftjjd, over te Lrengen naar het politiebureau. Beiden verkeerden danig onder den invloed van sterken drank, beweerden echter bij kris en kras dat ze geen droppel gezien hadden, en omdat nu een tapper niet van datzelfde gevoelen was en daarom weigerde haar te tappen, maakten zij zulk een spektakel voor zqa deur, dat de geheele buurt er aan te pas kwam, een groote volksoploop het gevolg was en de politie er een einde aan moest maken. In onderscheidene gemeenten der provincie Groningen behooren aan de Ned. Herv. kerk allerlei goederen, vooral landerijen, waardoorfze over rijke inkomsten kan beskikken. Het ge volg daarvan is, dat o.a. de betrekking van koster en organist doorgaans een vette is. Ge woonlijk is deze voor het hoofd der school weggelegd. Deze heeft er dan een mooi bij baantje aan, dat hem, behalve een mooie woning met ftinken tuin, alles nog al onderhouden, en de kosterjj, W°1 eens meer bezoldiging geeft dan hy van het onderwijzersambt geniet. Daar komt dan nog bij, dat de gemeente dan nog wel (niet altijd) vergoeding voor gemis van woning en tuin (van gemeentewege) geeft. Te Warfum klom de jaarwedde van den kos ter wel eens tot f 2000. De inkomsten vloeien voor een groot deel uit landerijen voort, en zijn dus veranderlijk. Den laatsten tjjd werd f 1500 genoten. Thans is een nieuwe koseer benoemd, maar de jaarwedde tot op de helft verminderd. Een niet onaardig geval doet zich voor te Kortenoever, gemeente Brummen, daar heeft een haan de moederzorg overgenomen van eene klokhen, welke de slechte gewoonte heeft om hare nachtrust in een boom te nemen, waarbij zij dan hare kuikens aan hun lot overlaat. Over dag wandelt nu de haan met zijne bescherme lingen rond en men hoort hem telkens als eene hen klokken. Des avonds spreidt hij zorgvuldig zgne vleugelen over hen uit. Volgens de Staatscourant bedroeg het be volkingscijfer van ons land op 1 Januari 1897 een totaal van 4,928,658 waarvan 2,438,975 mannen en 2,489,683 vrouwen. Bij de Hollandsche IJzelen SpoorwegMaat- schappij zjjn tot stationschefs benoemd te Sneek de heer D. van Wageningen Walstra, te Gorin- chem de heer J. J. van der Goes en te Vel sen de heer R. W. J. Gerritsen. tm. jtfca Aan den heer D. Klein van Willigen, stations chef, is met ingang van denzelfden datum op verzoek eervol ontslag verleend. De benoemde commissaris der Koningin in Zseland Mr. Roest, vertrok gisteren uit 's Gra- venhage naar Middelburg. De volkskiesvereeniging Winschoten heeft voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer candidaat gesteld de heer H. van Kol. I Tegen zekeren heer E. B. te 's Gravenhage, die vele jaren de intieme vriend was van eene dame, aldaar ten vorige jare overleden, is door de erfgenamen dier dame een klacht bjj den officier van justitie ingediend ter zake als zou de lieer B., na den dood dier dame, met ver korting de-- rechten harer eenige natuurlijke er kend i dochter en anderen, die aanspraak op haar nalatenschap hebben, zich van de grootste en beste helft van den vrij aanzienlijken inboe del gouden en zilveren voorwerpen enz. weder- rechterlijk hebben meester gemaakt en weiger achtig blijven om die goederen, dte ten deele aan die natuurlijke dochter en ten deele aan de mede-erfgenamen behooren, uit te leveren. Nieuw-Scheemda viert deze week zijn 300- jarig bestaan. In het jaar 1596 werd door een aantal kerspelen besloten van den Dollardboe- zem, ingesloten door den dijk van 1545 het eerste gedeelte in te polderen. Het volgende jaar had de eerste overdijking plaats. De nieuwe dijk liep van Scheemda tot 't Waar, langs het tegenwoordige Zijldiep. Dit werd kort daarna gegraven (1601) om betere afwachting tc be komen. Op den gedenkdag (9 Juli) zal Ds. M. de Muinck Keizer eene feestrede houden en zullen er feesten gegeven worden. Een veehandelaar te St. Jacobi-Parochie kocht eenige weken geleden op een Dinsdag-morgen vier koeien van een stal, waar twee dagen later het mond- en klauwzeer uitbrak. Met de gekochte koeien ging hij Vrijdags naar de markt te Leeu warden, doch hier werd bjj drie van deze beesten eveneens de ziekte geconstateerd en werden ze in beslag genomen. Ofschoon de handelaar beweerde van niets te weten, achtte de kantonrechter dit te onwaar schijnlijk en volgde eene veroordeeling tot éen gulden boete. Hoe gering dit bedrag ook zij, toch is daarmede het //schuldig// over den han delaar uitgesproken en verliest hij niet alleen dien gulden, maar ook de waarde der in beslag genomen koeien, wijl in geval van overtreding het Rijk geene schadevergoeding verleent- Naar aanleiding van ingekomen klachten van het reizend publiek op de lijnen van de Hol landsche Spoorweg-Maatschappij over het lange zoeken naar plaatsen en minder fatsoenlijke behandeling door het treinpersoneel, waardoor meermalen aansluitingen gemist werden, welke reclames voor een groot deel te wijten zijn aan de weinige hulpvaardigheid der conducteurs, waaraan zich vooral de jongere schuldig maken, is door de directie der H. IJ. S. M. een dienst order uitgevaardigd aan de stationschefs. Daarin wordt den chefs gelast zich te verge wissen over de voorkomendheid van het trein personeel tegenover het publiek en dat de conducteurs en verdere beambten daar, waar noodig, inlichtingen geven en hulpvaardigheid betrachten en ook zoo mogeljjk controleeren. De conducteurs moeten doordrongen zijn van voorkomendheid tegenover het reizend publiek. Op de Turfmarkt ter hoogte van het Spui te 's Gravenhage, overkwam een rjjwieler een geval, dat den lachlust van allen die er getui gen van waren, opwekte. De wielrijder wilde voor een rjjtuig uitwijken, daardoor kwam hjj in aanraking met eene corpulente dame, dieniet vlug genoeg uit den weg kon komen. De dame viel, de wielrijder eveneens, en beiden rolden van den kant af, gelukkig niet in het thans //zwarte water// maar in een zandschuit, waaruit zij spoedig weder op de straat terug waren. Zij hadden zich niet bezeerd. David Bles maakt thans op het Loo een por tret der Koningin in Baltoilet. //Naar men weet is Bles zeer doof//, schrijft de Prov. Gr. Ct. //zoodat het onmogeljjk is een gesprek met hem te voeren, tenzij men door een hoorn met zijn oor in gemeenschap komt. Onder het poseeren wordt dus voor de jeugdige Koningin de tjjd verkort door voorlezen. H. M.'s Fransche lectrice leest haar voor, terwijl de kunstenaar druk schildert en de Koningin-Regentes door Adju dant of kamerheer op een vel papier laat schrij ven, hetgeen H. M. aan den hardhoorenden schilder te zeggen heeft. Zoo gebeurde het, dat David Bles, plotseling een geheele veranderde uitdrukking op het gelaat der jeugdige Koningin waarnemende, zich omkeerde en vernam, dat een spannend tooneel in het voorgelezen verhaal die gewijzigde stemming veroorzaakt had.// Op den Catharijnen Singel te Utrecht heeft eene brutale aanranding plaats gehad. Zekere W. werd ter hoogte van het Starrebosch door twee mannen om geld gevraagd, daar zij geen cent rijk waren. Toen W. hun antwoordde, dat het met hem al even treurig gesteld was, werden zij boos en grepen hem aan, tengevolge waarvan eene worsteling ontstond, waarbij W. zjjn zilve ren horloge verspeelde en bovendien langs het nog al steile talud van den weg in het water rolde. Gelukkig kon de man zwemmen en was hij daardoor spoedig weder op den wal, doch hoe spoedig dit ook geschiede, was van de aan rander» toch reeds geen spoor meer te vinden, zoodat hem niets anders overbleef, dan zjjn we dervaren aan de politie kenbaar te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2