Filiaal der Gasmotoren Fabriek. DFUTZ, Meuwendijk xlAmsterdam BINNEN LAN D. ürigineele OTTÜ Motoren Italië. Het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. Diefstallen. MEDEDEELINGEN. voor Gas, Benzine en Petroleum Voor geest en hart. Allerlei. manen, wetende wat armoede door de vrou wen en kinderen geleden wordt, werd door de opgehitste stakers beleedigd. De bewoners der dorpen in den omtrek der werkstaking zijn zeer bevreesd voor de vernielzucht ier stakers bij de uitstapjes die zp naar bosch en velden doen. Te Baudour hebben ze een paard in de weide vergiftigd en eene koe verminkt. Drie honderd mijnwerkers die hebben ingezien, dat de gebeele werkstaking ten nadeele der werklieden zal uitloopen, zijn Woensdag-morgen weder aan den arbeid gegaanmen hoopt dat de overige mijn werkers ook spoedig tot inkeer somen. De socialistische woordvoerders in België de millioenrijke gebroeders Leon en Al fred Defuisseaux, MaroiUe, Ro ger, Breuez en Bastien, volksverte genwoordigers allen mannen die voor den dag van morgen niet moeten zorgen, hitsen het volk op. Zullen die ophitsers nu ook dezelfde ontberingen lijden als de werkstakers? Zullen zp ten minste hunne parlementaire vergoeding met de behoef tige mijnwerkers deelen Doen zij dat niet, dan is de vraag gewettigdWie geeft hun het recht de arbeiders van de Borinage tot de werkstaking aan te zetten? Ons vermoeden uitgesproken in ons num mer van 8 Juli jl.waarbij wij veronder stelden, dat de Vorstin van Bulgarije zich niet zou verlagen om bij het bezoek van haar man aan koning Umberto, het Quiri naal binnen te gaan, wordt ook door de Temps gedeeld. Het blad deslt me do, dat de Vorst van Bulgarije alleen den Koning van Italië zal bezoeken. De Vorstin heet nu te veel vermoeid. De zaak moet echter van een anderen kant beschouwd worden n. 1.dat de Her tog van Parma zijn dochter gewaarschuwd heeft niet naar Rome te gaan, daar zij aldaar als gast van het Hof in het Quiri naal verblijf zoude moeten houden in het zelfde pauselijke paleis, waarin hij Hertog Van Parma en andere leden der familie Bourbon door Z. H. Pi us IX, zoo gastvrp waren ontvangen, toen de Ita- liaansche revolutie hen uit hunne Staten had verdreven. De fortuinzoeker van Sofia stapt over zulke dingen natuurlijk heen. Hjj wil zich gaarne nog een koningskroon op het hoofd zetten al is het met de hulp van den overweldiger der stad, toebehoorende aan den Pans. De liberale bladen deelen mede, dat de vader van de Vorstin van Bulgarije van kardinaal Ramjpolla een telegram had gekregen met bericht, dat de Vorstin geen voet over den drempel van het Quirinaal mocht zetten voordat de Paus in zijn rech ten was hersteld. Koning George van Griekenland heeft in een schrgven zijn neef den Keizer van Rusland verzocht een einde te willen maken aan het gehaspel bjj de vredesonderhandelingen. De afstand van Thessalië aan Turkge is on mogelijk, omdat dit zou strgden met de conven tie van Berljjn. En de oorlogsschatting moet zoo laag mogelijk zijn, opdat Griekenland zoo weinig mogelijk belemmerd worde in het na komen zijner financieels verplichtingen. Of de Turken met dat alles nu vrede nemen, valt te betwijfelen. Het arme Griekenland aan handen en voeten gebonden, roept om hulp en niemand strekt de haGd uit naar den geslagene. De Gezanten die met de vredesonderhande lingen belast zijn, hebben geen haast, het is te warm om zich druk te maken, men meent het zoo ernstig niet met de onderhandelingen, vooral niet, nu de Porte een spaak in het wiel heeft gestoken. De i'ransche Gezant gaat over een dag of acht naar Frankrijk om zjjn vrouw naar een badplaats te geleiden en met den hear H a n o- taux te raadplegen over den toestand. Inmid dels zal de heer De laBoulinièrealschargé d'affaires de plaats van den Franschen Gezant in den raad der Gezanten innemen. Ook de overige Gezanten hebben wel meer te doen dan zich aanhoudend bezig te houden met den war boel tusschen Griekenland en Turkije. Met de benoeming van een Gouverneur voor het eiland Kreta, schieten de heeren niet op, dat gaat ook al denzelfden slakkengang als de rest. Welk nut levert eene werkstaking op? Het verslag der groote werkstaking te Hamburg in den afgeloopen winter, gaf aan, dat ongeveer 180,000 arbeiders het werk hadden neergelegd en dat de kosten 1.613.600 mark hebben be dragen. Daarvan werden 909.000 bijeengebracht in Hamburg en omgeving zelf; uit het overige Duitschland kwamen bijdragen tot eeae som van 635.000 mark, uit het Buitenland bijna 70.000 mark, waarvan ruim de helft uit Engeland (Bel gië zond slechts 8 mark). Na het einde van de staking zjjn nog 18.300 mark uitgegeven voor gezinnen van veroordeelde of ontslagen werk lieden en voor gerechtskosten. Er hadden 435 vervolgingen plaats wegens geweld, beleediging, inbreuk op de vrjjheid enz. Veroordeeld werden 116 personen te zamen tot ruim 26 jaren ge vangenisstraf en 225 te zamen tot 2855 mark boete; 84 werden vrijgesproken; eenige gevallen zijn nog aanhangig. Thans zijn nog 26 wegens die reden veroordeelden in hechtenis, wier ge zinnen (te zamen 79 personen) elke week 361 mark uit de kas-der vareeniging trekken. Uit dat alles blijkt, dat de werkstakers er niet beter door geworden zgo, tevens wat er moet geleden zijn door vrouwen en kinderen en hoe de stakers zelve het gelag hebben betaald. Eene werkstaking levert zelden voordeel op voor de werklieden, een aanvankelijk verkregen succes wordt maar al te dikwijls later duur be taald. De Anti-re volutionnaire Kiesvereeniging //Ne derland en Oranje// te Leeuwarden heeft tot candidaat der Tweede Kamer aldaar gesteld de heer W. C. van Munster, hoofd der Christ. Nationale school aldaar. Li de Woensdag gehouden vergadering van leden der Vrijzinnig democratische partij in 't district Winschoten zijn tot voorloopige candi- dateu voor de Tweede Kamer gesteld, de heer C.V.Gerritsen en mr. Z. van den Bergh. Gisteren-namiddag werd de zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland voort gezet. Rapporten en adviezen werden uitgebracht. Een ingekomen verzoek om subsidie aan de teekenschool te Amstelveen werd om advies naar Gedeputeerde Staten verwezen. De Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool vroeg subsidie en de omnibusdienst //De drie Egmonden// ondersteuning. Ook deze verzoeken werden in handen gesteld van Gedep. Staten. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd benoemd mr. J. F. T. van Valkenburg. Gedep. Staten hadden voorgesteld een subsidie te verleenen van 5 jaar aan de teekenschool van kunstambachten en Quellmus te Amsterdam, die voor kunstnijverheid te Haarlem, het Koloniaal museum en den stoombootdienst Harlingen Terschelling. De Commissie adviseerde die sub sidie slechts voor 3 jaar toe te staan. Met genoegen werd vernomen, dat bjj het nazien der stukken van het gesticht Meerenberg, eene som van f 5000 als eerste uitgaaf was bestemd voor den bouw van een Zusterhuis. Over het geval van mej. Van Steen wilde men geen oordeel vellen voor dat de Rechter uit spraak heeft gedaan geconstateerd werd dat de pjjp waardoor de toevoer van het heet water plaats had, in het gesticht Meerenberg was ver wijderd. Morgen voortzetting der vergadering. Beverwijk, 8 Juli. Het nieuw gekozen lid voor de Provinciale Staten den heer Jhr. G. S. Boreel is door de Harmonie-kapel alhier, eene serenade gebracht. Heemstede, 8 Juli. De heer J. L.J.Staal, hoofd der openbare school alhier, komt op de voordracht voor dingende naar de betrekking van onderwijzer te Wijk aan Zee en Duin. Aan de Prins-Hendrik-Stichting, te Egmond aan Zee, is door wjjlen den heer Van Beest Van Voorst, te De Bilt, eene som van f 6000 vermaakt. De Kroonprins en de Kroonprinses van Italië, die met gevolg eenige dagen in Amsterdam heb ben vertoefd, keeren heden over Lucern naar hun land terug. Den 12n Augustus e.k. zal te Dordrecht een groot zangersfeest worden gehouden, waaraan zoover nu reeds bekend veertig zangvereenigin- gen zullen deelnemen. Aan de N. Rott. Crt. wordt uit Rosendaal geschreven Nog nooit is het alhier big gemeenteraadsver kiezing zoo heftig toegegaan als hjj de perio dieke aftreding van vijf leden, waarvoor heden gekozen moet worden. Een der aftredende leden //moest er uit.// Strooibiljet op strooibiljet brachten de gemoede ren in de laatste dagen niet weinig in beweging. In de voornaamste koffiehuizen waren heden zelfs totalisators komen opdagen, waarbg men, eveDals bij wedrennen op paarden, thans op de elf officieele candidaten uaar het stemmengetal kon wedden. Werklieden, die nooit aan dezen doen, waag den er een kwartje aan. Bij de stembureaux is het eene drukte van belang. In de nabijheid van Sittard over de Pruisische grens is een troep Zigeuners gekampeerd, naar gissing ongeveer zestig, behalve de kinderen. Zij hebben vjjf wagens. Eeoige andere wagens zjjn in de richting van Amsteurade vertrokken. De marechaussée bewaakt de grenzen. In de Limburger Koerierlezen wij de vol gende aanbevelings-advertentie, geplaatst door een candidaat voor den Maastrichtschen Gemeen teraad //Als Katholiek-Volkscandidaat voor lid van den Gemeenteraad heb ik de eer u mijn program aan te bieden, hetgeen niet anders is als dat in de wereld beroemde encycliek //Rerum No varum// van onzen Heiligen Vader is aangege ven. Ik onderschrijf dan ook het program der R. K. Vakvereemgingen, welke dezelfde encycliek tot grondslag hebben. Alhoewel ik geen vreemdeling onder u ben, wijl ik se lert 25 jaar onder u resideer, is het toch noodig om van een en ander inlichtingen te geven. Ik ben een zoon van een ambachtsman en voor dien stand heb ik altgd eene bijzondere voorliefde gehad. Veertien jaar heb ik als chef van een fabriek van 180 werklieden gefungeerd en nimmer eenige moeilijkheden met hen gehad. Het groot nut van den R. K. Volksbond in ziende, ben ik een van de eerste oprichters al hier geweest. Wat mijn politiek en administrative kennis betreft, wil ik wijzen op een 30-jarigen werk kring aan verschillende bladen, waardoor ik in de gelegenheid gesteld ben geweest eenige ken nis van de algemeene en plaatselijke toestanden op te doen. Daar mgne zaken, door mijne meerderjarige kinderen worden gedreven, kan ik mij geheel en al wijden aan de verplichtingen, die een lid van den Rtad worden opgelegd. Mijn grootste doel zal dus wezen de belanaen van de kleine winkeliers en werklieden te be hartigen. Een ruim veld staat daarvoor open, bad- ea zwemschool, terrein voor het bouwen van arbeids- woningen, ambacht-, teeken- en volksonderwijs, enz. enz. Ik ben voor het behoud van de Maasbrug en dat het slachthuis in Maastricht blijft met de noodige verbeteringen. Ziehier, geachte kiezers in korte woorden mijn standpunt blootgesteld. En mocht mij de eer ten deel vallen, door u in den Raad te worden gekozen, weest dan verzekerd, dat ik mij niet onbetuigd zal laten, na echter eerst van de te behandelen zaken behoorlijk kennis te hebben genomen. Winkeliers en werklieden uwe belangen zijn de mijne. H. F. VAN DEN EeeENBEEMT.// Brand te Elberfeld. In de chemische kleuren- fabriek van de heeren Spijer Co. te Elberfeld is ten gevolge van de ontploffing van een vat naptha brand ontstaan. In een oogenblik waren alle gebouwen door vlammen omringd. De brand weer kon niet meer doen dan de omringende gebouwen behoudenDe fabriek is geheel afge brand. De schade wordt op een paar millioen mark geraamd. Alles militair. De Duitsehers weten, dat ze een Pruisischen generaal als minister van pos terijen hebben gekregen. Het eerste wat de brave man heeft gedaan, is het bevel uitvaar digen, dat de brievenbestellers op het platte land een sabel moeten dragen. De boerinnen kunnen uu den brievenbesteller verzoeken met dat vouwbeentje de brieven open te maken, welke hij haar terhandstelt. Eert de dappere redders. De vorige week werd een schilder uit Salzburg, terwijl hij op de Mondsee, een Alpenmeer in Oostenrijk zeilde, door een onweder overvallen zoodat zijn boot omsloeg. Hij klampte zich er aan vast en werd er mee door den vloed naar het midden van het meer gevoerd. Mevr- Von Fiirster, de vrouw van een kolonel, bemerkte uit hare villa het gevaar waarin de schipbreukeling verkeerde en begaf zich met hare jongen zoon, een cadet, en hare dochter in een boot om hulp te verleenen. Ofschoon de golven telkens over het vaartuigje sloegen, gelukte het hun den drenkeling te be reiken en veilig aan wal te brengen. Werkstaking om het dragen van den baard. De New-Yorksche huurkoetsiers dreigen met eene werkstaking om der wille van het recht om een baard te d'agen. Het is de gewoonte in de Vereenigde Staten, dat kellners, koetsiers en gevangenen gladgeschoren gezichten hebben en de paardenmenners gevoelen zich daardoor gegriefd. Zij verklaren, dat zij hun paarden evengoed zullen sturen, al laten zij den baard staan. Zg hebben zich nu aaneengesloten tot eene vakvereeniging en willen het werk staken wanneer hun eisch niet wordt ingewilligd. Overvaren. De kruiser Endymion heeft van de reede van Spithead naar Chatham terugkeeren- de, in een mist in het Kanaal een vischsmak overvaren. Yan de drie man in de smak ver dronk er een. Twee schippers en de scheeps hond werden aan boord van de Endymion ge haald. Ken bekeerling. De heer M. P. C. Bureaus, uitgever van het vermaarde I -ondensche spotblad Punch, is tot de R. K. Kerk bekeerd en in de orde der Jezuïeten getreden. Sport in Rusland. Een wielrijdersvereeniging in Rusland heeft 'en wedstrijd uitge*chreveu op den straatweg tusschen Moskou en Petersburg (650 werst, of 693,407 meter). Aangezien liet snelle rijden op een zoo grooten afstand nadeelige gevolgen zou kunnen hebben voor de rijders, wordt de afstand verdeeld over drie dagen 8, 9 en 19 Juli. Den eersten dag gaan de rijders tot Torsjk (208 werst), waar ze eerst den vol genden ochtend om drie uar vandaan mogen, om dan door te rijden tot Novgorod (278 werst) den derden dag om zes uur 's ochtends vertrek ken ze naar Petersburg. De deelnemers zouden hedenochtend om negen uur vertrekken van een punt op 10 werst afstand van Moskou. Een grapvig geval. Rustem-pacha, de gouver neur van Jerusalem, is een achterdochtig man. De Witte Paters aldaar, de Franciscanen en zelfs de zusters Carmelites9en te Bethlehem ver denkt hijkanonnen verborgen te houden en een aanval op Jerusalem in 't zicht te hebben! Ook de paters Dominicanen wantrouwt hij nu. Deze hadden nl. in Frankrijk een kegelspel besteld, opdat hunne leerlingen tjjdens de va- cantie kond n spelen. De douane te Jaffa hield het aan die groote houtvormen, met spijkers beslagen, bevatten stellig dynamiet of zoo iets.! Er werd een kegel doorgezaagd, en natuurlijk niets gevonden. Toch vertrouwen de Turken de zaak niet. Ze namen de kegels in beslag en zonden ze naar het tuighuis te Damascus. Groote opwinding aldaar; men maakte een lijvig rarport, en kegels en rapport werden naar Konstantinopel gezonden. Daar keek meD het rapport zeer ernstig in. prees den ijver der officieren te Damascus, en de kegels worden nu bewaard in het museum van het ministerie van oorlog. De douane te Jaffa eD de gouverneur van Jerusalem hebben intusschen bevel gekregen, toch vooral scherp te blijven toezien op die gevaarlijke paters. Te 's-Gravenhage is een verregaande brutale diefstal gepleegd. Een boevenstuk van de ergste soort. Bij eene weduwe, wonende aan de Turfmarkt, die sedert jaren gemeubelde vertrekken verhuurt, meldden zich Dinsdag jl. twee net gekleede heeren aan om bovenappartementen te huren. De een beweerde te behooren tot het kunste naarsgezelschap van het circus Carré terwijl de ander zeide, reizend koopman in manufacturen te zijn. De kamers werden verhuurd en al spoe dig bleken de nieuwe bewoners joviale luidjes te zijn, die zich zeer minzaam betoonden jegens hunne hospita, die zg zelfs nog deo zelfden avond wenschten te onthalen op koekjes en gebak. Den volgenden dag verzocht een der heeren verlof om, wegens de volgens hem heerschende warmte op zijn kamer, des middags de koffie te mogen gebruiken op de kamer der hospita, hetgeen bereidwillig werd toegestaan. Dit ge beurde omstreeks 2 uur toen het dienstmeisje van de weduwe dat steeds na twee uur huis waarts keert, vertrokken was. Er ontspon zich een gesprek over koetjes en kalfjes, waaarbij de nieuwe huurder de fraaie meubels van de juffrouw zeer roemde en in den loop van welk gesprek de juffrouw er zich over uitliet dat zjj vaak aan zenuwlijden onderhevig was. Voor zenuwlijders had de huurder een pro baat middel bij zich, zeide hg, want ook hg had last van zenuwen. Hg overreedde de juf frouw om een lepeltje van dit middel in te nemen en gaf zelf het voorbeeld om alle wan trouwen te voorkomen, aangezien de juffrouw nog gekscherend vroeg of mijnheer haar toch niet vergiftigen zou. Nauwelijks had zg het middel gebruikt of een loomheid overviel haar. Zg liet zich in een gemakstoel vallen en viel in diepen slaap, waaruit zij eerst gisteravond ontwaakte. Bij haar ontwaken bespeurde zg verdachte dingen. Doozen en papieren lagen over den grond verspreid en toen zg, met een angstig vermoedeD, haar linnenkast eens nauwkeurig onderzocht bleek haar dat al haar contanten, ongeveer f600, benevens hare juweelen, effecten, geederen en zilveren sieraden enz. verdwenen waren. De beide huurders hadden natuurlijk eveneens het huis verlaten zoodat der juffrouw niets anders overbleef dan van dezen brutalen diefstal kennis te geven aan de politie, die op dit oogenblik haar onderzoek heeft aangevangen Omtrent dezen diefstal deelt het Handelsblad nog mede, dat hij is gepleegd door twee Duit sehers, die sedert voortvluchtig zgn. De een is Israëliet, de ander is Christen. Beiden spreken gebroken Hollandsch. Zij lieten achter een ge tuigschrift van Paul Hugo Friinken controleur, afgegeven door de firma Abrahamson en Kahn, Rotterdam en Hamburg, telep'noonnummer 475. De een is lang, 26 jaar oud, donkerblond haar, blauwe oogen, donkere knevel, knap ge zicht, mager postuur, gezonde kleur, gekleed met bruin jacquet costuum, liggende boord,{rose das, overhemd met rose strepen en wit en zwart stroohoed. De ander is 25 jaren, lang, donkerbruin haar, donkere oogen, donkerbruine knevel, tenger postuur, gekleed met grijs costuum, liggende boord, witte lange das, blauw gestreept front en wit en zwart stroohoed. a 15 Cent per regel. zijn de meest beproefde motoren der wereld alléén verkrijgbaar bij de Als men op weg gaat, zal men altijd aanko men, maar men moet beginnen met op weg te gaan. Ons hart is als de aarde. Er schuilt nog me nig verborgen schat, dien wg door zelfonder zoek, door zelfkennis, aan den dag moeten brengen. Kunnen wij de eene of andere daad van onzen medemensch niet geheel en al goedkeuren, wel nu, laat ons haar niet goedkeuren, maar wach ten wij ons wel, hem, die haar verrichtte, te grieven. Berisping. Mama (tot haar schreiende zui-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2