NIEUWE )ag6laó voor cföooró' en Ter Opwekking, No. 2729 Donderdag 15 Juli 1897. 22ste Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige in plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor liet buitenland Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. BUBEAÜ: St. Janstraat Haarlem. /1,10 1,40 «2,80 «0.03 Van 16 regels50 Cent. Elke regel meerTVs Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Redaeteu r-U itgever, W. KüPPERS. (Slot). Met onze voorbeelden voor oogen, zegt de heer Eugène Regout verder, durit Mr. E. Fokker nog beweren, zonder het minste bewijs te levere 1, dat onze Nijver heid zich telken jare uitbreidt, in plaats van te kwijnen en dat zij met kracht en ener gie den strjjd tegen de concurrentie voert, dank zij den vrijhandel. De vrjjhandel een zegen voor onze Ne- derlandsche handswerklieden!! Zouden dezen bij zulke wartaal niet beginnen te schater lachen En zoo zijn er meer! Zjjn nu de zuivere baten voor de schat kist uit dat Vrijhandelstelsel met zijn tarief wetgeving, maar ook met zijn leger van ambtenaren zóó groot, zooals men dit doctrinair placht voor te geven, dan zeggen wy tegen de vrijhandelaars Pierscn,Tak van Poortvliet c.s. komt dan met die zuivere baten uit den hoek, slechts pro portioneel vergeleken bij alle andere Landen, alwaar men in Bescherming heil voor de bevolking blijft vinden, en dan zouden hunne Kiezers spoedig van hun stokpaardje duurder brood genezen zijn. Volgen wij nu den uitslag der gekozenen met dien van den wil der Kiezers, dan willen wij den Hoeren freetraders aantoonen, dat zij daarover nog zoo erg niet te juichen of te jubelen hebben. Wij willen zelfs het klein verschil tot zelfs met een enkel cijfer gekozenen, tusschen voor- en tegen stander, niet in rekening brengen en dan zien wij, dat het getal Kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer bedraagt in ronde cijfers 580000 waarvan er op 15 Juni, alwaar na 1 Juni stemming noodzakelijk bleek, 411851 gebruik maakten, zoodat 169116 thuis bleven, gelijkstaande met ruim 30 °/0. Bij de herstemming brachten 233200 Kiezers hun stem uit en bleven er toen van het aantal Kiezers, die daartoe in ver- fevillxtojn Beschuldigd. 31; {Vervolg). Intusschen leverde liet bezoek aan de villa eigenaardige bezwaren op, daar ze, sedert de familie Moulin haar verlaten had, in handen van de schuldeischerg van den overleden geruï- neerden eigenaar gekomen, voortdurend onbe woond gebleven en dientengevolge totaal ver waarloosd was. Hoewel gedurende al dien tijd te koop aan geboden, had zich echter geen enkele liefhebber opgedaan en de opzichter door de eigenaars aangesteld, had niet de minste roeping gevoeld, voor het hem toevertrouwd goed eenige zorg te dragen, zoodat hij er zich niet het minste aan liet gelegen liggen. Er zich toevallig op zekeren dag heen begevende, ontmoette hij den dokter, die hem de tóestemming verzocht de villa te bezoeken. Te laat 1 antwoordde deze op lompen toon. Voor heden te laat, welnu morgen dan. Voor morgen ook te laat, luidde het even onbescheiden antwoord. Waarom dat? De villa is verkocht, Verkocht en wie is de nieuwe eigenaar Een admiraal Een admiraal, hoe heet hij Castillac. Kapitein Castillac? Onmogeljjk. Kent gjj hem? schillende districten gerechtigd waren groot 285576, slechts 52376 thuis, dank zy het groot getrommel met duur brood. Veilig kan men aannemen, wat bij de herstemming het meest gebleken is, dat de nieuwe Kiezers onder dat vlijmend woord en anti-Rome naar de stembus zijn gegaan, onmondig als zij nog zijn, om daarvan de gevolgen in hun nadeel te ondervinden Ware nu de stemming verplichtend ge weest, dan had men met meer grond dan nu kunnen uitmaken, op welke zuivere meerderheid het protectionistisch of het vrijhandelsgezind Kiezerstal te staan komt. Toch zullen wij met de cijfers in de hand aantoonen, dat het juichen en jubelen over de overwinning der vrijhandelaars wel wat relatief is en daaruit bezwaarlijk eene Regeeringspartij kan gevormd worden. De navolgende stemmen werden uitge bracht Liberalen 120450 Radicalen 10024 Chr. Hist. 1460 Soc. dem. 8614 140548 dit bedrag vrijhandelsgezinden moet echter verminderd worden met dat der protec- tionistgezinde districten Zierikzee en Zaan dam respectievelijk met 3404 en 3768 7172 stemmen, dan zouden er als wij zelfs aannamen dat er onder de oude gema tigde liberalen, geen enkel protectionist meer zoude worden aangetroffen, wat wy nog betwijfelen, 130376 vrijhandelsgezinde stemmen zijn uitgebracht. De navolgende stemmen in protectio-. nistischen geest werden uitgebracht Anti-revolutionnairen 55079 Katholieken 42105 R. K. en C. H. 5600 beslist prot. 3022 in twee liberale districten 7172 112978 De vormer van een Kabinet heeft echter Hij is een mjjner beste vrienden. En heeft hij u niet gezegd dat hij de villa gekocht heeft? Neen en dat verwondert mjj zeer, maar hij zal mij de toestemming niet weigeren. Aangezien de dokter dien dag juist te Parijs moest wezen, bracht hij tegelijk een bezoek aan den kapitein. Nu, ik moet zeggen, ge wordt een geheim zinnig personagemet deze woorden begroette hjj zijifen ouden vriend. Ik hoezoo Wel, hebt ge niet de villa Moulin gekocht? Alle duivels riep de kapitein ten hoogste verbaasd, weet ge dat reeds en ik dacht nogal dat ik dat zaakje zou kunnen geheim houden. Nu, stel u gerust; ik ben tot nog toe de eenige die het weet. En van wien. Wel van den opzichter. Zoo'n ezel, morgen krijgt hjj zijn congé, ik wil niet dat hjj het overal rondbazuint, dat zou mijn plan leeljjk doen mislukken. En mag ik weten wat ge dan wel in uw schild voert. Onder oms gezegd heb ik een plannetje op touw gezet in het belang van onzen armen vriend Jacques, waarvan ik mij een heerlijk resultaat beloofmaar waaraan heb ik nu eigenlijk het genoegen van uw hezoek te danken. Ge weet, in welken toestand onze arme Jeanne zich bevindt Ach ja I zjj waant zich nog immer de verloofde van Jacques, niet waar Zij is waarlijk de eenige bloem op dien mesthoop, dien men rekening te houden, dat er in de navol gende districten na 1 Juni 1.1. niet ge stemd is geworden als: Grave 6230 Weert 5771 Eindhoven 5555 Helmond Roermond Vechel Venlo 5541 5196 5727 6018 40038 die in de Nijverheidsprovinciën Noord- Brabant en Limburg toch zeker niet vrij- handelsgezind kunnen geacht worden en die zich bij het programma van actie der Katholieken hadden neergelegd en neemt men aan dat van dat cijfer evenals op 15 Juni slechts 70°/0 waren opgekomen, dat is 28026 stemmen, dan komt men tot het gezamenlijk bedrag van 141004 Protec tionistisch gezinde kiezers, makendé eene meerderheid van 10628 stemmen. Wy wenschen onze becijfering voor be tere prjjs te geven, maar al rekenen de Vrijhandelaars ook nog zoo naar zich toe, het feit staat vast dat zeker de helft der bevolking Bescherming verlangt en in dien zin wenscht geregeerd te worden. Ware Kiesrecht inderdaad evenals in België ook Kiesplicht met oplegging van al zij het ook eene kleine boete, alwaar men daar in het al langer zoo meer wel varend land, de heilzame vruchten onder een wijs Bestuur ondervindt, dan zouden zoo als wij alle recht hebben te beweren, dat verschil eenen geheel anderen vorm hebben opgeleverd. Nu tellen wij reeds 47 protectionisten in de Kamer dus eene minderheid van 3 stemmen, als er onder de gematigd libe ralen er geen meer bij gevonden worden, maar kan men daarmede eene andere be stemming aan den Volkswil geven? Zouden in gemoede gevraagd de Libe ralen daaruit munt bunnen slaan, om met de hulp van enkele radicalen en sociaÜ3- het met het ongeluk getroffen huis Bertin noemt. Nu, ik moet zeggen, uw oordeel is niet zeer liefelijk. Spreek mij van die lieden nietwat is er, nadat mijn vriend Bertin op zoo noodlotti- tige wjjze is heengegaan, van al die grootheid overgebleven eene moeder, de domheid en ver waandheid in persoon, een zoon, den grootsten deugniet, die op Gods aardbodem rondloopt en die, God betere het, het touw niet waard is waaraan men hem zou opknoopen en eindelijk eene dochter, een engel van goedheid en lieftal ligheid, maar die helaas, door een treurigen samenloop van omstandigheden, het verstand verloren heeftheb ik nu te veel gezegd, als ik haar een bloem op een mesthoop noem Maar met dat al weet Ik nog altijd niet, wat u hierheen voert. Wel, doodeenvoudig, uwe toestemming te erlangen den toegang tot de villa voor onze arme zieke open te stellen. O, wat dat betreft, hebt ge mijne volle toe stemming. Ik zal aan Bamboula zeggen dat hjj u de sleutels overhandigt, en verder kunt gij alles doen, wat ge in het belang van uwe pa tiënt noodig oordeelt, maar, en hierbij zag hij den dokter met een eigenaardigen glimlach aan, wat de volkomen genezing betreft, geloof ik, dat ik eigenljjk het beste middel in handen heb En mag ik waten Neen dat is voo loopig mijn geheim 1 Eenige dagen na het in het vorige hoofdstuk beschrevene, las de kapitein in een dagblad, ten eene rustige Regeering van grooten duur te aanvaarden? Wie daaraan gelooft, heeft geen begrip van politiek leven, by zulk een verschil van inzichten, bij zulke eene mate van mogelijkheden en onmoge lijkheden die men dan te wachten heeft. Zouden Amsterdam en Rotterdam met zijn beschermd Vrijhandelstelsel den grond slag moeten uitmaken, waarop het staats gebouw bij de Troonsbestijging van onze veel geliefde Koningin zou moeten rusten? en zou zulks Hare Majesteit wel eene ze genrijke Regeering voorspellen? Wij be twijfelen dit, doch zouden het uit liefde voor de Dynastie bejammeren. Door opheffing van den kwijnenden Na- tionalen arbeid alleen, kan de welvaart van ons Land wederom uit zijn vervallen toestand worden gered en evenals wy En- gelands Koninginne bij gelegenheid Harer 60-jarige Regeering de algemeene hulde harer onderdanen hebben zien brengen, wenschen wij onze geliefde Koningin-Re gentes bij het neerleggen Harer Voogdij, de dankbaarheid van geheel Haar trouw volk toe. Wij willen in ernstige overweging geven, dat alle onze grondstoffen die door ons volk kunnen verwerkt worden, met een uitvoerrecht worden belast, terwijl de Nij verheidsproducten die in ons Land gemaakt kunnen worden, eveneens met een bescher mend invoerrecht worden belast voldoende om den Nationalen arbeid te steunen, en daar er vele grondstoffen aanwezig zijn voor onze arbeidende klasse, wat schijn baar de Vrijhandelaars niet schijnen te willen weten b.v. huiden, houtteenen, vlas, lompenoud ijzer en oud glas enz., dan zal de welvaart in ons land en daarmede de tevredenheid toenemen en dit de eerste parel zijn aan de Kroon, waarmede onze veel beminde jeugdige Koningin Hare moeie- lijke taak aanvaardt, Wij meenen door bovenstaande cyfers en argumenten helder en klaar te hebben aangetoond, dat de oprichting van een dat op de kust van Terre Neuve eenige vis- schersvaartuigen vergaan waren, en dat voor de weduwen en weezen der verongelukte visscliers een beroep gedaan werd op de algemeene lief dadigheid. 11ariep hij, ziedaar nu eene prachtige gelegenheid, om mijn armenkas, die door het geld, dat ik van den markies op het feest van de Bertins heb afgewonnen, zoo heerlijk voor zien is, aan te spreken. Ed naar zjjn secretaire gaande opende hij een kleine cassette, en nam er vier pakjes bankbil jetten van duizend franks uit. Hé zie eens, het geld van den markies, juist zooals ik het van hem ontvangen en hier geborgen heb, zonder er verder aan te raken,Ik weet het niet, maar een zeker voorgevoel heeft rajj altijd er van teruggehouden, dit geld te ge bruiken voor welk doel dan ook het was mij steeds, alsof daarmee iets niet geheel in orde was. En terwijl hij het aantal bankbiljetten dat elk pakje bevatte, nauwkeurig onderzocht, mom pelde hij Nu, zoo dit geld dan al niet van eerlijken oorsprong is, zoo zal het toch door het doel waarvoor het nu gebruikt wordt, wel gezuiverd worden. En aan den maire van het. visschersdistrict, die de gaven voor de verongelukten iu ontvangst nam, schreef hjj een kort briefje. {Wordt vervolgd.) IIURLEHSmHOimT. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 1