binnenland" BOITENLA S D. Engeland. Frankrijk. België. GEMENGDE BERICHTEN. üepartemeut van Landbouw en Nijverheid vrij wat geschikter is om de Nationale welvaart te bevorderen, dan over tonnen gouds tot het doen van de voor ons Volk zoo vernederende Bedeelingen, die meD te vergeefsch in andere beschaafde Rijken zal vinden, en die met het beschermend stelsel onder wijlen onze Vorsten Wil le ml en II niet noodig waren. Mogen deze beschouwingen, zegt de heer EugèneRegoutten slotte, tot heil strek ken van geheel ons dierbaar Vaderland, beschouwingen die hun grond vonden in mjjne 50jarige industrieele loopbaan. In den loop van het jaar 1896, hebben zich niet minder dan 15000 Engelschen in den schoot der Roomsch Katholieke Kerk doen opnemen. Wel wat overdreven mag het streven naar Zondagsheiliging worden genoemd der Schotsche Sabbath Alliantie. De leden dezer vereeniging willen zelfs de koeien tot het houden van den Zondag verplichten. Lach niet lezer, het is heusch waar, want die dier9n hebben de gewoonte ook des Zon dags melk te geven, wat de menschen noodzaakt ze te melken. De Alliantie be veelt nu aan, op Zaterdag het voeden na te laten een Christelijk koeienbezitter heeft dit middel met goed gevolg aange wend om de tot dusver noodzakelijke zonde van Zondagsmelken in de toekomst uit de wereld te helpen. Een gedeelte van den grond waarop te Parjjs de verbrande «Weldadigheidsbazar» heeft gestaan, is door de families van eenige slachtoffers aangekocht, om er eene Kapel op te laten bouwen. De Parijsche Figaro publiceert een be langwekkend geval van voorgevoel van den liefdadigheidsbazar-brand aldaar. In den morgen van den noodlottigen dag zeide Zuster Marie Madeleine, van de Blinde Zusters van St. Paulus, in tegenwoordig heid van den kapelaan, den Abt Stuist, en verscheidene Zusters: «Ik zal heden avond dood teruggebracht worden, daar ik levend zal verbranden,» Zij was een der vele slachtoffers. Eerstdaags worden eenige vorstelijke per sonen te Brussel verwacht om de Tentoon stelling te bezoeken. De Koningin van Saksen wordt in het begin van Augustus verwacht. Men kon digt ook de komst aan van H. M. de Koningin Regentes en Koningin W i 1 h e 1- mina der Nederlanden. Er zullen ter hunner eer officieele leesten gegeven worden. De Lordmayor van Londen zal den 24 Juli te Brussel aankomen en de Belgische hoofd stad eerst den 2 Augustus verlaten. Hij zal een banket van 110 couverts bijwonen, dat hem Zaterdag, 31 Juli, door den bur germeester M. Buis, wiens persoon'ijke genoodigde hij is, ten stadhuize zal aange boden worden. Hjj zal eveneens deel nemen aan den grooten raout van den 1 Augustus. De Lord-mayor zal vergezeld zijn door zijn sheriffs, door gansch zijn huis, en de gala- rjjtuigen van Engelands hoofdstad. Het Drievoudig verbond. Nu in Engeland de Kroonprins van Oostenrqk-Hongarije achter den Kroonprins van Italië is gesteld, zegt de Figaro, gaat het Drievoudig verbond op de flesch. En gaat het thans niet te niet, dan moet het toch zeker uiteenvallen na den dood van koning Umberto en van keizer Franz Joseph, als in beide rqken de opvolgers den troon hebben bestegen. Want aartshertog Frans Ferdi nand van Este eu de prins van Napels zijn geslagen vqanden sinds de jubileefeesten van koningin Victoria. Aan wien de schuld Natuurljjk weder aan de arme ceremoniemees ters van het Bntsche hof, die reeds zooveel op hun kerfstok hebben gekregen in de laatste maanden. Wat ze nu weer gedaan hebben Wel ze hebben in hun onnoozelheid gemeend onderscheid te moeten maken tusschen troonopvolgers, erfge namen van den troon in rechte Iqn, en vermoe delijke troonopvolgers, die enkel den troon zul len bestjjgen wanneet er geen nadere erfgenaam wordt geboren. De ceremoniemeesters hebben aan den eersten den voorrang gegeven. De Prins van Napels is de oudste zoon van koning Umberto en volgt dus zijn vader na diens dood op. Aartshertog Franz Ferdi nand van Este is „maar// de zoon van een broeder van keizer Franz Joseph. Mocht dus den grijzen vorst nog een zoon worden ge boren, dan wordt hjj uitgesloten v&n den troon... En daarom lieten de Britsche ceremoniemeesters den Kroonprins van Italië voorgaan boven den Kroonprins van het groote Oostenrjjksch-Hon- gaarsche rjjk. En daarom is aartshertog Franz Ferdi nand fel gebeten niet op de ceremonie meesters, maar op pnns Vittorio Ema nuel e. En daarom moet het Drievoudig Verbond vroeg of laat uiteenvallen, zegt de Figaro. Katwijk, 13 Juli. Als leden van den gemeente raad zijn herkozen M. vanEgmond, Joh. van der Gugten, W. v»n Egmond te Katwijk aan den Rijn, N. Haasnoot en D. Zwanen burg te Katwijk a/Zee. Edam, 13 Juli. Tot leden van den Gemeen teraad zijn benoemd de heeren: J. Jz.de Boer Sr., D. de Boer J. Dz, A. H. Cramer, D. Houwing en L. Spaander Jz. Monnikendam, 13 Juli. In deze gemeente zijn tot Raadsleden gekozen de heeren K. de Waart en C. Doriand aftr. leden. Bergen op Zoom, 13 Juli. In deze gemeente is een verkiezingsstrijd gevoerd die veel te wen- schen overlaat. Herkozen zijn A. A. A p p e 1 b o o m en dr. J. C. de Meulemeester. Gekozenis W. Juten, Herstemming moet plaats hebben tusschen J. C. van der Kujjl, J. B Daver- veldt, W. Vetten en dr. L. Verlinden. Wij vinden, zegt De Zoom. den uitslag dezer verkiezing besprekende, het hoogst betreurens waardig, dat de partij van orde en gezag voor een deel in dezen verkiezingsstrijd de nederlaag heeft geleden. Maar tevens kunnen wij niet aannomen dat de personen, die overwonnen, in hun hart vreug dekreten zullen slaken over zulk eene overwin ning. Op den dag, voorafgaande aan de stemming, en cp den stemmingsdag-zelf, zijne treurige fei ten aanschouwd. Treurig, inderdaad. Zoowel het geestelijk als het wereldlijk gezag i» uitgejouwd. En te treuriger is dit feit, nu hierin personen tegen beter weten in, de hand hebben gehad. Verder willen we voor het oogenblik niet uitweiden. Wie ooren heeft, heeft kunnen hooren, wie oogen heeft, heeft kunnen zien. Gisteren-avond heeft de harmonie Eendracht maakt Macht eene serenade gebracht aan het nieuw gekozen lid van den gemeenteraad de heer W. Juten. Leiden, 13 Juli. De heer H. Paul alhier, heeft tegen November a.s. eervol ontslag ge vraagd uit zijn betrekking als gemeente-architect. Helder, 13 Juli. Door de politie alhier is aangehouden de ontvluchte krankzinnige De H., die uit het gesticht te Medemblik was ontsnapt. Alkmaar, 13 Juli. Tot leden van den Raad in deze gemeente zijn herkozen de heerenG. de Groot Jz., en C. Janssen Cz. Purmerend, 13 Juli. By de heden gehouden stemming voor vier leden van den gemeenteraad werden herkozen de heeren J. LankelmaJ Jz. en D. Ui ten tuis Jz- en als nieuwe leden zqn gekozen de heeren C. W. Bakker en C. de Goede Hz. Wormervear, 13 Juli. In deze gemeente zijn de aftredende leden van den Raad, de heeren J. A. Dekker, Dr. P. G. Korteweg, A. Lsan en C. Schouten, herkozen. In den nacht van Zaterdag op Zondag ont stond er in de Doelenstraat te Delft ruzie tus schen eenige burger* en een fourier der infanterie. De fourier begon aP spoedig met eenige stompen uit te deeleen toen de schoenmaker v. d. A. zich in den twist mengde, om dien bq te leggen werd de militair zoo woedend, dat hjj zijn sabel trok, en daarmede den man zoo'n geduchten slag op het hoofd toebracht, dat deze ineen zakte. v. d A. werd in het gasthuis opgenomen. Zij toestand was heden vrij gunstig. De fourier bevindt zich in arrest. Nader blqkt, dat Frankel, een der beide op lichters, die door de Haagsche politie werd gezocht wegens den suooden diefstal op de Turfmarkt aldaar, niet te Brussel, maar te Antwerpen, op de Handelslei, is gearresteerd. Hij hield zich daar bij eene juffrouw van verdachte zeden schuil. De zeehondenjacht op de Groninger Wadden heeft een aanvang genomen. Een gezelschap En gelschen en Nederlanders hebben zich tot dit doel met een blazer zeewaarts laten brengen. Het voornemen bestaat, het schip tegen den volgenden zomer voor de zeehondenjacht van stoom vermogen te voorden. Te Assen schijnt het er nog al aan te zitten in onzen gedrukten tijd. Daar heeft eene com missie twee en vijftig duizend gulden weten bij een te krijgen voor den bouw van een tooneel- gebouw. Den I5n Juli 1893, den 20n Juli 1894, den 18n Juli 1895 en den 30n Juni 1897 werd op den trein Veenwouden Buitenpost op de zelfde plaats een schot gelost uit het struikge was, ln weerwil van onophoudelijke nasporing heeft men den dader nog niet op het spoor kun nen komen. In de onmiddelljjke nabijheid van Assen is dezer dagen door den Oranjebond van Orde een stuk heidegrond aangekocht, groot ongeveer 10 heet., met het doel daarop eenige arbeiderswo ningen te laten bouwen, waarmede nog dit jaar een aanvang zal worden gemaakt. Die wonin. gen zullen uitsluitend aan inwoners van Assen aanvankelijk worden verhuurd, met het vooruit zicht van erfpachtsverkrijging. Voor hetzelfde doel wordt getracht een stuk heidegrond te koopen in de nabijheid van Es sen, gelegen tusschen Barneveld en Kootwijk, waar binnenkort de Nederl. Heide-Maatschappij voor rekening van den Slaat tot bebosscking zal overgaan, De liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht te Middelburg heeft voorloopig candidaat voor de Provinciale Staten gesteld jhr. Van Doorn, burgemeester van Veere. De commandant van het te Rotterdam lig gende oorlogsstoomjaent Ibio is genoodigd aau het feestmaal dat de Fransche gezant morgen ter gelegenheid van den nationalen feestdag in Frankrijk eenigen zijner landgenooten aanbieden zal. Opteeren. Dit woord wordt bijna nooit anders gebruikt dan bij dubbel gekozen Kamer leden. Een slechts eenmaal gekozen dito komt het niet van pas e i hij behoeft zich niet het hoofd te breken over de vraag wat het beteekent. Vandaar waarschijnlijk, dat in het jongste nommer van de Werkmansbode ineen //politieke// beschouwing het woord werd gebezigd als van Nederlandichen stam en kloekweg het voor voegsel „op// als scheidbaar werd genomen. Dientengevolge //teerde// de heer Tak van Poortvliet (altijd volgens den geachten redacteur van de Werkmansbode) voor Beverwijk //op//, omdat hij niet voor Amsterdam isopteerd. ArnhCt Omtrent de ontvangst van den ambassadeur van Z. Keiz. M. den Shah van Peizië en gevolg door H.H. M.M. op het Loo, wordt door de N. Rott. Ct het volgende medegedeeld Nadat de missie met een specialen trein te Apeldoorn was aangekomen, werd de stoet aan het station door een kamerheer ontvangen en naar gereedstaande hofrijtuigen geleid, waarme de een rijtoer werd gemaakt in de schoone om streken van het Loo. Te 6 uur werd het gezintschap bij H.H. M.M. toegelaten en hield ZExc. Aboul Hassem Khan eene korte toespraak tot de Vorstinnen, waarin hij verklaarde hoogst vereerd te zijn met de zending, hem door zijn Souverein en Meester opgedragen, en de meest hartelijke wenschen ontboezemde voor het heil van de Vorstinnen, den voorspoed van Nederland en de welvaart der bevolking. Aan den gala-maaltijd, door de Perzen in hun schitterende hof- of militaire kleedij bijgewoond en waar ook de leden van de koninklijke hof houding in groot costuum aanzaten, heeft de Koningin-Regentes een dronk ingesteld op Z. K M. den Shah van Perzië en zijn Ambassadeur. Na den maaltijd werden de Oostersche gasten in een der salons vereenigd, alwaar H.H. M.M. zich met verschillende hunner onderhielden. Kort vbor de audiëntie werden de voor het hoofd der missie en het ambassade-personeel bestemde ridderorden uitgereikt. Ter aanvulling van de reeds vermelde benoe mingen wordt nog medegedeeld, dat de heer Khan Nazare Aga, attaché van de Perzische legatie aan ons Hof en als zoodanig bij het buitengewoon gezantschap werkzaam gesteld, be vorderd werd van ridder tot officier in de orde van Oranje Nassau. Te 9 uur werden de heeren door de hof- houdi'g naar den trein teruggeleid, welke te 11 u. 5 min. in Den Haag aankwam. Het gezantschap bracht heden een bezoek aan 's Rijks geschutgieterij en is hedenavond de gast van ZExc. den Minister van buitenl. zaken aan een officieel diner ie zijnen huize, dat te 7Vi uur aanvangt. De Ministers, hoofden van departementen, plaatsten heden hunne naamteekening in het receptie-boek, dat in een salon van het Hotel des Indes ia Den Haag is nedergolegd. Door de Kegel vereeniging De Unie te Alk maar, zal een Groote Nationale Kegelwedstrijd worden gehouden op hare als zoo uitmuntend bekend staande banen in het gebouw De Unie aan de Koorstraat No. 35, van 8 Aug, tot en met 5 Sept. 1897. De wedstrijd zal bestaan in a. Korpswed- strijd. b. Personeele wedstrijd, c. Koningswedstrijd. d. Vrije baan e Eerewedstrijd. Als prijzen worden uitgeloofd in a. le pr. een groot massief Goudeu Medaille; 2de pr. een Gouden Medaille3de pr. een groot ver guld Zilveren Kruis met Kroon 4de pr. een groot verguld Zilveren Medaille5e pr. een vergald Zilveren Medaille6de en 7de pr. een groot zilveren Medaille 8e, 9de, 10de, 11de en 12de pr. een Zilveren Medaille. Bovendien als NegenprijeEen Zilveren Eere-Kruisals Treffers pr. een verguld Zilveren Medaille als Consolatie pr. een Zilveren Medaille. Bij de Medailles worden Diploma's uitgereikt. b. le pr. een kunstvoorwerp ter waarde van f 75,en verdere Kunstvoorwerpen en Luxe- Artikelen, ten getale van 15. c. Voor den Koningswedstrqd wordt uitgeloofd: Een groot verguld zilveren Eere-Kruis met kroon, waarnaar zal worden medegedongen door die afgevaardig den, die voor hunne vereeniging in den Korps- wedstrqd de meeste punten behaalden, d. Voor den Vrijen Wedstrijd zijn als prijzen beschik baar gesteld: le pr. een Amsterd. lot, beurs waarde f 112,2e pr. een Brusselsch Lot, beurswaarde f 53,alsmede een aantal prachtige Kunstvoorwerpen, ten getale van 15. e. Voor den Eerewedstrijd, uitsluitend opengesteld voor alle prijswinnende kegelclubs die aan den korps wedstrijd hebben deelgenomen, wordt uitgeloofd een Zilveren Lauwerkrans. De uitreiking der Korps medailles zal plaats hebben op Zondag 29 Aug na afloop van den Eere-wedstrqd, terwijl de uitreiking der prjjzen van de Personeele en Vrjje baan zal plaats hebben op Zondag 5 Sep'., na afloop van den wedstrijd. Het bestuur bestaat uit de Heeren: H. van den Berg, Voorzitter; Jb. Lutterot, J. F. A. Roer, L. Paleari, en A. de Vries, Secretaris- Penningmeester. S. S. //Rotterdam.// Dat het in de vaart brengen van groote schepen onder Nederland- sche vlag voor onze scheepvaart een zaak van groot gewicht is, zal wel niet als overdreven worden beschouwd. Door de Holl America Lijn zal eerstdaags in de vaart gebracht worden het eerste twee- lingschroefstoomschip //Rot'.erdam// voor haar te Belfast gebouwd» De afbeelding van dit schip is door den heer W. ten Boom agent dezer Lij i te Haarlem geëxposeerd bq de firma J. Pander aldaar. De lengte van de //Rotterdam// is 490 Engel- sche voeten d. is c. a, 120 voet langer dan de Dom te Utrecht hoog is, 53 voet breed en 42 voet hol. Het schip steekt geheel geladen, ongeveer 27 voet ie het water, terwjjl in dat geval de hoogte van de waterspiegel tot het prommenadedek 36 en tot de commandobrug 42 voet bedraagt. De bouw is geheel volzens het tweeling-schroef-systeem. Elk der beide schroeven wordt door een af zonderlijke machine van 3000 paardenkrach ten bewogen en ieder dezer machines afzonder lijk is, wanneer dit blqken mocht, volkomen in staat het schip 10 a 12 mijlen per uur voort te brengen. De gewone volle vaartsnel heid, met beide machines werkende is 15 a 16 mqlen per uur» Hierdoor wordt de reis van Rot terdam naar New-York tot circa 9 dagen te ruggebracht wat gelijkstaat met 7 dagen gemid delde reisduur van Qmeenstown naar New- York. Het schip is ingericht voor vervoer van 200 le, 150 2e eu circa 1000 3e klasse passagiers. Dit laat- te getal kan door inrichting van het zoogenaam de tusschendek zoo noodig op 1900 worden gebracht dus 2250 passagiers totaal. Behalve voor dit groote aantal passagiers zal het schip voor het vervoer van ruim 8000 tonslading van allerlei aard ruimte aanbieden. Ouderwijzere» Koetsier. Hoe karig in menig Duitsch plaatsje nog de onderwijzers betaald worden zoodat zq allerlei bijbaantjes moeteu waarnemen, leert het (voorbeeld van een dorp waar de onderwijzeres der volksschool tevens koetsier is van den dokter. Men heeft haar de keus gelaten tusschen hst leiden van kinde ren en van paarden en ze heeft 't laatste gekozenals 't voordeeligst 1 Fcn huwelijk in een luchtballon. Onlangs werd te Hill City, een voorstad van Chattanoog (in Tenessee, Amerika), een huwelijk op zonderlinge wijze gesloten. De twee toekomstige echtgenooten, miss Cynthia Kenna en M. William Robertson, hadden plaats genomen in het schuitje van een luchtballon, om den zegen voor het huwelijk te ontvangen, en nauwelijks had de predikant de woorden gesproken, waarmede zq door de banden van het huwelijk ver enigd werden, of Robertson riep: „Alles los//, en de ballon ver hief zich in de lucht, het nieuwe jonge paar met zich voerend. Er woei op dat oogenblik een fliftke bries, en deze dreef de luchtreizigers snel boven de Tenesseede bruid werd bang en sprong van een hoogte van ongeveer 100 voet in de rivier. Gelukkig voor haar, waren daar visschers met hun schuiten en dezen heb ben haar uit het water gehaald eer zq'verdronk. Intusschen steeg Robertson hoe langer hoe hooger op en eerst toen hq eene hoogte van 1000 voet bereikt had, sprong hq met het val- schèrm naar beneden en kwam zonder onge lukken op den grond. Nu was zqn eerste werk een onderzoek in te stellen naar zqne vrouw. Mevrouw was bezig haar bruidskleed, dat ge heel bedorven was, voor een ander te verwis selen. De val had voor haar geen nadeelige gevolgen gehad, en eenige oogei.blikken later begaven de jonge echtgenooten zich naar eene woning, waar zq de gelukwenschen hunner vrienden ontvingen. Werkstakingen in de Borinage. Het getal werkstakers beloopt op heden 22 a 23,000 man. De Bestuurders der mqnen hebben in twee vergaderingen besloten op geen enkel punt aan de werkstakers toe te geven. Toen dat bekend werd, heeft de Zeer. eerw. pastoor Godfrind zich tot de stakers gewend en hen gewezen op de gevaren, en op de ellende die uit de sta king zal voortspruiten. Hij heeft den mqnwerkers eene minnelijke schikking aangeboden. Zoo neemt men een draai. Volgens het' offi- cieuse Bulgaarsche blad Mir had vorstin Maria Louise van Bulgarije een uitnoodiging gekregen om met haar man in Rome te komen, maar heeft er op raad van haar dokters geen gevolg aan gegeven, daar zij zich in gezegende omstan digheden bevindt en moe was van de reis naar Parijs en Londen, Om uit te rusten is zq naar het landgoed van haar zwager Filips van Ko burg te Szent-Antal in Hongarije gegaan, waar ook haar beide zoons zijn. Voor pleizier uit. De pleizierreizigers naar Brussel hebben het gisteren op de reis slecht getroffen. Nabq Capellen brak van een der rq- tuigèn, eigenlijk bestemd voor de werkplaats te Venloo om nagezien te worden, doch nu inde pleiziertrein geplaatst, de koppelstang. Door den schok kwamen de reizigers vrq ontzacht tegen elkander en menigeen liep een buil of schram op. Voorbq Mechelen brak de Westinghouse- rem, waardoor weder oponthoud ontstond zoodat de ontevreden geworden pleizierreizigers in plaats van omstreeks 9 uur, eerst om over twaalven in Brussel aankwamen. Des nachts bij de terugreis zaten vele reizigers in het donker, daar het licht onderweg was uit gegaan niemand van het treinpersoneel op Belgisch grondgebied, deed eenige moeite om het licht weder te ontsteken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2