N T E I E agBlaó voor óffooró- en Ituiè-CCollanè. De gastram te Amsterdam. No. 2735 Donderdag 22 Juli 1897. 22ste Jaargang. BUITEN LA IN D. T ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige in plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het buitenland Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. /1,10 «1,40 2,80 «0.03 Van 16 regels50 Cent. Elke regel meer7'/s Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Redaeteur-Uitgever, W. KüPPERS. Gisteren hebben wij op uitnoodiging van de vertegenwoordigers der Gasmotoren-fa briek D e u t z te Amsterdam een kijkje ge nomen naar een gastram, op het terrein van de gasfabriek aan de Linnaeusstraat aldaar. Wij deden dat te meer, naar aan leiding van een bericht geplaatst in het Handelsbladwaarin de verslaggever zijne indrukken heeft medegedeeld over zijn rit in de gasmotortram gemaakt. Het was de eerste keer, zegt hij, dat wij dit veelbe sproken en beschreven toestel onder de oogen kregen en beproefden, en het moet gezegd de kennismaking viel niet tegen. Het was een wagen voor veertig personen, binnen en buiten, die zich bewoog zonder puffen of blazen over het breede spoor, doch helaas niet vrij van een tamelijk hin derlijk gedreun. Dat dreunen nu, kwam ons al heel on beduidend voor en wij zijn het met den verslaggever van het Handelsblad volkomen een 8, dat de gastram bij het rijden er als een zeer kalm ding uitziet, en dat de wagen door het overhalen van een hef boom onmiddellijk stopt zonder den minsten schok. Zij overtreft hierin zelfs de gewone paardentram. Toen wij er waren, deed een klein ver zuim den wagen niet met die kracht voor- uitstoomen als men dat wenschte. De kraan van den gasmeter was niet voldoende ge opend waardoor de cylinders meer lucht dan gas hadden gepompt. Direct toen men dit bemerkte liep de wagen, dat het een lust was om te zien. Het deed ons een weinig leed voor den heer W. Meischke Smith vooral, dat een gaskraantje hem parten speelde, maar wij verheugden ons des te meer dat zijn onaangename gewaarwordingen al spoedig tot nul werden gereduceerd, 2 he Anglo-Dutch Gas l'racjjon Syndicate, heeft eer van haar werk. Het gas wordt uit de geleiding door een compresser met FMV1LLMTON Beschuldigd. 37. Vervolg Hebben we geen geld meer, dan zal ik het verdienen. Ik zal werk zoeken en moeder zal geen gebrek lijden. Werk zoeken, vragen, zie, dat beeft mjj altijd weerhouden, niet bet werk zelf, maar het vragen om werk dat vind ik verschrikkelijk, maar thans is er geen ande ren uitweg het moet het is voor moeder En eenige harer best geslaagde borduurwer ken bjj elkander pakkende, maakte zij zich gereed om uit te gaan. Gaat ge heen, Zezette vroeg de blinde. Ja, lieve moeder, het is immers heden de dag van bezoek aan Jacques. Ga dan, mijn kind, en omhals uw armen broeder voor mjj. Zezette kuste hare moeder vaarwel en ver trok. Spoedig had ze de gevangenis bereikt, waar men haar al reeds als eene trouwe bezoekster kende en waar ook hare schoonheid en lieftal ligheid zelfs de meest verharde bewakers voor haar hadden ingenomen. Ieder hunner groette haar vriendelijk. Het scheen wel, dat hare ver schijning een weinig licht en zonneschijn in dit sombere verblijf bracht, Dat de onderscheiding, die haar dientenge volge ten deel viel, niet onopgemerkt bleef bjj het andere gedeelte van het publiek, dat op de gewone bezoekdagen de gevangenis bezocht, een Deutz-motor van 4 paardenkracht in een Pintsch-ketel overgebracht, waaruit de gastram wordt gevoed. Het vullen van den gasketel onder den wagen met gecom primeerd gas in de remise van het kleine vulstation, is slechts het werk van een oogenbiik. Met één vulling loopt de wagen dertig kilometers, met eene snelheid van 15 kilometer per uur. Gewoonlijk wordt een gastram bij het einde van iedere reis even aangevuld, doch op langere ljjnen zou men gemakkelijk 50 kilometer, of zelfs meer met één vulling kunnen afleggen, daar dit slechts eene quaestie is van het meenemen van een extra-gasreservoir onder den wagen. Zeer practisch is èn gasmotor èn gas ketel onder en ter zijde van den sierlijk ingerichten wagen, zonder het minste ge vaar voor het publiek onzichtbaar, aange bracht. Vooral van groot belang is de goed koopte van het in gebruik nemen dezer gastrams als men nagaat, dat een paarden tram per kilometer 15, een electrische tram 13 en een gastram slechts 10 cents kosten veroorzaakt en dat bovendien de nieuwe gastram van The Anglo-Dutch Gas Traction Syndicate, op elke tramlijn met breed spoor kan gebruikt worden. Dagelijks kunnen belangstellenden bij de proefritten van de motortram, gebruik maken. Het is de Bestuurders zelfs hoogst aangenaam, dat vooral deskundigen, dit nieuw gevonden eenvoudig, uiterst prac tisch en bepaald sierlijk vervoermiddel ko men bezichtigen. De Gasmotor van Deutz speelt hier een voorname rol, deze machine van 15 paar denkracht, is op zeer kunstvaardige wijze met vliegwiel ter zijde van den wagen, bedekt met een paar klepdeuren, aange bracht op eene wijze die zeer vernuftig mag genoemd worden. Wat ons ook zeer opviel is, dat in en buiten de tram, zelfs wanneer de klepdeuren waarachter de gasmotor is geplaatst, zijn geopend, niet bleek uit het volgende gesprek, gehouden tus- schen twee schurken, die op hunne beurt een makker kwamen bezoeken, Wel verduiveld, voorkeurtjes riep de een. Ja wel, ze is na ons gekomen en gaat ons nu voor. Waarom blijft ze niet in de rij staan Ik zal haar leeren, met haar voorkeur als ik haar 't avond of morgen te pakken krijg, wee dan haar. Ik geloof, zij woont te Montmartre. Dus onzen kant uitnu, dat zullen we spoedig weten. En beiden riepen ze als uit eenen mond Dat zullen wij haar den een of anderen dag betaald zetten. Terwijl deze twee gauwdieven tegen Zezette samenspanden, was deze onbewust van het ge vaar dat haar dreigde, gelukkig in het gezelschap van haar broeder, De arme Jacques had gedurende zijn gevan genschap veel geleden, zijn aangezicht, door het verdriet vermagerd, zijne oogen dof van het weenen, en door donkere kringen grooter eD holler schijnende, het vroeger eft'ene voorhoofd thans met rimpels doorploegd, was zijn gebeele voorkomen een toonbeeld van menschelijke el lende. Met zijne lange msgere handen hield hij de kleine fijn gevormde handen zijner zuster vast omsloten. Mijn lieveling! sprak hij, terwijl hij haar op het blanke voorhoofd, door goudblonde lok ken omlijst, Hartelijk kuste, mijn lieveling, de de minste gaslucht valt waar te nemen. Een gewone volgeladen personenwagen nog mede te nemen, is voor de gastram ge makkelijk, zonder iets behoeven te ver minderen in snelle beweging. Wij zijn overtuigd dat de gastram, door haar degelijke inrichting en goedkoopte, «de tram der toekomst» mag genoemd worden. Het besturen ervan is uiterst eenvoudig en kan op de beide balcons van den wagen geschieden, terwijl de rem met een hefboom in beweging gebracht, den wagen in volle vaart en zonder den minsten schok, onmiddellijk doet stilstaan. Duitschland. De verantwoordelijke redacteur van de Frankf. Zeitungwordt gerechtelijk vervolgd om hem te dwingen den naam te noemen van den berichtgever, die mededeelingheeft gedaan omtrent de lichamelijke inspan ning op een oefeningsmarsch bij Frank furt van de soldaten geëischt. De vervol ging tegen de Frankf. Zeitung geschiedt op verzoek van de militaire overheid te Kassei. Griekenland. Er drijven weer oorlogawolken naar den Turkschen hemel nu de Regeering te Athe ne de 7000 man reservisten die zelfs in tijd van vrede van den dienst vrij zijn, onder de wapens heeft geroepen. Er wordt nu wel bekend gemaakt, dat een groot deel der reserve van het Grieksche leger 40 dagen verlof zal gegeven worden, maar dit neemt niet weg dat er iets broeit dat naar oorlog riekt. Engeland. De strjjd tusschen patroons en werk lieden in het machinevak duurt nog steeds voort. De Aartsdeken van St. Paul, Rev. Sinclair, heeft voorgesteld dat zoowel de fabrikanten als de werklieden gedelegeer den zullen benoemen om over de bijlegging van den strijd te praten. Men vreest, dat van dit bjjleggen niets terecht komt, daar de fabrikanten niet ge- tijd die tusschen uwe bezoeken verloopt, is mij een eeuwigheid, kunt gij niet wat meermalen hier komen Wat mij betreft, gaarne, lieve broeder, maar ge weet, het reglement van de gevange nis Ach ja, dat is waarintusschen lijd ik vreeseljjk. Het is nog gelukkig, dat ik voor de an dere bezoekers mag binnenkomen, de bewakers zjjn mij zeer genegen en laten mij niet wachten zooals alle anderen, waardoor ik telkenmale langer van uw gezelschap genieten kan, dan wanneer ik eerst op mijn beurt werd binnenge laten. Zoodat ge hen ook al betooverd hebt, kleine fee, van u kan men met waarheid zeg gen, dat de glimlach van een kind de zwaarste gevangenisdeuren opent. Welnu, maak van uw toovermacht gebruik en kom mij zoo dikwijls mogelijk bezoeken. Ge zjjt als de burchtvrouw in uwe kinderverhalen, die telkens, .als zij onge- lukkigen ontmoette, hen van hare weldaden deed genieten, aan dezen gaf zij brand voor de win terkou, aan genen brood voor de kinderen en versterkenden wjjn voor de grijsaards schenk gij dan uw armen gevangene een weinig licht, een weinig hoop, een weinig geluk, en kom, lieveling, kom dikwijls! 01 ik zou wel altijd bij u willen zjjn als ik daarvoor onze lieve moeder niet behoefde te verlaten Onze arme, goede moeder'hoe gaat het haar Zeg mjj de waarheid Zezette is zij wer- keljjk zoo ernstig ziek negen zijn zich elk oogenbiik schade te laten berokkenen door werklieden die door staking t.elkens dwang willen uitoefenen. De machinebouweis zijn te verbitterd door den lock-out buiten Londen, daar de werklieden in de andere centra toch ge neigd waren den arbeid op de oude voor waarden voort te zetten. Het getal der stakers bedraagt 24,000 personen. België. Met de arme werkstakers in de Borina- ge moet men heusch te doen hebben. De menschen hebben zich op schandelijke manier laten misleiden, zjj zijn in opstand gebracht tegen hun patroons en hebben hun positie prijs gegeven ter wille van socialistische drijvers. Zij hebben geluisterd naar de opruiende taal der volksmisleiders en hebben voor vrouw en kinderen geen brood. Zij hebben zich verzet tegen een door de patroons ingevoerd reglement en staan nu zonder reglement, maar ook zon der werk en verdiensten. Vanwaar komt hulp Wel van hun leiders die eene inschrijving hebben doen rondgaan, waarop voor 94 franks en 82 centimes is geteekend. De letterzetters van Le Peuple hebben 10 franks gegeven en de Redacteurs teekenden voor 1 frank. Nu zou men toch meenen, dat de socialistische volksvertegenwoordigers (waaronder millionnairs zich bevinden) hun beurs openen. Zij schitteren door afwezig heid. En dan ziet men in de Borinage biljet ten aangeplakt waarop te lezen staat «Gezellen, moedWij strijden voor ons brood, voor ons leven.* Deze biljetten zijn onderteekend door de citoyens, Bastien koopman, Brenez, gewezen, mijnwerker, A. Def u issea ux, gewezen advocaat, L. Defuisseaux, advocaat, M a r o i1 e, boek houder eener coöperatieve, en Roger ge wezen gemeenteonderwijzer, volksvertegen woordigers van Bergen, In plaats nu voor het brood der werk lieden te strijden, genieten deze Citoyens vierduizend franks 's jaars om eenige uren, ook nog een warboel te maken in de Bel gische Kamer. Op de lijst te teekenen tot onderstand der werkstakers, die zij tot werkstaking hebben geleid, daar denken die socialisti sche kopstukken niet aan. Wel neen, goede Jacques, zeker niet, hoe zou ik anders zoo gerust en tevreden zijn Toen ik wegging, was zij zeer kalm en rustig en droeg mij op, u voor haar recht harteljjk te kussen en zie nu eens hoe ik mij van die op dracht kwjjt. En zich tot haren broeder vooroverbuigende, drukte ze hem een paar harteljjke kussen toe, met de woorden Deze zjjn van mama, ziet ge Jacques, want de vorige waren van mij en als ik nu wegga, moet ge mjj mjjn deel geven en ook dat van mama, begrepen? Zeker, zusjelief, antwoordde Jacqnes glim lachend, bij deze kinderlijke ontboezeming, maar kom nu eens bjj mij zitten, hier op deze bank, wjj hebben ernstige zaken te bespreken, vertel mjj eens, hoe gaat het in de huishouding toe? hebt ge al het noodige Ontbreekt het u aan niets? hebt ge geld genoeg Wees daaromtrent gerust, Jacques, dank zij uwe zuinigheid, hebben wij nog lang geen gebrek. Stel u daarvan maar niet te veel voor, het geld is spoedig verbruikt, niettegen staande alle mogeljjke bezuinigingen en dan, do genees middelen zijn ook kostbaar. Geloof me, mama heeft aan niets gebrek. Dat doet mjj genoegenik was daarover ernstig ongerust, want te moeten denken, dat gij in zorg waart, en onze goede moeder ziek- zonder dat ge haar van het noodige kondt voor zien, zou mjjn lot nog veel ondragelijker maken. {Wordt vervolgd.) Y AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 1