BINNENLAND. Het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. Werkstakingen. Onze cavalerie. Ongelukken. Diefstallen. Rusland aangekomen dm op de plaats zelve het vraagstuk vin den aanleg te onderzoeken. De kosten van aanleg wor den op 65 millioen roebels geschat. Men verwacht dat eene scheepvaartverbinding tusschen beide rivieren van groot gewicht voor den Russischen handel zon zijn, daar zij een nieuwen verkeersweg naar de Zwarte Zee en de Zee van Azoö zou openen niet enkel voor Rusissche producten, maar ook voor voortbrengselen uit Siberië, die met den Transsiberischen spoorweg naar den Wolga zijn vervoerd. Men kan zich geen begrip vormen hoe el lendig het gesteld is in Thessalië, waar de Tursen nemen wat zij kragen kunnen, terwijl de uitgeweken bevolking aan armoede ten prooi is. Niet minder dan 18.000 uitgewekenen kam peeren nog maar altijd te Oreo op het strand waar gaarkeukens zgn opgericht om de onge- lukkigen te voeden. Treurig ziet het er onder die menschenmassa uit. Als men in de Euro- peesche Kabinetten daar eens over nadacht, zou men toch wel eindelijk tot de overtuiging moeten komen, dat het hoog tijd wordt een einde te maken aan den onhoudbaren toestand. Men spreekt in onze dagen van niets anders dan van rechten, van plichten van bescherming enz. En is er ooit een tijd geweest waarin de rechten van den mensch meer met voeten wor den getreden dan thans? Verzuimen de macht hebbers vrij algemeen hunne plichten niet op elk gebied waar eigenbelang in het spel is? Het woord "bescherming// heeft voor de Christenen in het Oosten geen waarde meer, daar waar zij zich zelfs durven verzetten tegen hunne verdrukkers en beulen, wordt hun door de Groot-machten van Europa dat optreden belet. Men bindt de verdrukten handen en voeten om met een vad sig diplomatenspel, den rommel op sleeptouw te houden, zoolang men er van denkt te kun nen profiteeren. Het is allertreurigst maar waar. En dat gaat maar zoo voort, terwijl duizen den worden vermoord, anderen geplunderd en in de diepste ellende gedompeld. Er zijn nog heel wat hinderpalen weg te ruimen eer dat de vrede tusschen Griekenland en Turkse zal worden gesloten. De Sultan is er op uit zich vredelievend voor te doen, terwijl zijn ministers hem telkens een spaak in het wiel laten steken. De Gezanten, vertrci^eu dna - ook de Turken niet, _die deu tijd schijnen te hebben en het ontruimen van Thessalië op sleeptouw houden W^j zijn zeer nieuwsgierig hoe de nieuw door den Sultan benoemde Gouverneur, van het eiland Kreta Int zal maken tegenover de bevelhebbers der Europeesche oorlogsschepen Hij is gisteren met twee hooge burgerlijke ambtena ren en twee officieren van den generalen staf naar het eiland scheep gegaan. Te Kanea is weder eens gevochten dit maal tussehen een .Russisch detachement en een bende ongewapende Turken. De Russische sol daten waren met levensmiddelen voor de Chris tenen op weg, toen zjj werden aangevallen door de Muzelmannen zjj dreven dezen met de kol ven van hun geweren uiteen. Te Retymo is de orde thans hersteld, dank zg der tusschenkomst van den Russischen ad miraal. De opgewondenheid is er echter nog groot. De Europeesche admiraals hebben besloten de Muzelmansche vluchtelingen die wegens roof; plundering en moordaanslagen in hechtenis zjjn, naar Benghazi in Tripolis te deporteeren. Allerjammerlijlcst. Aan de zelfmoorden komt maar geen einde. De wereldstad Parijs levert hiervan elke week treurige bewijzen. Men had voorspeld, dat met de uitbreiding van het on derwijs en het verminderen der ongeletterden of analphabeten het getal misdrijven, en bijge volg het aantal zelfmoorden en moordaanslagen zou afnemen. Men beweerde zelfs, dat het aan tal gevangenissen en hare bewoners zou ver minderen, naarmate er meer scholen zouden ge bouwd en deze meer zouden bevolkt worden. De voorspellers zien zich in hunne verwachtin gen bitter teleurgesteld. De ruimere en talrijker kerkers zijn overbe volkt, het getal misdrijven en vooral het getal zelfmoorden wordt met den dag grooter. Allerakeligst is de zelfmoord van vier vrou wen, die verleden week te Parijs in den fau bourg Poissonaiere no. 191 plaats had. De vier leveosraoeden waren nog jong: 17, 24, 26 en 27 jaren. Geen harer leed gebrek. Door werken konden zij in haar onderhoud voorzien. Het le ven bood haar echter niet het genot, waarop ze hadden gerekend. Onvoldaanheid over haar lot Ge zijt dus vrjj vroeg de markies, kom dan met mij mede, mijne zuster is in het ma gazijn juist aan het uitzoeken, en wellicht kunt ge haar met uw smaak van dienst zijn. Niets zal mij aangenamer zijn. Ge zult haar echter zeer ontdaan vinden. Ze is helaas uiterst zenuwachtig en alles wat ze ziet, trekt ze zich vreeseljjk aan, zoo was ze juist op dit oogenblik nog getuige van een schouwspel, dat men dagelijks in de straten van Parijs kan waarnemen, doch dat haar vree- selijk trof! Bedoelt gij dien volksoploop P wat is daar toch gebeurd, ik heb er niets van gezien Och, wat weet ik daarvan een jong meisje is ongesteld geworden en in de armen van een kolossalen neger gevallen, erg interes sant niet waar eene echte scène Zeker, antwoordde de baron de Man- ternes, dat vind ik zeer lief, uiterst roman tisch, die neger neemt het jonge meisje in zijn armen, draagt haar in een fiacre en brengt haar thuis. Nu, ja, maar hiermede eindigt ook de geschiedenis, en nu moet ik u verzoeken, wel zoo goed te willen zgn, om binnen te komen en uwe kennis van de elegance der Parjjsche beaumonde te onzer beschikking te willen stel len, en ons behulpzaam te zjjn, in het uitkie zen van een rijk bruidscostuum voor mijn ver loofde. Voor mejuffrouw Bertin Ja, zeker, voor Jeanne O! en wanneer zal het huwelijk plaats vinden was de oorzaak van haar moedeloosheid en weer zin in het leven. Gezamenlijk besloten zjj hieraan een einde te maken >Na een maaltjjd besprenkeld met een flesch kirsch, hebben zjj de reten der 'deuren en vensters dichtgestopt, het komfoor met houts kolen gevuld, aangestookt en zich gezamenlijk te bed begeven. Drie harer vond men er dood naast elkander, terwjjl de vierde, die het te be nauwd schijnt te hebben gekregen, bij het ven ster was ineengezakt. Op een briefje door allen geteekend, stond dat zij vrijwillig stierven, ter wijl ieder harer nog een afzonderlijk briefje aan hare familie hai geschreven. Dat van Emilie Chio, oud 24 jaren luidde: Mijne dier are zus ter, Ik ben het leven moe. Ik verkies te ster ven, vergeef mjj! Alles wat ik van u vraag is over mjjn toestand het stilzwijgen te bewaren, 't Is onnoodig naar de oorzaak van mijn besluit een onderzoekin te stellen. Ik sterf vrijwillig. Ik omhels u voor de laatste maal. Emilie Chio. Ook in Parjjs heeft dit zelfmoord-drama ont zetting, verbazing en ontsteltenis verwekt. Naar de oorzaak der verbazend vele zelfmoorden zoekt men liefst niet. Deze aanwijzen zou zjjn eene veroordeeling van het godsdienstloos onderwijs Want, waar de godsdienst ontbreekt, is niets natuurlijker, dau dat zij, die des levens zat zjjn, er zoo spoedig doenlijk een einde aan maken Het geslacht der Stoïcijnen vermenigvuldigt zich thans sterker dan ooit. Zij, voor wie de beker van deu wellust niets meer te genieten biedt, geven het slechte voorbeeld aan de arme drommels, die door verdriet en gebrek zijn uit gemergeld. Zelfs de kinderen zijn door deze verschrikkelijke dwaasheid aangetast. 't Is ongehoord, 'tis ongelooflijk, maar de feiten spreken zoo luid, dat de waarheid bij geen mogelijkheid kan ontkmd worden Op een en ^enzelfden dag, dat een lyrisch artist door vergift een einde aan zijn leven maakt, verdrinkt een bediende zich in de Seine bij de Guai aux Fleurs, eene meid bij Pont Neuf, een onbekende springt uit de vijfde ver dieping en een ander onbekende hangt zich op. Waarlijk, Parijs gaat vooruit. Maar op een weg, waar slechts cle zinneloozen het willen volgen. V. W. Naar wij vernemen zal het nieuwe Kabinet worden samengesteld zooals wg gisteren hebben gemeld met bijvoeging van den heer J. T. Cre- me r, als Minister van Koloniën. De centrale kath. kiesvereeniging in het district Vlaanderen heeft voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten (vacature Wal deck candidaat gesteld den heer A. Hoo- gen boom (a.r.) te Honselersdijk. Zandvoort, 23 Juli. De commissie die zich alhier heeft gevormd tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes, bestaat uit de heeren: J. Beeckman, Bur gemeester, voorzitter, Ds. G. Hulsman, pen ningmeester; P. L. de Vries, secretaris; N H. Peters, M. Teekman, L. van der Werff, W. van der Werff enA. Zwem mer. Delft, 22 Juli. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is, ingevolge het door den Raad in de zitting van 9 Juli j.l. genomen besluit tot oprichting van een handelscursus, bg den Raad eene ontwerp-verordeoing tot regeling van dien cursus ingediend. Het ontwerp bepaalt dat de cursus ten doel heeft eene opleiding te ver schaffen voor hen, die zich voor den handel stand bekwamen willen, ongeacht of zjj reeds al dan niet practisch in die richting werkzaam zijn, Het»onderwijs-programma omvat de begin- sslen der Nederlandsche, Fransche, Engelsche en Hoogduitsche talen, met toepassing voor de handels-correspondentie; het rekenen; de begin selen der handelswetenschappen, daaronder be grepen hot 'handelsrecht, het book houden, het handelsrekeuen, de handels -aardrijkskunde; ten slotte de grondbeginselen der staathuishoud kunde en de gronden van de Nederlandsche staatsinstellingen Burg. en Weth. stellen voor, den cursus te vestigen in de localiteit van een der openbare lagere scholen en de benoeming der onderwij zers te doen geschieden door Burg. en Weth. na ingewonnen advies van eene commissie van toezicht, welke de bevoegdheid bezit, bij de wet op het lager onderwijs toegekend aan de plaatselijke commissie van toezicht. De cursus zou een vierjarige moeten zijn; de eischen tot toela ing zouden zich bepalen tot hetgeen in het zesde leerjaar eener goed ingerichte gewone lagere school wordt onder wezen en het zou geoorloofd zgn de lessen van slechts een der drie vreemde talen te volgen. Ouderkerk a/d Amstel, 24 Juli. Op 12 Augustus ek. zal alhier eene ringrijJerg plaats hebben voor het koffishris vau den heer Bur gers. Verschillende fraiie prijzen zija uitge loofd. Wel, zoo spoedig mogelijk I En hiermede trad de markies de Montger- bois het magazijn binnen, om voor Jeanne Bertin, de dochter van den vermo rden bankier een rijkdom van kanten te koopen, terwijl de arme Zezette, de zuster van Jacques Moulin bijna stervend in een rijtuig huis «aarts werd gebracht. Had kapitein Oastillac, toen hij van Jarilot afscheid nam, gezegd, dat wanneer hij zich eenmaal iets in het hoofd had gezel, hij zich door niets of niemand van zgn stuk liet bren gen de commissaris was op dit punt niet minder hardnekkig, alleen, hij liet zich niet, zooals de andere, door zijn drift vervoeren, maar overzag den toestand met meer kalmen blik, hij overwoog met den meesten ernst, wat hem in de gegeven omstandigheden te doen stond, en hoe het resultaat van zija bemoeiin gen kon zijn, en eenmaal alles wel berekend en zijn plan vastgesteld hebbende, ging hij recht op zijn doel af met eene standvastigheid, die door niets kon aan het wankelen gebracht worden. Niettegenstaande de papieren van den mar kies volkomen in orde waren, kon hij toch niet nalaten, eenigen twijfel omtrent de ware af komst van dezen edelman te koesteren, en evenals bg den kapitein, re.s ook bij hem een vaag vermoeden, dat deze papieren wel langs onwettigen weg, wie weet, zelts wel door eene misdaad konden verkregen zijn. {Wordt vervolgd.) Amsterdam, 24 Juli. Bg de heden gehou den herstemming voor de Provinciale Staten zijn gekozen in district VIII de heer Mr. D. P. D. Pabius anti-rev. met 647 stemmen. De heer C V. Gerritsen rad. verkreeg 615 stemmen. In district IX is gekozen de heer Ch. R. Kouveld rad. met 1127 stemmen. Op den heer J. Hu dig Dzn. lib. werden 1067 stem men uitgebracht. De uitslag der Gemeenteraadsverkiezing is als volgt District I. Uitgebracht 2318 geldige stem men. Gekozen de heeren: O. Kamerlingh. Onnes, lib. met 1350 en mr. J. P. A. N. Caroli lib. met 1331 stemmen, De heer J. B. van Dijk kath. verkieeg 865 stemmen, de heer mr. W. Heinekenrad. 758 stem men. District II. Uitgebracht 728 geldige stem men. Gekozen de heer W. P. Harten lib. met 394 stemmen. De heer mr. D. P. D. Fabius autirev. verkreeg 334 stemmen. District III Uitgebracht 1909 geldige stemmen. Gekozen de heer Jacobus Polak lib. met 1009 stemmen. De heer H. Polak verkreeg 900 stemmen. District V. (Aftreden 1901) Uitgebracht 2159 geldige stemmen. Gekozen de heer G. P. "Wijnmalen lib. met 1215 stemmer. De heer P. A. Monshouwer rad. verkreeg 944 stemmen. District VI. Uitgebracht 1938 geldige stem men. Gekozen de heer J. D. Hooglandt Azn.. lib. met 1151 stemmen. De heer J. N. Hendrix kath. verkreeg 787 stemmen. District VII. (Aftreden 1899) Uitgebracht 1645 geldige stemmen: Gekozen de heer J. Brongers lib. met 858 stemmen. De heer J. A. A. Grgpink kath. verkreeg 787 st. District Vil. (Aftreden 1903). Uitgebracht 1645 geldige stemmen. Gekozen de heer J. A. Wormser anti-rev. met 846 stemmen. De heer C. Dyserinek lib. verkreeg 799 st. District VIII. (Aftreden 1903). Uitgebracht 1090 geldige stemmen. Gekozen de heer Mr. W. F. van Leeuwen lib. met 550 stemmen. De heer Mr. D. P. D. Fabius antir. ver kreeg 540 stemmen. District IX. Uitgebracht 2241 geldige st. Gekozen de heeren Ur. A. Voute Jr. lib. met 1599 en J. P. Mijnssen lib. met 1100 st. De heer Mr. Th. Heem skerk antr. verkreeg 723 stemmen, de heer W. Heineken rad. 576 stemmen. Aan de wedrennen te Bussum zullen op a s Zondag 64 paarden deelnemen. De drie prin sen van Koetel zullen de wedrennen bijwonen. De Rechtbank te Utrecht heeft de twee vrouwen, beticht van koppelarij, veroordeeld, onderscheidenlijk tot 6 en 2 maanden gevan genisstraf. Langs de lijn der H. IJ. S. M. tusschen 's Gravenhage en Rijswijk vond eergisteren een spoor weg werker eene lederen portefeuille, in houdende een kredietbrief tot een bedrag van 700 pond sterling. Aan de eene zijde staat //J. H. Snitsier,// aan de andere zijde „First National Bank, Chicago. De man gaf het gevondende aan den station»- chef, die er de politie mede in kennis stelde. Tusschen den heer E. B. te 's Gravenhage, te gen wien onlangs door de erfgenamen zijner overleden intieme vriendin een klacht bij den officier van justitie werd ingediend, als zou hij zich wederrechtelijk van een belangrijk deel der nalatenschap van bedoelde dame hebben meester gemaakt, zal hoogstwaarschijnlijk met die erfgenamen eene minnelgke schikking in deze quaestie worden getroffen. Ook de officier van justitie moet van gevoelen zjjn dat zulk eene schikking geraden is, wijl er z. i. van geen arglist sprake is. Vanwege de afdoeling Twente der Neder landsche Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde zal er in begin September te Hengelo eene tentoonstelling van bloemen en planten worden gehouden. Met den excursietrein die van Vlissingen, Middelburg en jtusscliengelegen plaatsen te Ngmegen aankwam, kwamen 900 personen mede, waarvan 450 naar Arnhem doorreisden. Van het gedeelte dat te Nijmegen afstapte, gingen pl. m. 200 per stoomtram naar Neer bosch, terwijl de overige zoowel per rijtuig als te voet een bezoek aan de stad en omstre ken brachten en 'savonds te 7 35 weder ver trokken. Voor de betrekking van directeur der Stads- beleenbank te Bergen-op-Zoom zijn sollicitanten opgeroepen. Het salaris is f 600, met vrije woning. Borgstelling f 4000 in geld, tegen Ver goeding van 4 pCt. rente. Bg eene te Rijswijk (Z. H.) gehouden hard draverij met paarden van zessen klaar, in Ne derland geboren en bereden onder den man, is de prgs (f 250) behaald door Mirka, bruine merrie van stal //Jan Steen,// te 's Gravenhage en bereden door A. C. van den Akker le pr, (f75) door Bles, vos ruin, van A. de Ridder, te Noord IJpolder, bereden door A. Siderius; 2e premie (f50) door Victoria, vos merrie, van W. Verboom, te Haastrecht, en bereden door B. W. Schippers, eu 3e premie (f25) door Jonge Tabor II schimmel hengst van A. de Ridder te Noord IJpolder bereden door A. Siderius. Naar aanleiding van het bericht omtrent coöperatie onder het spoor- en tramwegpersoneel kan het Hblad uit goede bron melden, dat voor het Noordernet een coöperatieve winkel zal geopend worden, vrij zeker te Zutphen. Te Leide* moet zich een nog al kras ge val hebben voorgedaan bij de herstemming voor twee leden van den Gemeenteraad. Een blin de kiezer kwam zich aanmelden, om van zijn kiesrecht gebruik te maken, verzoekende daar- bij te mogen worden bjjgestaan door zgn hem vergezellenden schoonzoon, eveneens kiezer, het geen hem echter moet zgn geweigerd. Integen deel moet het hem reeds overhandigd stem biljet door den voorzitter zelfs zijn stuk ge scheurd. Te Renen heeft de heer W. van de Waal zgn 101 ste verjaardag gevierd. De oude heer mag zich nog steeds in besten welstand ver heugen. Te Langezwaag (Fr.) is een geval van cholera nostras voorgekomen met doodelijken afloop. De ziekte had een snel verloop. Te Drachten wierp men eene kat, die jo :- gen heeft, een jong ra'je voor. In plaats van h t diertje te verslinden, bracht zij het heel voorzichtig in het nest bij de jonge poesjes en ging het dadelijk zoogen. Nog altijd duurt die vriendschappelijke verhouding voort. Het O.M. bij deRechtbank te Groningen eisch- te tegen den slagersjongen I v. d. L. uit Uit huizen, die zijn kameraadje A. van der H., 9 jaar oud, door twee halssteken doodde, wegens doodslag 10 jaar gevangenisstraf. Door notaris H. te Zevenaar zou gisteren eene groote verknoping worden gehouden van veldgewassen. Toen daarmede aangevangen zoude worden, weigerde de koopers, welke in groote getale waren opgekomeD, te bieden, zoo nog langer de 10 pCt. opgeld voor den notaris ble ven bestaan. Deze wilde het eerst toch nog probeeren, maar moest eindigen met aan de eischen van het volk toe te geven of niets te verkoopen. Hg eindigde met het eerste te doen, zoodat, toen de 10 pCt. gevallen waren, de verkooping ongestoord ten einde liep. Overstroomingen. Zware regens, en als een gevolg daarvan, overstroomingen hebben Woens dag aanzienlijke schade berokkend en op som mige plaatsen het spoorwegverkeer gestremd in de Midlands, Zuid Essex, Warwickshire en Monmouthshire. Ook Noord-Londen heeft van over8trooraing last gehad. Nederland op dt Parijsche Tentoonstelling. Het is der centrale commissie voor de We reldtentoonstelling te Parijs in 1900 gelukt van het Fransche tentoonstellingsbestuur voor de koloniale tentoonstelling, die op het Troca- dero zal zgn, een gunstig gelegen terrein te krijgen van ruim 2500 M2, gelegen aan deD hoek, gevormd door den middenopgang tot het gebouw van het Trocadero en de Avenue d'Jena, met eene breedte van 65 M. aan eerst- genoemden en van 35 M. aan laatstgenoemden weg. Een droevig ongeluk had Zondag-namiddag op de Buiten Boulevards te Parijs plaats. In een schiettent waren verscheidene soldaten bezig zich te oefenen op de flobertbuks.;De be diende, die zag, dat de schijf, waarop gescho ten werd, op het punt stond om te vallen, verzocht Lem, die aan de beurt was, de buks neer te leggen, terwijl hg de schijf weer vast maakte. De soldaat deed dit, doch, op het oogenblik waarop hij de karabijn op tafel legde, ging de haan over. en de kogel trof den be diende midden in het hart. De ongelukkige was terstond dood. Sarah tegen Schiimann. Sarah Bernhardt heeft een proces verloren tegen den impresario Schumann. Bg gelegenheid van de voorstelling ten voor- deele van het monument voor Alexandre Dumas fils, stond in de Presse de opmerking dat Sarah niet alle kosten betaald had, onder andere niet de huur van de piano. Sarah schreef deze opmerking toe aan den impresario Schiimann en vroeg van dezen en van de Presse een schadevergoeding van 10000 franks. De Presse maakte excuses en trok hare beschuldiging in, waarop Sarah Bernhardt de zaak liet loopen. Maar de heer Schiimann was niet tevreden. Hg liet het proces voortgang hebben en eischte van Sarah eene schadevergoeding van één frank omdat zij zonder eenig bewijs hem beschuldigd had dingen te hebben verklaard welke hg nooit gezegd had. Den eenen frank heeft de heer Schiimann gekregen en bovendien zal het vonnis op kosten van Sarah worden gead verteerd in de Presse. Een spoorwegongeluk. De Duitsche Minister Von Miquel heeft, evenals zgn Keizer, op reis een ongeluk gehad Te Elberfelil werd, dcor een ruwelgk toegeslagen portier van zij a spoor wegcoupé ook daar schijnt het personeel zijn beste krachten aan het forschedichtwerpen van portieren te wgden een zijner vingers verbrgzeld. Hij loopt met zijn gewonde hand in een doek en keert, vroeger dan hg voorne mens was, naar Berlgn terug. Verqifdging. Tn La Tour de Peilz bij Bevey, (kanton Waadt in Zwitserland), was Dinsdag, een werkman bezig een beerput te leegen plotseling raakte hij door het inademen van vergiftige gassen bewust/loos, en hij viel in den put. De koetsier van het heerenhuis snel de hem ter hulp, raakte ook bedwelmd en 'viel er eveneens in. Hetzelfde geschiedde met een dienstmeisje, dat wilde komen helpen, en met een Italiaauschen arbeider, die juist pas seerde. Eindelijk na veel moeite, gelukte het een twintigtal mannen, van wie er enkelen zich aan touwen aflieten, de drie eersten be wusteloos boven te brengenzij kwamen in het hospitaal weer tot bewustzijn, doch de koetsier stierf weldrade Italiaan werd dood opgehaald, de beide anderen hoopt men nog in het leven te houden. Werkstakii g. In de Keizer-Wilhelm-kolen- mijn en de Richthoven-mijn te Janow (bg Kattowitz, Silezië.) hebben vijfhonderd mgn- werkers gestaakt, en men vreest dat de bewe ging zich zal uitbreiden. Brutaal. De Panama-jood Cornelius Herz, die indertijd er van door ging, heeft een brief geschreven aan den President der Fransche re publiek waarin hij vijf millioen dollars schade loosstelling eischt, wegens het hem in zijn bed bewaken tot de Engelsche Rechter de uitleve ring weigerde en voor de onregelmatige ge vangenhouding welke eeu gevolg is geweest der valsche beschuldigingen, waarvan hij het slachtoffer is geworden, Wij hebben reeds dikwijls over werkstakingen onze meening geuit en elke werkstaking levert ons hoe langer hoe meer het bewijs, vergeleken te moeten worden met het wekken van oproer in den volsten zin des woords. Bij de werkstakingen in de machinefabrieken in Engeland, en vooral in de Borinage der Belgische kolenmgnen-districten, staat het volk op tegen het wettig gezag. De machine-fabrikanten handhaven dan ook onverbiddelijk hun recht en de besturen der mijnwerkers zullen de gemaakte reglementen op den arbeid niet veranderen ter wille van de socialisten, die den arbeider willen doen heerschen over den werkgever. Wanneer wg nagaan wat de leiders der werk stakingen in hun schild voeren, dan komen wg tot de overtuiging, dat zg, door den werkman te misleiden, niets anders zoeken dan zelf verheffing De Belgische opruiers van het volk eischen reeds, dat noch politie, noch gendarmerie, noch leger, noch reclrers, noch de pers, zich met werkstakingen mogen bemoeien, dat de werksta kers volkomen vrg moeten gelaten worden, en vooral dat de politie hen niet mag vervolgen en de rechtbanken hen niet mogen veroordeelen voor de misdrijven, die zg zouden plegen. Zij eischen zelfs volle vrgheid om de werk lieden, die aan den arbeid gebLven zgn, on derweg af te wachten en ze over te halen om ook het werk te staken of de goedgezinden af te ranselen als zij zich niet bij de partij der luiaarJs of oproerlingen willen aansluiten. De leiders der werkstakingen in de Bcrinage gaan nog verder. Geen werkgever mag de werk stakers verzoeken weder het werk te willen hernemen. De openbare macht mag de werk lieden, die zich naar den arbeid begeven, niet meer vergezellen om ze tegen alle kwaadwil lige ontmoetingen te beschermen. Langzamerhand ziet de fatsoenlijke werkman dan ook in tot welke lage doeleinden de arbeider gebruikt wordt die in werkstakingen lotsver- beiering zoekt. De fatsoenlijke werkman be gint te begrijpen, dat de werkstakers hun ge zinnen verwaarloozen, armoede en ellende er laten binnensluipen, het werk naar elders ver plaatsen, en niets anders dan haat en ngd aankweeken tusschen werkgevers en werkne mers, waarvan de vrouwen en kinderen der stakers de bitterste ellende ondervinden. De diamantbewerkers te Amsterdam zien in welk eene enorme schade ze voor eenige jaren de diamant-industrie hebben aangedaan door den arbeid toen ter tijde neer te leggen. Am sterdam, eertijds de stad waar de diamanthan del bloeide en hoog stond, is nu voor dat vak eene doode stad geworden. De werkstaking van eenige jaren geleden verplaatste de diamant industrie naar Antwerpen en elders en helaas, eerst heden komt het besef van dit nadeel on der de diamantbewerkers aan het licht, zooals ten volle blijkt uit de advertentie in bet Han delsblad van 23 Juli, tweede blad, welke ad vertentie wij hier laten volgen. //Diamantwerkers in District III. Wordt wak- „ker, ziet hel verdwijnen onzer Hollandsche /industrie, wat geven hooge loonen zonder nwerk. Kiest als éen man Jacobus Pe- //Ia k.// //Vele diamantbewerkers.// Eene zeer interessante cavalerie-manoeuvre is te Deventer door onze huzaren gehouden in het over de rivier den IJsel zwemmen met paarden Hierbij werd gebruikt de cavalerieboot, zgn- de eene opvouwbare boot, welke boot bestaat uit vier elk afzonderlijk waterdichte gedeelten. De kapitei.i der pontoniers, baron Van Wasse- senaer van St. Pancras, die met eenige ponto niers en een onderofficier voor deze oefening over was, gaf lieereu officieren, zoowel te De venter als te Zutphen in garnizoen, eene defi nitie der boot en deed zien op welke wijze in minder dan geen tgd met deze boot gevaren kan worden. Het practischa voordeel dezer boot is nl. dat de cavalerie deze boot als bagage zeer lich telijk kan meenemen. De paarden werden daarna met vieren en zessen tegelijk over den IJsel gebracht. Een zeer interessant gezicht was, toen de luitenant der cavalerie Meger te paard over den IJsel ging, gevolgd door zijn trouwen foxterrier, die midden in de rivier zijn baas op den rug klom. Ook de luitenant Reggersberg Versluys zwom te paard den IJsel over. Deze interes sante oefening werd door de muziek opgeluis terd en door vele toeschouwers zoowel te land als in roeibooten te water bijgewoond. De ge - neraal, inspecteur der cavalerie, die ook tegen woordig zou zijn, heeft de oefening niet bij gewoond. Donderdag namiddag is te Venloo op de stoomdrukkerij en binderij der firma Wed. Bontamps de machinist U tusschen de lift be kneld geraakt. Zeer ernstig aan de borst gewond, werd hij naar het hospitaal overgebracht, alwaar hg kort daarna is overleden. In de mijn Voccart, te Kerkrade (Limburg) is Woensdag eeu mijnwerker door een hoop steenkolen bedolven en levenloos daaronder uitgehaald. Een 5Vs"j&rig knaapje is te Kapelle aan den IJsel al spelende in het water gevallen en verdronken. Te Delft viel het 6-jarig zoontje van B aan den Geerweg in de gracht. Levenloos werd de kleine opgehaald. Een onbekend heer heeft een juwelier uit de winkelgalerij van het //Kurhaus// te Scheve- ningen voor eene waarde van f 300 opgelicht. Toen de heer die voorgaf in het «Kur haus// te zijn gelogeerd en een ring voor zijn vrouw noodig te hebben na een uur nog niet wis teruggekeerd, werd de politie gewaar schuwd, maar de oplichter was, natuurlijk, op de badplaats niet meer te vinden. Dezer dagen zijn uit de woning van W. Groene veld te Vlaardingen ontvreemd een gou den dameshorloge, remontoir en andere siera den voor dames. Van dezen diefstal wordt verdacht de com mensaal Cornelis Wanders (zich noemende De Raad van Oldenbarneveld), geboden te 't Gra venhage 22 Juli 1875, agent van een leveni- verzekeringmaatschappij, te Amsterdam. In een koffer van den verdachte zijn voor werpen gevonden mede in dat kosthuis ontvreemd. Signalement: lengte 1.70 M. voorhoofd breed oogen lichtblauw, neus breed, de borenlip opgekruld, dik strottenhoofd, haar en wenk brauwen blond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2