BINNENLAND, Engeland. Koloniën. Het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. derde wegen» vergiftiging van een persoon en de vierde wegens moord. Een man, die zijne moeder had vermoord, werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld en een ander wegens moord tot zes jaar ge vangenisstraf. De zieke man van Bournemouth, Cor nelius Herz, heeft de Franschen aardig beet. Men mag de Panama-schurk een bluffer noemen, geloof heeft men geslagen aan zijn woorden, en er ingeloopen is de geheele Panama-commissie. De heeren mogen nog van geluk spreken dat zjj niet op Bournemouth zijn geweest. Herz is niet alleen een intrigant, maar ook een electrotechnicus, die, als de heeren er gekomen waren, in zijn kamers overal fonografen had willen doen aanbrengen, welke, handig verborgen, ieder gesproken woord zouden hebben opgevangen, zonder dat iemand er iets van bemerkte Hoe bespottelijk hebben zich de heeren aangesteld om op uitnoodiging van den millioenen-jood naar Bournemouth te wil len reizen ten einde van den grootsten be drieger in de Panama-quaestie onthullingen te vernemen. Herz is toch niet onaardig geweest toen hij met Rochefort een onderhoud had en sprekende over den Franschen mi nister Cons tans zei: «O die! komt op het luiden van de schel van de telephoon op zijn knieën de amnestie die ik u he loot toezeggen, want ik heb wat, dat hem op de galeien kan brengen.» Nu Rochefort in de Intransigeant over Herz aan het babbelen is gegaan, is de Zieke van Bournemouth boos geworden. Herz beschuldigt nu den hoofd-redacteur van de Intransigeant van meineed. Te 's-Gravenhage is bij het Departement van Koloniën bericht ontvangen van 26 dezer gedagteebend, hetwelk door den Gouverneur-generaal van Nederl.-lndië was afgezonden over de gebeurtenissen in Atjeh. Eene patrouille van Kroeng Raja streed met eene bende in het oostelijk gebergte. Gesneuveld een inlandseh fuseliergewond negen militairen beneden den rang van officier. Onder al de vredelievende werkzaamheden dar Europeesche vredesonderhandelaars met den vredelievenden Sultan in zake het nu ontruimen van Thesaalië, komen weer wolkjes aandrijven die er donker uitzien. Djevad-Pacha, door den Sultan benoemd tot gouverneur van het eiland Kreta, is al daar aangekomen tegen den wil van de Ad mirals der Europeesche oorlogsschepen. Uit Konstantinopel doei men het voorkomen alsof de Oud-Grootvizier van het Turksche rjjk maar een kijkje gaat nemen op het eiland. Hij is al leen naar Kreta gezonden, heet het, wegens zijn groote kennis van de daar heerschende toestan den en omdat de hoop wordt gekoesterd, dat hjj de Muzelmannen vertrouwen zal inboezemen en daar een gunstigen invloed uitoefenen op de beraadslagingen der Admiraals omtrent de prac- tische regeling der autonomie. Als dit zoo is, bestaat er geen redeD, om zich over de komst van den P a c h a ongerust te maken. Doch de toestand zou eene totale veran dering ondergaan, wanneer de correspondent der Times geljjk heeft met zjjne bewering, dat Dj e- vadPacha binnenkort zal gevolgd worden door 82 Turksche bataillons. Zeker is in elk geval, dat de toestand op Kreta nog veel te wensohen overlaat en het nog geruimen tijd zal duron, voor het eiland tot volkomen rust zal zijn gebracht. Men mag zich gerust de vraag stellen: wat voeren de Europeesche oorlogsschepen toch in de Kretasche wateren uit, nu zij de landing van Djevad Pacha niet hebben belet. Deze Gezant van den Sultan heeft bjj aankomst een groot vertoon gemaakt. Al de Turksche autoriteiten hebben bezoeken bjj hem afgelegd. De Admi raals der oorlogsschepen, die meenen, dat zij over het eiland iets te zeggen hebben, konden toezien. De Pacha heeft de vreemde vlootvoog den een bezoek gebracht, dat deze hebben be antwoord. Zeker zal door de komst van DjavadPacha den overmoed der Mahomedanen op Kreta ver sterkt worden, zeker niet ten voordeele der Christenen. Volgens de berichten uit Konstantinopel heb ben de vredesonderhandelingen een geregeld en bevredigend beloop. Zaterdag is een gedeelte van het vredesverdrag behandeld. De tijding dat de Sultan zich vereenigd had met de grens, die door de militaire attache's was voorgesteld, werd de Grieksche Regeering officieel bevestigd door Onoe, den Russischen Gezant te Athene, die er zich zeer verbljjd over betoonde. De Grieksche Regeering heeft besloten twee lichtingen van de reserve te ontslaan, zoodra de vredespreliminairen geteekend zijn. Het gerucht dat een aanslag is gepleegd op den opperbevelhebber van het Turksche leger in Thesaalië Edhem Pacha, wordt door de Turksche Regeering tegengesproken. Ons liberaal Kabinet. Wjj zijn er heelemaal uit, geen enkele ministers-portefeuille is in Roomsche handen gekomen. En dat verwondert ons niet. In de gegeven omstandigheden is het licht begrijpelijk, dat zelfs de happigste onder onze portefeuille-bejagers zeggen: aar digheid is er dit keer zoo bijzonder veel niet aan. Zou ür. Schaepman, nu het nieuwe Mi nisterie uit den dop is gekomen, gelijk hebben, toen hij den 23 Juli jl. te Rotterdam voor spelde de komst van //een Ministerie, dat alle levensquaesties van het land afsluit, zooals men een Reulschen pot met augurkjes doet Immers, wanneer ons uiterst liberaal Kabinet dat nu aan 't roer is gekomen, voornemens is wel iets uit t e voeren, dan zegt V a 1 u a s in het Fevloosch Weekblad zeer terecht moet bij het willen nog komen het kunnen. En dit kunnen hangt heelemaal af van het willen der Kamer van Honderd. Een beetje Schadenfreude zullen de liberalen ons niet misgunnen nu zij zich er ingewerkt hebben op 'n manier die ons tot bedaard af wachten stemt, in het bewustzijn van onze krachtj Immers, wij zijn geen enkele kamerzetel aan iemands bijspringen verschuldigd, terwijl dank aan de trouwe hulp der onzen, de Kuyperianen in aantal zijn toegenomen. Dat in 't nieuwe Ministerie niemand der onzen zitting heeft, zal o~>s niet onaangenaam stemmen want het was ergerlijk, dat generaal Schnei- d er aan de groene tafel zat naast ean Mr. Van Houten. Wjj wachten nu de dingen af, die komen willen. Christelijke democratieDe democraten die mee nen, dat zij bevoegd zijn de lakens uit te geven, be zorgen den niet-democraten heel wat drukte. In ons land loopt dat nog al log, maar in het buitenland is het er volgens de Courrier de Bruxelles anders mede gesteld. Sedert eenige weken is de Katholieke pars in Opper-Italië in twee kampen verdeeld, door dat de democraten zich tot eene partij hebben gevormd. Vooral te Milaan en Florence vinden dezen hunne kracht, in Piemont daarentegen het meeste verzet. Te Genua en Venetië neemt de pers eene afwachtende houding aan. De de mocraten verwijten den Piemonteezen, meer aanhangers van het koningshuis te zijn dan van den Paus, en vandaar is een felle strijd ontbrand. Te Rome wordt die verdeeldheid zeer beteurd en Z.H.Leo XIII, heeft zich van den toestand op de hoogte gestel! en aan het blad, dat het felst voor de democratie optrad, eene waarschu wing gezonden om meer eerbied te hebben voor de opvatting van anderen. Naar wij vernemen zal de Paus een einde maken aan den strijd door een gedragslijn voor te schrjjven waaraan men zich te houden heeft. Een dwaasheid. Heel wat drukte wordt ge maakt over een schrijven in de Courrier de Bruxelles waar de nederlaag die wij bij den jongsten stembusstrijd hebben geleden wordt besproken. Als oorzaken van onze nederlaag worden daarin genoemd lo. het volgen onzerzijds van een geheel verkeerde taktiek tegenover de anti- revolutionnairen en 2o. het optreden van Dr. Schaepman, die overal //zijn lange zwarte jas// ging toonen. Zoo althans moet zich een onzer politieke mannen, die in de Katholieke partij bet hoogst staat aangeschreven, hebben uitgelaten. Wij noemen het eene dwaasheid hier op in te gaan, immers als de //hoogst aangeschreven politicus// het beter heeft geweten dan an deren, waarom bracht hij dan zijn beter weten niet in praktijk Wij laten deze bloem in België's gaarde uit bloeien. Ze nu in onzen hof over te brengen, zou een onaangenamen geur verspreiden. Wij noemen het een dwaasheid te vechten tegen een onbekende. Wij hebben mannen noodig die werken en niet die pruttelen. Wij wezen er reeds vroeger op hoe men Dr. Schaepman alleen heeft laten staan in den strijd, die telkens weder met frissche, verjongde kracht het geheele land door het woord voerde. Noemen wij het een dwaasheid tegen den on bekende te velde te trekken, dan toch zijn de woorden van de Residentiebode goed gekozen, waar dit blad den Staatsman van naam toeroept: //Als men het helmteeken met vorstenkroon voeren durft, past het echter niet, het vizier ge sloten te houden en daarbij stoeten te richten, die niet treffen als zwaard- of lanssteek, doch als de pijl, afgeschoten, verscholen achter groene bosschage.// Amsterdam, 26 Juli. Yoor de in het dis trict IX te houden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer zijn candidaat gesteld door: VooruitgangLiberale TJnie en Radicale Feree- niging: Mr. A. K e rdij k. De Grondwet-, Mr. W. H, de Beaufort. Nederland en Oranje en Katholieke Kiesver- eeniging-. Mr. Th. Heemskerk. Heemstede, 26 Juli. Bij een varken van N. J. v. d. Meer in deze gemeente is vlek ziekte geconstateerd. Schagen, 26 Juli Aan de Turnfeesten die op 31 Juli en 1 Augustus a. s. hier zullen ge houden worden van wege het gewest Noord-Hol land van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond nemen o. m. ook deel de Gymnastiek Vereeni- ging //Sparta// te Haarlem en de //Beverwijksche Gymnastiek-Vereeniging// te Beverwijk. Delft, 26 Juli. De Bouwvereeniging alhier gesticht door eenige leden der afdeeling van Ned. Boomseh Katholieken Volksbond, zal voor hare rekening een dertigtal woningen bouwen op het terrein van de heeren Vos Co. aan den Spoorsingel alhier. Het zullen werkmanswonin gen worden, welke na verloop van tijd in eigen dom zullen toebehooren aan de bewoners. De te innen huur zal strekken voor rente en aflossing van het voor den bouw en aankoop van grond benoodigde aandeelenkapitaal ad f48,000. De helft der aandeelen is reeds geplaatst. Als com- missarisjen der Bouwvereenigiog zullen optreden de heeren W. E. van Berckel, J. B. Nier man en W. Murk. De Minister van marine, Jhr. v. d. Wijck, heeft gisterenochtend van de hoofdambtenaren en afdeelingschefs' ieder afzonderlijk afscheid ge nomen en daarna gezamenlijk van verschillende ambtenaren. Eene dame van Amsterdam naar Antwerpen reizende, verliet te Rozendaal het station. Zij nam haar intrek in een hotel en sprong later uit het raam. De ongelukkige werd levenloos opgenomen. *- Zondagavond sprong een waaghals uit de in volle vaart zijnde Oosterstoomtram. De tram stopte onmiddellijk, 'laar de man een ongeluk scheen overkomen te zijn. Later bleek, dat hij was bedwelmd en zich spoedig herstelde. Door de politie te Scheveningen is uit het Oranjehotel' aldaar dezer dagen verwijderd een net gekleed vreemdeling, die zijne aanwezigheid aldaar niet kon rechtvaardigen. Hij is ter be schikking van den hoofdcommissaris van politie gesteld. Te Rotterdam is per post verzonden een aan- geteekende brief, bestemd naar Gorinchem, die niet aan het adres gekomen is. Deze brief hield volgens opgave in 1 bankbiljet M 5931 ad f 100, 1 muntbiljet AD 448 ad f 10 en 1 muntbiljet FD. 449 ad f10. De politie doet nasporingen. De Algemeene Muziekhandel Stumpff en Ko ning te Amsterdam verzoekt ons onderstaand bericht te willen plaatsen. //Het voor den tijd van het jaar vrijj talrijk publiek, dat opgekomen was om het //Zweedsch Mannenkwartet// Zaterdag j.l. in de concertzaal van het Gebouw v/d Mij. v/d Werkenden Stand te hooren, moest teleurgesteld huiswaarts keeren. De Concertdirectie van Stumpff en Koning te Amsterdam moest op de talrijke vragen, waarom het Concert niet doorging antwoorden, dat men niet wist waar de heeren waren en men bericht wachtende was. Na laDg telegrafeeren hunnerzijds bleek, dat een onduidelijk telegram, een te laat nagezonden brief en tot slot een door de zangers verkeerd opgegeven adres de oorzaken zijn, dat hun ge heele rondreis moet worden uitgesteld. Vermoedelijk zal het Concert te Amsterdam nu den 31 a.s, plaats vinden. Houders van kaarten word :n beleefd verzocht hun plaats bil jetten te laten afstempelen. Mag men de berichten uit het Buitenland vertrouwen, dan is voor de liefhebbers van kwartetzang waarlijk een bijzonder genot wegge legd. Een krass# flinke grijsaard is de tachiigjarige M. Stienstra, te Surhuisterveen (Fr.). Een flin ke jonge 26 jarige man zag geen kans om een denneboom van 28 voet lengte op te tillen. De grgsaard naderde en zeide: „Is die zoo zwaar?// Hij pakte den boom op en droeg hem, zonder te rusten, een kwartier ver. Te Rozendaal is de boterfabrikant A. B. er leelijk ingeloopen. B., die diep in schulden stak, was met al da machinerieën uit de fa briek en den inboedel zijner woning des nachts heimelijk naar België gevlucht. Twee dagen later liet hij zich failliet verklaren, doch thuns bevindt hjj zich in arrest te Breda en zal wegens frauduleus bankroet terechtstaan. Op verzoek van den Officier van justitie te Breda, is de vluchteling door de Belgische aan de Nederlandsche politie uitgeleverd. De commies-verificateur bij 's rijks belastin gen J. H. Boelkens te Hellevoetsluis en A. Schuurman te Lobith, worden met ingang van 1 Augustus verplaatst naar Rotterdam. De uog onder de wapenen zijnde miliciens der infanterie van de lichting 1896 worden 14 Augustus in het genot van groot verlof gesteld. Een treurig geval deed zich dezer dagen te Hoogwoud (Z. H.) voor. Het lijkje van een pasgeboren kindje zou worden begraven. Toen de vader met het kistje bjj het kerkhof kwam, werd hem te kennen gegeven dat het lijkjeniet kon worden aangenomen alvorens de vader een kerkelijke schuld betaalde. De man zette het kistje voor de kerkdeur en verwijderde zich later werd het in het lijkenhuis geplaatst. De zaak is in onderzoek. Door een Hollandsehen Rijnschipper is op het politiebureau in de Lange Torenstraat te Rotterdam gedeponeerd een valsch bankbiljet van f25, door hem te Duisburg in betaling ontvangen. Aan het valsche bankbiljet ont breekt het watermerk, de nommers zijn er met een numerateur op gezet, terwijl het papier eenigszins dikker is dan dat van een echt bankbiljet. De eerstvolgende oproeping voor jongelieden tot dienstneming bjj het instructie-bataljon te Kampen zal plaats hebben tegen 18 Augustus. Uit Havelte, in Drente, schrijft men aan het N. v. d. D.1-. Wie hier in het laatst van den hooitijd des Zondagsmorgens vroeg,,op is, kan een eigenaar dige proeve van Drentsche hulpvaardigheid aan schouwen. Boerenzoons zoowel als boerenknech ten komen dikwijls den nacht van Zaterdag op Zondag niet thuis, maar blijven samen ergens in het gras liggen keuvelen, totdat de eerste morgenschemering aanbreekt. Dan halen zij de zeisen uit de schuren en gaan maaien voor den arbeider, die, op de werkdagen hard zwoegend voor den boer, geen tijd overhoudt om ook nog zijn eigen hoekje hooiland te bewerken en die dus gedwongen zou zijn om dit op Zondag te doen. Wanneer hij dan des morgens verschijnt, is het grootste deel van het werk reeds door de jongelieden verricht, die tegen kerktijd naar huis gaan, om een gemakkelijk nestje in den hooiberg op te zoeken, waar zjj kunnen uitslapen, en dan eerst tegen den avondmelk tijd weer te voorschijn komen. Cholera in Demak en Semarang (Oost-I/ui ie.) In Demak heerscht de cholera in vrij hevige mate. Aangetast in het geheel 941 personen in 191 dessa's; overleden 477, hersteld 60, nog ziek 404. Ter hoofdplaats Semarang is 21 de zer bij een koeli een geval met doodelijken afloop voorgekomen. De quarantaine wegens het voorkomen van cholera is voor Koelo en Haria op het eiland Saparoea (Amboina) opgeheven. Op Boedoeran moet de cholera in erge mate heerschen, zegt de Soer. Ct. Een paar Europeesche families zijn naar Soe- 1 rabaje gevlucht. Per dag bezwijken pl. m. 1 20 inlanders aan die ziekte. Het gewone spel. De stakende mijnwerkers in den omtrek van Kattowitz in Silezië zijn Zater dag in botsing gekomen met de politie. Zij wierpen met steenen naar de agenten, een Wacht meester werd in het gezicht getroffen. De rad draaiers zijn in hechtenis genomen. Een groot deel van de werkstakers heeft, te gen de verwachting, den arbeid hervat. Het vieren van een 80». verjaardag. Ter gele genheid van den 80 verjaardag van den Groot hertog waren Zaterdag tal van vorstelijke per sonen te Luxemburg: samengekomen; 0. m. de prinses Van Wied, prins Nikolaas van Hessen, de erfprins van Baden, prins Oskar van Zweden. Een speelhol gesloten. De politie te Erquen- lines (België) heeft de z. g. gesloten club, in waarheid een openbaar speelhol aldaar, na bin nengedrongen te zijn gesloten en proces verbaal opgemaakt. Het Congres te Moskou. Voor het internatio naal geneeskundig congres te Moskou is tot af gevaardigde van de Nederlandsche Vereeniging voor psychiatrie en neurologie benoemd dr. S. J. Halbertsma. Ferdronken. De Belgische stoomboot Marie Henriettevarende tusschen Ostende en Dover, welke reeds zooveel ongelukken heeft gehad, heett in den, nacht van Vrijdag op Zaterdag een Fransche visschersboot in den grond gevaren. De geheele bemanning van tien of twaalf kop pen verdronk. De boot zelve had slechts geringe averij aan het roer. Lynch-wet. Het lynchen bljjft nog steeds in gebruik. In vier en twintig uur tijd zijn in 't laatst der vorige week in verschillende steden van 't zuiden der Vereenigde Staten acht po gingen gedaan om beschuldigden te lynchen. Drie daarvan gelukten. De slachtoffers waren natuurlijk weer negers. Flinke mannen. Onder de bijzonderheden om trent het instorten van de spoorwegbrug over Adour, te Tarbes, worden verscheidene kloeke daden vermeld. De machinist Vetu 0. a., die van zijn locomotief in het water viel en zwaar gewond werd, is met groote kalmte en tegen woordigheid van geest weder naar zijn machine gegaan, om de kranen dicht te draaien en zoo eene ontploffing te voorkomen, welke noodlottig hal kunnen zijn. Hij hielp verder nog mee om twee stokers en den hoofdingenieur, die onder de machines lagen, te bevrijden. Een timmerman, Bertrand, en een fabrieks arbeider, Verlet, zijn herhaaldelijk onder de rookende machines door gedoken, om den vrees lijk verminkten sergeant Lescanne van een wissen I dood te redden. Stormen in Zwitserland. Het oostelijk deel van Zwitserland is Woensdag door een donderbui met storm en hagelslag geteisterd, zooals die daar sedert het jaar 1842 niet is voorgekomen. Tien procent van den druiven- en ooftoogst is geheel vernield de schade wordt op twee millioen franks geschat. Vooral de gemeente Horgen (kanton Zurich) is geweldig getroffen. Daar zijn meer dan hon derd vruchtboomen geknakt of ontworteld. De straatweg was den volgenden dag voor het vervoer van rijtuigen geheel gestremd door de boomstammen en wortels die er over lagen. Nergens is een blad aan de boomen gebleven en nergens in den omtrek vindt men meer een bloem. De wijngaarden zijn voor vele jaren be schadigd. Gisteren lagen er nog hagelkorrels zoo groot als noten voeteohoog. De bladeren en vruchten, tot moes geslagen, bedekken de wegen. De groenten, de aardappelen en het gras zijn geheel vernieldalles ligt plat alsof er een wals over gehaald is. Geen ruit bleef er heel van de kerk van Barentsweil werden er meer dan 300 stuk geslagen. Het was een gehoor alsof er met hamers op de vensters werd gebombardeerd. De menschen die op straat waren, vluchtten met bebloede hoofden en gezwollen handen. Een postwagen werd omgeworpen en een der paarden gedood, een boerenknecht werd op zijn wagen tegelijker tijd met twee paarden door den bliksem doo- deljjk getroffen. De locomotief van een trein liep sterk gehavend het eerste het beste station binnen waarvan de kap was weggewaaid. De bui duurde nergens langer dan een half uurde zwarte wolken dreven pijlsnel voort. De oogst stond juist prachtig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2