BINNENLAND. Het Oosten. By de stemming van 27 Juli verkregen d e heeren Pgtterseu 1399, 8ax 108L, Van Munster (antirev.) 856, Z. Middelkoop (rad.) 333 stemmen. GEMENGDE BERICHTEN. Het ingestorte huis. Ongelukken. Branden. STEDELIJK NIEUWS. Veeziekten. Kerknieuws. mijnen staat veertig voet water, en maan den lang zal het duren eer dit water ver wijderd is. Men kan gerust spreken van de vreeselijkste catastrofe, sedert eeuwen aan deze bergstreken overkomen. Het is nu maar te hopen, dat bij zulke rampen Staatshulp in het spel komt, daar hulp van particulieren hier onvoldoende is. De Duitsche schuldeischers eischen bij de betaling der oorlogsschatting aan Turkjje, van Griekenland waarborg voor hunne thalers die zij het land hebben ge leend. Zij willen niet achter gesteld wor den. Het is daarom, dat zjj blijven aan dringen op een controle, onder welken vorm dan ook op de Grieksche inkomsten, ten einde Griekenland zijne verplichtingen te doen nakomen en de oorlogsschatting te betalen. Ds Grieksch-Turksche oorlog heeft de konink lijke familie te Athene vóór den krijg geëerd, in slechte conditie gebracht. Zoo gaat het ge woonlijk, loopt de lortuin tegen dan is min achting en verguizing, soms erger nog, het deel van den ongelukkige die op de gunst van de menschen steunt. Niemand beter dan de Kroonprins van Grie kenland heeft dit ondervonden; voor den oorlog te Athene uitbundig toegejuicht, durft hij hu niet in Athene terug te keeren. Hg zal in Ther mopylae blijven totdat de vrede met Turkije gesloten is, en daarna, zonder in de stad terug te keeren, waar het volk nog steeds verbitterd is over de nederlagen die hij met het leger geleden heeft, een jaar lang in het buitenland gaan reizen. Ook zou de Minister van Oorlog na het sluiten van den vrede omstreeks honderd officieren voor een militair gerechtshof brengen. Had deze Minister van Oorlog de Garibal disten-schavuiten uit het leger gehouden dan zouden de Grieksche troepen niet zijn gedemo raliseerd. Het volk heeft ook schuld aan de nederlagen in de Thessalische vlakten, het juichte, schreeuwde de Italiaansche loodhemden toi die r.iets anders dan verwarring hebben gesticht. O, het waren zulke helden op de straat en in de kroeg, maar toen zij de Turken onder de oogen kregen, gingen ze aan den haal, anderen meenemende in hun lafhartige vlucht. Te laat zonden de Grieksche bevelhebbers de troepjes vrijbuiters op schepen gepakt naar hun land terug. De Turken mogen de Garibaldianen wel dank baar zijn voor het onheil dat zjj in de gelederen der Grieken, waarop wij bij den aanvang van den oorlog reeds wezen, hebben gesticht. De Sultan heeft Wehbi Pacha met een keizerlgken groet naar het Turksche leger te Volo gezonden. Hjj heeft uit Konstantinopel geschen ken medegenomeno. a. elf eeresabels voor de aanvoerders, het grootkruis van de Osmanié met briljanten voor den bevelhebber van de ruiterij Soeleiman Pacha, en met herinne- ringsmedaljes voor de officieren en manscha ppen De bevelhebber van Kreta,DjevadP acha tracht de bevelhebbers der Europeesche troepen op het eiland te verschalken. Hjj heeft hun ter verdere kennismaking een feest aangeboden. Wij zullen spoedig vernemen of de heeren er ingeloopen zgn. Ome Minister van Oorlog. Wat van dezen Minister te wachten is ligt wel in zijn woorden als officier, toen hjj zeide: //De aard van mjjn onderwerp bracht me de, dat ik van de levende strjjdkrachten als het ware slechts terloops sprak.; mogelijker wijze zou dit feit kunnen leiden tot de gedach te, dat ik de wjjze van inrichting der stelling als hoofdzaak en het leger als bjjzaak zou beschouwen. Tegen die eventualiteit wil ik bjj voorbaat opkomen; liever een bruikbaar leger en een onafgewerkte stelling, dan een krachtige positie zonder de noodige bruikbare troepen. Want door alle eeuwen heen is het gezegde bewaarheid dat de Grieksche treur speldichter Aeschylos den Perzischen bode in den mond legt, die de nederlaag van Xer xes bij Salamis komt berichten: //Die veste is veilig, waar de muren mannen zjjn.// Mannen die een beetje van de soldaterjj af weten, zullen den heer Eland, wat hjj zeide niet betwisten, maar zulke vechters als de of ficier Eland zich voorstelde en dooreen Griek- schen dichter bezongen zijn, zal onze Minister van Oorlog niet te vormen krjjgen. Het Neder- landsche volk houdt van rust en kalmte en is vol strekt niet gezind zich door den heer Eland nog meer als thans in den soldatenrok te laten steken om muren van mannen en om vestingen daar te stellen. Wil de Minister goed doen, dan verbetere hij het leger dat wij hebben zonder dat hjj nog meer burgers van het vrjje Nederland de Ka zerne-plicht op de schouders legt. De Liberale Kiesvereeniging te Zutphen heeft voor de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer'^definitief tot candidaat gesteld den heer mr. Ht Goeman Borgesius, minister van binnenlandsche zaken en aftredend lid voor dat district. De heer Goeman Borgesius had reeds bericht, dat hjj zich eene eventueele can- didatunr zou laten welgevallen. Te Middelburg zjjn voor de vacature van de Provinciale Staten van Zeeland gesteld de hee ren: jhr. mr. A. A. v a n D o o r n, burgemeester van Veere (lib.), E. L. baron van Hard en- broek van Lookhorst, burgemeester van Domburg (chr. hist) en D. J. Dr on kers, winkelier te Middelburg, (anti-rev.) De Herstemmingen te Leeuwarden ea Winscho ten hebben den volgenden uitslag! LEEUWARDEN. Uitgebracht 3611 geldige stemmen. Gekozen de heer H. PIJTTEBSEN Tzn. 1 met 1943 stemmen. De heer W. Bax (soc,-de n.) verkreeg 1698 stemmen. WINSCHOTEN. Uitgebracht 4402 geldige stemmen Gekozen de heer B. L. TIJDENS (Rad.) met 2302 stemmen. De heer Vau Kol (soc.- dem.) verkreeg 2100 stemmen. By de stemming van 27 Juli verkregen de heeren Tgdens 1208, Van Kol 1181, Ger ritsen (rad.) 1050 en Dijkhui s (antirev.) 441 stemmen. Alkmaar, 3 Augustus. De commissie van toezicht op het lager onderwgs alhier heeft by den Raad dezer gemeente er op aangedrongen dat sc'noolbaden zullen verstrekt wordeu aan kind-ren en een schoolarts zal worden aange steld. Heemstede, 3 Augustus. Niet minder dan 16 sollicitanten hebt en zich op eene jaarwedde van f 600 aangemeld voor de betrekking van onderwyzer aan de O. L. school in deze ge meente. Zandvoort, 3 Augustus. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regen tes werd door eenige jongelui een optocht ge houden. Met muziek voorop en gevolgd door een aantal jongens en meisjes met lampions trok de stoet door het dorp om den Burgemeester eene ovatie te brengen. De Burgemeester be dankte voor de hulde hem gebracht. In het Kurhaus is een kinderfeest gegeven en aan het strand werd vuurwerk afgestoken. Naar men ons uit de residentie meldt, wordt op de aanstaande begrooting van waterstaat het voorstel verwacht om den havenaanleg van Scheveningen met staatssteun te bevorderen. In de buurtschap Huiaen onder de gemeen te Putten heeft zich een geval van nona voor gedaan. Een man is daar jl Vrydag slapende aan den weg gevonden Men bracht hem naar huis doch het mocht niet gelukken den man uit zijn diepe rust te wekken. Men is er niet in geslaagd den man te do- n ontwaken; in den avond van denzelfden dag is hy aan nona over leden. Maandag-namiddag heeft te Amsterdam in de woning van notaris G. C. Terlaak, aan de Hemonylaan een hevige gasontploffing plaats gehad. Daar er den ganschen dag reeds een sterke gaslucht in het huis had geheerscht, zoo dat zelfs de buren er over klaagden, deed de bewoner van het huis door een loodgieter, die hem voor dergeiyke karweitjes was aanbevolen, een onderzoek instellen. Deze beging de gewone onvoorzichtigheid met licht in de nabyheid van den gasmeter te komen, die in een kastje onder den trap verborgen was. Het gevolg was een geweldige 'ontploffing, waardoor de gang van het huis in een ruïne werd herschapen. De marmeren vloersteenen werden in de hoogte ge worpen (de gasleiding liep onder de gang door naar de straat) en in de geopende rui ui te, daar door ontstaan, vielen de van den muur losge rukte voorwerpen, als bordjes van Delftsch- aardewerk, de barometer enzterwgl de pa- rapluie-standaard, de trapleuning enz. geheel uit elkaar gerukt werden. Groot was ook de verwoesting in de voor kamer. Kostbare porseleinen pullen werden aan stukken geslagen, en lappen behangsel van den muur gerukt. Tot op de 3de verdieping werden de gesloten deuren uit de sloten geslagen, en viel een kastje met linnengoed omver. De loodgieter moest zijn onvoorzichtigneid duur bekoopeu. Met verschroeide handen en hoofd werd hy per brancard naar het gasthuis gebracht. Ook de vrouw des huizes bekwam enkele verwondingen. De schrik deed haar echter het meeste kwaad, zoodat ook voor haar de hulp van den dokter, die den ongelukkigen loodgieter verbond, moest worden ingeroepen. Wegens een defect aan een wissel naby het station Tilburg, kon gisteren-ochtend de snel trein van Arnhem naar Rosendaal (trein 105) dat station niet binnenkomen. Het ongeval werd hersteld, maar gaf byna een uur vertraging. Naar wy vernemen zal Jaap Eden a.s. Zondag in de wielerwedstrgden te Baarn uitkomen en met hem Jenkins, die hem Zondag jl. in den //grand-prix// na op de hielen zat, alsook Impens. De luchtballon Willemina, die gisteren-middag op het tentoonstellingsterrein te Dordrecht is op gegaan, is tea 5 Vs uur in den namiddag behou den in een weide onder Zevenbergen neergedaald Ballon en luchtreizigers waren te half acht te Dordrecht terug. De heer Altenburg, restaura teur der teu toonstelling, maakte de reis mede. Eenige Generaals, Inspecteurs van het leger hebben gisteren hunne opwachting gemaakt by den Minister van Oorlog. De Rechtbank te Breda heeft rechtsingang verleend tegen A. B., boierfabrikant te Roo sendaal, die onlangs met op crediet gekochte goederen zyner fabriek, heimelijk naar Antwer pen is gevlucht. Door het misbruik maken van sterken drank is te Woensel een hevige vechtpartij ontstaan, waarby zekere Damen zoo werd toegetakeld, dat hy aan de gevolgen is overleden. Te Goes doen zich weer enkele gevallen voor van mondzeer bij kinderen, die ongekookte melk van aan mond- en klauwzeer lydende dieren gedronken hebben. De ziekte is zoo algemeen verspreid, dat zoowat by alle veehouders en koemelkers de ziekte voorkomt of geweest is. Ook te 's Heer Abtskerke is onder de menschen de z. g. tongblaar geconstateerd. De dierentuin Artis te Amsterdam is thans in het bezit van een exemplaar van den rooden wolf (Canis jubatus), afkomstig van Zuid- Amerika. Artis was de eerste zoölogische tuin, waar deze diersoort werd tentoongesteld. Dit eeiste exemplar werd in 1886 aangekocht en leefde tot 1893. Thans is het genootschap in het bezit gekomen van een tweede exemplaar, een jong mannelijk dier. Zoo iets had eens in de lucht moeten ge beuren 1 Gisteren-namiddag te 4 uur zou vol gens aanplakbiljetten op het tentoonstellings terrein te den Bosch een 1000 M3 groote lucht ballon opstijgen met een bekenden Noord Bra- bantschen luchtschipper. Te ongeveer zes ure w,.s hij tot zekere hoogte gevuld, toen de ballon scheurde en het gas ontsnapte. Van opgaan was geen sprake meer, zoodat eenige duizenden toeschouwers, welke zich op en buiten de ten toonstelling bevonden, onverrichterzake huis waarts konden keeren. Er gaat by'na geen dag voorby of wy krjigen een spoorwegnieuwtje. Toen gisterenavond de laatste trein van Amsterdam naar Rotterdam na aankomst aan het Station Beurs terug werd gezet naar de üalftsche poort, ontspoorden aan laatstgenoemd station drie wagens, welke licht beschadigd werden. Daar de reizigers allen den trein aan de Beurs hadden verlaten, zyn er geen ongelukken voorgevallen. Be helcken zijn verhangen. Omtrent de werk staking in de Belgische kolenmy'nen vernemen wy, dat de werkstakers aan den arbeid gaan. De socialistische leiders spreken niet meer van volhouden der staking, zjj sporen nu de mijn werkers eenparig aan het werk te hervatten. Het wordt dan ook hoog tyd De leiders der werkstakers in de Borinage hebben met hun staking een treurig figuur gemaakt. Overstroomingen in Saksen. De gemeenteraad van Dresden beeft voor de slachtoffers der over stroomingen 300,000 mk. beschikbaar gesteld. In Saksen alleen moeten in de zestig personen verdronken zy'n, maar het juiste aantal is nog niet te bepalen. Werkstaking. Uit Scbweinfurt (Beieren) wordt gemeld dat 700 werklieden van de Duitsche ijzergieterij den arbeid gestaakt hebben. Het duel van Prins Henri van Orleans. De Figaro heeft uit Alexandrië het volgende tele gram ontvangen van Prins Henri van Orleans. //Ik heb op het telegram van (generaal) Al- bertone geantwoord, dat ik, in "Frankrijk terug gekomen, myn getuigen met de zynen in be trekking zou stellen. Ik vertrek den 5den en kom den llden aan.// Of er een duel zal plaats hebben, staat dus nog niet eens vast. Alle nadere berichten zyn voorbarig geweest. Hij is niet te vinden. De pogingen, om het lyk van den bij Odde verongelukten luitenant ter zee v. Hahnke terug te vinden, zgn gestaakt. De Keizer heeft een aantal fotografieën laten maken van den omtrek der plek waar de jonge zeeofficier van de berghelling in den fjord ge stort moet zy'n, om die aan de familie v. Hahnke te zenden. Omtrent de ruïne die te Rotterdam door den bouw van het z. g. Witte Huis is ontstaan meldt de N. R. Ct. het volgende Een ontzettecden warboel geiyk, ligt thans alles door en over elkander, aan wind en weder blootgesteld, verbryzeld, gedeukt en vernield onder puin en balken bedolven. Het tramverkeer was gisteren in den voor middag in het belang der veiligheid gestremd; een cordon politie-agenten weerde iederen nieuwsgierige. Honderden hielden zich gisteren den geheelen dag op 'n de nabyheid, doch op behoorlijken afstand om de ruïne in oogen- schouw te nemen. Na het omtrekken van het gedeelte huis herhaalden zich de instortingen niet meer. Alle werkzaamheden aan de fundeeriug van //het Witte Huis// zyn tot nader order gestaakt. Slechts drie heipalen waren in den grond geheid, toen de werking in dr. Van Loon's huis reeds begon. Volgens de meening van deskundigen zal het door dr. van Loon's bewoonde huis, althans het gedeelte aan de zijde der Wynstraat uitkomen de, gesloopt moeten worden. Een beslissing was gisternamiddag cog niet genomen. Het is aan dr. Van Loon mogen gelukken een gedeelte van zyn allernoodzakeiykste werk tuigen in veiligheid te brengen. Zijn gansche meubilair, voor zoovetre het niet verwoest is, bevindt zich nog in het gevaarvolle pand. Er blijkt meer meubilair vernield dan men aan vankelijk vermoedde. Ook de heer M. H. Moses, bewoner van pand No. 8 in de Winstraat, grenzende aan het ge- deelteiyk ingestorte huis, heeft wegens het ge vaar dat dreigde, zyn woning moeten verlaten, terwyi verschillende goederen haastig in veilig heid gebracht wo/den. Op de Vughtsche kermis heeft eergisteren na middag ren treurig ongeval plaats gehad. De eigenaar van zoo'n krachtmeetmachine, in den volksmond //de kop van Jut,, genaamd, wilde een paar boomtakkm, die hem in den weg hingen, verwyderen, doch had het ongeluk uit den boom te vallen, met het noodlottig ge volg, dat hy weldra overleed. Nog een tweede ongeluk had te Vught plaats. Een Il-jarig jongetje uit Den Bosch vermaakte zich eergisterenavond ongeveer 8 uur met op en af de tramwagens te springen, die vóór de fabriek des heeren Grasso moeten wisselen, met den noodlottigen uitslag, dat het kwam te vallen en een der rijtuigen hem over het lichaam ging. Ook hy was byna terstond een lijk. De Vughtsche politie constateerde dat het ongeval geheel de schuld van de roekeloosheid van het jongetje was. Zaterdag-nacht is te Well in Limburg ze kere P. van B. op weg naar Kevelaar toen hg op een hooizolder wide overnachten, door een gat gevallen. De ongelukkige bezeerde zich zoo hevig, dat hy eenige oogenblikken later overleed. De man uit Vught die Zaterdagmiddag op den St. Jans-S ngel te 's Hertogenbosch on der de neerstortende steenen en den tras bedolven werd, is overledenhy laat eene vrouw en vier kinderen achter. Te Krimpen a/d Lek is eene 23-jarige dienstbode by het waterscheppen te water ge raakt en levenloos opgehaald. Te Sprang is de boerenbehuizing van den landbouwer A. van Ham tot den grond afge brand. Van den inboedel werd weinig gered. Eergisteren is te Lonneker een blok van vier arbeiderswoningen in de asch gelegd. Ook de inboedels zijn verbrand. By den brand te Claneibrugge heeft een jongmensch zich dapper gedragen. Hij redde uit het brandende gebouw een zeer jong meis je, toen hy toevallig ter plaatse was. Kort daarna stortte een gedeelte van het dak en de schoorsteen in. De kleine lag echter door de flinke daad van den jongen Turin uit Ensche dé behouden in de armen harer m eder. HAARLEM. In eene gehouden vergadering van aandeelhouders der Maatschappy tot exploi ts van Staalwaterbronnen alhier zyn tot commis sarissen gekozen de heeren Lieftinck, Wille- kes Mac Donald, Van Limburg Stiru m, Van Dieren Byvoet, Lodewyks, Krol en v. d. Arend. De heer Mac Donald nam zgn benoeming niet aan, de heer van den Arend wil zich nog eens bedenken en de heer Lief tin ck, oud voorzitter zal, voor hy de benoeming aanneemt, eerst eens met de andere heeren er over praten. De Raad van Beheer, de heeren Sch oltens, Leupen en Loomeger, dienden hun ontslag in. Hoogstwaarschgnlijk zal over 14 dagen eene nieuwe vergadering van aandeelhouders worden uitgeschreven om in de ontstane vacaturen te voorzien. Bg het korps brandblusscheis alhier is eer vol ontslag verleend aan den heer A. J. van der Steur als sergeant-majoor en zulks onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten, en zijn benoemd tot sergeant- mnjoor de heer E. G. K. Ere nay, thans sergeant, en tot sergeant de heer J. R. M art en s, thans vrg williger bg spuit 10. In de lokalen der Teekenschool te Schoonho ven is thans de tentoonstelling voor decoratieve kunst geopend, die door het Museum en de School voor Kunstnijverheid te Haarlem aldaar werd georganiseerd. Deze tentoonstelling omvat voornamelgk wer ken op het gebied van de gjud- en zilversmids kunst origineele drgfwerken en graveerwerken, reproductiën van belangrgke werken uit vroegere tgdperken en teekeningen, platen en photogra- phische afbeeldingen op genoemde kunstambach ten betrekking hebbende. Verder zgn er ook houtsnijwerken, decoratieve schilderwerken en aquarellen naar stillevens vervaardigd door de leerlingen der Haarlemsche kun stng verheidschool Deze tentoonstelling zal zeker voor het goud en zilversmidsvak in het bgzonder en voor de verschillende kunstambachten, die in Schoon hoven beoefend worden in het algemeen van goeden invloed zg'n. Deze plaatselgke tentoonstellingen, die door de Haarlemsche stichtingen der Ned. Mg. ter bevordering van Ngverheid in de laatste tgden veelvuldig gehouden werden, dragen er niet weinig toe bg, de ontwikkeling van het kunst ambacht in ons land te bevorderen. BUBGBBLIJKE STAND. GETROUWD: J. J. Groeneveld en I. M. J. Ziggelaar. D. Drost en J. C. de Graaff. BEVALLEN: A. v. d. Wateren-Out, z.N. Verhagen-Van Vliet, z. E. Clausing-Bouman, d. J. C. Vasen-Hoomans, d. W. Duits-Dra), d. J. M. Heinsbergen-Assendelft, z. C. Nielen-Schous, d. J. G. de Klerk-Siaai, d. E. v. d. Hulst-Huiberts, d. J. J. Burger- Smit, z. J. M. Moerkerk-v. d. Berg, z. G. G. Prijden-Corsten, d. In de stal van de wed. Verbrugge in den Groo- ten IJpolder is kwade droes onder de paarden ge constateerd. Vier paarden zijn afgemaakt. De stat is ontsmet. Bij den veehouder Ripke zijn twee koeien aan het miltvuur doodgegaan. Z. D. H. Mgr. W. Van de Ven, bisschop van 's- Bosch, he /ft benoemd tot pastoor der nieuwe paro chie Berkdijk te Kaatsheuvel den weleerw. heer A J. MSweenstot kapelaan te Raamsdonk den wel-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2