N I E T E )ag6laó voor <3%ooró* on SCuió-dColland. Rotterdamsche Brieven. büitenlaad. No 2748 Vrijdag 6 Augustus 1897, 22ste Jaargang- Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige in plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het buitenland Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt dagelijksbehalve Zon- en Feestdagen. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. /1,10 1,40 2,80 <0.03 Van 16 regels50 Cent. Elke regel meer7'/9 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Redacteur-Uitgever, W. KüPPERS. XIII. De mooie zomerdagen, waarin we ons tegenwoordig verheugen, brengen al heel weinig nieuws. Het is vrij rustig in Rot terdam altijd voor zoover er in onze altijd-bezige handelsstad van rust sprake kan zijn. Dit is dau ook niet te verwonderen. We hebben met diverse verkiezingen woe lige daagjes achter den rug en een beetje stilte kan dus volstrekt geen kwaad. Mjjne stadgenooten, zich kenmerkend door eene meer dan gewone belangstelling in de ge beurtenissen en gebeurtenisjes van den dag eene belangstelling, die door niet-Rotter- dammers wel eens voor verregaande bemoei zucht en kleinsteedsche nieuwsgierigheid wordt uitgekreten, iets, waarvan de geachte lezers der Nieuwe Haarlemsc/ie Courant na tuurlijk geen woord gelooven hebben zich niet noemenswaard laten emotieeren door het bezoek der Perzische missie; er waren maar enkele belangstellenden aan het station en de politie kon het dus «op haar slofjes» af. Neen, dan had Li Hung Chang hier verleden jaar meer succes! Wat veel volk trok, was het feest in de Diergaarde ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan dezer sociëteit, 't Was tot op zekere hoogte een copie van voorgaande gelijksoortige festiviteiten, alleen was er thans van illuminatie, vuurwerk, etc. nog meer werk gemaakt. De Diergaarde is onze burgersociëteit bij uitnemerdheid of eigen lijk, echt sociëteitachtig is het er niet; daartoe is het ledental te uitgebreid, al wat hier tot den gegoeden burgerstand behoort, is er lid van. Men gaat er heen om de dieren Och neeneen zich-respecteerend diergaarde-lid verwaardigt ze met geen blik dat zou niet comme il faut zijn, want dan werd men dadelijk voor een «kwartjesbe zoeker» aangezien. Alleen bij de apen en olifanten is het meestal druk van kinderen en kindermeisjes, die om strijd trachten de FEUILLETON. Beschuldigd. 50. Vervolg Volgens haar afspraak begaf de tante van André Naugy zich den volgenden dag naar het magazijn en deed daar hare bestelling tot groo te verbazing van de oude dame, die Zezette zoo rnw had afgewezen, maakte zij daarbij de uit- drukkelijkste voorwaarde, dat het werk door Suzanna Moulin zou vervaardigd worden. En daar er baast bjj is, voegde ze er bjj, verlang ik, dat, telkens als er een gedeelte ge reed is, het mij gebracht zal worden. Aan dit verlangen wird natuurlijk voldaan, en het winkelknechtje onmiddellijk met een briefje naar de rue Lepic gezonden. Groot was de verbazing van Zezette, toen ze dit briefje, waarvan ze den brenger dadelijk her kende, ontving, en wat ze ternauwernood kon openen, zoodanig was zij ontroerd. Toen ze het gelezen had, antwoordde ze hem Het is goed, zeg dat ik komen zal. En weldra begaf ze zich on weg. Men verlangt mjjn werkte zien, vooreen belangrijke bestelling, sprak ze in zich zelf. O, daar heeft ongetwijfeld André de hand in. Hij wil zeker de beleediging die mij in dat maga- zjjn i» aangedaan, goedmaken 1 Die edele vriend, die redder in den nood. O, hoe kan ik hem daar dankbaar genoeg voor zjjn? hem daarvoor ge noeg beminnen Want zeker, ik bemin hem. eersten door overvloed wan versnaperingen onpasseljjk te maken. Een diergaardelid komt er hoofdzakelijk om te zien en gezien te worden en hier heb ik natuurlijk op de eerste plaats de dames op 't oog om hare nieuwe, nieuw modische toiletten te doen bewonderen en haf'e «welwillende» op- en aanmerkingen ten beste te geven met betrekking tot die der andere bezoeksters. Daartoe bieden de zomerconcerten natuurlijk eene prachtige gelegenheid. De Diergaarde is de gelief koosde ontspanningsplaats van den Rotter- dammer-in-goeden-doen, zooals welvarende winkeliers, kleine industrieelen, -handels reizigers, kantoonbedienden, etc. Vooral het «uitverkoren volk» is er schitterend vertegenwoordigd, zich nestelend op de beste plaatsjes voor de muziektent de natie is muzikaal heftig, gesticuleerend huune opmerkingen makend over het geboden kunstgenot op vcor anderen storend-lui !- ruchtige wijze. De aristocratie - tenminste wat men in onze altijd-werkende stad onder aristocratie verstaat bezoekt de Dier gaarde niet; wanneer ze er al lid van is, geschiedt dit om wille van de kinderen, die er eene niet-verafgelegene, frissche en wei nig gevaar opleverende gelegenheid tot spelen vinden en er dan ook op doorde- weeksche dagen onder geleide van «juf» of kindermeid worden heengezonden. Maar om nu nog eens op het pasge- vierde, uitstekend geslaagde feest terug te komen en wel bijzonderlijk op het vuurwerk; daarvan heeft de menigte, die zich overal verdrong waar maar een vuur- pjjltje te zien was, haast nog meer geno ten dan de leden; want de wind dreef al het moois spoedig tot waar de blikken der diergaardebezoekers het niet meer vol gen konden. Nu, daarvoor was men daar buiten dan ook urenlang in blijde ver wachting van de dingen, die komen zoudeu, geweeststaande langs wegen en verder weg, langs slooten en weilanden, zittende op daken en in boomen en lantarenpalen. Plotseling hield, ze op wat beteekende die uitdrukking had ze zich daarvan rekenschap gegeven was ze zich wel ten volle de beteekenis bewust van de uitdrukking Ik bemin 1 Och neen, voor haar, opgevoed door een hei lige, een martelares, zooals hare moeder was, en door een broeder, die de hoedanigheden eerlijkheid, geloof en vertrouwen in zich veree- nigde beteekende hetik bemin 1 niets anders dan een volledige toewijding, zooals ze hare moeder en haar broeder zou toeroepen, lieve moeder, goede Jacques, ik bemin u. En toch, nu l et een ander, dan de beide bedoelde wezens gold, schrikte ze voor hare eigene gedachten terug. Mama beminnen, Jacques beminnen, An dré beminnen is dat alles hetzelfde? Vroolijk en gelukkig keerde ze van haar be zoek in het magazijn huiswaarts. Een nieuwe, een gelukkige toekomst had zich voor haar geopend. Sedert dien avond zag André iederen avond op zijn gewoon plaatsjein het koffiehuis zitten de, dat haar licht veel langer brandde, en zij dus druk werk had. Intusschen trachtte hij zich rekenschap te ge ven van zijne gevoelens omtrent het meisje. Verduiveld, zei hjj, ik bemin haar, dat is uitgemaakt, maar hoe? gevoel ik voor haar de genegenheid, die men gevoelt voor het meis je, dat men zich tot vrouw wenscht of is het slechts een opwelling van voorbijgaanden aard? Hoe dikwijls hij deze vraag ook herhaalde hoe moeiljjker het hem werd er het juiste ant. Tot in den nacht heerschte er overal in tie stad eene vroolijke drukte van groep jes zingende menschen, langzaam naar huis wandelende of, gezeten in prop-volle trams of open rijtuigen, luide pratende en lachen de, de lichte toiletjes der dames helder uitschijnend in 't half-duister van den heer lijken zomernacht. Is 't nu voor de meer-gegoeden een tjjd van uitgaan, van ontspanning, de mindere ,man blijft daarin niet achter. De zomer concerten, waar in hei-verlichte feesttuinen muziekkorpsen opgewekte deuntjes blazen of zangvereenigingen hun vroolijkste num mertjes komen uitvoeren, zijn in deze da gen bijzonder talrijk. Het betrekkelijk gering entree, dat er geheven wordt, stelt den werkman maar al te gemakkelijk in staat ervan te profïteeren. Ik zeimaar al te gemakkelijk; want hoewel er natuur lijk niets tegen kan zijn, dat de min dere man nu en dan eens een passend vermaak geniet, is het óok waar, dat der gelijke ontspanningsgelegenheden hem in de meeste gevallen tot uitgaven verleiden, die zijne finantieele krachten verre te bo ven gaan. Niet alleen is hij daar bijna in de noodzakelijkheid voor zich en de zjjnen nog bovendien verteringen te makeD, maar ook wordt de zucht naar uitgaan, naar zijn stand niet voegende kleederen en on- noodige opschik er op onrustbarende wijze door aangewakkerd. Wil de burgerman hier muziek genieten, dan vindt hij daar toe gelegenheid te over in de concerten, die des Zondags tweemaal en ééns des Woensdags in het Park plaats hebben, maar waarvan, zooals ik in een mijner vorige causerietjes reeds vertelde, zoo schan delik misbruik wordt gemaakt en in die, welke iederen Zaterdag-avond op een der pleinen worden gegeven door onze uitste kende schutterij-kapel, 't Is slechts bij wjjze van proefneming, dat de Burgemees ter die uitvoeringen doet plaats hebben, een bewijs, dat de muzikale ontwikkeling van het Rotterdamsch publiek, onzen Bur- woord op te vinden, tot hij eindelijk het be sluit nam, er zich niet langer het hoofd mee te breken en alles aan den tijd en do omstandigheid over te laten. Den volgenden morgen, na het voorgevallene met Baptistin in de kamer van miss Ketty, kwam de Montgerbois als gewoonljjk op zjjn bureau, nam in zijn fauteuil plaats en schelde. Een jongste bediende trad binnen. Hé, vroeg de markies verwonderd, waar om komt Baptistin niet Wjj hebben Baptistin nog niet gezien, mijnheer de markies. Dat is vreemd, anders is hij altijd zoo vroeg bjj de hand Ja, mijnheer, en Ribi loopt overal met hangende ooren rond, alsof hij zjjn meester zoekt. Misschien is de oude man ziek, er kan hem gedurende den nacht wel iets overkomen zjjn. Ga spoedig eens zien en breng mjj dadelijk bericht. Zooals men weet, bewoonde Baptistin reeds sedert een aantal jaren een kamer op een der bovenverdiepingen van het hotel. Men klopte aan de deur, geen antwoord. Zou hjj dood zjjn Men opende de deur en trad de kamer bin nen, de grootste orde heerschte in dit vertrek en alles toonde aan, dat de bewoner er den nacht niet had doorgebracht. Een der bedienden herinnerde zich even te voren in een dagblad gelezen te hebben dat den vorigen avond op de place de la Concorde gervader ua aau 't harte ligt. Zguedel- achtbare kan voldaan ziju over deze proef neming, al was 't maar alleen omwille van de «zonen en dochteren Israël,» die het grootste contingent der concertbezoe kers vormen, 't Is er een gewirwar van «dames» in kleurige en fleurige, min of of meer opzichtige toiletten; er wordt ge flaneerd en gecoquetteerd zoogoed als bjj 't defstige promenade-concert, terwjjl de muzikanten hun vroolijkste mopjes blazen marschen en walsen en gavotte's alles luchtige, lichtverteerbare kost. Of echter de muzikale ontwikkeling van het «luiste rend» publiek er door wordt bevorderd? Enfin, men amuseert er zich zonder ande ren reden tot ergernis te geven en dit zegt, voor Rotterdam, al heel veel. Engeland. De werkstakingen in het machinevak nemen zeer ernstige verhoudingen 'aan. Onder de stakers doet zich het gebrek ge weldig voelen daar de weerstandskas van de Amalgamated Society of Engineers den bodem laat zien. En dan komt er nog een leeljjk ding voor de arbeiders bij. Een firma te Dept- ford heeft Japansche werklieden in dienst genomen. Hiertegen kan de vakvereeniging niets doen. Van de vakvereeniging van het vasteland kan zij zeker zjjn, die van Azië vallen tot dusver buiten den kring der so lidariteit. Het zal in Engeland gaan met de ma chinewerkers even als in België met de mijnwerkers, zoodra de gespaarde pennin gen verteerd zijn en de honger in de ge zinnen heerscht, is de aardigheid van de werkstaking af. De slachtoffers, dat zjjn zjj wien na afloop der staking geen werk meer gegeven wordt, betalen het gelag. België. Te Brussel wordt in het Paleis van Jus titie een Internationaal congres gehouden van advocaten. Afgevaardigden uit Berlijn, Moskou, St. Petersburg en Parijs zjjn tegen woordig. een oude man, in de livrei van huisknecht ge kleed, door een omnibus overreden en gedood was. De markies zond dadeljjk naar de Morgue, om te zien, of dit ook bjj toeval Baptistin kon zijn. En inderdaad, hjj was het; bjj het verlaten van het hotel in de rue de l'Üniversité had hij tot de place de la Concorde kunnen loopen en was daar plotseling in éen gezakt, gedood door het vergift, dat de markies behendig in het glas had gedaan hetwelk hem door miss Ketty was toegediend. De uitwerking van de muerta ciega, dat hel- sche vergif, alleen bij de Indianen bekend, was even snel als vreeseljjk geweest. Men had het ljjk naar de Morgue gebracht, de bediende van den markies herkende het dadeljjk en eischte het op in naam van zjjn meester, waarna hij het naar het hotel liet overbrengen. In de oogen van iedereen was de dood een natuurljjk gevolg van het ongeluk, de koetsier bevestigde, dat de oude man zoo snel de straat ovestak dat hij zjjn paarden niet tijdig genoeg kon inhouden en de verklaring van de genees- heeren gaven niet den minsten grond tot het vermoeden, dat hier aan misdaad moest gedacht worden. Onze vriend Jarilot werd door dit ongeval geduohtin zjjn plannen gedwarsboomd. Want, in dien Baptistin, zooals hij gehoopt had, in miss Ketty zjjn dochter had herkend, dan kon de markies niemand anders zjjn dan de beruchte Bosco, dien men reeds sinds zoovele jaren tracht te op te sporen. Wordt vervolgd.) ABONNEMENTSPRIJS AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 1