N W E H&agBlaó voor <3fiooró' &uió'<Xollanó. Ontevredenheid. No 2749 Zaterdag 7 Augustus 1897, 22ste Jaargang. n,io BÜITENLA ft D, Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige in plaatsen in Nederland fr. p, p. Voor het buitenland Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt dagelijksbehalve Zon- en Feestdagen. BUEEAÏÏ: St. Janstraat Haarlem. 1,40 «2,80 «0.03 Van 16 regels50 Cent. Elke regel meer7'/s Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Redacteu r-U itgever, W. KüPPERS. Och ja; 'tis alweer mis; 't loopt ons al weer tegen, maar daar zijn we al lang aan gewendklaagt de een op bitteren toon. 't Zou ook wel een wonder wezen, als dat hem niet was gelukt; met mij is 't heel anders! zucht een ander met doffen blik. En terwijl die menschen zoo zitten te kla gen en te zuchten, verdrijven ze den lach van het gelaat van anderen en de vreugde uit een anders hart, zij bederven en vergallen de stemming van ieder die met hen in aanraking komt! Loopt veel hun dan ook niet tegen? Heb ben ze 't dan ook altijd zoo prettig? Neen, zeker niet Maar wat vergeten die eeuwige prutte laars, brompotten en tobbers? Ten eerste, dat veel hun toch is mee- geloopen, waarop ze in de verste verte niet gerekend hadden, maar waaraan ze een voudig niet zullen denken, dal ze ontzaglijk veel goeds en aangenaams genieten, wat andeien moeten derven. En verstout ge u om er hen op te wijzen, dan verbaast 't u hoe handig ze die verrassing en dat genot weer weten om te zetten in stof voor nieu we klachten en nieuwe verzuchtingen, of hoeveel ze weten af te dingen op het leed en de ontberingen van die anderen. Of ook, als ze dit niet doen kunnen, zullen ze u antwoorden, dat de heele wereld een el lendige wereld is. Dat er menschen zijn wien veel is tegen- geloopen, dat ze veel verdriet hadden, is zeker waar, maar ze vergeten, dat het meeste verdriet te wijten was aan eigen schuld, aan eigen dwaasheid, aan eigen koppigheid, aan eigen lichtzinnigheid. En dat is veel meer het geval dan men wel denkt. En wil men dat erkennen, dat is 't bet best om dat weer eens na te gaan in het leven van anderen. Want om 't van ons zeiven te bekennen, daartoe zijn we dikwjjls te laf, te verwaand, te hoog moedig, te blind. FEUILLETON. Beschuldigd. {Vervolg.) Thans evenwel was Baptistin, de eenige, die door het weervinden van zijn dochter hierom- tient zekerheid kon verschaffen, niet meer on der de levenden, en bleef de markies altijd de elegante en vroolijke markies Gaston de Mont- gerbois, de echte markies, zooal» hij door authen tieke bewijzen kon staven, en de verloofde van mejuffrouw Jeanne Bertin. Ieder ander zou dus de partij als verloren beschouwd en de zaak opgegeven hebben. Jarilot was er echter de man niet naar om zich door teleurstellingen te laten ontmoedigen, integendeel vuurde dit zjjn ijver rog meer aan, vroeg of laat moet toch alles aan het licht ko men, was zjjn leus. Hij zette dus zijn onderzoek hardnekkig voott, daar hjj weldra zijn dossier aan het tribunaal moest overleggen. In de eerstvolgende zitting zou de zaak Jacques Moulin behandeld worden. De verificatie van de kantoorboeken der bank Bertin was afgeloopen en het rapport luidde van af den 21 en October tot op den laatsten dag van het door Jacques Moulin gevoerde be heer was niet het geringste verzuim te ontdek ken, alleen de voorafgaande dagen wijzen een aanzienlijk te kort aan, zooals op den 20en Oc tober is geconstateerd in de volgende bewoor dingen Waarom meende Bdat zij 't met die «ongemakkelijke» mevrouw wel zou «klaar spelen,» terwijl zij zelve zoo ongemakke lijk is van humeur? Waarom meende C., dat hij allergeluk kigst zou zijn in zijn huwelijk, terwijl hij op de lichtzinnigste wijze van de wereld een band aanknoopte, die niet ontbonden kan worden En dezelfde menschen klagen steen en been dat alles hun zoo tegenloopt, en dat ze in al hun wenschen worden teleurgesteld. En zóó koestert men wenschen, verwach tingen, begeerten, die dikwijls dien grond missen, die, wanneer ze soms een enkele maal worden vervuld en bevredigd, on willekeurig ons het woord doen ontvallen: «de gekken trekken toch maar altijd de kaart Kunnen wij de ongelukkigen die eigen en anderer leven bederven door hun klagen en zuchten dat ellendig getob niet afleeren, zorgen wij er dan tenminste voor, dat 't ons niet ellendig maakt. 't Gaat niet altijd, 't gaat niet gemak kelijk over sommige dingen van 's menschen tekortkomingen, over zelfs hoogst on rechtvaardige bejegeningen zoo maar heen te stappen. O, neenDat zou immers van lafheid getuigen en het kwaad te bestrijden is een deugd, terwijl de ondeugd te laten voortwoekeren de grootste rampen kan veroorzaken. Aan een middenman die maar alles voor zoete koek opneemt, heeft men niets, hij behoort tot die lauwe, die noch koud, noch warm zijn, akelige lieve menschen. Vergeten wij echter nooit, dat tevre denheid het heerlijkste goed is, dat men zich veroveren kan, maar nooit zonder de grootste moeite en opoffering, gelijk alles, wat heerlijk is. En dat 't toch vrjj wat beter is om met moed te dragen, wat ge dragen moet worden, en met dankbaar heid te genieten wat genoten mag worden. Leven wij blijmoedig en opgeruimd zon der plichten te verwaarloozen, klagen wij //Op heden, bjj het opmaken en afsluiten //van de kas over de beide vorige dagen 18 19 Oct. 1880 bevinden wij een te kort van //frs. 280.000. (get.) Maurice Bertin kassier voor gezien (get Claude Bertin. Den volgenden dag, 21 October, zijnde die waarop Jacques Moulin met het beheer over de kas was belast geworden en alle volgende da gen waren de registers door den heer Bertin voor conform geteekend en was daardoor het be wijs geleverd, dat Jacques Moulin een bij uit stek bekwaam en accuraat kassier was. De commissaris dacht lang en ernstig na. Dien 20en Oct. 1880, mompelde hij, ik heb eene flauwe herinnering aan iets, dat met dien datum in verband staat. Savignol, die een ijzersterk geheugen heeft, moet mij nu te hulp komen. Hjj schelde Savignol trad binnen. Zeg eens, Savignol 1 dus ving hij aan, gij, die zulk een goed geheugen hebt, herinnert gjj u ook op welken tijd wij een zaak in behan deling hebben gehad, waarin Maurice Bertin be trokken was Dat was, antwoordde Savignol, met betrek king tot het sluiten van de club de Becs de Corbin, omstreeks het einde van het jaar 1880. Juist, sprak Jarilot, wilt ge het dossier van die zaak eens opslaan Savignol zocht het dossier op en het inziende sprak hij Het is, zooals ik dacht. Ziehier Zaak van als 't noodig is, maar niet altijd, maken wij ons niet door eigen schuld de wereld tot een hel. Dat te leeren inzien, en daarnaar te handelen, moet ons aller streven zijn. Frankrijk. In heftige taal protesteeren de Parijsche bladen tegen het gewelf dat is gepleegd op sommige redactie-bureaux. Eene in structie is nl. geopend o. a. tegen het JournalEcho de Paris en Libre Parole omdat, zoo wordt opgegeven, deze bladen in strijd met de wet loterijen hadden uit geschreven. Rusland. Czaar Nicolaas van Rusland regeert, naar de meening van eenige aanzienlijken des lands en de Keizerin-weduwe, te vrij zinnig. De poging om den Czaar een tijd lang op reis te laten gaan ten einde een en ander weder op zijn echt Russisch in orde te brengen, is mislukt. De Keizerin- Weduwe speelde een voorname rol in het complot. De Czaar ontdekte de geheime plannen. Hij liet allen bij zich komen, maar deed zijn moeder geen verwijten. De overigen berispte hij streng, maar de hofmeester Woronzow Doschkow werd ontslagen om plaats te maken voor Baron Frede- richs. De Keizerin-Weduwe heeft door dit voorval haar vertrek naar Kopenhagen verhaast. Oostenrijk-Hougarije. De overstroomingen zjjn aan het ver minderen. De rivieren De Fraun en de Ischl zijn binnen hare oevers teruggekeerd overal de grootste verwoestingen achter latende. Ook de Donau neemt minder woestheid aan, het water zakt. In Hongarije is de toestand echter nog zeer zorgwekkend. Te Buda-Pest verwacht men den hoogsten stand van den Donau tegen 9 Augustus. Er wordt hard gewerkt aan be veilings wei ken tegen overstroomin gen. Men hoopt dat de hoofdstad zelve viij zal blijven vau de ramp. Te Pressburg heeft het water al groote schade aangericht. De voorstad Zucher- mante staat blank, het March-dal is onder- de club de Becs de Corbin, sluiting wegens ver boden hazardspel en bier volgen de namen van de leden. Is die van Maurice Bertin er ook onder Maurice Bertin was vice-president. Hoe luidt de beschuldiging Savignol las Op 16 en 17 Oct. werd door Maurice Bertin een belangrijke som verloren,op den 18en kon hjj die niet voldoen, waarvoor hem door de club nog één dag uitstel werd verleend. Op den avond van den 18en verloor hij weer, en werd toen met vervolging bedreigdop den 19en betaalde hij een gedeelte en op den 20en het restant. Zeer wel, is die som niet genoemd P Het totaal bedroeg fr, 200.000; het gevolg van dit geruchtmakende enorme cjjfer was, dat de politie zich met de zaak bemoeide en de club gesloten werd. Is dat alles wat Bertin betreft? Tot op dien datum, ja Laat ons nu de zaak eens vergelijken: op den 17 en 18 Oct. verliest Maurice fr. 300.000 op den 18 kan 1 ij niet betalen men bedreigt hem met vervolging op den 19en en 20sten betaalt hij, en juist over die datums wordt in de kas een tekort van frs. 280.000 gevonden, zoo dat hieruit als van zelf de gevolgtrekking te maken is, dat hij dat bedrag gestolen heeft. En nu vervolgens in het dossier van de zaak Moulin vind ik eene aanteekening betreffende Maurice Bertin van den volgenden inhoud: Op den 17en Deo. heeft Maurice Bertin, zoon van den bankier Bertin, in de club du Tambourin geloopeu. Slechts de spoorwegdjjken ste ken nog boven den vloed uit. De Donau voert meubels, boomen en lijken mede. Overigens kan over den toestand in de overstroomingen weinig goeds worden ge meld. Het zjjn verwoestingen hier en verwoestingen daar, en dooden overal. Hoezeer het verkeer heeft geleden bljjkt hieruit, dat het telegram waarin de Keizer zijn terugkeer naar Weenen meldde uit Ischl over Frankfurt aan den Main naar de hofstad moest worden gezonden. De Keizer kon uit Ischl niet langs den gewonen weg per Westerspoorweg vertrekken. Hij ging met den Salzkammergut spoorweg en gedeeltelijk per rijtuig naar Salzburg vandaar over Bischofshoven van Leoben en verder per Zuiderspoorweg naar Weenen. Keizer FransJoseph heeft nog 20,000 florijn voor de noodlijdenden in Neder- Oostenrijk gegeven. Te Tilsit is de pontonbrug medegevoerd; drie badhuizen zijn weggeslagen door drij vende houtvlotten uit Rusland. Vele hout vlotten zijn uiteengeslagen. De schade is zeer aanzienlijk. België. Bij de behandeling van de suikerwet heeft de Belgische Kamer van Afgevaar digden een amendement aangenomen, waar bij op buitenlandsche beetwortelen een invoerrecht wordt gelegd van 1 frank per 1000 KG. met ingang van 1 Juli 1898. Het invoerrecht op thee is met 97 te gen 17 stemmen afgeschaft. Volgens eene verklaring van den Mi nister in den Senaat, wil hij voorloopig alleen op de lokaal-spoorwegen de eerste klas waggons afschaffen. De werkstaking. De Belgische werkstakers in de Borinage be klagen zich hitter over de ondersteuning, die zjj hebben ontvangen. Per hoofd ontvingen zij gedurende al den tijd, dat de staking heeft ge duurd vijf weken slechts 4 a 6 franks. En dan bluft men in socialistische kringen over rijke ondersteuningen die de arme kerels welke zich tot werkstaken lieten verleiden, zouden hebben ontvangen. Alles bedrog. Amerika. Door het invoerea van het Dingley-ta- rief zijn vele Amerikanen die van Europa in hun land terugkwamen er ingeloopen. frs. 30.000 verforen en deze schuld eerst twee dagen later kunnen voldoen. Alzoo eerst den 19en Dec. En op welken datum is de heer Bertin vermoord Op den 18en. Dus in den nacht, welke den vervaldag van de speelschuld zjjns zoons voorafging De beide mannen zagen elkander zwjjgend doch veelbeteekenend aaneindeljjk verbrak Jarilot het stilzwijgen en sprak: Dit blijft onder ons. Op welk uur wordt het kantoor van Bertin gesloten P Ten zes ure Het is nu even voor vjjven. Maar de tegenwoordige directeur, mjjnheer de markies de Montgerbois en de kassier mijnheer Maurice Bertin, bljjven gewoonlijk nog wat later, wjj kunnen hen dus nog vinden, En zich gereed makende om te vertrekken, voegde hij zijn agent toe Kom, Savignol, ge gaat met mjj mee! Ikantwoordde deze met verwondering, maar dat is onmogeljjk, voor hen moet ik toch de baron ds Malernes bljjven, hun trouwe vriend. Welnu, wat zou dat? En als zij mjj nu herkennen? Wordt vervolgd.) ABONNEME NTSPRIJS AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. 51.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 1