BINNENLAND. Duitschland. Rusland. gemengde berichten. den Czaar ter beschikking van den Pre sident der Fransche Republiek, tijdens ziju verblijf in Rusland worden gesteld. Een der hoogleeraren in de scheikunde van de Heidelbergsche Universiteit, Vic tor Meijer, heeft zich wegens onaange naamheden in zijn huwelijksleven met blauwzuur vergiftigd. Mep er was een van de moderne ge leerden. Hij was in 1848 te Berlijn geboren en reeds in 1871 werd hp benoemd tot hoog leeraar aan de polytechnische school te Stutgart. Sedert 1889 was hp te Heidelberg. De ongelukkige die de hand aan zijn leven heeft geslagen, was op het gebied der scheikunde een knap man. Tot de beste werken over de scheikunde (koolstofver bindingen) mag zijn werk genoemd worden, getiteld«Lehrbuch der organischen che mie.» Hoewel eeist gemeld was, dat hij aan eene beroerte was overleden, heeft men de afschuwwekkende daad van zelfmoord van dezen hoogleeraar niet kunnen verzwijgen. De Russische pers in het algemeen en de Petersb. Wjedomostiin het bijzonder zpn uitgelaten over het bezoek van keizer Wilhelm aan den Czaar. Het St. Peterburgsche blad, heeft den Duitschen Keiz6r een dobro poshalowat d.i. «hartelijk welkom!» toegeroepen, ge paard met een pleidooi voor de goede verstandhouding van Rusland en Duitsch land, omdat keizer Wilhelm Rusland steeds te hulp is gekomen, waar ook de buitenlandsche staatkunde van Rusland ■lechts kon worden gesteund. De Petersb. Wjedomosti gaat ten spijt der Franschen nog verder met te verklaren, dat aan de oprechte vriendschap van den Duitschen Keizer niet te twijfelen valt, zp is boven eiken twijfel verheven. De reis van keizer Wilhelm naar Rusland, zpn ontvangst aan het Russische hof en de toon der Russische, Duitsche en zelfs Fransche bladen, heeft in Europa een diepen indruk gemaakt. Sommige erg ver-ziende politici droomen reeds van een nieuwen toestand, waarin Rusland, Frankrpk en Duitschland door het optreden van den Czaar zullen vereenigd worden tot een machtig, de wereld beheer- ■chend bondgenootschap. Het diner ter eere van Keizer Wilhelm in het paleis van Peterhof gegeven moet schit terend geweest zijn. De beide Keizers versche nen aan tafel in uniform van Admiraal van elkanders vloot. Er waren zestig Duitsche en dertig Russische zeeofficieren uitgenoodigd, en ook prins Hendrik was aanwezig. Verder v. Hohenlohe, v. Bülow en ettelijke Russi sche ministers. Keizer Nicolaas bracht een toost uit in het Duitsch, op de vloot van zijn gast, met deze woorden //Ik ben zeer bljjde, de officieren van de Duitsche vloot, waartoe ik zelf de eer heb te behooren, bij mjj te gast te zien, en ledig mijn glas op uw welzijn en op den bloei van de fraaie Duitsche vloot.// Keizer Wilhelm antwoordde: //Uitnaam van mijn vloot betuig ik Uw Majesteit mjjn innig gevoelden dank. Ik drink op het welzjjn en den bloei van de fraaie en roemruchtige vloot van Uw Majesteit, waarvan ik de eer heb admiraal te wezen.// Zoo maken de beide machtige Vorsten elkaar complimentjes, die later in meer ernstige zaken ter afdoening overgaan. Immers, de Russische Minister van Buitenlandsche Zaken Moerawzof, de a. Duitsche Staatssecretaris van Buiten landsche Zaken Yon Bülow en de Duitsche Gezant R a d o 1 i n, hielden eene langdurige bjjeenkomst, wat die heeren voor hun Keizers en volk in orde gebracht hebben, behoeft dan ook niet in toosten gezegd te worden. Keizerin Augusta Victoria schjjnt, tij dens de Keizer zich met staatszaken bezig houdt, zich uitstekend te amuseeren. Zij bezoekt in gezelschap van de Grootvorstin Elisabeth Marrikievna de bezienswaardigheden van St. Petersburg. Ook de officieren van de Duitsche vloot die den Keizer vergezellen, hebben pleizier. De Rus sische zeeofficieren hebben aan hun Duitsche makkers een maaltijd aangeboden, terwijl het orkest van de Hohenzol/ern in het park van Peterhof een concert gaf, dat zeer in den smaak van het publiek viel. Wat de Duitsche zeesoldaten betreft, die zijn geducht aan de fuif. Arm in arm loopen ze met hun Russische collega's door de straten van St. Petersburg. Gisteren morgen omstreeks 11 uur is het Duitsche Keizerpaar met het Russisch Keizer lijk jacht Alexandria, naar Kroonstadt vertrok ken, vergezeld van den Czaar en de Czarina. Voordat de Duitsehe en Russische Majesteiten afscheid namen, gebruikten zij te Kroonstadt aan boord van de König Wilhelm bij prins He in rich het ontbijt. In den namiddag kondigde het gedonder der kanonnen het scheidingsoogenblik aan: De sche pen paradeerden voorbij de König Wilhelm. De Keizers en de Keizerinnen begaven zich aan boord van de Hohenzollem waar afscheid geno men werd; Keizer Wilhelm en keizerin Vic toria Augusta vergezelden den Czaar en Cza rina tot de onderste treden van de trap, waarna een sloep het Russisch Keizerpaar naar de Alex andria bracht. Te 6 uur lichtte de Hohenzollem het anker. Het was een grootsch schouwspel toen het Duit sche eskader vertrok, toegejuicht door duizen den menschen die op honderden schepen de indrukwekkende slot-seène van het Keizerlijk afscheidnemen bijwoonden. Het onderwijs in Rusland. Geen land ter we reld, dat op onderwijsgebied zoo achteruit is als Rusland. En toch wordt er over gezwegen of althans er wordt heel weinig over geschreven door de moderne beschavers van het mensch- dom. Rusland vindt genade in hunne oogeuzjj richten hun pijlen alleen tegen de Roomsche Kerk. Heeft Rusland op vele dorpen zelfs geen scholen, dat komt er niet op aan, als de invloed van Rome er zich maar niet doet gelden. Of de menschen dom bljjven, wat kan dat de moderne wereldhervormers schelen. De kerspel- of parochiescholen die onder toe zicht van de Russische popen staan, zijn van een zeer laag wetenschappelijk gehalte en het heeft de aandacht van den nieuwen czaar N i- colaas getrokken hoe ellendig het op onder wijs gebied is gesteld. Z. M. heeft bepaald dat aan elke plattelandsgemeente, op aanvraag, het ter rein en de materialen noodig voor eene school, gratis zullen verstrekt worden. Het schijnt, dat de jeugdige Czaar het met de landelijke bevol king en ook met zijne Katholieke onderdanen goed voor heeft. Voor de Katholieken in Rusland is net eene uitkomst, dat het onderwijs daar in bloei zal gaan toenemen. Immers, de Roomsche Kerk is de voedster van kunsten en wetenschappen, j ln alle deelen der aarde blijkt Haar beschavende en veredelende kracht, overal brengt Zij dezelfde uitwerking voort, want niets in het heelal is bij machte de godsdienst van alle tijden en alle ge slachten in eenig opzicht te verlammen. De uitslag der stemming voor een lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland te Vlaardin- gen is, dat gekozen is de heer A. Ho genb oo m, candidaat der anti-revolutionnairen, met 2251 stemmen. Er waren uitgebracht 4381 (aantal kiezers 7480); daarvan verkregen de heeren Hogen boom 2251, Dingemannv. d.Kas- teele 1162, Gheslain 769, Wiercx 699. De heer Mr, S. van Houten heeft heden aan het Handelsblad een schrijven gezonden om langs dien weg den kiezers in district VI te verzoeken, ter voorkoming van versnippering van stemmen hunne stem niet op hem uit te brengen. Dat schrijven luidt als volgt Den Haag, 11 Aug. 1897. M. de Rt Naar ik verneem, ben ik door een groep kiezers candidaat gesteld voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het dis trict Amsterdam VI. Ofschoon ik hoogen prijs stel op deze uiting van sympathie, kan mijne candidatuur onder de gegeven omstandigheden eene te groote ver snippering van stemmen veroorzaken en acht ik mjj dus verplicht onder dankbetuiging voor het in mjj gestelde vertrouwen den kiezers te verzoeken geen stem op mjj uit te brengen. U verzoekende door opneming van dit schrij ven mjjn wensch ter algemeene kennis te bren gen, heb ik de eer met hoogachting te zjjn Uw Dv. S. van Houten. Sassenheim,, 11 Augustus. In de gehouden Raadsvergadering werd besloten met het oog op de toeneming der bevolking in de laatstejaren in verband met de wet tot regeling der gemeente- financiën, welke met 1 Januari 1898 in werking treedt, de jaarwedden van den Burgemeester, se cretaris en ontvanger te verhoogen met ingang van 1898 en respectievelijk te brengen op f 750, f 650 en f 200. Enkhuizen, 11 Augustus. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer W. Kramer met 269 van de 606 geldige stemmen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. Schild, die 243 en R. Zwaan, die 197 stemmen verkreeg. Houtrijk en Polanen, 11 Augustus. De 25-jarige vrouw die uit de Braak is opgehaald, vermoedeljjk eene dienstbode, is op de begraaf plaats te Haarlemmerliede ter aarde besteld. Krommenie, 11 Augustus. In deze gemeente waar Dr. Collard van Assendelft de praktjjk waarnam zal zich als arts vestigen de heer Scho o van Zaandam, die tevens een apotheek er op na zal houden, welke in deze gemeente ont breekt. Schiedam, 11 Augustus. Bij de gisteren ge houden verkiezing van een lid voor den gemeente raad in bet kiesdistrict I kwam een opgaaf in met den naam van den heer F. J. Smit (R. K.) zoodat deze benoemd werd verklaard. Twee korporaals der infanterie hebben Zon dag-avond den timmermansknecht H. Verheuvel te Amersfoort verradeljjk overvallen en met hun sabel hoogst ernstige wonden toegebracht. Men vreest dat verstandsverbjjstering het gevolg er van zal zijn. De moord die te Vlodrop (L.) is gepleegd moet zich volgenderwijze hebben toegedragen Zekere Joh, Mejjer, uit Efi'elt, oud 18 jaar, schoenmaker van beroep, was te Vlodrop in eene herberg aan het dansen met een meisje, met wie zekere Jos. Beckers, uit Vlodrop, oud 24 jaar, ook wilde dansen. Beide jongelieden kregen twist, waarbjj Beckers met een stok Joh. Meijer een slag op het hoofd gaf De stok, welke een scherpen ijzeren punt had, drong Meijer door den schedel in de hersenen. Ofschoon terstond geneeskundige hulp aan wezig was, is Meijer door het hevige bloedver lies den volgenden morgen overleden. De dader is onmiddellijk gevat. Het 4e escadron van het 3e Reg. Huzaren, dat thans onder bevel van den ritmeester T. E. M. van Lilaar garnizoen houdt te Amsterdam, keert 30 October a. s. naar 's-Gravenhage terug en zal alsdan worden vervangen door het 3e essadron van genoemd regiment onder bevel van den ritmeester L. G. baron van Boetzelaer. Te 's Gravenhage heeft gisteren- nacht omstreeks 12 uur een betooging plaats gehad voor de wo ning van deu Spaanschen Gezant bij ons Hof. Een troepje van 15 man, zich noemende anar chisten was daar aanwezig. Herhaalde malen klonk de kreet //leve de anarchie Door een agent der nachtpolitie werden de betoogers naar het commissariaat aan de Groen markt geleid, waar zjj hunne namen opgaven. Zij beweerden wel te hebben hooren schreeu wen //leve de anarchie!// maar niet te weten wie het uitriep. De oudste van den troep was 59, de jongste 23 jaar. Bjj de politie te Amsterdam vervoegde zich heden-ochtend een man, die opgaf pas uit de gevangenis te 's -Hertogenbosch te zjjn ontslagen, geen werk te kunnen vinden en om onder dak te komen gisieren avond tusschen Haarlem en Halfweg een 6jarigen jongen zoolang onder wa ter te hebben gehouden, dat hjj dood was. Door de recherche is hij naar Haarlem gebracht, en daar wees hij de plaats aan, waar hjj de mis daad zou hebben gepleegd. Bjj dregging werd hier echter niets gevonden, wel werd opgehaald op eenigen afstand verder het ljjk vau een 25- jarig meisje, dat een brief iu haar zak had, waarin zjj kennis gaf zich te willen verdrinken. Die brief was met zeer verdraaiden hand ge schreven. Er wordt in Haarlem wel vermist een jongen van 12 jaar. De justitie en politie doen streng onder zoek. (A. Rott. Ct.) Gisteren is te Bergen op Zoom eene net ge- kleede Antwerpsche dame gearresteerd, die val- J sche rijksdaalders in betaling gaf. Bjj verschil- lende winkeliers was haar dit reeds gelukt, maar de waardin in een koffiehuis waar ze vertering had gemaakt, merkte dat het geld valsch was, riep de politie te hulp en het da metje werd met nog 21 valsche rjjksdaalders ingerekend. Naar wjj vernemen zullen HH. MM. de Ko ninginnen hoogstwaarschijnlijk op 19 Augustus een gedeelte der wedrennen op Clingendaal bij wonen. Men schrjjtt uit Delft Om veel moeite en geld voor eene stemming te sparen; hadden liberalen, Christeljjk-Histori- schen eu Katholieken alhier besloten, geen can didatuur te stellen tegenover die van den heer mr. H. A. Van der Velde, te Loosduinen, die als anti-revolutionnair voor dit district zitting neemt in de nieuwe Tweede Kamer. Deze zou met algemeen goedvinden als eenige candidaat op de ljjst gebracht worden. Een 45tal kiezers evenwel hebben dit plan verijdeld door gisteren bij den Burgemeester aan te bieden de door hen onderteekende candi- daa'.stelling van den heer W. C. Corneüssen, alhier. De heer Cornelissen, die den zetel in de oude Kamer aan den heer Van der Velde zal betwisten, geniet in de kiezerswereld alhier, een ongekend algemeene reputatie. C. is uitdrager van beroep, maar is er ver kiezing, hetzij voorden gemeenteraad, de Twee de Kamer of de Provinciale Staten, de be roepsbezigheden moeten wjjken voor de behar tiging van gewichtiger belangen, en C. gaat stemmen werven. Hoe later op den dag, des te spraakzamer wordt hij en des te jjveriger is hjj in de weer. Of hij zich nu ook zal opmaken om zijn eigen verkiezing te bevorderen? Een ander zal het wel niet doen. De oude Kamer is goed en wel dood, zij behoeft alleen nog maar te worden begraven. Hier mag zoo'n ijverig stemmenwerver wel bij wezen Het zou een van de aardigste voorvallen zjjn, die men zich bij ons tegenwoordig kiesstelsel kan denken. De firma Tholen te Winschoten heeft zich j verplicht geacht de loonen voor een soort te maken sigaren te verlagen. Onnliddelljjk verzet 1 der sigarenmakers en een werkstaking is gevolgd. I De overkomst van een afgevaardigde van 't hoofdbestuur van denjjNed. internationalen si- garenmakersbond, te Amsterdam gevestigd, om I met de firma te onderhandelen, mocht niet ba ten. De firma weigerde het oude loon weer in 1 te voeren. Sedert geruimen tijd wordt in Twente eene nieuwe industrie met succes beoefend nl. het vervaardigen van turfkool. Deze brandstof bezit een hooger gehalte aan koolstof en een lager gehalte aan water dao turf nl. ïesp. 70.99°/o en 3.070/q tegen 46.030/0 en 17.040/0 De verbranding van 1 K.G. turf geeft eene hoeveelheid warmte voldoende om 3648 liters water 1 graad Celsius in temperatuur te doen stjjgen bij de turfkool is dit cjjfer 5641, zoodat turfkool in dit opzicht met steenkool gelijk te stellen is voor steenkool varieert dit ojjfer van 500070 0. Het vermoeden, dat de brand te Hasselt door spelende kinderen zou zijn veroorzaakt, is be waarheid twee kinderen van nog geen jaar hebben, spelende met lucifers den brand ver- oorzaaKt. Men rekent dat circa 400,000 pond hooi is verbrand. Een man en eene vrouw hebben zich bjj de petroleumpakhuizen te Arnhem in den Rjju ge worpen. De man werd gered, de vrouw verdronk. De brievenbesteller M. te Noord wijk die zoo als gemeld is, heimeljjk zijn standplaats had verlaten, vrouw en kind onverzorgd achterlaten de, is teruggekeerd. Een vleeschhouwer uit Harlingen kocht dezer dagen op de markt te Groningen een vette koe, en vervoerde die per spoor, doch toen de trein te HarliDgen aankwam, was wel het touw waar hij de koe aan vastgelegd had aanwezig, maar het beeBt was verdwenen en is tot nog toe miet terecht. Ook al ontevredenheid en nog wel van zeer ernatigen aard werd eergisteren-avond getoond in de strafgevangenis te Amsterdam, door de aldaar verbljjt houdende veroordeelden. Het College, van Regenten werd telephonisch bericht dat er een opstootje in de gevangenis was los gebroken, met verzoek om dadeljjk over te komen. Aan het verzoek werd weldra voldaan door de heeren Westerwoudt, pres.Boelaerdt, Royaards en Daniels, secr.terwijl ook de fun- geerende directeur van politie zich bjj hen ver voegde. Bjj aankomst in de gevangenis bleek dat on tevredenheid was ontstaan over het eten. De pot schafte dien dag boonen, en nu beweerden de logeergasten dat de boonen zuur waren, zoo dat zjj niet verkozen te eten. Een helsch lawaai was daarvan het gevolg. Met bankjes werd tegen de deur geslagen, zoodat de directeur eindelijk genoodzaakt is geweest, ander eten aan de ge vangenen te verschaffen. Of de heeren gevan genen toen biefstuk gehad hebben, wordt niet gezegd. Toen de commissie alzoo aankwam, was alles weer rustig, maar men denkt, dat het zich spoedig zal herhalen, zoodra de boonen weer worden voorgezet. Intusschen is gebleken, dat de qualiteit niets te wenschen overlaat. Bij het warme zomerweder wordt in de huis gezinnen veel kunstmineraal- of zoogenaamd spuitwater in syphons gebruikt. Bjj een familie te Amsterdam is het voorge komen, dat des nachts een dubbele syphon, die in een zijkamertje, dat 3ys meter hoog is, op den grond stond, in de lucht sprong. Het glas scheurde zeer geljjkmatig rondom denbodem af en vloog met den hevel als een granaat in het plafond, waarin het een gat boorde en in 't riet bleef zitten. Ware dit ongeluk gebeurd, op het oogenblik dat men zulk een dubbele syphon optilde om op tafel te zetten, dan zou wellicht de hand verbrjjzeld zjjn geworden. Het gebruik van dubbele syphons, welker wanden minder weer stand schjjnen te kunnen bieden aan de spanj ning van het koolzuur, is dus niet aan te be velen. Wat zullen die soldaten zoet worden. De Ver- eeniging van suikerfabrikanten in Duitschland heeft besloten dit jaar aan het ministerie van oorlog daar te lande tjjdens de manoeuvres gra tis eene hoeveelheid suiker te verschaffen voor een geheel regiment infanterie, ten einde een proef te kunnen nemen, in hoever dit voedings middeltot opwekking der spierkracht kan dienen. Hij wil koning worden. De jjdele intrigant, zoo wordt prins Ferdinand van Bulgarjje ge noemd, is op reis gegaan mei een staatkundig doel, hjj klopt overal aan, om den koningskroon machtig te worden. Of het hem den 14en ge lukken zal, zich als Koning te Roestjoek te laten uitroepen, is nog niet zeker. Pauselijke onderscheiding. Z. H. Paus Leo XIII heeft benoemd tot commandeur der Pius-orde met de groote ster, den heer Arthur Verhaegen te Gent. De heer Verhaegen heeft zich verdiens telijk gemaakt als Journalist in heeft behandelen der christeljjke sociale beweging. Moorddadige sport. Bjj een tandemrit van Brussel naar Njjvel zjjn twee deelnemers met hun tandem omver gevallen en terstond gedood. Valsche munters.. De Keulsche politie heeft wederom eene bende muntvervalschers ontdekt. Men vond bij het gezelschap, dat in een hotel te Keulen logeerde, 50.000 gulden aan in valsch Hollandsch papierengeld. Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad bjj een hordenren voor paarden toebehoorende aan offi cieren, die plaats had na affoop van de wieler- wedstrjjden om het kampioenschap van Rusland te Chodinska. Van de twaalf deelnemers zjjn er acht gevallen en zeven gekwetst. Men vreest voor het leven van enkelen. Zes paarden moes ten ter plaatse afgemaakt worden. De Vrijmetselarij te Lourdes. De Civtlta Cat- tolica bevat eene belangrijke onthulling. De Italiaausche en de Fransche vrjjmetselarij hadden samen eene behendige manoeuvre be dacht, om de wonderbare genezingen, te Lour des gewrocht, in discrediet te brengen en het publiek te doen gelooven, dat de genezingen, in het heiligdom verkregen, niets wonderbaars bevatten, maar alleen moeten worden geweten aan gevallen van suggestie. Een lid der sekte moest zich naar Lourdes

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2