N I E W E HbagSlaó voor tTSooró- on 3uuiè-3Collanè. Brusselsche Brieven. No 2765 Donderdag 26 Augustus 1897. 22ste Jaargang. BUITENLAND, Per 3 maanden voor Haarlem Yoor de overige in plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het buitenland Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt dagelijksbehalve Zon- en Feestdagen. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. /1.10 «1,40 «2,80 «0.03 Van 16 regels50 Cent. Elke regel meer71/9 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Redacteur-Uitgever, W. KüPPERS. Van omen Belgischen Correspondent XXII Aan den joDgsten optocht der socialisten te Brussel namen duizenden en duizenden mannen en vrouwen deel.jdn vastaaneen- gesloten gelederen trokken za gedurende twee uren lang voorbij, allen geschaard onder het roode vaandel hunner vereeni- ging, allen in de hand kleine roode vlag getjes dragende, met het opschriftWeg de bloedwet, of de gelijkbeduidende Fran- sche leuze: a bas l'impöt du Sang. De dames want vele vrouwen zagen er in hunne lichte zomertoiletjes, met hunne lichte parasols en met linten en bloemen getooide hoeden precies als dames uit de zoo verfoeide bourgeoisie uit hadden ioode linten om den hals, de mannen een roode bloem in 't knoopsgatde banieren der muziekkorpsen roode strikken en linten, in een woord: alles rood, rood, behalve de banier der meedoende progressisten, die blauw was. Hoeveel groote roode vaan dels er wel niet waren zou ik niet durven zeggen, maar er waren er honderden, want alle provincies waren door een groot aan tal vereenigingen vertegenwoordigd, die elk haar vaandel of vlag hadden. Op bree- de witte linnen strooken waren met roode letters allerlei spreuken, motto's, deviezen geschilderd, zooals: Weg met de bloedwet; Weg met de grenzen; Leve de gewapende natie; Voor de rijken is de vaderlandsliefde 1600 franken ivaardHet leger is de lijf wacht der bourgeoisieen dergelijke dingen meer. Een rij vergulde zuilen voorstellende de verhoudingen waarin de kosten van 's lands dienst tot elkander staan, en waaruit bleek dat het leger daarvan het meeste inslikt, nl. 60 millioen 's jaars, had nogal bp val. De stoet bevatte een twin tigtal muziekkorpsen die de Marseillaise en andere airs speelden en werd geopend door een twintigtal trommelslagers. Ik heb reeds gezegd dat het defileeren FEUILLETON. Beschuldigd. 67. {Vervolg.) Na nog lang over de zaak, die hunoe ge moederen zoozeer bezighield te hebben gespro ken, namen eindelijk de beide vrienden afscheid. De kapitein, vermoeid van de reis, sliep weldra in. Firmin echter kon de slaap niet vatten. Nog voor de dageraad aanbrak, wekte hjj zijn vriend. Arme kerel, sprak de kapitein, gij hebt een slechten nacht gehad, dat is u wel aan te zien. Ook ik heb in den tijd dat het toeval mij met dien schurk in aanraking bracht, veel ge leden. Thans echter vereenigen wij ons tot een gemeenschappelijk doel. Een onschuldige be vindt zich in de gevangenis, eene zieke blinde moeder wacht tevergeefs haren zoon, een zuster heeft den steun van haar broeder noodig. Kom 1 laat ons hun die hergeven, en wreken wij den markies. Gedurende den nacht had Firrain alles voor de reis gereed gemaakt en konden zij dus bjj het aanbreken van dag onmiddellijk vertrekken. Na een moeielijken tocht van twee dagen kwamen de beide ruiters uitgeput cn met het stof der prairieën bedekt, in Christiansa aan, en lieten zich de herberg, of het hotel van Wil liam Andson aanwijzen. Even als alle huizen in deze onherbergzame streek was het eigenlijk niet meer dan een groot blokhuis. Terwijl een stalknecht hunne paarden ver ruim twee uur duurde eu dat men in ge lederen van 6, 8 a 10 man liep, zoodat men hieruit eenigszins kan afleiden hoe veel personen aan deze manifestatie, die zeer ordelijk en bedaard was, deelnamen. De Peuple en andere socialistische bladen spreken van 100.000 a 110.000. Voor Gent alleen waren 10 extratreinen elk voor 1000 personen, wat dus voor Gent reeds op 10,000 reizigers wyst en dan is dat nog maar voor één stationhet Noorder station zal ook heel wat vervoerd hebben als men rekent dat Antwerpen, Leuven, Mechelen, en vooral Luik een groot con tingent voor den stoet hadden geleverd; verder nog Henegouwen, Namen, kortom, van alle kanten waren ze opgekomen, het minst uit de provincies Limburg en Luxem burg. Ik geloof derhalve niet al te zeer van de werkelijkheid af te wjjken als ik het aantal deelnemers op 40 a 50.000 schat. Men zegt: er waren zeer veel vrouwen by; de meesten kwamen mee om goed koop de Tentoonstelling te kunnen be zoeken, enz. enz. Al die «men zegt» moeten dienen om de beteekenis van de betooging te verkleinenmaar, eilieve, waarom? Ver liest het socialisme of het anti-militarisme in kracht omdat er vrouwen in den stoet waren? Ik, voor my, denk het tegenover gestelde. De vrouw, de moeder vooral, heeft de toekomst der maatschappij in hare macht, omdat hare lessen de eerste zyn die het kind ontvangt en die den meesten indruk maken. De kinderen door socialistische en derhalve ook byna altyd godsdienstlooze moeders opgevoed, zullen de hechtste steunpilaren van het socialisme zynzoolang de vrouw buiten het socialisme bleef was dit niet gevaarlijk, had het geen toekomst. Dat begrepen de vaders van de leer zeer goed en daarom was al hun streven er op gericht om de vrouw tot hun leer stelsels te brengen, om de vrouw in te lij ven in het groote leger der revolutie, en zij zyp daarin maar al te goed geslaagd. zorgde, traden zjj het gebouw binnen; waar een paar dienstboden, onder het opzicht van een groven, roodharigen kerel, bezig waren de gas ten te bedienen. Sommigen waren in lange, dikke mantels ge huld en hadden een grooten breedge randen vil ten hoed op, dit waren de buffeljagers. Anderen met zachte, lederen schoenen eu zoo sober mo- geljjk gekleed waren berervangers. Allen hielden zich onledig met het verorbe ren van hun eenvoudigen maaltijd, dezen staande, genen op de banken langs den muur en met den ijzeren schotel op de knieën. Firmin wenkte den waard, maakte zich aan hem bekend als de rentmeester van de familie de Montgerbois en i vroeg voor zich zei ven en zijn reisgenoot een afzonderlijke kamer. William Andson heette den heeren welkom en stelde zich geheel ter hunner beschikking, terwjjl hjj uit erkentelijkheid voor de eer, die zijn huis te beurt viel, verklaarde, hen zelf te zullen bedienen. Goed, goedsprak de kapitein, die het in zjjn belang achtte, den man voor zich te win nen, en na ons diner brengt ge een flesch van uwen besten whiskey op met drie glazen. Met drie glazen Ja, een voor den heer Firmin, een voor mjj en een voor u zei ven. Voor mij maar dat is te veel eer Wij hebben ernstige zaken met elkander te spreken, waarin ge ons van zeer veel dienst kunt zjjn en dus rekenen wij er op, dat ge onze uitnoodiging aanneemt. Daarop werd in het beste vertrek van den Vooral uit dat oogpunt gaf de betoo ging van Zondag veel te denken en mij dunkt dat de indruk niet gering is ge weest, want ook buiten de socialistische kringen zijn er duizenden en duizenden, ja ik geloof elke vader en elke moeder, die tegen de loting zyn. En zonder het geheele programma der socialisten te om helzen, zonder te dwepen met eene «ge wapende natie» zullen velen weer gezegd hebben: «ze hebben gelijk!» En juist om dat er in de socialistische eischen hier en daar een grond van billijkheid en recht vaardigheid verborgen is, sluiten velen, om dat ware, dat billijke, zich er bij aan, en eindigen met ze ten slotte allen tot de hunne te maken en geheel en al het roo de vaandel tot hun veldteeken te verkiezen. 'tls hier ook maar de eerste stap die het kost en die eerste stap wordt o zoo gemakkelijk gemaakt. Met de beteekenis van dat alles te ver bloemen wint men niets een struisvogel politiek heeft nooit iets goeds opgeleverd. België. Koning Leopold heeft aan den Duit- schen Keizer een verzoek gericht om naar Brussel te komen. Over het tijdstip van het bezoek wordt op het oogenblik tusschen de hoven van Berlijn en Brussel onderhandeld. Voor het geval, dat de Keizer niet naar Brussel wenscht te komen, zou men als plaats van samenkomst Spa op het oog hebben. De Regeering heeft reeds maatregelen geno men voor de oflicieele ontvangst te Brussel en voor eene schitterende versiering van het Quartier Lèopold. Den officieren, wier regimenten by gelegenheid van het bezoek voor dienst in aanmerking komen, is last gegeven, zich ten spoedigste nieuwe uni formen aan te schaffen. Engeland. Zondag-namiddag hielden de anarchisten te Londen eene vergadering waarin zy hun theoriën verkondigden. huize voor onze reizigers de tafel aangericht. Zoodra zjj de kamer binnentraden, wierp de kapitein, (eene gewoonte, die iedereen, die veel in den vreemde reist, zich onwillekeurig eigen maakt) een onderzoekenden blik om zich heen. Eensklaps uitte hij een kreet. Aan den muur hing een reclame-biljet, in het midden waarvan een portret, voorstellende eene vrouw in een lang wit gewaad, loshangende haren, en de gevouwen handen ten hemel ge heven. Op een ander gedeelte van het biljet ver toonde zich dezi lfde beeltenis, thans echter in eene andere houding. In de hand hield zij een dolk, waarmede zij zich tegen een denkbeeldi- gen vijand verdedigde. Het teruggeworpen ge waad liet den ontblooten arm vrij, door welken een groote naald was gestoken, zonder dat een enkele bloeddruppel zichtbaar was. Vervolgens zag men nog een portret van een man, deftig in het zwart gekleed, met een ernstig gelaat, de oogen strak op een punt gericht, den arm dreigend opgeheven, en aan zijne voeten de vrouw in uet witte kleed. Daarop volgde eene andere voorstelling, zoo stijf als een lijk lag de vrouw uitgestrekt op de leuning van twee, op zekeren afstand van elkander geplaatste stoelen, zooda nig, dat ze met de voeten op de eene, en met den hals op de andere leuning rustte. Eindelijk het opschrift in groote letters: //Heden avondgroote voorstelling. Physische en Mechanische reproductiën, door den beroem den Professor BOSCO, bijgenaamd Doctor Satan, en Mademoiselle EUGENIE van de Faculteit te Parjjs. Zy hadden er niet op gerekend, dat ook andere menschen er een beginsel op na houden, want toen de anarchisten uit hun vergaderlokaal kwamen, werden zij omsin geld door 3 a 4-honderd personen, die hen uitjouwden. Er werd hevig gevochten, tot de politie tusschenbeide kwam. Aan de werkstaking der machine-arbei ders in Engeland nemen nog 45000 per sonen deel. Zij helpen de industrie naar elders verhuizen, om straks zonder werk op straat te staan. Turkije. Behalve de reeds vermelde bommenwer pers zyn te Konstantinopel nog ruim 200 Armeniërs gevangen genomen, onder welke veel vrouwen, allen verdacht in betrekking te staan tot de gepleegde aanslagen. Amerika. Te New-Orleans heeft een neger onlangs bekend, dat hij de pleger is van een moord op een Spanjaard, voor welke misdaad in- dertyd eenige Italianen, die men er van verdacht, door eene volksmenigte werden gelyncht, hetgeen aan de Regeering der Vereenigde Staten ongeveer een millioen schadevergoeding kostte. Rusland. Volgens de volkstelling op 31 December 1896 heeft het Czarenrijk eene bevolking van 129,211,863 inwoners. De telling van 1885 gaf het cyfer van 108,819,332, eene gemiddelde toename dus van 2 millioen zielen per jaar. Europeesch-Rusland wordt thans bewoond door 94,188,750 zielen. De meest bevolkte Russische steden volgen elkander in deze orde opPeters burg met 1.267,028 inwoners, Moskou met 488,610, Warschau met 614,752, Odessa met 404,651, Lodzi (in Polen) met 314,780, Riga met 282,943 en Kiew met 248,750 inwoners. Socialistisch. Gelijk bekend is, zijn de socialisten sedert een viertal jaren meester van de stad Roubaix, in Frankrijk. De burgemeester heeft zyn neef aangesteld tot bewaarder van het stedelijk gebouw. De oom van den wethouder Desobry is concierge aan het college. De oudste zoon van den wethouder Lepers Sprakeloos had de kapitein gedurende eenige minuten op deze schreeuwende reclame gestaard, en eindeljjk sprong hij met een luiden kreet op,greep Firmin bij een armen riep Zie zie! Bosco, Eugenie. Firmin begreep hem niet. Maar zie dan toch Bosco dat is de schurk! en daarop het portret dichterbjj en met meer aandacht beschouwend Zeker, hij is het, er valt niet meer aan te twijfelen, de teekening is wel niet fjjn, maar de gelijkenis is sprekend. Hij is het, Bosco, de moordenaar van den ongelukkigen Hippolyte Lochard, bijgenaamd Torgniole het is dezelfde kop als de photografie in het dossier van Ja- rilot. En deze hier, is... Miss KettyHet zyn de portretten van den man die zich te Parijs uitgeeft voor den markies Gaston de Montger bois, en van het meisje, dat hjj zijne zuster noemt. O, die ellendelingendadelijk naar Parijs telegrapheeren, om hem te laten aanhouden, riep Firmin. Bedaar, bedaar antwoordde de kapitein. O, wat zou die goede Jarilot vreemd opkij ken, als hjj ons kon zien, mij, dien hjj altyd van te veel voortvarendheid beschuldigt, mijn makker tot kalmte te zien aanmanen. Wordt vervoegd.) HliRLEHSCHI C0GR4HT. ABONNEMENTSPRIJS AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 1