BINNENLAND. Koloniën. Het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. de schoonmoeder van Europa weljeens genoemd in den kring barer familie leden huiselijk, doch schitterend gevierd. A.an het fee3t namen deel Prins en Prinses van Wales met Prinses Vic toria, Prins en Prinses Fri edri ch von Schaumburg, de Keizerin-weduwe van Rusland met Grootvorst MichaelAlex- androvitsch en Grootvorstin 01 ga Alexandrowna, Prinses Hilda von A nha 11, Prins Jan van Orleans en de pas gehuwde Prins Carl en Prinses Ingeborg van Zweden. Turkije. Een der Engelsche oorlogsschepen, voor Konstantinopel gestationneerd, de Ymogen is, terwijl het met den Britschen Gezant aan boord een tochtje maakte in de Zee van Marmora, bij San Stefano op eene zandbank geloopen, waar het nog vast zit. Of de Turken daar pret van hebben! De Sultan, wien dit eene eigenaardige ge waarwording moet geven, zond sleepbooten om te assisteeren bij het afbrengen, wat tot nu toe niet gelukte. Onze troepen op Atjeh hebben weer een warmen dag gehad. Zij werden den 7n September, dus eergisteren, met den vijand slaags. Eene patrouille van Lepong had drie klewangaanvallen te verduren in de nabjjheid van Damtish. Eene compagnie uit Lepong kwam te hulp. Gedood werden 6 minderen; gewond luitenant van Mou- rik en 12 minderen. De Engelsche gezant te Konstantinopel heeft een voorstel ingedieed tot het vormen van eene Internationale Commissie van zes personeD, een van elke groote Mogendheid, om toezicht te houden op de Grieksche bronnen van inkomsten. Deze commissie zou tot taak hebben te zor gen, dat de oude leeningeu zoowel als de leening voor de oorlogsschatting behoorlijk worden af betaald. Met de totstandkoming van deze commissie zou dan dadelijk Tbessalië door de Turken worden ontruimd. De Ambassadeurs te Konstantinopel met de vredes-onderhandelingen belast, hebbe j hun Regeeringen om instructiën verzocht. Dit voorstel moet een gevolg zijn van een wenk door Rusland aan Engeland gegeveD, dat de verantwoordelijkheid wordt geweten van het slepen der onderhandelingen. De Atheensche Akropolis bevat een hoofd artikel, waarin de Grieksche Regeering duideljjk wordt gemaakt, dat iedere hoop op het verkre gen van de gelden voor de oorlogsschatting noodig, zonder dat de oude schuldeischers wor den tevreden gesteld, moet worden opgegeven. Het blad meent, dat de Regeering niet beter doen kan, dan zich met de Mogendheden te verstaan, en dezen op duidelijke en onomwonden wijze den financieelen toestand bloot te leggen; dan zullen de Mogendheden zich beijveren eene regeling van de betaling der schatting te verkrijgen, waarbij met de middelen vaD Griekenland re kening gehouden wordt. De Voss. Ztg. wijst er op, dat de Akropolis beschouwd kan worden als de politieke baro meter, waarop men dagelijks de stemming in de Grieksche regeeriDgskringen kan aflezen. Hetgeen dit blad thans aanvoert is dus voor het Duitsche blad het bewijs, dat de Grieksche Rt- geering, ouder den invloed van Engeland, tc t toegeven in de fmancieele quaestie bereid is Het wordt ook meer dan tijd, dat Grieken land door rondborstig zijn berooiden boedel te laten beheeren een einde maakt aan den onhoul- baren toestand. De Turken zijn zeer lankmoedig, zij eischen, waartoe zij volkomen gerechtigd zijn, n.l. eenigen waarborg, dat hun de oorlogsschat ting, die niet te hoog is, zal worden betaald. Onze Kiesvereenigingen. Wie meent, dat het een eerepostje is met de leiding eener Kiesvereeni- ging te zijn belast, vergist zich. Het is een werk geworden van wijden omvang, dat aanzienlijke otters vraagt van al degenen die er zich dege lijk mede bezighouden. Dat werk eischt in onzen socialen hervormingstijd sterke zenuwen, een helderen en onbevangen blik in de politiek der toekomst en boven alles groote toewijding en offervaardigheid Hebben wij een nederlaag achter den rug, zijn bij de afgeloopen verkiezingen fouten be gaan, fouten in de aanwijzing der personen, fouten van eene te langzame en niet voldoende organi satie, fouten van welken aard ook, dan is het de taak der Kiesvereenigingen om met kracht zich te wapenen voor den komenden strijd. Het maken van propaganda van hen die met de leiding zijn belas', mag geen oogenblik worden verzuimd. Maar onder dat alles mag de vrij heid niet worden geschaad. Het vormen van een Centraal Comité van Kiesvereenigingen om onderlinge besprekingen te houden, juichen wj; toe, omdat dan in bree- de lijnen kan worden vastgesteld de bevorde ring der eenheid, hoog noodig om bijeen ver kiezingstijd de overwinning te behalen, gedach tig de gulden spreuk: Eendracht maakt Macht. Die eendracht te bevorderen moet ons doel zijn. Wat lachen ze ons toe die heerlijke Katholie ken-dagen in Duitschland! Wat al een kracht gaat van zoo'n bijeenkomst uit. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden Oelober, November of December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Groningen en te Arnhem. Zij die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, jworden uitgenoodigd daarvan voor 1 October e. k. schriftelijke opgave te doen. Zij die te Groningen wenschen geëxamineerd te worden, behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Friesland en Groningen, dr. C h. H. Ali C o h e d, te Groningen, en zij die Arnhem verkiezen, tot den inspecteur voor het genees kundig Staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, dr. A. E. P o s t, te Arnhem, met overlegging van een extract uit de registers van den bur gerlijken stand, waaruit blijkt dat zij den leef tijd van achttien jaren hebben bereikt. (St. Ct.) Zandvoort, 8 September. Door den heer Kuinders, te Amsterdam is aan den Raad dezer gemeente verzocht, de concessie-aanvrage van de heeren Yan den Arend en Van der Steur te Haarlem, voor den aanleg van ecu electrische tram naar die gemeente, aan te houden tot Januaii. De Raad heeft besloten, over dit verzoek in eene volgende vergadering te spreken en te beslissen. Beverwijk, 8 September De rekening en verantwoording dezer gemeeDte is voorloopig vastgesteld in ontvang f102,842,28, in uitgaat f97 953,15, saldo f4889,13. Die van het Burg. Armbestuur in ontvangst f 1273,60 in uitgaaf f 1349,19, tekort dus f75,56. Heemstede, 8 September. In de gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is de heer H. Peeperkorn tot wethouler en tot ambtenaar van den Burgerlijken stand her benoemd. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur zjjn benoemd de heeren: J. v. d. Berg, H. v. Wickevoort Crommelin en jhr. mr. J. P. A. Te ding van Berkhout. De gemeente-begrooting sluit in ontvang sten en uitgaven tot een bedrag van f 34 855,14ys en die van het Burgerlijk Armbestuur tot een bedrag van f 5 782,27 i/j. Haarlemmermeer, 8 September. De reke ning en verantwoording der gemeente, dienst 1896 in den Raad behandeld, sluit in ontvangst met f 86,024,69 en in uitgaaf met f 83.633,53 dus een batig saldo van f2391 16. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur had in ontvangst fll.424.38Yg en in uitgaaf f ll,196,45i/s batig saldo f227.93. Purmerend, 8 September. Op voorstel van het Dag. Best. heeft de Gemeenteraad besloten, een adres aan H. M. de Koningin-Regentes te richten, tot opheffing der dienstdoende schutte rij alhier. Redenen tot dit besluit zijn, de ver minderde opbrengst der personeele belasting van ongeveer f1600, terwijl de schutterij eene uit gaaf vordert van f800 'sjaars. Delft, 8 September. Aan het Internationaal coöperatief Congres alhier te houden zullen ook dames deelnemen. Er zal zelfs een dames-comité gevormd worden, dat zich in het bijzonder met de ontvangst van de Congresleden zal belasten. Spaarndam, 8 September. Iu de gehouden Raadszitting is tot wethouder benoemd, de heer C. Prins. Haarlemmerliede Spaarnwoude, 8 Sep tember. De rekening en verantwoording dezer gemeente, dienst 1896 is vastgesteld in ontvang op f22 876,54 en in uitgaaf op f 22 840,22, dus met een batig saldo van f 36,32. De heer B. P. Vink is herbenoemd tot wet houder en ambtenaar van den Burgerleken stand. Twee onderwijzers met hoofdacten die het ka rig salaris genieten van f500,en f 650, hebben verhooging gevraagd. Burg. en Weta. zullen daaromtrent advies hebben uit te brengen. Onder voorgeven van niet meer in het onder houd van zijn vrouw en zes kinderen te kunnen voorzien, heeft een werkman aan de Ned. Olie- fabriek te Delft zijn ontslag genomen. Hij ver diende f 13 per week, nam de door hem ge storte. gelden voor pensioen (f 300) in ontvangst en vertrok, vrouw en kinderen in behoeftige om standigheden achterlatende. Men moet het volk maar het hoofd op hol brengen, dan zullen in de toekomst zich nog wel meer zulke gevalletjes voordoen. Aan het strand te Scheveningen is gisteren een partij battings, behoorende tot een deklading aangespoeld. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht, J. J. B., arbeider te Kerkrade, een der vermoe delijke naders van de mishandeling met doode- iijken afloop, gepleegd op den herbergier J. J. Jongen aldaar. De beide andere vermoedelijke medeplichtigen zijn voortvluchtig. Men bericht aan de Nieuwe Rott. Courant-, In October 1895 werd de postdirecteur te IJmuiden, de heer Massink, bestolen voor een som van goed f2600. Politie en justitie stelden een onderzoek in, doch hoe scherp ook geleid, niets kwam aan het licht. Nu echter, bjjna twee jaar later, schijnt men den dader op het spoor te zjjn. En alweer is het „la femme» die de aanleiding tot de ontdekking belooft te woiden. De zoon van den heer M. gaf zich geruiman tijd af met eene juffer, werd vader en stond op het punt dit voor de tweede maal te worden, doch daar zjjn liofde voor de vrouw verdwenen sehjjnt, heeft hjj haar de bons gegeven. En nu heelt de juffer aan de justitie dingen verteld, die er op schjjnen te wijzen dat haar minnaar niet vreemd is aan het in 1895 gebeurde. Gebleken is reeds dat hij groote verteringen heeft gemaakt, verteringen, die van zjjn salaris ad f 80 niet te maken vielen. Zoo heeft hij in dertijd met zijne geliefde een reisje naar Duitsch land ondernomen, dat tien dagen duurde. In het medegedeelde heeft de justitie aanlei ding gevonden de gevangenneming van deu jon gen M. aan den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam te gelasten, en heden reeds wordt de instructie te Haarlem geopend. Ook de juffer is opgeroepen. Bij sententie van het Hoog-Militair Gerechts hof, is een wachtmeester bjj het 3e regiment huzaren veroordeeld tot een maand gevangenis straf met terugbrenging tot den stand van soldaat, wegens mishandeling van een minderen in rang. Bedoelde wachtmeester werd destijds door den krijgsraad vrijgesproken, alhoewel de auditeur militair tot veroordeeling had geconcludeerd. Voor de Rechtbank te Amsterdam hebben zich twee opperlieden te verantwoorden gehad, die werkzaam geweest zjjn bij den aanbouw van graansilo's aan de Houtmanskade aldaar, aan welk werk werkstaking geweest is. Ean ander opperman wilde daaraan niet meedoen. Hjj nam een gedeelte van het werk der beide anderen op, en toen zij hem sommeerden aau zjjn ,eigen werk te blijven en hjj dat niet doen wilde, gin gen zjj hem te Ijjf. Beiden ontkenden geslagen en geschopt te hebben. Van den een is de schuld vrjj wel aangetoond. Het O. M. vroeg een ge vangenisstraf van vier maanden. De Dordtrechtsche T entoonstelling behoort tot het verleden. Dinsdag-avond werd zij met eenige feesteljjkheden gesloten. In eene bjjeenkomst van het hoofdbestuur en de leden van Vak en Kunst met het uitvoerend comité werd door den voorzitterden heer Zoethout, hulde gebracht aan den voorzitter van het uitvoerend comité, den heer Van Braam Houckgeest, wien als souvenir een fraai gegra veerde kristallen beker werd overhandigd, De heer Mr. J. C. Overvoorde bood aan Vak en Kunst eene medaille aan, welke aan haar vaandel zal gehecht worden. Op //Oua-Dordt» werd de avond besloten met een komischen //begrafenis-optocht," met reclame-wagen, enz. Te elf uren nadat nog verschillende toe spraken waren gewisseld verklaarde de heer Van Braam Houckgeest de Tentoonstelling voor goed gesloten. De voorziter van den Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfare-corpsen in Noord-Holland, de heer J. P. Groot te Purmerend, heeft als zoodanig zjjn ontslag genomen. Van 4 tot en met 8 October zal het te Weesp kermis zjjn. Door Burg. en Weth. wordt eene openbare inschrijving geopend op 15 September e. k. ter verpachting van standplaatsen voor draaimolens, stoom-carousels, kermistenten enz In het Zevenbergsch Advertentieblad las men voor eenigen tjjd de navolgende annonce: Pretensie te koop op J P te O groot f 44 05 (zegge vier-en-veertig gulden en vijf cent). Te bevragen bjj Jan van Iserloo, 164 Gerard Doustraat, Amsterdam. Ondanks beleefd en daarna dringend verzoek van den heer G. Sneep, uitgever van boven genoemd blad, werden door Van Iserloo de advertentiekosten ad f 0.70 onbetaald gelaten, zoodat de heer Sneep op zijn beurt laatstleden Zaterdag de navolgende advertentie plaatste Prentensie te koop op Jan van Iserloo, 164 Gerard Doustraat, Amsterdam, groot f 0.70 (zegge zeventig cent.) Te bevragen bjj G. Sneep, te Zevenbergen. De veldwachter Van Essen te Bennebroek heeft een fraai gespikkeld veulen opgevangen en onder dak gebracht, hopende dat de eigenaar zich zou aanmel len, doch niemand is op ko men dagen. Tot de rechthebbende komt, wordt het van gemeentewege gestald en gevoed. Tot archivaris der stad Edam is benoemd de heer W. Kernkamp. Door een ontslagen machinist der 's Graven- haagsi.'he stoombootreederij is gisterennacht eene laffe daad gepleegd, hij heeft de machinekamer van een der te Delft liggende booten openge- brokjn. Uit wrsak heeft de man den ketel la ten leegloopen, peilglas gebroken en meer schade aangericht, zoodat de boot niet voor des namid dags 4 uur kon varen. In de te Helder gehouden Gemeenteraadszit ting werd besloten sollicitanten op te roepen voor de betrekking van gemeente-geneesheer en f 400 beschikbaar te stellen voor het ontwerpen van een gedetailleerd plan voor de verbetering van het Heldersche kanaal. De directie der Hollandsche spoorwegmaat- schappjj heeft op een door de voornaamste fa brikanten, handelaars enz. te Alkmaar ondertee kend, aan haar gericht adres, om uitbreiding der dienstregeling, voor zoover betreft het tra ject Den HelderAmsterdamHaarlem, afwjj- zend beschikt, ouder mededeeling dat eerst dan wellicht enkele treinen zullen worden ingevoegd, als de lijn AlkmaarHoorn voltooid zal zjjn. Bjj de aanbesteding vanwege de Holl. Spoor weg-Maatschappij voor de tijdelijke spoorweg verbinding naar de V isscliershaven te IJmuiden (raming f 90.000), was van de 17 inschrjj ringen de laagste van den heer A. Terwindt te Utrecht, voor f 78,566. Aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amster dam heeft zich gemeld een matroos 3e kl.,die veer tien dagen geleden te Edinburg was gedeserteerd van Hr. Ms. oorlogsstoomscbip Bonaire. Tegen 38 deelnemers aan het opstootje injde cellulaire gevangenis aan den Amstelveenschen weg bjj Amsterdam, is een vervolging ingesïeld, wegens 't vernielen van Rijksgoederen. Te Groningen hebben twee jongens van 7 jaar een hooiberg van den heer H. Vos moed willig in brand gestoken, zoodat er niets van overgebleven is. Wij vernemen uit Maastricht dat aldaar Het bericht van Be Tijd als zou Dr. van Kleef ont slag hebben aangevraagd, als eerste geneesheer van het gesticht Calvaiiënberg, wordt tegen ge sproken. Ook het Dagblad van Maastricht spreekt ten stelligste het bericht tegen. Dr. Van Kleef blijft voor het Gesticht behouden. De Koning van 8iam verlaat heden voormid dag met zijn gevolg ons land. Hjj begeeft zich met een extra trein naar Brussel. Te Zaandam heeft gisteren in den gemeente raad de waarnemend voorzitter, de heer P. La- tenstein, medegedeeld de ontvangst van de toegezegde gouden medaille, welke, als blijven de herinnering aan de gehouden Czaar Peter feesten, op het gemeentehuis zal bewaard worden. Het opschrift in het Russisch luidt, vertaald „Genadelijk vereerd door Z. M. den Keiter aller Ruslanden, Nicolaas II, aan de stad Zaan dam, ter herinnering aan de viering van het 200-jarig jubileum van het verbljjt van Czaar Peter den Groote te Zaandam.» Deze mededee ling werd door den Raad, op verzoek van den voorzitter, ter wille van de etiquette, staande aangehoord en toegejuicht. De voorzitter voegde er aan toe, dat het du- gel jjksch bestuur reeds eenige waardeerende woor en van dank aan den Keizer had gericht. Volksliefde. De socialistische bakkerijen te Brussel die zeer rjjk zjjn, hadden, toen de granen in de hoogte gingen hun pakhuizen vol granen. In plaats van het brood toen niet direct te verhoogen, want die granen waren voor gerin gen prjjs i gekocht, sloegen zij onmiddellijk het brood op. De arme meuschen werden het eerst door de vrienden van het volk, verplicht duur brood te eten. Paus en Sultan. De Zieke Man, ook door den Engelschee staatsman den heer Gladstone, den grootsten moordenaar van Europa genoemd. Sultan Abdul-Hamid, heeft zich volgens den correspondent van Daily News tot Paus Leo XIII gewend. In een eigenhandig schrjjven be richt de Sultan, dat het sluiten van den vrede tusschen Tuikjje en Griekenland spoedig kan verwacht worden. Een voornaam stel jagers. Keizer Wilhelm en koning Albert van Saksen zullen in het begin van October met keizer Franz Joseph in Stier marken gaan jagen op grof wild. Gemzen. Het gevaar dat de gemzen in Zwit serland uit zullen sterven, sehjjnt nog niet zoo heel groot te zjjn. Het streng verbod van de gemzenjacht in vele streken heeft het gewenschte gevolg gehad. Op de Bödmeren, Silbern en Glattalp in Schwyz zjjn de gemzen zelfs zoo sterk toegenomen, dat de kantonale regeering aan een houtvester en eenige jagers uit het kan ton last hepft gegeven zeventig of tachiig stuks dood te schieten. De boeren en alpenweiders hadden nameljjk geklaagd over schade aan het gewas. Eenige jagers uit Glarus en Luzern had den ook graag mee gejaagd, maar de regeering van Schwyz weigerde hun verlof te geveD. Eene bloedige vechtpartij. Op Chios is eene vechtpartij geweest tusschen christeljjke en ma- homedaansche uitgewekenen van Kreta. Er vielen verscheiden dooden. De orde is nu her steld. Een wolvenplaag. De overstroomingen die in den laatsten tjjd in Roemenië plaats hadden, hebben de wolven uit de laag gelegen moerassen verjaagd, zoodat deze dieren zich nu in grooten getale in de bergen van de Dobrudscha op houden. Nabij de stad Kustendje werden 60 schapen door de wolven gestolen en in een der' dor pen zjjn drie kinderen aangevallen, Niettegen staande de Roemeensche regeering een som gelds betaalt voor eiken wolvenkop die aangebracht woidt, nemen de wolven in Roemenië sterk toe. Er is in het Roemeensch een spreekwoord dat zegt: De wolven gaan den Russen vooraf! Een slachtoffer der mode. Te Dagenham in Engeland is weer eene jonge vrouw het slacht offer geworden van petroleum-haarwater. Toen zjj eej kaars uitblies vloog het haar in brand en werd zij ernstig gewond. Socialist-Magistraat. Te Stotteville, bjj Bouaan, heeft de burgemeester, Carlier geheeten, een socialist, twee ingezetenen een pak slaag gege ven en hen op den koop toe gevangen gezet. Tegen deze zonderlinge rechtspleging dienden beide burgers eene aanklacht in, en de recht bank veroordeelde Carlier tot 100 fr. boete. Na dit vonnis kon Carlier geen burgemeester bljjven, zoodat de prefect hem uit zjjn am. t ontzet en een er schepenen tot waarnemend bur gemeester heeft aangenomen. Verongelukt. De Gazette de Lausanne bevat bijzonderheden omtrent het ongeluk op de Mont- Pleureux. De verongelukten wilden den top La Salle van Liappey bestijgen. De troep bestond uit 8 personen: een gids en drie gymnasiasten gingen vooruit, terwijl de predikant Gouin, de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2