BINNENLAND, Duitschland. Italië. Het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN*. Diefstallen. Volgens berichten uit Berlijn is de Ge malin van keizer Wilhelm nog steeds aan het sukkelen. Hare Majesteit is de laatste ziekte nog niet te boven, vooral hare ze nuwen hebben veel geleden. Om weer op haar verhaal te komen, zal zij waarschijn - lijk van het voorjaar den Keizer vergezel len op een kruistocht in de Middellandsche Zee Zij wil ook erg graag met den Keizer mede naar Jeruzalem dm daar dezen herfst de nieuwe Duitsche heriuneringskerk te gaan inwijden. In Jeruzalem schijnen al toebereidselen getroffen te worden voor hun ontvangst. Er worden straten hersteld en er is last gegeven ook de wegen van Jeruzalem naar Bethlehem, Jaffa en Jericho te verbeteren De tegenwoordige gouverneur van Jeruza lem zal, volgens denzelfden correspondent, in den herfst plaats maken voor Taufik P a c h a, den derden secretaris van den Sul tan, die vloeiend Duitsch moet spreken. Het is de Italiaansche rooverstaat die ons de afschuwwekkendste schanddaden te aanschouwen geeft. Heerscht in het land waarover een gekroonde kerkvervolger den scepter zwaait, bittere armoede en el lende onder de bevolking, dan worden ook daar de laagste misdaden bedreven. Wij willen niet zeggen, dat buiten Italië geen kwaad wordt gedaan, dat zij verre, maar wij willen er wel op wijzen, dat Italië het land is waar meer dan elders de boosdoen- ders op elk gebied het meest van zich doen hooren. Nu heeft zich weer te Livorno een mon ster onder de menschen vertoond Het is een zekere Catelaini, die daar als be diende in eene stokerij werkzaam was en zjjne 35-jarige vrouw en zijn 6-jarig zoontje op de afschuwwekkendste wijze vermoord, in stukken gesneden, en in een koffer heeft gepakt. Hg liet den koffer staan, sloot de deur, ging naar San Pietro, bij Florence, waar hij vergif innam en in de Arno sprong. Men haalde hem uit het water, doch hij stierf na weinige oogenblikken. Toen wist men nog niets van den dub belen moord, dien hij bedreven ha'd. De politie heeft eerst later, toen de buren klaagden, de deur doen openen van zijne woning. Een bekeerling. Prinses Clementine, -de moeder van prins Ferdinand van Bulgarije die te Wee- nen verbljjf houdt, was ernstig ongesteld. Die gebeurtenis heeft den Coburgsr de gele genheid versohaft weder in genade door keizer Frans Jozef te worden aangenomen. Door van zijn zoon een afvallige te hebben gemaakt en zijn houding tegen de Oostenrijksehe Staat kunde, wilde de Keizer hem niet meer ont vangen. In goed ingelichte kringen wordt verteld dat den Vorst op ondubbelzinnige wijze aan het verstand werd gebracht dat het optreden der tegenwoordige Bulgaarsche Regeering als on dankbaarheid jegens Oostenrijk wordt opgevat en dat in 's Vorsten wensch om door den Kei zer ontvangen te worden een bewijs ziet dat de Vorst en zijn Regeering dit hebben ingezien en in de toekomst willen goed maken, wat zjj in de laatste jaren met ontkenning van de Oos tenrijksehe Staatkunde en van de waarachtige belangen van Bulgarije hebben misdreven. De Bulgaarsche Regeericg moet ernaar streven Oos- tenrijksch wantrouwen te doen ophouden. Inderdaad beloofde vorst Ferdinand voortaan beter te zullen oppassen. Voor de audiëntie bjj den Keizer had de Vorst herhaaldelijk besprekingen met den Mi nister van Buitenlandsche Zaken graaf G o 1 u- schowski. Men beschouwt algemeen, dat keizer Frans Jozef, die als een goedhartig man bekend staat, prins Ferdinand op verlangen zjjner zieke moeder weder in genade heeft aangenomen. Cavallotti. Deze Italiaansche republikein die in een duel is gevallen, was is 1842 te Milaan geboren. Reeds op 18-jarigen leeftijd wierp hij zich als schrijver en garibaldist in den strijd. Meermalen maakte hij kennis met de gevangenis wegens zijn revolutionnaire geschriften. Hij behoorde niet bepaald tot de socialistische partij. Tot Afgevaardigde gekozen bewoog hij zich tusscheu de republikeinen, radicalen en sociaal- democraten. Toen zijn lijk door de straten van Rome naar het station werd vervoerd om te Milaan te wor den begraven, waren de winkels langs den ai te leggen weg gesloten. Voor de ljjkkoets gingen een detachement politie en een bataljon infanterie met muziek en omfloerst vaandel. De koets was geheel met kransen omhangen, waaronder een bronzen krans van de Kamer. De lijkkist was bedekt met het roode hemd der Garibaldianen eu ter weers zijden gingen rood hemden in hun beteekenis- volle dracht. Als slippendragers gingen naast de koets Menotti Garibaldi, de burgemees ter van Rome, een afgevaardigde, een senator en de voorzitter der Kamer, de heer Biancheri- Onmiddellijk achter hei lijk volgden de Ministers. Tal van deputaties met vaandels, waaronder vele socialistische eu zelfs anarchistische ver- eenigingen sloten den stoet. Op het Stationsplein werden redevoeringen gehouden, door republikeinen, socialisten en anarchisten, den vermoorde 'hulde brengende als strijder voor vrijheid,'gerechtigheid en waar heid. Een diepen indruk heeft de duelmoord, op Cavallotti gepleegd, teweeg gebracht. Niet minder dan drie duizend telegrammen van deel neming wedden ontvangen en de sociaal-demo craten hebben in de Italiaansche Kamer van Afgevaardigden een ontwerp ingediend tegen het duel. Een waardig monument. Voor den dikwijls verguisden en door som migen niet gewilden, maar des te edeler kamp vechter in de katholieke pers, den alom bekenden redacteur van de ünivers, wijlen LouisVeuil- lot, zal door het Fransche volk een gedenktee- ken worden opgericht. Louis Veuillot was een vurig en onver schrokken Journalist. Hij noemde de dingen zoo ze waren met kinderlijke liefde voor de Kerk en haar opperhoofd, den Paus van Rome. Zeer dikwijls had V e u i 11 o t een zwaren strjjd te strjjden maar het oog naar Rome gericht wist hij over zij'u belagers te triomfeeren. Met zijn welversneden en niet minder scherpe pen heeft V euillot der Kerk groote dien sten bewezen. Het gedenkteeken zal dan ook geplaatst worden in de Kerk van het H. Hart te Parijs, op de plek, die Z. Em. kardinaal G u i b e r t en vervolgens Z. Em. kardinaal Richard er voor hebben aangewezen. Het optreden van Rusland tegenover China en de eisch door de Regeering te St. Peters burg aan die te Peking gesteld, hebben de droo- rnerige Europeesche Kabinetten wakker geschud. De Kretasche quaestie met trage gezichten en nietsdoende handen aangeraakt is weer op eens van het politiek schaakbord geschoven en alle oogeD en handelingen zijn op China gericht. Rusland heeft een zet gedaan die vooral En geland heeft verontrust. De Daily Chronicle ziet dan ook terecht in Rusland's optreden het begin van eene verdeeling van het Chineesche Rijk, en wenscht dat Engeland zal trachten het dal van deu Yang-Tse-Kiang te verkrijgen. Heeft Engeland dit dal in zjjn macht, dan, zegt het blad. kan Rusland de oplossing van zijn probleem in het Noorden worden overgelaten. Het blad gelooft, dat in Engeland de stemming veld wint, dat eene nauwere aaneensluiting moet plaats hebben tusschen de beide groote factoren der Europeesche staatkunde de Engelsche vloot en het Duitsche leger. Zeker de groote lui moeten de handen ineen slaan, en dan verdeelen wat het hunne niet is in het groot wat den socialisten betwist wordt in het klein. De overige Engelsche bladen als Times, Cen tral News, Standard, enz., verlangen dat de Regeering te Londen zal optreden in het ver deelen van den Chineeschen buit. De Daily News vreest, dat Rusland's staatkunde de keus tusschen oorlog of annexaties waardoor Enge land schadeloos gesteld wordt, onvermijdelijk maakt. Daar zal dus oorlog komen of China's eigen dommen moeten worden verdeeld. Engeland, Duitschland en Japan staan op den uitkijk wat Rusland zal doen, nu de Czaar niet alleen zjjn deel neemt, maar bovendien de geheele Chineesche strjjdmacht in handen tracht te krijgen, door Russische instructeurs in het Chineesche leger te willen zenden. Ruslands invloed is vooral in de laatste da gen gebleken zeer groot te zjjn, hij strekt zich uit over Peking, waar de Keizer resideert en over de belangrijkste haven van Tientsin, die aan den weg naar Peking ligt. Democratie Dat woord is heel mooi in theo rie, maar in de praktik mogen wij vragen waar voert ons dat woord heen. Voert het niet allen onder de sociaal-democratische vlag Of zjjn wij blind voor de feiten die voor het grijpen zijn. Zien wij niet hoe nu reeds zg die wars moesten zijn van elk samengaan met de socia listen, Ir er en daar al heel ver samengaan in het revolutionnaire werk der om eer werpers van de maatschappelijke orde Of is het in onze modernen tijd reeds zoover gekomen, dat schipperen geoorloofd is waar het een zuivere beginsel-quaestie geldt? Nu, dan rust de verantwoording van de ver warring onder het volk ook op hen die pal moesten staan in den strijd voor Kerk eu Va derland. Maar dan zullen zij ook de gevolgen moeten ondervinden van hun ondoordachte handelingen. Dan zullen zij, maar te laat om te herstellen, inzieü, dat afgebroken wordt wat hun vaderen heilig was, wat de eeuwen eerbiedigden, eü nu door zelfverblinding, dwaling en bedrog onder den moker der vernieling is gebracht. En vree- selijk door eigen schuld. Houtrijk en Polanen, 9 Maart. Nagehou den keuring werden alhier, 9 jonge (H/g-jarige) paarden aangekocht, gefokt in de IJpoldersze zijn bestemd voor uitvoer naar Beierenmen besteedde f160 a f280. IJmuiden, 9 Maart. Aan den onderwijzer W. N. Voog t alhier, is op diens verzoek,ean eervol ontslag verleend met ingang van 1 Mei a.s. Amsterdam, 9 Maart. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft het 'ge bouw //Eensgezindheid// op het Gedempte Spui gehuurd, voor den tijd van 20 Augustus tot 20 September, als pied a terre voor binnen- en buitenlandsche journalisten bij gelegenheid der inhuldigingsfeesten. Alkmaar, 9 Maart. Het bestuur der Alk- maarsche Tramvereeciging heeft aan den Raad dezer gemeente verzocht den termijn van in- dienststelling der tram van Alkmaar naar Oud- Karspel te verlengen tot 30 April 1899 en toe te staan, dat de concessie worde overgedragen aan de op te richten naamlooze vennootschap Alkmaar-Langedijken De Raad besloot heden tot vaststelling van verordeningen a. omtrent de orde op de paarden markten, b.omtrent het gebruik van het gemeente lijk gymnastieklokaal en de daarvoor verschul digde vergoeding c. omtrent de heffing en invor dering van haven-en kaaigelden. Bij de Tweede Kamer zal een adres worden ingezonden, waarbij er op wordt aangedrongen deze gemeente met Helder, Schagen, Purmerend en Hoorn op te nemen in het intercommunale telefoonnet. Aan den Raad dezer gemeente is ingediend een adrrs van 277 ingezetenen, om niet tot op richting van een abbattoir over te gaan. Leiden, 9 Maart. De politie alhier heeft den knecht van de Universiteits-bibliotheek zekere S. gearresteerd. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal ten nadeele van het rjjk van boe ken en platen, behoorende tot de verzameling van genoemde bibliotheek. Bij onderzoek blijkt, dat hij. reeds jaren zich zoo nu en dan wat toegeëigend heeft, al hetwelk "hij ten eigen baie heeft verkocht aan een boekbinder, genaamd, die op zijn beurt het gestolene weder verkocht. Niettegenstaande dit laatste, werd een hoe veelheid boeken en platen ten hnize van O, in beslag genomen, groot genoeg om op een hand wagen te worden vervoerd. De diefstal werd door den directeur der bibliotheek ontdekt, die S. tot bekentenis wist te brengen en hem on middellijk uit den dienst wegzond. Eene werkstaking. Over de werkstaking bjj de firma Langen- dam Comp. te Nijmegen, deelt de Redactie van het bjj de firma verschijnend blad De Gel derlander omtrent de staking het volgende mede: In den stand der werkstaking op onze druk kerij is in zooverre verandering gekomen, dat enkele opengevallen plaatsen reeds zijn aange vuld en dat andere eerstdaags door werkkrachten van buiten zullen zijn ingenomen. Bovendien zjjn enkele jongmaatjes, die uit vrees voor bedrei gingen thuis waren gebleven, door hunne ouders teruggebracht. De ouderen en wijzeren zijn gere geld aan het werk gebleven. De stakers zijn op een paar uitzonderingen na voor een gedeelte jongelieden, die slechts ten halve hun vak verstaan doch om minder gun stige finaneieele omstandigheden van hen of hunne ouders in dienst werden gehouden, en voor een ander gedeelte nieuwelingen, die zich eerst on langs van andere drukkerijen hebben aangemeld, en op de onze in betere conditie zjjngekomen. Het doet ons natuurlijk leed, dat eukele mis leiden het slachtoffer zullen worden van het ondoordachte, onverantwoordelijke, en in som mige opzichten igncbel optreden van anderen, die beter kunnen en moeten weten. Maar die enkelen zijn tijdig gewaarschuwd en onze uit gevers hebben hun alle gelegenheid gegeven te bezinnen eer werd begonnen. Welke voorlichters in deze aangelegenheid van raad dienen en aan welke //vrienden// de belangen dezer jonge werklieden zijn toevertrouwd, kan o. a. blijken uit een Maandag verspreid biljet, waarin beweerd wordt, dat op de werk plaatsen der firma Langendam Co. het loon gemiddeld f 4.63 per week bedraagt tegen f7.50 af850 bij andere patroons. Het tastbare dezer onwaarheid wensohen wij voorloopig niet aan te toonen. Wjj merken alleen op, dat bedoeld briefje, waarover trouwens algemeen de schouders wor den opgehaald, mede is onderteekend namens de typografengilden St. Thomas van Aquino van den R. K. Volksbond en De Katholieke Pers der R. K. Gezellenvereeniging. Welnu, dit is geschied zonder voorkennis van de beide advi seurs van den Volksbond, den Hoogeerw. Deken en dea Zeereerw. Pastoor J. M. J. J o o s t e n, en evenzeer geheel buiten medeweten van den praeses der Gezellen-Vereeniging, den Zeereerw. Pater Van Hoof f, of zijn tijdelijken plaats vervanger. De Gelderlander voegt hier nog a»n toe //Dit alleen tot naricht ran enkelen, die zich hebben afgevraagd, of zulk eene staking en zulk een optreden konden uitgaan van eene Katholieke corporatie. //Voor het overige oordeele ieder nu over de betrouwbaarheid van de „leiders// dezer strike.// De Haagsche Kroniekschrjjver van de Pr. Gr. Ct. sprekende over het bezoeken door de Koninginnen van opera 's en concerten, deelt het volgende mede //Zoo eenvoudig, burgerlijk bescheiden is het optreden vaa dit hoogvereerd vrouwenpaar, dat de jonge Koningin, verleden Woensdag op het concert Diligentia komende, tot den H. M. be groetende». voorzitter commissaris zei //Com - pliment van Moeder, en het spijt haar wel, dat zij verhinderd is om mee te komen //Eenvoudiger en ongekunstelder kan het toch wel niet1" De jacht op waterwild met geweer en met of zonder staande honden, het vangen van wa terwild met slagnetten en het vangen van hout snippen met laat-, war- of valflouwen is in de provincie Gelderland gesloten van <af 5 Maart 1898 met zonsondergang. Op grond van artikel 188 der gemeentewet heeft de Burgemeester de opvoering verboden van het drama J 'accuse of het proces Dreyfus- Zola, dat gisteren-, heden - en morgen-avond in het circus aan de Zomerhofstraat door het Amster- damsch tooneelgezelschap van den Parkschouw burg ten tooneele zou worden gebracht. Op denzelfden grond werd verboden de op voering van het drama Dreyfus, de martelaar van het Duivelseiland. Het Hollandseh Tooneel gezelschap, directeur de heer B. Rarendse, had verzocht dit stuk dezer dagen in den Tivoli Schouwburg alhier te mogen opvoeren. Dat liep goed af. Uit sneltrein 209 is gisteren ochtend nabij Rijssen een negenjarig meisje ge vallen. Het kind bleef geheel ongedeerd. De stoomtram 's-Hertogenbosch Vlijmen heeft, tengevolge van den hoogen waterstand, den dienst gestaakt. Volgens het Handelsblad werd Maandag avond tegen 11 uur een bewoner van de P. C. Hooft- straat nabij de Van de Veldestraat te Amster dam aangehouden door drie kerels, waarvan één gewapend was met een mes. Onder het uiten van nogal krasse bedreigingen trachtten zij den aangevallene tot afgifte van geld te bewegen. Nadat een der aanranders op gevoelige wijze had kennisgemaakt met de vuisten van den be dreigde, kwam een tram uit de richting van de Van Baarlestraat, hetgeen voldoende was om de kerels te doen vluchten over het Museumterrein. De gemeentebode te Lage Zwaluwe v. d.W, is in zijn betrekking geschorst, als verdacht van verduistering van hem toevertrouwde gelden. Voor den aanleg van den stoomtramweg van Tiel naar Kuilenburg is volgens de berekeningen der permanente commissie f550,000 noodig. De gemeenteraad der gemeente Zijpe (N. H.) hee.t met algemeeue stemmen besloten, voor f 20,000 deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal, benoodigd voor den aanleg van een stoomtram van Schagen naar Alkmaar. Tevens werd besloten f200 bjj te dragen in de voorloo- pige kosten. Het socialistisch kamerlid H. van Kol zal heden avond in de groote zaal van het Verkoop lokaal te Rotterdam optreden voor een openbare vergadering van de Sociaal-democratische Ar beiderspartij, met het onderwerphet Atjeh- vraagstnk. Men meldt aan de N. Bolt. Ct., uit Amster dam De secretaris der Amsterdamsche afdeeüng van de sociaal-democratische arbeiderspartjj had onlangs medegedeeld, dat vanwege die afdeeling in het gebouw Prascati gisteren-avond eene openbare vergadering zou plaats vinden voor gemeente-werklieden, in verband met de naas ting der gasfabrieken. Tegen het aangegeven uur was er echter geen sterveling te zien en de pachter van dit gebouw, die al eens bij den bedoelden secretaris was gaan hooren, had ten antwoord ontvangen, dat dien heer van de vergadering //niets bekend was//. Fiascati en de zaak zelve waren en bleven donker. De politie te Groningen had eergisteren de wacht over een groot aantal scheepsjagers aan het Winschoterdiep. Uit broodnjjd was er twist tusschen hen ontstaan, er werd geklopt, en de jagers, die naar de meening der oudere colle ga's aldaar niet behoorden, op de vlucht gedre ven. Bij deze herrie werden ook van een schip de touwen stuk gesneden. Den geheelen dag was aldaar de politie in de weer. Kerkdiefstal. Een groote kerkdiefstal is te Florence gepleegd. Onbekende dieven zjjn', naar de Messaggero bericht, ingebroken in de St.- Markuskerk aldaar en hebben er kostbasrheden ter waarde van een half millioen lire gestolen. Hoe men in Frankrijk over het leger denkt. //Het leger schrijft Bourdean dat wil zeggen de gewapende natie, is de hoogste uit drukking geworden van de onaantastbaarheid des vaderlands.Het Pruisische leger heeft Duitsch land éou en krachtig gemaakt, de Engelsche vloot handhaaft den rjjkdom en de macht van het Vereenigde Koninkrjjk. Op het. leger berust onze hoop. Wjj zonden desnoods professoren in de wijsbegeerte, stylisten, ironisten, pornografen, rederijkers, critici, grammatici, filologen, palaeo- grafen en lexicografen, intellectueels en déracinés, kunnen missenmaar wij zouden niet onafhan kelijk kunnen leven zonder soldaten aan onze grenzen, zonder energieke, bekwame en geëer biedigde legeraanvoerders.// Veel sneeuw. Sneeuwstormen hebben in Zwit serland veel storing gebracht in het verkeer. De Splügenpas, de St. Bernhardinerpas, de Ma- lojapas en de Berninapas zjjn geheel versperd, zoodat de posten niet aankomen. Lawines heb ben eenige wegen in de bergen geheel vernield, en de wegwerkers hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om tengevolge van een loon- verschil te staken. De treinen ondervinden aan- merkeljjke vertraging, en tal van telegraafdra den zjjn gebroken. RaDige boerderjjen met een massa vee zjjn onder de sneeuwvallen bedolven. In den nacht van Maandag op Dinsdag zjjn uit een loods te Halfweg twee rijwielen ontvreemd, de banden waren ledig zoodat de dieven er niet mede uit den weg konden. In een sloot buiten het dorp zijn de machines terug gevonden. Door verbreking van afsluiting is uit een kastje in het vooronder vsd het op stroom voor de Maaskade te Rotterdam liggende rjjnschip Hollandia, van den schipper bankbiljetten van f 60 en van f 25, en f 23 a f 24 aan specie ge stolen. Het O. M. bjj de Amsterdamsche Recht bank eischte heden tegen Chr. H. Rottschaper, een zestienjarigen knaap die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een koperen gewicht uit een bakkerswinkel in de Reestraat, 3 maan den gevangenisstraf. Te Baarn heeft eergisteren-nacht een bru-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1898 | | pagina 2