BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Branden. Nieuw-Vennep, 10 Maart. Onder tien naam van //Hulp in Nood// is alhier een onderling ziekenfonds voor werklieden opgericht met aan vankelijk 50 leden. Het beheer wordt kosteloos waargenomen. Alkemade, 10 Maart. Op 85 jarigen leeftijd is alhier overleden, de heer Gr. vanderMeer, die van de 44 jaren dat hij lid van den Baad was, 26 jaren wathouder was. dc noodrem te gebruiken, zoodat zjj, toen de trein stilstond, ongeveer 1 «ur van de plaats van het ongeluk verwijderd waren. Te voet keer den zij langs de spoorlijn teiug en vonden het knaapje ten huize van den landbouwer G. H, Ezeman, waar het inmiddels was opgenomen. Gelukkig was het kind nagenoeg ongedeerd alleen was het aan neus en linker lies licht ge wond. Reeds eenige uren later kon het met zijn familie de reis vervolgen. Keizer Wilhelm heeft in het mau soleum ter Charlottenburg ter gelegenheid van den tienden gedenkdag van keizer Wilhelm I, een schat van bloemen op diens sarcophaag neergelegd. Aan het gedenkteeken van keizer Wil helm I te Berlijn werd 's ochtends in de vroegte ook een groote krans van eikenbla deren neergelegd met duizenden sneeuw klokjes, afgewisseld met ruikertjes viooltjes, er om heen. Een teurig te constateeren feit. Wjj leven in een tijd van verwarring. Overal waar wij heen zien, grijnst ons het monster der omverwerping toe. Bij de werkstaking te Almelo werd steun verleend aan de stakers door mannen .die een afkeer moesten hebben van oproer en geweld pleging en zij brachten juist daardoor de sta kers tot dieperen val en ellende. Te Nijmegen zjjn er die 't huis hooren in vereenigingen wars van 't werk der geweldplegers en zich scharen onder de roode vaan van de sociaal-democra tische beweging tegen de Roomsch Katholieke pers aldaar. Pijnlijk is het om aan te zien hoe ook daar onbeholpene en niet genoeg onderwezene in de so ciale beslommeringen de godloochenende opruiers hebben getracht victorie te helpen kraaien. Het is hun schuld niet, dat de aangevallen firma zich staande heeft gehou ten tegen de gezworen vijanden van onzen Heiligeu Godsdienst. Zij heb - ben de omverwerpers een machtig wapen tegen onze Moeder de H. Kerk en hara bedienaren in handen gegeven. Zijn de woorden //wacht u voor de slechte gezelschappenen wie het gevaar bemint zal er in vergaan,// in de Roomsche arbeidersbeweging daarginds ijdele klanken geworden? Klakkeloos schaart men zich onder den stan daard van DomelaNieuwenhuis, Hols en Cornelissen, de bleeke man, dien men het niet zou aanzien, dat 't zjjn lust en leven is zijn pen in venijn te doopen met zijne lange haren, zjjn kaalgeschoren gezicht en zijn don kere kleeding gelijkende meer op een geestelijke, dan op iemand, wiens hoofd door anarchistische lectuur op hol is gebracht, die de laagste din gen en godslasteringen zelfs durft schrijven in een pamflet, dat des Zaterdags-avonds door Haarlem's straten en elders wordt gevent. Waarschuwden wij reeds vroeger voor het gevaar dat onze nog brave werklieden door slechte voorbeelden en misleidingen dreigt, dan mogen thans wel mannen opstaan met kennis en ervaring om den storm langs bevredigenden weg te bezweren die over onze hoofden is ge komen, en die zich in al zijn kracht dreigt te ontwikkelen. Uit Nijmegen gewerd ons de tijding, dat de firma Langendam Co., uitgevers van het flink geredigeerd Roomsch Katholiek dagblad De Gelderlander, bij al wat heeft plaats gehad, de hun aangedane werkstaking bjj minnelijke schikking hebben willen doen' beëindigen, maar dat dit voorstel door de stakers is verworpen. Men wil dus herrie, men wil dus schandaal, men wil dus werkstakingdaar moet leven blij ven en komen in de brouwerij van de firma H o 1 s Comp. Er moet een scheidsgerecht, zoo willen de stakers, benoemd worden en liefst zitten daarin de grootste prullen van het typografen-vak als rechters. Het is te begrijpen, dat de Besturen der Ka tholieke Vereenigingen deze houding der sta kers afkeuren, maar dat neemt niet weg, dat er Katholieke werklieden zjjn die aldaar geen plichtbesef kennen, en nu tot steun dienen der omverwerpers, in plaats van te toonen hand havers van orde en gezag te zijn. Wij weten wat de firma Hols Comp. ver mag, wij kennen die grappenmakerij uit ervaring en begrepen niet, dat Katholieke werklieden nog kunnen luisteren naar menschen die hun steenen geven in plaats van brood, om hun bron van inkomsten over de grenzen te jagen. Wat zjjn de resultaten van de werkstakingen in Frankrijk, België, Engeland en na laatst nog te Almelo De slotscène isarmoede, ellende en nog wat. Het lust ons vandaag niet daar verder op in te gaan. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp, bevattende eene regeling betreffende de toelating als schipper op koopvaardijschepen en het aan boord daarvan in dienst hebben van stuurlieden en machinisten. De afdeelingen van de Tweede Kamer heb ben gekozen tot rapporteurs over de definitieve Marine-begrooting de heeren G o e k o o p Lieftinck, Schepel, Verhey en Van D e d e m. Delft, 10 Maart. De R. K. studenten alhier hebben een studente^-vereeniging opgericht, die zich ten |doel atsjt de katholiek-wetenschappe lijke ontwikkeling harer leden te bevorderen door voordrachten en onderlinge besprekingen. Als moderator is door zijn overheid benoemd de zeereerw. heer G. Lauwerens, em. pro fessor. Wormerveer, 10 Maart. In de heden-avond gehouden raadszitting is besloten aan het Wil- helmina-park eene subsidie van f1000 ineens, en gedurende de jaren, 1898, 1899 en 1900 van f600 per jaar te verleenen. Laatstgenoemd bedrag werd toegestaan, nadat een voorstel van Burg. en Weth. verworpen was, om dat bedrag sleehts te verleenen voor zoover de vereeniging daaraan behoefte had. Zandvoort, 10 Maart. Aan de heeren van den Arend en van der 8teur te Haar lem is opgedragen het onderzoek voor eene rioleering en bestrating van het dorp. Purmerend, 10 Maart. Woensdag-avond werd in het Heeren-Logement alhier eeae openbare vergadering gehouden, welke door de voorloo- pige commissie tot oprichting eener onderlinge sloomboot-vereeniging// Purmerend-Amsterdam// was belegd. Er zullen twee nieuwe stoombooten in de vaart worden gebracht. IJmuiden, 10 Maart. De verbindingslijn van de spoorbaan alhier naar Velsen met de Vis- schershaven is Woensdag opgenomen en beproefd door den rijks districts-inspeeteur en den weg der Holl. Spoorwegmaatschappij naar men ver neemt zal de ljjn 15 Maart e.k. in gebruik ge nomen worden. In deze gemeente heerscht vooral onder de kinderen keelziekte, onder verschillende vor men een paar woningen vartoonen ook het bil jet van besmettelijke ziekte diphtheritis. Velsen, 10 Maart. Het verbreeden van het Noord-Zeekanaal onder deze gemeente en be oosten Buitenhuizen, raming f61.700 zal op 31 Maart e. k. te Haarlem plaat3 hebben. Heemstede, 10 Maart. Op den 30sten Maart e.k. zullen aan 1' Oude Slot" alhier wedloopen gehouden worden door de Harddra verij vereeniging. De trouwbus heeft in deze gemeente over het jaar 1897 opgebracht f 35.321/». Door het hoofdbestuur der Vereeniging het //Witte Kruis* is aan de afdeeling Heem stede eene subsidie verleend van f170. Bennebroek, 10 Maart. Nog steeds is de gezondheidstoestand onder deze gemeente on gunstig, speciaal langs de Leidsche vaart. De typheuse koortsen blijven aanhouden. Ook is dit het geval in da aangrenzende gemeente Voge lenzang. Van de Geldersch-Duitsche grenzen schrijft men ons //Daar het vooruitzicht op opheffing van het verbod tot invoer van Nederlandsch vee in Duitschlacd hoe langer zoo kleiner wordt, neemt de invoer van geslacht vee, voornamelijk van varkens, verbazend toe. Geheele waggonladiugen worden dagelijks over de grenzen gevoerd.// Maandag was het Limburgsche dorp Herten in rep en roer. Een man volbracht eene ver makelijke deeling tot stand van den eigendom zijner vrouw en van wat hem toebehoorde. Ze konden het niet samen vinden en hij was van oordeel er dat een eind aan moest komen. De man bood zijn inboedeltje te koop aan hiertegen verzette zich zijue trouwe ega met be hulp van hare zoons en boden hem een pak ransel aan in plaats van zjjne meubels. Om zich daartegen te vrijwaren, riep hij de hulp in van de maréchaussee en toen werd "tot ouderlingen verkoop overgegaan. Na de koopprijzen in ontvangst te hebben genomen is hjj verdwenen, zijne vrouw en kin deren achterlatende. Op 18 dezer zal te 's Gravenhage eene con ferentie worden gehouden van afgevaardigden der spoorweg-maatschappijen met den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten ter bespreking van den a. s. zomerdienst. Te Roermond sprong het paard van een Prnisischen voerman over de gesloten barrière aan den overweg in de Broekhin aldaar- De machinist van den aankomenden trein zag het gevaar en wist door spoedig remmen den trein tot staan te brengen, waardoor een ernstig on geluk werd voorkomen. Te Osdorp is de commissie voor de kronings feesten samengesteld uit de heeren M. Acker- mann, eere voorz. J. van der Laarn, voorzitter P. Eranzen, secretaris F. Schneider, peuningm. en O. Nelis, D. T. Ruygrok, E, Beers en J. van der Heide, leden. De feestvieringen zullen bestaan uitkinder feesten, volksspelen, optocht en armenbedeeling; zoo ten minste de bijdragen mild genoeg vloeien om alles te kunnen uitvoeren. Een 22-jarige sleepersknecht te Vlissingen gaf dezer dagen zijn paard dat weigerde een last voort te trekken, een steek met een mes in de ribben. Het dier zal waarschjjnljjk aan de gevolgen sterven. Tegen den wreedaard is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Een kiezer in een plattelands gemeente van Gelderland dezer dagen in een kiezersbijeen komst zjjn candidaat aanbevelende, zeide: ,1k bun geen vertoaler, en ik wet dus niet wat „kandidoat// beteikent, moar het zal wel willen zeggen //kan-die-d&t en dan beweer ik, dat de miene 't eveDgoed kan als de beste.// Te Rij sen geraakte gisteren van sneltrein No. 209, op ongeveer 20 minuten afstand van het station, een portier open, waartegen het 10-jarig zoontje van den heer de B. uit Enschedé stond te leunen, ten gevolge waarvan het kind uit den trein viel. De moeder, die zich mede in de coupé be- ond, wilde haar kind naspringen,. doch werd met moeite door hareD zwager hierin verhinderd, leut nabij Holten kwamen zij op de gedachte In een der Amsterdamsche bladen komt een advertentie voor van den volgenden inhoud Biedt zich aan een bejaard man als looper tot het annexeren van geld of iets dergelijks. Voldoende bewijzen van eerlijkheid eo trouw voorh. Kan borg storten, verlangt weinig salaris. Er staat gelukkig niet bij, dat het verlangde weinige salaris verband houdt met de annexa tie der gelden. Zondag a. s., des middags te 12 uur, zal in het lokaal ,/PIancins// te Amsterdam een meeting worden belegd, waar verschillende personen het woord zullen voeren ter bepleiting van de af schaffing van den nachtarbeid in het bakkersbe drijf. In een confectie-magazijn in de Utrecht- schestraat te Amsterdam kwam gisteren eene vrouw, die voor 16 gulden aan verschillende goederen kocht. Op haar verzoek ging een meis je mee, om het goed naar de Linnaeusstraat te dragen, waar zjj dan het bedrag zou betalen. Onderweg nam zjj echter het meisje het pak af en ging aan den haal. Maar de politie was haar spoedig op het spoor. Denzelfden dag werd de vrouw in de Kalverstraat aangehouden, en het bleek toen, dat zij al het gekochte had aange trokken of tusschen hare kleederen verborgen. Een spoorwegongeluk. Da trein-ontsporing tus8chen Vienne en Lyon, waarbjj elf menschen gewond werden, bljgkt aan boos opzet geweten te moeten worden. De rails waren over eene lengte van 10 meter opgebroken. Sneeuwschade. De sneeuw heeft in Zürich een en twintig honderd van de vier en twiDtig hon derd telephonische verbindingen verbroken. Er zullen minstens twee maanden noodig zijn om deze schade te herstellen. Hoe men aan eene decoratie kan komen. Soms worden personen, die 't het minst verwachten, gedecoreerd. Toen Alexander III van Rusland door Oostenrijk reisde, naderde een conducteur den Keizerlijken trein, om een paar woorden met een confrater te wisselen. De hoofdconduc teur ontdekte wie deze onbescheidenheid bedreef en schreef zijn naam op een stukje papier, om rap port van hem te maken. Kort daarna vroeg de ad judant van den Keizer de namen van de be ambten, die op den trein dienst hadden gedaan. Toevallig was het stukje papier, waarop de naam van den overtreder was geschreven, onder de andere geraakt en tot zjjne verbazing kreeg hij eene decoratie in plaats van straf. De kleur der Engelsche oorlogsschepen. De ad miraliteit heeft last gegeven alle schepen der vloot of wit of zwart te schilderen. Het Fransche grijs wordt daarmede afgeschaft. Wit worlen de schepen, dieBst doenende in of bestemd voor de wateren van Oost-Indië, China, Zuid-Oost Amerika, de Kaap, de Oost- en Westkust van Afrika en de Roode Zee. De overige zwart. Een drama. Te Schitomir in het Zuiden is een verschrikkelijk drama afgespeeld. Een jonge man van goede familie werd verliefd op een mooi dienstmeisje, dat ook hem wederkeerig liefhad. Zij besloten te trouwen trots de weige ring van de moeder der bruidegom, om daar toe haar toeslemming te geven. Op den dag van de bruiloft, toen het paar en de gasten reeds in de kerk waren, verscheen plotseling demoe der van den jongen man, maakte een groot schan daal en sprak de verschrikkelijke bedreiging uit, dat de bruid binnen een week een lijk zou zijn. En werkelijk na verloop van een week werd de jonge vrouw doodgevonden. Haarman heeft getracht zich te verdrinkon, doch werd tijdig gered. De politie heeft een onderzoek naar deze geheimzinnige geschiedenis ingesteld. Dat er nog bij. In de inboorlingen wijk te Bombay zijn ernstige ongeregeldheden voorge vallen naar aanleiding van gezondheidsmaat regelen tegen de pest genomen. Verscheiden menschen zijn gedood of gewond. Er zjjn mari niers naar toe. Opgegeten. Uit den Congostaat is te Brussel het bericht ontvangen, dat de 23-jarige Gerhard Neuhaus, de zoon van een chocolade-fabrikant en hoofd eener factorjj van de Opper Congo- maatschappij, door inboorlingen is opge geten. Men heeft alleen zijn hoofd teruggevonden. Emile Zola gedagvaard. Gisteren begon voor de Parjjsche Rechtbank het procesdoor de schriftkundigen Belhomme, Couard en Varinard wegens smaad ingesteld tegen den heer Zola elk hunner eischt 100 000 fr. schadevergoeding. Een drama in de kazerne. Vrijdag j.l. heeft een vrijwilliger bij de lanciers te Namen in garnizoen, nadat hij eene berisping had ontvan gen en bedreigd was met acht dagen cachot, zich uit de tweede verdieping der kazerne ge stort. De ongelukkige werd in hopeloozen tos stand naar het hospitaal vervoerd. Werkstaking. Als een duidelijk bewijs, dat de heden in de mode zijnde werkstakingen met de onvermijdelijke gevolgen daaraan verbonden, ook in de Vereenigde Staten als oproer worden beschouwd, is gebleken uit het proces gevoerd tegen den Sheriff Martin en de onder-Sheriffs, die bij eene werkstaking te Lattimer de politie van de wapenen lieten gebruik maken, waardoor vele stakers, vooral buitenlanders werden ge dood. Er was een aanklacht ingediend. De Recht bank sprak hen echter vrij. Storm. Te Verona woedt al verscheidene da gen lang een hevige storm, die verscheidene huizen en ook een deel van den spoorweg ver woest heeft. Een tref end sterfgeval. Te Busscrel (Haute Ssöne) hield pastoor Jung de lijkrede bij gele genheid der uitvaart eener vrouw. Toen hjj het Amen had aitgesproken, boog hij voorover. Men meende, dat hjj iets opraapte, vervolgens dat hij bad maar toen men hem naderde, bleek hjj zelf te zijn overleden. Een grappig geval. Groote vrooljjkheid heerschte dezer dagen in de zaal van het gerechtshof te New-York, waar de eisch tot schadevergoeding, door zekere Miss Brooke ingesteld, behandeld werd De schadevergoeding werd gevorderd van een dokter, die de reeds bejaarde dame had voor gespiegeld, haar schoonheid volgens een weten schappelijk systeem weer te kunnen teruggeven. De rimpels op het voorhoofd zouden b. v. weg gemaakt kunnen worden door de huid naar achteren te trekken, waardoor ook de wenkbrau wen regelmatiger zouden worden. De onderste deelen van de ooren zouden een weinig afgekort worden, waardoor zij meer in harmonie moesten komen met het overige gelaat. De oogleden moesten wat meer naar boven zoodat de oogen grooter en glanzender zouden gelijken, ja zelfs zou de dokter een kuiltje in haar kin maken. Inderdaad ging de man aan het opereeren en snijden, maar na afloop van dat alles en nadat de noociige insnijdingen enz. weer gene zen waren, vond in:S3 Brooke zich nog minder mooi dan voorheen en nu verlangt zij als schadevergoeding voor haar verdwenen schoon heid 50.000 dollars Het spreekt van zelf, dat de behandeling dezer zaak de grootste hilariteit bij het publiek tengevolge had. Moord en verwonding. Een 17-jarige loop- jODgen te Munchen heeft de vrouw van een smid doodgeschoten, omdat zij hem geen 20 mark leenen wilde. Eene andere vrouw, die op het knallen van het schot kwam toeloopen, bracht hjj door een tweeden kogel een wond toe en keerde het wapen tegen zich zelf en wondde zich ernstig. Ter eere van het l'ransche leger. Voor den krjjgsraad te Nancy is gisteren de deken der orde van advocaten in die stad in eigen persoon op zijn verzoek als verdediger van den beklaagde opgetreden. Dit geschiedde om hem in de ge legenheid te stellen namens de orde een rede voering te houden, waarin het leger en de militaire rechtspraak werden verheerlijkt. Het openbaar ministerie, door een ritmeester der huzaren waargenomen, dankte de orde in be wogen taal. De beklaagde, wien toevallig de eer van deze plechtigheid te beurt viel, kreeg een jaar gevangenisstraf. Na afloop] der zitting ging de krjjgsraad en corps de vergaderde orde bedanken. Door het omvallen van een kaars is op de de hofstede van F. C. te Arnemuiden het hooi in brand geraakt, met het gevolg dat de stal is afgebrand en acht stuks'hoornvee en eenige varkens zjjn omgekomen. Dinsdag-nacht is te Oostwold (Gr.) afge brand de behuizing van den heer N. Saathof, bewoond door drie gezinnen. Van de inboedels werd zoo goed als niets gered. Te 's Gravenhage heeft gisteren-nacht een felle binnenbrand gewoed in de bakkerjj of in de daarboven gelegen bergplaats van den koek en banketbakker v. D., in de Korte Houtstraat. Een kindje van omstreeks 2 jaren werd nog bjj- tjjds door een der huisgeDOOten gered. Een 9-jarig meisje Maria van Rhjjn te Schiedam, is op een oogen blik dat zij alleen in huis was, met hare kleeren in aanraking ge komen met het vuur, waardoor «jj zulke hevige brandwouden kreeg, dat zij aan de gevolgen is bezweken. De gevolgen van drankzucht. Het naspel van een droevig geval, zoo deelt het Handelsblad mede, werd gisteren voor de rechtbank te Amsterdam afgespeeld. De timmerman D. J. Morel maakte nogal eens misbruik van een borrel en kwam dan in opge wonden toestand bjj zjjn vrouw en kinderen thuis. Zoo geschiedde ook op Yrjjdag 21 Januari, den dag voor de zilveren bruiloft van het echt paar. De man had pas geld ontvangen en een deel daarvan op de gebruikelijke manier verteerd. Zijn vrouw, die ook zelf hard moest werken om wat voor het huishouden in te brengen, maakte hem daarvan een verwijt, en de twist liep zoo hoog dat Morel klappen ging uitdeelen. Ter- wjjl de vrouw uitweek, kreeg de brandende lamp een stoot, de peer viel op den grond, en in een oogenblik had de brandende petroleum alles in vlam gezet. Aan blusschen viel niet te denken, en het echtpaar nam. luid roepende //Brand 1 Brand!// de vlucht. Het huis Egelantierstraat 136, wa&rvan het gezin Morel de achterverdieping een hoog be woonde, was veïder bewoond door nog vjjf ge zinnen, die ijlings trachtten in veiligheid te brengen wat te redden was. Langs de trap werd de tweede verdieping aangestoken, en de rook vulde de kamers daarboven gelegeD. Op de derde verdieping waren van het ge zin WiDkelmejjer alleen de vier kinderen thuis; een meisje van elf jaar en drie jongens van 7, 4 en 2 jaar. Het zusje hield zich kranig. Zjj haalde de kinderen uit bed het was des avonds half negen nam den knaap van zeven jaar bjj den arm, droeg het kleinste kind en liep zoo de trap at. Het knaapje van vier jaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1898 | | pagina 2