Filiaal der Gasmotoren Fabriek DFUTZ, Aleuwendijk tlAmsterdam' B1NNBNLAJVD. Origineele OTTO Motoren GEMENGDE BERICHTEN Branden. Ongelukken. Voor geest en hart. Allerlei. MEDEDEELINGEN voor Gas, Benzine en Petroleum STEDELIJK NIEUWS. bsoorlogen. Over'talgemeen heeft de bood schap van Mc. Kinley, die op bedaring was aangelegd, eer een zekere ontevreden heid en g«rrteerdheid teweeggebracht. De l'all Mall Gazette verneemt uit Washing ton dat de oorlogspartij daar domineert en dat vele congresleden hebben verklaard, geen krediet te willen verleenen voor on derstand aan noodlijdende Cubanen, «tenzij die onderstand worde verstrekt in den vorm van Amerikaansehe oorlogsschepen en uit gedeeld worde door officieren van leger en vloot». Op andere plaatsen heerscht een nog veel fellere stemming. Te Durango in Co lorado is een portret van Me. Kinley verbrand en een ironische inschrijving ge opend om aan Spanje het kruit te ver goeden dat het gebruikt zou hebben om de Maine in de lucht te doen vliegen. Dit zijn wellicht echter slechts plaatse lijke uitingen en het is zeer wel mogelijk dat de oorlogsbeweging kunstmatig is en op den duur stand kan houden. Maar wel lijkt het zeker dat de crisis nog niet voorbij is. Prof. Bolland en De Tijd. Het voorstel door den geleerden heer aan bat blad gedaan, om zijn lezing geheel op te nemen is niet geaccepteerd. De Tijd zegt aan het adres van den Professor het volgende: //Wij gelooven dat onze lezers aan de staaltjes, door oos uit de jongste redevoering en vroeger meermalen uit geschriften van prof. Bolland medegedeeldvooreerst genoeg hebben. Gevaar zien wy in de opneming van //dat authentieke stuk" van den heer Bolland anders volstrekt niet, daar het (indien de nagenoeg eensluidende verslagen van overigens zeer uiteenloopende bla den niet ten eenenmale onbetrouwbaar zijn) al even onverstaanbaar moet wezen als de overige wijsgeerige werken en beschouwingen van den zelfden geleerde. Drie of vier dagen achtereen onze kolommen te vullen met redeneeringen voor onze lezers evenmin genietbaar als een redevoering in het oud-Grieksch of Hebreeuwsch Merci !u Over het gebed: Nu de heer D o n n e r, lid van de Tweede Kamer, verlof heeft gevraagd en verkregen voor het houden van een interpellatie, of het ook in het voornemen der Regeering ligt om de natie uit te noodigen op 31 Augustus by de aanvaarding van de Regeering door koningin Wilhemina, Gods bescherming in te roe pen over H. M's regeering, wil het Nieuws vjd. Dag met het Ned. Dagblad hopen, dat de Katwijksche afgevaardigde een bevestigend ant woord erlangt van de Regeering. En tooh bevalt ons deze interpellatie niet. Zij geeft ons den indruk, dat weder de politiek gehaald wordt in eene zaak, waarin zij aller minst behoort. Indien het bewindvoerend Kabinet het zijn taak achtte zoodanigen bededag uit te schrijven, zou het dit zeker zelf uit eigen aandrift doen. Wat wil men nu? Het Ministerie dwingen om iets tegen zijn inzicht te doen, op straffe van straks vermoedelijk als ongeloovig sanhedrin op de kaak gezet te worden Is dat niet den bededag, die toch een teeder karakter heeft en moet hebben, beduimelen, misbmiken als politiek oorlogstuig De heer D o n n e r weet vooruit, dat het Ka binet omtrent de roeping van de Overheid te genover den godsdienst, omtrent de scheiding van Kerk en Staat, een ander inzicht heeft dan hij. Wy vragen slechts. Wij vragen nog meer. Wat nuttigheid heeft zoodanige noodiging, uit gaande van een liberaal radicaal Kabinet, voor leden van Gereformeerde Kerken Wat meer dan die van een blooten vorm En wat nut in 't gemeen, nu de uitnoodiging van de Ned. Herv. Kerk gunstig ontvangen wordt, en zelfs reeds de Aartsbisschop van Utrecht aan den se cretaris harer Synode gemeld heeft, dat het Ned. Episcopaat op den 31en Aug. een bede stond voor H. M. zal uitschrijven P De vrywillige gemosdsuiting der geloovige burgers blijft ons schijnen van hooger waarde zegt het Nieuws, dan de afgedwongen en zelfs niet-a'gedwongen noodiging der Overheid. Wie zijn de bedervers van de Maatschappij? Wanneer wy deze vraag stellen dan dienen wy daar ook een antwoord op te geven. Ea onom wonden, zeggen wij hetHet zijn niet de menschen die voor socialisten worden geschol den, het zijn niet de misleide werklieden die in opstand worden gebracht tegen hun patroons, het zijn niet de minder ontwikkelden die de hand durven uitsteken naar eens anders eigen dom, geleerd als hun is en wordt, dat eigen dom diefstal is. Maar het is een geleerd proletariaat, dat van de onderste sport van de maatschappelijke lad ders naar omhoog is geklommen en dat wij de advocaten in kwade zaken kunnen noemen. Zy zyn het die de argelooze menschen steu nen en brengen tot verzet. Handenarbeid heb ben ze niet geleerd, dat deed hun vader of grootvader. Zy willen hooger op -en op de schouders van de werklieden gedragen, willen die ellendelingen gebracht worden naar hun doel. Daar aangekomen worden ze de grootste tyrannen die men zich denken kan. Begrepen onze werklieden hoe zy worden geëxploiteerd tegen h'*n patroons, niet om hun positie te verbeteren, maar om gelukzoekers en onruststokers, die teren op hun zak, door 't leven te helpen, dan zou minder onrust en meer tevredenheid heerschen tusschen patroon en ge zel. Dan zouden patroons en gezellen zich in de werkplaatsen bevinden als in een vrien denkring. Nu is de werkplaats vaak een hel. Hillegom, 31 Maart. Tn de gehouden Raads zitting is het salaris van den ambtenaar t.er se cretarie, den heer v. d. Flier met f 100 ver hoogd. Mededeeling werd gedaan van een belangrijk ingekomen stuk de vraag, waar zal het definitief station komen, is nu beantwoord. Het was da missive van Gedep. Staten van Zuid-Holland, begeleidende een afschrift vau de beschikking van den Minister van W., H. en N., tot opheffing van de spoorweghalte Veenenburg en houdende tevens de mededeeling dat het hoofdgebouw van het definitief station //Hillegom// zal worden geplaatst tegenover de Zanderijlaan en dat het zal worden verbonden met de Hillegommarbeek dooreen parallel-vaar- sloot en met den weg langs dien beek door een parallel-weg die bestemd is om na vol tooiing in onderhoud over te gaan aan de ge meente Hillegom. Haastrecht, 31 Maart. De Kiesvereenigirig alhier heeft met algemeene stommen tot candi- daten voor de Prov. Staten van Zuid-Holland gesteld de aftredende leden, de heeren Mr. D. N. B r o u w e r, te Gouds; P. vanderHoog, te Krimpen, en A. Knyff Hz te Rietveld. Uit Lisse schrijft men aan de Telegraaf „Was door 't vorstvrije voorjaar het vooruit zicht dat de bloei der hyacinthen met Paschen reeds grootendeels geheel voorbij zou zyn ge weest, zoo is door de koude van den laatsten tijd hierin groote verandering gekomen, en zoo April ons in 't begin eenige mooie zachte dagen geeft, dan zijn met Paschen alle hyacinthen in haar volle pracht, en daar Lisse, doorsneden met breede harde wegen, waarlangs de zeer uitgestrekte bloemvelden liggen, zich bijzonder voor wandelaars en wielrijders eigent, zoo zal geen stedeling zich beklagen, een bezoek te brengen aan deze prachtige streek, in de on middellijke nabijheid van Haarlem gelegen. De sneeuw der laatste dagen is den hyacin then niet schadaljjk geweest eu heeft tot haar lateren bloei veel bygedragen. Van de vroegste soorten zyn reeds eenige half open trossen naar Engeland verzonden, welke verzending zeer zeker legen de a.s. feestdagen een groote vlucht zal nemen.// De werkstaking aan de graanpakhuizen te Almelo is geëindigd. Bij den heer A. J. van Santen hebben de arbeiders op de oude voor waarden het werk hervat. Alleen de oudste knecht heeft eene verhooging van f 0.50 per week ge - kregen. By de firma F. ter Braake is Maandag ge werkt met het kantoorpersoneel en twee werk lieden Dinsdag eveneens met twee vaste en zes losse werklieden. Woensdagmiddag is ook daar op de oude voorwaarden het werk hervat. Een werkman werd echter niet weder aange nomen. De pakhuisknechts hadden aan de pa troons verzocht het loon te verhoogen met f 1.50 per week. Aan het Bureau van Politie der 5e sectie, le afdeeliDg, Ferdinand Bolstraat te Amsterdam zijn inlichtingen te bekomen omtrent eenige op den openbaren weg gevonden coupons, ter gezamen lijke waarde van ongeveer f 300. Gisteren begaven zich de kamerheer Jhr.Mr. De Ranitz, stalmeester Baron Bentinck en de kolonel der huzaren Wupperman uit 's Gravenhage naar Amsterdam ter voorbereiding van enkele aange legenheden betreffende den stoet bij den intocht der Koninginnen aldaar. Door den zwaren mist geraakte gisteren-morgen de postboot van Hellevoetsluis naar Vlaardin- gen op een dam. Eerst na een half uur kwam zij weer vlotdoor een en ander liep de boot een uur te laat te Vlaardingen binnen. Door het gewestelyk Bestuur van Zuidholland is als een hulde en welkomstgroet van de Provin ciale Staten aan H. M. de Koningin aangebo den de versiering met bloemen en gewassen van een gedeelte van het voorplein en des avonds bet electrisch verlichting door gloeilampjes van den voorgevel en de bogen der zijvleugels van het Koninklijk Paleis in het Noordeinde te 's Gra venhage. Een feestdecoratie welke met welgeval len aanvaard zal worden. De gemeente 's-Gravenhage heeft het plan, in de nabijheid van Hr. Ms. paleis twee eerebogen te doen verrijzen. Het Rijk zal de Ministerie-gebouwen aan de Vijverzyde van uit de waterlyn tot aan den nok illumineeren. Het laat zich aanzien, dat hierdoor een fraai geheel zal worden verkregen met het Buitenhof, waarvoor schilderachtige plannen met groote kans op uitvoering door een commissie van be woners van dit historische kwartier ontworpen zijn. Gisteren-middag te 12 uur is te Rotterdam een meisje gestolen. Toen een aantal meisjes onder geleide van een der onderwijzeressen der school van mevr, Bouman Buisman aan de W.-Zeedyk te Rotterdam, terugkeerde van de gymnastiekles van het schoolgebouw aan de van Brakelstraat, werd een der meisjes, de 13 jarige R., die in het achterste gelid liep, plotseling aangegrepen en door twee manspersonen in een rytuig getild, waarin ook een dame zat. In vliegende ren verwijderde het rijtuig zich, dat bespannen was met een voskleurig paard. Groot was de onsteltenis, die zich van de onderwijzeres en de meisjes meester maakte. Een onderzoek by da stalhouders is ingesteld en overal is heengeseind om aanhouding en be richt. Aan de cadetten van de K. M. A. te Breda, de cadetten van de cadettenschool te Alkmaar, de onderofficieren leerlingen van den hoofd cursus te Kampen, de adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord zoomede aan de leerlingen van de oplei ding voor mariue-raachinisten te Hellevoetsluis, wordt ter gelegenheid vau het Paaschfeest verlof verleend van 8 tot 12 April a.s. met bepaling dat zij in den namiddag van 7 April reeds kunnen vertrekken. Op den 13n April zullende lessen by de genoemde inrichtingen worden hervat. Het bedrog van een deurwaarder werd gis teren door de Amsterdamsche Rechtbank in behandeling genomen. Deze zaak was afgespeeld bij den winkelier Ravée aan den Nieuweudijk. Deze aangelegenheid betrof een accept, dat door den deurwaarder Menagé Challa was gepresen teerd bij Ravée, die na eenig ovér en weer praten zeide//Geef maar bier; ik zal het wel betalen// en naar achter ging schijnbaar om geld te halen. Na eenigeu tijd, vertelt de deur waarder, kwam R. terug en vroeg: //Mijnheer wat blieft u net of er niets gebeurd was. De deurwaarder mengde de politie in het geval, maar bij eene huiszoeking werd geen accept gevonden. Thans werd het getuigenverhoor voortgezet over de herkomst van het accept. Het gold een door twee borgen voor Ravée tijdens diens faillissement geteekend accept tegen goederen, door een Engclsche firma aan hem geleverd. Da subst.-officier van justitie, mr. Wentholt, refereerde zich aan zijn vroeger gehouden re quisitoir en eischte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Biederlack, optredend voor mr. Benjamins, gaf een andere lezing van het accept en vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. j Te Winkel (N.-H.) is eene afdeeling opge- richt der groentenvereeniging„Niedorper-Kogge 1 met aanvankelijk 23 leden. Naby het Limburgsche dorp Vlodorp op de Pruisische grenzen is een zigeunerbende gele gerd. De grenzen worden bewaakt. Bij kon. besluit van 30 Maart is, met ingang van 10 April, aan mr. M. Biichner, te Alkmaar, op verzoek, eervol ontslag verleend als school opziener in het arrond. Den Helder. De werkzaamheden aan den nieuwen spoorweg van Alkmaar naar Hoorn gaan flink vooruit. Tot Obdam is de lyn geheel gereed. Er is alle kans, dat deze op 1 October kan geopend wor den, wat dan ook in de bedoeling der directie van de H. IJ. 8. M. ligt. Gisteren-ochtend passeerde een Hollandsch oorlogsschip de kust te Scheveningen, koersende naar IJmuiden. Van den vuurtoren werd met de Nederl. vlag gewuifd, en die zoolang gehe- schen totdat het marineschip uit zicht geraakte. Een wreedaardig werk. Te Allahabad is een ambtenaar, die zich onder de bevolking zeer onpopulair had gemaaktdoor de inlanders gegrepenin zyn huis opgesloten en toen zyn huis in brand gestoken. De bevolking van het dorp zag het rustig aan. Acht mannen zijn wegens medeplichtigheid ter dood veroordeeld. Het wordt nog eene geldmakerij. Uit New- York wordt bericht, dat Zola in geval zyn von nis gecasseerd wordt, naar Amerika denkt te komen om daar 15 voorlezingen te houden, waarvoor hem franks 20.000 //per stuk// zou aangeboden zijn. Zalmvisscherij. Bij de behandeling der begroo ting in den Rijksdag te Berlyn antwoordde de Staatssecretaris jPasadowsky op een klacht van Prins Schoenaich Carolath, dat Nederland, niet tegenstaande het met dat land gesloten verdrag tot bescherming der zalmvisschery, voortging met de benadeeling van den zalmvoorraad, dat de pogingen om van de Nederlandsche Regee ring de bepaling te verkrygen van een gelyk- tijdige sluiting van de zalmvisschery werden voortgezet. Zesvoudige moord. Zekere Caillard, oud 27 jaren is te Nassandre (Eure) gevangen genomen I omdat hij zes menschen heeft vermoord en wel op de navolgende monsterachtige manierHy zag door het raam de echtelieden Leblond in hun kamer zitten en schoot hen ieder met een geweerschot dood. Daarna ging hij naar binnen waar hy de twee zoontjes van tien en zeven jaar vonddie schoot hij dood met een ander geweer. Hij ging vervolgens kalm zitten eten, toen het vyfjarig dochtertje binnenkwam, dat hy met een vleeschmes den hals afsneed.//Ik dacht, dat ik nu klaar was", zeide hij cynisch tegen den rechter die hem ondervroeg, //maar daar ontdekte ik nog een oude vrouw in een bedstee. Voor zy wakker werd, schoot ik haar dood#, De moordenaar heeft in 1895 terechtgestaan wegens een dubbelen moord in een nabijgelegen dorp van hetzelfde departement, maar hy is toen vrijgesproken. Thans heeft hij bekend ook van dat misdrijf de dader te zijn. Sneeuw. In Zwitserlaud is ontzaglijk veel sneeuw gevallen. Maandagavond lag de sneeuw op den Simplonweg U/2 Meter hoog, zoodat de postwagen niet verder kon en de reizigers ge dwongen werden te Berisal de reis te staken, zeer betreurende dat de tunnel nog niet ge reed is. Een monster. Te Hamburg heeft gisteren ochtend de gewezen fabrikant Vissering, later handelsagent, zyn vrouw met 18 messteken ver moord en daarna zichzelf door een dolksteek in 't hart van kant gemaakt. Een hevige brand heeft gisteren het huis be woond door den heer Meeriam te Maastricht in de asch gelegd. Tn den nacht van Woensdag op Dond"1' dag tusschen 3 en 4 uur ontstond brand in hooiberg op de hofstede, bewoond door L. Schaick aan den Singel te Woerden. De guir stige windrichting was oorzaak dat de bral»' zich tot den berg beperkte en de hofstede ff spaard bleef. Alles was verzekerd. Men is druk in de weer het hooi verder op te ruiin«" daar zich iederen keer vuur vertoont. Vele" vermoeden dat de brand ontstaan is doordat ee" of andere landlooper zijn nachtverblijf in de' berg had genomen. In de afgeloopen nacht te 21 /2 uur l! de hooiberg en stalling van Simon Humping" Beverwijk een prooi der vlammen geworden waarbij een paard en eenig pluimvee omktf"' men. Een koe werd gered. Gisteren brak te Rosendaal (N.B.) by l>fl lossen van ijzeren balken plotseling de kettii'r De smid C. van Gastel werd doodelyk get-offe"' Nader verneemt men, dat hy na hevig lydci in het Gasthuis is bezweken. Te Elburg is een U/s-jarig meisje iu ee® pot met kokende pap gevallen en aan de b«' komen brandwonden overleden. Te Oudenhoorn (bij Brielle) werd bij de# smid O. Schmal een ploeg op een wagen gel"' den, juist terwyl de dorpsschool uitging, fle' paard, dat voor den wagen stond, schrikte va' het geraas, dat de uit de school komende jo«' gens maakten, ea ging op hol. De wagen kw»"1 spoedig met een ijzeren lantaarnpaal in aanr»' king, waardoor hy zwaar beschadigd werd d® lantaarnpaal brak aan drie stukken. Het pa»r' liep vervolgens door den Oudenhoorn en volgd® in galop den weg huiswaarts. Bij het ongeval is gelukkig niemand gekwet®' geworden. De zwaarste last op den levensweg is et" lichte beurs. Verwantschap naar den geest bindt sterke' dan bloedverwantschap. Wie zich te hoog acht om laag te wezc"1 zal onkwetsbaar blijken voor elke minachting waarmede men poogt hem het leven te verbi" teren. Een troost. Student (tot zijn kleermake' die hem een nieuw costuum geleverd heef") Ik kan je de heele rekening niet betalend{ helft maar, en daar moet je over drie maand"" om terugkomen. Geleerd en niet verstandig. De heer Pr"' fesser Spinky is in gedachten verdiept op een" stelling geloopen van een in aanbouw zyn1' huis. Toen hy niet verder meer kon, vroeg hy ee" metselaar//kunt gy my den weg ook wijz"" naar de universiteit Onder vriendinnen. Wat zegt je man da»' wel van, als je telkens een nieuwen hoed koop" Mijn man beeft heelemaal niets te zeggen. Ook een extra'tje De President der Fra"' sche Republiek bezoekt een hospitaal en la»'* als hij weggaat, een zekere som achter om zieken „iets extra's// te geven. Een van hen beklaagt zich dat hy nie" krijgt. Uw toestand laat het niet toe, zegt een do"' termaar daar ge recht hebt op twaalf bloed' zuigers, zal ik er u nu achttien zetten. d 15 Cent per regel. zyn de meest beproefde motoren der wereld a i 1 e n verkrijgbaar bij de HAARLEM. De Burgemeester is van zy" huwelijksreis hier ter stede teruggekeerd en zal a.s- Maandag zijn functie weder aanvaarden. Gisteren zijn door den architect Jan S t u jj aanbesteedHet bouwen van vier woonhuizen aan den Zylweg, naby Haarlem, gemeente Bloe' mendaal. Ingeschreven werd door G. Hulsebosch f 44.860 H. J. Geyl f 41.440 B. Zuithof en Zonen f 40.575 H. v. 't W o u d f 39.980 Alten alhier woonachtig. De Haarlemsche Handelsver eenig ing heeft e"0 adres gericht aan den Minister van Justitie als volgt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1898 | | pagina 2