N I E U W E agSlaó voor cftoorö- on Holland. Het Amerikaansche leger. De Philippijnen. No. 2969 Donderdag 28 April 1898. 23ste Jaarna jig 15 UIT JA LAND too. Oostenrijk-Hongarije. Spanje. Amerika. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige in plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het buitenland Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. B U R E A TT St. Janstraat Haarlem. 1,10 1,40 2,80 «0.03 AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van l6 regels50 Cent Elke regel meer7 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Redacteur-Uitgever, W. KüPPERS. De Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika mogen een groote oorlogsvloot hebben, hun landleger heeft niet veel te beteekenen en is niet aan tucht gewoon. Om soldaten naar het eiland Cuba te knnnen zenden, heeft de heerMcKinley 125,000 vrijwilligers onder de wapenen ge roepen en heerscht er groote beweging in de tuighuizen, om allen die zich aanmelden van kleeding en uitrusting te voorzien. Door den Staat van New-York moet 12000 man geleverd wordenvan dit aantal zijn er reeds 8000 onder de wapenen, terwijl de restee- rende 4000 in twee of drie da,en op de plaats hunner bestemming zullen zijn. In de andere Staten, die een kleiner contingent moeten leveren, is het enthousiasme niet minder groot. Al deze vrijwilligers zullen, na behoorlijk gekleed en uitgerust te zijn, worden gedrild en naar Tampa, New-Orleans,Mobile,Hamp ton Roads en andere steden langs de kust worden gezonden, om vandaar naar Cuba te worden getransporteerd. Met bet aanwerven van particuliere vrij- willigers-corpseu gaat het niet vlug. De millionnair Channel heeft op eigen kosten een regiment willen organiseeren en heeft slechts 200 man bij elkaar kunnen brengen. De millionnair Ast or zal eene batterij artil lerie aan de Regeering ten geschenke geven. De Amerikanen hebben minstens 50,000 man goed geschoolde soldaten noodig om eene landing op Cuba te beproeven, want daar zullen zij te staan komen tegen Spaan- sche soldaten die hun eigendom verdedigen en niets van avonturiers hebben, daarbij leven kunnen op een ui en een korst brood. Nu wil de heethoofdige oorlogspartij te Washington met minder dan 50,000 man naar Cuba op verovering uitgaan, niette genstaande de legercommandant, generaal Miles, en velen met hem dat getal als een minimum beschouwen. Onder de Regeeringspersonen te Washing- FEU ILL ET O X. DE TWEE WEEZEN. (Vervolg.) //Was het wel liefde, die ik vroeger voor Gauthier koesterde sprak Lucienne voort. Neen, slechts zusterlijke genegenheid. Terwijl nu O, gij moogt mij alles zeggen, zooals ik u schreef, gjj moogt mjj alle mogelijke verwq- tiugen doen. Ik ben eene onwaardige. Ik word medegevoerd door een stroom, waartegen ik vruchteloos geworsteld heb. Gelooft gij niet, dat ik mijzelf verafschuw Denkt gij niet, dat ik mijzelf dikwjjls heb afgevraagd waarom ik hem beminde? Het kan slechts zijn, omdat bij mjj hartstochtelijk liefheeft.. Zulk eene liefde is besmettelijk. O, ja, Claudine, ik heb eene atfceer van mijzelf en ik verdien het niet; dat gij nog tegen mij spreekt. Ga heen, verlaat mij, laat mij aan mijn lot over. Ik ben vervloekt, omdat het noodlot wil, dat ik dien man volg. Mijn leven zal aan het zjjne verbonden zijn. Ik heb zijn berouw opgemerkt en zal het deelen. En desnoods zal ik hem besehermen tegen de gevaren, welke zijne vrijheid of ziju leven moch ten bedreigen //Lucienne Lucienne Zjjt gij het wel, die zoo spreekt?// //Ja. Tracht mjj niet aan het wankelen te bren gen. Zulks bedroeft mij uitermate. Men moet niet met vuur spelen. De vlinder verbrandt er ton schijnt te dien aanzien verdeeldheid te heerschen en het gerucht dat, na Gary en Sherman nu ook Alger en Long, de ministers van oorlog en marine, die door Lee tegen Mile s' opvatting opgehitst zijn zouden aftreden, wordt daarmede in verband gebracht. De geregelde Amerikaansche troepen worden samengebracht in het park van Chickamanga bij Chattannooga, het his torisch slagveld uit den burgeroorlog, en te New-Orleans, vanwaar ze zoo spoedig mogelijk naar Tampa worden vervoerd, om daar te wachten op de vrijwilligers, ten einde dan met vereende kracht op Cuba los te rukken, waar hun door de Spanjaarden ongetwijfeld een warme ontvangst zal worden bereid. Want het staat vast dat elke Spanjaard overtuigd is, dat de Vereenigde Staten zich schuldig maken aan het plegen van een groot onrecht. Het trotsche Spaansche volk, van af de Koningin-Regentes tot den geringsten burger of soldaat, acht zich gekrenkt in zijn waardigheid. Van Gibral tar tot de Pyreneeën is er niet één Span jaard die niet in zijn hart overtuigd is, dat de actie der Vereenigde Staten tegen zijn land eene daad van rooverij en plunde ring is, nog verergerd door huichelarij en perfiditeit. Tegen zoo'n volk te vechten mag de Regeering der Vereenigde Staten wel andere soldaten stellen dan een leger bijeengeraapt uit avonturiers. Het landingsplan der Noord- Amerikanen schijnt dan ook bij gebrek aan geregelde troepen niet te worden uitgevoerd. Zij hebben geen geharde en geoefende sol daten om als landingstroepen slag te kan nen leveren tegen de Spaansche legermacht. Omtrent den toestand van deze Spaansche bezitting kunnen wij de volgende bijzon- derbeden mededeelen: De hoofdstad bezit een garnizoen van 12,000 Spaansche sol- zich aan. Ik heb met de liefde gespeeld en ik bemin. Het is voorbij. Ik ben niet de eerste vrouw, die een misdadiger liefheeft, niettegen staande zjjne misdrijven." «Arme zuster arme zuster /,Ik ben uwe zuster niet meer. Ik ben niets meer dan een verworpen schepsel zonder ziel, dat het leven verduurt, hoe, weet het zelf niet en dat voortaan voor de verdere omgeving dood is. Vergeef mij, het is voorbij, voor u besta ik niet meer. Ik ben zelfs niet meer waardig dat gij een oogenblik aan mij denkt. Vaarwel, Clau dine vaarwel, verlaat mij Montmayeur luisterde nog altjjd toe. Nu zwe gen Claudine en Lucienne. Het hielp niet of Jan al scherper luisterde, hij hoorde niets meer. Wat bij ook niet kon verstaan, waren de hand drukken de^beide zusters, waren hare hartstoch telijke kussen, dat alles logenstrafte hunne woorden. En Lucienne fluisteide Claudine in het oor: //Zelfs dit spel lijkt mij eene zonde. Ik vrees, dat God mjj daarvoor straffen zal.// //Wij beloofden Courlande gehoorzaamheid," Nog twee vurige kussen en zij verlieten el kander. Claudine maakte de deur achter zich dicht. Montmayeur hoorde haar de trsp afgaan en zich verwijderen. Lucienne bleef alleen achter. De dag liep ten einde, doch het was nog niet geheel donker. Zij leunde met het gloeiend voor hoofd tegen de vensterruiten en keek peinzend over het veld, als om haar zenuwen den tijte laten tot kalmte te komen, en hare ontroering meester te worden. daten, 5000 inlandsche soldaten en 2000 vrijwilligers. Volgens de China Gazette ligt de Bocht van Manila van het eiland Cor- regidor tot aan het Zuidelijke punt vol onderzeesche mijnen. Het eiland Corregidor heeft eene bezetting van 2000 man en be schikt over verscheiden stukken geschut van 6 cM. Manila wordt aan de zeezijde van Marinales tot Malate beschermd door talrijke strandbatterijen; te Cavite zijn on langs ook talrijke strandbatterijen opge- ■teld. In de hoofdstad heerscht groote bedrij vigheid. De Spanjaarden denken, dat de opstandelingen, gesteund door de Amerika nen, van verschillende zijden zullen aan vallen. De Bevelhebber van de Philippijnsche eilanden heeft aan de Regeering te Madrid getelegrafeerd, dat hij het Amerikaansche eskader niet vreest, en dat hij alle maat regelen heeft genomen om een aanval at te weren. Te Buda-Pest ziet men de 1 Mei-bewe ging der socialisten met bezorgdheid te gemoet. De politie is druk in de weer met de kopstukken der sociaal-democraten te vervolgen. Zij heeft negen inwonende so cialisten, meest neringdoenden, voor een deel voor vijf jaar en voor een deel voor altijd uit Bnda-Pest verbannen. De ban nelingen werden uit de stad verwijderd in ketenen geslagen. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat nu op 1 Mei duizen den en nog eens duizenden in Buda Pest een arbeidsieestdag met groote betoogin gen zullen houden, de politie aldaar op haar hoede mag ziju. De Minister van Financiën zoekt naar middelen om aan geld ter bestrijding der oorlogskosten te kotnen. Nieuwe hulpbron nen zullen gezocht worden in leeniugen, gewaarborgd door belastingen op de scheep vaart, do kwiktnijnen, op gas, petroleum Plotseling siddert zij en slaakt een kreet. Zij voelt een hand op haren schouder en zij siddert niet omdat de aanraking ruw was, want de band heeft slechts even op haren schouder ge drukt, doch zij kan nagaan, dat degene, dis zich in hare nabijheid bevindt, Montmiyeur is, En inderdaad, hij stond daar bleek en ontdaan voor haar. »Zjjt gij het Jan, wat wilt gjj De avond begint te vallen, doch in de duis ternis glinsteren de oogeu van Montmayeur als die van een wild dier Zonder te antwoorden slaat hij zjjn arm om de leest van het jonge meisje. Hjj trekt haar met geweld naar zich toe en wil haar een kus op de lippen drukken. Zjj verbergt haar gelaat en slaakt een kreet van schrik, want zij ziet, dat zij verloren is. Montmayeur fluistert haar in het oor //Ik heb alles gehoord, alles, ik was daar in uwe nabjjheid. Ach, hoe moet gij mij liefhebben, hoe moet gij van mij houden, daar gij mij zelfs on danks mijne misdaad bemint. O, hoe dierbaar zijt gjj mjj iedereen bemint, ziet gij, mis dadigers zoowel als andere menscben en ieder een wordt tenminste eenmaal in zjju leven be mind. Gjj zoeht mijn verderf en nu zjjt gjj aan mij verbonden. dat is liefde. Gjj zult rnjj nimmer verlaten.Ik zul u het gebeurde doen vergeten... Gjj zult eindigen met mjj te verontschuldigen. „Ach, hrezeer heb ik u liet en gjj weet alles. alles Zij slaakt een kreet van wanhoop en poogt zich uit de armen van Montmayeur los te ma ken, doch wat vermag zjj tegen Montmayeur en electriciteit. De Minister wil bovendien de circulatie van biljetten der Spaansche Bank van D/j op 2 milliard peseta's brengen. Het is gebleken, dat de paniek die in Spanje geheerscht heeft op financieel gebied, te wijten is aan de knoeierijen van zekere joodsche banken en beuisspeculeer- ders. De Spaansche bladen keuren eenparig zoo'u werk af, om de menscben op te winden hun g/ ld aan de Spaansche Bank te halen. De Regeering te Madrid wist onmiddellijk deze financieele crisis te overwinnen. Eene depeche uit Havana meldt dat de markies d' A r g u e 1 eene som van 10 millioen franks ter beschikking van maar schalk Blanco gesteld heeft. Ook wordt gemeld dat opstandelingen van Amerikaan- schen oorsprong een gevecht tegen de Span jaarden in de provincie Havana begonnen, ge- boel hebben met het verlies van Del gado, een der leiders van den opstand. Een andere overste der opstandelingen, Masso, die zich aan Spanje onderworpen heeft, tracht 3000 Cubanen aan te werven om de Ame rikanen te bestrijden. De verdedigingswerken langs de At lantische kust en de havens aan de Golf van Mexico, worden met kracht voortgezet. Van alle belangrijke plaatsen, met inbegrip van Boston, Portland, Newport, Charleston, Jacksonville (Florida), en Molile, wordt verzekerd dat zjj in de laatste weken door batterpen en onderzeesche mijnen in zoo geduchtigen staat van tegenweer gebracht zijn dat een bombardement door een Spaan sche vloot «bijna» een onmogelijkheid is. De President der Vereenigde Staten dringt bij het Congres op eene formeele oorlogsverklaring aan. Hij beroept zich op de besluiten van het Congres en op het aan Spanje gestelde ultimatum. Het afbreken van de diplomatieke betrekkingen toont aan, zegt Mc Kin ley, dat Spanje kennis ge nomen heeft van de besluiten van het Con gres. De redelijke eischen van Amerika te beschouwen als een vijandelijke maatregel en het afbreken der betrekkingen door Spanje, beschouwt Mc Kin ley als eene daad die gelijk staat met een oorlogsver klaring. Hij beveelt het Congres aan het onmiddellijk besluit te nemen, waarbij ver klaard wordt dat er oorlog bestaat tusschen de Vereenigde Staten en Spauje, door welk Plotseling vertoont zich achter in de kamer eene gedaante en een stem, die van verontwaar diging beefde, zeide j/Wel nu, Jan? wat gebeurt hier?// Montmayeur laat Lucienne los en springt toe op degene die daar gesproken had, en die nie mand anders was dan Grorge. „Ga heen, gij, ga heen!// zeide hij dreigend. //Neen, slechts over mijn lichaam zult gij dit kind nogmaals bereiken.// „Welnu, het zij zoo roept de ellendeling uit, terwijl bij een stap in de richting van Ge orge doet. Doch hij staat stil. Een greintje ver stand is hem nog overgebleven. George staat tegen den muur gJeund, waar hjj den dood verwacht, de dood door de hand zijns broeders. Jan vlucht echter weg, alsof hij plotseling krankzinnig geworden was. Daarop gaat George naar Lucienne toe en zegt zacht //Ik had het u wel gezegd, het huis de Mont mayeur is vervloekt vervloekt!// Den volgenden morgen bevond Montmayeur zich in zijn studeerkamer. Zjjn gelaat was vuur rood, want de koorts brandde hem in de aderen. Hij had den nacht slapeloos doorgebracht. Nu opende hij het venster en ademde de koude lucht in. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1898 | | pagina 1