B INNENLAN i). België. Engeland. DaitBchland. Frankrijk. GEMENGDE BERICHTEN. Branden. Diefstallen. besluit het bekeud wordt dat de Vereenig- de Staten iu oorlog zjjn en hunne rechten en verplichtingen als oorlogvoerende partjj verzekerd worden. Pe Spaansche Regeering doet groote aan- koopen van kolen in den omtrek van Char leroi. Er moeten reeds 700 waggons ko- lenbriketten naar Spanje gezonden zijn. Eene buitengewone drukte heerscht aan de Beurs te Antwerpen doordat er groote partijen graan worden verkocht. De prjjzen stijgen met eene verhooging van 50 tot 75 centimen. Deze beweging komt voornamelijk voort uit de schaarschheid van aanbod en de groote vraag, nu Amerika niets meer leveren kan. De heer M. J. Wegiraont te Ant werpen heeft aan den Spaanschen gezant te Brussel 50.000 franks ter hand gesteld ten behoeve van de gekwetsten in den oorlog met de Vereenigde Staten. Aan de nationale Belgische bede vaart, die naar Lourdes vertrekt, nemen ongeveer 3,000 personen deel. Baron de Haulleville, gewezen hoofd-redacteur van het Journal de Brux- elles is te Brussel in den ouderdom van 68 jaren overleden. De overledene was lid van den Brusselschen gemeenteraad. In zijn loopbaan als Journalist bewees hy, op het onafhankelijk standpunt dat hij innam, groote diensten aan de Katholieke zaak. Toen de Engelsche minister van finan ciën, de heer Hicks Beach, zijn mil- lioenen-rede hield, 'gaf hij ook eene verge lijking van de sommen, welke de Groote Mogendheden voor hun leger en vloot uit geven. Hij noemde de navolgende uit gaven op: Duitschland 35,226,000; Frankrijk £36,387,000; Rusland £38,569,000; En geland 63,500,000. Engeland geeft dus veel meer voor zijn verdediging uit dan de drie andere landen, maar zoo merkt de Minister op het heeft een wereldrijk te besturen van 365 millioen inwoners, dat is 80 millioen meer dan Dnit&chlani, Frankrijk en Rusland te zamen. Het hooge bedrag is dus niet te groot als men let op de belangen die ge moeid zijn. De netto-inhoud der Britsche handelsvloot is driemaal zoo groot als die van de drie andere landen en de waarde van Engelands buitenlandschen handel be draagt 50 pet. meer. Ook de toekomst is volgens den Minister niet zorgvol. Eene mogelijke storing in het Westen wordt ruimschoots opgewogen door den verbe terden toestand in Indië en de gebeurte nissen in het verre Oosten. Van den oorlog voorziet hij geen nadeeligen invloed op Engelands inkomsten en uitgaven. De verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag zullen plaats hebben op den 26n Juni e. k. De Berlijnsche correspondent der In- dépendance Beige verneemt, dat er een ge- dachtenwisseling heeft plaats gehad tus- schen den Rijkskanselier en den heer G o- luchowski, minister van Buitenlandsche Zaken van Oostenrijk-Hongarije, omtrent den uitgebroken oorlog. Zoowel Duitsch land als Oostenrijk moeten voornemens zijn om een einde aan de vijandelijkheden te maken. De gevoerde onderhandelingen had den ten doel, het tijdstip der tusschenkomst vast te stellen. Het initiatief daartoe moet zijn uitgegaan van keizer Franz Jozef. Op den hoofd-redacteur van TAbre Parole den lieer Ed Drumont, die tijdelijk in Algiers vertoeft, is een moordaanslag ge pleegd. Toen hjj des avonds van eene kies- vergadering terugkeerde, werden twee scho ten op zijn rijtuig gelost; gelukkig zonder iemand te treffeD. De Figaro meldt, dat de Fransche Regeering waarschijnlijk zal overgaan tot tijdelijke opheffing der graanrechten, wan neer de prijsverhooging van het graan aanhoudt. Spanje en Amerika. De Spaansche bevelhebbers op Cuba en op de Philippijnsehe eilanden zijn vol vertrouwen op hun kracht. Het zal ook nog wel eenige dagen duren eer dat de Amerikanen eene landing op Cuba durveD ondernemen al bluffen ze er op Ha vana spoedig te zullen bezitten. Havana is langs den zeekant beschermd door onderzeesche mijnen en kustbatterijen, en te lande door forten, om geen aanval te duchten te bebben. Men denkt dan ook dat het nog eenigen tijd zal aanloopen, eer de Amerikanen tot een bombardement zullen overgaan. De Premier van Spanje, de heer S a g a s t a heeft in eene gehouden redevoering gezegd, dat Spanje piet moet antwoorden op de beleedigin- gen van het Parlement te Washington. Hij beves tigde, dat er geen ministerieels crisis heerscht. Nooit is het gouvernement zóó vast aaneenge sloten geweest voor de groote belangen van het Vaderland. De Regeering heeft er niet aan gedacht oui de grondwettelijke waarborgen te schorsen, maar zij zou nut aarzelen om dat te doen, wan neer het noodig was. Ook wordt er ni :t aan gedacht om den duur van de wetgevende ver gadering te beperken. Hij eindigt met de verklaring, dat Spanje alle pogingen gedaan heeft om den oorlog te ver mijden, maar de misdadige lasterlijke aantijgin gen ttgen Spanje en de bedreigingen van de Vereenigde Staten hebben den oorlog onvermij delijk gemaakt. Spanje trekt ten strijde in het vertrouwen op eigen kracht en sterk door zijn goed recht. De heer S a g a s t a ziet met genoegen dat alle partijen vereenigd zijn voor den strijd tegen hen, die //ons uit ons eigen huis willen verja gen". Met geestdrift riep de eerste minister //Spanje kan overwonnen worden, maar nooit onteerd//. De Carlisten en republikeinen betoogden hun adhaesie met het gouvernement ten opzichte van de verdediging van de onschendbaarheid van het vaderland, zoolang het gouvernement met patriottisme handelt. Het Engelsch officieele Staatsblad publi ceert eene verklaring, waarin gezegd wordt dat de neutraliteit strikt onpartijdig is en instruc ties zijn gegeven aan de koloniale autoriteiten iu Indië, gedateerd 23 April, om de neutrali- teits-voorschriften in hare havens te doen toe passen. De Minister van Buitenlandsche zaken van Mexico heeft bekend gemaakt, dat de meest strikte onzijdigheid zal gehandhaafd worden en de Regeering dit besluit zal doen eerbiedigen. Een vliegend Amerikaansch eskader is onder stoom gegaan, teneinde de Spaansche vloot, indien ze naar Amerika komt, te kunnen tegenhouden. De Amerikanen schijnen er zich op toe te leggen zooveel mogelijk de zeerooverij in praktjjk te brengen. Een hunner oorlogsschepen de Mangreve, heeft het Spaansche Transatlant- sche stoomschip Panama,komende van New-York met Spaansche vluchtelingen, en een kostbare la ding aan boord, genomen. Vier schoten werden op de Panama gelost voor den boeg, het laatste op oei) afstand van slechts 100 yards. Toen men dreigde om een schot in de zijde van de Panama te jagen, gaf het schip zich over. De Panama was bestemd om als hulokruiser bij de Spaan sche marine dienst te doen. De kanonneerboot Newport kwam te Key West aan met twee Spaansche zeilschepen, ook werden nog twee kleine Spaansche schepen nabjj Havana genomen. Het Journal ontving van Key-West bericht, dat een Spaansch transportschip, met 900 sol daten aan boord, genomen is. Te New-York loopt met zekere hardnek kigheid het gerucht, dat admiraal Sampson liet bevel heeft ontvangen om binnen 48 uur over te gaan tot het bombardeeren van Havana. Het Spaansche eskader bevindt zich nog sieeds te Sint Vincent en neemt steenkolen en proviand in. Waar de overige Spaansche oor logsschepen zich bevinden, is niet bekend. De Amerikaansche kruisers Minneapolis en Columbia hebben Hampton Roads verlaten om te onder zoeken waar de Spaansche oorlogsvloten zich bevinden. Hoogstwaarschijnlijk geeft dat een treffen. Een humaniteitsoorlog. Eeu oorlog volgens de moderne begrippen wordt tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gevoerd. Het Cubaansche volk te bevrijden van het Spaansche juk, ziedaar een gezocht motief door de Amerikanen om het eiland Cuba in hun macht te krijgen, en daartoe zijn geen on eerlijke middelen gespaard. Zij hebben eerst het Cubaansche volk ontevreden gemaakt en daarna gesteund met geld, levensmiddelen en oorlogs behoeften om ten slotte Spanje de laagste las teringen toe te werpen. Op al de humaniteitsbegrippen van de oorlogs partij te Washington, op al de laagheden die zijn gepleegd, antwoordde de Spaansche Regeering, met de diepste minachting en de oorlog is een feit geworden. Er wordt een verbitterde strijd verwacht hoe flauwtjes dan ook begonnen. Geheel het Spaansche volk gevoelt zich diep gekrenkt en het kanon zal door zijn losbrandingen antwoord geven waar de rechtmatige trots der beleedigdo Span jaarden heeft gezwegen. Spanje heeft zjjn plicht gedaan en niets ver zuimd om den oorlog te voorkomen. Het toe staan van een wapenstilstand aan de Cubaansch# opstandelingen was een daad van groote opoffe ring en toewijding aan de zaak van den vrede. Spanje heeft den oorlog tot eiken prijs willen vermijden, zelfs door de Cubaansche quaestie aan arbitrage te onderwerpen, en drie millioen peseta's te besteden aan de leniging van den nood der Cubanen, terwijl de bjistand der Unie daarbij aangenomen werd. Maar Amerika wees deze zeer vergaande concessiën af, evenzeer als de bemiddeling van den Paus. Daarom vooral kan Spanje zijn souversine rechten op het eiland Cuba niet prijs geven. Hebben wij onder valsche humaniteitsbegrip pen de Europeescha Mogendheden aan het werk gezien in het Oosten,grijpen internationale recht- schendingen plaats in het Westen, dan wijten wij dat werk aan niets anders, dan aan een verkeerd rechtsbegrip om den evenmensch weg te stooten en zich in zijn plaats te stellen, zich meester te maken van zijn leven en zjjna goe deren. De eigendom is in onze dagen prjjs gegeven aan den sterkste, en zij die zich de handhavers van den vtede noemen, hebben besloten aan de verschillende Staten over te laten, onafhankelijke besluiten te nemen en deze ter kennis van de oorlogvoerenden te brengen. Zoo'n werk noemt men in onze dagen moderne-humaniteitsbetrach- ting! Gisteren-avond vergaderde de Katholieke K&- merclub ter bespreking van hare houding tegen over het dienstplicht ontwerp. 's Gravenhage, 26 April. Dr. Leyd s, de nieuw aangewezen gezant der Zuidafrikaansche Republiek bjj het Nederlandsche Hof en eetiige andere Hoven, kan Mei of Juni hier te lande worden verwacht en zal vooiloopig standplaats nemen alhier. Edam, 26 April. De visschers op de Zuider zee, verloren bij de stormen in Maart al hun want, en waren daardoor broodeloos. Er vormde zich eene commissie, bestaande uit de verschil lende geestelijken en den burgemeester, en het is deze commissie mogen gelukken voldoende gelden bijeen te krijgen, om de arme menscben in staat te stellen hun bedrijf voort te zetten. Heemstede, 26 April. De h:er W. L. F. Oudenhoven, directeur van het postkantoor alhier, herdacht heden zijn 25-jarige werkzaam beid bij de posterijen. De Jubilaris ontving veel blijken van belang stelling en van het personeel een keurige bureau stoel en eene photografie in salonformaat met lijst, bevattende de portretten van het personeel onder zijn bevelen werkzaam. Leiden, 26 April. Boven de 900 reeds be staande, zijn bij de gasfabriek alhier nog 250 nieuwe aanvragen ingekomen voor muntleidin- gen. Commissarissen vragen daartoe een uitbrei ding van het bedrijfskapitaal met f 12,000 aan. Te Winschoten is Zaterdag j.l. de nieuwe rij- wielenfabriek //Gtuno// geopend. De fabriek, die zelfs de kleinste onderdeelen vervaardigt, zoo mede de banden, werkt met 40 knechts en pro duceert per jaar 1000 machines. In de Friesche gemeente Schoterland waren in 1881 bij de invoering der drankwet 181 her bergen en kroegen, waar sterke drank verkocht werd. In 1898 is dit getal gedaald tot 81. Tot voorzitter van het waterschap //Willens,// bij Haastrecht (Z.-H.), is gekozen de heer D. Zujjdam, landbouwer te Gouda. Evenals elders is men ook te Amsterdam weer spoedig eene verhooging van de broodprijzen te wachten. Nadat men te Dinksperlo wegens gemoeds bezwaren het dansen van het programma der inhuldigingsfeesten geschrapt had, werd dezer dagen met den moesten ernst de vraag bespo ken, of men voor de kinderen wel een draaimo len zou oprichten, daar een der commissieleden bericht had gezonden, dat vele ouders van kin deren dit voor hun kinderen zondig zouden vinden. Het resultaat was dan, dat op het speelter rein der kinderen een draaimolen wegbljjft. In de kom van Dinksperlo zal een draaimolen worden opgericht, en moeten de volwassenen maar weten of ze er gebruik van zullen maken. Bij gelegenheid van het bloemencorso, in Sep tember a. s. te 's Gravenhage te houden, zullen naar alle waarschijnlijkheid speciale treinen voor leden van den Algem. Ned, Wielrjjdersbond loopen, indien een genoegzaam aantal personen daartoe aanleiding geefr. Veertien dagen van te voren moeten de plaatsbiljetten dan worden ge nomen. Die treinen voor Bondsleden zouden dan loopen in den kring begrensd door Haarlem, Leiden, Uitgeest, Hilversum en Utrecht. Gisteren is te Vljjmen (N.B.) de heer J. de Vaan begonnen met de verzending van aard beien, natuurlijk nog op zeer kleine schaal. Te Oudkarspel heeft men op de landerijen van den heer B., veehouder aldaar, in eene landsloot een kanon gevonden. Met behulp van paarden heeft men het op het droge gehaald. Gisteren-middag is uit de Scheepmakershaven te Rotterdam het ljjk opgehaald van den 58- jarigen schipper van het aldaar liggende lich- terschip Maria. De man is de vorige avond vermoedelijk bjj het aan boord gaan te water geraakt. De veilingen van hyacinten in de omstreken van Haarlem zijn nagenoeg weêr afgeloopen. De prijzen zijn hooger geweest dan sedert jaren het geval was. Een inwoner van Utrecht vermiste, reeds sedert drie maanden ODgeveer, een fraaien hond, een airedale-terrier. 't Speet hem erg, want 't was een mooie hond en hjj was aan het dier gehecht. Men kan zich dus zijn vreugde be grijpen, toen hjj tot zijn niet geringe verbazing, bij zijn bezoek aan de hondententoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt, zjjn hond herkende in een der tentoongestelde honden, ingezonden door iemand in Rotterdam. Hij trad met dezen in bespreking en het eind daarvan was, dat hij zjjn hond voor tweehonderd gulden weer terug kocht. Te Maastricht is gearresteerd zekere v. W., die, terwijl hjj in staat van faillissement ver keerde, uit eene loterij ongeveer f 14.000 had getrokken en deze som niet zou hebben ver antwoord. Verval van den middenstand heeft zich te Arnhem doen kennen nu door de stjjging der meelprjjzen in den loop der vorige week een achttal kleine bakkerspatroons hunne diensten als knecht bjj de broodfabriek „Ceres# aldaar hebben aangeboden. Ken boot met journalisten in gevaar. Een stoomboot met verslaggevers vergezelde het Ainerikaausche eskader voor Havana. Het «as .avond en mistig en zoo geraakte de boot uit de koers en voor men eigeuljjk wist, waar men zich bevond, zag men het vuur van liet fort Murro op zich gericht. Dat het stoomschip met de verslaggevers ongedeerd bleef, moet grooten- (leels te danken zijn aan de weinige vaardigheid, welke de Spanjaarden bij liet vuren loonden. Internationaal scheepvaart-congres. Te Brussel zal in de maand Juli a. s. onder hooge be scherming van koning Leopold een internatio naal scheepvaartcongres worden gelioudeu. Het congres zal zjjn arbeid verdeden over vijf secties: gekanaliseerde rivieren, kanalen voor binnen scheepvaart, rivieren met geljj en maritieme, ka nalen, zeehavens en scheepvaartrechten. Dit congres is een vervolg van het scheep vaartcongres dat in 1894 te 's-Gravenhage werd gehouden. Het wordt den 25 Juli geopend en zal zes dagen duren. Een duur proces. Aan het verslag der Indische Rekenkamer ontleenen wjj het volgende fraaie verhaal De nalatenschap van een Europeaan, die eene inlandsche vrouw had benoemd tot erfgenaam zjjaer in Indië aanwezige goederen en tot exe- tutrice van den boedel, werd door de weeska mer te Sierabaja als onbeheerd aanvaard. Van daar een proces, wie executrice zjjn moest. De Raad van Justitie te Soerabaja stelde de in landsche vrouw in 't gelijk, maar in hooger beroep besliste het Hoog gerechtshof, dat zjj ongelijk had. Kosten der beide processen f 1437.61 Vs-Aau- gezien de inlandsche vrouw niets bezat, konden de kosten niet op haar worden verhaald en kwamen zij ten laste van 's lands kas. De totale waarde der nalatenschap bedroeg... f3.98, //niet eens voldoende, om de kosten van beheer te dekken.// Sport. De welbekende Hertogin van Uzès heeft te Parjjs voor een van o verhei Iswege be noemde commissie examen afgelegd in het be - sturen van automobielen of zelf-rjjdende wagens, om vergunning tot het rjjden met haar auto-car door de straten van Parijs te bekomen. Dat komt van te strenge bevelén geven. In den omtrek van Grodmo is een Russisch kolonel op een nachteljjke ronde doodgeschoten door een schildwacht, die hem aanriep en door het geloei van den wind het wachtwoord, dat de officier als antwoord sprak, niet hoorde. Gladstone. Er zjjn weer alarmeeremde ge ruchten over Gladstone verspreid. Zjjn dokter heeft echter verzekerd, dat er geen oogenblikke- lijk gevaar is, en de toestand nog maanden kan duren. Wel neemt de zieke in krachten gestadig af. De pijn vermindert intusschen. Gladstone's geest is nog altjjd volkomen helder. Een blad schrijft, dat Gladstone's familie nu weet, dat hij kanker in de bovenkaak heeft. Een groote brand. Te Glasgow is een ge weldige brand uitgebroken in een pakhuis in de East Howardstreet, van waaruit de vlammen de omliggende huizen, waaronder de roomsche kathedraal, aantastten en vernielden. De schade bedraagt ettelijke millioenen guldens. Een verkiezingstijd te Weenen. Bjj de ver kiezingen voor het bedienden-comité van het Weensche koopmansgild hebben de christelijk— socialen de nederlaag geleden. De christelijk- sociale voorzitter van het comité Axman dolf met 3614 stemmen het onderspit tegen den socialist, die 4415 stemmen had. De meeste liberalen hadden op den socialist gestemd. Er kwamen o ngeregeldheden voor, en zeventig personen werden in hechtenis genomen. Te Fulnek in Moravië zijn de christeljjk- socialen, die eene vergadering wilden houden, door de burgerjj de zaal uitgezet en met deze slaags geraaktte Innsbruck heeft men ze uit gejouwd. Gisteren in den voormiddag is te Voorselio" ten een hevige brand uitgebroken in het loge* ment van den heer Deurloo. Huis en inboedel zijn in de vlammen opgegaan. Te Noordwjjk is Zondagmiddag een hevige brand uitgebroken in den hooiberg van Vau Rijn, in de Kerkstraat aldaar. De brand zag er in den beginne ernstig ui*, doch de brandweer mocht er in slagen het vuur te beperken tot den hooiberg, welke met het daarin aanwezige hooi een prooi der vlammen werd. Om ongeveer vier uren was de brand gebluscht. De schade beloopt, naar men ons mededeelde, ongeveer f 40.000. Te Tilburg werd eergisteren de volgende dief stal gepleegd. Een 15-jarige knaap, J. genaamd, drong de sacristy der St. Jozefkerk binnen, en ontvreemde daar eene som van ruim f 26, welke hjj in een bank verborg. Als verdacht van den riitfs'.al werd hij gearresteerd. Daar hij evenwel halsstarrig bleef ontkennen, werd hjj weder op vrije voeten gesteld. Hedenmorgen echter begaf hjj zich opnieuw naar de kerk, om den verbor gen schat te bemachtigen, doch nu werd hij op heeterdaad betrapt en gearresteerd. J. heelt reeds eenige vonnissen wegens diefstal te zjjnen laste, de laatste maal 2 maanden gevangenis straf. De Rechtbank te Zierikzee deed heden uitspraak in de zaak tegen A. J. R. en Wr. van A. landbouwersknechts te Oud-Vosmeer, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Zie rikzee, beklaagd dat zjj in den nacht van 14 op 15 December 1897 onder de gemeente Oud- Vosmeer, te zamen en in vereeniging een kar met paard en tuig, toebehoorende aan den land bouwer W. T., hadden weggenomen, waarmede zij naar Antwerpen zijn gereden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1898 | | pagina 2