Filiaal der Gasmotoren Fabriek DEUTZ, Nleuwendijt 11Amsterdam. BINNENLAND, ürigineele OTTO Motoren GEMENGDE BERICHTEN. Branden. Voor geest en hart. Allerlei. MEDEDEELINGEN voor Gas, Benzine en Petroleum STEDELIJK NIEUWS. in uitmuntenden toestandzij zijn met grootendeels nieuwe, zeer verdragende ka nonnen bewapend, en bezitten een groot weerstandsvermogen. Het Amerikaansch es kader kan het eiland blokkeeren zoolang het wil, het zal groote moeite hebben het te nemen, daar het eiland meer levens middelen oplevert dan de Amerikanen meenen. Spanje en Amerika. Gisteren heeft het Amerikaanscke eskader het vuur geopend op de forten bjj Matanzas met het doel om de voltooiing te beletten van den aanleg van aardewerken voor Punta Gorda. De oostelijke batterijen aan de baai openden het eerst het vuur op het admiraalschip New- Yorkdat dit beantwoordde. Van de forten werd een twaalftal granaten geschoten van acht cM., die allen, zoo bericht men uit Key-West, hun doel misten. De Amerikaansche schepen verlieten toen de baai, en begaven zich naar de open zee, om de juiste ligging der ba'terjjen na te gaan zij wierpen daarna driehonderd granaten in de Spaan- sche versterkingen. De half voltooide batterijen en de aarden werken schijnen vernield te zijn. Het admiraal schip keerde naar Havana terugde Puritan en de Cincinnati hebben Mantanzas eveneens ver laten. Een later bericht uit Key-West deelt mede, dat niets bekend is van de schade die het bom bardement heeft aangebracht. Mantanzas is eene vrij goed gebouwde stad, slechts 16 uur van Havana verwijderd. Voor ons Nederlanders is aan Mantanzas nog eene historische herinnering verbonden, eene herinnering aan de dagen toen wij groot waren. In de Baai van Mantanzas heeft PietHein in 1622 de Spaansche Zilvervloot veroverd Over het bombardeeren van de stad Matanzas vernemen wij nog uit Madrid, dat het kanonge bulder een half uur heeft geduurd en dat de Amerikaansche schepen toen genoodzaakt waren zich terug te trekken. Hoewel van Amerikaansche zijde hoog opge geven, wordt de schade den Spanjaarden toe gebracht, ook volgens een telegram uit Key-West, dus van jvmerikaansehe zijde, overdreven voor gesteld. De monitor lerror heeft gisteren genomen den Spaanschen koopvaarder Guido, groot 2065 ton, bestemd van Liverpool en Corunna naar Havana met eene groote lading levensmiddelen en geld voor de Spaansche troepen. Maarschalk Blanco telegrafeert, dat een deel van het vijandelijke eskader zich in oostelijke richting heeft verwijderd. Een pant serschip is gestrand tegenover Disnao in de provincie Pinario. Drie andere schepen werken om het vlot te maken, de vrijwillige troepen bewaken de kust. Een telegram uit Havana aan de Imparcial meldt dat de opstandelingen Artesuna hebben aangevallen, maar werden afgeslagen. Het uitschot der Europeesche maatschappij! Wie zou durven tegenspreken dat het Amerikaan sche volk uit zoo'n samenraapsel voor bet mee- rendeel niet bestaat. En dat volk durft Spanje toe te roepen. Er uit gij Spanjaarden Cuba voor onsl De Amerikaansche avonturiers nemen een bru tale houding aan en spreken van beschaving en humaniteitsbegiuselen, terwijl zij op de on- menschelijkste wijze onder de wilde stammen die oudtijds Amerika bewoonden de afgrijselijkste slachting hebben aangericht. Zij spreken van beschaving en hebben zich als straatjongens ge dragen tegenover Z. H. Leo XIII, den grooten denker en weldoener der menschheid, tegenover den vorst des vredes, toen Z.H. zijne tusschen- komst aanbood. En hoe hebben de Amerikaansche wetgevers zich te Washington omtrent Cuba gedragen tegenover de Gezanten der Europeesche Mogendheden De Yankees hebben Spanje den oorlog ver klaard om wille het humaniteitsbeginsel, en geen greintje humaniteit zit in hen. Zij toch hebben den opstand op Cuba aangestookt en gevoed met niet minder dan 70 vrijbuiters-expedities naar Cuba in drie jaren tjjds. Is nu grooter onbeschaamdheid, grooter on gerechtigheid en grooter huichelarij denkbaar dan door de Eegeering te Washington in het laatst onzer eeuw wordt vertoond Pastoor Kaag en nHet Centrum." In de Te legraaf van gisteren-avond lezen wij een rechts geding, dat ons ten hoogste heeft geërgerd. Het is eene civiele zaak die voor de Becht- bank te Utrecht in openbare behandeling is, over eene ingeleverde rekening aan de Eedactie van Het Centrumdoor den zeereerw. heer A. H. W. Kaag, pastoor te Duivendrecht, groot f 991,08 voor bewezen diensten, die Het Cen trum weigert te betalen. Twee advocaten Mr. Pitt en Mr. Kooien leveren slag voor hun lastgevers en er komen dingen aan het licht die wij meenen, dat tusschen een Eedactie van een E. K. blad en een E. K. Priester niet moesten kunnen plaats vinden. Dat komt er van als men arm in arm den democratischen weg opgaat, dan struikelt men wel eens onderweg. Wij gaan op het Utrechtsche Rechtsgeding, meer dan voldoende en zeer uitvoerig in N. Rott. Ct. en Telegraaf den volke verkondigd, niet verder in, maar betreuren, dat zoo iets in de E. K. Pers, waartoe wij het ons eene eer reke nen te behooren, kan plaats hebben. Haarlemmermeer, 28 April. De werkzaam heden in deze gemeente zjjn zeer slap, waardoor tal van werklieden ledig loopen. Voorburg, 28 April, In verband met het officieel bezoek dat H. M. de Koningin aan deze gemeente zal brengen, besloot de gemeenteraad dat de kermis dit jaar niet zal plaats hebben. Zandvoort, 28 April. Door de pachters van hotel //Kurzaal//, de heeren S. P. D e i n u m en j G. J. C. Deinn m, is aan Burgemeester en I Wethouders vergunning gevraagd voor den ver koop van sterken drank in het klein in boven genoemd hotel. Amsterdam, 28 April. De Burgemeester is dezer dagen naar Viehy vertrokken, tot herstel van gezondheid. Een verzoek van de Vereeniging //Rokin//, om maatregelen te nemen om de uitbreiding van het aantal café's met kellnerinnen aldaar tegen te gaan, werd gesteld in handen van den burgemeester de heer VeningMeinesz was wegens ongesteldheid niet aanwezig ter afdoening. In een te Appingedam gehouden vergadering van de Centrale kiesvereeuiging //Eivelingo// zijn de aftredende leden der Provinciale Staten de heeren L. H. Coolman, dr. T. Eolmer Red- dingius en J. Bs. Westerdijk opnieuw candi- daat gesteld. Yoor den zetel van den heer Huisman, die geen vernieuwing van zijn mandaat wenschte, werden genoemd de hoeren H. Broekema, bur gemeester van Slochteren en L. N. Tonkes, land bouwer te Solwerd. Woensdag-morgen had te Leeuwarden eene dubbele begrafenis plaats, die zeker eene groote zeldzaamheid is. Twee zusters, tweelingzusters, die de laatste jaren in een der gasthuizen (een hofje) elk in eene kamer naast elkaar woonden, zijn op 77-jarigen leeftijd daags na elkaar overledenen werden nu gelijktijdig begraven. Naar men ons bericht, heeft de Villa-Ver- eenigiDg Zeehad Vlissingen vier hare grootste villa's tot één groot pension-hotel verbouwd. Eene firma met vele jaren ervaring in dit vak zal 't exploiteeren. Ook familiën, die eigen villa wenschen te huren en toch geene bedienden medebrengen, kunnen van uit dit pension-hotel worden be diend. Gisteren is op het Damrak te Amsterdam aangehouden een colporteur der Amsterdamsche Lantaarndie in gebreke was gebleven zich jl. Maandag aan te meldentot het ondergaan van een maand gevangenisstraf. De werkstakers te Stobbegat (Er.) hebben geen succes van hun werk. Zij trokken de veen derijen in om aan het werk zjjnde arbeiders over te halen het werk neer te leggen. Wij vernemen dat dit niet gelukt is, de arbeiders bleven stil letjes aan hun werk. Politie surveilleerde in de veenderij. Uit IJ 1st wordt geschreven: Het bericht van de Leeuw. Ct. omtrent het vinden van het lijk van een alleenwonend man alhier, was onjuist. Wanneer men van dat lieele bericht niets laat staan dan dat de oude heer dood gevonden werd, is men vrij zeker dichter bij de waarheid. Ter uitbreiding van de fabrieken en werk plaatsen van de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen, zal de voormalige Oostkerk wor den ingericht tot een ijzer- en metaalgieterij en modelmakerij. Met allen spoed wordt in het Belgisch grens dorp Esschen aan vijf groote quarantainestallen gearbeid. Twee spoorlijnen zijn er van het sta tion heen gelegdzoodat het den Belgischen Minister van Landbouw ernst schjjnt te wezen om het vee, uit Nederland ingevoerd, aan de grens tien a twaalf dagen in quarantaine te houden. Indien de stallen gereed zijn, zullen vijf- a zeshonderd stuks vee gestald kunnen wor den, terwijl er nog een afzonderlijk gebouw is voor verdachte dieren. De Staatspoorweg-maatschappij zal weldra overgaan tot het openstellen van de halte Win- desheim (tusschen Wijhe en Zwolle) voor het goederenvervoer. Burg. en Weth. te Bovenkarspel (N.-H.) heb ben openbaar aanbesteed de bouw van een nieuw raadhuis. Het werk is gegund aan den minsten inschrijver, den heer P. A. de Smeth, voor f9586. Te Velp, bij Arnhem, is uit een kolk het lijk van een man opgehaald. Het is gebleken te zijn zekere L., uit Ehenen, die sedert Zondag werd vermist. Over Breukzalf lezen wij in t/Onze Krant Vakblad voor Hotel restaurant-café- en bierhuis houders het volgende He broodnijd kan sommige menschen leelijke parten spelen. Treffende bewijzen daarvoor levert maand op maand het zich noemende Maand blad tegen de Kwakzalverij. Sprekende over Pastoor Martin Beck's beken de Breukzalf, geeft de redactie van dat blad deze maand te kennen, dat wie zegt een breuk door zalf te kunnen genezen, liegt en bedriegt. En wat doet Pastoor Beck's Breukzalf anders? Genas en geneest zjj niet nog steeds breuken? Dat zij dit doet, is de redactie van het Maand blad even zeer bekend als ons en toch ageert zij tegen die zalf. Is dat niet tegen beter weten in het publiek beliegen en bedriegen En zijn zulke daden niet ten strengste te veroor- deelen Meent het Maandbladdat dit de weg is om de beurzensnjjderij van de apostelen der //officiëele// wetenschap in stand te houden? Wij zijn zoo vrij dit te betwijfelen Eéne belooging in Spanje Te Valencia is Dins dag een optocht door de stad getrokken met het oude vaandel van Jaime den Veroveraar, die de Mooren overwon, en met het vaandel, dat j de Spanjaarden onder Don Juan van Oosten rijk in den zeeslag bij Lepanto (1571) op de Turken veroverden. Het zien van die getuigenissen van vroegere glorie wekte groote geestdrift onder het volk. Do betoogers verbonden zich, geen Amerikaan sche of Engelsche waren meer te koopen. In het droge bekken eener fontein werden giften voor de oorlogskosten ingezameld, en die geïmproviseerde collecte schaal was weldra vol goud en bankbiljetten. Heiligschennende diefstal. Gedurende den nacht zjjn onbekende dieven de kerk Madrice te Al- camo binnengedrongen en stalen voor ongeveer 100 lire aan gouden voorwerpen, geplaatst na bij het beeld 7an Onze Lieve Vrouw van Mira kel. De algemeene verontwaardiging maakte dat spoedig de schade meer dan hersteld was door milde giften tot een gezamenlijk bedrag van ruim 1000 lire. Vegetarische kindervoeding. Eene tentoonstel ling van kinderen is al niet nieuw meer, maar eene tentoonstelling van kinderen als betooging voor eene bepaalde levenswijze is, dunkt ons, noch nie dagewesen. Eene vereeniging van vege tariërs heeft thans te Berlijn zulk eene tentoon stelling georganiseerd om te doen zien, hoe ge zond de kinderen bij eene streng vegetarische voeding er uitzien. Dat deden ze dan ook, maar daar men zeker wel de beste //monsters// (in den zin van //exem pel// natuurlijk zal hebben uitgezocht, betee- kenl dit nu niet zoo heel veel. Eene aanbeveling kan echter misschien zijn, wat wij in een der bladen lezen, nl.: //De kin deren waren heel zoet.// Een grappige candidaat. Een der candidaten voor de aanstaande Kamerverkiezingen in Frank rijk, de heer Champronier, stelt zich aan de kiezers van het arrondissement Nantes voor als //nationaal'/ candidaat. Hij draagt een kostuum in de nationale kleuren blauwe broek, wit vest en rooden rok, en belooft, als hij gekozen wordt, in die kleeding de Kamerzittingen te zullen bijwonen. Vrouwen in dienst bij de posterijen. Bjj den dienst der postspaarbank te Londen zal het aantal vrouwelijke beambten met meer dan 100 worden vermeerderd, en ook bij den postwissel- dienst, welke tak van dienst tot nu toe niet voor vrouwen was opengesteld, zullen vrouwen aangesteld worden. Duel woede. De zoon van burgemeester Pod- lipny heeft den üuitschen liberaal Peschka uit gedaagd, omdat deze,in het parlement gezegd had dat hij by de opstootjes te Praag met een revolver was gezien, en de Jong-Tsjechische af gevaardigde Udrzjal heeft den nationalen Duit- scher Pommer uitgedaagd, omdat hjj hem offi cier van de leugen had genoemd. Een vorstelijk huwelijk. Het burgerlijk huwe lijk tusschen prins Christiaan en hertogin Alexan dria van Mecklenburg-Schwerin is gisterenoch tend te Cannes voltrokken, in het buitenverblijf van de Groothertogin van Mecklenburg, 's Mid dags werd het huwelijk in de Duitsche kerk ingezegend. Falsche munters. Te Rybnik, in Pruisisch Silezië, is eene werkplaats van valsche munters ontdekt, vanwaar uit vele bedriegeljjk nagemaakte stukken van 2 en 5 Mark verspreid moeten zijn. Drie valsche munters zjjn reeds gevat en hebben bekend. Diefstal te Rome. Uit het Ministerie van Pos terijen te Rome is een verzameling van oude Italiaansche postzegels, ter waarde van 100,000 lire gestolen. Litografen-congres. Van 11 tot 14 Augustus wordt in Bern een internationaal litografen- congres gehouden. Er zullen vertegenwoordigers uit haast alle landen van Europa en Noord- Amerika komen. Gisteren avond is te Oud-Zevenaar de herberg en branderij de Kruisdel, afgebrand. Het huis en de geheele inboedel weiden in zeer korten tjjd geheel in asch gelegd. Slechts zeer weinig werd gered. De groote boerderij Het Spjjker te Echteld, die omstreeks drie jaren geleden geheel afbrand de en sinds nog grooter dan te voren herbouwd, is gisterenmiddag weer een prooi der vlammen geworden. Het woonhuis met de ruime en net te bijgebouwen werden bijna geheel vernield. Te Schagerburg, gemeente Zijpe (Noord- Holland), heeft Woensdagnacht een hevige brand gewoed, waardoor veertien huizen in de asch werden gelegd. De brand ontstond door het omvallen van eene petroleumlamp, in de broodbakkerij van De Ja ger. De spoedig naar buiten uitslaande vlam men, aangewakkerd door den feilen wind, tast ten weldra de zuideljjk van dat perceel staande huizenrij aan en sloegen daarna over op de hui zen aan de overzijde van de Groote Sloot en la ter ook op die aan de andere zijde van den weg. Niettegenstaande de krachtige pogingen der Zijper brandweer, bijgestaan door die van Scha- gen, om de ramp zooveel mogelijk te beperken, kon, bij den snellen voortgang van het vernie lende vuur, zelfs van de verschillende inboedels slechts weinig worden gered. De heer Harp, wiens boerenplaats verbrandde, kreeg bij het uitbrengen van zijne koeien zware branden ook verscheidene der geredde koeien waren met brandwonden overdekt. Twee koeien en een paard zijn omgekomen. Voor zoover bekend is, waren alle perceelen verzekerd. Door de ramp zijn zeventig personen zonder huisvesting. De hoogste kracht is de kracht om zichzelven te beheerschen. De Rechtbank van 't geweten houde dage lijks eene avondzitting. Hield ieder op met kwaad te spreken, Dan zou de haat alras verbleeken. Onder de pantoffel. Twee meisjes van ze ven en negen jaar spelen met e'.kaar de eene is het dochtertje van een advocaat. En wat doet jou papa vraagt zjj P Alles wat mama zeit Ook een gans. Mama: Jammer van ons goudvischje 't ligt dood op den bodem van de kom. A n n e t Kan 't ook verdronken zijn, mama? Dapper. Z ij Ik heb hem gezegd, dat hij een schurk is. Z ij (ongeloovig). Vlak in zijn gezicht Hij. Neen, door de telefoon. Een snuggere Dienstmeisje (tot de familie, die een paar dagen op reis geweest is): O, me vrouw, er zijn zóóveel menschen geweest om u te spreken, dat ik tweemaal het gangleitje heb moeten uitvegen, om alle namen te kunnen op schrijven. a 15 Cent per regel. zijn de meest beproefde motoren der wereld alleen verkrijgbaar bij de HAARLEM. Heden-avond zal het Hoofd- Bestuur met de district-Besturen van de R. K. Kiesvereeuiging alhier vergaderen tot het houden van besprekingen voor de a. s. verkiezing der Provinciale Staten. Gisteren-namiddag te 6 uur is uit het Spaarne aan den Koudenhorn alhier het lijk van een 3y» jarig kind van den turfschipper G e 1 s w ij k opgehaald. Sedert 11 uur in den voormiddag was de kleine vermist. Daar het meermalen gebeurde, dat het jongentje zich aan den wal begaf, had de moeder geen vermoeden dat haar kind van het schip in het Spaarne was gevallen. Door Burg en Weth. dezer gemeente is in handen van de Commissie voor de financiën ge steld het verzoek der Regenten van het St. Elisa beths Gasthuis alhier om bij de reeds toegestane subsidie van pl. m. f50.000 nog f 10.524,34 te voegeD, tot dekking van het te kort. De Commissie zit er nog al mede in, maar de gelden worden besteed voor de lijdende menschheid en dan kan er veel mee door. Toch, nu er telkens groote tekorten komen, dient er ge waarschuwd te worden, meent de Commissie. Wij lezen omtrent de heden-avond aan den Bur gemeester dezer gemeente te brengen serenade in de hier ter stede gisteren-avond verscheren bla den het volgende //Bij geruchte vernam ik dat bij de serenade, door de vereeniging //Zang en Vriendschap// aan den Burgemeester te brengen, de Jagers.uit den Haag zullen medewerken. Om alle verkeerde uitleggingen te voorkomen, wil ik het publiek even mededeelen, dat ik nooit officieel ben uit- genoodigd daaraan mede te werken, doch dat mij officieus eene prijsopgave is gevraagd ik heb daarop om bekende redenen, geweigerd bet Haarlem's Muziekkorps onder leiding van den heer Robert te stellen, doch aangeboden bet corps gratis af te staan om samen met //Zang en Vriendschap// hulde te brengen. CH. KRIENS. Door de heeren Anderheggen enNeu- meyer te Amsterdam, is aan den Raad be richt, dat zij genegen zijn aan te leggen twee verbindingstramljjnen van hun lijn Amsterdam Haarlem en wel, een van de Amsterdamsche Vaart langs den Heerensiogel over de Lange Brug, Turfmarkt, Gedempte Oude Gracht en Raaks naar den Zjjlweg, en een van de Am sterdamsche Vaart langs de Houtmarkt over het Spaarne en langs de Nieuwe Gracht en de Park laan naar het Kenaupark, waar zij zal aansluiten bij de lijn Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1898 | | pagina 2