N 1 voor <3tooró' on SZuió-eXollanó. Rotterdamsche Brieven, No. 3060 Donderdag 18 Augnstus 1898 23ste Jaargang, Bedrogen geluk. BUIT KN L A N D H Per 3 maanden voor Haarlem ƒ1,10 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,40 Voor het buitenland2,80 Afzonderlijke nummers 0.03 Dit blad verschjjnt dagelijksbehalve Zon- en Feestdagen. BÏÏEBAÏÏ: St. Janstraat Haarlem; Van 1—6 regels50 Cent Elke regel meer 7 V, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Redacteur-Uitgever, W. KüPPERS. XLVI. Zeker was de op handen zijnde groote, feestelijke gebeurtenis niet vreemd aan de bijzonder geestdriftige wjjze, waarop hier dezen keer de verjaardag der Koningin- Regentes is gevierd. Iu straten, waar an ders de vlaggen slechts sporadisch voor komen, werd nu met zóóveel animo ge vlagd, dat het een lust was om te zien. Slechts enkele heel zuinige luidjes hielden hun splinternieuwe vaderlandsche angstval lig binnen, uit vrees voor regen en om op den aanstaanden groeten dag maar geen minder schitterende figuur te slaan. Doch gelukkig waren velen van tegenovergestel de meening en lieten de driekleur lustig uitwaaien, 's Avonds vooral was het gezel- lig-druk in de stad op vele plaatsen werd reeds geïllumineerd, 't zij met het oog op den feestdag zelf, 't zij als proeve voor den 31sten of als reclame voor fabrikanten van verlichtings- of versieringsartikelen. Maar echt en compleet versierd waren pas de «Oran jebuurten!» Langeljjnstraat, Vogelenzang alles in feesttooihonderden menschen be wogen zich des avonds onder 't kleurig dak van over elkander geworpen serpentines en dooreengëslingerde groene guirlandes, kij kend en bewonderend en luidop hunne be wondering te kennen gevende. Nu ik den naam «Vogelenzang» noem, dezer niettegen staande haar liefelijken, welluidenden naam vrij onoogelijke volksbuurt, komt het mij weer in de gedachten hoe deze de onschul dige oorzaak werd, dat een der correspon denten van de Maasbode werd beschuldigd van in dit blad te «Nieuw-Gidserig van stijl te zijn geweestDe Maasbode van Nieuw-Gidserige allures beschuldigd De Vogelenzangers houden niet van Nieuwe-Gidsstijl, dit is nu allerduidelijkst gebleken. De quaestie was dezeeen der verslaggevers van genoemd blad had een klein, doch goed geschreven artikeltje ge plaatst over de versiering der Oranjebuur- FEUILLETON. 43. Vervolg.) Edith riep haar mama terug angstig sprekend: //Mama, mama, ik heb het opnieuw gehoord. Het geluid komt uit papa's kamer.» Edith stoof haar voorbjj, den gang door, de deur onbevreesd openrukkend ze schrok terug voor een vreese- ljjk schouwspel, want voor hare oogen wentelde zich haar vader in smartelijke stuiptrekkingen op den grond. Ook Else zag het, en Edith, die in stomme ontzetting was teruggeschrokken, voorbijsnellend, knielde ze naast den armen ljjder. Zij wreef zjjne slapen en polsen, zjj wilde zjjne kille han den verwarmen; hartelijke woorden fluisterde ze hem toe. Zjjn brekend oog zag haar smeekend aan, blijkbaar herkende hij haar, zijn blauw achtige lippen bewogen zich, zjj poogden een woord te fluisteren, doch het luidde niet meer als een //slapen voor eeuwig//, het klonk veeleer als //Erbarming.// Zegt niet Goethe//Nahe am Grabe surd s mir heller.// Of ook in dien nacht voor den ljjdenden Wolfgang, kampende in zijn schriklijken doods strijd, nog een licht heeft geBtraald? Else hoopte, bad, vertrouwde; haar mond fluisterde van uit het diepste harer ziel troos tende woorden, haar oor boog ze tot den ster vende. Wat hij nog fluisterde, dat verstond nie ten, bet schilderachtige in den stgl van dit schrijven wekte de verontwaardiging van een letterlievend Vogelenzanger, die er dan ook in een «ingezonden» flink op los trok. Maar des reporters ijver in bet bezigen van Nieuwe-Gidsuitdrukkingen was niet 's mans eeuige grief; of liever, uit deze eerste vloeide een tweede voort, namelijk de inzender en zijn mede- Vogelenzangers waren «gekrenkt in hun gevoel van eigen waarde» en wel, doordat meergemelde jour nalist van hun Vogelenzang gesproken had als van «een nauwe, grauwe steeg» Dit was te veel, dit had de maat doen over- stroomenDe Vogelenzang was gehoond geworden en dat nog wel in Nieuwe- Gidsstijl Natuurlijk was de altjjd welwillende Re dactie ook nu wederom bereid den letter- lievenden Vogelenzanger en zjjn buurtge- nooten een kleine literaire onderrichting te geven met betrekking tot de beteekenis, waarin hier het woord «grauw» moest wor den opgevat en tevens om de zindelijkheid en reinheid, de waardigheid van den Vo gelenzang de haar toekomende eer te geven. Een redactie beleeft toch soms pleizier van hare lezers Maar nu over iets ernstigers Rotterdam gaat een zijner Raadsleden verliezen. Dr. Sleurs, het bekende, beminde en alge meen geachte Katholieke Raadslid heeft om gezondheidsredenen zjjn ontslag als zoo danig gevraagd. Bjjua twintig jaren heeft de heer Sleurs zitting gehad in onzen Raad, bijua twintig levensjaren heeft hij ge wijd aan de bevordering der belangen van onze stad, niet het minst aan die der Katho lieke Rotterdammers. Het zou eene banaliteit zijn te zeggenhet vertrek van Dr. Sleurs is een groot verlies voor 't katholiek Rot terdam niet alleen de katholieken, maar óok zijn tegenstanders achtten hem, ver eerden het bekwame Raadslid, den jjverigen, liefdevollen geueesheer, den sympathieken jjveraar en voorganger, waar 't goldt nooden te lenigen en smarten te stillen. Onze mand behalve God en wat ia deze laatste oogenblikken omging in zjjn ongelukkig ver dwaald hartdat wist Hij alleen. De arme vrouw wist nu, dat haar echtgenoot haar ontval len was. De haastig ontboden arts kon slechts den dood constateeren om daarna zjjn zorg te wij den aan het zwakke jonge meisje, dat willoos en verlamd van ontzetting getuige geweest was van haar vaders vreeselijken doodstrijd. Eerst had men weinig acht op Edith gesla gen, zelfs Else had haar een oogenblik vergeten. Eerst toen haar man geen teeken meer gaf van leven, had ze al den omvang van haar leed in gezien. Zij vreesde het ergste. Hij, voor wien zij een vaderljjk erfgoed had. verlaten, had haar laf alleen gelaten, thans, nu de nood dreigde. Toch vond ze inwendig kracht. Zij moest en wilde hare kinderen beschermen en met hen den aansta n:'e: strijd aanvangen. XVII. Een bliksemsteaal bij hbldeeen hemel Hoe schoon is het leven in de toekomst en ach, hoe gemak kelijk verliezen wij op éénen morgen, wat wij in vele jaren met moeite verkregen. Petrarca. Een heerlijke, frissche Zondagmorgen was het. Over het oude, met klimop begroeide Heidel- berger slot, dat koen en fier op een uitstekende punt van den berg vol tr tsche kalmte neder- Raad verliest iu hem een zjjner meest ac tieve leden, een talentvollen, ik mag zeg gen dicbterljjksten, gloedvolsten, imponee- rendsten redenaar; de Katholieken een moedigen, ridderlijken, tactvollen, weispre kenden verdediger hunner belangen. Dr. Sleurs is geboren Rotterdammer, hier heeft hij de geneeskundige praktijk beoefend liefdevol als weinigenhier heeft hij gearbeid voor armen en noodlij denden in velerlei betrekkingen, hier heeft hij gepleit en gewerkt voor wat hem als Raadslid 't mee3t aan het harte laghet Katholiek Bijzonder Onderwijs. Nu gaat hg, de aan allen bekende en door allen beminde man, ons verlaten, om in gezon der streek, in rustiger leefwijze herstel te zoeken voor zijn geschokte gezondheid en allen, die hem nu nastaren met weemoe digen blik hopen vurig, dat de goede God hem moge schenken, gezondheid en wel verdiende rust nog lange, lange jaren. Spanje. De Spaansche bladen maken de verta ling van het vredesprotocol openbaar. Een republikeiasch blad heeft er een rouwrand om heen gezet, en voegt er enkel eenige droevig-lakonische getallen bij: Spanje verliest in de Nieuwe Wereld 128,148 vierk. kilometer grondgebiedmet 2,/2 raillioen inwoners; terwijl op de Philip- pjjnen het Spaansche gezag over een ge bied van 298,800 KM2 met meer dan 7 millioen inwoners ernstig bedreigd wordt. De overige bladen bewaren over het al gemeen een dioevig stilzwjjgen over de rampen die de Spaansche natie heeft ge troffen. Italië. De Kölnische Zeitung heeft een bericht de wereld ingezonden als zou de Paus stervende zijn. Het blad zegt dat Z. H. Leo XIII niets anders meer is dan een zwakke grijsaard, die weinig en zeer zacht spreekt; schrijven kan bij niet meer, even min kan hij kennis nemen van den loop der zaken. Hot denken vermoeit hem en blikt op de vrooljjka Universiteitsstad, speelde vriendelijk een streelend winterzonnetje en koes terde met zacbte, gouden stralen het hecrljjk schoone landschap. Het vroolijke kleine g-zelschap, dat pratend en lachend door de slottuinen schreed, genoot met volle teugen deze schoone natuur. De aanvoerder van dit gezelschap was een jong en slank meisje van hooge gestalte, op haar lachend gezichtje waren door den frisschen morgenstond purperen blosjes getooverd. Alles scheen bij haar leven en lusthaar elastische voet raakte nauwelijks den groud, zij huppelde zingend door de Eüsabeth-poort den weg op, en liet hare geleiders een heel eind achter. In de nabijheid van den ronden toren matigde zij haren gang, hare oogen straalden van rein en diepgevoeld genot, ze schouwden vroolijk om zich heen en zij, de schoone freule, klapte als een kind in hare kleine handen, terwijl ze met glasheldere stem juichte //Grootmama, hoe schoon I Ea als ik het voor den duizendsten keer terugzie mijn schoon, mijn prachtig Neckar-dal, dan roep ik: immer opnieuw: //Hoe heerlijkHet was een goede, een lieve inval van u, ons thans hierheen te lokken, mijn heer Edelheim. In de verheven rust van dezen stillen wintermorgen ligt ze wonderbaar voor onze oogen, deze schoone werell Hoort, daar luiden ook de klokken Ha, dat is schoon. Dat klinkt, dat trilt tot in het hart. Niet waar, grootmama P// Dat alles rolde welluidend van hare kersroode lippen, terwijl zo eenige schreden terugging naar eene voorname matrone, die op den arm van een het bidden maakt hem verstrooid, zoodat hg tienmaal hetzelfde gebed begint, zonder het te bemerken. De Paus sterft langzaam als een blanke kaars iu een gouden kan delaar. Wij kunnen de Kölnische Zeitungdie den L'aus gaarne schijnt te laten verdwij nen van het wereldtooneel, geruststellen. Z. H. geniet eene goede gezondheid, eiken morgen ontvangt ZH. den lgfarts en werkt daarna met onvermoeide kracht, met kar dinaal Ramp oil a en nog met andere hoogwaardigheidsbekleeders, in den namid dag ontvangt de Paus nog andere per- sonen.Yoor zijn hoogen leeftjjd is 7. H. L eo XI .1 nog een krachtig man met een helder vef stand. Frankrijk. Koning Leopold van België heeft den President der Fransehe Republiek een be zoek gebracht op zijn villa te Havre. De Koning der Belgen was vergezeld van de heeren de Smet de Naeyer, baron Got fin et en graaf de Bovengrave. De heer Fa ure ontving den Koning en zijn gasten aan den ingang van zjjn villa. Na het ontbijt, deed de President den Koning uitgeleide naar zjjn yacht Alberta. Des avonds heeft het yacht Havre ver laten en is op de reede voor Trouville on der anker gaan liggen. Koning Leopold zal met zijn gezelschap een paar dagen in de stad verblijf houden. Oostsnrijk-Hongarije. Volgens de Osservatore Romano heeft de pastoor der St. Stepbanuskerk te Weenen op eigen gezag met de gewone godsdien stige plechtigheid het huwelijk ingezegend van prinses Dorotheavan Coburg, die katholiek is, met den Lutherschen prins Her tog Ernst van Slees wjjk-Hols tei n, waarvan de noodige waarborgen niet ge geven zijn voor de katholieke opvoeding van de kinderen. Z. H. Leo XIII betreurt ten hoogste dit gepleegd feit en de Kerk keurt zulke huwelijken niet goed, maar verfoeit en veroordeelt ze. Den 31sten Augustus zal Hertog Er- nest van Slees wijk Holstein, met zijn jeugdige Gema'in zich naar Brussel begeven en in het paleis des Konings lo- geeren. Koning Leopold, prinses Ule- jongen cavalier steunde. Naast haar schreed een eveneens oudere dame, gewapend met een ouder- wetsch gebedenboek, waarop een massief zilve ren wapen was vastgehecht. EeD ander boekje, eveneens met adelljjk wa pen versierd dock veelveel kleiner van for maat, gluurde nieuwsgierig uit den paletotzak van een anderen jongen man, die gedurende den geheelen tocht met de andere dame gelijken tred had gehouden. Hem golden thans de vriendelijke woorden der oude dame, welke met de uitgelaten vreugde van haar kleinkind in zoover instemde, dat ze met een ongewoon welwillend lachje om den eerbiedwaurdigen mond, zeife //O zeker, mijnheer Edelheim en Robert heb ben ons zeer verplicht. Het is een verkwikken de wandeling in de sterkende frischheid van dezen schoonen morgen.» „En is u in 't geheel niet vermoeid, groot mama?» snapte het onvermoeide meisje verder. //Heeft deze toeht ti volstrekt geen inspanning gekost //Neen, Sibylle, neen. Ik heb toch een krach- tigen steun hier.» Zij knikte daarbjj tot haren cavalier, den flin- ken goedgebouwden student, die zijnerzijds zich haastte, dankbaarheid en trots over dezen lof te verzekeren. //En toch," schertste de matrone, //zult ge er niets tegen hebben zoo ik u thans vrjjaf geef en mij met mjjn juffertje tevreden stel, zjj wil binnen gaarne een oogenblik met mij uitrusten, terwijl gjj in de vrjje natuur verder doolt.» (Wordt vervolgd.) ABONNEMENTSPRIJS PBIJS DEH ADVEETENTIEN, AGITE MA NOW AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1898 | | pagina 1