MARRTBERIOHTRN. Diefstallen. Branden. Ongelukken. Voor geest en hart. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. INGEZONDEN. LAATSTE BERICHTEN. de warmte bevangen, zoodat zy het werk heb ben moeten staken. De landbouwer B. Meiers uit Haaksbergen 'He van de weekmarkt te Enschedé huiswaarts geerde, werd door een zonnesteek getroffen. Zij lijk werd aan den weg gevonden. In de Wieriugerwaard werd order het tarwe 'cheren een arbeider door een zonnesteek getrof fen. Ce ongelukkige was oogenblikkelijk dood. Te Bladel bij Eindhoven is de smid F. Lat door een zonnesteek getroffen en gedood. Men kan alles overdreven, tot zelfs de liefde van een VlamiDg voor zyn taal. Ziet hier Wanneer het waar is de benaming, die in de Vlaamschc Academie is voorgesteld voor het woord automobile. Z5 luidt //Snelpaardelooszonderspoorwegpetroolrytuig.// Ook in Amsterdam heeft de warmte slacht offers gemaakt. Een vrachtreder van de bier- brouwere Heineken en een melkboer van Broek in Waterland zen door zonnesteek bezweken. Zaterdag a. s. is de steenhouwersgezel H. Breur gedurende vijftig jaar werkzaam be de firma D. Weegewe9 °P het Rapenburg te AmsterdamDen Wakkeren man, die nog altqd met ever zijn plicht vervult, wordt door patroons en kameraden een feestdag bereid. Onder het vrouweiek personeel van de ta- petfabriek te Amersfoort werkzaam op de Na tionale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's Gravenhage is een werkstaking uitgebroken. Zij eischen hooger loon en hebben gezamenlijk bet gebouw verlaten. Over deze werkstaking wordt het volgende gemeld Van de acht meisjes werkzaam aan de Amers- foortsche Tapytfabriek op de Tentoonstelling van Vrouwen-arbeidzjjn gisteren zeven door de boofd-opzichteres naar huis gezonden, omdat ze niet werken wilden. Heden-ochtend zjjuzeallen aan den arbeid gegaan. Deze meisjes verdienen f 6.25 's weeks; daar van wordt f 2 of f -1.75 (het bedrag wisselt wel eens) aan de moeders uitgekeerd. Zij betalen f 4 kostgeld met inbegrip van be- Wassching voor zooveel het ondergoed betreft in bet door het tentoonBtellingsbestuur gehuurde huis op de Groot Hertoginnelaan, waar alle op de Tentoonstelling van buiten den Haag werk zame vrouwen en meisjes verblijf houden. De kosten van bewassching der japonnen, schorten en mutsen worden door den fabrikant gedragen. Van tijd tot tijd vinden de meisjes gelegenheid zich onder behoorlijk geleide te ont spannen voor rekening van het ïentoonstellings- bestuur. De grieven, die tot de werkweigering aanlei ding gaven, berustten op misverstand, dat door de heden-ochtend uit Amersfoort overgekomen directrice is uit den weg geruimd. Een dubbele moord. Te Gent is eene kof fiehuishoudster en hare dienstbode vermoord. Eene worsteling. Te Spezzia heeft een Ita- liaansche soldaat in dronken toestand na een gevecht met een kameraad in een vlaag vau Woede zijn geweer genomen en op zyn omge ving geschoten. Twee soldaten werden gedood. Daarop verliet de razende de kazerne en vuurde op de schildwachten, die de schoten beantwoord den, echter zonder den man te treffen. De sol daat liep verder en doodde op ziju weg nog een boer, waarop hij zich op den grond liet ▼allen, zoodat men hem grijpen kon. Verschrikkelijke brand. Uit Nisnji Nov gorod wordt gemeld Een groot arbeiders thuis is alhier in de aech gelegd. De brand ontstond in den nacht en toen de slapende bewoners Waren opgeschrikt, stond de honteu trap reeds in lichterlaaie. Een aantal bewoners sprongen Uit de veusters, maar er worden nog velen ver mist, die hoogstwaarschijnlijk in de vlammen zijn omgekomen. Tot dusver zijn dertien ver koolde lijken gevonden. Eene zonderlinge veiling. Een verzameling baren van gekroonde hoofden zal te Londen met andere curiositeiten worden geveild. Men vindt daaronder eenige //hoofd en baard haren van Ëduard IV//, haarlokken van Napo leon I, Prinses Charlotte van Wales, George III, euz. Sedert driejaar, December 1896 zjjn (e Bode graven van den heer F. Beijen ongeveer voor f 40.000 aan effecten gestolen zonder dat men den dief kon achterhalen. Nu schijnt dit gelukt m zijn, een arbeider zekere C. wonende in de buurt van Beijen, is gevangen genomen. Een groot gedeelte der vermiste effecten is te Rot terdam opgespoord bij een zekeren P. B., kor telings bakker te Bodegraven, die verklaard beeft de effecten van den gearresteerde te heb ben ontvaDgen ter verzilvering. Dank zij de ijveri ge nasporing van de Rotterdamsobe politie zal dus een groot deel, of wellicht alles, van da effecten terug gegeven kunnen worden. Door de politie te Helder is opgespoord en Aangehouden een oude bekende der justitie, woon achtig aan den Langendijk (N.-H.) die verdacht werd te Helder geld te hebben ontvreemd uit *ene burgerwoning in de Koningstraat, door Middel van insluiping. De man werd spoedig t°t bekentenis gebracht en daarop naar Alkmaar Sriransporteerd. By zijne aanhouding werd hij ln het bezit gevonden van geld en gouden en ■"Neren sieraden, waarschijnlijk mede van dief- s'al afkomstig. In de Kalverstraat te Amsterdam is etn aam zjjn horloge met ketting ontrold,' In de kapel op de R. K. begraafplaats te Gouda hebben dieven getracht zich meester te maken van den inhoud der offerblokken of van voorwerpen van waarde. Door de politie te Helder is aangehouden zekere Karsten van Langendijk, die verdacht werd zich aldaar te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit een gesloten kast in eene woning in de Koningstraat, door middel van insluiping. De man legde een volledige bekentenis af en werd daarop gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. By zjjne aanhouding werd hy in het bezit bevonden van gouden en zilve ren sieraden, vermoedelijk mede van diefstal afkomstig. Te Stokkum is de boerderij van de wed. Zig- gers geheel afgebrand. Niets kon gered worden. Ook de perceelen in de nabijheid gelegen ge raakten in brand, doch deze bleven behouden Terwijl de weduwe J. van Andel, te Gies- son, afwezig was, is haar huisje, door het spe len van kinderen met lucifers, een prooi der vlammen geworden. De inboedel is voor een groot deel geredde woning, eigendom der behoeftige bewoonster, was niet tegen brand schade verzekerd. Eergisteren is door hooibroei de woning van den landbouwer Jongerius te Maartensdijk in de nsch gelegd. Het vee en den inboedel werden gered. Te Keeken by Miilingen is gisteren een 70- jarig arbeider dood aan den weg gevonden. De man was door een zonnesteek getroffen. Den geheelen voormiddag bad hy nog gemaaid, de zeis lag naast hem. Een leerling-machinist is aan het stations emplacement te Nijmegen gisteren van de loco motief gevallen. Hij geraakte er onder en is zwaar verminkt, levenloos opgenomen. Door een treurig ongeluk is eene geachte familie te Arnhem allersmartelijkst getroffeu. Hun zoon, die pas mot goed gevolg het eind examen der hoogere burgerschool aldaar heeft afgelegd, was met een paar vrienden op reis langs den Rijn. Daar is hij bij ongeluk van een hooge rots gestort en zoodanig door den val ge kwetst, dat hy aan de gevolgen is overleden. (A. O.) De spoorwegwerker J. J. te Arnhem is door een lorri overreden. Zijn rechterbeen is na- bjj de knie verbrijzeld. Eenige kameraden brach ten den ongelukkige naar het gasthuis. Van een ingezetene van 's-Gravenbage werd gisteren een aanvallig meisje van 4ys jaar vermist. Na eenigen tijd gezocht te hebben, haal de de vader zjjn kind levenloos uit den regen bak in den tuin achter zijne woning. Een treurig geval heeft zich te Gouda voorgedaan met zekeren W. Van der Steen. Des avonds bezig zijnde met peuren, schjjut hij uit zijn schuitje gevallen te zijn, hetzij dat hijdoor slaap overmand, over boord gevallen is, hetzij dat hem eene duizeling bevangen heeft. Toen de politie 's nachts hare rondte deed, zag zij dat het vaartuigje ledig was. Er werd terstond gedregd, met het gevolg, dat Van der Steen opgehaald werd. Niettegenstaande alle middelen tot opwekking van de levensgeesten, kon men slechts den dood constateeren. De omgekomene was 68 jaar. Een droevig voorval heeft zich Maandag- namid lag te Kessel (N. Br.) voorgedaan. De 12-jarige zoon van N. Van Sonsbeek aldaar be gaf zich naar zijne ouders, die in de weide aan bet werk waren, toen hem door de groote hitte de lust bekroop een bad te nemen in de rivier de Maas. Hoewel niet kunnende zwemmen, be gaf hjj zich te water op eene plaats waar de rivier 12 voet diep was, hij zonk en bleef rechtop staan in den glibberigen bodem, zoo vond men na eenigen tijd zjjn ljjk. Men begrjjpt da verslagenheid der ouders. Wees nog zoo klein, wat maakt u groot P Tevredenheid met uw lot. Wees nog zoo arm, wat maakt u rijk Een hart voor het ljjden van anderen week. Wees nog zon oud, wat maakt ujong? Blijde herinneringen. Verklapt. Vader. Een van jelui heeft kersen gesnoept. Ik vind de pitten op den vloer. W ie heeft het gedaan Klaas lk niet papa, ik heb de pitten mee opgeslikt. Op het bal. Een jong meisje zegt tot haren danser „Het spijt mjj zeer, mijnheer Kram, dat ik u op de teenen heb getrapt.// Mijnheer Kram, overbeleefd //Ia het geheel niet. Neem mij niet kwalijk, dat ik teenen heb. Uit de reerutenschool. Officier. Wie heeft het kruit uitgevonden Recruut. Waarschijnlijk een van de ar tillerie. Wanhoopskreet. Sergeant. Kerels Maar waarvoor zal ik my nijdig maken Zoo lang zy de militairen nemen uit de burgers, wordt het toch nooit beter begeleiden en op de stoombooten waarmede de kinderen een focht maken, zullen twee muziek korpsen worden verdeeld. Men deelt ons m de, dat gedurende de laat ste drie warme dagen den verkoop van het //Hollandia-water// uit de Haarlemscbe Staalbron- nen zeer groot is geweest. Niet minder dan 9000 flesschen werden afgeleverd. In de bleekery vau den heer WTesseling aan de Papentorenvest ontstond een begin van brand, die echter spoedig door de bewoners werd gebluscht. Door den agent-rechercheur vanHalst is aangehouden G. H. v. K, oud 21 jaren, van beroep schoenmaker, die zich op den 9en dezer heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een valreep (vischwant) uit het Zuider Buitenspaarne onder de gemeente Heemstede. Vrijdagmiddag zal de Beiersche kapel van den heer U1 r i c h tjjdens de matioée ia het bronge bouw spelen. Zaterdag-middag en Zaterdag-avond wordt een matinee en een soiree gegeven door de Hongaarsche Jongens kapel in uniform, 40 per sonen sterk. Blijkens de memorie van toelichting op de gemeenterekening over 1897 bedroegen de ont vangsten te zamen f 3,012,866,68 en de uitgaven f2 328,902 31Vj- De buiteugewone ontvangsten overtroffen de buitengewone uitgaven met f 684,680,70. De ge wone uitgaven waren f 716.42'/, hooger dan de gewone ontvangsten. Er gaan in deze gemeente stemmen op tegen een nieuwe belastingregeling waardoor de mid denstand met ö00/o zal worden gedrukt. Deze stand waartoe in hoofdzaak den win kelstand behoort, heeft het nog niet hard genoeg te verantwoorden en kan nog wel wat bezwaard worden, meenen de heeren. Het plan bestaat tegen deze vergaande be zwaring van belasting van de neringdoende burgerij alhier te protesteeren. De standplaatsen op de kermis hebben dit jaar ongeveer f 8000 opgebracht, tegen f 3486.27 het vorige jaar. Morgen-avond geeft het „Haarlemsch Muziek korps", ouder directie van den heer C. P. W. KrieDS, een concert in den Prinsentuin te Leeuwarden. Brongebouw. Matinee, Vrijdag 19 Aug. '98, 2i/j4Vs n.m., door de Beiersche Kapel, onder leiding van den heer H. Ullrich. Programma. 1. Berliner Gewerbe-Ausstellung. Marsch. Hannusch. 2. Ouverture Die Stumme von Por- tici. Auber. 3. Wiener Mad'len. Walzer. Ziehrer. 4, Kurz und Erbaulich. Hum. potpourri. Schrei- ner. 5. Concert Polka. Parlow. 6. Ouveriure zur oper Nabucodonzor. Verdi. 7. Walzer Mein Stern. Hannusch. 8. Brautschor aus der Oper Lohengrin. Wagner. 9. Grüsze aus der Thii- ringer Wald. Echokwartet. Kiesler. 10. Finale. BUBGEBJjIJKE STAND. ONDERTROUWD J. L. v. Dijk en V. Ht v. d. Woude. GETROUWD: F. T. Koopmans en J. v. B&sten. E. Hartog en C. v. Duyn. A. Voorn en I. Bor. K. W. Korzelius en A. M. Pelser. F. J. Moet en H. A. Horeman. B. Bikhuis Rozeboom en A. Alfink. P. D. Ophof en J. P. Cormont. J. de Graaf en N. Vreedenburg. A. v. d. Velde en H. Rinner. A. N. Korzelius en A. M. T. Hogervorst. BEVALLEN: E. v. Kampen-Hartbrecht, z S. O. Lubbers-ter Smitten, z. J. Camp- fens-Winkels, d. A. M. de Jong-Hoss, d. OVERLEDEN: A. J. Vos-Radius, 58 j, Spaarnw str. J. v. Breemen, 7 m.Barendsestr. H. F. Gediking, 17., Leidschestraat. HAARLEM. De feestelijke optocht die hier op 31 Augustus gehouden wordt, zal door een 5-tal muziekkorpsen worden opgeluisterd. De optocht belooft heel wat, want nog steeds mel den zich Yereenigingsn tot deelneming aan. Het volledig Haarlemsch muziekkorps zal bij de feestviering op 30 Augustus den kinderzang Gisteren vierde de Z.Eerw. heer J. F. G. Rut ten, Deken en Pastoor te Wogiumzjju 25-jarig priesterfeest. Geen woning in het gansche dorp of zij was getooid met de driekleur, terwijl in Kerk en Byz. scholen en aan de pastorie smaak volle versieringen waren aangebracht. Onder de plechtige Hoogmis, opgedragen door den Jubilaris en geassisteerd door de Eerw. heeren Loots en Schravemade, hield de feestvierende Herder eene korte rede, waarin hy allereerst God dankte voor het groote voorrecht hem voor 25 jaren geschon ken en voor de krachten waarmede bij gedu rende dien reeks van jaren tot geluk eu heil van anderen had mogen arbeiden. Vervolgens her dacht de Eerw. Spr. het feest van den dag O. L. V. Hemelv. en maakte eene uitkomende ver gelijking tusschen de H. Moeder Gods en den Priester waarna hy zyn oprechten dank bracht aan zyne parochianen voor de stoffelijke bljjken van belangstelling hem gegeven, maar vooral voor de liefde hem betoond en het goede hart hem toegedragen, lk beu bljjde, zoo vervolgde de Eerw. Spr., uwen herder te zijn en honp met al mijn hart eenmaal voor den rechterstoel van God van u te mogen zeggen //Heer, hier zyn ze alle en niet een is verloren gegaan.// i Door het zangkoor werden op verdienstelijke wijze uitgevoerd: Veni Creator van Jos. Beitjes Missa In honorem S. Luciae van F. X. Witt en Te Deum Luudamus van Rejjnierse, terwijl met eene keurige feestcantate de morgen-Gods oefeningen werden geëindigd. Ean woord van lof mag den yverigen directeur, den heer Mag- née, met worden onthouden voor zyne uitstekende leiding. Na den middag werden door de leer lingen der R. K. Meisjesschool, waarheen Zijn Eerw. zich had begeven, toepasselijke liederen gezongen en een tooneelstukje opgevoerd, ter- wjjl in den avond den Jubilaris door het Zang koor eene serenade werd gebracht waarbjj het aan belangstellenden en nieuwsgierigen niet ont brak. Geve de goede God, dat voor den bemin den priester nog tal van jaren zyn weggelegd, opdat hy met zyn onvermoeiden ijver nog lan gen tyd tot heil der zielen moge arbeiden Het heeft vaak mjjn aandacht getrokken, dat by het bestaan van zulk groot getal van verschillende verzekeringen tot heden nog nie mand het plan heeft gevormd tot oprichting eener Waarborgmaatschappij tegen storm enwind- schade. Kan in korten tyd veel schade plaats heb ben door brand, niet minder groot is vaak de schade, die soms in eenige minuten door storm kan veroorzaakt worden. Men denke slechts aan de vreeselijke ver woesting voor eenige dagen aangericht te Keulen en omstreken, waar een windhoos zoo geducht zyn kracht deed gevoelen. En ook in ons Va derland bracht storm zoo menigmaal groote schade aan. Het lydt dan ook geen twijfel of wanneer een degelijke wind-waarborgmaatschappy werd op gericht, deze spoedig een groot getal verzeker den zou tellen en binnenkort voor goed geves tigd. Ondergeteekende spreekt uit eigen onder vinding. U mijnheer de Redacteur dankende voor de opname V. W. haarlem, 17 Aug. Ter veemarkt aangevoerd 2 koeien, verkocht 2 f 150 a f 180; pink ver kocht f vette kalveren verkocht f a f 29 nuchtere kalveren, verkocht 29 f 8 a 13 16 schapen, verkocht, 16, f 14 a 17; lammeren verkocht f a 2 paarden verkocht f at Haarlem, 17 Aug. Verkocht 43 stapels, uitmakend 5954 kazen, wegende 11454 K. G. Hoogste prijs per 50 ICG. I 22.— Laagste prijs per 50 KG. f Amsterdam, 17 Aug. Op de veemarkt waren aangevoerd runderen, van welke de prijzen we ren: vette koeien le qual. a c, 2e qual. c. 3e qual e per kilo; melk- en kaltkoeien f a 160 vette kalveren le qual. 60 c. 2e qual 50 3e qual.—c. graskalverenfa ,33 nuchtere kalve ren f7 a 9, schapen f a lammeren a 374 vette varkens 34 a 37 c per kilo. Schiedam, 17 Aug. Moutwijn per HL. zonder de bel. f 10,25 Jenever id. f14.75 Amsterdamsche proef id. f 16.Spoeling, per ketelbeurs f 0. spoelingcommissie f 0.40 Beursnoteering Bran- dersbond Moutwijn f 10 a flO 1 j per heet. Het Evening Journal heeft uit Manila bericht ontvangen dat vjjf Amerikanen zyn gedood en ongeveer 45 gekwetst by gehgenheid van de verovering van Manila. De consuls waren te voren onderricht van het plan van Dewey om de stad te bombardeeren. De Spanjaarden beantwoordden het bombar dement niet, maar de landmacht der Amerika nen werd door het Spaansche vuur bestookt. Ongeveer 7000 Spanjaarden gaven zich over. Zy zullen hun wapens uitleveren, behalve in het Noordelyk deel der stad, waar de Span jaarden in de verschansingen mogen blijveu. Ten spijt van de opstandelingen hebben de Amerikaansche en Spaansche officieren nu broe derschap gesloten in de cafés. De opstandelin gen worden op een afstand gehouden. Portugal heeft een nieuw ministerie. Het be staat uit de heeren Lueiano de Castro, minis ter-president en minister van binnenlandsche zaken koloDel Sebastiao Telles, oorlog Beirao, buitenlandsche zaken Espregneira, financiën Alpoim, justitie; Vilaca, marine; Brito, open bare werken. De Frankische Courier beweert, dat bet eerste deel van Bismarck's gedenkschriften reeds lang gezet is en gereed ligt om gedrukt te worden. Bij het zetten heeft men de meest mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen, opdat geen on bescheidenheden konden worden begaan. Iedere zetter kreeg niet anders dan onsamenhangende stukken van het manuscript, zoodat bet hun onmogelyk was om uit alle stukken een geheel te vormen. Twee mannen, op wien men kon vertrouwen, werden eindelijk met het opmaken belast. Als schrijver werd niet opgegeven de naam van Bismarck, maar die van een bekend schrijver. BRUSSEL, 17 Augustus. Deze voormiddag is de markt Sainte-Marie in de me Royale in de asch gelegd. Het groote marktgebouw, een oppervlakte beslaande van 4000 meter, stond in een oog wenk in lichter laaie tal van groentewinkels, vleeschwinkels enz. lagen in korten tyd tegen den grond, terwjjl ook aan de omliggende hui zen ernstige brandschade is toegebracht. Van het groote marktgebouw staan nog slechts de vier muren. Het blusschingswerk werd zeer bemoeilijkt door het opdringen der menigte nieuwsgierigen, dat dikwijls zoo erg was, dat de brandweermannen niet naar behooren konden werken en soms gedwongen waren hun slangen te richten op het publiek in plaats van op het brandend gebouw. Men schat de toegebrachte schade op 40,000 franks. BOMBAY, 17 Augustus. De pest heerscht op nieuw epidemisch. In de afgeloopen week wa ren er 103 sterfgevallen, tegen 85 in de daaraan voorafgaande week. NEW-YORK, 17 Augustus. Onder de Ame rikaansche troepen te Montauk Point hebben zich zeven gevallen van gele koorts voorgedaan en 61 verdachte gevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1898 | | pagina 3