ui BINNHNLAS d. Sc3ott*js Emulsion Fransche dorpen byeen, zoodra zich de Rageeringsman verstout om de klooster* der religieusen biunau te dringen. Te Grenoble was den deurwaarder belet het klooster van de Grande Char- te gaan. De man werd mishan- heeft de burgemeester hulde gebracht aau het tactvol optreden van den hoofd commissaris van politie ty lens de jongste staking, voorts aau de opgewektheid, <l:,e de commissariseen vaa politie iu het po litiekorps hebbBa weten te honden, en aan den jjver, door het inspecteurs- en agentenpersoneel betracht. naar trense deld. Te Saint Etienne, Maandag namiddag, 1 op het oogenblik dat een byzondere com missaris het decreet van uitdryving tee- 1 Alkmaar, 23 April. De Vereeuiging kende aan de Maristen, is hy aangeval- van sigarenfabrikanten heeft besloten de len geweest door 290 personen en moest nog stakende sigarenmakers als ontslagen hy vluchten in het postkantoor. 20 gendarmen werden ter plaatse ge zonden. De minister Combes heeft weer een heldendaad verricht door Z. D. H. Mgr. Turinaz, bisschop van Nancy, zjjn tractement te onthouden, op grond dat deze Prins der Kerk gewezen heeft op de anti-congreganistiche maatregelen door het Ministerie der Republiek genomen. Te Poitier heeft bet vervolgen der religieusen een vechtparty uitgelokt. By het vertrek der paters Dominicanen uit de stad geraakten de voor- en tegen standers der paters handgemeen. Tien vechtersbazen werden door de politie in gerekend. te beschouwen. Hun aantal bedraagt 19, GEMENGDE BERICHTEN. Armzalige uitvluchten. De leiders der socialisten willen de schuld niet dragen, dat zjj de jongste werkstakingen in het leven geroepen hebben. Neen, zeggen zy, 't deel van 't Nederlandsch proletariaat dat zich tot den klassenstrjjd georgani seerd heeft, wilde den aauval der R3- geeiing op hunne rechten zich niet laten welgevallen, daar zit 't 'm in. De opruiers wasschen de handen in onschuld want 't volk heeft de algemee- ne werkstaking zelve gew'ld. Zoo geven zy den onervaren en lichtgeloovigen, door hen bedrogen en misleiden werkman by al het nadeel hem toegebracht, nog de volle verantwoordelijkheid der gepleegde revolntionnaire daden. Volksbedriegers in plaats van volks vrienden, toonen zich de woordvoerdeis, die voor een wjjle door hunne opruiende taal de werklieden het hoofd op hol wis ten te brengen, die het land in beroe ring brachten, door 't proletariaat in ver zet te brengen tegen het wettig gezag. In plaats van den wantoestand, door hen geschapen, onder de oogen te durven zien, draaien ze er om heen, en geven 't proletariaat, reeds ten uiterste door hen geëxploiteerd en tot honger gebracht, ten overvloede nog de geheele schuld er van, dat dit proletariaat die ellende aan zich zelve te wyten heeft. Wjj noemen zoo'n bedrog plegen af schuwelijk. Invaliditeits- en Pensioenver zekering. Van bevoegde zjjde wordt opgemerkt dat het bericht, in sommige bladen op genomen, alsof de Regeering haar voor nemen, om een regeling der in validiteits- en pens'oenverzekering in te dienen, zon hebben opgegeven of tot nader uitge steld, geheel onjaist is. Er is in het voor nemen der Regeeiing geen de nriDste verandering gekomen, en vermoedelyk zal het bedoelde wetsontwerp reeds ia de eerstvolgende troonrede kannen worden aangekondigd en zal das in dat jaar by de Staten-Generaal inkomen. Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, die voornemens zjjn a. s., Mmndag naar Buckebnrg te ver trekken, zullen 1 Mei op het Loo terug- keeren. Raad van State. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 29 April des voormiddags te elf uren. Haarlemmermeer, 23 April. Eeni- ge jongelieden bieden ingezetenen dezer gemeente eene ljjst ter inteekening aan, om gelden in te zamelen tot aankoop van vee voor onze stamverwanten in de vroegere Boerenrepublieken. Amsterdam, 23 April. Gisteren is alhier aan een 800tal ontslagen gemeente werklieden en een aantal ontslagenen uit andere bedrijven uitkeering gedean. By Kon. besluit van 22 April is benoemd tot hoofdcommissaris van politie alhier, H. S. Hordjjk, thans kapitein der infanterie te Delft. De bevolking dezer gemeente be droeg op 1 April 1903 540,935 zielen (257,381 mannen en 283,554 vrouweD.) Zaandam, 23 April. In deze gemeen te ia door Burg. en Weth. een wyziging voorgesteld van de inrichting der ge meente politie, waarby, behalve verhoo gingen voor den onder-inspecteur en de agenten, een uitbreidingsplan voor de toe komst wordt voorgedragen. B: en W. tellen voor het getal agenten te bepa len op tenminste 18, indien het bevolkings cijfer niet boven 22.000 klimt en verder voor elke 1000 inwoners eén agent meer aan te stellen. De jaarwedden worden voorgesteld te bepalen :vcor den inspecteur van f 1000 tot f 1200 voor den onderinspecteur van f 800 tot f 1000, het weekgeld voor den brigadier van f 15.50 tot f 10, voor de agenten van f 12,50 tot f 15' Rotterdam, 23 April. Bjj dagorder Door de hooge vloeden is da buiten- polder «het Hemmeland» nabjj Monnik- kendam, onder water gezet. Naar wij vernemau is hek ontslagen personeel der H. IJ. S. M., die nog in hun bezit zyn van uniformen, aangezegd deze in te leveren. Tevens zal hun dan het hun nog koe- komende loon worden uitbetaald. By de Staatsspoor zyn thans ook eeni- ge ontslegen machine-beambten weder tydelyk in dienst genomen. Voor bet Hof te Arnhem diende he den-morgen de zaak van G. G. A, P. en K. K. die by vonnis van de rechtbank te Arnhem van 17 Maart wegens het verspreiden van opruiende geschriften ieder veroordeeld zyn tot f 25 boete, subsidair 14 dagen hechtenis, in hoog9r beroep. De adv.-gen. eischte tegen G. G. drie maanden gevangenisstraf. Te 's Gravenhage doet zich het geval voor, dat eenige patroons hun personeel verboden hebben op straffe van ontslag, lid te zijn eener vakvereeniging. Het Vakcomité aldaar heeft besloten een ver gadering te houden om tegen het geno men besluit der patroons te protestee ren. Naar wjj vernemen zal jp de ijjnen der staatsspoorwegmaatschappij vanat Za terdag aanstaande weder volledige dienst worden uitgevoerd. Het Handelsblad deelt medeBij een der groote inrichtingeu in het havenbe drijf alhier kwam eea der werklieden uret f 50 aandragen, die hy wenschte te stor ten overeenkomstig de voorwaarden, na do staking door de werkgevers vastge steld. De patroon maakte de opmerking, dat de man evengoed zjja garantiebedrag kon storten door wekelyks wat van zyn loon te doen inhouden Doch hij wis niet van zjja plan at te brengen, o.a. aanvoeren de, dat hy van de spaarbank nog niet eens 3 pet. krjjgt en nu 4 a 5 pet. kan maken. Toen de werkgever opmerkte, dat hij, als het geld op de spaarbank is ge plaatst, er eigenaar van is, ter wjj 1 hy by de storting aan het kantoor gevaar loopt het ite verliezen, hetzjj door een nieuwe staking of audereomstaudighelen, begon onze man hartelijk te lachen. «Dat nooit, mjjnheer!» En hy was er niet toe te brengen zjju geld weer mee te nemen. Zeer verblijdende berichten komen uit verschillende steden, n.l. dat de militaire posten aan de stations en op de spoor wegen zyn opgeheven. De Militaire Sportvereeniging is voor nemens te houden een aistauisrit van Assen naar Venlo of omgekeerd, afstand 232 kilometer, te rijden in de maand Ju ni, binnen drie dagenop Maandag 12 October te Breda een jachtrit over pl. m. 12 kilometer, gevolgd door eea eind wed loop van 1000 meter over 3-hoogtehin- dernissen en één breedte-hindernis. Twee jachtritten zonder eindwedloop, te ryden zoo mogelijk, de eerste te Nijmegen, de andere te Amersfoort. Gisteren begaf zich de justitie te Bre da naar Sprundel (N.-B.) om een onder zoek in te stellen naar een aldaar ge pleegden moord op een kind, waarvan de vrouw van zekeren A. beschuldigd wordt Na verhoor is de vrouw in hechtenis gehouden. Het schjjni dat zy het kind, aan hare zorgen toevertrouwd, voor een aanzienlpke som uit den weg heeft ge ruimd. Van het te Hellevoetsluis liggende in- structiesehip iVa«(«fas,jjzjjn sedert Maan dagavond 11 uur de jongens A. W. en J. v. B. vermist. Zy wisten aan de waakzaamheid van de wachthebbenden te ontsnappen en per vlot naar den wal te roeien, wat hen begunstigd door den stroom, waarschijn, ljjk is gelukt. De vlet werd den volgen den morgen op den wal teruggevonden, maar van de jongens tot heden nog geen spoor. De milicien Zwart, die te Amsterdam door een trein werd overreden, is een zoon van een veenarbeider (weduwnaar) te Jubbega (Schoterland). Per draad kreeg de burgemeester bericht, om de droeve tjjding den vader mede te deelen. Te Dokkum, waar een werkman aan pokken bezweken is, zyn strenge maat- rege^n genomen on verbreiding der vreese'jjke ziekte tegen te gaan. Da be grafenis heeft binnen vior-en-twintig uur plaats gehad on a'les wat met den lyder in aanraking i3 geweest, is verbrand. De Belgische douanen-controleurs Ipe- lier en Maljeu uit Esschen, hebben teNis- pea bij Roozendaal, eene sluw overlegde smokkelpartjj ontdekt, üit het huis vaa den koopman B. werden voortdurend varkens gehaald, hoewel men er nooit zag invoeren. Dit wekte achterdocht, en een stil on derzoek bracht nu aau het liett, dat er een onderaardsche gang bestond tasschen het huis van B. op Belgisch grondgebied, en eene schuur op Nederlaudsch gebied. Door die gang werden de varkens bin» nengösaiokkeld, Juist tijdens het onder zoek kwamen vyf vette varkens langs dezen vreemdsoovtigen weg in België; natuurlijk vielen die nu in handen van de douanen. Op Texel is de Schelpenbaak, iu het Beierland, d:t jaar zoo rjjk aan schelpen als in vele jaren niet het geval is ge weest. By eenigszins gunstig weder kun nen de visschers ei een flink weekgeld verdienen. Gisteren werd te Halfweg de groote grasverpachting gehouden van Rijnlands dykgronden in 83 parcealen de opbrengst was f 7531, tegen f 8613 in het vorige jaar. In de Haarlemmermeer komen nog al typhusgavallen voor, die noodlottig ein digen. Thans valt weer een dusdanig ge val voor van een zekere B. aan den IJ weg die aan de gevreesde ziekte is overle den. Te Rotardam is door een spekslager een valsche rjjksdaalder ontvangen. Uit Amsterdam wordt aan de N. Rott. Ct. gemeld Twee politieagenten troffen gisteren avond op den Sparreweg (Oosterpark- kwartier) een 14-jarigen jongen aan, die in kennelyken staat van dronkenschap verkeerde. Hij deelde mede, dat hy met nog drie andere jongens ia de bnurt van het Weesperspoor3tation van een onbekende sterke drank hadden gekre gen een van dezen is, thuis gekomen, ineengezakt en naar het Lieve Vrouwen gasthuis gebracht. De jongste der kna pen was ternauwernood 10 jaren oud. De politie tracht dun man, die den drank gaf, op te sporen. Men meldt uit Friesland: Door eenige der groote verleners te Beets was aan de stakers een voorstel gedaan ea een ultimatum gesteld. Zij boden n.l. 95 ets. loon per veenroede, willen de stakers daarvoor niet gaan wer ken, dau konden zij op geen vo8nwerk me8r rekenen. Verscheidene stakers heb ben eieren voor hun geld gakozen en zonder de bjjeenko nst op Maandag a. s. af te wachten, zjjn zy aan het werk ge gaan. Ook de vrouwen der stakers be gonnen een woordje mee te spreken en drongen er bjj de manneu op aau te gaan werken, in plaats van road te loo- pen ea niets te verdienen. Zeer waar- schynlijk zullen de leiders dezer slaking uitgesloten worden: een vroegere appel, meester overkwam dit ook; hy kan in de Beetster veenderij geen werk meer krygen. Waarsehjjaljjk zal het appel op Maan dag a.s. wel op niets uitloopen, bij gebrek aan stakets. Gister-morgen werd door de opperlieden bij den bouw eener school te Almeloo het werk gestaakt, omdtt een hunner, die te laat kwam, deswege door den opzichter ontslagen werd. Enkele stakers hebben gisterenmiddag het werk hervat. Met machtiging van den Minister van Waterstaat wordt op 1 Mei a.s. inge voerd een tarief voor hst vervoer van reizigers, bagage en honden in buurtver keer tusschen de stations der lyn Leiden Bodegraven, Gisternacht hebben baldadige handen tasschen Sassenheim en Lisse de draden dooi gesneden vaii de nog niet geheel ge reed zijnde telepboon voor de bloembol lenstreek. Het socialistenblad *.Uet Volks meldt: Volgens een aanschrijving van de direc tie der Kiosk-Onderneming aan de di verse juffrouwen moge 1 voortian de plast van Het Volk en die vaa de groene Amsterdammer niet meer voor da ruiten gehangen worden. Een dief rentenier. Beschuldigd van moord op een agent, die hen wilde aan houden, verschenen Dinsdag voor het Assisen hof dar Sein9 te Parjjs, eea aan tal dieven. Een van hen, zekere Bom- pard. gat als beroep op renteuier. Inder daad heeft hij een iukomen van 300 fr. par maand. Hy steelt alleen uitroeping, verklaarde hy. Een der bescbuliigdan kreeg voor dief stal 01 moord 10 jaar dwang'rbeid, twee anderen warden veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Da dief rentenier kwam er met een jaar af. Bloemenliejhebster. E ;n Parjjsehe bloe- menlief hebster, Mevrouw Wells, heelt eenen vjjijaailyksohe prijs van 2000 franken uitgeloofd voor het kweekeu van de schoonste zwaardlelie. Men moet maar durven. Met veront waardiging vestigt het Antwerpsche Han delsblad er de aandacht op, dat op zaker kantoor in de Soheldestad in het Fransch waarscbawingen zyn aangebracht waaibij bedienden die Vlaamsch spreken met boe ten worden bedreigd! En dit, ofschoon de bedoelde firma vooral van de Vlamingen «'net moat hebben», zooals men zegt. Tegen den kanker. Uit Simla wordt ta Londen bericht ontvangen, dat de officier van gezondheid Ross, die da ir jaren lang in de hospitalen de kanker had bestudeerd, daarbjj verschijnselen had gevonden, die wezen op een gebrek aan chloor in de weefsels. In acht gevallen zou Ross door groote drsis keukenzout bjj speciaal dieet genezing of belangrijke verbetering van den toestand bereikt hebben. Uit Marokko. Een telegram uit Tand- zjer meldt, dat zeven Fransche reizigers op weg naar Ceuta door opstandelingen van alles zyn beroofd en te voet naar Tandzjei zyn teruggekeerd. Een Mocrsche b .-diende W8rd gewond. Diefstallen. Te Rotterdam zyn uit een winkelkast in de Kruisstraat eenige gouden eu zil veren voorwerpen ontvreemd, als een paar juweelea oorknoppen, 4 gouden ringen, waaronder een met 5 juweelea steentjes, een zilveren knip, eea flacon met gouden stop, en zoo meer. Door de Amsterdamsche politie was sedert eeniga weken opsporing verzocht vati eenige personen, die hier te lande oplichterij hadden gepleegf. Gisteren kwam het berioht, dat te Parjjs is aan- gehoaden F. H. R. T., ter zake van (bankbreukte Haarlem L. W. S., ter zake van oplichterjj ten nadeele van de Ned. Bsnk. Men meldt uit Amsterdam: Da officier van justilia alhier maakt bekend, dat op 23 April jl. rechtsingang is verleend tegen Hermann Witteabarns, bediende bjj de Amsterdamsche bank al hier, thans voortvluchtig ter zakvaa diefstal van 23 obligation Oostenryksche reute, Januari, Juli a f 1000, en 8 stuks a f 100. E?n beloouing vau f 500 zal door de Amsterdamsche Bank worden uitgekeerd aan dengenen die, ter beslissing van den officier van justitie te Amsterdam, aau politie en juslitie de uoodige aanwjjzi 1- gen geeft, welke tot da aanhouding van den voortvluchtige leiden. P. Senden, steenbakker te Rimsberg gemeente Heerlen en P. J. Gros, hard- looper en liedjeszanger te UJen, beiden thans in hechtenis, en behoorende tot de dievenbende, die indertijd vooral den om trek van Njjmagen onveilig maakte, ten gevolge waarvan zy voor verschillende raciitOankaa hidlen tsreent ta staan, zjjn Woensdag jl. door het gerechtshof te 's Heitogenbosch met bevestiging van een vonnis dar rechtbank aldaar van 5 Februari jl., wegens diefstal tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld, onder bepa ling, dat de tjjd, do ar hen na da uit spraak van de rechtbank in voorloopige hechtenis doorgebracht, in mindering dier straf zal worden gebracht. Het is der politie te Schiedam in den vorigen nacht mogen gelukken 2 perscnen op heeterdaad te betrappen, die bezig waren jenever te ontvreemden uit de distilleerdery van de firma J. J. Mede' Zn. te Amsterdam, staande aan de Noo-d- vest. Ruim 80 liter hadden zy zich reeds toegeëigend, toen de politie hen overviel. Oulatigs werd io dezelfde distilleerdery ongeveer 250 liter jenever vermist zon der dat men da daders wist op te sporen. Ongelukken. Op de tramljjn UlrnmWinsum is in de nabijheid van de burcht «Verhilder- sum» een trearig ongeluk gebeurd. Tegen de waarschuwingen in van d9n koetsier van een goederenwagen, ging een drie tal kinderen aan den kant van den wagen hangen, met het noodlottig gevolg, dat een 16 jarig meisje, dochtertje van den deglooner R., van Warfhuizen, onder het rjjtuig geraakte, waardoor beide beenen werden gebroken. Medegevoerd naar I Wehe, oordeelde de geneeskundige aldaar I onmiddeljjke opzending naar Groningen noodig, hoewel hij vreesde, dat het kind aan bloedverlies reeds onderweg zou be zwjjken. Dit is gebeurd; te Sauwert aan gekomen, was het kind reeds een ljjk. Te Hengelo geraakte op de machine fabriek der firma Gebr. Stork en Co., zekere N. met zyn borst beklemd tus- schan een jjzereu kast en een blok jjzer, dat aan een kraan hangende, hem trof. Zwaar gekneusd is hy overgebracht naar het ziekenhuis. Gutaren i3 de spoorwegarbeider Berendhau en te Terborg bjj het ran- geeren over een wissel gevallen en onder den rangeerenden trein geraakt. De dood trad bjjra onmiddellijk in. De ongeluk kige, een oppassend werkman, laat eene vrouw met kinderen in droeve omstandig heden achter. Aau het Noardzeestrand bjj den Zaanddjjk een is oppassend jonkman uitCal- lantsoog, de 22-jarige werkman Jan Hoek, in zc9 geraakt en verdronken. Zjja ljjk werd later aan het strand gevonden. Bjj Nyenbeek heeft op den IJsel aanvaring plaats gehad van een tjalk schip en een praamschip. Er ontstond slechts kleine averjj, maar na de aanva ring werd op net praamschip het 5-jarig zoontje vermist. Vermoedelyk is het over boord gevallen en verdronken. Aan het strand tusschen Callantsoag en Huisduinen is hedenmorgen een op passend 23-jarig werkman uit Callantsoog Jan Hoek, in zee geraakten verdronken. Zjja ljjk werd later gevonden. Branden. Gisteren-ochtend is te Kapel Avezaath de woning van don landbouwer G. van Arkel door brand vernield. De levende have werd gered, doch de inboedel ging bijna geheel in de vlammen op. Te Baek (N.-B.) is door onbekende oorzaak de hoeve met schuur ea stalling van den landbouwer Masthoek tot den grond afgebrand. Er kon niets gered worden. Ean paard, twee koeien en eeni- -ge varkens zyn omgekomen. Te Maasbree (L is de boerenwoning, schuur en stal van den landbouwer D. Theeuwen, door brand vernield. Hooi, strooi, al de voorraad ging verloren. Te Stevensweert (Limburg) heeft een hevige brand het woonhuis benevens dan inboedel vau G brs.Schoenmakersver nield. Het daarnaast onbewoond liggende huis, toebehoorende aan M. Dekkers, werd mede eene prooi der vlammen. Voor geest en hart - Een heldin is eaue vrouw, die erkent dat zy ongelyk heeft. Volgens stand leven, is meestal in atryd met: volgens verstand leven Levenswysheid kan alleen geleerd wor den in de school der levenservaring. Allerlei. Goed teekén. Laura. Wel Bertha, hoe staat het met je erfenis-proces Wat heeft de advocaat je gezegd? Bertha. Gezegd heeft hy nDts, maar hy heeft m'n hand al gevraagd. In de school. Schoolopzie ner. Zeg me pens, wie heeft er vroeger geregeerd de groote Keurvorst cf de oude Frits No. 1 van de klas. Ze hebben allebei vroeger geregeerd, mynheer In de couloirs van de Kamer. Bes te vriend, vergua my u den heer X. voor ta stellen, eea man, die de grootste dom heden geschreven heeft. Zoo, Mynheer is zeker journalist Pardon, stenograaf. in hare eerste graden kan worden tegengegaan en genezen door Ilonderde brieven van géneesheeren constateren dit feit. Maar het moet Scott's Emulsion zijn die verkrijgbaar is in zalmkleurigen omslag en voorzien is van een handelsmerk als hier afgebeeld. Dit handelsmerk waarborgt de hulp die gij behoeft als Tering u bedreigt. Als men Scott's Emulsion koopt de flesch in een zalmkleurigen omslag voor zien van het handelsmerk van Scott's Emulsion, evenals bovenstaande afbeelding dan Uoopt men eene genezing-. Koopt men eenig ander preparaat van lever traan dat een namaaksel is van Scott's Emulsion dan koopt men eene teleur stelling-. Scott's Emulsion geneest als niets anders gelukt. Handelsmerk. VAN ALLE APOTHEKERS EN DROGISTEN EN VAN DE HEEREN: Handelsmerk, Amsterdam. Henri Sanders. A. ran Tuyll, Paleisstr. Arnhem. H. Linnewiel, Jansstraat 17. Gravenhage. Gebroeders Blokpoel. r. Falkenburg, Vlamingstraat 42. 's Gravenhage. Mejuff. E. da Leeuw. A. Mulder. Rotterdam. J. M. Bos, Zwartjanstraat 2$. J. Halmmans de Jortgh, Binnenweg 56. T. W. G. Leeflang, Rosestraat 34. F. E. Van Santen Kolft Rotterdam. J. H. I. Snabilié. Utrecht. T. P. van den Bergh Zoon, Hciligcwtg* J. C. C. Denker, Baanstraat, H. de de Zwart Co,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1903 | | pagina 2