Maandag 16 Juli 1906. No. 6350. 31sk Jaarganj Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. LIEFDE EN PLICHT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, hoek Nieuwe Gracht - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suec., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Staatkundig Overzicht. Toen de uitspraak van het Hof van Cassatie bekend was, ging er, gelijk te verwachten viel, een lange juichtoon op uit dat gedeelte der Fransche pers, dat jaren achtereen voor Dreyfus ijverde. Het begeerde doel was eindelijk bereikt! De vreugde van sommige ijveraars, doldriftige ij veraars vervoert hen tot het buitensporige, tot dwaas heden. Geeft de behandeling van het Hof van Cassatie zooveel meer waar borgen, dat er werkelijk onpartijdig- en billijk geoordeeld is en uitspraak gedaan, dan toen de beide krijgsra den een makker vonnisten en schul dig verklaarden? Wie als schrijver dezes te Rennes onbevooroordeeld de zittingen volgde, moest wel den indruk krijgen, dat de militaire rechters, die daar van 's mor gens half zeven tot op den middag aandachtig luisterden naar de opge roepen getuigen voor en tegen, dagen en weken lang; die in het openhaar voor de volle zaal, waar Dreyfus' vrienden altoos in grooten getale ver tegenwoordigd waren, ondervroegen en zochten met angstvallige zorg, hij moest wel den indruk krijgen dat die officieren oprecht eerlijke lieden waren. Dat zij liever een wapenmak ker vrijspraken dan veroordeelden, en dus.... Vergelijk daarmee het wirk van Tiet Hof van Cassatie!Hoë; is er in het geheim gewroet om te komen, waar men nu gekomen is, toen duidelijk bleek, dat een militaire rechtbank nimmer het onschuldig spreken zou. Geen aanklager mocht zich doen hooren. Baudouinde procu reur-generaal, die zich in den Hum- bert-zwendel meer dan gecompromit teerd heeft, was meer nog dan mr. Mornardde advocaat van Dreyfus links en rechts deelde hij slagen uit aan lieden, die hij straffeloos kon geeselen; die weerloos stonden tegen over zijn heftigheden en beleedigingen, tegenover felheden van de ergste en onedelste soort soms! Hoe fluistert niet enkel de Chro- nique scandeleuse over meerdere dezer magistratenHoe getuigen hunne eigen daden tegen sommige over hen Duizendmaal liever zouden wij voor een krijgsraad staan als die te Rennes was, dan voor eene recht bank waar onder meer een Baudouin als procureur generaal zetelt. Was het niet Arthur Ranc, die van dit soort rechters eenmaal schreef, dat hij liever een roover in het bosch te gen kwam dan een met het wetboek gewapend magistraat Den 3en Juni 1899 was met de waardigheid van procureur generaal bekleed, niet Baudouin, maar Manau, die toen aan het Hof de woorden deed hooren„U kunt Dreyfus op nieuw laten terecht staan. Het recht om hem te rehabiliteeren hebt gij niet." En hetJHof stemde door zijn vonnis van dien zelfden dag met deze woorden in. Nieuwe debatten wer den noodig genoemd volgens artikel zooveel en zooveel. Op welke gronden? Bestaan die thans niet meer Evenmin als bedoeld artikel Als van zelf drin gen zich die vragen op en ondanks alles blijft het onze innige overtui ging, dat Dreyfus' onschuld erkend had behooren te worden door eene mili taire rechtbank. Er is eene overwinning behaald en zij ne vrienden hebben reden tot j uichen. Men make echter den tweemaal veroor deelde opperbevelhebber en ridder in hetLegioen'van Eer'; men overlade hem met gunstbewijzen hij zelf in de eerste plaats, zoo hij waarlijk krijgs man is en als krijgsman voelt, zal eerherstel, door een krijgsraad bevolen, verre kiezen boven de uitspraak van het Hof van Cassatie, boven al de gunstbewijzen, die nog volgen kunnen. Het hoogste en voornaamste ont breekt; de schande van het dubbel vonnis van 1894 en 1899 is slechts ten deele weggenomen. Ook in den roes der zegepraal zal de vrijgesprokene zich dat met geen mogelijkheid kun nen ontveinzen. Zijne vrienden even min. Of de „affaire" thans begraven zal zijn? Onmogelijk! De vrijspraak van Dreyfus is tegelijk het vonnis over zijne vroegere rechters, over te veel andere personen, dan dat verwacht mag wor den, dat deze allen er in zullen be rusten. Aan hunne eigen eer zijn zij ver plicht, öf ridderlijk te erkennen, dat zij gedwaald hebben, 5f i et het schand merk van eerloosheid Ms valschaards en onrechtvaardige rechters door het leven te gaan. Straks als de hoofden minder ver hit, 'de gemoederen bedaard zijn. imn ieder v'an de eerste verrassing bekomen zal wezen, zal blijken, of wij al dan niet recht hadden aldus te spreken. Beide partijen moeten verder gaan, gaan tot het einde, en dat is niet be reikt! Volkomen is de zegepraal niet! Een geheele reeks Reuter-telegram- men komt dezen morgen de meening bevestigen, dat de affaire geenszins uit is. Het is er in de Kamer toegegaan als in de rumoerigste dagen der Drey- fus-zaak. Geraasd, gescholden is er; klappen deelden men uit. Brisson moest ten laatste zijn hoed opzetten, als teeken dat hij, voorzitter der Ka mer, de zitting schorste. Daarna wer den de tribunes ontruimd. Picquart en Dreyfus zijn bevorderd in rang. De laatste komt te Versailles in gar nizoen zoo hij niet liever onmid dellijk pensioen aanvraagt. Hoe zou hij kunnen ademen in dezen dampkring van verraad enz. enz. van het milita risme, gelijk de bladen herhalen, die zijne zaak verdedigen Eene straat te Parijs zal naar Zola vernoemd worden, bovendien krijgt hij een frissChen krans op zijn graf. Senator Trarieux, die te Bordeaux begraven ligt, valt eveneens een krans ten deel. In den Senaat enkele too- neeltjes als in de Kamer. Alleen wat kalmer afgespeeld door meer bejaarde acteurs. „Messieurs, l'affaire continue zouden wij het gevleugeld woord van Charles Dupuy kunnen wijzigen. De Fransche regeering heeft een geel boek uitgegeven over de Marokko- quaestie en rondgedeeld aan de par lementsleden. Het bevat niets nieuws. Het geeft alleen het oflicieele verslag van de conferentie te Algeciras en voegt er aan toe de verklaringen, door Rouvier en Bourgeois in de Kamer afgelegd. RUSLAND. Admiraal Tsjoeknin, commandant van het Zwarte-Zee eskader is 's nachts gestorven, zonder tot bewustzijn ge komen te zijn. Nopens den aanslag vallen nog de- volgende bijzonderheden te melden Tsjoeknin was in gezelschap van zijn vrouw en zijn adjudant Sergejef, 's morgens in een stoombootje naar zijn buitenverblijf gevaren, waar hij in het park ging wandelen. Toen hij na een veertig minuten terugkeerde naar de landingsplaats, om naar Se- bastopol terug te stoomen, knalden uit een zij laantje twee schoten. De ad miraal viel doodelijk getroffen ter aarde. Adjudant Sergejef achtervolgde de daders, die in matrozen-uniform gekleed waren, loste vier schoten op hen, zonder echter te raken. De moor denaars ontkwamen, doch de politie moet hen op het spoor zijn. Deze moordaanslag wordt algemeen in verband gebracht met het dood vonnis tegen luitenant Schmidt, dat indertijd door admiraal Tsjoeknin werd bekrachtigd. Voor deze lezing pleit ook het be richt dat te gelijkertijd aan boord van de „Panteleimon," de vroegere Potem- kin, muiterij is uitgebroken. ENGELAND. »e "legèrnervoïi-ulifg "Komt hoofdza kelijk neer op inkrimping der uit gaven. Bij de regeeringspartij en stellig ook daarbuiten verlangt men daarna. En geland geeft pst. 31,559,638 voor 't leger uit, en Indië bovendien pst. 20,175,694, d. i. te zamen ruim pst. 51,700,000, d. i. f 620,000,000 in een jaar tijdstegen Oostenrijk-Hongarije 17,600,000 pst., Frankrijk 31.000,000 pst., Duitschland 32,200,000 pst., Rus land 38,800.000 pst., de Vereenigde Staten 23,100.000 pst. (ongerekend de 28,000,000 voor pensioenen). Engeland betaalt voor zijn leger dus ongelijk veel meer dan de groote militaire mogendheden met hun zooveel sterker legers, een gevolg ten deele van hek vrijwilligersstelsel, maar zeker ook van de slechte inrichting van het leger- wezen. Men krijgt geen waar voor zijn geld. In overleg met zijn militaire raads lieden heeft de minister van oorlog nu een stelsel uitgewerkt, dat een aan merkelijke bezuiniging zal geven zon der aan de kracht van het leger af breuk te doenintegendeel zal het leger in kracht toenemen, zelfs met de helft. Het leger dient voor tijd van oor log alleen, zeide de minister; zoolang de vloek van den oorlog niet opgeheven is, moet 't land een slagvaardig leger hebben. Voor Engeland zal de vloot grootendeels zorgendat zij dat kan, is bij de laatste vlootoefening weer gebleken. Het staande leger is voor overzee daarbij rekent de regeering, in tijd van nood, op het geheele rijk om dat leger te versterkenen op die hulp mag 't moederlaud blijven reke nen. zoolang geen fiskale beperkingen de deelen van 't rijk van elkaar ver vreemden. Bij zijn stelsel trekt de minister zooveel mogelijk voordeel van de mi litie. Er zijn een aantal plichten, die nu het staande leger verricht, maar die best toevertrouwd kunnen worden aan troepen, die slechts een deel van 't jaar geoefend worden, en die be schikbaar zouden zijn om in tijd van mood gemobiliseerd te worden. Die militie is een talrijke macht en goed koop tevens. De geregelde troepen, aldus het voorstel, worden verminderd met 20,000 man. Het leger zal bestaan uit zes groote divisies van drie brigaden in fanterie en vier brigaden cavalerie, te zamen 150,000 man, zijnde 50,000 man onder de wapenen, 70.000 reservisten en 30,000 man, geoefend fals militie, Wat de artillerie betreft zou er op oorlogsvoet gehouden wordenvijf vuurmonden op elke duizend geweren en sabelsop elke batterij zouden er zijn 5 officieren, 117 minderen en 60 paarden. In 't geheel zouden er nog 99. batterijen komen, 81 van vier ka nonnen en 18 van twee kanonnen63 batterijen zouden voor de overzeesche troepen zijn en 36 voor oefening van de militie. De vrijwilligers krijgen de oude kanonnen om een nationale ar tillerie-reserve te kunnen vormen. De cavalerie blijft gelijk zij is, Voor de verdediging van 't moederland zullen hoofdzakelijk de yeomanry en de vrij willigers dienen, voor wier oefening een nieuw plan ontworpen wordt. In den loop der week heeft h<?+.T.n. d<., rr,,^ jnt„I -rem de schoolwet afgehandeld, o.a. het begin sel bekrachtigend, dat de graafschaps- raad zijn bevoegdheden in zake het onderwijs kan overdragen aan licha men met kleiner werkkring. De re geering zal ditjbeginsel nog uitwerken. Alvast heeft zij te kennen gegeven, dat in die schoolbesturen weer vrou wen gekozen kunnen worden. In de schoolwet van 1902 waren de vrouwen geweerd, ofschoon voor dien, zeide mi nister Birrell, vrouwen tot de aller beste schoolraadleden behoorden. PERZIË. Naar gemeld wordt zijn te Teheran de studenten in de godgeleerdheid, die Woensdagmorgen hun professor dwongen zijn college te staken, wegens oproerige taal in hechtenis genomen. Eén student werd door de wacht ge dood, drie andere bekwamen wonden. Behalve de bakkers- en slagerswinkels zijn alle winkelhuizen gesloten. De geestelijkheid is in de groote moskee saamgekomen. Door de troepen is de gansche hoofstad bezet; patrouilles doorkruisen de straten. De geestelijk heid eischt, dat de beloofde hervor mingen geen doode letter blijve. Overal heerscht de grootste onrust en vreest men voor hoogst ernstige gebeurtenissen. Onze Koninginnen. H.M. de Koningin-Moeder arriveerde gisterochtend om half elf te Apeldoorn, op het perron begroet door het Ko ninklijk Echtpaar. In een a la daumont bespannen rijtuig reed men naar 't Loo, toegejuicht door een talrijk publiek. Koniningin Emma vertrok 's avonds om 5.30 weer. Donderdag deed Koningin Wilhel- mina een rijtoer over 't Loo. De Prins vertrok hedenochtend naar den Haag en keert Maandagavond terug. Tot bestuurslid van den polder De Middenkogge is benoemd de Heer A. Buurs.* Op den 16en Juli a.s. zal aan den werkman der munitiefabriek (afdeeling vuurwerkerij te Zaandam A. de Roo, de gouden medaille met de daaraan verbonden gratificatie van f100 wor den uitgerei kt voor 36-jarigen trouwen en ijverigen dienst. Voor de tentoonstelling van vee met melkstaten, kaas, boter en zui velbereidingsartikelen te houden op Woensdag 22 Augustus a. s. is thans het programma verschenen. Het omvat vijf hoofdrubrieken, voor elke waarvan verschillende prijzen zijn uitgeloofd. De termijn van inzending is 15 Augustus, bij den Heer M, Visser, Laagzijde te Schagen. De Commissie voor deze tentoonstel ling bestaat uit de heeren: C. Nobel, voorzitterH. Jb. Avis, vice-voorzitter, te Midwoud P. Schenk te Wieringer- waard; G. Nobel, te LutjewinkelW. C. Duin, te Wogmeer; K. Zijp, te VVieringerwaardC. A. .J. M. de Gier. G. Muijs, C. Zijdewind, J on. Hovers, Penningmeester, J. Wiglama, 2e se cretaris, en M. Visser, le secretaris, de zes laatsgenoemde te Schagen. Subsidie L. O. Aan de volgende gemeenten is ter tegemoetkoming in de kosten eener behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs boven en behalve de bijdrage volgens artikel 48 der Wet op het Lager Onder wijs bij Kon. besluit van 15 jl. subsidie verleend: Duizel c. a. f 440; Angerloo f 800Abbenbroek f 400Am- merstol f 525 Nieuw- Beijerland f 1900Everdingen f 100Gouds waard f 1000Kedichem f 700 Maasdam f 2150; Piershil f 1200 Westmaas f1600; Zwartewaal f1800; Edam f7600; Graft f300; Kwadijk f200; Lands meer f1600; Middelie f900; Oudendijk f 700; Terschelling f4800; Urk f 6250; Vlieland f2550; Warder f 900; West- zaan f 2000Wieringen f 425 Burgh f 1100Driewegen f 350 JDllewoutsdijk f 300Krabben- dijke f 1200; Nisse f 850; Oudelande f 530; Serooskerke (Schouwen) f400Waarde f 575 Hindeloopen f300; Rauwer- derhem f 1000Schiermonnikoog f 600; Coevorden f 2000; Zweeloo f1000. De daarbijbehoarende adviezen vanGedeputeerdeStaten zijn gevoegd bij de St.-Ct. No. 161. Nederl. Bond van Handels- vereenigingen. Te Amsterdam hield de Bon dezer dagen zijne gewone vergadt ring. Nadat de vergadering geopen was door den heer G. v. d. Mot van Spijk, als voorzitter, werd ht jaarverslag medegedeeld door de: beer P. H. Smit, beiden hier woon aclitig. Uit dit verslag blijkt, dat de bon in bet afgeloopen jaar in winst lia gewonnen door de aansluiting va het onderling informatie- en Schuld invordering Bureau te Amsterdar Gonda en Schagen, en in bloeier den toestand verkeert. Vervolger werden twee voorstellen gedaa door het Onderling Informatie e schuldinvordering Bureau te Am sterdam. Het eene voorstel strek tot uitgifte eener 2 maandelijkse!) lijst van wanbetalers, waarvoor d aangesloten vereenïgingen de gegt vens zouden verstrekken en he tweede, dat in elke plaats eene vei eeniging door den Bond als lid zot worden aangenomen. Beide voorstellen werden doo den heer v, d. Maassen van Am sterdam ingeleid en na eenige dis cussié aangenomen. Als voorzitte en secretaris werden herkozen d< heeren G. v. d. Most v. Spijk ei tot bijstand van het bestuur werdei benoemd de heeren C. Berens vai Amersfoort, K. Citroen Szn. vai Amsterdam en J. W. v. Liepzij van Delft. Als volgende plaats van samen komst werd weder Amsterdam ge kozen. Daarna werd de vergadering gesloten. Rembrandt-Herdenking. Eer e-Promotie in de Aula. De Senaat van de Amsterdamseh Universiteit heeft gisteren de verdien sten van de Rembrandtkenners Wil helm Bode, Emile Michel en onz landgenooten A. Bredius, C. Hofsted de Groot en Jan Veth gehuldigd doo hun honoris causa| het Doctoraat ii de Nederlandsche Letteren te ver leenen. Dit is gistermiddag geschied in eei plechtige bijeenkomst in de Aula vai het Universiteitsgebouw. Uitnoodigingen tot het bijwonei daarvan waren gezonden aan de bestu ren en leeraren van de voornaamst instellingen op kunstgebied te Amster dam, als de Rijks-Academie vai Beeldende Kunsten, het Rijks-Museur en de verschillende onderafdeelingei daarvan, het Stedelijk Museum, d Musea Fedor, WilletHolthuysen, d- Rijksnormaalschool voor teekenonder wijzers, het Koninklijk Oudheidkundij Genootschap, de Vereenigingen tot he vormen van een openbare verzamelinj van hedendaagsche kunst, „Rem brandt", „Amstelodamum", „Arti' enz., enz. „De slechte dagbladpers is het oorlog werktuig tegen de Katholieke Waarheid (Karninaal Cavenot.) FEUILLETON. 12. Nog meer. Gij hebt de vraag naai de plaats, waar u dat ongeval is over komen, met een onwaarheid beant woord, gij weigert inlichting te geven in welke betrekking gij tot Wilser staat en diens woning toont aan, dat zij nauwkeurig doorzocht is. Daar ach ter u terstond het huis gesloten is, zoo is het ook niet mogelijk, dat iemand daarbinnen geslopen is en de daad volbracht kan hebben, als een rechtsgeleerde moet gij inzien, dat de bewijzen tegen u verpletterend zijn. Diepe verslagenheid stond bij het Vernemen van deze woorden op het gelaat van Arthur te lezen. Hij zag in, hoe hopeloos zijn toestand was, tranen welden in zijn oogen op, ter- Wijl hij de rechterhand tegen het ang stig bonzende hart drukte. Ja, dat zie ik in, zeide hij daarop toonloos, geen jury ter wereld, die mij niet op zulke gronden zou schuldig verklaren. Welnu, wat hebt gij ons thans te zeggen? drong de commissaris aan. Niets, in het geheel niets, ant woordde Arthur met vermoeide pie pende stem, terwijl hij werktuigelijk het hoofd schudde. Niets? riepen de beide ambte naren als uit één mond. Gij bekent dus uw schuld voeg de de rechter van instructie er haas tig bij. Nog een oogenblik zweeg de jonge advocaat. Blijkbaar werd er nog een pijnlijke, vreeselijke strijd in zijn bin nenste gevoerd. Zijn ademhaling was beklemd, terwijl hij over zijn geheele lichaam sidderde. Daar viel zijn blik plotseling op het levensgroote, in olieverf geschilderde portret zijner moeder, dat tegenover liem aan den wand hing. Lang bleven zijn sprekende oogen met een uit drukking van het diepste zielelijden op de treffend gelijkende afbeelding gericht, als die van een kind, dat bij zijn moeder raad en bijstand zoekt. Ja, ik beken mijn schuld, ant woordde de jonge rechtsgeleerde daar op. De beide ambtenaren durfden bij deze onbewimpelde bekentenis hun ooren niet vertrouwen. Ontsteld staarden zij Arthur aan, die, hoewel met somber gerimpeld voorhoofd en doodsbleek gelaat, toch hoog opgericht voor hen stond. Maar mensch, hoe zijt gij tot zulk een misdaad gekomen riep de commissaris, die het eerst tot bezin ning terugkeerde. Gij, het sieraad van onze balie een moordenaar! Wat was de drijfveer tot uw mis daad, geef mij daar eerst eens een ver klaring van? vroeg de rechter van instructie. Laat het u voldoende zijn, dat ik de misdaad heb bekend, verdere vragen zijn overbodig, zeide Arthur stroef. Zelfs op de pijnbank zou men geen verder antwoord van mij ver krijgen. Ook voor de gezworenen zal ik elke opheldering weigeren; laat men mij veroordeelen, goed, maar daarbij blijft het ook. In het nevenvertrek klonk een door dringende gil, de deur werd openge rukt en met gevouwen handen stond de eerbiedwaardige moeder van Arthur op den drempel. Op haar door schrik verwrongen gelaat was het te zien, dat zij de laatste woorden, die zeer luid gesproken waren, verstaan had dat zij alles wist. Mijn zoon, mijn Arthur, riep zij uit, terwijl zij met uitgestrekte armen op den jongen man, die roerloos staan bleef, toesnelde. Herroep die vreese lijke bekentenis; neen, het is niet waar, mijn Arthur, mijn geliefd kind, is geen moordenaar. Nog voordat een der aanwezigen het haar had kunnen beletten, viel de zwaarbeproefde vrouw voor haar zooip op de knieën en hief de gevou wen handen tot hem op. Lang duurde het voordat de advo caat antwoord gaf, alleen aan zijn oogen was het te zien, hoe verschrik kelijk hij op dat oogenblik lijden moest. Ten slotte scheen hij de over winning op zichzelf behaald te hebben. Moeder, fluisterde hij, terwijl hij met oneindige liefde op de aan zijn voeten geknielde vrouw neerzag, gij behoeft uw zoon niet te vloeken, ik blijf voor u wat ik was, ook wan neer Een rilling overviel hem, die hem belette zijn zin te voltooien. God geve, zeide hij eindelijk zeer zacht, dat gijnooit verne men zultwatwaarom ik mij schuldig verklaren moest Ach, dan zou alles, wat ik om uwent wille gedaan heb, vruchteloos zijn ge weest. Een zware zucht klonk kreuneqd van zijn lippen, en weder duurde het eenige seconden, voordat hij genoeg moed verzameld had, om voort te gaan. Deel het Hilde voorzichtig mee, hernam hij. Zeg haar, dat het ongeluk ons scheidt, dat alles.alles voorbij is; God zij met u, God zij met haar. Terstond daarop wendde hij zicli tot Bock. Hoelang wilt ge mij nog pijni gen? vroeg hij, zieUgij niet, hoe ik lijd Gij weet wat, onder deze omstan digheden mijn plicht is, zeide de rechter van instructie ontroerd. Ik ben bereid u te volgen, sta melde Arthur terwijl hij zijn hoed greep, die op de tafel lag. Uw rijtuig wacht beneden, voor uit dus. De van smart schier waanzinnig! moeder hield zijn beenen omklemt Mijn zoon, mijn lieveling, snikt zij, blijf bij .mij, neen dat niet, da niet. Maar Arthur maakte zich los ei ging naar de deur; daar wierp hijjno; een blik vol eindelooze liefde op d> oude vrouw, die zich in wanhoo] de handen wrong en verliet toei vastberaden het vertrek, door Boel gevolgd. Hij is onschuldig, dat zweer i bij God! riep mevrouw Wilser uit. Toen viel zij achterover, de smar overweldigde haar en ontnam liaa het bewustzijn. De commissarrs snelde haar te hulp Hij misleidt ons, hij isonschu dig, mompelde hij, maar voor de duivel, waarom bekent hij dan? (Wordt vervolgd). NIEUWE HAlMiMSCHE COURANT iTMMMÏffiKPÏiTr- flGITE Mf\ NON AGITATE. ^-'1' H»-- i, •*■»-» /Ia AAn-i .ui 'Pi,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1