STADSNIEUWS. Gemengde Berichten. Beeldende Kunsten, 's-Gravenhage eerlingen der Rijks-Academie van Beeldende kunsten, AmsterdamArti- bus Sacrum, ArnhemKunst zij ons doel, te Haarlem, en Salmagundi-club, te New-York. De fakkeldragers verdeelden zich over den geheelen optocht en flan keerden de rijen der kunstenaars. Toen de stoet zich in beweging zette, werd hij beschenen door het zoeklicht uit het „Doelen Hotel" voor Rembrandts standbeeld. De voorzitter van „Arti" prof. Bart van Hove getuigde in een rede van zijn sympathie, die het denkbeeld om den 300sten verj aardag van Rembrandt's geboorte feestelijk té herdenken, over al gevonden had, zoodat men dan ook het bewustzijn had, uit naam van tienduizenden, uit naam van het ge- heele Nederlandsche volk te spreken, wanneer uiting gegeven wordt aan de bewondering en vereering voor den Vorst der Nederlandsche Kunsten. Voorst getuigde spreker, dat er iets bekorends en plechtigs in is, dezen groet vangansch een volk als 't ware onmiddellijk en persoonlijk aan zijn voeten neer te leggen, hem toe te spreken op het plein, waar hij troont in de stad, waar hij heeft gearbeid. Spreker besloot met de woorden, duidend op de bloemenhulde„Deze kinderen der natuur leggen Neêrlands kunstenaars neer aan de voeten van Uw beeld, als eeresaluut aan de kin deren Uwer kunst." Hierna werd Arti's reuzenkrans te gen het voetstuk geplaatst, onder luid gejuich. De Landweer. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de Resb. Nu de bladen van geheel Nederland iet landweer-onweertje te Fort de Ruy ter gemeld en besprokon hebben, en meerdere gevallen van indiscipli- nair gedrag der landweermannen wekend zijn, is daaruit o.i. verkeer delijk de conclusie getrokken, dat de 'andweer een tuchteloos troepje is. Zelf oud-milicien zijnde en behoord rebbende tot een der lichtingen,thans bij de landweer ingedeeld, heeft het geval mij onverklaarbaar geschenen, omdat ik mijne oude kameraden niet als zoo oproerig kende. Niet dan na verschillenden hunner erover on dervraagd te hebben, schrijven wij dit neer. De allereerste oorzaak tot het be treurenswaardig incident was, dat op den bewusten avond het signaal voor cofliednnken en „jassen" nagenoeg tegelijkertijd gegeven werd. Zulke dingen komen meer voor, want ik ierinner mij uit mijn diensstijd, dat op een Zondagmorgen in het kamp jij Zeist tegelijkertijd „soepeten" en kerkparade" werd geblazen, wat tot gevolg had, dat zeer velen zich daar- lan onttrokken. De onderofficier met iet toezicht belast ging de mannen opzoeken en vond o. a. een 16-tal ip den wal zitten. Hij gelastte hun lij 't jassen te gaan, waaraan niet, al te vlug voldaan werd. Tegen een die het meest onwillig bleek, begon die onderofficier te vloeken, wat tot gevolg had, dat de landweer-man terugvloekte en zijn superieur be- eedigde; daarvoor ging hij in arrest. Bij het jassen werd deze arrestatie druk besproken, en de mannen van meening, dat men niet onder de wapens was om uitgevloekt te wor- len, bevrijdden hun kameraad. Ziedaar het betreurenswaardige en te keuren incident. Van een der officieren, welke op Fort de Ruyter waren, vernamen wij, dat de tucht verder niets te wenschen had overgelaten en daar om heeft het niet alleen de manschap pen maar ook de onderofficieren egriefd dat bij het afmarcheeren Zaterdagsmiddags, het bataljon ver gezeld werd door een twaalftal ma- echaussees. Men stelle zich voor een bataljon ;eregelde troepen, marcheerende mder bevel van hunne officieren, ■n vergezeld van militaire politie. Wat voor de mannen eveneens ?en bron van ergernis was, was het •ommando toevertrouwd te zien aan jewezen schutterijofficieren. Deze ichtingen, die nog geheel onder jeroepsofficiercn hebben gediend, vonden maar moeilijk zetten dat zij uenige beweging moesten overdoen loor de ongeoefendheid hunner lui- enants. Want ook een soldaat ziet :eer goed, of een officier „z'n bullen cent", in kazernetaal gezegd, op de ïoogte van zijn taak is, of niet. eze landweermannen,die bijna allen 7 maanden achtereen gediend heb- en, hadden maar matig respect oor de „schutters". Bij den dienst >leek hiervan weinig, tenzij men ans zag den „lui'nt" erin te laten oopen en hem tot groote vroo- ijkheid van't geheel eengrandiozen later te doen begaan. Maar op de •hambrée kwam dit uit. Dingen die nen een troepenofficier in geen euwen zou hebben wijs gemaakt, ramen die luitenants serieus op. vwam een officier op de cliambrée lan werd „in orde" geroepen. Kwam en gewezen schutterofficier, dan 'einsde men hem niet te zien en ong degeheele kamer „daar komen ie schutters, enz." Een troepenofficier zou dithoog- tens maar ééns overkomen en waar- hijnlijk heelemaal niet. Ten slotte verlieze men bij het lezen van al die landweerincidenten niet uit het oog, dat het voor allen een nieuwtje was en het den volgen den keer wel anders en beter zal gaan. Als er hier en daar eens eentje een maand heeft moeten nadienen, zal het wel veranderen. Tenzij de lich tingen van den persoonlijken dienst plicht het erger maken. Want als die nu al een zware marsch hebben regent het ingezonden stukjes in de bladen. Met één haring* Te Scheveningen is in de vis- schersbaven, na een afwezigheid van vier weken teruggekeerd een sloep, die door den reeder R. den Duik aldaar, ter haringvisscherij was uit- gezonden.De bemanning bracht een enkelen haring mede. Ter haringvisscherij zijnde, be weerde het grootste deel der equi page, dat het vaartuig lek was, en weigerde ronduit den schipper te gehoorzamen op zijn bevel om de netten buiten boord te zetten. Meu heeft den schipper gedwongen weer huiswaarts te keeren. Een deskundig onderzoek heeft nu plaats gehad en van lekkage was niets te bespeurende geheele vleet is o.a. kurkdroog uit het schip gelost. Tegen de kwakzalverij. Aan de Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken is door het bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzalverij, een adres gezon den, waarin wordt herinnerd, dat door deze \Tereeniging reeds meer dan 25 jaren strijd gevoerd wordt tegen de kwakzalverij als een maat schappelijk euvel; dat voortdurend onberekenbare schada toebrengt, zoowel aan de volksgezondheid als aan de volkswelvaart. De Vereeniging wordt in haren strijd ten zeerste belemmerd door twee omstandigheden: le. het ge mis aan afdoende wettelijke bepa lingen, tegen de kwakzalvers gericht, en ten 2e. door den steun den kwak- zwalvers door de Pers in hare ad vertentiekolommen geboden. Aangezien het nu hier een volks belang geldt en de zaak door het optreden der kwakzalverssteeds meer urgent wordt, verzocht het bestuur der Vereeniging beiden Ministers wettelijke maatregelen te willen be ramen ter beteugeling der kwak- zalvers-advertentiën. Zaterdag werd te Alkmaar ten stad- huize aanbesteed het bouwen van een openbaar slachthuis, aan het West einde van het N.-Holl. kanaal opeen terrein ten Noorden van de spoorbrug Er waren 46 biljetten ingeleverd. Hoogste inschrijver was de firma Theu- nissen en Kropman te Nijmegen, voor A f230,000, voor B f 226,000. Laagste was de heer E. Wienhoven te Schie dam voor A. f 149,300, voor B f 148,000. De gunning is aangehouden. Gongres der Organisatie van R. K. Miliciens. Gisteren had in het gebouw van den R. K. Volksbond te 's-Gravenhage het eerste Congres plaats van de Or ganisatie van R. K. Miliciens, Verlof gangers, Landweerplichtigen en Oud- Miliciens. Te 11 opende de voorzitter de Heer W. C. J. Passtoors de ver gadering met dank te brengen aan Z. D. Hoogwaardigheid den Bisschop van Haarlem, die zich op het Congres had laten vertegenwoordigen door den WelEerw. Heer J. J. Bruning, Direc teur van de Militairenvereeniging en kapelaan aan de St. Joseph's kerk te Haarlem. Daarna bracht hij hulde aan de nagedachtenis van Jozef Legge, den stichter der Roomsch Katholieke Militairenvereenigingen, en stelde voor, dat uit de kas .der Organisatie een som van 20 gulden zou worden bij gedragen voor het monument, dat in het najaar voor Legge te Bergen op Zoom zal worden opgericht. Onder groot applaus stemde de vergadering hiermede in. Van de 36 afdeelingen met hare ruim 1100 leden waren 21 af deelingen vertegenwoordigd waaronder ook de afdeeling Haarlem met hare afgevaardigden, de Heeren Lips en van Seggelen. Tot Voorzitter, Secre taris en Penningmeester der Organi satie werden door de leden van het Congres respectievelijk gekozen de Heeren P. J. J. Hazevoet, P. van der Horst en J. van der Linden, allen uit Amsterdam. Door het wijs beleid en de kranige leiding van den Heer Passtoors werd het 1ste gedeelte der zeer uit voerige agenda in betrekkelijk korten tijd afgehandeld. Om het vergevorderde uur moest echter de behandeling van het Huishoudelijk Reglement worden uitgesteld tot een volgend Congres. Even vijf uur sloot de Voorzitter on der dankbetuiging aan de afgevaar digden de vergadering, nadat de Eerwaarde Heer Bruning de leden had *elukgewenscbt met hun reeds vol brachten arbeid. De Eerw. Spreker herinnerde de leden aan het Evangelie van dien morgen. Eertijds steeg uit het hart van den Zaligmaker de lief devolle kreet„Ik heb medelijden met de schare.,, Dat medelijden was geen dor medelijden, de Zaligmaker toonde het ook door daden, zoodat Hij zelfs een wonder deed om in de behoefte der menigte te voorzien. Ook uit de harten der Congresleden was diezelfde kreet van medelijden opgestegen, van medelijden met hen, die gedrukt gin gen onder de lasten der militaire plichten. Ook zij hadden dat mede lijden niet doen bestaan alleen in woorden maar het ook getoond door daden. Spreker wenschte hun daar mede geluk en sprak tevens den wensch uit, dat evenals het brood onder de handen van den Zaligmaker zich ver menigvuldigde, ook datgene, wat de leden der Organisatie reeds gedaan hadden en nog zouden doen, onder den zegen van God rijke vruchten mocht voortbrengen. Onder de aanwezige belangstellen den werd o.a. ook opgemerkt de Wel Eerw. Heer F. v. Kersbergen Kapelaan der St. Joseph alhier. Over de Post-Unie. Op bet post-congres te Rome werd het maximum-gewicht van een en kel voudigen brief van 15 tot 20 gram verhoogd, en bepaald dat voor iedere 20 gr. gewicht meer een porto van 15 centimes (7 en een halven cent) zal worden geheven. Dit besluit geldt voor alle landen, die bij de wereldpostvereeniging zijn aangesloten. Het gewicht voor post pakketten is 5 kilogram gebleven. Maar alle landen, die bij de wereld postvereeniging zijn aangesloten kunnen dat gewicht voor het inter nationale verkeer verhoogen. Hier voor zijn geen bijzondere conven ties noodig, De eenvoudige mede- deeling van den eenen Staat aan den anderen, dat die verhooging wordt ingevoerd, is voldoende. Voor drukwerken, monsters, zaak papieren enz. zijn de vastgestelde porto's door het congres gehand haafd. Het congres te Rome heeft zeer groote vrijheden toegestaan voor de briefkaarten en vooral voor de prent briefkaartenen België heeft aan alle landen der postunie kennis ge geven, dat het die nieuwigheden onmiddellijk zal invoeren. Brief kaarten kunnen als drukwerk ver zonden worden, zoo zij alleen den datum, naam en woonplaats van den afzender bevatten. De door Italië en Frankrijk voorgestelde bepaling dat vijf woorden op de kaart ge schreven mochten worden, is door het congres verworpen. De bepalin gen van het congres treden op 1 October in werking. Ook het hoofdbestuur der poste rijen in Nederland heeft beslist verklaard, geenerlei onderhande lingen te voeren over een afzonder lijke postovereenkomst. De Neder landsche regeering heeft nog geen besluit genomenwanneer voor de brieven naar het buitenland de nieuwe bepalingen van het congres te Rome zullen worden ingevoerd Maar waarschijnlijk zal ook Neder land die bepalingen met 1 October 1907 invoeren. Het is juist, dat Engeland voor zijn brieven een ge wicht van 20 gram voor het en kelvoudig' porto heeft toegestaan. Waar Nederland voor zijn brieven naar Engeland een maximum-ge wicht van 20 toestaat, zou het voor de hand liggen een postovereen komst te sluiten met, Engeland, en die conventie zou tegelijkertijd een nieuwe overeenkomst met Duitsch- land en België noodig maken. Maar Nederland moet voorzich tig zijn met zijn postfiinanciën, en met de in Rome vastgestelde ver- minderiugen is wel de uiterste grens bereikt. Duitschland heeft zijn lo- caalbriefkaarten reeds afgeschaft, en de Regeeringen van Frankrijk en Duitschland hebben beproefd, door verhooging der portos voor druk werken en couranten het budget weer in evenwicht te brengen. Wel bestaat er in Nederland een gun stige strooming voor een postover eenkomst met Duitschland en Enge land, maar voor de verwezelijking daarvan ts nog geen enkelen stap gedaan. De Spaansche schatgraver is weer aan het brieven sturen. Hier ter stede hebben weer verscheidene menschen tijding van hem, waarin het heet, dat zijn koffers met 800.000 fr. f 400.000 aan de Fransche grenzen staan Als men nu maar zoo verstandig is, ze daar te laten I Mr. H. Th. de Kanter, oud-lid der Tweede Kamer, lid van de Prov. Staten, is Zaterdag, toen hij zijn gewone be zigheden ging verrichten, plotseling doodgebleven. De overledene was bij na 62 jaar. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag 12 uur, aan den Schoterweg op het kerkhof Akerdam. Door personeel van de H. IJ. S. M. is hier ter stede eene tooneelvereeni- ging opgericht en genaamd „Vriend schap zij ons Doel." Als een muzikale curiositeit wordt gepresenteerd een Wilhelmus in no tenschrift, waarvan de noten onder en boven zoodanig van verlengseltjes en streepjes voorzien zijn, dat, als men het papier goed weet te vouwen, de noten verdwijnen en alleen overblijft „Hulde aan Rembrandt" en nog wat. Voor eene kleinigheid is hetgeen men gelukkig zelf een „eenvoudige aardig heid" noemt, hier en daar te krijgen. Amst. Bakkerij-Tentoonstelling. De laatste bijzondere wedstrijden zijn gehouden voor pan- en gesneden brood, uitsluitend voor bakkersgezel len, voor welken wedstrijd de firma M. Witsenburg AmsterdamDen Hel der f 450 en 7 zilv. med. had beschik baar gesteld, welke prijzen echter wer den uitgebreid tot f 477.50 en 10 zilv. med., aangezien er zeer vele inzenders waren (496) en de inzendingen zeer goed. Onder de bekroonden vinden wij onzen stadgenoot J. Cornelissen, gezel bij den heer Benrath, alhier. Hij be haalde den eersten prijs f 100,— en eene zilveren medalje. Gemeenteraad. Op de vergadering van woensdag а,s. ten V;2 ure in den Statenzaal (Prinsenhof) komen de volgende on derwerpen ter tafel 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoekschrift onderwijzer-plaats vervangend hoofd Eerste Tusschen- school, om eervol ontslag. 2. Voorstel B. en W. W. extra-afios- sing geldleening. 3. Id. id. verdere uitvoering van punt II Raadsbesluit d.d. 2 Augustus 1905 No. 12. 4. Id. id. bekrachtiging aankoop per ceel Koningstraat No. 4. 5. Id. id. vaststelling vergoeding ge bruik ziekentransportwagens. Id. Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen te gen welker overtreding straf is bedreigd, wijziging Bouwverorde ning. 7. Id. id. wijziging Melkverordemng. 8. Id. id. id. Alg. Politieverordening. 9. Id. B. W.W. verhuring grond Leidsche Vaart aan W. Ruigrok. 10. Id. id. vaststelling rooilijn Sclialk- wijkerweg. 11. Id. 'd. id, instructie bewaarders scholen. 12. Aanbeveling Curatoren Gymnasi um, definitieve benoeming leeraar. 13. Id. id. id. herbenoeming tijdelijk leeraar wiskunde. 14. Voordracht B. en W.W. definitie ve benoeming leeraar Burgeravond school en verandering tijdelijke in vaste lesuren. 15. Id. id benoeming hoofden der drie Herhalingsscholen. 16. Id. id. id. onderwijzeres Vijfde Tusschenschool. Het Gemeenteraadslid de heer A. Rinkema heeft voorgesteld in de Bouw-verordening de bepaling op te nemen dat in gevallen, door B. en W. goed te keuren, ander bouw materiaal dan steen voor 't bouwen van muren gebruikt wordt. De comm. voor de strafverordeningen heeft daartegen geen bezwaar. Dezelfde commissie stelt voor uit de Alg. Poli tie-verordeni ng te doen vervallen de bepalingen be trekkelijk het rijden met motoren en rijwielen, die betreffende lote rijen en de melkverordening, ter wijl zij voorstelt de bepaling op te nemen dat bij bouwwerken, waar B. en W. dit noodig achten, drink water en privaten moeten aanwe zig zijn. B. en W. stellen voor, de som van f 14,187,64, waarmede het voor afschrijving van de gemeente-licht fabrieken bestemde bedrag door de winst van 1905 wordt overschre den, af te ronden tot f 15,000 en die gelden te doen strekken tot hooge- re aflossing van de geldleening, aangegaan voor den koop van het land aan de Leidschevaart, van de Regenten van het St. Elizabeths- gasthuis. Voorgesteld wordt den heer G. J. Burger te herbenoemen tot leeraar in de aardrijkskunde aan het gymnasium alhier, en den heer W. L. Nolke tot leeraar in de wis kunde. In den nacht van Vrijdag werd in gebroken in een kantoor aan de Pa- pentorenvest. Tal van goederen wer den ontvreemd. Hier ter stede is een wegens wan gedrag ontslagen politieagent gearres teerd, omdat hij zich had schuldig gemaakt aan diefstal te Beverwijk. Cricket. Ondanks het ongunstige weer gis teren in den namiddag konden alle wedstrijden gisteren doorgaan met de volgende resultaten Haarlem. A. C. C.—'s G r. C. C. De Amsterdammers batten eerst en scoren 171, waarvan Rincker 51 not out en Schroder 43. De meeste wic kets nam Coops Jnl. 6 voor 78 runs. De Hagenaars hierop aan slag gaan de verliezen op 40 Coops, maar Schro der en Feith zijn daarna zoo schitte rend op dreef, dat ze er in slagen zonder verder verlies het Amsteltotaal te passeeren. Het totaal is 178 voor 1 wicket als de regen verder spelen onmogelijk maakt. Schroder had hiervan 103 not out en Freith 52 not out. De dienstweigeraar Kriller is weder naar den krijgsraad alhier verwezen. Het garnizoen-hospitaal te dezer stede wordt op 1 Augustus a. s. buiten gebruik gesteld. Voorloopig vinden er de zieken nog een onderkomen. Kennemer Electriciteit-Maatschappij Aangesloten aan de kabelnetten der Electrische Centraal-Station. uit. Juni 1906 18329 lampen (w.o. 95 P.K, in motor.) 1905 16640 71 Het faillissement van B. J. Leeu wendal, zonder beroep alhier, is we gens het verbindend worden van de uitdeelingslijst geëindigd. De lichtfabrieken laten over 1905 goed f 100.000 winst. De brievenbesteller, die prentbne- ven achterhield is ontslagen. Burg. en Wetb. stellen aan den Raad voor op diens verzoek aan den heer W. Ruigrok te Hillegom in huur af te staan een stuk gronds van 25 M2 aan de Leidsche Vaart tegen, f5 per jaar (20 ets .per M2) onder zekere voorwaarden. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft goedgevon den te bepalen, dat tijdens het aan den inspecteur van den arbeid in de 5de inspectie te Amsterdam ver leende verlof van 23 Juli a.s. tot 23 Augustus d. a. v., de inspecteur van den arbeid in de 6de inspectie alhier mede bevoegd zal zijn in de 5de inspectie. Kinderexploitatie. De commissie C. tot wering van schoolverzuim, zendt ons het volgend schrijven Ruim vijf jaar geleden ving de arbeid der commissiën tot wering van schoolverzuim aan. Een gedeel te van dien arbeid is het opsporen en zoo het kan 't voorkomen van de redenen en oorzaken van het schoolverzuim. Een der oorzaken is de kinderarbeid, die niet zoo'n enkelen keer maar vrij veelvuldig voorkomt. Dit is mede een oorzaak, die de meest mogelijke ergernis wekt, behalve dan natuurlijk bij patroons, die er belang bij hebben en bij ouders die er voordeel in zien. Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar kwamen der Commissie C. weer eenige treffende voorbeelden van schandelijken kinderarbeid ter kennisse. Een 12-jarige knaap is als bak kersjongen in dienst bij een bakker, voor wien hij 's morgens om 5 uur aan het werk moet. Daar de jongen nog al ver van de bakkerij woont, slaapt hij des nachts bij zijn baas, om zoo min mogelijk tijd te verzuimen. Komt hij 's morgens 9 uur in school om uit te rusten, maar niet om 't onderwijs te volgen dan moet hij in of bij school eerst zijn bo terham, nog eten, waarna nog al eens een dutje volgt. Dezer dagen heeft moeder hem thuis moeten houden, omdat de jongen door zijn gewonde voeten niet meer kon. Het ventje verdiende 15 stuivers. Een andere jongen werkte in een sigarenfabriek, waar hij tusschen de 30 en 40 uren werkte voorten hoogste 35 cents in de week, om tevens zijn gezondheid door tabak- strippen belangrijk te schaden. De belooning bedroeg hier dus één cent per uur. Een derde geval. Hier betrof het een nog leerplichtigen, dertienjari gen jongen, die vóór tusschen en na schooltijd er verschillende ba zen op nahield. De vader zelf deelde mede, dat hij hetzij met groente,hetzij met ijs vent te en bovendien behulpzaam was bij een barbier-sigarenmaker. Numero vier ging 's morgens te vier uur met zijn vader aan het porren en sliep gewoonlijk op school gedurende den morgenschooltijd. De Commissie is er toe overge gaan deze feiten te publiceeren, in de overtuiging, dat het nuttig kan zijn, ouders en patroons op te wek ken, zulke droevige zaken niet te bevorderen. Wat kan er goeds verwacht wor den van de lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling, als zulke om standigheden bestendigd blijven? De Commissie blijft zich op de hoogte ervan stellen, of hierin spoe dig verbetering komt; zoo niet, dan zal zij er toe overgaan in de eerste plaats de namen dier patroons en ouders in de plaatselijke pers te vermelden. BENNEBROEK. Alhier is dezer da gen een kind ten doop gehouden door dezelfde vrouw, die eertijds niet alleen den vader, maar ook de grootmoeder van de kleine ten doop hield. SANTPOORT. Gedurende het twee de kwartaal van dit jaar werd de Ruïne van Brederode door 6747 per sonen bezocht. HEER-HUGO WAARD. Alhier is een (fiets) ringrijderij gehouden. De le prijs is behaald door J. Kansen, de 2de door P. Hagenaar en de 3e door D. Kuiper. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Poging tot doodslag. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een bekend strooper, zekere J. Gertenbach, in de duinen van den heer J. S. Boreel te Wijk aan Zee en Duin, onverhoeds den jachtopziener B. Benning met een paar schoten -zeer ernstig gewond. De zaak heeft zich aldus toege dragen. De Rijksveldwachter D- Veen uit Beverwijk en de onbezol" digde rijksveldwachters C. Deijs en B. Benning hadden er de lucid van gekregen, dat G. aan 'tstroo" pen was en togen daarom reeds zeer vroeg in den morgen uit om G. te vangen. Zoo ongeveer kwart over drie werd hij opgemerkt. Nu verspreidde men zich om hem den pas af te snijden. Benning zag hem oensklaps loopen zeer kort bij hem en sprong op hem toe, waarop G. een schot op hem afvuurde en Bennings rechterhand verbrijzelde. Toen waarschuwde Benning hem, om zich over te geven met het ge volg, dat G. nogmaals op hem vuurde op 2a 3 meter afstand.Door- dat B. dit zag, kon hij zich nog eenigszins omdraaienanders had hij het volle schot in den buik gehad en nu werd hij zwaar gewond in het linkerzitdeel en in de lendenen. Op het hulpgeroep van den ge troffene kwamen direct zijne col lega's toesnellen om hem te helpen en vonden hun kameraad daar zwaar gewond liggen badend in zijn bloed. Met vereende krachten bracht men den getroffene bij Deijs in huis, waar de eerste geneeskundige hulp werd verleend door Dr. de Waard, waarna hij naar de Mariastichting te Haarlem is overgebracht. De dader was direct na dit on geval gevlucht, doch daar Benning hem herkend had, was dit niet zoo erg. De Rijksveldwachter Veen kwam zeer spoedig te weten, dat hij de wijk had genomen naar IJmuiden om van daar als 't kon te ontsnap pen, en had ook het geluk hem daar te kunnen arresteeren. Om 1 uur werd hij zwaar geboeid met den trein naar Haarlem overge bracht en ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. De toe stand van den gewonde is zeer ernstig, maar niet levensgevaarlijk. De rechterhand zal hij waarschijn lijk moeten missen. ALKMAAR. In de vierde jaarver gadering van het Nederlandsch R. K. Arbeiders-secretariaat St. Leonardus, op 5 Augustus te Deventer te houden, zal onze stadgenoot de heer J. Telle- man eene redevoering houden over het "verstrekken van reis en verblijf kosten aan werkzoekenden buiten de kom hunner gemeente, onder voor behoud, dat de werkeloosheid niet door eigen schuld is ontstaan. Werkstaking geëindigd. De mijneigenaars en de mijnwer kers in Central-Pennsylvanië van de bitumineuse kolenvelden, zijn het eindelijk gelukkig eens gewor den. Hierdoor zullen 40.000 man, die sedert 1 April het werk hadden neergelegd, weer aan den arbeid gaan. Trambotsiug. Zondagochtend had te Grenoble (Frankrijk) een botsing plaats tus schen twee electrische trams, de een komende van Grenoble, de ander van Vizille. Veertien personen, waaronder de beide machinisten en de beide chef conducteurs, zijn gedood. Aan het materiaal is groote schade toegebracht. Negentien man verdronken. Uit Madrid meldt men, dat eene Portugeesche stoomboot, de „Silva Americaine", aan den mond van de Kivanzarivier, aan de Angloa-kust gezonken is. Negentien personen zijn daarbij verdronken. Roovers aan het werk. Een aantal matrozen van een Fransch schip waren Zaterdag te New-York aan het passagieren. Door een bende straat roovers aangevallen verdedigden zij zich, en een formeele vechtpartij ontstond. Verschillende matrozen werden gewond, één doodelijk. Bij het verschijnen der politie sloegen de aanranders op de vlucht. Een onverdacht getuige. Gewoonlij k wordt de Dreyfus-affaire voor eene „clericale" samenzwering tegen een jood gehouden. Een leugen natuurlijk. Generaal André, die meent, dat hij anders te laat zal komen en daarom nu reeds zijn Mémoires" uitgeeft, ver klaart in het gedeelte van den 14 Juli 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2