Uit de Pers. Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek. Kerk en School. meenschappelijken maaltijd, moet het geld vóóraf (tot uiterlijk Woensdag 5 September) worden gezonden aan den Heer A. J. Overdijk, 29 Korte Hezelstraat, Nijmegen. 6e Volledige ^tekstboekjes zijn aan het .vergaderlokaal verkrijgbaar a 10 Cents. Wij achten het onnoodig de Zouaven op te wekken deze jaarlijksche keunie bij te wonen. De tegenwoordigheid van onzen be minden Generaal, en onzen Hoog- Eerwaarden en sympathieken Aalmoe zenier is ons een waarborg, dat dit jaar geen enkele Zouaaf op het appèl ontbreekt. Het Bestuur van den Alg. Nederl. Zouavenbond. AUG. Wils, President, Dordrecht. F. J. Van Goes, Vice-President, Utrecht. A. J. Overdijk, Penningmeester Nij megen, 29 Korte Hezelstr. H. E. Robijns, Secretaris, Amster dam, 48, Lindenstraat. L. E. Jansen, Geheim-Kamerheer van Z. H., Kanunnik en Pastoor te Amsterdam, Bonds-Ad viseur. Regelin gs- Com m issie. A. J. Overdijk, Voorzitter. G. Van Daal. J. Van Kempen. F. Geertsen. H. Sanders. Het Bestuur van de afd. Nijmegen. A. LEENDERS, President. A. VAN BERCK, Secretaris. Nijmegen, Juli 1906. Het Huisgezin schrijft in eene as terisk, in antwoord op de aan het hoofd door haar gestelde vraag „Concurrentie" Minister Kuyper was, zooals bij meer dan één gelegenheid bleek, den middenstand zeer genegen. Hij stelde een Staatscommissie in en liet zich op de congressen van den Middenstandsbond vertegen woordigen. Omgekeerd werd gezegd, dat de middenstanders groote politieke ge negenheid voor minister Kuyper bezaten. Thans blijkt, dat minister Vee- gens in liefde voor den midden stand bij zijn voorganger niet ach terstaat. Naar het Congres van den Mid denstand stuurde hij een ambassa deur en liet dezen daar verklaren, „dat de belangen van den midden stand de huidige regeering in niet mindere mate ter harte gaan dan het vorige kabinet." En nog meer mooie woorden sprak de afgezant om de middenstanders toch maar te doordringen, Bat zij er bij den ruil Veegens voor Kuy per niet op achteruit zijn gegaan, er eer nog bij gewonnen hebben. Dat de middenstand bij den mi nister in blakende gunst staat, ver heugt ons natuurlijk. Maar heeft de concurrentie, die aldus opvolgende ministers elkaar aandoen, nietiets commies-voyageur- achtigs Zulk een gebedel „om de klan dizie" wil ons maar matig bevallen. BINNENLAND. De staking der timmerlieden. Men meldt ons uit Leiden „Een dertigtal opperlieden en met selaars hebben het werk ook neerge legd en zich aangesloten bij de sta kende timmerlieden. Kermiswagens. Sedert Zaterdag is een leger van ruim vijftig kermiswagens, met hunne talrijke kinderbevolking, gestation- neerd aan de Weesperzijde tusschen den Ringdijk en den Omval, op Wa- tergraafsmeers grondgebied, waarvoor de Burgemeester verlof heeft verleend tot zoolang de Rembrandtfeesten du ren. Nu deze geëindigd zijn, moeten die rondreizende troepen wier beroep voornamelijk dat van venter, hardloo- per, accrobaat en bedelaar is zich weldra over geheel Nederland ver spreiden. (Zilveren Jubilé. Den 15 November van dit jaar zal te Hoorn het 25-jarig bestaan der ge meentelijke hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus feestelijk gevierd wor den. Voor den feestavond is een tooneel- stuk in bewerking, waarin de geschie denis der school ten tooneele zal ko men. Geheimzinnig. Naar wij vernemen, is dezer da gen uit een winkel in de Pieters- kerk-Koorsteeg te Leiden des nachts een bedrag van ruim f 300 ontvreemd. De dief moet zich op onverklaar- 'bare wijze toegang tot het perceel hebben verschaft en den lessenaar waarin het geld geborgen was, met een valschen sleutel hebbengeopend. ,Van braak is althans niets te be speuren. De dader heeft geen spoor achtergelaten, heeft niets dan geld medegenomen en schijnt ook daar niets anders te hebben gezocht. De politie heeft de zaak in on derzoek. (L. D.) Oost en West. Plakkaten in de Amsterdamsche tram hebben gisteren den volke kond gedaan, dat de tentoonstelling van Oost en West was geopend. Dit berustte op een vergissing. De tentoonstelling toch, die in het Suasso-museum zal worden gehou den, wordt eerst 8 Augustus ge opend. Zij duurt tot 8 September. Tegen alcohol. De gezondheidscommissie te Ven- lo heeft een circulaire gericht aan de gemeentebesturen in haar district, waarin le geheelonthouding het eenig ware voor de jeugd wordt genoemd en 2e aangedrongen wordt op onder richt in alle scholen over de betee- kenis van den alcohol en het al coholisme. Vliegende Winkels. Een levendige gedachtenwisseling is er op het Congres van den Hau- -deldrijvenden en Industriëelen Mid denstand over de vraag, door de Utrechtsche Handelsvereeniging ge steld of er een afdoend middel te vinden is om „vliegende winkels" te keeren Verschillende middelen werden aangegeven; wijziging van de Gemeentewet om de vliegende win kels te kunnen belasten wijzi ging van de wet op bedrijfsbelas ting het ontnemen van de ver gunning aan kasteleins, die uitver- koopen in hunne lokalen toelaten, enz. Ten slotte werd op voorstel van den Heer Koppel, uit den Haag besloten aan de Regee ring te verzoeken de wetgeving al dus te wijzigen, dat houders van vliegende winkels op gelijke wijze in de belastingen kunnen getroffen worden als andere neringdoenden, opdat eene onbillijkheid worde weggenomen. Goed voorgaan doet goed volgen Te Buitenpost heeft een echtpaar het zeldzaam „voorrecht" gehad, voor de vierde maal met de geboorte van tweelingen te worden verblijd Ongelukken. Gisterochtend te 6 uur is de werk man A. B., wonende te Rotterdam, die van het stoomschip „Sannatia", liggende in de Rijnhaven aldaar, op het deklast van het langszijde liggende Rijnschip „Voorzorg II" wou stappen, te water gevallen. Hij werd kort daarna bewusteloos opge haald, en tevergeefs werd getracht de levensgeesten op te wekkeneen ter hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk is naar de woning van den overledene gebracht. De zeventienjarige zoon van jhr. V. B. te Heerenveen is bij het vis- schen op de Terkaplerpoelen ver dronken. De boot sloeg door een rukwind om. Zijn twee kameraden werden door visschers gered. Om kwart voor elf liep gisteren Donderdagmorgen een losse locomo tief op het rangeerterrein te Arn hem op verkeerd spoor en daar op twee bagagewagens, die derailleer den en in elkander werden gedron gen. Eergisteravond is te Utrecht een schipper aan de Leidsche kade (Transvaalbuurt), wegens al te groote offering aan den Bacchusgod, te wa ter gevallen. Hij was met een ander en wilde zich omstreeks twaalf uur aan boord begeven. Dit was echter niet zoo gemakkelijk, omdat de loop plank was weggenomen. Door het nemen van een flinken sprong was de eene weldra veilig aan dek, de ander stapte bij deze evolutie echter mis en verdween in de diepte. Na eenigen tijd werd er een levenloos lichaam opgedregd Door de Gooische stoomtram, die te 6.05 u. van Laren naar Bussum vertrekt, werd gisteren bij de Gooi sche Boer, een jongen aangereden. Deze had de onvoorzichtigheid on der het rijden op het voorbalcon van den tramwagen te springen en kwam daarbij te vallen, gelukkig terzijde van clen wagen, zoodat en kel de treeplank hem raakte. Onweder. Tijdens het onweder dat eergiste ren Woensdag boven Helden woed de, sloeg de bliksem in een boerderij, welke tot op den grond afbrandde. In de Raadhuisstraat te Amsterdam, had gisteren eene aanrijding plaats tusschen de Haarlemscne tram en eene vigelante. Het lemoen van laatst bedoeld voertuig brak. Jl. Zaterdagnacht overleed te Hel mond het kind van M. onder ver dachte omstandigheden, vermoedelijk door vergiftiging tengevolge van het eten van gekleurd suikergoed. Dinsdag werd het lijkje gerechtelijk beschouwd. Woensdagmiddag om kwart voor vijven is de 14-jarige zoon van den heer H., uit Middelburg, even voorbij het badhuis te Vlissingen, bij het baden verdronken. Dinsdagavond heeft een fietser op den weg vanLekkerkerk een aldaar spe lend knaapje omvergereden, met het treurig gevolg dat het kind gisteren morgen aan hersenschudding over leden is. Te Tilburg is het R/2-jarig kind van S., wonende aan den Nieuwen Goirleschen weg, in een onbewaakt oogenblik in een ketel water geval len. Op den Goeverwelschendijk is gis teren-morgen omstreeks half elf een man uit de stoomtram GoudaOude water gevallen, met het treurig gevolg, dat een der wagens hem over het lichaam ging, zoodat de dood bijna onmiddelijk intrad. Onweder. In den afgeloopen voor- en nanacht woedde te Eindhoven een hevig on weder. De bliksem sloeg in bij den heer Stekelenburg op de Tongelresche weg. Het dak werd vernield, terwijl eenige balken totaal versplinterd werden. Brand werd niet veroorzaakt. Ook sloeg de bliksem in bij den heer Habraken, wonende op denzelf den weg, en veroorzaakte eenige ge ringe schade. Persoonlijke ongevallen, zijn bij deze gezinnen gelukkig niet te betreuren. Getroffen door den bliksem ver brandden hedenmorgen aan den Usse- lerweg te Lonneker twee huizen met inboedels. De bewoners waren verze kerd. Treinbotsing. Gistermorgen is op het stations-em placement te Arnhem een locomotief, die de machineloods zou binnenrijden, op een verkeerd spoor geloopen, waar door een botsing met een viertal ba gagewagens plaats had. Een der wagens derailleerde, terwijl de andere belang rijk werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De Burgemeester brengt ter kennis van de verlofgangers der lichting 1898 voorzoover zij op 1 Augustus a.s. naai de Landweer overgaan, dat zij zich in persoon ingevolge artikel 24 der Land- weerwet, binnen 30 dagen na deri dag van hun overgang naar de Landweer (dus uiterlijk op 31 Augustus a. s.) moeten aanmelden bij den Burge meester hunner woonplaats, onder overlegging van den hun laatstelijk bij de militie uitgereikten verlofpas. (Zakboekje.) De verlofgangers die buiten het Rijk wonen of verblijf houden kunnen, ter vervulling van de hiervoren vermelde verplichting, binnen den vermelden termijn, hunnen verlofpas (Zakboek je) bij aangeteekenden brief ter aftee- kening toezenden aan den Burgemees ter hunner laatste woonplaats binnen het Rijk. Gisteren werd door het prov. be stuur van Noord-Holland alhier aan besteed Bestek 157Het herstellen van stormscade aan de hoofden op en aan den buitenduinregel langs het Noor- derstrand van het eiland Vlieland, provincie Noord-Holland. Raming f 29,650. Laagste inschrijvers C. G. Doeksen en I. O. Kooiman te Terschelling voor f 25,000. Het Bisschoppelijk Museum voor Kerkelijke oudheid, Kunst en Ge schiedenis is dagelijks geopend van 105 uur, uitgezonderd op Zonda gen en R.K. Feestdagen, tegen 25 ets per persoon. Het Museum bevat voorwerpen van de Kerkelijke oud heid, Kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Bisdom Haarlem. De aansluitingen aan de Electri- sche Centrale vermeerderen belang rijk, o. a. door opheffing van de centrale der firma Heringa Wüt- rich. Toch wijst de balans op dezen tak van dienst nog een verlies aan van f 15,377,22. De Duinwaterleiding leverde in 1905 1,124,256 kub. meter water, tegen 1,051,064 kub. meter in 1904. Het aantal geplaatste meters beliep 10,150 tegen 10,325 in het laatst van 1904. De inkomsten van de stadsreini ging bedroegen in 1905 f37,040,73 en de uitgaven f 95,300,411/2 zoo dat het tekort op dezen dienst f 58,259,681/2 groot is. Blijkens opgave in de Staatscourant van het aantal besmettelijke ziekten zijn in het tijdvak van 11 tot en met 17 Juli alhier voorgekomen 3 gevallen van roodvonk. Haarlem - Zantvoort Spoorweg- Maatsch. Maart 1906. Opbrengst reizigers fl 664.371/2, goederen f648.80 diversenf 75.50; tezamen f2388.671/2 Per dag en per kilometer f 9.07. De bewoners van de Nieuwe Kruisstraat alhier hebben herhaal delijk aangedrongen op verbetering van de bestrating, die inderdaad allererbarmelijkst is, maar waaraan aangezien de Nieuwe Kruisstraat geen drukke verkeersweg is, tot nog toe niets werd gedaan. Gisteren werden nu de voorbijgangers ver rast door een aanplakbiljet op een der hoeken van de straat, waarop men lezen kan „Men wordt ge waarschuwd voor het breken van armen en beenen in deze straat." Of 't helpen zal is de vraag. Ze ker is het dat het biljet zeer de aandacht trekt en druk besproken wordt. Hedenavond te 8 ure geeft liet Haarlemsch Muziekkorps onder lei ding van zijnen directeur, den heer C. P. W. Kriens, een concert voor de leden van de sociëteit „Yereeniging" en hunne huisgenooten. Een der beide dames, die bij het afrijden van het Kopje, nog al ern stig aan hand en horst gekneusd werd. is gelukkig aan de beterhand. Volgens geneeskundige verklaring zal zij volkomen herstellen. Haarlemsche Processie naar Brielle. Gisteren, Donderdag togen de vrome bedevaartgangers uit de de kenaten Haarlem en Noordwijk uit, om hunne jaarlijksche hulde te brengen aan Neerland's roemrijke Bloedgetuigen te Brielle. Hun getal bedroeg eene kleine 400, onder welke 17 E.E. H.H. Geestelijken. Met den trein van 6.25 v.m. vertrokken, waren de pelgrims met dien van 8.13 weder in onze stad terug. Ofschoon er nu en dan een hevige regenbui neerplaste, bleven de opgewektheid en de godsvrucht onzer bedevaartgangers niet minder groot. Ter gelegenheid van den Xllïen Groote Nationale Schietwedstrijd op „Ockenburg" te Loosduinen hebben zich eervol onderscheiden onze stad genoot de heer W. C. Schönstedt; de Yereeniging tot bevordering van s' lands weerbaarheid, hier ter stede, en de heer F. Hekker te Overveen. De commissie van toezicht op het lager onderwijs dringt er bij den Raad op aan, een centralen school tuin aan te leggen, waarmee te Am sterdam reeds gunstige resultaten zijn verkregen. Onze handboogscliutterij De jonge Batavier" neemt met vier zustervereenigingen deel aan den jaarlijkschen wedstrijd van den Ne- derlandschen Bond van Handboog schutterijen op Zondag a. s. in het café „Sportlust" aan de Amsterdam sche Yaart. Door de zorgen der commissie voorhet V(acantie) K(inder)F(eesten) zullen op 30 Juli a.s. groepen van 300 a 600 kinderen vertrekken naar Baarn, Hilversum, Bussum, W. aan Zee, Haarlem, N. (spoor), Haarl. Z. en Zandvoort (electr. tram). BLOEMENDAAL. De raad be noemde hedenavond tot tijdelijk wet houder, den heer dr. Koolhoven. Van den voorzitter van Ged. Staten was een brief ingekomen, waarin de wen- schelijkheid werd uitgesproken het salaris van den burgemeester te bren gen op f1400 's jaars. De voorzitter stelde voor, ook het salaris van den gemeente-ontvanger te verhoogen. De raad zal daarover later beslissen. Van Ged. Staten was een brief in gekomen, waarin de Raad een ernstige réprimande kreeg voor het nu nog niet indienen van den ligger der we gen. Reeds in Nov. 1905 had dit moeten geschieden en 31 Januari 1906 dron gen Ged. Staten daarop aan. Doch nu is dit nog niet geschied, en had de Raad op dien brief niet geantwoord. De burgemeester stelde voor dat de desbetreffende raadscommissie binnen 8 dagen een antwoord zou geven aan den Raad op den brief van Ged. Staten, Aldus werd besloten. De rekening over 1905 sluit met een batig saldo van f 17,528.98i/2 BLOEMENDAAL. Het is heden 25 jaren geleden, dat de Heer J. A. Bak ker, alhier, destijds eandidaat-notaris, de door hem en wijlen den Heer L. C. Creijghton te Leiden uitgevonden luchtinstallatie op de zeehoofden te IJmuiden plaatse, alwaar deze inrich ting nog steeds tot volle tevredenheid van den Waterstaat van toepassing is. Vóór dien tijd zocht men naar eene installatie, welke het mogelijk maakte dat de lichten op de hoofden vooral bij stormweder niet ellcen dag behoefden te worden nagezien, gedoofd en ontstoken. Genoemde heeren wonnen destijds met hunne vinding den prijs van alle andere, ook buitenlandsche mededin gers, na een proefneming te Scheve- ningen van meer dan een jaar achter een. De inrichting heeft echter nog wel een jaar voor hunne rekening gebrand op de zeehoofden te IJmui den, alvorens het Departement van Waterstaat er toe overging de instal latie te koopen, waarvan de inrichting nog een geheim is. Aan geen andere haven ter wereld wordt een licht-in- stallatie aangetroffen, welke volgens de nog onlangs genomen proeven 26 etmalen en 4 uur aan één stuk kan blijven doorbranden, zonder dat de vlam iets van de lichtsterkte verliest. De lichten gingen toen eerst bij gebrek aan petroleum uit. Aan den Heer Bakker is sedert, en tot lieden, het onderhoud van de in richting en de petroleum leverantie opgedragen. Eindelijk is er eene van de twee villa's verhuurd, die sedert de bouw op „Hartelust" is aangevangen, heb ben leeggestaan. Zij hadden door ver zakking een nog al vreemde gedaante aangenomen en zeer de aandacht ge trokken. ZANDVOORT. Alhier is aange spoeld en door de strandvonderij ge borgen een witte boot, dragende den naam Liverpool, „Isle of Caldy" het Zondag aangevaren schip waar in twee witte reddingboeien gemerkt als de boot; voorts vijf riemen, 1 haak, 1 stuk touw en 1 roer, alles ongemerkt. Aan den heer F. Witte is door Burg. en Weth. eervol ontslag ver leend als tijdelijk onderwijzer aan school A. In diens plaats werd be noemd de heer J. H. A. Waage te Haarlem, SANTPOORT. De Handboogschut terij „Vooruitgang zij ons Streven" neemt deel aan den jaarlijkschen wed strijd van den Nederl. Bond van Hand boogschutterijen op Zondag a. s. te Haarlem. BEVERWIJK. Vodr het examen van de Nederlandsche Toonkunste- naarsvereeniging te 's-Gravenhage is 0. m. geslaagd mejW. J. C. Helmers, alhier. Aardbeien met muziek is zeer zeker iets bijzonders. Wij ontleenen daarom aan Kennemerland het volgende: Een dankbare Duitscher, die hier voor eigen rekening aardbeien laadde voor de Berlijnsche markt, schijnt zulke goede zaken gemaakt te hebben dat toen zijn laatste wagen Zaterdag avond afgeladen werd, hij van zijn voldoening blijk gaf, door dit werk te doen verrichten onder vroolijke tonen van „Herrn' Fuchs Kapel". Het personeel werd daarbij bovendien op bier onthaald. Als de zaken met minder goede uitkomst waren afge loopen, zou de muziek wel achterwege gebleven zijn. Jubileum liavenverlichting te IJmuiden. Men schrijft uit IJmuiden: Op Vrijdag 20 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Staat der Nederlanden met de heeren J. A. Bakker en wijlen J. C. Creyghton contracteerde over de levering van steeds brandende lampen op de uiteinden der beide pieren te IJ muiden. De torens voor verlichting werden te gelijk met de pieren gemaakt, tot op dien datum was er echter geene verlichting. Na zeer veel moeite, gepaard aan groote kosten, was liet den heer J. A. Bakker, destijds eandidaat- notaris, gelukt eene lamp te con- strueeren, die nimmer uitging. Proe ven werden genomen op den vuur toren te Scheviningen. Bij hunne pogingen werden de ondernemers krachtig bijgestaan door wijlen den heer Dirks, hoofdinge nieur b. d. Rijkswaterstaat, A. D. Zurmuhlen, lid van de Kamer van Koophandel te Amsterdam en H. Slegtkamp, opzichter b. d. Rijks waterstaat te IJmuiden. In het contract met de Regeering was onder meer de bepaling opge nomen, dat voor iedere maal eene lamp niet brandde flOO boet zou verschuldigd zijn. Tot op heden is nog geene enkele boete toegepast, zoodat het licht steeds heeft voldaan en de heer Bakker dus met vol doening op zijnen arbeid mag terug zien. De constructie van de lamp is tot nog toe het geheim van de ondernemers en de betrokken au toriteiten. De lichten zijn in en uit de pie ren varende, evenals bij de groen en rood gekleurden tot op 3700 meter uit zee zichtbaar, branden met gezuiverde petroleum en heb ben eene lichtsterkte van 16 kaarsen. Lichtwachter is P. de Haas, thans 24y2 jaar in dienst van de contarctanten. Op heden zijn de contractanten de heeren J. A. Bakker, thans te Bloemendaal en C. L. Creighton te Leiden. Famielieleden en vrienden stellen zich voor dezen dag niet onopge merkt voor den jubilaris te doen voorbijgaan. Zeker is het, dat deze vinding een zeer groote factor is geweest voor het bevaren van de haven te IJmuiden. WIJK AAN DUIN. De jachtop ziener Benning, op wien Maandag j.l. door een strooper een schot hagel gelost werd en die te Haarlem in het ziekenhuis onder heelkundige behan deling staat, is aan de beterhand. ALKMAAR. De uitslag van de Eind-examens H. B. S. 5-j. c. Noor delijke commissie in Noord-Holland is als volgt: le Groep. Geslaagdde heeren G. W. Stove, P. D. de Veer, beiden al hier G. F. Berg, F. C. de Graaff, R. A. M. Mooy, MejE. B. Schlencker allen te HaarlemJ. C. Cramer, J. C. G. van der Wijk, beiden te Helder J. Veen, te Hoorn. 1 Afgewezen. BEEMSTER. Door Burg. en Weth. zijn op de voordracht geplaatst ter voorziening in de vacature van onderwijzeres te Oost-Beemster de da mes A. van Doorn, te Midden-Beem- ster, Leeksma, te Wilnis, en van Raalte te Wormerveer. HAARLEMMERMEER. Blijkens de Staatscourant is alhier in de eerste helft van Juli één geval van diphte- ritis voorgekomen. Koren- en organistenvergadering. Om ingevolge het kekende motu Proprio van Z. H. Paus Pius X nieuw of vernieuwd leven in te stor ten bij de kerkkoren en dit werk te bemoedigen stelt prof. Hansen uit St. MichielsGestel in het Crrego- riusblad het volgende voordat dienen kan om den ouden roem van sommige koren te doen hand haven, 0111 andere eene goede re putatie te doen bekomen, om een heiligen ijver en naijver tusschen de verschillende koren op te wek ken. Behalve de jaarlijksche vergade ringen van de diocesaanbesturen waar over de belangen der Ver- eeniging wordt gesproken en be raadslaagd, behalve de algemeene vergaderingen, waar de groote revue wordt gehouden, met een schitte rende parade, zal het diocesaan- bestuur van ieder bisdom jaarlijks eene vergadering uitschrijven voor zijn diocees. De bij de St. Gregorius vereeni- ging aangesloten plaatselijk Afdee- ling hebben als zoodanig een ver plichting op zich te nemen, 0111 bij evertueele* aanvrage van het dio- cesaanbestuur, bij die gelegenheid te zorgen voor de samenstellingen uitvoering van een program van liurgische Mis-, Lof- en Vesperge zangen, Gregoriaansch en meerstem mig, met vóór-, tusschen- en naspelen voor het orgel. "Wanneer na overleg met Presi dent, Directeur, Organist enz., van een zangkoor bepaald is, waar en in welke kerk de uitvoering zal plaats hebben, dan zal niet alleen het zangkoor van die kerk zijne num mers zingen, doch ook b.v. 2 of 4 koren, uit de omliggende plaat sen, zullen naar hunne krachten, bij de uitvoering medewerken. Die zal dan jaarlijks in een verschillend dekenaat plaats hebben. Daarbij zal het diocesaanbestuur verslag uitbrengen over de aange sloten Afdeelingen. in 't Bisdom, zoo noodig een of ander punt aan gaande koortoestanden bespreken, en zorgen, dat er eene rede gehouden wordt over eene kerkelijk-muzikale stof, of wat daarmede in verband staat. De schrijver veronderstelt, dat i» het voorjaar de beste tijd zal zijn, om deze vergadering te houden. Hij weet wel, dat deze wijze van werken niet de volmaakste is doch onze tegenwoordige verhoudingen, en koortoestanden in 't oog gehouden, geloof ik, dat wij zoo vooreerst goed en met succes voor de musica sacra zullen arbeiden. Nu hoopt hij dat belanghebben den vele gegronden op-en aanmerki ti en verbeteringen zullen aanbrengen bij deze voorgestelde manier van behandeling, en dat ze die ook mogen publiceeren in dit blad dan zullen we zeker tot een goed plan van actie komen. Pater Grisar heeft aan commandeur Marucehi een open brief geschreven over de kwestie betreffende het graf van den H. Petrus, waarover onlangs zulk een dwaas debat gevoerd is in de bladen, uitloopende op een eisch, gericht tot Z. H. den Paus, 0111 een onderzoek te doen instellen naar den inhoud van het graf des eersten Apostels. Pater Grisar verklaart in dien brief dat hij dank zij 's Pausen royaliteit reeds een onderzoek heeft kunnen in stellen in de confessie in St. Pieter, en dat dit onderzoek hem bewezen heeft, dat er niet de minste vrees be hoeft te bestaan dat eventueele naspo ringen tot eenig schokkend resultaat zouden kunnen leiden. Bovendien deelt hij mede, dat op het jongste christelijk archeologisch congres een resolutie is aangenomen, betreffende het graf van den H. Petrus en dat daarin de H. Stoel een leid draad heeft, om, wanneer hij den tijd gekomen acht, die stappen te doen welke eiken twijfel zullen oplossen en alle gemoederen zullen bevredigen. Te Lent bij Nijmegen heeft de Zeereerw.heer L. IV. Brugman, on der zeer groote belangstellling zijn TA jJj jjj jk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2