Maandag 23 Juli 1906. No. 6356. 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. LIEFDE EN PLICHT. ■p BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, hoek Nieuwe Gracht - HAARLEM. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. NIEUWE MSCIE COURANT Per 3 maanden voor Haarlem 1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 HIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE X CONTANT. ftGITE MA NON AGITATE. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Tusschen Duitschland en Engeland blijft de verbitterde en verbitterende naijver bestaan evenals de heimelijke zich nu en dan openlijk uitsprekende vijandschap. Geen bezoeken van be langhebbende kooplui of tot verzoe ning neigende dagbladschrijvers ver mogen iets tegen die strooming in beide landen. Waar de een zijne belangen bedreigd ziet, vermoedt hij, dat de andere hei melijk bezig is met hem te schaden. De Engelsche bladen gaven aldus te verstaan, dat de moeilijkheden wel ke hunne regeering in Egypte en met Turkije ondervindt,geniepige stokerijen zijn van Duitsche zijde. Voor de Daily Mail is die gewaagde gissing nog niet voldoendeeene andere knoopt zij er aan vast, om Frankrijk tegen Duitschland in het harnas [te jagen, en misschien ook, om het te be wegen met Albion ééne lijn te trekken tegen Turkije-Egypte. Rondweg beweert zij, dat Duitsch land de hand gehad heeft in eene zoo genaamde Turksche expeditie naar een punt, 100 K.M. van Tripolis ge legen. Toen die tocht mislukt was, is hij later, begin dezer maand, ander maal ondernomen door een bataljon infanterie met twee kanonnen. Ook nu zorgde de Fransche regeering, dat de noodige troepen uit Tunis aanwe zig waren, om den Turken te bedui den, dat het gouvernement niet gene gen was, die onwelkome bezoekers verder te laten voorttrekken. En nog stouter besluit zij met de verklaring, dat men in Parijs de stellige overtuiging heeft van Duitschlands medeplichtigheid aan de panislamie- tische beweging in Noordelijk Afrika. Het officieuse Havas-agentschap te Parijs meldt naar aanleiding van een en ander, dat aan het Fransche Mini sterie van Buitenlandsche Zaken niets hoegenaamd bekend is van het door de Daily Mail verspreide gerucht. „Zoo is ook deze stokerij mislukt", schrijft cle Norddeutsche Alg. Zeitung nijdig, en de Daily Mail zal hare vin dingrijkheid opnieuw aan 't werk moeten zetten, om Duitschland ver dacht te maken." Deze uitingen zijn in zooverre van belang, dat zij klaar bewijzen, wat wij bij den aanhef van dit artikel zeiden: de vijandschap tusschen bei de landen blijft bestaan ondanks het loffelijk streven tot verzoening door sommige in beide landen betracht. Door Duitschland wordt Engeland in zijne hoogste belangen, de econo mische, voortdurend bedreigd. Op de wereldmarkt vindt het Duitschland overal als zijn geduchten mededinger tegenover zich. Kruideniersbelangen als men wil, maar kruideniersbelangen in het groot, die vroeg of laat zullen leiden tot eene uitbarsting, die misschien heel Europa in vuur en vlam zet, en oor zaak wordt van een algemeenen krijg. „Het slechte dagblad is een der grootste sociale gevaren." (Mgr. de la Bouillerie). RUSLAND. Een telegram uit Petersburg, meldt de ontbinding der Doema en voegt er bij, dat dadelijk nieuwe verkiezin gen zullen worden uitgeschreven op den grondslag van liet algemeene stemrecht. Dit besluit, zoo wordt gemeld, is een gevolg van de machtsoverschrij ding der Doema, en van de neiging, om een manifest aan het volk uit te vaardigen over de agrarische quaestie. Het is duidelijk, dat de regeering hoopt door het gelijktijdig uitschrij ven van nieuwe Verkiezingen op een breederen grondslag de bevolking te overtuigen van haar goede bedoelin gen. Zij verwacht, dat geen onlusten het gevolg zullen zijn van haar be sluit. Maar mocht dat wel het geval zijn, dan is zij vast besloten de dic tatuur in te voeren. Dit bericht is tot nu niet nader be vestigd. De ridder der Pruisische orde „pour le mérite", de verdediger van Port Arthur is kort na de beslissing, dooi den Russisclien krijgsraad genomen tegen de officieren die in den slag bij Tsoesjima de torpedoboot Bedowy overgaven aan boord van welk vaar tuig admiraal Rodjenswensky zich be vond, door den krijgsraad gevonnist. De Nowoje Wremija meldt, dat de raad van onderzoek, door den Tsaar benoemd voor het behandelen van de zaak der overgave van Port-Arthur haar rapport heeft opgesteld en aan den Tsaar toegezonden. Dat rapport komt tot de conclusie, dat „de capi tulatie van Port-Arthur een ernstig vergrijp is; en dat generaal Stössel zich door de overgave aan landver raad heeft schuldig gemaakt." Het rapport stelt voorgeneraal Stössel te straffen met verlies van rang, titels en orden, en met den dood door den kogel; generaal Fock te straffen met ontneming van rang en titels en 20 jaren dwangarbeid, generaal Beiss met ontneming van rang en titels en deportatie; en ten slotte stadhouder Alexejef en gene raal Smirnof benevens enkele andere hooge officieren te straffen met een berisping. jjC ENGELAND. Antwoordend op eene interpellatie over de gruwelen in Natal hield Wins ton Churchill in het Lagerhuis een redevoering, waarin hij mededeeling deed van de officiëele berichten der Natalsche regeering. Deze ontkende de gestelde feiten, of verklaarde er geen kennis van te dragen. Maar zij gaf de mogelijkheid toe, dat door kaffers wreedheden gepleegd zijn, zon der voorkennis van de Europeesche officieren. Zij acht echter de mede- deelingen in de pers zeer overdreven. In het debat werd meer dan eens het optreden der troepen scherp afge keurd, en op een zeer heftige wijze veroordeeld. Maar de regeering in het moederland schijnt niet voornemens, na de ervaring in Natal met de in terventie in de zaak der ter dood veroordeelden kaflers opgedaan, zich opnieuw te stooten, en weigert elke bemoeiing met de Natalsche zaken. Morley heeft in het Logerhuis de Indische begrooting ingediend. Hij legde daarbij ktem op het belang der Indische politiek en zeide dat men. hetzij ten kwade, de verandering van onze buitenlandsche staatkunde in een Aziatische politiek waarneemt. De gewichtigste van onze buitenland sche betrekkingen zijn die ten aan zien van China en Japan, en tot Rns- land als groote Aziatische 'mogend heid. De begrootingscijfers zijn be moedigend de militaire uitgaven werpen er echter een schaduw op. Noch Kitcheners's plan tot hervor ming van het Indische leger noch de daaraan verbonden uitgaaf, is rijp voor mondelinge of schrifoelijke be raadslaging. Ten aanzien van de maat regelen betreffende hei bestuur, zeide de ministerWij moeten moedig voor waarts gaan om eenige schreden ver der te komen op den weg van voort durende verbetering in het stelsel der regeering, maar er moet daarbij geen haast of overijling zijn. DUITSCHLAND. Donderdag is in het district Hagen de verkiezing gehouden voor een lid van den Rijksdag, als opvolger van Eugen Richter. De uitslag was, dat er herstemming tusschen den sociaal democraat König en den vrijzinnige Cuno moet zijn. De eerste hadl6,310, de laatste 11,249 stemmen. De nationaal- liberalen zijn in vergelijking met de vorige verkiezing, een goede duizend stemmen achteruit gegaan. Men ver wacht dat een antisocialistisch blok bij de herstemming den candidaat van de vrijzinnigen de overwinning zal bezorgen. OOSTENRIJK. De besprekingen over de invoering van algemeen stemrecht duren in Oostenrijk voort. Daarbij dringt vooral de ijverzucht der verschillenden nationaliteiten tel kens naar voren. Allen willen zoo sterk mogelijk vertegenwoordigd zijn in het toekomstige Huis van afgevaar digden. Prins Hohenlohe wilde het getal afgevaardigden op 495 brengen, dus met 70 vermeerderen. Door de onder handelingen in de Commissie voor de kiesrecht-uitbreiding is dit getal reeds overschreden. De nieuwe Rijks dag zal waarschijnlijk over de 500 af gevaardigden tellen en dus onder de sterkste in getal van heel Eu ropa behooren. Oostenrijk één afge vaardigde op de 50.000 inwoners, Hongarije één op de 42,000. Spanje telt één afgevaardigde op de 43.000 inwoners; Engeland één op de 52.000Frankrijk één op de 66.619; Italië één op de 65.551; Duitschland één op de 151.130; de Vereenigde Staten één op de 180.660. In de Commissie vlotten de bespre kingen slecht, en het zal uiterst moei lijk vallen, om met het oog op den naijver der nationaliteiten spoedig tot eene gewenschte oplossing te komen. Officiëele Berichten. Verlof verleendaan J. W. Spoo- renberg, industrieel te Tiel, tot het aannemen der versierselen van ridder in de orde van den Heiligen Grego- rius den Groote, hem door Zijne Hei ligheid Paus Pius X geschonken. Min. Beschikkingen. Bij beschikking van den Minister van Landbouw is H. J. Wichers, burgemeester der ge meente Dordrecht, benoemd als lid der commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinterschool aldaar. 1 De gewone audiëntiën der ministers van justitie en landbouw zullen de volgende week niet plaats hebben. Uitslag Notariëel examen. Bij het Notariëel Staatsexamen, 14 20 Juli, zijn geslaagd: Eerste ge deelte II. D. Mispelboom Beijer, te Zwolle; C. J. F. Dolk, te Rotterdam; B. J. de Leeuw, te Leiden. Tweede gedeelteA. W. de Bruyn Ouboter, te 's-HertogenboschC. C. Hermsen, te ZwolleH. A. Buisman, te Maas sluis M. Dassen, te RotterdamG. C. Korporaal, te 's Gravenhage. Óp 7 Juli slaagden bovendien voor het eerste gedeelteJ. P. van Walree, te Gro ningen en J. Berger, te Valkenswaard, en voor het tweede gedeelteP. van der Meulen, te Langweer. Onze oorlogsschepen in België. Uit Ostende meldt men Drie Nederlandsche torpedobooten zijn alhier aangekomen. De officieren werden officiëel door den burgemeester ontvangen. Het vertrek is op moigen bepaald. Antwerpsche burgerwacht. De Vereeniging van officieren van het 2e regiment infanterie van de Antwerpsche Burgerwacht zal haar uitstapje in ons land maken onder geleide van den Generaal Willaert, hoofd der Burgerwacht van Ant werpen, en Kolonel Hertogs, bevel voerder van liet 2e regiment voor noemd. Zij bezoeken heden Den Haag en vereenigen zich vanmiddag aan den reeds vermelden kameraadschap- pelijken disch in het hotel „De Twee Steden". ïj- Raadszitting: Hoorn. De Gemeenteraad van Hoorn heeft een verzoek van de „Vereeni ging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer", om eene subsidie van f 200 voor de te houden Rem- brandtfeesten, verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Burg. en Weths. hadden, wegens de strekking van dit feest, het ver zoek willen inwilligen. Een voorstel tot wijziging van het reglementder Hoogere Burgerschool, in zake de vacantieregeling n.l. verlenging of wijziging in het be lang van het onderwijs en in dat der leerlingen en leeraren werd uitgesteld tot de volgende zitting. Ned. Aannemersbond. De jaarl. alg. verg. van den „Ned. Aannemersbond" zal op 1 en 2 Aug. e. k. te Dordrecht worden gehouden. De uitgebreide beschrijvingsbrief vermeldt o. a. een lezing van den heer mr. Egbert J. C. Goseling te Amster dam over „De aansprakelijkheid van den aannemer voor schade aan eigen dommen van derden." Tot bescherming der Gewassen. Aan Prof. Dr. J. Ritzema Bos te Wageningen is van Regeeringswege de opdracht verstrekt onderscheidene inrichtingen voor phytopathologisch onderzoek in Duitschland en Oosten- rijk-Hongarije te bezoeken, ten einde zich meer op de hoogte te stellen van de inrichting der bedoelde phytopa- tliologische laboratoria en van de wijze, waarop de bescherming der cultuur gewassen tegen ziekten en schadelijke dieren in genoemde landen is geregeld. Verbetering van den Rijn. Woensdag zijn de werken van de doorsnijding van den Rijn bij Mal burgen bezocht door den hoofdingeni eur C. A. Jolles en den ingenieur Marenkelle, belast met het rivierbe heer. Daarna hebben zij den aannemer Prins te Sliedrecht last gegeven, gis teren den doorsteek te bewerkstelligen, wat onder toezicht van den ingenieur A. E. Kempees, belast met de leiding van het werk, met gunstig gevolg is gebeurd. Dit belangrijke werk geeft een hoogst gewenschte verbetering, z oo voor de scheepvaart als voor water afvoer. Dit jaar hoopt men, bij gunstigen waterstand, het geheele werk gereed te krijgen. Feesten te Alkmaar. Bij het bloemencorco, dat op schit terende wijze de Alcmaria- feesten heeft besloten, zijn de navolgende prijzen uitgereikt Voor versierde fietsen, le prijs, de Heer Van Ivessel, bloemist te Alkmaar2e prijs, Jb. de Jong, te Alkmaar; 3e prijs de Jogen- heer Joh. Weber en Jongejuffr. M. Weber, te Alkmaar4e prijs de Jongeheer Kolles, te Alkmaar. Voor groepen, le prijs, 9 jonge dames, voorstellende „de Muziek 2e prijs, de turnclub „Kracht en Vlugheid„, te Alkmaar (4 meis jes in een rijtuig), gevolgd door 9 jongens op versierde fietsen 3e prijs, 3 jonge dames, voorstellende "Geloof, Hoop en Liefde,, 4e prijs verwierf een Herdersgroep. Voor versierde rijtuigen, le prijs de Heer Teerink, bloemist te Alk maar. Voor de afdeeling Reclame, le prijs aan de fabriek „Wilhelmina,,, te Bergen, van den Heer N. S. Mod derman, vertegenwoordigd door den Heer R. de Groot, te Alkmaar, voor een Versierde reuzen-damesschoen. Voorts werd o.m. een le prijs toegekend aan de jongejuffrouw Stikkel, voor een versierde sport kar. Ook aan het schaatsenrijden wa ren nog prijzen verbonden geweest en was de uitslag hiervan als volgt: voor dame-alleen verwierf dejongfc- juffr. A. Koek den len prijs voor heer-alleen len prijs die jonge heer W. F. de Jong Junior voor heer en dame den len prijs de Heer Jung en Mejuflr. J. Burger. Nog werden bovendien prijzen behaald door een 3-tal en een 4-tal jonge dames voor het fraaiste win- tercostuum. Huisvlijt - tentoonstelling. Van 17 tot 22 Augustus zal te Zaandam in de vroegere school voor M. U. L. O. aan de Gedempte Graoht eene Huisvlijt-tentoonstelling gehou den worden, waarvoor o.m. door H. M. de Koningin een zilveren me daille beschikbaar is gesteld. Ook de vereenigingen "Tot Plaatselijk Nut<(, V. V. V. en de Afdeeling Zaandam van den „Volksbond, heb benbelangstel ling doen blijken door het uitloven van zilveren en bron zen medailles. Onder de nu reeds ingeschreven voorwerpen komen voor „Salomon's Rechtspraak,, het kunstige samen stel, dat op de tentoonstelling te Leeuwarden zooveel opmerkzaam heid trok. Voorts een stoomgemaal in werking, een antieke watermolen, enz. De verbouwing van het R. O. G. Bij de verbouwing aan het Rijks- Opvoedingsgesticht te Alkmaar zal de woning, vroeger in gebruik bij den adjunct-directeur van dit ge sticht, ingericht worden tot een an nex voor geesteszwakke verpleeg den, die volgens de wet in het R. O. G. te Alkmaar, worden onderge bracht. Tot dusverre ontbrak in ons land een speciale lokaliteit voor deze verpleegden. Serenade te Leiden. Gisteravond werd wegens zijne be noeming tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau aan den Burge meester te Leiden Mr. N. de Ridder een serenade gebracht door de Offi cieren der dd. Schutterij. Te circa ne gen uur werd daartoe op het voorplein van het Invaliedenhuis de stoet opge steld, waarna deze zich op de tonen van de Schutterijmuziek in beweging stelde. Deze ging langs Hooglandsche Kerk- gracht, Nieuwstraat, Hoogewoerd, Bree- straat tot 's Burgemeesterswoning. Al daar werden de Officieren ontvangen door Z. Ed. Achtb. en werd de eerewijn aangeboden. Z. E. A. dankte voor de groote eer, die hem werd aangedaan. Reeds lang voor het gestelde uur had men zich naar de woning van d n Burgemeester begeven om tegen woordig te zijn bij dit huldebetoon. Ook op de anders zoo stille Hoogl. Kerkgracht waar de stoet het eerst langs trok, was veel volk op den been. Na afloop werd gegaan langs Rapen burg en Steenschuur tot het Stadhuis, waar de stoet ontbonden werd. 17. Wanneer de advocaat het misdrijf had gepleegd, dan kon dit alleen ge weest zijn, om alles, wat het geheim ontdekken kon, uit de kamer te ver wijderen. Had echter Frans Wilser den wissel gekregen, dan kon ook alleen de moor denaar dezen aan zijn slachtoffer ont stolen hebben. In dit geval zou de man, die den wissel had aangeboden, de moordenaar moeten zijn. Wachtel herinnerde zich, dat vrouw Schmidt van een vriend gesproken had, die Wilser wel eens kwam be zoeken. Het uiterlijk van dien man stemde opvallend overeen met de beschrijving, die men aan de bank van den houder des wissels had gegeven. Terstond beval de commissaris aan een agent vrouw Schmidt te gaan roepen, vervolgens ging hij met een licht in de alkoof om daar nog eens rond te zoeken naar een spoor, dat de aanwezigheid van een derde gister avond kon aantoonen. Er was echter niets te ontdekken. Op den vloer lag nog altijd de doode hond. Deze was bij zijn leven een geweldig dier geweest, dat een groote kracht moest gehad hebben. Wanneer de moordenaar hem met vijandige bedoelingen genaderd was, dan kon hij hem slechts na een he- vigen strijd overwonnen hebben, maar in de kamer toonde niets zulk een strijd aan. De dood van den hond was plotseling ingetreden, het had er al den schijn van, alsof het dier zich vertrouwelijk neergezet had bij den moordenaar, die rustig op een stoel zat, alsof deze hem liefkoozend over den kop had gestreeld en hem toen on verwacht en verraderlijk de doode- lijke snede had toegebracht. Het binnentreden van vrouw Schmidt stoorde hem in deze overpeinzingen. Hij nam haar in verhoor, maar slechts met een gering resultaat. Nogmaals beschreef vrouw Schmidt nauwkeurig den man, die met Wilser als vriend had omgegaan en ver sterkte zoodoende den commissaris in zijn vermoeden, dat deze vriend en de toonder van den wissel dezelfde waren. Maar noch vrouw Schmidt, noch andere bewoonsters die geroe pen werden, konden zeggen, dat de man gisteravond bij Wilser was ge weest; niemand had hem in- of uit zien gaan. Daarentegen waren alle vrouwen het eens over den gedooden hond; zij ver klaarden dat Hector het gevaarlijkste, kwaadaardigste dier was geweest dat men zich maar kon voorstellen. Zijn baas moest hem, wanneer er iemand binnenkwam, aan zijn halsband vast houden om te verhinderen, dat het °p den man afgerichte dier den be zoeker aanvliegen en de keel afbij ten zou. Het is dus niet aan te nemen, dat de hond zich zonder verzet door een vreemdeling zou hebben laten doodenvroeg de commissaris. Alle vrouwen ontkenden de moge lijkheid daarvan. Er kwam een gedachte bij den com missaris op, die hij terstond uitte. Die vriend van Wilser zou het zeker ook niet gewaagd hebben den hond te naderen? vroeg hij als terloops. De vrouwen keken elkaar aan. Ik geloof niet dat hij hem iets zou gedaan hebben, meende de por tierster, hij heeft den hond zelfs wel gestreeld als hij met Wilser uitging. Dat zoudt gij niet gewaagd heb ben? Bewaar me, als ik maar in de kamer kwam, dan bromde het beest, dat mij de schrik om het hart sloeg. Waar at Wilser 's middags? vroeg Wachtel verder. Dat was ongelijk, antwoordde vrouw Schmidt. Dikwijls moest ik voor hem koken, soms ging hij ook naar Fiebig, de kleine restauratie hier over, maar niet veel. Ook ging hij wel eens de stad in en dan nam hij altijd zijn hond mee aan een koord, want zelfs met een muilkorf was het dier nog gevaarlijk. Na kort beraad besloot de commis saris naar de restauratie te gaan, maar daar kon men hem op zijn vragen geen antwoord geven. Wilser was er eenige malen geweest, den eersten keer met den hond, maar deze was tegen de overige gasten zoo kwaadaardig geweest, dat de kastelein hem ver zocht had, het dier voortaan niet meer mee te brengen. Eens had een man, die veel jonger was dan hij, rood haar en geen baard had een schotel eten voor hem gehaald. Wil ser was echter nooit samen met den onbekende in de restauratie geweest. Ontmoedigd wilde de commissaris reeds heengaan, toen de kellnerin hem terughield. Toen mijnheer de laatste maal hier was, zeide zij, klaagde hij over het eten, de porties waren te klein, hij kreeg in het „Frauenhof" twee maal zooveel voor zijn geld, zeide hij. waarop ik antwoordde, dat hij daar dan maar moest gaan, en sedert is hij niet meer bij ons geweest. Wachtel bedankte haar. Het „Frau enhof' was een burgerlijke, maar zeer druk bezochte restauratie in het cen trum van de oude stad, die minder om de fijne gerechten, dan wel om de buitengewoon groote porties bekend stond. Het scheen echter een hopelooze onderneming om daar inlichtingen omtrent Wilser en zijn vriend te gaan inwinnen, het personeel in het „Frau enhof' wisselde geregeld af wegens de groote drukte, bovendien was het zeer onwaarschijnlijk dat men onder de groote menigte gasten, die daar dagelijks kwamen, een bijzondere aan dacht zou hebben geschonken aan Wilser, die daarenboven slechts een onregelmatige bezoeker was geweest. Niettemin besloot Wachtel, in het „Frauenhof' navraag te gaan doen, maar voorloopig riepen hem dringen der aangelegenheden. Het eerst richtte hij zijn schreden naar het paleis van justitie om daar te vragen of de rechter van instructie bij het verhoor, dat hij dea gevangene zeker terstond had doen ondergaan, de een of andere belangrijke verklaring van den jon gen advocaat ontvangen had. Toen Wachtel het kabinet van den rechter van instructie binnentrad, stond deze juist op het punt een urenlang verhoor van Arthur Wilser te eindigen. Een enkele blik op het knorrige, vergramde gelaat van den ambtenaar toonde Wachtel reeds aan, dat het verhoor geen retultaten had opge leverd. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1