Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek. BINNENLAND. VOORHOUT. Gisteren is tot ge meente-secretaris alhier benoemd de hr. A. van Sombeek, ambtenaar ter secretarie te Raalte, en tot gemeen te-ontvanger de heer J. H. Lange veld te Voorhout. De Koning Willem II. Men schrijft ons uit Amsterdam: Nu de Koning Willem II in 't dok ligt, blijkt het schip zóó geha vend te zijn, dat er niet veel kans bestaat, dat het den 28sten Juli geladen en wel zal kunnen vertrek ken. Wat er te repareeren valt, is bezwaarlijk in 9 dagen in orde te brengen. Typhus op Urk. Wegens het heerschen van typhus op het eiland Urk en gebrek aan hulp aldaar, is de officier van ge zondheid dr. J. A. Smits, te Amers foort, met spoed ter assistentie daar heen vertrokken"aldus kon men voor een paar dagen in dit blad lezen. Het geval is als volgt: Vóór eenige weken brak alhier de tvphus uit in een talrijk gezin. De vader, reeds lang lijdende, kon de ziekte niet weerstaan en over leed. Thans zijn daar 9 typhuslij- ders, voor het meerendeel herstel lende. De ziekte bleef eerst tot dat ééne gezin beperkt, maar een nieuw geval van febris typhoïdea komt nu ook voor in een andere woning bij een meisje, een zuster van een on langs gehuwden zoon uit het eerste gezin. De heerschende -typhus eischte geen hulp van buiten,doch onze dok ter werd in't begin dezer week ernstig ongesteld. Medische hulp was daar door toen hoogst noodzakelijk, en op telegrafische aanvrage is toen zoo spoedig mogelijk een officier van gezondheid naar het eiland Urk overgekomen, die bij onzen eenigen dokter op het eiland, dr. Van der Wielen, ook typhus moest consta- teeren. Alle middelen tegen verdere verspreiding der besmettelijke en gevreesde ziekte worden zooveel mo gelijk aangewend. (N. R. Cf.) Koninklijke Weldadigheid. Een man te Neuzen, die wegens ziekte door werken niet meer jin zijn onderhoud kan voorzien, heeft deze week van H. M. de Koningineen be drag van f 40 ontvangen voor het aanschaffen van een breimachine. Verbetering Noordzee-Kanaal. Met primo September zal een begin gemaakt worden met de uitvoering van een belangrijk werk ter verbete ring van het Noordzeekanaal tusschen Amsterdam en de Hembrug. n.l. het verruimen en verdiepen van het ka naal en versterken der boorden. De kosten van dit werk worden geraamd op f 474,600. Diefstal met Inbraak. Naar wij vernemen, is dezer dagen uit een winkel in de Pieterskerk-Koor- steeg te Leiden des nachts een bedrag van ruim f 300 ontvreemd. De dief moet zich op onverklaarbare wijze toegang tot het perceel hebben ver schaft en den lessenaar, waarin het geld geborgen was, met een valschen sleutel hebben geopend. Van braak is althans niets te bespeuren. De dader heeft geen spoor achtergelaten, heeft niets dan geld medegenomen en schijnt ook naar niets anders te hebben ge zocht. De politie heeft de zaak in onder zoek. Nog erger. Dezer dagen schreef een onzer cor respondenten, dat in het. dorp D. in Twente een wethouder achter slot was gezet wegens herhaalde verwij dering van een hekwerk. Door den betrokken politie-beambte wordt ons ter opheldering en verbe tering geschreven, dat die wethouder niet daarom achter slot is gezet, maar omdat hij den geheelen middag in kennelijken staat van dronkenschap verkeerd had en door den veldwach ter herhaalde malen was verzocht naar huis te gaan, waarop die wethouder den politieman begon te beleedigen. (Zw. Ct.) Een schat in den bakoven. Uit Duizel wordt gemeld aan de 's H. Ct. Zekere P. F. W., in deze gemeente, ondervond een jammerlijk verlies. Om haar geld goed te bewaren, had de huisvrouw de spaarpenningen opge borgen in een blikken trommeltje en dit geplaatst in den bakoven. Dinsdagmorgen zou men aan 't bak ken gaan. De oven werd aangemaakt en heet gestookt Eensklaps dacht de vrouw aan haar schat. Hevige ontsteltenis In een oogwenk was 't trommeltje te voorschijn gebracht, doch helaas de inhoud had veel geleden. Deze bestond uit eenige rijksdaalders en guldens, benevens Nederlandsch bankpapier, en eenig klein geld. De Abdij van Berne. Donderdag is te Heusden publiek geveild de groote bouwhoeve met aanhoorende landerijen, water enz., genaamd „Het Klooster", vroeger de beroemde Abdij van Berne, ge legen in den Binnenpolder van Berne, groot ruim 51 Hectaren. De massa werd ingezet voor f80.000. Spelen met vuur. Een felle brand heeft te Meppel in de olie- en lijnkoekenfabriek der firma J. Blom gewoed. De fabriek en de naaststaande woonhuizen zijn in asch gelegd. Ook eenige arbeiderswoningen zijn verbrand, alsmede veel lijn zaad. Als oorzaak wordt genoemd het spelen met lucifers door kinderen. Kermis in verval. De kermis, het aloud Utrechtsch genot van boeren en burgerij, maar ook van den stemmigen ingezete ne, verloopt. Slechts een paar poffer tj es-theaters, oliekoekengelegenheden en meer onschuldig gedoe hebben een plaats gevonden op het kermisterrein. De van ouds beroemde koek- loterij „een mooie prijs maar vrij van primie", schreeuwde de vroegere ondernemer met schorre stem is opgeruimd. De loterij- wet! Er wordt in den schouwburg bij smelthitte hoogtij gehoudenin Tivoli, bij Frits van Haarlem, is het eiken avond stampvol. En op het Vreeburg heerscht des avonds een roerende kalmte; enkele club jes van kermisgangers overigens een nooit gekende rust. De Utrechtsche kermis en de ver moorde onschuld gaan hand aan hand grafwaarts. Nog eenige jaren en zij zal geheel tot het verleden behooren. Branden. De stoomolie-slagerij van den heer Jan Blom te Meppel en acht wo ningen zijn afgebrand. Alles is ver zekerd. Door den feilen wind en de bui tengewone hitte was de brandweer machteloos de vuurzee te stuiten. Uit Wijster (Dr,) wordt aan de A. Ct. gemeld: Donderdagmorgen 10 uur onge veer brandden te Drijber vier boe renplaatsen af, bewoond door Stof fers, Bouwmeester, Hoving en Ko ning. Naar men zegt, zijn de in boedels verzekerd. Niets is gered. Het meeste vee was in 't land. Naar men zegt, hebben kinderen met lucifers gespeeld bij de stroobult bij het huis van Bouwmeester. De stroobult geraakte in brand en achtereenvolgens de vier woningen. In een halfuur was alles platgebrand. De spuiten vanWijster deden dienst. Een paar kalveren, een veulen en paar varkens zijn verbrand. De woning van Koning was zeer laag verzekerd. Met diens inboedel verbrandden veel gouden en zilve ren voorwerpen, rentebrieven, enz. Van het goed, dat de meiden en knechten in de vier boerderijen hadden, is niets gered, evenmin van het goed van den directeur der bo- terfabriek te Drijber, die bij Stoffers inwoonde. Te Hoogeveen zijn Donderdag 2 dubbele boerderijen van Timmer man en Bos afgebrand. Uit Nieuweschans (Gr.) werd den zelfden dag gemeld, dat te Loga, nabij Leer, Woensdag brand is uit gebroken in het slot van baronVan Weel, waarbij de vrijwillige brand weer uit Leer het blusschingswerk verrichtte. Alles was verzekerd. Door het spelen der kinderen met lucifers ontstond er gisteravond brand bij dr. Koch, te Zevenbergen. De buren die rook uit een schuur tje zagen,opstijgen sprongen over een schutting en vonden in het schuurtje het vierjarig dochtertje in vlammen staan, met behulp van een deken had men het vuur spoedig gebluscht het meisje had echter zulke ernstige brandwonden bekomen, dat men voor het leven vreest. Onweer. Te Urselo is hetdubbele woonhuis bewoond door H. ter Riet en J.H. Bosch en toebehoorende aan B. Smelt aldaar door het inslaan van den bliksem uitgebrand. Een en an- was verzekerd. Woensdagavond is de bliksem geslagen in een herberg aan de Duitsche grens nabij Winterswijk, bewoond door den heer Delman. Het huis werd grootendeels in de asch gelegd. Te Helden sloeg de bliksem in een groote boerderij. In een mini mum van tijd brandden woonhuis en annexe gebouwen tot den grond af15 schapen en 7 varkens kwa men in de vlammen om. Te Neerkant, gem. Meijel, werd een paard in den stal door den blik sem getroffen en gedood. Bij het onweder dat Woensdag avond boven Winterswijk woedde sloeg de bliksem in de boerenwo ning van Aug. Delmann te Burlo, die totaal afbrandde. Alleen het huis was verzekerd. Aanvaring. Gisternacht heeft ter hoogte van de Wilhelminakade te Rotterdam een aanvaring plaats gehad tusschen de sleepboot Nelly, van de firma D. Smit Jr. en de sleepboot Vesta van de firma L. G. Vuyk, waardoor eerstgenoemd vaartig in zinkenden toestand geraakte. De Nelly werd naar de Parkhaven gesleept en is aldaar gezonken. De Vesta kreeg averij aan den voorsteven. Schipbreuk? Aan den zeedijk bij het Horntje op Texel is een pak scheepspapie ren gevonden, hetwelk met een touw was bijeengebonden. Op briefkaarten in dat pak kwam 't adres voor van Van IJselstein Fils, Terneuzen. Ongelukken. Uit Lerwick is telegrafisch bericht gekomen, dat schipper Arie Veen van den logger Ida A. E. 53 van de Fischerei Act. Ges. Neptun, met het overnemen van haring overboord is gevallen en verdronken. Donderdag is te Sluiskil (gem. Ter Neuzen) na een hevig lijden bezweken een 3-jarig kind, dat den vorigen dag in een kuip met warm zeepsop gevallen was. Door Burg. en Weth. is vergunning verleend aan J. K. C. Sneltjes tot op richting van een kopergieterij met 2 electromotoren en dynamo aan de Kennemerstraat. De heer J. van der Zee, verificateur bij de invoerechten en accijnsen alhier is met ingang van 1 September a. s. op zijn verzoek eervol uit 's Rijks dienst ontslagen. Tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers is benoemd de heer W. Kraak te De venter. Te 's-Gravenhage is voor het Na tionaal Staatsexamen (tweede ge deelte) geslaagd onze stadgenoot, de de D. G. Stavelaar. Onze stadgenoot, de heer W. G. G. P. Lübbers, staat numero één op de voordracht voor onderwijzer aan de O. L. school te Hilversum. Onze stadgenoote mejuffr. P. de Boer staat op de voordracht voor onderwijzeres te Ten Boer (Gronin gen). Op de Nijverheidstentoonstelling te Leeuwarden zijn o.m. bekroond de firma Alp, alhier (zilveren medaille) de firma van Meurs en van Gogh, (verguld zilveren medaille) en de firma Joh. Enschedé en Zonen gou den medaille en zilveren medaille, uitgeloofd door P. Lycklama a Nije- holt, Commissaris der Koningin in Overijsel). Gedurende de Kermis zullen er in de Schouwburgzaal door het Ne derlandsch Operette-Ensemble voor stellingen gegeven worden. Het or kest is onder leiding van den heer C. Dokkum. Naar we vernemen, is met het oog op de a.s. kermis het bestuur van „Sint Bavo" in onderhandeling met een Amsterdamsch gezelschap. Aan de landweertroepen is bij het ledergoed een ransel verstrekt van geolied waterdicht linnen, wijl ge bleken was, dat, bij een marsch of oefening van eenige beteekenis, wen- neer het linnen warm werd, de olie aan de rijgzijde losliet en zich aan de kleeding mededeelde. Bij het examen voor teekenonder wijzer, afgelegd door leerlingen van de Rijksnormaalschool te Amster dam, is o.m. geslaagd onze stadge noot de heer J. K. C. van Brus sel. Zondag a.s. wordt hier ter stede gehouden een schietwedstrijd op kleiduiven. Hij gaat uit van de Kon. Ned. Jachtver. „Nimrod", om den jaarlijkschen Nimrodsprijs. De compositie De Profundis" van den heer Philip Loots is in studie genomen door de Zangvereeniging „Caecilia". Zooals men weet, heeft „De Pro fundis" bij den wedstrijd te Breda als verplicht koornummer in de hoogste afdeeling gediend. In den loop van het jaar 1905 werd aan onderscheidene schilders en schilderessen verlof gegeven om in het Stedelijk Museum te compo- neeren. Onder dezen waren er 3 uit Ame rika; 1 uit New-York; 2 uit Philadel phia; 1 uit Oldenburg; 1 uit Mun- chen; 1 uit Rühn; 3 uit Parijs1 uit Zwolle, 2 uit Amsterdam1 uit Heemstede en 2 uit onze stad zelve. Aan de fotografische inrichting van Emmerik en Binger, hier ter stede, en die van D. L. Ebrenondorff te New-York werk het maken van fotografieën vergund. Twee fraaie doeken. In liet Museum voor Kunstnijver heid alhier kan men thans in de groote middenzaal twee fraaie doeken van buitengewone decoratieve wer king bewonderen,afkomstig uit Britsch- Indië. Het eene is een paneel met den levensboom, het andere een my thologische symbolische voorstelling. Deze doeken zijn hoogst zeldzaam en zijn door den heer Postema te Amsterdam in bruikleen aan het Mu seum afgestaan. De tentoonstelling der beeldhouw werken van wijlen Juliaan Dillens, waarvan wij reeds tweemaal melding maakten, werd dezer dagen aangevuld met een portret van genoomden kun stenaar, 'tgeen door zijn broeder Al fred Dillens werd geschilderd. Deze tentoonstelling mag zich verheugen in een talrijk bezoek. In de onlangs gehouden maande- lijksche vergadering van het Ivruis- verbond werden door den Voorzitter allereerst beantwoord een paar vragen, ten vorigen male gedaan omtrent de verhouding van de Drankbestrijding tot de R. Kath. Militaire Vereenigin- gen, en vervolgens, waarom de H. Leonardus a Portu Maurieio was ge kozen tot patroon van het Haarlemsche Kruisverbond. Voor propaganda-wandeltochten in noordelijke en zuidelijke omstreken van Haarlem, waartoe uitnoodigingen tot deelneming, van drankbestrijders- vereenigingen uit Amsterdam en Heem stede waren ontvangen, bleek bij het Bestuur weinig bij de aanwezige leden veel neiging te bestaan, en er werd besloten, dat ieder die lust ge voelt zich kan aansluiten, om aldus de zaak van het Kruisverbond te dienen. Het bestuurslid, de heer Antonisse, hield eene aantrekkelijke lezing, waar in hij zijne denkbeelden over drank bestrijding ontwikkelde. Over aanslui ting bij de Katholiek Sociale Actie, door een der leden ter sprake ge bracht, waren de meeningen een stemmig. Er werd gewezen op de zeer geringe ingenomenheid, door R. Kath. Vereenigingen en Besturen te Haar lem tot nu toe daarvoor aan den dag gelegd, en eenige, misschien aanne melijke redenen die er toe hebben ge leid, werden genoemd. Men zou dus maar den verderen loop der zaken af wachten. Een nieuw lid was bij den aanvang der vergadering verwelkomd, een paar heeren werden als leden voorgesteld, en hiermede is het voornaamste ge zegd, wat in deze samenkomst voor viel. Voor „Vaderland en Koning". De vereeniging „Voor Vaderland en Koning", alhier houdt bij gelegenheid van haar 40-jarig bestaan groote schiet en schermwedstijden. Er heeft zich een eere-comité ge vormd, met jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden als eere-voorzitter en kolonel H. G. A. Neeteson als voor zitter. De schietwedstrijden zulllen plaats hebben op de militaire banen onder Overveen, op 28, 29 en 30 Juli, 4, 5, 6, 11, 12 en 13 Augustus, en bestaan uit korpswedstrijden, idem personeel en op de vrije baan. De scherm wedstrijden worden ge houden in de sociteit „Vereeniging", op 29 en 30 September, en wel op: geweer, sabel, kling, fleuret en duel degen, dan colonne-wedstrijd, waarbij alle wapens gebruikt kunnen worden en schoonheidswedstrijd op fleuret, sabel en geweer. Bij de opening van den schietwed strijd op 28 Juli zal de minister van Oorlog of een daarvoor afgevaardigd officier tegenwoordig zijn. Op het Houtpdein alhier liep een boer. Daarnaast een hond. Uit de Groote Houtstraat snorde een auto langs den boer, doch overreed den hond. De auto stopte en de boer schold den mijnheer erin voor dierenmoorde naar en maakte zoo'n misbaar, dat het publiek toeliep. De mijnheer uit de auto tastte in den zak, gaf den boer een tientje, zei: houd nou je grooten mond maar, en reed weg. Deze bekeek den gouden Willem en zich tot het publiek wendend zei hijnou mocht ik toch eens weten van wien die hond is? (Hbld.) Haarlemsche Krabbeltjes. i. 't Was in de Anegang, half acht 's morgens deze week. De vele schoone winkels, waarvan sommige onzen lezers goed bekend uit de advertenties in onze courant, waren voor het meerendeel nog gesloten. Hier en ginds stond een dienstbare met glimmend-slaperig gezicht op den stoep, schijnbaar uitziende naar bak ker of melkboer, maar in werkelijk heid naar de gelegenheid zoekend of daarvan profiteerend, om met een an dere aardige Betje of Keetje over me vrouw of over een ander hoogst gewich tig onderwerp voor dienstmeisjes te kunnen babbelen. Elders bedreigden schrobgrage doch- teren Eva's, toegevend aan het dier bare Hollandsche gebruik van water morsen, het schoeisel der voorbij gangers. Bij het laatste gedeelte van de Anegang stond een wagen der stads reiniging, uit de opgeslagen achter klep zoete morgengeuren ten hemel opzendend. De man, die het „sic transit" on ophoudelijk voor oogen heeft, zette zoo juist schop en bezem in rust en terwijl hij eene respectabele „tijdpas- seering" van plaats deed wisselen achter zijne kiezen en daarna, mis schien ook ten gevolge daarvan, den sproeiwagen een handje hielp, zeidehij: „Wat deksel, hij zit er, zeg jk iel" „Waar dan?" vroeg een daj^EItejsje met een fraaien stroohoed een frisch katoenen japonnetjê»er ondeT. „Waar? waar?" vroegen vijf, zes stemmen. En andere menschen drongen sa men: bakkers, slagers, renteniers die vroeg op waren, dienstmeiden, een oude-kleerenjood. die naar een „zaakie" uitzag enz. „Daar heb je 'm!" gilde het be- stroolioede dagmeisje, dat vooraan stond. En angstig sprong zij terug, juist op de eksteroogen van een pijp- jeslrookend werkman, die niet in ge breke bleef zijn krachtig Hollandsch te gebruiken als veiligheidsklep voor den ziedenden stoomketel zijner gram schap. Ja, ja, hij was er, of liever zij, een piepjong muisje namelijk, dat achter een stuk papier half wegschool en met zijne oogjes, glinsterend als git ten, zich vroolijk scheen te maken over het oploopje, over dezen berg, die in dubbelen zin een muisje baarde. II. „Het stille Haarlem" smaalt men wel eens. En toch, ook in dat stille Haarlem gebeuren belangwekkende dingen, waarvan het groote publiek zelfs geen flauw vermoeden heeft. Om maar iets te noemenwie onzer lezers weet, dat er in de steeg, die de Jordens- straat met de Olieslagerslaan verbindt, schier eiken avond gratis-voorstelling is? Zelfs onze ijverige Commissaris van Politie niet, durf ik wedden l Toch is het zoo. Het publiek: een paar opgeschoten meiden, neerschouwend uit de dak raampjes; een troep straatbengels, die laag bij den grond blijven. De kunstenmakers: Slungels van 13 a 16 jaar. die geen aanmoediging behoeven bij hunne stoute acrobaten toeren. Met de lenige rapheid van eene kat, die door een bulhond nagezeten wordt, klauteren zij tegen muren en schutting op. Tot op het dak van de huisjes één hoog in genoemde steeg zitten ze elkaar na. Dan gillen de meiden het uit, de slungels schreeuwen, het jonge straat publiek beneden tiert en lacht. Verrukkelijk! „Een muziekfeest voor 't gehoor" als Vondel schreef. En dat duurt soms tot dicht bij middernacht Wat een flinke huisvrouwen zullen er groeien uit die dakraam-meiden Wat kranige jongens, die acrobaten enz. Allen met den Prins over de Maas geweest! Jongens vair Jan de Wit zij allen Hoe zalig ook voor de buren, de nette bewoners der stille, nette Jordens- straatDie vlak bij de steeg wonen, voegen een „Onze Vader" als dank zegging bij hun avondgebed, wanneer bedoelde straatslungels edelmoedig genoeg zijn, om niet schrijlings op hunne tuinschutting te komen zitten, vuilen klap uitslaande, dubbelzinnige liedjes zingend onder begeleiding van hout-op-hout-muziek Waag het niet, dien veelbelovenden jongelui er op te wijzen, dat gij niet gediend zijt van bun avondbezoek en hunne serenade. Dan toch hebt gij uw leed nog niet overzien. Een vloed van scheldwoorden, ge- meene uitroepen, verschgesmede woor den met een achterbuurt-luchtje wor den u naar het hoofd geslingerd. Soms volgen er meer tastbare blij ken van erkentelijkheid en waardee ring, als daar zijneen gedeelte van een boomstammetje, een 'koolstronk en andere straat-projectielen. Het stille Haarlem Wandelt naar de stille Jordensstraat en wordt wijs Ik herhaal uschier eiken avond gratis voorstelling, gegeven door het beruchte gezelschap Straatboef en Co. Komt, ziet en oordeelt Haast u en profiteert van de ge legenheid 1 Ook de politie wordt drin gend uitgenoodigd. Dat zij zich als tot heden niet op een bescheiden afstand houde. LODEWIJK Sr. YELSEN. De harmoniekapel van de Kon.-papierfabriek „de Een dracht" neemt deel aan den mu- ziekwedstrijd van harmonie-korpsen te Leeuwarden. BEVERWIJK. De „Beverwijksche Conservenfabriek" heeft op de Nij verheidstentoonstelling te Leeuwar den eene zilveren medaille behaald. BENNEBEOEK. De Jaarlijksche bedevaart naar Noordwijk zal dit jaar gehouden worden op 19 Au gustus a.s. Zij die wenschen zich aan te sluiten, kunnen nadere in formaties bekomen bij D. v. Keste- ten, Glip, Heemstede. HILLEGOM. Vergadering van den Gemeenteraad te Hillegom Donderdag 19 Juli 1906. Voorzitter de heer D. Wendholt, burgemeester, afwezig met kennisgeving de heer J. van Til Rz. De voorzitter spreekt het gebed uit tot opening der vergadering. Als voorstemmer wordt aangewe zen de heer W. Kuyk. Ingekomen stukken zijn o. m. een .schrijven waarbij kennis wordt ge geven, dat voorde somma van f17.120 aan J. v. d. Bosch, laagsten inschrij ver, de uitvoering van den verbouw der O. L. School gegund is. Een schrijven inhoudende mede- deeling dat de rijksuitkeering over het loopende jaar bedraagt f9435.06. Een schrijven van den gemeen tearbeider S. Warmerdam houdende dankbetuiging voor het hem ver leende pensioen idem van den heer F. J. Payens, houdende dankbetui- tuiging van de hem toegelegde ver hooging van jaarwedde. Voor de twee vacaturen, aftr. leden de heeren H. H. van Waveren en G. Veldt v. Zante Sr., voor het col lege van Zetters voor 'sRijksbelas- tingen maakt de Raad op de volgen de voordracht: No. 1. H. II. v. Waveren f6 st.) No. 2. G. Veldt v. Zante Sr. (alg. st.) No. 3. L. v. Bourgondie Czn. (5 st.) No. 4. H. A. v. Waveren-Oostduin (5 st.) Den raad werd de rekening over 1905 aangeboden, die zal circuleeren. Tot nazien der rekening benoemt de voorzitter de heeren D. Lom- se, R.A. v. d. Schoot en H. A. van Zante. Alleen de eerste aanvaardt de benoeming. Alsnu wijst de Voorziter den heer J. H. Mr. Bolvers en H. A. v. Wave ren aan, die zich bereid verklaren. De heer Bulvers heeft hier gele gen aan te toonen de wenschelijk- heid van een rooster tot aanwijzing der leden voor het nazien der reke ning, omdat op de maneir van thans verschillende leden kunnen bedan ken. Hij acht het tevens nuttig dat ieder raadslid eens grondig kennis neemt van de gemeenterekening. Alsook komt aan de orde benoe ming van een lid voor de gascom- missie, daar de heer G. Veld v. Zante wethouder geworden is. Daartoe wordt gekozen de heer A. Toppen, met 6 stemmen die zijn benoeming in beraad houdt. De voorzitter zegt, ook uit naam van den gemeenteraad, het aftre dend lid den heer G. V. v. Zanten dank voor de diensten als lid der gascommissie gepresteerd; de heer G. V. v. Zanten spreekt een woord van erkentelijkheid voor 's voorzit ters toespraak. De heer Guldemond vraagt om welke reden het salaris van den directeur der gasfabriek in de vori ge vergadering verhoogd is. De voorzitter antwoordt: omdat hij niet genoeg verdiende. De heer Guldemond vraagtwaar om de andere werklieden dan niet? De voorzitter antwoordt dat allen verhoogd zijn in salaris, en ver zoekt toelichting aan den heer Bal vers, die uiteenzet dat alle werklie den van de gasfabriek traktements- verliooging kregen. De heer Guldemond vraagt ver- der nog inlichtingen over het aan stellen van losse werklieden in ge meentedienst. Hij is van gevoelen, dat dit geen regel moet worden en de plaats van den gepensioneerden arbeiders S. Warmerdam weer ver vuld moet worden. De voorzitter antwoordt dat een en ander een punt van overweging zal zijn voor Burg. en Wethouder. De heer Gul demond vraagt wanneer de bestra ting van de Parkstraat zal plaats hebben. De voorzitter deelt den vrager mede, dat de gemeente-op zichter zich reeds met die zaak be zig houdt. Hierna gaat de vergadering over in comité generaal tot voortstelling van het Kohier van den hoofdelij- ken omslag. Kruisverbond. Het Kruisverbond „St. Bernar- dus" te Hillegom e. o. vergaderde Donderdagavond in de zaal van Hótel Sistermans. Er was ingekomen een schrijven der Amsterdamsche propagandaclub van het Kruisverbond aldaar, om en afgevaardige te zenden ter con ferentie over den propagandatocht van Haarlem naar Heemstede, Ben- nebroek, Hillegom naar Lisse. Waar de afd. reeds besloten had niet mee te doen aan dien tocht, oordeelde zij het met 19 tegen 16 stemmen niet noodig een afgevaar digde naar bedoelde bijeenkomst ie Haarlem te zenden. Er werd aan genomen, dat het Bestuur de vrij heid kreeg op een der dagen van de derde week van iedere maand de gewone vergaderingen uit te schrij ven. De vergadering besloot ter plaat sing op de agenda voor de algem. Vergad. van den dioc. Bond van Drankbestrijdersvereenigingen in het Bisdom Haarlem en welke ver gad de Haf viei Z. Pag vak het Dra rati een» ken zelf» dei- pro Dio I can bes* fi n dei» I aan - ten hoi ver. kin uitt bot- spo var clu 3|e j|e de i soe* 2.1-1»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2