f Kerk en School. Gemengde Berichten. Land en Tuinbouw. Kunst en Wetenschap. SPORT. Laatste Berichten Burgerlijke Stand. gadering op een der Zondagen van de tweede helft van October te Haarlem zal worden gehouden een viertal voorstellen op te zenden. Zij houden inhet voeren van pro paganda tegen het alcoholisme in de vakvereenigingen, het uitgeven van het propaganda orgaan. De Drankbestrijding" door de Fede ratie Sociëtas, het tot stand brengen eener centrale bibliotheek van wer ken over drankbestrijding door de zelfde Federatie en het bevorderen der oprichting van de westelijke propaganda-commissies door het Dioc. Bondsbestuur. De heer J. H. M. Bulvers werd candidaat gesteld voor de vaceerende bestuursfunctie in het hoofdbestuur tengevolge van het aftreden van den heer Martinus Koek. Er werd een nieuw adspirant lid aangenomen, terwijl bij de rondvraag de aandacht gevestigd werd op de sociale week die van 2 tot 9 Sep tember te Utrecht zal worden ge houden, en die voor de volgende vergadering een punt van bespre king zal zijn. De heer Bulten zette uiteen wat de Katholiekendag den 3en October a.s. te Delft te houden beteekent, terwijl de voorzitter aan spoorde ruim gebruik te maken Van de introductie in de Debating club Ontwikkelng" als in de Au- gustus-vergadering de heer A-Sluis een uiteenzetting over de woning wet zal geven. DE ZILK Alhier was sinds geruimen tijd de weg naar Voge lenzang ter hoogte van de huizenrij van den heer P. Suikerland schier onbegaanbaar en onberijdbaar door het opgestoven zand en den afvoer van hemel, en menagewater. Plet raadslid H. Heemskerk, daarop in de raadzitting attent makende, werd medegedeeld, dat de bewoners dier huizen daarover aangeschreven zijn en verbetering van den toestand te verwachten is. NOORDWIJKERHOUT. Op haar verzoek verleende de Raad dezer ge meente in zijne zitting van Dins dag 17 Juli aan Mej, I. C. J. Scho tel eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L, school te Zilk. Door Ged. Staten van Zuid-Hol land is aan den heer G. Bulten, hoofd der school te Zilk, vergun ning verleend tot het waarnemen der betrekking van secretaris van den Grooten Zilkenpolder. HAARLEMMERMEER. De Wed. Ampers alhier heeft van Regee- ringswege de droeve tijding ontvan gen, dat haar zoon, behooi'ende tot ons leger in Indië, bij de expeditie op Celebes gesneuveld is. De bur gemeester onzer gemeente gaf de arme moeder, uit naam van den minister van koloniën, kennis. Bij den bloembollenkweeker v. T., te Lisserbroek, onder deze ge meente, is uit de bollenschuur een groot partijtje bloembollen gestolen, De politie heeft nog geen spoor van de dieven ontdekt. Deze week heeft in de H. Con gregatie der Riten een onderwerp van bespreking uitgemaakt de held haftigheid der deugden van den Eerbiedw.JoannesNepomucenus van Tschiderer, prinsbisschop vanTrente, Nog zijn hangende de zaligverkla ringen van de bisschoppen Jean Baptiste Cault, van MarseilleJo- annes Nepomucenus Neuman van Philadelphia en van Alexis van Solminikar, bisschop van Cahors. Men verwacht ook, dat eveneens spoedig het proces van Belznuce, bisschop van zal aanvangen. mgr. de Marseille Z. D. H. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. Te Zaandam herdacht gisteren de Moeder-overste van het R.-Kath. St.-Jozefgesticht, dat zij vóór 25 jaar als zoodanig werd aangesteld. Zoowel van Katholieke als van andere zijde ontving de jubila- resse vele bloemen en andere blijken van belangstelling. De bewoners uit den naasten omtrek hadden de vlag uitgestoken. De particuliere correspondent van La Croix meldt uit Rome, hoe daar op 't oogenblik ten Vaticane vergaderd zijn de leden van de Commissie uit het PI. College, welke zich bezig houdt met de Fransche Staatsaangelegenheden: Het laatst der vorige week hield deze Commissie zitting op Donder dag dus niet op Zaterdag van 11 tot 2 uur. Naar men zegt, is deze bijeen- "fcpmst de laatste van beteekenis. Aan Z. H. den Paus zal door de Kardinalen een uitvoerig rapport worden uitgebracht over de ver schillende meeningen daar geuit, Het oogenblik, dat de II. Vader de eindbeslissing, zonder aanzien van personen en zaken zal nemen, zal dus niet lang uitblijven. Uit Rome wordt gemeld, schrijft ■de „N. R. Ct." dat de commissie van Kardinalen, die belast is met het onderzoek der Fransche aan gelegenheden, op verlangen van den Paus verscheiden Fransche geeste lijken naar Rome ontboden heeft om nadere inlichtingen te geven over den toestand in Frankrijk na het tot stand komen der scheidingswet. Den 26 Juli viert in het Gesticht de Voorzienigheid te Leiden de Eerw. Zuster Joseph (in de wereld mej. Catharina Nogelaar)haar gouden jubelfeest als religieuse. Menigeen, die in de'sleutelstad ter bewaarschool ging, zal zich harer herinne ren ook was de jubilaresse belast met het bespelen van het orgel in de kapel. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. De Keizerlijke Academie van We tenschappen te Weenen heeft pater Wilhelm Schmidt van de Congregatie van het Goddelijk Woord (Missiehuis St.-Gabriël bij Weenen) tot correspon- deerend lid benoemd wegens zijn ver diensten op het gebied van het taal onderzoek. Pater Schmidt heeft voornamelijk werken geschreven over de talen van Oceanië en Achter-Indië, en is de stichter en hoofd-redacteur van de „Anthropos", het internationale tijd schrift voor volken- en taalkunde. „Sint Bavo" bevat deze week eene heerlijke afbeelding van de H. Anna, naar prof. Gaidano. Voorts behelst de tekst: „Toetie Walther" (vervolg) Verzonken in de sneeuw. De valstrik. Een ruil. Zusters Kin deren en Kalender. 3e Wilhelmijntje (1670) S.j Witteveen in 305. David Prijs. Record Harddra verij. Minimum afstand 2400 Meter, le Linsca II (2660) S. Witteman in 4,29 2 Firmant (2440) A. Hettingain 4294/s en 3 Don Carlos. (2480) A. Namminga in 4,49. Elberprijs. Handicap Harddra verij Minimum afstand 2600 Meter, le Vauban (2820) J. F. de Boer in 4,334/5, 2e Maggie E. (2820) S. Witte veen in 4,343/g) en 3e Continent (2660 plus 20) A. Kamminga in 4,354/5. Aan de Staatsuniversiteit te Frei burg is magna cum iaude gepro moveerd tot doctor in de geschied kundige wetenschappen de eerw. pater Johannes Sassen O. P., ge boortig uit Venraay. De dissertatie, die ZEw. inleverde en waarvoor hij bovengenoemd praedicaat ontving, was getiteld„Hugo von St. Cher, Seine Thatigkeit als Kardinat. 1244 —1263." Het bestuur der Rotterdamsche Yereeniging voor Katholiek Onder wijs heeft bepaald, dat aan de scho len dier Yereeniging het schooljaar voortaan zal geopend worden met een H. Mis van den H. Geest, opge dragen in de parochiekerken, waar toe elk der scholen behoort, en dat deze H. Mis zal worden bijgewoond door leerlingen en onderwijzend personeel. Naar wij vernemen, gaat de zeer- eerw. heer Van Erven Dorens, de ken van 's-Gravenliage, wiens eme ritaat met 1 Augustus aanvangt, zich in 't belang zijner gezondheid te Nijmegen vestigen. Eerbetuiging aan de Jesuïeten. De Paters Jesuïeten Georgetown vier den dezer dagen het 100-jarig bestaan van het college dat in hoog aanzien staat in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en aldaar in het jaar 1806 aldaar gevestigd werd. Om dit feit heugelijk te gedenken, hielden zij op dien dag een jaarlijksche prijsuitdeeling. President Roosevelt en Mr. Bonaparte Wije, de Minister van Marine, konden niet nalaten om eer te betuigen aan de degelijke opvoeding, die de Paters Jesuïeten aan de jeugdige burgers van Amerika wisten te ver schaffen, terwijl zij bij de uitdeeling der prijzen tegenwoordig waren en zelfs de leerlingen de prijzen uitreikten. In het „Weekbladvoor Muziek" werd dezer dagen naar aanleiding van een bericht uit Groningen opgekomen tegen de treurige verwarring van denk beelden bij het willen samenvoegen van klassieke liederen tot een geheel, in den vorm van eene opera in drie bedrijven." Dr. A. W. van Geer schrijft nu in de „Prov. Gron. Ct." dat de Commissie, op welker aansporing in November a. s. een oud-Nederlandsche liederen- avond zal worden gegeven, daarbij geenszins gedacht heeft aan eene opera of iets van dien aard. Hij zegt „Wat nu is het geval?" „Liederen uit de 14e, 15e en 16e eeuw zullen in drie afdeelingen zoo getrouw mogelijk in de lijst van hun tijd worden gezongen en gezegd, d. w. z.de geestelijke en wereldlijke lie deren uit de 14e eeuw in een kloos terkapel door monnikenin een kasteel zaal door meistreels- de 15e-eeuw- sche Meiboom- en bruiloftsliederen op een Middeleeuwsche bruiloft; en ein delijk de Geuzenliederen in een geuzen- kamp bij Groningen. „Nu is een opera, z°o»ls teder weet, een muzikaal drama. ut heeft een dergelijk werk nu gemeen met het onze, waarin eenheid van muziek, intrige, een held of heldin, ja iedere schijn van dramatische kunst afwezig is en terecht afwezig moet zijn In het „Pare. Monceau" te Parijs is nu een gedenkteeken voor Chopin geplaatst, waarop de beroemde com ponist is voorgesteld, aan een piano gezeten en zijn „doodenmarsch" spe lende, met een symbolische vrouwen gestalte de Dood aan zijne voeten, en op den achtergrond de Muze, die hem inspireert. Jozef Israels' Gids-artikel over Rem brandt is in geauthoriseerde vertaling in Duitschland verschenen. Vertaalster is Elsa Otten. Het werkje is versierd met reproducties naar „Nachtwacht" en „Staalmeesters". v Aanwinst Rijksmuseum. Het Rijks-museum van schilderijen heeft ten geschenke ontvangen van den heer H. Th. Karsen, te Amster dam, een zeer fraai stadsgezicht, in 1846 vervaardigd door wijlen zijn va der Kasparus Karsen, geboren 1810, overleden 1896. Het college van directeuren dei- Rij kslandbouwproefstations maakt bekend, dat ingevolge art. 17 der „Bepalingen onder welke de Rijks landbouwproefstations zich belasten met bet onderzoeken in openbare contröle van kunst en handelsmest stoffen en praederaten ter bestrij ding van aardappel- en andere planten ziekten en hunne grondstoffen", van de lijst van genoemde stoffen en producten onder openbare controle met ingang van 1 Juli 1.1., op haar verzoek, is afgevoerd de Société ano- nyme des Aciéries d'Angleur teTi- leur-les Liège. („St. Ct".) Aanbestedingen. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat aan zijn Departement ter inzage ligt een bericht betreffende eerlang in België te houden aanbestedingen (verbete - ring van wegen en kanalen). („St.Ct.") Kool. In de Streek (N.-H.) is dezer dagen de eerste witte kool ter veiling aangeboden. De prijs bedroeg f 12.75 per 100 stuks. Amerikaansche landbouwers hebben thans tarwe uit zaad gekweekt, geschikt voor 't bereiden van macaronie. 3,000,000 centenaars van de tarwe zijn naar Frankrijk, Italië en andere landen uitgevoerd geworden, de helft daarvan alleen voor macaronifabri- kanten in Frankrijk, 't Eerste zaad vair dien aard werd het eerst voor jaren door 't departement van land bouw verdeeld. Ter vergadering te Groningen van het „Nederlandsch Rundveestamboek" heeft de hr. J. Wibbens, uit Rottum de vraag behandeld: „Welke is de beste bevloering voor onze veestallen?" Hoofdzaak is, volgens spreker, dat het vee een even zachte als reine lig plaats heeft. Voor de eerste zou eene houten bevloering de voorkeur heb ben, maar uit het oogpunt van zin delijkheid geve men toch de voorkeur aan steen. In Zeeland is het getal H. A., dat voor bloembollenteelt gebezigd wordt, tot 20 gestegen: een betrekkelijk ge ringe oppervlakte, vergeleken met de 3625 H. A. in geheel ons land in ex ploitatie, maar toch wijst het cijfer op uitbreiding der cultuur. Waar Schouwen is voorgegaan, volgt thans op bescheiden wijze Walcheren en de uitkomsten der proefnemingen zijn van dien aard, dat de opwekking tot uitbreiding van het nieuwe bedrijf niet uitblijft. Boschbessen. De boschbessenpluk is thans op de Veluwe in vollen gang. Voor dagen dauw gaat men er 's morgens reeds op uit, soms 50 personen uit één dorp tegelijk, om 's avonds met 2 4 3 wa gens vol naar huis te keeren. In de Soerensche bosschen levert de pluk voldoende opin de Speulderbosschen minder. Dagelijks worden ongeveer 90 vaatjes van 4 Kilo afgeleverd tegen f0.50 per vaatje. Menig arm huisgezin verdient in deze dagen een flink stuk brood. Leeuwarden. Dat de Frieschen nog kolosale groote liefhebbers van de draverssport zijn, bleek gisteren op de Wilhelminabaan te Leeuwarden waar door „de Friesche Sportclub" een uitstekend geslaagde meeting was belegd, die zeer druk bezocht was, waarvan den uitslag is als volgt: A 1 w a r d u s p r ij s. Record-hard draverij van Nederl. paarden onder den man gereden. Minimum afstand 1200 Meter, le Kruger (1230) G. v. d. Veen in 2222/5, 2e Continent (1310) A. Het- .in£ja in 223i/g, en 3e Firmant (1230) A. Namminga in 2254/5. tt ?J*e ®ay Prijs. Handicap Harddraverij. Minimun afstand 1600 Meter, le Ceterva (1660) Schönrock ln A°5> 2e Varro (1880) Snaeck in 3,082/5 en 3e Achilles (1840) Koster Jr. in 3,09. C a r m e n p r ij s. Handicap Hard draverij van Nederl. paarden Mini mum afstand 1600 Meter, le Glendine (1710) A. Witteveen in 3,032/5, 2e Jonge Kruger (1640) A. Hettinga in 3,04 en Een troonopvolger? In de Madridsche Correspondancia van den 18en s'avonds komt eene officieuze-mededeeling voor, die in hare beknoptheid wel genoeg zegt. Er wordt daarin vermeldde troon opvolging is verzekerd. Wij geven het groote nieuws on der alle voorbehoud. Alfonso naar België. De Koning en de Koningin van Spanje zullen aan België een bezoek brengen. Het jeugdige echtpaar zal zich 2 Aug. a. s. inschepen op het Konink lijk jacht„Giralda" te St. Sébastiaan". De kruiser „Princesse des Asturies" zal het jacht begeleiden. Eerst zal een bezoek gebracht worden aan het eiland Wight, waar de Koning en de Koningin den 4en Augustus aankomen. Vandaar gaat de reis naar Ostende, waar Koning Leo pold van België het Koninklijk Echt paar ontvangen zal. Bij vertrek uit België zal het Echtpaar nog eenige steden aan de Normandische kust bezoeken, om vervolgens weder naar Spanje terug te keeren. Aanslag op Koning Victor-Emanuel. De Berliner Zeitung verneemt uit Rome, dat de politie een komplot heeft ontdekt om koning Victor- Emanuel, bij zijn bezoek aan Pië- mont dezer dagen, naar 't leven te staan. Er zijn bommen gevonden bij bekende anarchisten. De menschen zelf zijn gevloden. Koning Eduard niet naar Canada. Senaat en Lagerhuis van Canada hadden den koning en de koningin van Engeland tot een bezoek uit- genoodigd. Lord Elgin, de minister van koloniën, heeft nu geantwoord, dat de koning wegens zijn staats bezigheden moeilijk lang weg kan en hij ook niet een uitnoodiging naar andere deelen in 't rijk kan afslaan, als hij deze aanneemt. Ko ningin Victoria, die ook inzag, dat zulke bezoeken van den vorst moei lijk gaan, liet daarom den tegen- woordigen koning een reis door het rijk maken toen hij nog kroonprins was. En dat voorbeeld is met den tegenwoordigen kroonprins gevolgd. Als in Rusland. Bij Manchester hebben werkeloo- zen opnieuw beslag gelegd op een stuk braakliggend land. Maar de eigenaar liet er hen aanstonds af zetten. Op het andere stuk bij Man chester en te Plaistow bij Londen zijn de mannen al druk bezig het land te bewerken. Zij krijgen van belangstellende menschen bovendien allerlei om het leven er bij te hou den. Die te Plaistow ontvingen bo vendien van een welwillende dame een Engelsche vlag om op hun nederzetting te planten, maar de mannen vonden den rooden lap, dien zij als vaandel gebruiken, mooi genoeg en verkwanselden de Union Jack. lets over het postwezen. Het land, dat het best voorzien is van postkantoren, is Zwitserland, met een postkantoor op iedere 916 inwoners. Zweden en Noorwegen hebben er een op iedere 1524En geland op iedere 1858 Frankrijk op iedere 3611Nederland op ie dere 3976 en Italië op iedere 3989. Gemiddeld is het aantal beambten aan elk postkrntoor tien in Oosten- rij k-Hongarije, 8 in Engeland, 7 in Frankrijk, 6 in Nederland en Bel gië, 5.5 ir Duitschland, 5 in Rusland, 3,5 in Italië. In Zwitserland vindt men een postambtenaar op iedere 2S6 inwo ners. Woelingon in Egypte. De Daily Chronicle uerneemt uit Alexandrië, dat de moslems te Se- nofar in Opper-Egypte een betoo ging op touw gezet hebben tegen de christenen, die mishandeld en wier winkels geplunderd werden. De schuldigen zijn in hechtenis geno men, maar spoedig daarna weer op vrije voeten gesteld door de overheid, onder het v^orwondsel, dat alles in dronkenschap gebeurd was. Men gelooft daarentegen dat het opstoot je wel degelijk met voorbedachten rade gebourd is. Iets dergelijks is te Fajoem voorgevallen, hier kwam de politie nirt tusschenbeide. Pool-reis. De Pool-expeditie van Wellman is den lOen dezer op Danes-eiland aangekomen, waar zij een kamp heeft opgeslagen. De ingenieur Li- wentaal heeft een goed ingericht huis voor de Poolstreken voor de expeditie gebouwd en is nu bezig met een groote loods voor den lucht ballon. Wellman hoopt binnen tien da gen door draadlooze telegrafie in gemeenschap te zijn met Hammers- fest. De 24 leden der expeditie waren allen welvarend. Schoolwandelingen. De Gemeenteraad te Munchen stond dit jaar wederom een bijdrage toe van 8800 M. voor schoolwan delingen met behoeftige kinderen. De nalatenschap van Alfred Beit. De overleden Alfred Beit, heeft behoudens tal van legaten aan be kenden en vrienden, verschillende schenkingen voor volksonderwijs en voor liefdadige doeleinden, een som van 1,200,000 pond sterling nagelaten tot vorming van een „spoorweg-fonds" waarvan het doel zal zijn de aanleg van spoorwegen en het verbeteren der communicatie wegen voor het transport en voor personen in Rhodesia, Duitsch Oost- Afrika, Portugeesch Oost- en West- Arika en andere gedeelten van Zuid- Afrika, waardoor de spoorweg van Kaapstad tot Cairo zal loopen. Navolgenswaardig voorbeeld. Een commissie uit het Hooger- huis heeft verslag gedaan in zake het sigaretten rooken door knapen. Zij beveelt aan, strenge maatregelen daartegen te nemen en winkeliers, die sigaretten of tabak aan kinderen beneden de zestien jaar verkoopen, en kinderen bene den dien leeftijd, die rooken of rooksel bij zich hebben, te beboeten De commissie is overtuigd, dat het vele rooken, van sigaretten vooral, dat jongens in Engeland doen, groot nadeel aan hun gezondheid toe brengt, gelijk dikwijls eerst op la- teren leeftijd blijkt. De commissie hoopt, dat de regeering in de vol gende zitting met een wetsontwerp zal komen. Een navolgenswaardig voorbeelc voor Nederland, waar knapen in de tweede of derde broek reeds plegen te dampen alsfabrieksschoorsteenen. Weer eentje De Westminster Gazette maakt mel ding van een ernstig ongeluk, dat eergisteren 2 mijlen ten noorden van Hatfield plaats had. Een groote Napier-auto was op weg naar Hat field toen de chauffeur plotseling een bocht verkeerd nam en de auto van den weg afstortte. De inzitten den, onder wie zich de heer St. John. Harmsworth, een der eige naars van de Daily News bevond, werden ernstig gewond opgenomen; van de auto bleef geen stuk heel. Volgens de laatste berichten is de heer Harmsworth nog steeds be wusteloos. Protestantisme. Een hoogleeraar in de Theologie heeft een statistiek van het heden- daagsch Protestantisme het licht doen zien. Volgens deze heeft het protestan tisme in de Vereenigde Staten de meeste aanhangers. Er zijn er circa 65 a 66 millioen. Daarna volgt Groot-Britamrië met 37 millioen (de episcopale Kerk daar onder begrepen) op eene bevolking van 42^2 millioen zielen, en het Duitsche Keizerrijk met 35 millioen protestanten. In Zweden en Noorwegen be draagt het getal protestanten 7i/i millioen, in Denemarken 21/2 mil lioen, in Nederland 3 millioen; in Zwitserland 2 millioen; in Frank rijk 4/2 millioen (m. a. w. 650.000 aanhangers); in Oostenrijk */4 mil lioen. Buiten Europa in de Engel sche bezittingen bedraagt het ge tal 10 millioen terwijl het aantal protestanten der missiën ongeveer 4 millioen uitmaakt. Men vergete hierbij niet, dat dit groote aantal onderverdeeld is in meerdere secten. Tegen de Spoorwegaanslagen. De Pruisische minister van spoorwe gen heeft nu aan zijn departement een onderzoek laten instellen naar maat regelen om reizigers in spoortreinen tegen aanrandingen, zooals er in den laatsten tijd telkens zijn voorgekomen, te beschermen. De deskundigen hebben vierderlei voorstellen gedaan14 verbinding van de coupés met elkaar of volko men afsluiten ten aanzien van elkaar; openingen in de wanden tusschen de coupés of aanbrenging van kijkraamp jes 20. toestellen voor alarmseinen naast de noodremdrukknoppen bo ven elke zitplaats; een inrichting waardoor bij het openen van een por tier een bel weerklinkt of de rem in werking gebracht wordt; 30. aanwe zigheid van inwendige deursloten die van buiten af slechts met een bijzon deren sleutel geopend kunnen wor den grendeling van de portieren van buiten af door den conducteur voor elk rijtuig of door den machinist voor den geheelen trein4°. afschaffing van alle knoppen buiten aanonderbre king van de treeplankenaanbren ging van zoeklichten tot verlichting van de treeplanken en den geheelen trein. De voorstellen zullen nu overwogen worden. Uitbarsting van de Strombole. Er worden eenige nadere bijzon derheden meegedeeld over de uit barsting van de Stromboli. De eerste had plaats Maandagavond. Zij be gon met hevig gerommel, eene groote hoeveelheid asch steeg uit den krater op en de lava stak ver- schedene bosschen in brand. Men zag een lichtschijn en bijna op 't zelfde oogenblik voelde men een sehok ven aardbeving. De tweede uitbarsting had plaats den volgenden dag, tegen 5 ure in den middag, met dezelfde verschijn selen. De vulkaan wierp een groote hoeveelheid sintels, lava en bran dende stofien uit, die al de wijn bergen van den omtrek in brand staken. De heele streek bij Pesci- ta is verwoest. De tijdingen uit andere deelen van het eiland melden verwoesting. De bevolking is erg verschrikt, 't Schijnt dat naast den grooten krater verscheidene andere openin gen ontstaan zijn. Uit Catania wordt later nog eene toeneming in de uitbarsting van den Stromboli gemeld. Ook de Etna begint rook en vlammen te spuwen. Z. H. de Paus woonde gisteren in de Sixtijnsche kapel de plechtige H. Mis van Jaargetijde bij voor de ziele- rust van zaliger Paus Leo XIH. Dit bericht logenstraft alle geruch ten over eene bedlegerigheid des H. Vaders. Uitgevoerd werd de Requiem-Mis Mgr. Perosi. De H. Vader verrichtte persoonlijk de absolutie. Vier-en-twin tig Kardinalen woonden de Requiem bij. De drie-en-vijftigste algemeene ver gadering van Duitschlands Katholie ken wordt gehouden te Essen. Er zal in hoofdzaak gesproken worden over sociale aangelegenheden. WARMOND. Alhier is bij enkele Candidaatstelling gekozen tot lid van den gemeenteraad den Heer J. H. Kruseman (lib.). MARKTNIEUWS. Haarlem 19 Juli 1906. Aangev. Aardap. 192 HL. Verk. 140 HL. L.pr. f 2.50, H.pr. f 3.50, Aangev. Appelen 00 HL. Verk. 00 HL. L.pr. f0,00 Hpr. ,00, Aangev. Peren 4 HL. Verk. —HL. L.pr. f 12,— H.pr. f0,00, Aangev. Bloemk. 2000 st. Verk. st. L.pr. f 5,H.pr. f 12.Aan gev. 51 manden spinazie, verk. 0 mand L.pr. f 30,H.pr. f 40.Worte len 1700 bos verk.bos L.pr. f 5, H.pr. f 6,Sla 370 md. verk. 0 md. L.pr. f 10,a f 80, Alkmaar, 20 Juli, Kaas. Aangevoerd waren 380 stapels, wegende 190 000 KG. Prijs kleine f29,50, commissie f28,00, middelbare f29. Handel stug. Schiedam, 19 Juli. Noteering Make laars f 10.50, Jenever f 14.50, Beurs- commissie f10.Stemming flauw. Ruwe Spiritus f 73/4.Spoeling- Commissie f0.60. Rotterdam, 20 Juli. De prijzen aan de groenten veiling der Tuinbouw-ver- eeniging De Zuid-Holl. Eilanden aan den Persoonsdam alhier waren heden als volgtsla 51 4 53 c. per 100 krop peen f 1.50 4 2.per 100 bosaardbeien 25 a 32 c., zuring 4 c., peulen 1.10 4 2.c., capucijners f 51 4 72 c., dop erwten 4 45 c., stamboontjes 4 c., aardappelen 100 4 130 c., poters 90 4 100 c.,princessenboonen 140 4 150 c., alles per mand; selderij 4 selderij 3 4 10 c,.per dozijn kroten f 2.4 2.24 per 100 bosbloemkool f 0.4 komkommersle soort f2,70 4 4.80 en 2e soort f2.4 per 100; frambrozen 9 i 14 c., roode bessen 9 4 10 c. zwarte dito 10 4 12 c. per pond. kruisbessen 4 c, per mand. roode kool 4 cent per stuk. Bevallen: 18 JuliM. Heijde- man-Iken, z. 20 Juli: A. Weijers- Bleij, d. M. H. Smit-v. Hattum, z. 21 JuliA. v. d. Wateren-Out, d. Overleden: 20 Juli: K. Corne- lisse 2 m. d. Kamperlaan. 21 Juli: N. H. Edcius 59 j. Hazepaterslaan. Politie-rapport. Gevonden: 1 rijwiellantaarn, 1 bruin harig hondje, 1 portret en een prent briefkaart, 1 parapleiu. Procesverbaal opgemaakt wegen: te snel rijden met een motorrijtuig en rijden zonder licht. ïjc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 3