Dinsdag 24 Juli 1906. No. 6357. 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BERICHT. St. Jansstraat 1. BUITENLAND. LIEFDE EN PLICHT. BINNENLAND. 46. u- d- en .EN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, hoek Nieuwe Gracht - HAARLEM. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. •ziet J. NIEUWE HAARLEMSC1ECOORANT ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1-20 Voor de .overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. MN TIEND AOITE MA NOH AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Ofschoon ons adres reeds dagen en dagen boven onze Courant staat afgedrukt, blijven eenige admini straties van nieuwsbladen voortdu rend elders het voor ons bestemde opzenden. Zij gelieven er op te letten, dat ons adres is: In het Handelsblad van Za- terdagl.l. eindigt de heerBoissevain zijn verweer tegen De Tijd met eeneeresa luut, echo uit donjare 1S99, aan den godsdienst, ook den Katholieken. In hetzelfde nommer treft men een brief uit Brussel aan, waarin over Waterloo gesproken wordt. Wij lichten de volgende zinsneden daaruit „De kapel werd verbrand door prins Jéröme, Napoleon's broeder, maar het vuur heeft het oude Christus-beeld geëerbiedigd. De boerenkinkel, die ons leidt, ziet daar een mirakel in, maar zeker is het dat het vuur meer respect heeft gehad voor het beeld dan de menschen, want een der beenen is vernieuwd, nadat een weinig scrupu leus bezoeker, jaren geleden, het be wuste lichaamsdeel ontvreemdde." Vooralgelieve men te letten op de dor- perlijke koppeling „boerenkinkel" en „mirakel". Dergelijke en erger staal tjes treft men al te dikwijls in onze liberale bladen aan. Krijgt de heer Boissevain die nim mer onder de oogen in zijne courant En zouden de Katholieken, die be halve de zalvende uitlatingen des heeren Boissevain zoo menigmaal der gelijk fraais te genieten krijgen, niet eens de solidariteit van Israël in toe passing kunnen brengen, kortelings zoo krachtig door den heer Boissevain in zijn Handelsblad geprezen? Of zijn ze van oordeel, dat men voor zijn goede geld bij het betaalde nieuws wel een schopje toe mag krijgen? Voor de eerste maal sinds de maand Mei heeft de Doema, of liever de con- stitut. democr. partij in de Doema bewijsgeleverd van politiek doorzicht. Zitting aan zitting is er verloren ge gaan met schelden tegen een minis terie, dat niet verantwoordelijk is aan de Doema, en niet minder met de ontwikkeling der socialistische om- wentelingsleer, met het vrijpleiten van staatkundige misdadigers. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben de const, dem. door hun tegenstemmen zich-zelf en de Doema een gewichtigen dienst be wezen. Men herinnert zich, waarover het ging. Een oproep aan het volk, „om de Doema te steunen tegen hot hui dige regeeringsstelsel". Niets meer en niets minder. Let wel't is geen oor logsverklaring meer tegen het minis terie, het heele Régime moe door het volk gevonnist worden. Ziedaar een raadgevend lichaam, dat met het Centraal bestuur volgens de inzichten van den Tsaar zou mee werken aan de vorming der wetten, dat geheel buiten zijne bevoegdheid gaande het gansche regeeringsstelsel ter veroordeeling geeft aan de groote menigte. Welke vergaderingen hebben deze „vroede vaderen" gehoudenWel mochten Nabosloff en Aladine ver klaren, dat de Doema een eenlinge was ais Parlement. 't Leek dan ook meer eene ver zameling van halfrazenden dan van ernstige mannen, die besef toonen van den critieken toestand van hun vader land. Dat hebben de const, democr. te elfder ure ingezien.Zij weigerden hunne stem te geven aan den oproep tot het volk, toen men weigerachtig bleek een minder heftigen vorm daaraan te geven, en het revolutionaire karakter er aan te ontnemen. Zich losmakend van socialisten en arbeiderspartij brachten zij om half drie in den nacht van Donderdag op Vrijdag 53 stemmen uit tegen den op roep aan het volk. Er waren 124 leden, die voor stemden, 101 van Polen en arbeidersgroep onthielden zich. Daarna volgde een voorstel van Petrunkevitsj, om den oproep be kend te maken aan het Ministerie van Binnenl. Zaken en de opname er van in de Staatscourant te verzoeken. De leden der rechterzijde, de Polen en de arbeidersafgevaardigden onthiel den zich van stemmen. Veertien socia listen stemden tegen, 124 stemmen werden ten gunste van het voorstel uitgebracht. Zoodat er in het geheel 138 aan de stemming deelnamen. En naardien 150 het quorum is, kan de oproep aan het volk, hoewel door de Doema aan genomen, niet openbaar gemaakt wor den langs officieelen weg. Vestigen wij ten slotte vooral onze aandacht hierophet gewichtigste van deze zitting is, dat de Const.-democr. zich onttrokken hebben aan den heil- loozen invloed van het oproer, dat zij het landsbelang boven het belang dei- woelgeesten plaatsten. Zij hebben fei telijk de Doema gered. Gaan zij voort in deze richting te arbeiden, dan verrichten zij niet alleen vruchtbaar, nuttig werk, maar boven dien worden zij misschien de redders van hun vaderland, door het op kalme, verstandige manier, trapsgewijze tot staatkundige mondigheid te Brengen. Voor zulk eene taak heeft het koort sig ongeduld der Revolutie zich nog nimmer berekend getoond. In dolle woede neergooien, vernielen met de kracht van den orkaan, dat vermag zij) opbouwen niet. ITALIË. De verkiezingen voor gemeenteraad en provinciale staten zijn weder voorbij Om de twee jaar, m den loop der warme Juli-maand, treedt de helft der gemeenteraadsleden al en één derde 18. Kwel mij toch niet langer, zeide de gevangene, die met bleek gelaat en ingevallen wangen op een stoel zat, op een beslisten toon. Het verhoor moet u reeds voldoende bewezen heb ben, dat ik bepaald niets zeggen wil en zeggen zal. Uw moeite is geheel vergeefsch, ik ben zeer wel in staat een verhoor te leiden, dus bon ik ook even bekwaam om al uw kunstgrepen te ontwijken. Met een slag wierp Bock het zeer dunne actencahier dat voor hem lag, ter zijde. Blijkbaar wilde hij reeds bevel geven, den gevangene weg te voeren, toen Wachtel, die snel was binnengetreden en wiens geoefende blik reeds het proces-verbaal dat door Arthur was onderteekend, had door gezien, de toestemming verzocht nog eenige vragen tot den jongen advocaat te richten. Schouderophalend g&f de rechter van instructie zijn toestemming, stond op en ging aan het venster staan, terwijl Wachtel tegenover Arthur plaats nam. Bij het lijk is deze wissel gevon den, begon hij, terwijl hij het in be slag genomen papier uit z'n portefeuille nam en het den gevangene voorhield. Hoe kwaamt gij er toe, een man, dien gij, Volgens uw eigen bekente nis zelf gedood hebt, een aan aanwij zing van 20.000 mark op de nationale bank te geven? Arthur had slechts een vluchtigen blik op de wissel geworpen en ant woordde zonder van gelaatsuitdruk king te veranderen: Doe toch geen moeite mij om den tuin te leiden, mijnheer de com missaris, deze wissel is niet hij het slachtoffer gevonden, maar van mor gen reeds door de nationale bank uitbetaald. Hebt gij den wissel aan Frans Wilser gegeven? Daaromtrent weiger ik te ant woorden. Welke papieren hebt gij gister van de leden der provinciale staten. Waar 't mogelijk was, hebben de Katholieken ééne lijn getrokken met de gematigde liberalen. Daardoor en door eene krachtige medewerking der katholieken zelveu mocht men zich over het algemeen verheugen over een gunstigen uitslag. Te Napels en te Milaan behaalden de Katholieken en hunne bondgenoo- ten glansrijk de overwinning. Hunne lijst had eene meerderheid van 3000 stemmen. Eveneens mochten de katholieken en hunne bondgenooten zegevieren te Vicenza, Arezzo, Vintimille, Lorette, Siena, Bari, Luino enz. Te Mantua hebben zij de radicalen er uit geworpen, die sinds jaren en jaren de macht in handen hadden. Te Genua werden personenkwesties boven het algemeen belang gesteld met het gewone gevolgde vijand profiteerde er van. Te Cosenza is de Z. E. H. Cardona, secretaris van Z. Doorl. Hoogw. den Aartsbisschop ge kozen, een ijverig priester, die o. a. een zeer bloeiende vereeniging voor naaisters tot stand wist te brengen. Twee maanden geleden ging van Turijn de victorie uitde lijst der Katholieken en hun helpers behaalde de meeste stemmen. De uitslag te Catania is reeds dagen geleden door ons meegedeeld. Voor wij eindigen nog ditwij heb ben nooit gemeld, dat het non expe- dit is opgeheven, maar wel dat de Kardinaal-aartsbisschop van Catania gebruik gemaakt heeft van de dispen satie, door den H. Stoel in dit bijzon der geval bij de verkiezing te Catania verleend. ENGELAND. Tegen onbeschaafde vijanden, die slechts met assegaai en oude geweren zijn gewapend, wordt door liet beschaaf de Engeland vrij gebruik gemaakt van dum-dum-kogels Men leze slechts, wat de jongste interpellatie over de gruwelen in Natal daaromtrent leert. De heer Byles stelde de vraagof door de troepen dum-dum-kogels worj den gebruikt bij de aanvallen op de Kaffers? En of daaraan het groote aantal dooden en gewonden te wijten is De onder-Minister van koloniën, de heer Winston Churchill, antwoord de eerst „dat volgens het gebruik van dit land kogels model V en VI wor den gebruikt in den oorlog tegen de Kaffers. Op de vraag van mr. Ward, of het gebruik dier kogels voor be schaafde volken niet verboden was antwoordde de heer Churchill „Het is waar dat tegen een be schaafden vijand (kreten O i o het gebruik van de dum-dum-kogels niet gewenscht isen ik meen, dat in de eerste dagen van den Zuid-Afrikaan- schen oorlog eenig ongerief werd ver oorzaakt, omdat de ammunitie moest worden verwisseld". In Zuid-Afrika schijnt Engeland be schaafd en ridderlijk te willen blijven, tot de geheele beschaafde en onbe schaafde bevolking den braven beul op eene hem passende manier het land uitjaagt. RUSLAND. Als antwoord op eene uitlating in de Doema van den onder-minister van buitenlandsche zaken, dat er voor de handhaving der orde gezorgd zal wor den, heeft de afgevaardigde van Odessa eene heftige redevoering gehouden over den staat van beleg in genoemde stad afgekondigd. Onder meer verklaarde hij, dat de kust van de Zwarte Zee weldra hettooneel zal zijn van verschrikkelijke gebeurte nissen. Een half millioen bewoners van Odessa hopen, dat de plannen van den minister van binnenlandsche zaken schipbreuk zullen lijden. Zij hopen ook, schadeloos gesteld te worden voor het nadeel dat de maatregelen, door minister Stolipin genomen, hun berokkend hebben, zoodra Rusland een aan de Doema verantwoordelijk ministerie bezit. De staat van beleg zal de ondergang zijn van Odessa, dat vroeger een bloeiende stad was. De rede van den afgevaardigde werd levendig toegej uiclit. Na een telegram van Zaterdag, waarin de ontbinding der Doema werd voorgesteld als besloten, meldt nu de Courant(telegram uit Berlijn van den 22en) Het meerendeel van de Doema-af- gevaardigden is heden naar Finland vertrokken, om daar over den toe stand, die ten gevolge van de ontbin ding van de Doema ontstaan is, te beraadslagen. Wat ook zeer veel geholpen heeft, gelijk uit dit andere bericht blijkt Te Odessa heeft de gouverneur-ge neraal aan alle werkstakers gelast, Maandag het werk te hervatten, zoo niet dan zullen zij langs administra tieven weg verbannen worden. Iedere poging om de werkstaking te laten voortduren zal onverbiddelijk gestraft worden. Dit besluit heeft natuurlijk de grootste opschudding teweegge bracht onder de werklui, die, naar zij zeggen, juist twee maanden lang hun rechten verdedigd hebben tegen de patroons en er vast op rekenden dat zij hun zin zouden krijgen. Volgens een later bericht hebben de patroons tegenoverjde dokwerkers toe gegeven, om bloedvergieten te vermij den. Uit Moskou wordt gemeld, dat ver schillende socialistische en revoluti onaire vereenigingen, zooals het ver bond van het spoorwegpersoneel en dat van de postbeambten, besloten hebben, de algemeene werkstaking af te kondigen, indien er dwangmaatre gelen tegen de volksvertegenwoordi ging genomen mochten worden. Ove rigens hseft men besloten, geen betoo gingen te houden, en niet van wapen geweld gebruik te maken. TURKIJE. Door de Porte zijn Vrijdag 1.1. de voorwaarden bekend gemaakt aan het Corps diplomatique, die voor de toe stemming tot het verhoogen der in voerrechten met 8 pCt. zijn gesteld, en die reeds vervuld zijn. Wat de heide andere, nog niet vervulde eischen betreft, belooft de Porte daarin spoe dige voorziening. Het overschot van de opbrengst der verhoogde douane rechten zal aan de Publieke Schuld worden afgestaan, en de 75 pCt. die aan de Porte zullen worden toegewe zen, zullen voor delging van het te kort op de Macedonische begrooting worden aangewend. Indien dit bedrag onvoldoende blijkt, zal de Porte haar verplichtingen nakomen op grond van artikel 7 der overeenkomst met de Ottomaansche Bank. De Porte heeft zich door deze ver klaring de handen gebonden. Enge land kan nu gerust zijn: de opbrengst der verhoogde douanerechten kan niet gebruikt worden voor den Bagdad- spoorweg. De overeenkomst is nog niet goed gekeurd; maar het groote bezwaar van Engeland is] weggenomen. Koninklijk bezoek. Volgens Zelandia moet het in het voornemen liggen van H. M. de Koningin om het volgende jaar in de maand Juli een bezoek te bren gen aan Zeeland. De gemeente Zierikzee brengt reeds f7000 op de begrooting voor veranderingen in bet raadhuis, ten einde daar H. M. de Koningin te kunnen ontvangen. Tentoonstelling Gemeente-administratie. De tentoonstelling op het gebied der Gemeente-administratie, in Am sterdam te houden zal worden ge opend op Vrijdag 14 September e.k. en geopend blijven toten met 24 September d.a.v. Het Ministerie. In het zittingsjaar 19051906 werden in de Kamer 172 wetsont werpen aangenomen. Als groot kan men alleen beschou wen het wetsontwerp op het Arbeids contract (van 7 Maart tot 5 April, van 3 Mei tot 23 Mei, van 30 Mei tot 14 Juni, van 19 Juni tot 21 Juni. Van 1905 tot 1906 stelde het libe rale Kabinet in: 1. Een Staatscommissie voor de Grondwetsherziening (1905); 2e. Een Staatscommissie voor de zalmcultuur (1906); 3e.. Een Staatscommissie om den toestand van het trampersoneel te onderzoeken (1906); 4e. Een Staatscommissie om den toestand van den landbouw en den veldarbeider na te gaan (1906); 5e Een Staatscommissie voor de technische herziening van de Ta- riefwet (1906), De gewone audiëntie van den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 25 Juli a.s. niet plaats hebben. Het Kamerlid de heer De Savor- nin Lohman vertrekt dezer dagen naar Londen ter bijwoning van de interparlementaire conferentie en denkt 3 a 4 weken buitenlands te verblijven. Baggerwerken te Cadix. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat aan zijn departement ter inzage ligt een bericht betref fende de aanbesteding der werken van een gedeelte van het dok no. 1 en van de baggerwerken in dat dok in de haven van Cadix. (St. Ct.). Baanwerkers voor België. Blijkens bericht van den consul- generaal te Antwerpen worden door bet beheer der Belgische Staats spoorwegen terstond voorloopige baanwerkers aangenomen tegen een dagloon van fr. 2.60 a fr. 2,80 voor de werken aan het nieuwe station te Austruweel (tusschen de stations Antwerpen Dam enEeckeren. Het werk zal in December a. s. voltooid zijn. Werklieden, die naar een plaatsing solliciteeren, gelieven zich te wenden tot den heer Vogels baanmeester te Austruweel. Belang hebbenden wordt echter aangeraden, niet over te komen, alvorens aange nomen te zijn en hun gezin, zoo zij er een hebben, niet mede te bren gen. („St. Ct.") Arbeiders voor Duitschland. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van be langhebbenden, dat, blijkens mede- deeling van den consul te Emden, bij de firma Schulte en Bruns, scheepsmakelaar, reeder en expedi teur aldaar, Nederlandsche arbei ders kunnen geplaatst worden, doch alleen wanneer zij zeer bekwaam zijn in hun vak. Kennis van de Duitsche taal is geen vereischte. Voorts deelt de consul mede,"dat de Westfalisclie Transport Actiën Gesellschaft" te Dordmund, wan neer er plaatsen open komen, ook Nederlandsche matrozen aanneemt, voor de vaart op het Dordmund- Eems kanaal, met een aanvangs- loon van 19 Mark per weekalleen zij, die de Duitsche taal kunnen spreken en schrijven kunnen als schipper aangesteld worden. Wie bij genoemde Vennootschap in dienst willen treden, moeten zich aanmelden bij haar filiaal te Em den en van 1 Aug. af bij het ver huurkantoor voorbinnenscheepvaart en aanverwante bedrijven, Heuer- bureau für Binnenschiffart und ver- wandte Gewerbe aldaar. (St. Ct.) „De Katholieke dagbladpers is een nieuwe leerstoel der H. Kerk in de hedendaagsche wereld. Hare duizenden stemmen brengen der menigte het noodzakelijke onderricht." (Eduard de la Beaune.) avond in do kachel op uw slaapkamer verbrand Arthur haalde de schouders op en bleef zwijgen. Gij beweert dat do hond van Wilser u gebeten heeft, maar dat is niet waar, de hond moet voor u zeer mak zijn geweest en u zelfs op een wenk gehoorzaamd hebben. Mij zeide Arthur met een glim lach. Ik heb den hond gisteren voor het eerst gezien. Er zijn menschen die de eigen schap hebben zelfs het grimmigste dier door de macht van hun blik te bedwingen, merkte Wachtel koel aan. Die gave bezit ik niet, bovendien zou zij mij in den donkeren gang ook weinig gebaat hebben. Dat is weer een onwaarheid, want het dier heeft u in de alkoof gebeten. Ik heb geen voet in de alkoof gezet weerlegde Arthur. Ook dat is niet waar, volgens uw eigen bekentenis hebt gij den hond gewelddadig gedood en dat moet jin de alkoof gebeurd zijn. Arthur verbleekte en gaf geen ant woord. Hoe zijt gij aan don bijl gekomen, waarmee gij den hond de hersens hebt ingeslagen Eerst na lang aarzelen en met merk baren weerzin, antwoordde Arthur, met gebogen hoofd: Zij stond naast de deur, ik nam haar op en sloeg toe. Stelde de hond zich niet te weer Dat kon hij niet, want met den eersten slag had ik hem den kop gekloofd. Zoo, bromde Wachtel en zweeg een oogenblik. En als ik u nu eens zeg dat gij liegt! riep hij eensklaps uit. De hond is volstrekt niet met een bijl gedood, men heeft hem de keel afgesneden. Dat weet ik evengoed als gij, antwoordde de advocaat, zonder zijn gezicht te vertrekken, maar ik vond het der moeite niet waard u tegen te spreken. Mijnheer Wilser, zeide de com missaris, kom toch tot inkeer. Het komt mij voor dat gij de kinderlijke liefde te ver drijft. De vermoorde is uw doodgewaande vader; gij vreesdet dat hij door zijn terugkeer schande over u en uw moeder brengen zou en daarom hebt gij door een geldelijk offer getracht u van hem te ontdoen. Het ongeluk wilde echter dat Frans Wilser denzelfden nacht door moor denaarshanden viel. Reeds de omstan digheid, dat de wissel vanmorgen ontvangen is, bewijst, dat gij de daad niet begaan kunt hebben, waarvan ge u zeiven aanklaagt. Maar dat gaat toch te ver! riep nu de rechter van instructie, die reeds herhaalde duidelijke teekenen van on geduld had gegeven. Wie zegt u, dat ik den wissel aan mijn slachtoffer had gegeven? vroeg Arthur, uit wiens gelaat thans de laatste droppel bloed was geweken. Dat vermoedt gij slechts. Juist door dezen wissel kan ik getracht hebben de verdenking van mij af te wen den en op een ander te werpen. Was ik niet ongelukkigerwijs in huis ge zien geworden, dan zou niemand aan mij gedacht hebben, veel minder mijn schuld voor mogelijk hebben gehou den. Waarom hebt gij dan terstond bekend? vroeg Wachtel, zonder acht te slaan, op het veelbeteekenende kuchen van Bock. Arthur zag hem wezenloos aanwaar - uit Wachtel terstond opmaakte, dat bij het verhoor nog geen sprake was geweest van het bloedige schrift. En dan, ging hij voort alsof het de onbeduidenste zaak ter wereld be trof waarom hebt gij uw eigen naam opgeschreven Mijn naam? vroeg de advocaat met onverholen wantrouwen, want hij begreep dat hem een strik werd ge spannen. In plaats van antwoord te geven, nam de commissaris het papier uit den zak, waarop hij de kleur van den inkt had onderzocht. Toevallig had hij daarop den naam van den advo caat geschreven; nu kwam hem deze omstandigheid goed te pas. Daar, lees zelf, zeide hij zoo on gedwongen mogelijk. Dit papier heb ben wij in de kamer op de tafel ge vonden en het was de eerste grond tot verdenking tegen u. Een lichte rilling ging Arthur door de leden, hij beet zijn onderlip aan bloed. (Wordt vervolgdj.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1