Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek. Kerk en School. Sociale Berichten. m Hollandsche boter in Engeland. Naar aanleiding van een onjuiste mededeeling in het rapport van de „Select Committee" voor den boter handel, waarin gezegd werd dat „een firma vervolgd werd wegens het ver- li oopen van verval schte Deensche bo ter", schrijft de heer Harald Faber, commissaris van deDeenscheRegeering aan de Timesdat die boter geen Deensche boter, maar Hollandsche boter was. De besteller had gevraagd gecontroleerde Hollandsche boter, maar was het slachtoffer geworden van ge- wetenlooze personen in Nederland die een verklaring overlegden, dat de boter was zuivere boter, gemaakt onder toe zicht der Nederlandsclie regeering. Het bleek, dat de boter vervalscht was, en behoorde tot het soort, door de „Select Committee" voor den boter handel aangewezen alsboter ver mengd met andere vetten dan van melk afkomstig, die in Nederland wor den gemaakt, en in Engeland worden ingevoerd. De heer Harald Faber zegt, dat de Denen de Hollanders in verschillende opzichten hoog stellen, maar toch wenschen, dat de beide landen niet met elkander verwant worden, waar het den boterhandel betreft. Want de Deensche boter staat voort durend onder toezicht der [regeering alle personen, die boter maken, be handelen of verkoopen, worden inge schreven hunne werkplaatsen moe ten ten allen tijde voor de inspec teurs open staan. Elk persoon, die bo ter vervalscht, of margarine voor bo ter verkoopt, wordt gestraft tot twee jaar gevangenis. En in ernstige ge vallen kan die straf zelfs tot zes jaar worden verhoogd. Doordat ook bij den uitvoer van boter de hand aan die bepalingen gehouden wordt, heeft de Dec nsche boter een reputatie van zui verheid verkregen, waarop de Denen trotsch zijn. Hoe het met de Hollandsche boter in Londen is, blijkt uit de aangehaal de zinsnede van het rapport der „Se lect Committee" voor den boterhandel en uit de opmerkingen van den heer Harald Faber. Standbeeld van Graaf Willem Lod. van Nassau. Het te Leeuwarden op te richten standbeeld van graaf Willem Lode- wijk van Nassau zal worden geplaatst op het Hofplein, met den rug naar het vroeger door hem bewoond Paleis thans de woning van den Commissa ris der Koningin. Er is reeds een be gin gemaakt met het maken der fun deering. De onthulling van het stand beeld zal half September geschieden. Eenige feestelijkheden zullen daarbij plaats hebben. Woningvereeniging te Hoorn. Bij Kon. Besl. is de vereeniging Woningvereeniging Arbeidersbelang, gevestigd te Hoorn, toegelaten als ver eeniging uitsluitend in het belang van verbetering^ der volkshuisvesting werk zaam. Mgr. Van de Ven over vakorganisatie. In een brief, door Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch gericht tot den adviseur van St. Severus, ver klaart deze: Mijn verlangen omtrent de orga nisatie der vakvereenigingen is in breede trekken als volgt: le. Alle plaatselijke vakvereeni- gingan worden bijgestaan door een geestelijken adviseur. 2e. Alle vakvereenigingen van hetzelfde vak gaan op in een Dioce sane vak vereeniging. Deze diocesane vak vereeniging wordt gevormd uit alle presidenten en secretarissen der plaatselijke vakvereenigingen, onder een hoofdbestuur, bestaande uit pre sident, secretaris en penningmees ter met hunnen geestelijken hoofd adviseur. Dit hoofdbestuur is tevens het dagelijksch bestuur van de diocesane vakvereeniging.. 3e. Door dit hoofdbestuur kan de diocesane vakvereeniging zich fede ratief in verbinding stellen met elke katholieke vakvereeniging van andere bisdommen en ook met an dere vereenigingen, die een gelijk doel nastreven, maar wat deze laat ste betreft, telkens slechts voor een bijzonder geval en in zooverre hier de katholieke beginselen samenwer king toelaten. Wat nu is regelmatiger en rede lijker dan deze organisatie? Immers a. zoo blijft de geheele vakorga nisatie in het eigen bisdom onder den eigen herder. b. Zij kan zelfstandig samenwer ken met elke andere diocesane vak vereeniging, gelijk de bisschoppen samenwerken met elkander. c. Zoo vinden alle plaatselijke vereenigingen van hetzelfde vak gelegenheid, nu en dan de vakbe langen te bespreken en te behan delen. d. Zoo vindt men in het eigen bisdom gelegenheid en kans om door diocesane vereeniging tot op lossing te brengen de moeilijkheden die in plaatselijke vereenigingen ontstaan, en worden bij kwesties ook uit andere bisdommen alle ver eenigingen gehoord, die daarbij op geldelijke of andere wijze kunnen betrokken worden. Men beweert, dat volgens dezen weg geen voldoende samenwerking te verkrijgen is en dat zulke ver eenigingen spoedig verloopen. Dit kan ik niet inzien, als ze niet aan houdend worden bestreden en door aanvoerders in andere richting be werkt. BINNENLAND. Gevangenis zonder deur. Een zeer strijdlustig heer zwierf gisterenavond over den Ginnekenweg, te Teteringen. Hij had verschillende personen uit gedaagd, men mompelde dat hij een revolver op zak droeg, dat 't een halve gare was tot alles in staat en toen hij ter hoogte van hotel Flora naar een tegenstander zocht, zette de men- schenkring rond hem zich geleidelijk uit. De halve gare koos zich evenwel een slachtoffer, een afgestegen wiel rijder, die het bedrijf beschouwde, en gaf dezen een stomp. De wielrijder zette toen zijn fiets tegen den muur en gaf daarop den aanvaller een on verbloemde „kink op de oogen". V oor 't gevecht tusschen deze twee zich regelmatig kon ontwikkelen had een der omstanders den revolverdrager aangegrepen en kwakte hem tegen den grond, waarin het meerendeel der toeschouwers een uitnoodiging zag om hern te stompen, te trappen en te slaan. De man werd nu overmeesterd en naar het arrestantenlokaal gebracht. In het rustige, vreedzame Teteringen schijnen echter zulke en andere on regelmatigheden zoo onbekend te zijn of de misdadigers zoo welwillend, dat men 't niet noodig heeft geacht aan dit lokaal een deur aan te brengen. De arrestant werd daarom gebonden aan handen en voeten in deze fideele gevangenis gelegd en onder bewaking der vrijwilligers wachtte hij de komst der reeds lang gealarmeerde marechaus sees. Eindelijk na l1/2 uur verschenen deze, de man werd gefouilleerd en geen revolver op hem bevondende tou wen werden losgemaakt, een nood- deur voor den ingang geplaatst en een marechaussee ter bewaking achter gelaten. Men zegt dat de Raad van Tete ringen in een der eerstvolgende ver gaderingen beslissen zal over het al of niet noodzakelijke van een deur in een arrestantenlokaal. (Br. Ct.) Een Rembrandt-kenner. Iu de nieuwe Rembrandtzaal vóór de „Staalmeesters": DameStaalmeesters, wat is dat, man Meneer: Staalmeesters? Meester op het staal, natuurlijk. Wij zeggen nu: meesters op alle wapens. Ongelukken. Een conducteur van de Westland- sche stoomtram uit Loosduinen, werd Erijdagmorgen te Hoek van Holland ernstig verwond, doordat hij tusschen de wagens bekneld raakte. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd. Bij het aflaten van balen tabak uit een pakhuis aan de N. Z. Kolk te Amsterdam is een dier balen aan de handen van een der werk lieden ontglipt en uit een luik der tweede verdieping gevallen. Een werkman kreeg deze baal op den schouder en moest naar het Bin nengasthuis vervoerd worden. Een inbreker? De dienstbode van een bewoner aan de Ivrullelaan te Zeist ontdekte Vrij dagavond te half 12 een vreemd persoon in huis, die deed alsof hij thuis behoorde. Op de vraag der dienst bode, wat hij kwam uitrichten, ant woordde hij gemeend te hebben, dat hij in zijn eigen huis was, doch nu in te zien zich vergist te hebben. Hij gaf een naam op en ging heen. Later bleek, dat de indringer, die vermoedelijk niet veelgoeds in den zin heeft gehad, de deur met een valschen sleutel had geopend. Afgeluisterd op de Amst. Beurs. Duitsche heerLieber Freund, sagen Sie mir 'mal, wo ist die Re tirade. TelegrambestellerO, antwoord betaald? Heel goed, meneer. Een zonderling geval. De arbeider B. Douma te Buiten post vond des morgens vroeg voor de deur zijner woning eene doos, waarin zich eenige papieren, alsme de eene som van f 600 bevonden. Devonst bleek afkomstig te zijn van zijn broeder, die zijn woning had verlaten. Men heeft tot nog toe diens spoor niet kunnen vinden. Zeker een zonderling geval. de Melverda, H. J. F. Smit en J. Witkop. Burg. en Weth. stellen aan den Raad voor de inwilliging van het verzoek van de firma Corns. Sipkes, Kouden- horn 44, om op een gedeelte van het open terrein achter dit perceel eene houten loods te mogen bouwen. Deze loods zal meer dan tien meter van den openbaren weg verwijderd zijn. Voor het eindexamen H. B. S. 5 j. c. te Alkmaar slaagden in de tweede groep o.m. onze stadgenooten A. A. Bienfait, P. van Bork, W. L. Tentoonstellingsbelangen. De Vereeniging voor tentoonstel lingsbelangen hield Zaterdag, te Utrecht, eene vergadering, ter ver kiezing van de overige leden van het algemeen bestuur, thans bestaande uit de heeren J. E. Scholten, Gro ningen C, J. Begeer, Utrecht; mr. A. J. E. A. Bik, Den HaagPI. van den Bosch, Den Haag; N. M. Bouvy, Dordrecht; Jos. Cuijpers, Amster dam Dobbelman, Nijmegen; M. E. Jonker, Amsterdam E. H. Krelage, alhier; W. B. G. Molken boer, Am sterdam Joan Schmitz (firma Wij nand Fockinck) Amsterdam. Benoemd werd o.m. voor: Scheepvaart: de heer P. Goedkoop Dzn., alhier. Plet algemeen bestuur bestaat uit 35 leden. De vraag, of landbouw en onder wijs en sociale wetgeving ook tot het gebied van het comité zullen be lmoren, bleef onbeslist. Het ligt in de bedoeling, de leden van het algemeen bestuur tot eene vergadering op te roepen in de twee de helft van September, ter bespre king van de punten, waaromtrent dat bestuur Z. Ex. de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal hebben voor te lichten in verband met de beperkte internationale ten toonstelling, te houden ter gelegen heid van de inwijding van het Paleis van het Plof van Arbritage. De kapitein J. F. Schmöle, van den staf der genie alhier is benoemd tot eerstaanwezend ingenieur te 's- Hertogenbosch. Aangaande de legeroefening te Den Helder, waaraan het 3e en het 4e infanterie regiment, hier ter stede deelnemen, kunnen wij het navol gende berichten In de stelling van Den Helder is de oorlogstoestand ingetreden. Langs de straten draven ordon nansen met depêches, die wel ge wichtig moeten zijn, te oordeelen naar den spoed waarmede zij wor den overgebracht. Kanongebulder komt uit de verte en wijst er op, dat er slag geleverd wordt tusschen onze troepen en den vijand, die op de stelling aanrukt. De strijd is dus begonnen, die tot den 26sten Juli in het landfront dn f telling van den Helder gestre den r l worden. Het de W eeld dat aan deze oefe ning in den vesting-oorlog tengrond- slag ligt, is, dat ons land in oorlog is met een der groote mogendheden, aan welke het is mogen gelukken de zeegaten te blokkeeren en op de Noordhollandsche kust te lan den. De Stelling van Den Plelder wordt nu in staat van verdediging gebracht. Onze vloot, bestemd om behulpzaam te zijn bij de verdediging van de Stelling, is door den vijand terug gedreven naar de reede van Texel en dus niet meer in staat om actief op te treden. De troepen uit de Stelling zijn naar het kamp bij Dog gersplaats opgerukt en hebben daal de voorpostenstelling ingenomen. De aanvalspartij bevindt zich te Anna-Paulowna en doet van daar uit verkenningen in de richting van de Heldersche forten. Aan de oefeningen wordt, buiten de bovengenoemde troepen, hier ter stede in garnizoen, deelgenomen door 4 bataljons van het LOde reg. infanteriehet 1ste uit Hoorn, het tweede uit Den Helder, door de vesting-artillerie (4de regiment) uit Den Helder, veld-artillerie en ge nietroepen uit Utrecht, ordonnansen uit Amersfoort en hospitaalperso- neel. De le compagnie infanterie uit Hoorn en de veld-artillerie uit Utrecht (aanvalspartij), zijn inge kwartierd te Anna-Paulowna, terwijl de overige troepen onderdak zijn gebracht in de forten en batterijen van de Stelling van Den Helder. De Vice-Admiraal J. Wentholt, commandant der Stelling, is met de algemeene leiding belast. Verkoopingen. 25 Juli, te Spaarndam in het Koffie huis „de Telescoop" te 12 ure: Een Huis en Erve met Schuurtje, aan den Tol, A. 81 C., te Spaarndam, 2 Aren 30 Centiaren. 28 Juli, in het verkooplokaal „De Gouden Leeuw" alhier, 'snam. na 5 uur. Een Huis en Erve, alhier, aan de noordzijde van de Breestraat 15, 43 c. A. Een Winkelhuis en een daar naast gelegen Pakhuis en een afzon derlijk daarnaast gelegen Pakhuis, met afzondei-lijk opgaande Bovenwo ning en Erven alhier, aan de Zuider Schoolsteeg, 3 en 5 zwart en rood, 1 Are. Een Huis en Erve, naast en ten oosten van het voorgaande perceel, 42 c.A. Een Huis en Erve, naast het voorgaande perceel, groot 33 c.A. Een Huis en Erve, naast het voor gaande perceel, 31 c. A. Een Schuur en !Erve, naast het voorgaande perceel 19 c.A. Een Huis, waarin Logement, en Erve, aan de Noorderschoolsteeg, 88 centiare. Een Huis, waarin Bierhuis, Erve en Poort, aan de w.z. van den Wa genweg, nabij de Schouwtjeslaan 118 75 c.A. Een Huis en Erve, achter het voorgaande Perceel, no. 120A. 47 c. A. Een Huis en Erve, achter het voorgaande perceel, no. 120A., 47 c. A. Een Huis en Erve, naast het voor gaande perceel, no. 120B. 42 c.A. Een Huis en Erve met annex Pak huis aan de Haarlemmerliedestraat 27, groot 65 c. A. Een Winkelhuis en Erve waarin wordt uitgeoefend een handel in porselein, enz., Smedestraat 41, 47 c.A. met uitgang in de Noorder Schoolsteeg. Op Donderdag 9 Augustus a. s. zal in het gebouw van het Provinciaal bestuur worden aanbesteed: lo. het verruimen en verdiepen van het Noordzeekanaal en het maken van boordvoorzieningen en bijkomen de werken tusschen de Hembrug en de grens van het vaarwater, in onder houd bij de gemeente Amsterdam, deel uitmakende van de verbetering van het Noordzeekanaal. Raming f277,000. 2o. het verdiepen tot 10.30 Meter beneden N. A. P. van het Noordzee kanaal tusschen zij kanaal B. en de Westzijde van de bocht bij Buiten huizen, en tusschen zij kanaal C. en de nieuwe spoorbrug in de lijn Amster damZaandam, Raming f197,000. Tot leerares aan de kunstnij verheid vak- en teekenschool te Zutfen is be noemd onze stadgenoote Mej. J. Ligt- voet. De a. s. kermis belooft weêr afwis seling in overvloed, ook op gebied van kunst. Wij kunnen alvast het navol gende lijstje publiceeren: In „St. Bavo" treden op specialitei ten-gezelschappen. In de „Kleine Vereeniging" dito. In de „Vereeniging":Frits van Haar lem. In „de Bron" Henri ter Hall. In „de Kroon": het Nederl. Operette- Ensemble. In den vernieuwden schouwbijrgaan den Jansweg de Koninklijke Vereeni ging „Het Nederlandsch Tooncel." - Van Woensdag tot Vrijdag zijn van 10 tot 4 ure in de Manége aan de Groote Houtstraat 177 de prijzen ten toongesteld welke aangekocht zijn voor de Haarlemsche Paarden verlo ting. Dë Nederlandsch-Indische Kunst tentoonstelling in het Kaiser- Wilhelm-museuin te Krefeld. Vrijdag j.l. heeft in de boekerij van het. Museum van Kunstnijverheid alhier de vergadering plaats gehad van het Comité voor de Nederlandsch- Indische tentoonstelling, die einde September in het Kaiser-Wilhelm- Museum te Krefeld zal geopend wor den. Ten einde aan deze vergadering deel e nemen waren de Heeren Ds. Oekler, eerste burgemeester van Kre feld en Ds. Deucken, directeur van reeds genoemd museum overgekomen. Door het comité wordt al het moge lijke gedaan opdat de Nederlandsch- Indische kunst en de kunstambach ten, die door de Inlanders worden beoefend op schitterende wijze zullen worden vertegenwoordigd en belooft ook deze tentoonstelling bijzonder be langrijk te worden. Eene afdeeling zal hoofdzakelijk gewijd worden aan de oud Hindoe- neesische kunst, die in de 8ste en 9e eeuw onzer jaartelling een zoohoogen bloei heeft bereiktzij zal worden samengesteld uit enkele oorspronke lijke stukken, doch voornamelijk uit afgietsels van Hindoemonumenten op Java verder zal de bewerking van de meest verschillende materialen ver tegenwoordigd worden zoowel van hetgeen in vroegere als in latere tijden gewrocht werd. Voornamelijk zal er evenwel naar gestreefd worden, dat al hetgeen naar Krefeld wordt gezonden door artistieke hoedanigheid en bijzonder karakteristiek Indische eigenaardigheid uitmunt. De beschrij vende catalogus, die voor dit doel wordt samengesteld en waarvoor ver schillende autoriteiten hunne mede werking hebben toegezegd zal de vol gende rubrieken omvatten Oude Hindoeneesische kunst, (steen, brons en afgietsels) metalen wapens, goud en zil verwerken; werken in rood en geel koper en andere metalen, textielkunst, bastilè, weefsel, bor duurwerken, "kanten, kralen, werk en vlechtwerk, wajangfiguren en leder bewerking, houtsnijwerk, bewerking van bamboe, kokosnoot, schildpad, leisteen, buffelhoorn, ivoor en andere materialen. Talrijke inzendingen wer den reeds ontvangen en toegezegd. Het Comité is daarvoor zeer dankbaar doch vertrouwt verder, dat zij, die mooie voorwerpen van Nederlandsch Indi- schen oorsprong in hun bezit hebben er toe zullen overgaan hunne be langstelling te toonen door inzending en het Comité in zijne moeilijke taak willen steunen. Men bedenke dat het doel der tentoonstelling is in het bui tenland de eigenaardige artistieken en karakteristieke eigenschappenwaardoor de Nederlandsch Indische kunst uit munt te doen kennen en daardoor een ruimer veld van omzet te verkrijgen Vepr aé-'i^|or de Inlanders vervaar digd#- w^jLsfukken. S» Imffsta ïubachten toch werden 'in -Nederlandsch Indië sedert onheug lijke tijden met groote meesterschap beoefend en bij de beweging, die in de laatste tijden in ons land is ont staan tot verheffing van de Inlandsche bevolking werd deze krachtige factor niet over het hoofd gezien en het mogelijke gedaan de kunstambachten in Nederl. Indië weder tot bloei te brengen, doch daarnaast moeten bron nen van welvaart worden geopend en dit kan alleen plaats hebben door nieuwe markten te verkrijgen om de producten te plaatsen. Het Comité vertrouwt dan ook, dat de bezitters van kunstproducten zullen willen helpen, teneinde bovenvermeld doel te bereiken. De kosten van trans port, verpakking, verzekering enz. komen alle ten laste van het Comité, terwijl de meeste zorg voor de voor werpen zal worden gedragen. De toe zendingen geschieden aan den secre taris van het comité de»» Heer E. A. von Saher, Directeur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, die verder gaarne nadere inlichtingen ver strekt. HAARLEMMERMEER. In de Raadszitting van Woensdag a. s. ten Raadhuize te Hoofddorp komen de navolgende onderwerpen in behau- delin Ingekomen stukken en mededee- lingen Aanbieding Gemeenterekening over 1906 Behandeling Kohier Hondenbe lasting voor 1906 Besluit tot betaling uit de on voor ziene uitgaven, dienst 1906; Adres omtrent subsidie voor een brug bij Oude-Wetering Adres van mej. K. Steenbuizen, omtrent het handwerkonderwijs aan de school no. 6 te Abenes Aaanvraag om ontslag van mej. 1. van Limborgh als onderwijzer aan school no. 11 Idem van L. van Eppinga. als onderwijzer aan school no. 5 Benoeming onderwijzeres aan school no. 9 Voordracht De dames I. H. Nergonet te Haarlemmermeer en J. van der Linde te Amsterdam Benoeming leden voor de Com missie tót wering van schoolver zuim Aanbevolen worden le. categorie A. A. van Wijk en C. J. van Saaze, H. de Jong en L. Zijlmans2e categorie A. van de Stadt en B. Verhulp4e cate gorie W. Valkenburg en M. L. van Tol. Opmaken voordracht voor leden van bet College van Zetters Verzoek van mej. de Boo om een steen op een koopgraf te mogen leggen. VELSEN. Mejuffr. C. C. Hofman, alhier, is te Amsterdam voor het examen hoofdakte geslaagd. De stoompont „Velsen" is nu beproefd met de tram erop. Zij komt morgen (Dinsdag) in de vaart. Ken- nemerland zal dan een hoognoodigen opknapper ondergaan. SANTPOORT. Voor het examen hoofdakte te Amsterdam slaagde o.m. Mejuffr. M. P. van Runnan, alhier. ZANTVOORT. Uit onze gemeente slagde voor het examen hoofdakte te Amsterdam Mejuff'. H. Volger. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is benoemd R. v. d. Ploeg, alhier tot buiten gewoon opzichter bij het verbeteren van een blok woningen voor sluis- personeel te Schellingwoude. BEVERWIJK. Bij het bestuur der afd. Velsen van de Holl. Maatsch. van Landbouw is bericht ingekomen van H. M. de Koningin-Moeder, dat zij voor de vereerende uitnoodiging, om de Beverwij ksche Landbouwten toonstelling te komen bezoeken, tot- baar leedwezen moet bedanken. NOORDWIJKERHOUT. Giste ren was het vredigeNoordwijkerhout in feestdos. Op plechtige wijze werd de jaarlij ksche processie gehouden met het Allerheiligste door de breede lanen en bosschages van den tuin der Pastorie. Geheel de weg dien de optocht nam, was feestelijk versierd met vlaggen en wimpels. Het Lof en de processie werden gehouden door den PIoogEerw.Hoog Gel. Heer H. J. M. Taskin, Presi dent van hetGroot-Seminarie teWar- mond, geassisteerd door den Wel Eerw. Heer W. C. Zuidgeest, kape laan der St.-Joseph alhier als diaken en door den WelEerw. Heer P. J. H. Sprengers, kapelaan te Sassen- heim en oud-kapelaan van Noord wij kerb out als subdiaken. Meer dan twintig priesters namen deel aan den ommegang, onder wie wij opmerkten de ZeerEerw. Heer N. J. Smeulders, Deken en Pastoor te Warmond, en de ZeerEerw. Zeer Gel. Heer W. G. F. Snickers, Re gent van het seminarie Hageveld. Indrukwekkend was het, toen aan een rustaltaar in den tuin de zegen met het Allerheiligste werd gegeven. Met den lofzang ,,Te Deum" werd de plechtigheid, die door prachtig zomerweer was begunstigd, in de parochiekerk besloten. HAARLEMMERMEER. De stand van de appelen, zoo hier, als in de Beemster en bij Aalsmeer is goed. De frambozen vormen nagenoeg de eenige fruitsoort, welke dit jaar eene ruime opbrengst belooft. De stand is hier, en verder o.m. te Aalsmeer, vrij goed. ALKMAAR. De stand der kom kommers is o.m. zeer goed hier in Kennemerland, zoo ook die der koolsoorten vrij goed is de stand der boonen. Burgemeester en Wethouders hebben besloten, het bouwen van het openbaar slachthuis op te dra gen aan den laagsten inschrijven den heer E. Wienhoven, te Schie-' dam. BEEMSTER. *De stand van de druiven in den vollen grond is slecht, die der noten dito. De kool soorten staan vrij goed. In de eerste week van September zal te Rome de verkiezing van een nieuwen algemeenen overste der Socië teit van Jesus plaats hebben. De 25 Ordesprovinciën vaardigen te zamen 75 kiezers af. Reeds zijn deze aangewezen, uitge zonderd voor Nederland, Frankrijk en België. De Orde telt thans ruim 16.000 leden. Op indrukwekkende en plechtige wijze is het stoffelijk overschot van Allen's beminden deken en pastoor, den Zeereerw. Heer Loots, ter aarde besteld. 's Avonds tevoren officieerde de hoogeerw. hr. Kanunnik Bosman, te Haarlem, bij de Metten der overledenen. De plechtige uitvaartdienst met assis tentie werd opgedragen door den Zeer eerw. Heer Mosmans, deken van Zoe- terwoude, terwijl de Zeereerw. Heer de Graaf, pastoor te Bodegraven, na de H. Mis eene lijkrede hield. Als tekst had de gewijde lijkredenaar gekozen Job.1.21.: „De Heer heeft ge geven, de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij gezegend." Ook de absolutie geschiedde door deken Mosmans. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht zal, wegens toedienen van het H. Vorm sel in het dekenaat Zutphen, tot en met Vrijdag a. s. afwezig zijn. Behalve den zeereerw. pater Ambro- sius van den Berg O. Pr., pastoor der parochie van den H. Dominicus te Rotterdam, zal op 5 Augustus a.s. ook de zeereerw. pater Vihceritms Aghina O. Pr., professor Huissen,zijn 40-jarig priesterfeest vieren. Op 10 Aug. a. s. zullen de zeereerw. pater Raymundus Meijer, pastoor te Goorn (N.-H.), en de weleerw. pater P. Cremer, kapelaan te Nijmegen, hun zilveren priesterjubilé vieren. Volksretraites. Op het laatst dezer maand zal voor 't eerst door eenige arbeiders van Eindhoven en naaste omgeving aan een volksretraite worden deelgenomen. Deze retraite zal worden gehouden te Alken bij Hasselt in België en ge leid door een tweetal bekende paters Jezuieten. Zij wordt geopend op Zater dag 28 Juli a.s. en gesloten op Dins dag 31 Juli. Zij, die er aan deel wenschen te nemen, moeten zich daarvoor vandaag en morgen schriftelijk aanmelden op de pastorie te Eindhoven bij den Wel Eerw. heer Kapelaan Kluijtmans. Zij kunnen dit doen door een briefje in de bus te steken, waarop vermeld staat hun naam, ouderdom, woonplaats, of zij gehuwd of ongehuwd zijn, bij wel ken patroon zij in dienst zijn, of zij lid zijn van den R. K. Volksbond. Deze laatste bijkomstigheid zou wel licht enkelen in den waan kunnen brengen, dat alleen die arbeiders, die lid zijn van den R. K. Volksbond, aan deze retraite kunnen deelnemen. Dit nu is geenszins het geval. Leden van den R. K. Volksbond hebben op dit punt niet het minste voorrecht en worden ook niet bevoor recht. Ook niet-leden van den Vol lis bond mogen en kunnen gerust aan deze retraire deelnemen. Immers er bestaat niet de minste reden om niet-leden van den R. K. Volksbond de zegeningen eener retraite te doen derven. Ieder arbeider, die er aan wil deel nemen is, zoo is ons verzekerd, van harte welkom. Zij, die zich hebben opgegeven, moeten a.s. Zondag des voormiddags te half twaalf in den R. K. Volksbond komen vernemen, welke 50 naar deze eerste retraite kunnen gaanèn mocht het dan zijn, dat er overschieten, dezen komen dan het eerst in aanmerking voor een volgende retraite, die, naar men ons mededeelt, vóór het einde van dezen zomer nog zal worden ge houden. Eindh. Ct. Bi ze*' ke ke te nu de fee nu loc C mi*;- girn bot rijl l ger jaa is C me afd Zw en ma: B: te Hol nen Anr W. alle den wor dan keu dat jk j|C jJ- J|C

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2