Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. ziener der gemeente geweest te zijn. Dit alles steekt de S. D. A. P. zoo in de oogen, dat Het Volk ons komt vertellen, dat Rembrandt revolutionair was. Wel te verstaan, niet revolutionair in vrij-soeialistischen zin, maar in S. D. A. Peeschen zin. Wij zullen de heeren, die -met het ei schijnen te werken, helaas moeten tegenspreken. Er is dezer dagen onder den molen van Rembrandts vader eene quitan- tie gevonden, waaruit blijkt, dat de jonge Rembrandt lid was van de Libe rale Unie. Wie weet iets nog leuker? Reddingmaatschappij. Het was gisteren 25 jaar geleden dat de Heer A. Hoogenraad, te Sche- veningen, benoemd werd tot bestuurs lid van de afdeeling Scheveningen der „Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij". Door den Heer W. Ouwehand, in specteur der maatschappij, werd hem namens het hoofdbestuur een gouden medaille overhandigd, met begeleidend waardeerend schrijven. Namens de afdeeling werd de Heer Hoogenraad begroet door de heeren G. M. De Niet, S. J. Krijt en Alb. Pronk, waarbij eerstgenoemde het woord voerde. Alg. Stemrecht. De provinciale meeting in Zeeland voor algemeen kiesrecht zal op Zon dag 19 Augustus te Middelburg worden gehouden. Als sprekers zul len optreden Mevr. Rolandt-Holst en de heer F. M. Wibaut. Aanbestedingen. Bij de gisteren aan het departe ment van waterstaat gehouden aan besteding voor brandstoffen ten dienste van het departement gedu rende het tijdvak van 1 Sept.31 Augs. 1907 waren laagste inschrij vers voor vlamschaalkolen de Haagsche Steenkolenmaatschappij voorheen J. Kemps voor fll per 1000 K.G.voor geklopte cokes A. Zellekens, voor f 0.62 per H.L.voor inlandsche buggerturf de Haagsche Steenkolenmaatschappij voor f6.20 per 1000 stuks voor losse turf A. Zellekens voor f 5.50 per 1000 stuks voor anthracietkolen de Haagsche Steenkolenmaatschappij voor fl.70 per H.L. voor smidskolen dezelfde voor f 0.95 per H.L.voor beuken houtskolen A. Zellekens voor f 0,85 per H.L. en voor eikenhoutskolen de firma J. Th. Perquin en Zonen voor f 1.60 per H.L., allen te 's-Gra- venhage. f„St. Ct.") Staking te Zaandam. Te Zaandam is gisterochtend oil ier de houtwerkers van de firma William Pont een werkstaking uit gebroken. Ongeveer honderd man van de losse werklieden hebben den irbeid neergelegd. Deze behooren ot de dagploeg. De werklieden eischen een ver korting .van arbeidsdag van 12 op .0 uur, met behoud van hetzelfde oon, dat f2.70 daags bedraagt. Aan den have wordt geregeld door gewerkt, wijl de bootwerkers aan le staking geen deel nemen. Indien le staking zich uitbreidt, zullen de en echter wanneer de schuiten, velke zij volladen, niet meer ge- ost worden wel gedwongen wor- len mee te doen. Toen het personeel der firma Villiam Pont, gistermiddag aan en arbeid wilde gaan, werd aan nkelen aangezegd, dat zij het •erk niet mochten hervatten. Waar in niet, konden zij niet te weten omen. Het aantal, dat op die rijze ontslagen werd, kan op en 20 a 30-tal geschat worden. rerscheidene arbeiders waren daar- ver niet te spreken en legden toen ok den arbeid neder. Een groot eel bleef echter doorwerken. Van e 600 arbeiders staakt wellicht een erde deel. Wijl de ontslagenen juist zijn of estuursleden van de houtwerkers- e>*eeniging „Streven naar Yerbe- ng", of oud-bestuursleden eener >mmissie, welke dezer dagen met de atroons heeft gesproken, vermoedt ,en, dat de eisch van een 10-uur- •beidsdag met behoud van het genwoordige loon van f 2.70 daags, iet in goede aarde is gevallen, eker is, dat de werklieden gister- •htend niet van plan waren te aken. Eene beweging wordt op touw ■zet, om meer anderen in de staking betrekken. De firma had aan de commissie •antwoord, dat zij in geen geval n het verzoek om den werkdag et 2 uur te verkorten met behoud m het loon wenschte te voldoen, ider een 10-urigen arbeidsdag te rstaan een dag van 6 tot 6 uur, et 2 uren rust. In de gisternamiddag gehouden rgadering der stakers, is be lten, een commissie van arbitrage ar de firma Pont te zenden en haar vragen alle uitgesloten en alle so- aire stakers weer in dienst te nemen, n deze commissie werd alleen de er Wessels ontvangen, die vernam, t de firma haar besluit handhaaft alle uitgeslotenen onherroepelijk ontslagen beschouwt. De Bootwerkersbond nam, na het bekend worden van deze mededeeling met 120 stemmen voor en 8 blanco het besluit, indien de firma de uitge sloten bootwerkers niet terugneemt, voor deze firma vooreerst geen werk meer te zullen verrichten. Intusschen werken op de werven zoowel in de dag- als de nachtploeg ongeveer de helft der arbeiders rustig voort. De politie, versterkt met 20 rijksveldwachters, bewaakt de toe gangen. Middenstand. Gisteren vergaderde te Amsterdam de Staatscommissie voor den Midden stand, naar aanleiding eener nadere door de Regeering verzochte toelich ting in zake een te houden enquête naar den toestand van den midden stand. Besloten werd tevens bij de Re geering in te zenden een uitgebreid voorloopig rapport in zake de vlie gende winkels, met bijbehoorende-bij- lagen over buitenlandsche wetgeving, waarin tevens worden behandeld de expositie van winkelwaren met détail verkoop, verkoop van goederen ter markt, venten en leuren van waren enz. Krankzinnigenverpleging. Na onderzoek is gebleken, dat in de behoefte aan plaatsen in gestichten voor krankzinnigen-verplcging weldra ruim voorzien zal zijn. In Castricum is in aanbouw 't pro vinciaal gesticht voor 600 in Venray een mannengesticht even eens voor 600 in Poortugael bij Rotterdam een ste delijk gesticht voor 600 mannen en vrouwen; in Apeldoorn 't Israëlietiscligesticht voor 150 lijders, terwijl voorbereidende maatregelen zijn getroffen voor op richting van gestichten in Wolfheze, de Bilt en Bergen op Zoom,'t laatste van Christelijk Gereformeerde zijde. In Druten zal een gesticht verrijzen voor vrouwelijke idioten en 't gesticht te Warnsveld bij Zutphen wordt be langrijk uitgebreid. Weldra dus overvloed van plaatsen. Dienstweigering. Uit Wormcrveer meldt men De milicien J. G., uit Zaandijk, in dertijd veroordeeld tot 3 maanden mi litaire gevangenisstraf, heeft ander maal bij de herhalingsoefeningen ge weigerd zijn uniform aan te trekken en zit nu in voorloopige bewaring te Den Helder. Aanvaring. Weer heeft op zee een aanvaring plaats gehad, ditmaal gelukkig 't zij op den voorgrond reeds medege deeld zonder dat daarbij menschen- levens zijn te betreuren. In den nacht van Zondag op Maan dag jl. is op de Noordzee de Noor- sche bark „Alster" aangevaren door het stoomschip „Prins Willem II" van den Westindischen Maildienst. Toen de mailboot gisteravond om streeks 11 uur aan den steiger kwam aan Ruiterkade, werden ons aan boord door den gezagvoerder den heer J. A. Beckering Vinckers en de reizi gers inlichtingen verstrekt die wij hier in hoofdzaak laten volgen: Het was ongeveer 1 uur na mid dernacht toen de aanvaring plaats had op zee hing een vrij dikke mist, zoo dat scherp werd uitgekeken, ongeveer 9 uur stoomens buiten IJmuiden, ter hoogte van het lichtschip de „Noord- Hinder", hoorde de uitkijk plotse ling een stoot op den misthoorn ge ven door een zich in de nabijheid bevindend sebip. Daar dit vaartuig zich slechts één signaal deed hooren, ver keerde men aan boord van de mail boot in de veronderstelling, dat het schip zich voortbewoog in afgaande richting; de „Prins Willem II" be hoefde derhalve niet van koers te veranderen en stoomde dus door Eenige oogenblikken later zag de uit kijk onverwacht een rood licht door. het duister dringen, waarop onmid- delijk bevel werd gegeven tot achter uit stoomen. De Noorsche bark bleek vlak voor den boeg van de mailboot te liggen en juist in tegenovergestel de richting te varen als vermoed werd, zoodat de schepen elkander moesten kruisen. Het gegeven signaal op den hoorn was dus verkeerd gegeven, of misverstaan. In deze vaarrichting hadden twee stooten op den misthoorn behooren te worden gegeven. Ware dit geschiedt dan had de „Prins-Willem II" onmid- delijk van richting veranderderd. 't hans bleek een aanvaring onver moedelijk te zijnde mailboot liep de bark in den boeg in, waardoor de laatste een zoodanig lek werd gestooten, dat het water terstond het schip bin nenstroomde. Daar de lading van de bark in hoofdzaak bestond uit hout, bleef het schip drijvende. Zes man der bemanning de geheele equipage bestond uit negen personen spron gen dadelijk na de aanvaring over op de mailboot, vanwaar terstond een sloep werd uitgezet. Aan boord van de „Prins Willem II" had de stoot een geweldigen schrik teweeggebracht. Alle passagiers waren te ruste in hun kooien en schrikten wakkerbijna iedereen spoedde zich in der haast naar het dek, om te vernemen wat geschied was. Door de bemanning werd men al heel gauw gerust gesteldde pompen van den mailstoomer, dadelijk in werking ge steld om zich te vergewissen of de boot water maakte, gaven het bewijs dat geen lek gestooten was en de „Prins Willem II" dus blijkbaar geen noemenswaardige schade hadbeloopen. De mailboot had inmiddels gestopt; de gezagvoerder nam alle maatregelen om de opvarenden van de bark in veiligheid te brengen. Daar werden alle zeilen geheschen om het schip zooveel mogelijk boven te houden. De kapitein en zijn manschappen werden overgebracht naar de „Prins Willem II"uit hun mededeelingen bleek dat de „Alster" kwam van Fre- deriksstadt en bestemd was naar New- Haven. Niemand werd vermist of was verwond.. Daar de bark gevaar ople verde voor de scheepvaart, was het voor den gezagvoerder van den mail boot ondoenlijk haar op sleeptouw te nemeneen officier en twee min deren werden op de „Alster" achter gelaten ter bewaking, waarna de „Prins Willem II" zijn weg vervolgde. De mailstoomer had circa 5 uren oponthoud gehad. Met de bemanning van de bark aan boord, werd opge- stoomd naar IJmuiden, waar men te gen den avond aankwam. De Noren werden aan wal gezet, daar zij te IJmuiden wenschten te blijven. De „Prins Willem II" zette te acht uur de reis naar de hoofdstad voort, waar hij tegen 11 uur aankwam. BINNENLAND. Geen Veelvraat. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een kwaadwillige, of hebben kwaadwilligen, de deur van den box van „Le Cid" te Duin- digt opengebroken en den braven hengst zoo overvloedig van haver en gras voorzien, dat hij zich een ind. gestie kon eten daarna is de deur weer op slot gedaan. De brave „Le Cid" was verstan diger en at net zooveel als hij lustte, liet het overtollige liggen en ver scheen Donderdag vroolijk en wel gedaan aan den start in de Groote Clingendaalsche Steeplechase. De toeleg van den onverlaat is dus gelukkig totaal mislukt. „Ned. Sport." Geen frissche-iucht-coupé. Het verzoek van den „Nederl. Vegetariërsbond" aan de spoorweg maatschappijen, om eene proef te nemen met het instellen van een frissche-lueht-coupé, is door de di- rectiën niet ingewilligd. Raadselachtig. Te Hilversum zat Zondagavond een zekere Pel in het volkslogement „De Klok", op een stoel en zakte plotseling ineen. Bij onderzoek bleek, dat hij een diepe wond aan een zijner kuiten. had, veroorzaakt door een mes, hetwelk hij in zijn zak had. Hevig bloedende werd hij dooi de politie naar de R.-Kath. Zieken verpleging gebracht. Of hierbij aan een ongeluk of opzet gedacht moet worden, is niet zeker. Zijn toestand is zorgelijk. Uit den Gildetijd. Het Friesch Museum te Leeuwar den is door aankoop in het bezit gekomen van een gevelsteen, afkom stig van een oude onlangs afgebro ken bakkerij te Woudsend. Het voor werp dagteekent uit het begin of het midden der 18e eeuw, en stelt niet onaardig gekleurd, het inwen dige eener bakkerij voor. Twee kuit- broek-dragende mannen van het gilde zijn aan den arbeid; de een schuift een brood in den oven, de an dere staat bij een tafel en kneedt het deeg. Onder het beeldwerk het volgen de rijmpje Het backen is mijn hanteering en mijn kunst, Daerom versoeck ik een yder syn gunst, Hier staen ick als held en werk met lusten Waer het niet om geld, ick wou veel liever rusten. Slachtoffer der zee. Te Egmond-aan-Zee was Zondag middag de twintigjarige Joh. K., een zeer oppassend jongmensch uit Alkmaar, met eenige vrienden aldaar aan het baden gegaan. Vooraf had de badman hen gewaarschuwd niet te ver in zee te gaan en terstond terug te komen als hij op zijn hoorn blies. Dat sein vermoedt men dat zij niet gehoord hebben. Joh. K., die niet goed zwemmen kon, riep on verwachts om hulp en verdween bijna plotseling in de diepte. Twee van zijn vrienden die dit zagen, schoten ijlings toe, om hem te red den, doch hunne krachten schoten te kort. Ook de pogingen door de strandpolitie in het werk gesteld, mochten niet baten. Een paar uur later werd het lijk gevonden. Schoolreizen. Door het personeel van verschil lende scholen benoorden het IJ worden tegenwoordig schoolreizen met de leerlingen gemaakt. O.a. brachten de kinderen uit Broek-in-Waterland een bezoek aan de Grebbe en omgevinguit Zuider- woude begaven zij zich naar Apel doorn; de leerlingen uit Nieuwen- dam maakten een boottocht langs de Vecht en bewonderden vele merk waardigheden ten huize van den Heer Dudok de Wit te Breukelen. De schooljeugd uit Schellingwou- de bracht een prettigen dag door te Velsen en IJmuiden. Een woesteling. In den nacht van Zaterdag op Zon dag orn twee uur ontmoetten twee poli tie-agen ten op den Leidschen Straatweg, nabij de brug over het Merwede-kan. te Utrecht, een veld-art. gewapend met een stokeven te voren iiad hij een paar burgers geducht ge slagen. Een dier agenten ontving met dien stok een slag in 't aangezicht en, voor meerder mishandeling be vreesd, dreigde de agent van zijn re volver gebruik te zullen maken. De militair sloeg die bedreiging in den wind en wilde den agent opnieuw te lijf. De agent maakte toen van zijn revolver gebruik en loste het eerste schot in .de lucht. Toen de militair hem niettemin weer dreigde te slaan, schoot de agent voor de tweede maal, waarbij het schot ter hoogte van den rechterschouder in liet lichaam drong. De militair viel neer en gaf nog eenige blijken van leven. Naar het politie bureau in de J. Pzn. Coenstraat over gebracht, overleed liij kort daarna. De inmiddels ontboden politie-genees- heer, dr. van der Kaay, kon slechts den dood vaststellen. De Commissaris van Politie, de heer Wijnmalen, stelde onmiddellijk een onderzoek in door het verhoor van verschillende getuigen,die verklaarden, dat de man zich als een woesteling had aangesteld. De soldaat P. B., 22 jaar oud, dien de als milicienstukrijder bij het 1ste regiment veld-artillerie, hier in gar nizoen en was afkomstig uit Rotter dam. Misdaad te Rotterdam. Omstreeks half twee vannacht heeft een surveilleerend agent van politie niet ver van het Zuidoostelijk stoomgemaal, op het trottoir in de Pretorialaan alhier, gevonden het lijk van een man, dat later bleek te zijn dat van den bootwerker E. van Dijk, 30 jaar oud, een gehuwd man en vader van vier kinderen, wonende aan den Langen Hilleweg no. 152. Gisterenvoormiddag om streeks 11 uren had Van Dijk de echtelijke woning verlaten om zie kengeld uit te betalen, en sedert is hij door zijn vrouw en kinderen niet weder gezien. Men vermoedt, dat hij op den weg huiswaarts, gis terenavond laat, ruzie gekregen heeft met tot nog toe onbekende lieden en dat het vervolgens in de Preto rialaan, een zeer stille wijk, waar nog geen huis staat, tot een hand- gemeen is gekomen, waarbij men elkander op bootwerkerswijze ge ducht heeft aangepakt, zonder mis schien juist het opzet tot dooden te hebben gehad. Het lijk van Van Dijk is voorloo pig naar het hulpziekenhuis aan de Nassau kade gebracht om geschouwd te worden. Dr Brijan heeft den dood geconstateerd. I)e man is blijkbaar geworgd. Rond de keel vertoonen zich blauwe plekken van vingeraf drukken, bovendien heeft hij een verwonding boven het rechteroog, een bloeduitstorting in dat oog, een verwonding boven den neus en een in den rugal deze verwondingen zijn niet van ernstigen aard en kun nen den dood niet veroorzaakt heb ben, die aan worging wordt, toege schreven. Op cle plaats waar de politie het lijk aantrof zijn ook een aantal af gestreken lucifers gevonden, die de politie in beslag genomen heeft. Van den dader of de daders is tot dusverre geen spoor gevonden. Vechtpartij te Eindhoven. Voor den aanvang van den arbeid kregen gistermorgen om zes uur twee wevers te Eindhoven, D. W. en V. d. L., twist. Eerstgenoemde ongeveer 50 jaar oud, bracht den andere met een mes een steek in den buik toe. De dader is door rijkspolitie gearresteerd. De toestand van den getroffene is ernstig. Treinbotsing. Gisternamiddag heeft nabij het spoorwegstation te Dordrecht eene botsing plaats gehad tusschen twee treinen. Op het oogenblik dat te 4.35 de rangeer-locomotief Medusa van de H.IJ.S.M. met een vier- of vijftal rijtuigen van de S.S. ter hoog te van de locomotievenbergplaats stond, kwam een goederentrein van de richting Roosendaal langs dezelfde lijn het station binnen. De machinist van eerstgenoemde loco motief kon tengevolge van den bocht in den weg dien trein niet tijdig zien aankomen, zoodat, toen die van den goederentrein het ge vaar zag endoor noodseinen de aan dacht daarop vestigde, het voor den anderen te laat was om terug te stoomen, De goederentrein remde zoo krachtig mogelijk, wat evenwel niet kon voorkomen, dat de beide loco motieven op elkaar liepen. Van den stilstaanden trein werden de buffers der locomotief ingedrukt en een sluitplaat van den cylinder ver nield, van een rijtuig 3e klas even eens de buffers afgerukt en een coupé beschadigd en een paar wa gens uit de rails geworpen, terwijl de locomotief van den goederen trein eenige schade bekwam. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De beide machines waren spoedig losgemaakt, zoodat de goe deren trein na omstreeks 20 minu ten de reis kon voortzetten. Het verkeer der andere treinen onder vond van het ongeval zoo goed als geen hinder. Alwêêr het mes. Zekere F. Sch., arbeider, 30 jaren oud, wonende in de Jekerstraat, te Maastricht, heeft gisteravond te 10 uur, zijn vader met een mes eene vrij diepe steekwonde onder den rechterarm toegebracht. Door eenige personen ondersteund heeft men on gelukkige naar Calvariënberg over gebracht. De verwonding is, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk. De dader, dien het publiek te lijf wilde, is aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. (L. K.J Paard overreden. Gistermorgen werd door den snel trein, die om 9.40 van Zutphen naar Arnhem vertrekt, even voorbij de Hoven ter hoogte van de Smeer- kampbrug een paard, dat aldaar uit de weide op de spoorlijn was geko men, overreden en zoodanig gewond, dat het waarschijnlijk zal moeten worden afgemaakt. Het paard zat zoodanig voor de locomotief bekneld, dat door het vrijmaken een halfuur vertraging van genoemden trein ontstond; ook de sneltrein van 9.50 die op het station werd opgehouden, ondervond hierdoor een half uur vertraging. Nader vernemen wij, dat het paard toebehoorde aan de weduwe Kip in de Hoven en een waarde van ongeveer 400 gulden vertegen woordigde. Ongelukken. Zaterdagavond, ongeveer 12 uur, ge raakte op de Blauwbrug te Amsterd.een heer onder den bijwagen van den motor wagen van lijn 9, waarbij hem de rechterhand verbrijzeld werd. Een dei- in de tram zittende passagiers bond wegens het hevig bloeden den ver wonden arm af en liet den patiënt naar een apotheek dragen, waar spoe dig een politieagent kwam, die op uitnemende wijze een snel verband legde en den verwonde toen per brancard naar het Israëlietiscli zie kenhuis liet vervoeren. Onze berichtgever, die mede ging naar het ziekenhuis meldt ons, dat hij daar nog een patiënt zag, die aan hel hoofd was verwond en ook door een politieagent met een snelverband voorloopig was geholpen. Hij meent, dat den hoofdcommissaris van politie lof toekomt voor de wijze, waarop den laatsten tijd blijkbaar de agenten worden onderricht in het geven van eerste hulp bij ongelukken. (Hbld.) De brand te Meppel, Aangaande den brand, die de vorige week woedde in de oliefabriek der firma-Jan Blom te Meppel, meldt men nader dat de gebouwen zijn verzekerd bij de „Nederlanden" te Zutphen, en de woonhuizen te Woudsend, voor een gezamenlijk bedrag van 1120,000. Men vermoedt, dat de brand is ont staan, door kinderen, die spelende, een vuurtje hebben gestookt tegen de achterzijde der fabriek. Brand door hooibróei. Hedennacht ontstond er tengevolge van hooibroei brand boven de stalling van den heer S. M. te Harlingen. De brandweer, die tijdig op het terrein aanwezig was, bluschte met zakken zout het vuur, terwijl door een brand spuit gedurende het grootst gedeelte van den nacht water moest worden gegeven. Het smeulende hooi werd door gaten, die in het dak werden gemaakt, verwijderd, zoodat het ge bouw behouden bleef. De schade is door verzekering ge dekt. Men meldt aan de Necl. uit Utrecht Zondagochtend heeft hier ter stede een diep treurig ongeluk plaatsgehad. De 16-jarige zoon van het gemeente raadslid, den heer P. J. H., leerling van het christelijk gymnasium, had zich op het dak van zijns vaders wo eling, in de Nobelstraat, begeven, met het doel daar te gaan lezen. Vermoe delijk is de knaap, bevangen door de gloeiende zonnehitte, slaperig gewor den, in welken toestand hij op een gegeven oogenblik omlaag stortte, door eenige glazen lantaarns heen, om te recht te komen bij de buren. Met een gebroken rib en twee gebroken armen werd de arme jongen opgenomen. De doktoren v. d. Kaay en Idenburg ver leenden geneeskundige hulp. Deze vreesden al direct voor beleediging der hersenen, zoodat de grootst mogelijke rust werd voorgeschreven. Denzelfden avond ongeveer half negen is de knaap, na eenige uren buiten kennis te zijn geweest, gestorven. De diep beklagenswaardige ouders zijn radeloos van verdriet. Te Maastricht is een zoontje van den heer G. in de rivier do Jeker gevallen en levenloos daaruit opge haald. Zaterdagavond had op denLaar- derweg te Hilversum de arbeider G. Pel het ongeluk te struikelen en met een zijner beenen te vallen in een scherf van een bierfleschje. Hevig bloedende werd hij opgeno men. De te hulp geroepen genees heer, dr. Doets, achtte de verwon ding zóó ernstig, dat hij onmiddel lijke overbrenging naar de R. K. Ziekenverpleging gelastte, hetgeen per brancard geschiedde. Een 17-jarige jongeling die niet kon zwemmen, is gisterenmiddag bij het baden in den IJsel te De venter, voor het oog van zijn mak kers, die geen hulp konden bieden, in den feilen stroom geraakt en jammerlijk verdronken. Naar zijn lijk wordt gedregd. ij1 Den Bosch is gisteren een meisje, toen zij water schepte uit de Zuid-W illemsvaart voorover ge vallen en verdronken. Het treurige bij dit ongeluk is, dat het meisje Donderdag a.s. in bet huwelijk zou treden. Te Zaandam zijn cle eerste 2 ronden gespeeld van den Neder] andsche zes kamp, uitgeschreven door den Alg. Nederl. Dambond. Broekkamp, Amsterdam, sloeg Bou- wes, EdamContent, Amsterdam, sloeg Kikke, Edam; W. van Daalen, Haarlem, sloeg Koster, Hoogkarspel; Bouwes, Edam, sloeg van Daalen, Haarlem; Kikke en Koster maakten remise, terwijl Broek kamp en Content hun partij wegens niet op tijd beslist zijnde, later zullen afspelen. Het tweede gedeelte wordt 5 Augus tus te Edam gespeeld en de 5de ronde 19 Augustus te' Amsterdam. Een medalje voor den mooisten combi natiezet viel ten deel aan den heer Broekkamp. Botsing door een auto. Zaterdagavond om ca. kwartier na achten had op den weg tusschen Moordrecht en Nieuwerkerk een on geval plaats, dat gelukkig goed is afgeloopen van de zijde van Moor drecht kwamen aangereden de hee ren B. en D. uit Rotterdam, eerst genoemde met zijn achtjarig zoon tje achter zich op een stoomfiets N. S.U., de heer D. op een gewone safety. In dezen weg is op circa 10 mi nuten gaans van Nieuwerkerk een booge hol (oprei), waar het onmo gelijk is elkander te zien, wanneer men van tegenovergestelde richting aankomt. Het gebruik van signaal hoorn of schel is dus aangewezen voor een automobiel, die zoo'n groot gedeelte van de wegsbreedte noodig heeft. Uit de richting Rotterdam kwam een groote automobiel aan, waarvan de bestuurder verzuimde de signaal hoorn te gebruiken, zoodat plotse ling de berijders van tuf-tuf en fiets in groot gevaar verkeerden. De heer D. gaf eerst gelegenheid aan den heer B. om zich met zijn zoontje in veiligheid te stellen, doch had daardoor zelf geen gelegenheid meer weg te komen, waardoor een botsing met de automobiel het nood zakelijk gevolg was. Gelukkig had de heei'D. genoeg tegenwoordigheid van geest om zich van zijn fietste laten vallen, waardoor hij behalve lichte kneuzingen aan hand, arm en dij. met den schrik vrij kwam. De fiets was deerlijk gehavend en vermoedelijk niet te repareeren. Zooals in de meeste van dergelijke gevallen, ging de automobilist er vandoor, niettegenstaande met zak doeken en handen werd gewuifd om te stoppen. Goede raad was duur! Daarom de stoomfiets gekeerd en een drijf jacht op de automobiel geopend. Een groote stofwolk, niemand van de achterblij venden die iets van de jacht zag, daar ook de automobiel er danig de sokken inzette. Binnen tien minuten was de heer B. evenwel terug en wist aan den inmiddels verschenen rijksveldwach ter te Nieuwerkerk het rijnummer van den automobilist mede te dee- len, die er nu spoedig wel meer van booren zal. Burg. en Weth. stellen aan den Raad voor goed te keuren de reke ning en verantwoording van ont vangsten en uitgaven ten behoeve van de d.d. Schutterij over 't jaar 1905. Het voorloopig bedrag daar van is vastgesteld in ontvang op f2701.50 en in uitgaaf op f 2689.10'/2- Het voordeelig saldo ad f72.39'/-j willen B. en \V. als eersten ontvang- post op de begrooting van 1907 gebracht zien. Burg. en Weth. stellen, na in gewonnen advies van den Inspec teur M. O. en van de plaatselijke commissie van toezicht op het M. O., den Raad voor te benoemen tot leeraar in de werktuigkunde aan de Burgeravondschool, voorloopig voor den cursus 19061907 den heer H. M. W. Werker, alhier. Verder bevelen Burg. en Weth. ter benoeming aan voor leeraar in jfe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2