BINNENLAND. Uit de Pers. Gemengde Berichten. bMMi .teniet Vooreerst is minister Tirpitz hun een doorn in het oog, en hij moet nu val len omdat hij toen de stemming gun stig was, te weinig gevraagd heeft. Men moet echter duidelijk beseffen, waar het geld vandaan moet komen. In de gegeven omstandigheden zou het alleen te krijgen zijn door de rijkscuccessiebelasting uit te breiden tot kinderen en echtgenooten. Wij zeggen dat nu reeds, opdat niemand later verrast kan zijn, wanneer de zaak aan de orde komt. Wie die be lasting niet wil, moet ook geen uit gaven verdedigen die haar onvermij delijk zullen meebrengen, het aller minst uitgaven op het schommelende onzekere water. Later zal men moe ten zeggen: Hie Rhodus, hic salta al zal dat de drijvers in den vloot- vereeniging ook niet naar den zin zijn- H. M. de Koningin. In een brief, opgenomen door de Rheinisch- Westfcilische Zeitung kan men o.m. het navolgende lezen: „Heden heerscht nog het stil ver driet. Toch dringt zich de vraag naar vorenAan wie de schuld Men zal zich wellicht herinneren, dat we reeds vóór 'n paar jaren klaagden over de openlijke onvoorzichtigheid van de verantwoordelijke raadgevers. In April toen het blijde gerucht voor 't eerst opdook, hebben wij 't weersproken. Omdat 't ons onmoge lijk toescheen, dat de Koningin na alles wat reeds voorgevallen is onder die omstandigheden de ver moeienissen van het Amsterdamsche bezoek zou verdragen. Ook later heeft H. M. niet die groote voorzorgen in acht genomen, die men in medische kringen voor onafwijsbaar noodig hield. Nog vóór acht dagen ontving H. M. de leden der Rembrandt-commissie op een tuinfeest. Er kan zoo is me gezegd niet luide genoeg wor den geprotesteerd tegen die voortdu rende geringschatting van 't dringend noodige. Der Koningin behoorde ge raden te worden, zich geruimen tijd aan Haar bezigheden te onttrekken en ergens in 't Zuiden uitsluitend voor Haar gezondheid te leven. Wel is 't bekend, dat Koningin Wilhelmina met Haar ontwikkeld plichtsgevoel en Haar sterk zelfbewustzijn hiervoor moeielijk zou zijn te vinden. Doch hier be- hooren hoogere overwegingen den doorslag te geven. Het Nederlandsche volk kan en moet van de raadgevers der Kroon verlangen, dat althans iedere uiterlijke oorzaak wordt weg genomen, die aanleiding kan geven tot het vernietigen van wat door ieder zoo vurig wordt verlangd. De toestand van H. M. de Koningin tömjjtëèeïën "zijn gunstig. De St.-Ot. bevat het volgende „Bulletin" De toestand van Hare Majesteit de Koningin is zeer bevredigend. De nacht was rustig. Alle verschijn selen gunstig' Dr. ROESSINGH. Arts POT. Men meldt uit Apeldoorn aan het Vad. Het Koninklijk Echtpaar zal zich waarschijnlijk na het herstel van H. M. naar het buitenland begeven. Volkshuisvesting. Bij Kon. besluit is toegelaten als vereeniging, uitsluitend in het be- ang der verbetering van de volks- ïuisvesting werkzaam, de vereeni- jing Woningvereeniging „Arbei- lersbelang", gevestigd te Hoorn. (St. Ct.) Melkinvoer verboden. Met ingang van 1 Augustus is, >ehalve den invoer van gewone, ook lie van gesteriliseerde en gepasteu- •iseerde melk in Duitschland ver boden. Audiëntie. De gewone audiëntie van den mi- lister van landbouw, nijverheid en ïandel zal op Woensdag 1 Aug. a. niet plaats hebben. Notariëel Staatsexamen. 21—27 Juli. GeslaagdEerste gedeelte. H. W. boenen, te Amersfoort; C. C. Sterk, e 's GravenhageA. F. J. Huigens, e BolswardA. J. M. Zoetmulder, te ■chiedam; J. H. F. Kruisman, te imsterdam. Tweede gedeelteTh. J. M. van valst, te Breda; W. A. de Jonge van er Halen, te Gennep; R. J. M. G. Volters Lz., te Venlo; A. A. V. M. an Spaandonck, te Tilburg; J. W. Schreuder, te Amsterdam. Raad van State. Blijkens bij de afdeeling voor ge- ihillen van bestuur ingekomen Ko- inklijke besluiten zijn o. m. de vol- ende beslissingen genomen F. Roskam, wed. S. P. Kapteijn, te Jkmaar, tegen het besluit van Gedep. taten ran Noord.Holland, tot goed- euring van eene aanvulling der ver- rdening van den polder Overschie en .chtermeer, met het doel om den older meer dan tot dusver tegen het innendringen van buitenwater te be veiligen de gestelde bepalingen tot het onbebouwd laten van grond en houdende verbod van spitten enz., werd gehandhaafd, o. a. uit overwe ging, dat in bijzondere gevallen onthef fing er van kan worden verleend: B. Diikson, te Limmen, tegen het besluit van Gedep. Staten van N. Holland, tot goedkeuring van eene ver ordening op het laten zwemmen van zwanen in de wateren van den Grool- Limmerpolder, waarbij het laten zwem men van zwanen in die wateren is verboden; in deze werd overwogen, dat, gelijk de ervaring leert., in polders rondzwervende zwanen schadelijk zijn voor landbouw en veeteelt, overmits zij, de polderwateren verlatende, dik werf te velde staande gewassen ver trappen, wallen van slooten doen af brokkelen en vee verschrikken. Landweer. De Minister van Oorlog heeft aan de autoriteiten, die met het algemeen toezicht op de oefeningen der Land weer zijn belast geweest, opgedragen hem zoo volledig mogelijk in te lich ten omtrent de al of niet juistheid der in den laatsten tijd in verschillen de bladen vermelde feiten met be trekking tot toestanden en leiding bij de jongstgehouden oefeningen der Land weer. Dr. Kuyper te Maassluis. Gisteren te 11.35 kwam dr. A. Kuy per met den trein te Maassluis aan. Van het station werd de tocht aan vaard naar het zoogenaamd „domi- neeshuis'* op den Zuidvliet. Dr. Kuyper werd hier welkom ge- heeten en wel in de achterkamer, waar de gast geboren werd. De bewoners van het huis werden vervolgens door de dochter van dr. K. onthaald. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Visscherijschool. Dr. Kuyper dankte met een enkel woord en zeide, dat Maassluis zijn sympathie had, bovenal deze school. Voorts wees hij op de Duitsche vis scherij scholen met haar degelijk onder wijs. Te 2 uur werd de school aan de Boonestraat (de Kuvperschool) be zocht, waarna op het terrein bij de school door dr. Kuyper een aantal bij zonderheden uit zijn leven en van zijn' jongste reis verhaald werden, (zie ons overzicht „Uit de Pers.") Te 5.22 werd de terugreis aanvaard onder toeloop van een groote massa nieuwsgierigen. Geboorte en Sterfte. Aan een statistiek der geboorte en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Mei 1906, opgenomen in een bij voegsel der Staatscourant vun 28 Juli is het volgende ontleend: Aantal inwoners op 1 Januari 1906 aangegevenen 6806. aantal overlede nen zonder levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 14.28. Overleden op den leeftijd van min der dan een jaar1520,14 jaren 655, 513 jaren 291, 1419 jaren 204, 2029 jaren 379, 3039 jaren 340, 4059 jaren 369, 5064 jaren 904, 6579 jaren 1015, 80 jaren en daar boven 628, onbekend 6. Overleden ten gevolge van febris typhoidea, typhus abdominalis 29, typhus exanthematicus 0, febris inter mittens Malaria-cachexie 2, pokken 2. mazelen 75, roodvonk 13, kinkhoest 70, diphtheritis 25, croup 9, disen- teria 2, dysenteria epidemica 0, in fluenza 19, Aziatische cholera 0, cholera nostras 1, andere epidemische ziekten 14, longtuberculose 731, andere vor men van tuberculose 116, kanker en andere maligne tumoren 505; menin gitis 109, apoplexie, hersenverweeking 376, organische hartsgebreken 337, acute bronchitis 101, chronische bron chitis 105, pneumonia 332, ziekten van de maag 35; gasfcro-enteritis (bij kinderen beneden 2 jaar) 415; hernia darmocclusie 40, levercirrhose 27, neph ritis en Brightsche ziekte 237; ziek ten van de geslachtsorganen der vrouw 5, kraamvrouwenkoorts 7; an dere ziekten van zwangerschap en kraambed 19; aangeboren zwakte en gebreken 271; ouderdomszwakte 514; gewelddadage dood 181, zelfmoord 44, andere ziekten der ademhalingswerk tuigen 491, onbekend 451. Middenstands-Cooperatie Uit de beste bron verneemt de Hanzebode dat binnenkort een be spreking zal plaats hebben tussehen de voorzitters der Coöperatieve ver- eenigingen van Amsterdam, Utrecht, Roermond en Tilburg, ten einde tot samenwerking te komen. Ook zal weldra eene algemeene vergadering der D. C. I. worden gehouden. Tarief wet. Een aantal boom kweekers te Bos koop zal, in vereeniging met collega's te Oudenbosch, Rozendaal, Zundert enz., een adres richten tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, om te trachten eene gunstiger toepassing der nieuwe Duitsche tariefwet ten aanzien van Nederlandsche tuinbouw producten te verkrijgen. Dit adres zal door het hoofdbestuur der „Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde" worden ge steund. Marmeren piëdestals voor beelden enz. worden, blijkens resolutie van den Minister van Financiën, voor de toepassing van hel tarief van invoer rechten gerangschikt onder „Meube- belen"en zijn als zoodanig belast met een recht van 5 percent der waarde. De Maas bevaarbaar. De internationale commissie ter be spreking van de bevaarbaarmaking der Maas in Limburg heeft hare eerste vergadering gehouden in 't gouverne mentsgebouw te Maastricht. Zij werd geopend en geïnstalleerd door den Com missaris der Koningin, en bestaat uit de heer en Van Manen, inspecteur- generaal te 's-HageA. Keurenaar, hoofd-ingenieur, beiden te Maastricht, benevens drie Belgische hoofdambte van den Waterstaat. De timmerliedenstaking te Leiden. De concept-overeenkomst, door mr. A. J. Fokker ontworpen en aan beide partijen toegezonden, ten ein de te pogen tot de oplossing van den nu reeds negen weken duren- den strijd te geraken, luidt aldus Art. 1. Het werk wordt bij het aangaan dezer overeenkomst her vat. Art. 2. Er zal worden betaald door den patroon aan den volsla gen bekwaam timmerman, met in gang van 1 Januari 1907, 23 cents per uuraan de overige gezellen naar dezen maatstaf loon naar be kwaamheid. Als volslagen bekwaam timmer man wordt beschouwd hij, die vol komen op de hoogte is met het timmervak en als goed vakman be kend staat. Art. 3. De werktijd zal zijn 10 uren, het half uur middagschaft blijft voor rekening van den gezel. De werklieden, in dienst van een patroon, tot deze overeenkomst toegetreden, verbinden zich, geen vakarbeid thuis of bij particulieren voor eigen rekening te verrichten. Bij overtreding van dit verbod heeft de patroon het recht, den werkman onmiddelijk te ontslaan. Art. 4. De beslissing of een gezel moet worden aangemerkt als nor maal bekwaam timmerman, staat ter beoordeeling van den patroon. Bij geschil hieromtrent tussehen gezel en patroon, zal door een commissie, op aanvrage en na on derzoek, uitspraak worden gedaan. Deze commissie zal bestaan uit 10 leden en een voorzitter, de laatste te benoemen door burgemeester en wethouders. De leden worden be noemd 1 door Timmerlieden- en Modelmakersvereeniging1 door afdeeling Leiden van den R.-K. Volksbond 1 door Patrimonium 1 door Vooruit; 4 door afd. Leiden van den Bond van Patroons in het timmervak2 (een werkman en een natrnnnï iW.„ Ao Kamer van Arbeicf voor de Bouwbedrijven. De ze commissie zal vóór 2 September een beslissing geven omtrent hen, die zich bij haar aanmelden. De patroons verbinden zich, aan die gezellen, die door hen, of door de commissie volslagen bekwaam timmerman worden verklaard, on middellijk 23 cents per uur te be talen, en hen, voor zoover zij den arbeid tegen een lager loon hebben hervat, het verschil, te rekenen van af de hervatting van den arbeid tot den dag deï beslissing der com missie, bij te passen. Werkstaking Sigarenmakers. Op de n. v. sigarenfabriek „Ha vana House" te Amsterdam, direc teuren de heeren H. Kerdijk en D. Alta, is 25 dezer een werkstaking uitgebroken. De feiten hebben zich, naar men mededeelt, als volgt toegedragen Op 1 Juli onderging de inrich ting der fabriek eene belangrijke wijziging, doordat de goedkoopere sigaren niet meer te Amsterdam, maar in de provincie vervaardigd werden. Dit had natuurlijkerwijze eene inkrimping van het personeel aldaar tengevolge, zoodat verscheidene werklieden moesten worden ont slagen Teneinde dezen maatregel zoo mo gelijk te voorkomen en geen man onnoodig broodeloos te maken, werd aan het personeel voorgesteld een nieuw merk te maken en wel tegen een loon van f 6.50 per duizend dat op verschillende fabrieken voor een dergelijke sigaar betaald wordt. Toen het personeel op dit voor stel niet inging en hooger loon eischte, werden 6 personen met ruimen termijn verwittigd, dat er voor hen geen werk meer was. Na dat reeds de werklieden zonder eenig protest de fabriek verlaten hadden, kwamen de besturen van den Sigaren makersbond en de Fe deratie en stelden aan de patroons den eisch, dat de ontslagen werk lieden weder teruggenomen zouden worden. Dit werd geweigerd, waar op het geheele personeel het werk neerlegde. Dr. Kuyper's rede te Maassluis. Wij ontleenen aan de anti-revo- lutionnaire „Rotterdammer" de navolgende passage uit dr. Kuyper's redevoering te Maassluis Of ik dan aan Maassluis als stad zooveel te danken heb Zeker. 'Is mij, of Maassluis mij iets heel bij zonders meegegeven heeft en dat is de neiging van mijn hart om de zee in te gaan. Die neiging heb ik hier in Maas sluis gekregen en nog houd ik veel van de zee. In Middelburg kwam die neiging eerst goed tot openba ring. In mijn schooljaren lééfde ik in het zien van schepen en scheeps tuig en 's avonds was niets mij lie ver dan bij de kapiteins van een of anderen Engelschen kolenbrik te zitten praten over de zee en het varen. Ik móest en ik zóu koop vaardijschipper worden, 't Was zelfs al klaargemaakt, dat ik naar Amsterdam zou gaan om in de kweekschool voor de zeevaart te worden opgeleid. Hoe kwam het nu, dat ik niet naar zee ging en in de theologie ben gaan studeeren Dat is de schuld van mijn drie zusters, waar van er thans nog twee leven. 'tls mij hier net gegaan als mijn vader, die in zijn jonge jaren in Amsterdam op een kantoor was. Toen kwam daar een Engelsche dominee als zendeling onder de Jo den, die een aantal Engelsche trak taatjes in 't Hollandsch wilde ver taald hebben, welk werk mijn va der te doen kreeg en dat hij zóó goed deed, dat deze dominee hem een studiebeurs bezorgde, waarop hij in de theologie ging studeeren. Wat nu die Engelsche predikant voor mijn vader was, waren mijn zusters voor mij. Mijn vader kreeg een beroep naar Leiden en hij stelde zijn vertrek daarheen afhan kelijk van mijn keuze van beroep. Bleef ik bij mijn besluit om naar zee te gaan, dan zouden we te Mid delburg blijven; wilde ik theologie gaan studeeren, dan gingen we naar Leiden. Mijne zusters, die niet graag te Middelburg bleven en ook eens wat van Holland wilden zien, wisten mij toen over te halen om theologie te kiezen en op een goeden dag te zeg gen: „Vader, ik heb mijn zeiltjes maar opgeroldik ga theologie stu deeren". Zoo zijn zij dus betrekke lijk 't zelfde voor mij geweest als een maal de Engelsche dominee voor mijn vader was. En vraagt ge nu, of ik te Maas sluis of Middelburg op een christe lijke school heb gegaan, dan ant woord ik: neen en toch ja. Op een openbare school ben ik telijke school. Mijn vader en moeder hebben me zelf aan huis les gege ven. Aan hen heb ik dan ook bui tengewoon veel te danken. Moeder was uit Zwitserland afkomstig en kende goed Fransch. Vader kende goed Engelsch en Hollandsch ken den ze allebei goed. Daarbij gaven ze me les in rekenen en schrijven, zoodat ik bij anderen, die op school gingen, in 't geheel niet achter stond. Op 't Gymnasium had ik echter wel een gevoel, of ik achterlijk was, doch dat bleek me later een gevolg daarvan te zijn, dat ik sommige gemakkelijke schoolloopjes niet ge leerd had en dat ik door het de gelijk onderwijs van vader en moe der mij een diepen eerbied voor Gods woord had ingeprent, die mij in latere jaren nooit begeven heeft. Zelfs in mijn academie-jaren, toen ik over stag ging en allerlei onge- loovige denkbeelden kreeg, bleef die eerbied van het Woord Gods nog zoo bestorven in mijn gemoed, dat ik met èèn mijner kennissen onher roepelijk de vriendschap afbrak, toen hij zich over den Bijbel oneerbiedig uitdrukte. BINNENLAND. Christoflfel Pullman. H. M. de Koningin-Moeder liet gis teren een fraaien krans hangen aan het monument van Christoff'el Pull man, den dapperen schildwacht, de bij den aanval der patriotten op Soestdijk (1787) den heldendood stierf. Geen aubade. Het R.K. Zangkoor „Cantate Do mino" te Baarn, dat het plan had opgevat H- M, de Koningin-Moe der op 2 Augustus a.s. eene auba- ne ten paleize Soestdijk te brengen heeft officieel bericht ontvangen, dat zulks niet kan doorgaan, wijl H. M. op dien dag niet ten paleize Soestdijk aanwezig is. Een vreemd geval. Men schrijft uit Arnhem aan De Telegraaf De wielrijder, die gisteren op den Ouden Roozenclaalschen weg in vol le vaart de helling afkomende, tegen een boom vloog en bewusteloos per brancard naar het stedelijk zieken huis werd vervoerd, is nog steeds niet tot het bewustzijn teruggekeerd. Het zonderlingst is, dat hij met open oogen ligt te staren en wel voedsel tot zich neemt, maar dat er niets uit hem te krijgen is. Op hem werd niets gevonden, dat tot herken ning kan dienen. In zijn tabaksdoos stonden eenige letters. Met moeite werdendezeontcijferdenlas toen men koop je tabak zelf! Oud kerkhof? Uit Veenhuizen wordt aan de A. Ct. gemeld Bij het graven in de Bieuw, d. i. een stuk veen tussehen liet 3e Ge sticht en Harderwijk, stootte men op eene rij potten, op keisteenen ge plaatst. Na veel moeite gelukte het den veenbaas Reinders een dier potten in zijn geheel er uit te krij gen. 'tls een kogelvormig potje, van aarde gebakken, met een kor ten hals. 't Was besloten in een groo teren pot en ook toegedekt met een dito, welke beide stuk zijn gegaan. Het potje was gevuld met over blijfselen van beenderen. De om standigheid, dat de potten, er moeten er vele zijn, op eene rij geplaatst zijn en op keisteenen staan, doet vermoeden, dat dit geen toevallig daar neergeworpen voorwerpen zijn, die in den loop der jaren met veen zijn bedekt. Zou men hier soms ook te doen hebben met overblijfselen van een Germaaiisch of Romeinsch kerkhof Leest uw Courant. Men schrijft uit Meppel aan de Tel: Welke gevolgen een couranten bericht kan hebben, is zelden dui delijker gebleken dan gepasseerden Vrijdag. Het draadbericht nopens den brand in den oliemolen van de firma Blom, te Meppel, voorkomende o.a. in het avondblad van De Telegraaf van den 20en dezer, was oorzaak, dat den volgenden dag, 21 Juli dus, uit verschillende oorden des lands, 0.111. uit Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Groningen, enz. velen naar Meppel zijn afgereisd en op het terrein van den brand een kijkje gingen nemen, om zaken te doen." Men deed „zaken" en velen ver dienden heel watTwee Amster damsche heeren werden met papie ren geld uit de „combinatie" ge kocht en ten slotte kwamen de groote hoeveelheden lijnkoeken en lijnzaad, overgebleven uit den brand, tegen eenige duizenden guldens in nanoen Van een fluuo t-iib Oiuniii- gen; ook het puin De sjouwerlie den, die daarna aan het werk zijn gezet, ontvingen f2.40 per dag en werken er nog. Het lijnzaad alleen, dat aanvanke lijk voor f2000 werd aangeboden en toen niet geaccepteerd, bracht den volgenden dag ca. f16.000 op. Kortom, vele en velerlei perso nen verdienden (en verdienen nog) aan dien brand een niet geringe som Fazanten. Op het landgoed Twickel, bij Del den, worden jaarlijks ongeveer een duizendtal fazanten uitgebroed. De broederij is midden in het bosch bij de woning van den ja- germeester. De eieren worden uitgebroed door kippen. De jonge fazanten worden in het bosch losgelaten, doch gere geld gevoederd. Blijvol verschijnsel. In Friesland neemt het gebruik van sterken drank voortdurend af. Vooral in de Veenstreken werd vroeger vrij wat sterken drank ge bruikt; van bier of gazeuze dran ken was daar geen sprake. In een herberg een kop koffie, chocolade, ot een glas spuitwater te gebruiken werd als kinderachtig beschouwd en men werd er om uitgelachen. Men gebruikte niet anders dan „borrels" niet zelden bij den „dik kop" of bet „halfvandeltje"., en vooral bij feesten in het do.'rp en op kermissen zag men tooneelen van dronkenschap, waaruit niet zelden vechtpartijen voortkwamen. Tegenwoordig is dat anders ge worden. Het getal geheel-onthondevs neemt toe vooral onder de wwrk- lieden. Velen, die nog geen gei? .eel- onthouders zijn, gebruiken, toch nooit meer sterken dranfe. maar wel eens een glaasje bier.. Met name in de vergaderingen vfyjisocialisten is de sterken*) drank ;g.oen sprake. Het gebruik van li .monade, kwast, bessenwijn, framl jczënlikeur enz. neemt sterk toe. Eeni oplichter. Een vrij gwcde fiets door een net gekleed lieer voor een paar weken te Noordwijk bij den hand* daar K. aldaar gehuurd om even naar zee te rijden,, en welke bedoeltde heer geheel had vergeten terug te bren gen is dezer dagen te 's-G ravenha- ge teruggevonden. Mq n im jldt hier bij dat het reeds het 17e rijwiel is, dat die heer in dit seizoen op der gelijke wijze wist te verkrijgen een man van 't vak alzoo. Een gedetineerde ontvlucht. Een gedetineerde, die voor het kantongerecht te Zutphen moest verschijnen, ontvluchtte het rechts- gebouw, toen de veldwachter hem naar de gevangenis wilde overbren gen. De deurwaarder Scliultz holde hem achterna en pakte hem op de Marti- netsingel. De man werd nu spoedig achter slot en grendel gebracht. Een droevig einde. Een feest te Feize werd Woensdag op droevige wijze gestoord. Tussehen bewoners van die plaats en uit Eelde, ontstond eene vechtpartij, waarbij een zekere Harnis uit Eelde zoodanig door Kok werd gestoken, dat, ware de rijksveldwachter niet onmiddel lijk met een noodverband gekomen, de mishandelde ongetwijfeld door bloedverlies zou zijn overleden. Een geneesheer uit Eelde verbond later den patiënt, die naar Groningen is vervoerd om in het ziekenhuis te worden opgenomen. De dader, die gehuwd is, is ge arresteerd en naar Assen overge bracht. Een dreigbrief. De dames Van O., te Zoelen, in de buurt van Tiel, ontvingen de vo rige week een dreigbrief, inhouden de, om op bepaalde plaats en tijd een som van f3000 te laten leggen, an ders zouden zij de gevolgen onder vinden. Van het geval werd de plaatselijke politie in kennis gesteld. Eenige uren vóór het deponeeren dergeëischte som, werd het terrein in denbreede door rijks- en gemeen tepolitie, totaal negen man, afge zet. Op den bepaalden tijd verscheen een arbeider der dames met een brief en er kwam iemand op een fiets, om dien in ontvangst te ne men. De gemeente-veldwachter had echter, uit een hinderlaag, het ge beurde gadegeslagen en kwam bij het wegrijden van den dreigbrief schrijver, onmiddellijk uit zijn schuil plaats, en sommeerde hem, halt te. houden. De verdachte wist in een koren veld te ontsnappen. Hij moest ech ter zijn rijwiel achterlaten. De twee hoofdschuldigen in zake de afdreigine zijn door de politie aangehouden. Ongelukken, Op de stoomtram tussehen Jjooi'ü en Driebergen had eene dienstbode de onvoorzichtigheid onder het rijden 't hoofd buiten 't rijtuig te «teken. Zij. kwam in aanraking met een pas- seerenden woonwagen, waardoor zij ernstig aan het hoofd werd ge wond. Zij is in het gebouw der „Wijk verpleging,, te Driebergen opge nomen. Te Middelkerk, nabij de Zeeuwsclï: Belsclie grens, zijn twee dienstboden,, die des morgens vroeg waren gaan baden, in zee verdronken. De lijken zijn nog niet gevonden. Te Buurmalsen is de hoogbejaarde H. V., terwijl de hu\sgenooten een oogeblik afwezig v>aren, door een toeval achter zijn woning in de rivier de Linge gerasfikt en helaas verdronken. Uit Arnhem. vm*eldt men aan het N. v. d. D. Gisteren* La,middag kwam een werkma j^óiig enden sterk hellenden ouden Rozer/daalschen weg afpe- delon. met -de klompen voorop de fiets gebonden, zonder rem, en toch maar bruts.al met een groote vaart. Op eens vl oog hij bij de Geitenkamp onder Arnhem van den weg tegen een boom.. Daar werd hij in bewuste- loozen toestand gevonden. Hij is in een brancard naar een ziekenhuis gebracht, waar hij heden, Vrijdagmorgen, wel tot bewustzijn was gekomen, maar niet heeft kun nen te kennen geven wie hij was. Hij eet en drinkt, maar schijnt zich verder zijn toestand niet be wust. Dicht bij de hoeve „De kleine Mui terij" onder de gemeente St. Anna- land vond de dienstbode Donderdag voormiddag den koewachter van haar meester aan den kant van een drink put zitten met de beenen in het water. Daar de knaap er zeer ontdaan en akelig uitzag, vroeg zij, wat hem scheelde, waarop hij noch stamelen'1 maar moeilijk verstaanbaar antwoord de: „In mijn been gemaaid". Toen eenige minuten later, na waarschu wing door de meid, de boer den jon gen op dezelfde plek vond, was de laatste reeds dcor bloedverlies ge' storven. Hoe dit geval zich heeft toegedra gen, is nog niet geheel duidehj Aanvankelijk was de meening, datt koewachter zich zelf verwond hee i, i- 1----

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2