Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek. voor 5 bestuursleden werd uitgesteld tot Zondag a. s. De heer Schaaper (Krommenie) leidde in het door de afd. Krommenie e. o. op de agenda geplaatste punt: De Centrale, Raad spreke zich uit en verklare met welke bevoegdheid en onder welke voorwaarden de afdee- lingen in andere plaatsen dan waar zij gevestigd zijn, propaganda kunnen maken voor den Ned. R. K. Volks bond. Aan de hieropgevolgde discus sie namen verscheidene afgevaardig den deel. Een drietal moties werden ingediend en besproken, doch de stemming erover werd uitgesteld tot tot den volgenden dag. Vergadering van Zondag. Gisteren, Zondag, werd de algemeene vergadering voortgezet. Zij droeg een feestelijk karakter en wel vooral door de welsprekende rede van den Cen- traal-president,den heer Pastoors. Deze breedvoerige rede gloedvol voorgedra gen vormde een degelijk overzicht van de voornaamste gebeurtenissen op sociaal terrein in 't afgeloopen jaar. Herinnerende aan de verwisseling der Regeering in ons land, gedacht spr. het arbeidscontract en de ziekte-ver- zekering en drong met klem van woor den er op aan om al wat daze regee ring voor goeds aanbiedt, te steunen en aan te nemen, opdat de meest eco nomisch zwakken zoo min mogelijk de dupe worden van de politieke om standigheden. Sprekende over de eigene organi satie herrinnerde de Centraal president, dat gaat de Bond in toename der af- deelingen vooruit, ook het innerlijke leven van jaar tot jaar meer vaste vormen aanneemt en gestadig voor uitgaat in praktisch en degelijk wer ken. In vele plattelands-afdeelingen, voor al in tuinbouw- en bolienbedrijf wordt geijverd tegen de vrouwen-en kinder exploitatie, terwijl in andere afdeelin- gen vooral in de grootere steden, het vraagstuk der werkeloosheid aan de orde is: vooral maakt men zich ver trouwd met het bekende Gentsche stelsel. Ook het zedelijkheids-vraagstuk wordt daarbij niet vergeten, adres het verzet met zooveel succès tegen Heijermans bekende stuk Allerzielen, waarvoor dank en hulde wordt ge bracht voor deze activiteit aan Am sterdam, Krommenie, Purmerend en den Helder, terwijl de sociale cursus sus toenemen tot nadere ontwikke ling der Bondsleden. In 't afgeloopen jaar werd het re cord geslagen inzake de oprichting van nieuwe afdeelingen. Niet minder dan vijf kwamen er tot stand, de af deelingen Loosduinen, Woerden, Vel- zen, Voorburg en Bennebroelc. Spr. verwelkomde de afgevaardig den dezer afdeelingen op bijzondere wijze namens de vergadering en wees hun er op, dat zij zich thans bevinden in het lichaam dat de meeste stuw- Dan herinnerde spr., hoe als uit vloeisel der vorige Centrale Raadsver gadering twee practische zaken zijn tot stand gekomen n. 1. de organisatie van R. K. Miliciens, Verlofgangers, Landweermannen en oud-Miliciens, een beweging, vooral gericht tegen de 2e herhalingsoefening. Spr. begroette de tot standkoming van den Katholiekendag, waaraan hij niet minder succes toewenscht dan aan dien te Alkmaar, die zulk een schitterend verloop had. Nog werden uit het jaarboek eenige kostbare bladzijden opgeslagende viering van het 12V2 jarig adviseur schap van den Centraal Adviseur, Mgr. Konings en de waardige herdenking van het 3e lustrum der uitvaardiging van de Encycliek „Rerum Novarum" in den Bond. Een woord van eerbiedigen dank bracht spr. aan het doorluchtig Epis copaat voor de practische waarschu wing in zake samensmelting van chris telijke jvakvereenigingen. Spr. kent ons katholiek volk gelukkig te nuch ter van zin om niet te begrijpen, dat de sociale kwestie in Christelijken zin ook kan worden opgelost zonder daar bij te beginnen met psalmgezang onder leiding van „Patrimonium" of welke Christelijke vereeniging ook. Die zucht naar ineensmelting is uitgegaan van eenige theoretische menschen die alles goedvinden wat in 't buitenland gang bare munt is. De herhaaldelijk door luide bijvals kreten en geestdriftig handgeklap on derbroken rede, eindigde met '11 terug blik op den watersnood in Zeeland, „de ramp, waarvan de kleine man vooral de dupe werd". En al vallen daarbij geen menschenlevens te be treuren, er zijn helaas menschenlevens en hoevele niet? geknakt. In dankbaarheid blijft echter voortleven dat H. M. de Koningin 's morgens vroeg in een rank roeibootje bij guur- weer zich heeft op de hoogte gesteld van den omvang der ramp die geluk kig vele liefdadige handen in bewe ging gezet heeft. En nu tot de agenda overgaande memoreeren wij Er werd in deze vergadering een zakelijk en uitvoerig rapport uitge bracht over eenige in vorige zitting behandelde punten n.l. de herhalings oefeningen, de ondersteuningsfondsen en de ingewonnen adviezen bij den Rechtskundige inzake de ongevallen wet. Hierna leidde de heer J. J. van Hees het voorstel in der afdeeling „Schiedam" over de drukking van den loonstandaard wegens het jongens stelsel. Dit onderwerp leidde tot eene leven dige gedachtenwisseling, zoo ook het volgende agenda-puntvoorstel van de afdeeling Zaandam, waarbij de Centrale Raad wordt uitgenoodigd, aan iedere afdeeling de verplichting op te leggen, om procentgewijze een som geld te storten tot vorming eener weerstandskas voor werkstakingen, het verstrekken van rentelooze voorschot ten tot oprichting van spaarbanken, teekenscholen en andere sociale doel einden." Door den heer Schaaper werd toe gelicht het voorstel van de afdeeling Krommenie e. o. tot den centralen Raad om te beslissen, met welke be voegdheid en onder welke voorwaarden de Afdeelingen in andere plaatsen dan waar zij gevestigd zijn propagan da kunnen maken voor den bond. Ook de sociale week kwam bij monde van den Centralen Raad ter tafel. Deze Raad wil n.l. van het Centraal Bestuur, dat er bij de afdeelingsbesturen aan gedrongen worde een of meerdere af gevaardigden daaraan te doen deel nemen. De afdeeling Rotterdam had voor gesteld om bij den minister van landbouw, handel en nijverheid met kracht op spoedige indiening van het ontwerp Arbeidswet aan te dringen. De uitslag van de verkiezing van vijf leden voor het Centraal-Bestuur is als volgt: Gekozen zijn de heeren: B. Lammers, Van Rijswijk, Groen, en Hofman, (aftredende leden) en de heer B. J. Grobben, als 5e lid, voor zitter der afdeeling van Dordrecht. De zaak-Van Heeckeren, De Vadeidander weet mede te deelen, dat misschien nog vóór dat de Kamer weder bijeenkomt, hetzij in een der gioote dagbladen, hetzij in een bro chure op de zaak Van Heeckeren be trekking hebbende stukken zullen ge publiceerd worden. In Hotel des Indes te 's-Gravenhage wordt verwacht de heer Bryan, lid der Amerikaansche Volksvertegenwoordi ging- Doorgangshuis te Bussum. Blijkens verslag ons toegezonden, van de „Vereeniging tot opvoeding vau half verwarde, Jverwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin" over 1905 werden er in dat jaar ver pleegd 114 kinderen, waaronder 9 Katholieke. Fr waren op 1 Januari j.l. 14 af deelingen gevestigd, terwijl hier te Haarlem, te Rotterdam cn Deventer pogingen tot oprichting worden aan gewend. Het verslag bevat eene zaakrijke en practische verhandeling over de Kin derwetten door A. L. Schmidt Jr. Zij werd in den vorm van een le zing uitgesproken ter 12e algemeene vergadering op 25 Mei j. 1. Werkstakingen. Onder de arbeiders, werkzaam aan de Nieuwe Hembrug, is Zater dagmorgen een partieele werksta king uitgebroken. De chef-monteur van den aannemer had Vrijdag een hunner, J. Visser, uit Amster dam, ontslagen om redenen van tegenwerking en niet gewenschte propaganda, Negentien Amsterdammers staak ten daarom Zaterdag; het overige werkvolk, meest Duitschers en Rot terdammers, werkte door. Daar over verbitterd, grepen de Amster dammers den heer Jennebach aan en mishandelden dezen. Oogenblik- kelijk werd 0111 politie gezonden, en toen deze verscheen, dropen de stakers af. De heer Jennebach heeft beslo ten geen hunner weer aan het werk toe te laten. De verwondingen, den heer J en- nebach toegebracht, zijn meeren- deels aan het hoofd. Rijksveldwachters bewaken het terrein. Men schrijft uit Meeden, d.d. 28 Juli aan de „N. R. Crt." Nog staakt men hier. Meer dan 200 arbeiders, die anders de zeis hanteeren, houden zich nu bezig met surveillance. Ds landbouwers wachten gedwee afzij laten het koren op 't veld. Van toenadering nog geen sprake. Er zijn landbou wers die van 50 tot 60 hectaren koren nog te velde hebben staan. De stakers spelen hoog spel, daar zij zelfs niet willen werken, waar hun eisch wordt ingewilligd. Heden is er groote bijeenkomst. Men vermoedt, dat het hoofdbestuur van de stakers geen baas blijft. Werklieden naar Duitschland. Uit Amsterdam meldt mei: ons Maandagmorgen 7 uur vertrok ken van het station Weesperpoort alhier 407 werklieden naar Duitsch land. Zij zijn door vertegenwoordi gers van den heer Gerhard Kühner, uit Neumuhl, aangenomen voor bo- vengrondsch werk bij de kolenmijn Deutscher Kaiser te Bruckhausen aan den Rijn, voor een gemiddeld dagloon van f2.50f3, bij een 10- urigen arbeidsdag. Typeerend voor den toestand der unskilled labourers hier ter stede is, dat deze ruim vierhonderd man in minder dan geen tijd konden worden bijeengebracht, en er een evengroot cijfer nmest worden af gewezen. Ook in den zomertijd blijkt dus de werkloosheid onder deze ca tegorie van arbeiders hier ter stede groot te zijn. Onder de aangenomen werklieden zijn 16 bankwerkers en 391 perso nen zonder vakkennis. De reiskosten worden voor hen door den ondernemer betaald. Daar entegen verplichten zij zich ten minste een half jaar in dienst te blijven, en hebben zij zich schrif telijk bereid moeten verklaren de reiskosten terug te betalen of van hun loon zooveel te laten inhou den, als zij vóór den tijd weggaan. Te Bruckhausen zullen de Am- sterdamsche werklieden onder dak worden gebracht in een groote can- tine, welke duizend man kan be vatten. Zij slapen met hun vieren in een kamertje twee aan twee bo' ven elkaar. In die cantine wordt hun van alles verstrekt op afkorting op het per 14 dagen uitbetaalde loon. Voor ligging en eten (twee middagmalen met vleesch en koffie) wordt 55 cent per dag afgetrokken. Het brood is hier niet onder begrepen. BINNENLAND. Gelegenheidssteinpel. Men meldt aan de N. Crt. dat op den Eersten Nederlandschen Philate- listendag, den 2en en 3en Augustus te 's-Gravenhage, in het tentoonstel lingsgebouw brieven gepost kunnen worden, waarvan de postzegel zal wor den afgestempeld met een voor die dagen uitsluitend vervaardigden, offi- cieëlen stempel Verkeerd uitgestapt. Een reiziger, die Vrijdagavond, om streeks halfelf (G. T.), te Wormerveer in een tweede-klas coupé van den trein naar Amsterdam wilde stappen, ontdekte, dat het portier aan den an deren kant ook openstond. Op het kussen lag een zwart-lederen tasch en sommige teekenen wezen er op, o. a, het uitgerafeld zijn van een armhan- ger, dat een reiziger uit den trein moest zijn gevallen. Een ingesteld on derzoek bracht evenwel aan het licht dat de persoon in quaestie te Krom menie om zekere reden aan den ver keerden kant was uitgestapt en niet meer de gelegenheid had gehad, tijdig het portier zijner coupé te bereiken. Tegen den reiziger werd proces-ver baal opgemaakt, en met den volgen den trein zette hij zijn reis naar Am sterdam voort. Stakende kegeljongens. Bij het internationale kegelconcours te Nijmegen had een origineele sta king plaats. De gezamenlijke kegel jongens staakten het werk en verlie ten hoonlachend htt gebouw. Aanleiding tot deze staking was een door hen bekomen vermaning wegens al te groote luidruchtigheid. In de algemeene vergadering der Rijks-Politievereeniging te 's-Graven hage is besloten het eerelidmaatschap dier Vereeniging aan te bieden aan mr. J. A. Loeff, oud-Minister van Jus titie. Zomerverlof. Als bewijs van de goede verstand houding tusschen patroons en per soneel wan de firma Gebroeders Jon ker, borstelfakrikanten te Amstetdam, heeft de firma besloten van heden af het geheele fabriekspersoneel vijf ver lof dagen te geven met behoud van salaris en eenige vergoeding voor reis- onkosten. Een goed voorbeeld! Brandbrief te Tiel. Men meldt nader aan het Hbld.: dat bij onderzoek is gebleken dat de brandbrief-schrijver is zekere P. de IC., molenaar te Drumpt, die als hand langer had S. B. uit Zoelen, wien hij f25 had beloofd voor het in ontvangst nemen der geëischte som. Men ver moet, dat jaloezie over een onlangs gedeelde erfenis de reden tot het schrijven van den brief is geweest. ln 't seizoen v. d. zeeslang. Een lezer van de N. Crt. schrijft Vrijdagmorgen ruim 11 uur nam ik in zee even voorbij de Wassenaarsche Slag een zwart voorwerp waar, dat zich ongeveer eens per minuut voor een klein gedeelte boven water ver hief. De vorm deed denken aan het dubbel uiteinde van den staart van een vinvisch of van een dolfijn. De kleur was geheel zwart, hetgeen over eenkomt met de kleur dier beide vischsoorten. Het gedeelte dat boven water kwam was ongeveer 1 M. a 1.25 M. De eerste maal zag ik het op pl.m 20 M. van het strand, op de plaats alwaar ik even te voren had gezwom men, waardoor ik wist dat de diepte daar pl.m. 120 M.|bedroeg. Eerst dacht ik aan een vreemd gevormd stuk wrakhout. Het voorwerp bewoog zich echter tegen stroom en tegen wind, waardoor mij duidelijk was dat het een levend dier moest zijn. Ieder keer was het ongeveer 10 15 M. verplaatst in de richting naar Katwijk, doch te vens eenige meters verder naar diep zee. Nadat ik het voorwerp 8 a 9 maal gezien had, was het waarschijn lijk te ver verwijderd voor verdere waarneming, of wel was de zee daar dieper en kwam het dier daarom niet meer bovenwater. Zou dat dier soms tot de zoo beruchte zeeslangen behooren, opduikend in den komkommertijd Lage aanrading. Uit Heerlen wordt aan de L. K. gemeld Dezer dagen keerde de opzichter W., van hier tegen elf uur 's avonds huiswaarts. Op den Sittarderweg werd hij eensklaps door drie personen staande gehouden. Een der aanranders pakte den heer W. bij de keel. In eene worsteling, die ontstond, liep de heer W. verschillende sneden met een mes op aan beide handen, waarna de aanranders het hazenpad kozen. Van het voorgevallene is bij de politie aangifte gedaan. In een hondenhok. Als een bijzonderheid mag ver meld worden, dat teHasselo, onder de gemeente Weerseloo, een hond, overigens geen heel mak dier, een kip bij zich in 't hok laat broeden, zonder haar in 't minst te hinderen. Eigenaardig is het te zien hoe de hond, als hij soms voorde opening van het hok gelegen is, terwijl de kip van of op het nest wil, voor haar plaats maaktzij kakelt dan maar eventjes en de hond staat op, gaat heel beleefd wat op zij en laat haar passeeren. Aan de Werkplaatsen voor Draag bare Wapenen aan de Hembrug is een ernstig ongeval gebeurd. Twee leerlingen stoeiden met elkander. De een bracht zekeren Theeboom een steek toe met een vijl onder het hart. De dokters Sasse, Van Royen en de officier van gewondheid Van der Stempel verleenden de eerste hulp. De gewonde is per brancard naar Amsterdam vervoerd. Zijn vriend viel van den schrik flauw. Uit het onderzoek in zake den moord, gepleegd in de Pretorialaan op den bootwerker E. van Dijk, is als vrij zeker gebleken, dat beroo- ving met den moord is gepaard gegaan. Het geroofde bedrag kan ongeveer f2 hebben bedragen. Een raadsel. Even geheimzinnig als voor acht maanden een 12-jarig meisje alhier verdween, dat door een kinderloos echtpaar als pleegkind was groot gebracht en toen door de moeder werd opgevorderd, even geheimzin nig is het kind thans weer terug gekeerd tot haar pleegouders. Het merkwaardigste is, dat het kind zegt, zelf niet te weten waar het in de acht maanden die verlie pen, verbleef, iets, wat de pleeg ouders, naar hun zeggen, evenmin kunnen ophelderen. Branden. Vermoedelijk door het omvallen van een lamp is er te Lonneker een felle uitslaande brand uitge broken in de stoommaalinrichting van de firma Gebr. ICroneman aan den Oldenzaalschen weg. Aan blusschen viel niet meer te de denken. Het perceel brandde uit. Ook de daarin aanwezige granen, machinerieën, enz. zijn verloren. Een partij lijnkoeken der Lonneker Landbouwersbank is mede vernield. Assurantie dekt de schade. Een afscheid. In een onzer vaderlandsehe plat telandsgemeenten heeft de Edelacht bare heer burgemeerster zijn ontslag aangevraagd, geenszins tot spijt van een groot deel der burgerij. Vöör zijn vertrek is 's avond voor zijn woning door een menigte aangeheven bij wijze van afscheidsserenade, uit de Psalmen Davids, Psalm 7:8. Hij heeft een diepen kuil doen delven, Maar 't was bij d'uitkomst voor zich zei ven. Schoon hij met zooveel loos be leid. Dien had tot mijn verderf be reid. De moeite, die hij dorst verwek ken, Zal zijnen kop eerlang bedekken, En zijnen schedel al 't geweld, Waarmee Hij anderen heeft ge kweld. {Tijd) Ongelukken, Te Middelburg is een bejaard spoorwegbeambte, J. Hegberg ge naamd, die een der lantaarns op het emplacement moest opsteken, met den voet tusschen een wissel geraakt en door een aankomenden trein overreden. De man werd vermor zeld. Zaterdag is tusschen Lent en Ressen-Bemmel een man door een der treinen overreden en gedood. Een Duitsche knaap van nauwe lijks 14 jaar is in de bosschen te Winterswijk aangetroffen. In verhoor genomen, bleek, dat hij thuis behoor de te Breinen, en uit vrees voor straf, wegens slechte vorderingen op school, de wijde wereld ingegaan was. De jeugdige avonturier had nog 4 mark op zak. De ouders van den knaap zullen met zijn verblijf in kennis ge steld worden. Gisternamiddag had aan den Am- stel, nabij Ouderkerk, een ernstig on geluk plaats, Een doof-stom knaapje, dat in bedoelde buurt logeerde, werd door een automobiel, gaande in de richting Ouderkerk, overreden en is nog denzelfden avond aan de gevolgen overleden. Het ventje was woonach tig te Amsterdam. Zaterdagavond had te Middelburg een vreeselijkongeluk plaats. Een wisselwachter, J. J. H., 59 jaar oud, wilde op het stations errein de rails nog oversteken, juist toen een trein aankwam. De man struikelde en viel op de rails, waarna hij door de loco motief werd gegrepen en vermorzeld. Te Eckenwiel heeft een 12-jarig meis- je haar moeder per ongeluk doodge schoten. Bij Burg. en Wetli. is ingekomen een verzoek van den heer H. Fran ken om verlof tot verkoop van al coholhoudenden drank,anderen dan sterken drank in de lunchroom aan de Groote Houtstraat no. 4. Voor het eindexamen H.B.S. met 4 j. cursus zijn alsnog te Alkmaar geslaagd onze stadgenooten H. W. van den Berg, K. Gronstoo, A. Hofman en J. Utermark. De dynamietlading, die Vrijdag avond van hier werd vervoerd, was bestemd voor een particuliere firma en zal benut worden 0111 het wrak der „Alba", dat bij Zandvoort, ligt, te laten springen. Heden morgen omstreeks 8 uur reed een handwagen van de Au tomaat met gevulde bussen petro leum op de Burgwal b. d. Raamsteeg. De man moest voor een jongen uitwijken. Gevolg was, dat de wagen met ondergespannen hond en het zoontje van den besteller der Au tomaat, hetwelk op den wagen zat, te water geraakten. De vader was geheel van streek en kon geen hand ter redding uitsteken. Het kind werd echter spoedig gered door zekeren Boogaard, die in het wa ter sprong en het kind behouden aan wal bracht. Hulpvaardige menschen haalden wagen en hond op den wal. Alles is gelukkig goed afgeloopen. Alleen ongeveer tien kan olie is er bij verloren gegaan. Onze vermaarde stadgenoot dr. M. Greshoff, directeur van het ko loniaal museum, is bij Koninklijk besluit benoemd tot plaatsvervan gend lid van de commissie, belast met het afnemen van het practische examen van apotheker te Leiden. Door de arrondissements recht- bank alhier zijn failliet verklaard Meine Tand, koopman en winke lier in glas-, poreelein- en aardewerk te IJmuiden, gemeente Velsen; mr. J. D. Pasteur, rechter-commissaris; curator mr. J. H. Thiel, alhier. Geëindigd Willem Visser gymnastiek onder wijzer, alhier. Jacobus Schierhout, steenhouwer, vroeger alhier woonachtig. Zaterdag zijn aan de militaire schietbanen onder Overyeen de na tionale wedstrijden begonnen, uit geschreven ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der weerbaarheids- vereenigingen „voor Vaderland en Koning" alhier. De majoor-commandant, de Heer Zeewoldt, opende de wedstrijden met eene korte toespraak. De Minister van Oorlog was ver hinderd tegenwoordig te zijn, doch hacl Overste Ten Raa als zijn ver tegenwoordiger gezonden. Daarna voerde kolonel Neeteson nog het woord. De wedstrijden, welke ook door dames gevolgd werden, worden ge houden op vijf banen van 300 M. lengte. Een muziekkapel speelde er lustig op los. Gisteren en beden voortzetting der wedstrijden. Heden 30 Juli is één „zonnige dag", 's Morgens 7 uur komen te Amsterdam bijna 2000 kinderen, die nog nooit of zeer zelden naar buiten zijn geweest, samen op het Centraal Stationsplein om met extra- treinen te vertrekken naar Baarn, Hilversum, Bussum, Wijk aan Zee en Haarlem-Noord, terwijl op het zelfde uur 600 kinderen zich op het Spui vereenigen, 0111 per Electr. tram Haarlem en Zandvoort te be zoeken (7 groepen). Te 71/.) a 8 uur komen allen weêr terug. De Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap heeft besloten niet deel te nemen aan het „Concours de direction" van den wedstrijd te Tourcoing (Noord-Frankrijk), omdat zij daartoe veel vroeger naar Tour coing zou moeten vertrekken en, in verband daarmede, ook niet aan het „concours d'exécutien". Thans zingt zij alleen de vier nummers, twee vrije en twee ver plichte koren, op den avond van den wedstrijd. Aanbestedingen. Op 8 Augustus a.s. wordt in „Weten en Werken" aanbesteed, het bouwen van eene lakstokerij c.a. met woon huis en dienstwoning aan den Schalk- wijkerweg. Zaterdag 4 Augustus a.s. geschiedt in liotel „de Leeuwrik" de aanbesteding van het bouwen van een winkel, magazijn, bergplaats en boven woningen aan de Kleine Houtstraat 138 en de Gasthuisvest 51. Onze stadgenoot, de hr. A. de V eger heeft aan het zoölogisch museum van het Koninklijk zoölogisch genootschap „Natura artis magistra" te Amsterdam twee flesschen met Surinaamsehe vis* schen op liquor geschonken. Gisteravond in een onzer voorname café's Een Franschman, vingerwijzend naar de krant, waarin een corpulent lieer zit te lezen, tot den kelner: „La gazette de Harlem?" De aangesprokene, niet beter wetend, dan dat het corpulente heerschap wordt bedoeld „Pardon, meneer, die gezette is een veekooper uit de Beemster." Prentbriefkaarten van de Kathedrale Kerk van Sint-Bavo. Bij de firma H. Coeberg alhier ig eene mooie collectie van 12 prent briefkaarten verschenen, die in map voor 50 centen verkrijgbaar is. De gezichten, zeowel op het inwen dige als op het uitwendige der heer lijke Sint-Bavo-Kathedraal. waaraan naast de namen van wijlen Mgr. Bot- temanne en diens opvolger, onzen hoogvereerden Kerkvorst Mgr. A. J* Callier, de naam van den talentvollen bouwmeester Jos. Cuypers verbonden zal blijven, moge deze parel van Chris telijken bouwkunst waardig heeten. Inderdaad fraai van uitvoering zijn ze en ook zonder aanbeveling onzer zijds zal eenieder gaarne zijne verza- zameling van prentbriefkaarten mede willen verrijken. HEEMSTEDE. Onze geachte dorpsgenoot, de WelEerw. Heer C. van Tongeren, heeft gisteren in on ze parochiekerk zijn plechtige eerste H. Mis opgedragen. Aan vele huizen wapperden de driekleur. Een feestelijk aanzien gaf het hoogaltaar in de kerk. De H. M1S met assistentie eindigde met het „Te Deurn" en een gelegenheids lied. ZANDVOORT. De oud-Neder- landsche liederen worden meer en meer verbreid, en winnen, bij elke uitvoering, aan voorstanders. Een dezer dagen oefenden zij wederom groote bekoring uit op een overtalrijk publiek, saamgekomen op de terrassen van Trier's „Groot Badhuis" Het Doopsgezinde zangkoor uit Haarlem, onder leiding van den Heer De Nobel, bracht er vele lie deren ten gehoore. Het koor, be staande uit 150 personen, had ko lossaal succes. Hier ter plaatse heeft onder zeer vele blijken van belangstelling, Dr. 0. A. Gerke herdacht dat hij zich 25 jaren geleden als arts aldaar vestigde. In het Gymnastieklokaal, hetwelk voor die gelegenheid fraai versierd was, werd receptie gehouden, waar van veel gebruik gemaakt werd. Namens den Gemeenteraad, als ook door eene commissie uit vele ingezetenen, door de werkliedenver- eeniging „Onderling Hulpbetoon" en vele ingezetenen werden den jubilaris fraaie geschenken en bloem stukken aangeboden. Des avonds werden hem aan zijne woning twee serenades gebracht. HILLEGOM. De onderwijzer van de R. K. Parochiale Jongensschool heeft in een driftig oogenblik een zijner leerlingen, den 10-jarigen Zonbeek, zoodanig met een stokje op het zitvlak geslagen, dat de jongen zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. De onderwijzer staat anders voor een zeer kalm man aangeschreven. 't Gekste van het geval is, dat de onderwijzer een verkeerden jon gen te pakken had en de knaap bovendien nog onschuldig werd gestraft. B. heeft zijn excuus bij de ouders van zijn leerling aangeboden. BEVERWIJK.' De stoomtram Haarlem Alkmaar derailleerde Zaterdag hier ter plaatste. Er zij'1 geen persoonlijke ongelukken gc" beurd. Wel is er materieele schade, veel vertraging. ctctii de; uiganidivèic geven moot. ïjï

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2