Donderdag 2 Aug. 1906. No. 6363. 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Bericht. De groote Onge rechtigheid. BUITENLAND. LIEFDE EN PLICHT. 1426. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, hoek Nieuwe Gracht - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Hierbij deelen wij aan onze ge achte abonné's mede, dat ons tele- phoon-nummer is Voor berichten, mededeelingen, nieuwtjes enz., welke het redactio- neele gedeelte der Courant betreffen, gelieve men naar de Redactie te vragen. Voor advertentiën, aanmerkingen over slecht of niet bezorgen enz., wende men zich tot de Adminis tratie. i. Er is in den jongsten tijd niet wei nig geschermd met gerechtigheid, gesproken en geschreven over het onrecht, dat een enkelen in Frank rijk aangedaan zou zijn. Over de groote ongerechtigheid, jegens Z. Heiligheid, het schreeu wende onrecht, tegen de Kerk in Frankrijk, jegens millioenen Katho lieken in genoemd land, daarover 1 zwijgen de groote liberale bladen, liefst, daarvoor schijnen ze zelfs geen enkel afkeurend woord over te hebben, daarvoor voelen zij volstrekt bietsdat schijnt geen onrecht te Wezen of ongerechtigheid. Laten we zien en daarom even luisteren naar de gezaghebbende stem van den heer Fernan Nico- lay, lid der Parijsche balie, schrij ver van „Histoire des Croyances," dat door de Fransche Academie bekroond werd. Met kloeke hand dorst hij 't ontleedmes zetten in het Voortbrengsel van het sectarisme de Scheidingswet. De Scheidingswet, die in strijd is toet alle wetten en alle rechten, toiskent niet alleen de Gerechtig heidaldus de heer Nicolaymaar to zekeren zin schuift zij de geheele Wetgeving ter zijde. Zij druist in tegen het natuurrecht door schennis van vrijheid van ge- Weten, der persoonlijke vrijheid en. der gelijkheid in rechten, allen bur gers verzekerd. Zij is in strijd met de scheiding der machten, de administratie in de plaats stellend van het rechterlijk gezag, in die mate zelfs, datgewijsden Vervangen worden decreten. „Tot lieden heeft onze Katholieke bevolking de waarde niet begrepen van ee»e krachtige Katholieke dagbladpers, Hink gesteund." (Herderlijk schrijven der Amerik. Bisschoppen.) Zij druist in tegen het burgerlijk recht door schennis van het beginsel van den eigendom; door belemmering van wettige eischen, door opheffing van liet algemeene recht omtrent de verdagingen en eindelijk door de inbeslagneming weder in te voeren. Zij druist in tegen het wetboek der proceduur door middelen ter uitvoe ring van het gewijsde te gebruiken, die dikwijls aan den willekeur vrij spel laten. Zal men b. v. niet altoos kunnen voorwenden, dat eene gods dienstige vereeniging „niet meer aan haar doel beantwooi'dt," gelijk artikel 12 der scheidingswet zich uitdrukt. Zij druist in tegen het wetboek van strafrecht, door vergrijpen van be doelingen in 't leven te roepen; door aan sommige vermeende schuldigen de waarborgen te ontnemen van het Hof der Assissen; door langs den weg der algemeene regeling op te tre den tegen bepaalde personen, die verantwoordelijk geacht worden voor daden, zelfs voor zulke, die buiten hun voorkennis gesteld zijn. Eindelijk druist zij in tegen de Verklaring van de rechten van den Mensch, die verordentde menschen zijn vrij en gelijk in rechten (arti kel 1); de wet is voor allen dezelf de (artikel 6); het is verboden iemand wegens zijne overtuigingen, ook de godsdienstige, lastig te vallen (art. 10); de eigendom is onschendbaar en heilig (art. 17). Moet er herinnerd aan dit an dere republikeinsche beginsel: Wan neer de Regeering de rechten des volks schendt, is de opstand de heiligste en de noodzaaklijkste der plichten 't Is daarenboven in eigenlijken zin onjuist, dat de zoogenaamde scheidingswet scheiding onder streept! de onafhankelijkheid der kerk in 't leven roept. De valschheid dier bewering springt zoo scherp in 't oog, dat het gezond verstand des volks er zich over verontwaardigd toonde. Wie kan zich een vonnis ter echtscheiding denken, verklarende, dat de echtelieden over en weer voortaan vrij zijn, maar dat den echtgenoot, na het vonnis zelfs, veroorlooft De wet te stellen in de woning zijner vrouw hare dagelijksche uit gaven te controleeren haar de vrije beschikking over hare eigen goederen te ontzeggen de verdiensten, zijnes echtgenoote te beperken en haar zelfs alle rijksbijdrage te verbieden, ook dan als zij in den hoogsten nood verkeert. Dit zelfde vonnis van zoogenaamde scheiding, beslist bovendien „De man zal eigenaar wezen der gebouwen, die de bruidschat zijner vrouw uitmaaktendeze zal de her stellingen voor hare rekening nemen, welke herstellingen de man naar be lieven zal goedkeuren of verhinderen; hij zal den sleutel hebben van de woning der gescheiden echtgenoote en hij is gerechtigd om te allen tijde personen te zenden, om een wakend oog te houden op de bijeenkomsten te. harent.vrije bijeenkomsten. Wat dunkt u, zou dusdanige uit spraak een te eerbiedigen vonnis zijn, of niets meer dan bedrog Welnu, men leze de wet (op de scheiding tusschen Kerk en Staat) van den 9den December na. Zekei*, bij den aanhef luidt plech tig het beginsel De Republiek verzekert de vrij heid van geweten en waarborgt de vrije uitoefening van den gods dienst. Maar onmiddellijk daarna worden opgenoemd in 44 artikelen meer dan honderd strenge uitzon deringen, die in werkelijkheid eene dusdanige afhankelijkheid scheppen, dat de betiteling der wet juist het tegengestelde bevat van haar waren inhoud, daar de verschillende zin sneden onverdraagzaamheden op onverdraagzaamheden, dwangmaat regelen op dwangmaatregelen sta pelen. Om juist te spreken, geen enkele daad, geweten of godsdienst rakend, zal in het openbaar gesteld kunnen worden zonder toestemming der Overheid, zij moge de kerken betreffen of hare schenkingen, de geestelijkheid of de geloovigen, voorwerpen van den eeredienst of ondersteuningen, die het levenson derhoud der geestelijken vormen. Daarom juist heeft de wetgever, tot groote verbazing der rechtsge leerden, niet kunnen zeggen, welke, volgens het recht, het recht der Kerk is, die in het vervolg zoomin eige naresse als huurster, evenmin schenkeres als vruchtgebruikster is. Zij wordt onderworpen aan de wet van den willekeur. Toch is Godsdienst geenszins lou ter een gevoelhij is ook een sociaal feit, dat geen beslissing eener meer derheid opheffen kan, want achter het geloof van ieder Katholiek staan de onvervreemdbare rechten van den staatsburger. Daarom verraadt het willen, om in Frankrijk eene gelaïciseerde Kerk te vormen door middel van gods dienstige vereenigingen, die strijdig zijn met de Kerkelijke hiërarchie (en die in laatste ressort niet van den Paus maar van den Raad van State afhankelijk zijn) een zoo groo te miskenning van de eigenlijke Constitutie van het Katholicisme, dat men zich afvraagt, hoe schran dere menschen ooit aan de moge lijkheid van het welslagen eener dusdanige onderneming kunnen ge- looven. Artikel 8 laat op dit punt geen twijfel over. De Raad van State, uit spraak doende, als burgerlijke recht bank zal, ondanks den Bisschop, al leen deugdelijk en uitsluitend eigena resse van de Kerkgoederen kunnen verklaren, eene godsdienstige Ver eeniging, zelfs al bestond zij uit ongeloovigen En de wet verkondigt: de- vrije uitoefening van den godsdienst. Wat de middelen betreft, aange wend bij de toepassing dezer Wet, wij bedoelen de inventarisatiën ge steund door de gewapende macht, hun komt eene plaats toe in de geschiedenis der betreurenswaardi ge politieke dwalingen. FEUILLETON. 27. v Die zijn spoedig gegeven, zeide Wachtel glimlachend. Gij luistert Nauwkeurig naar hetgeen ik zeggen >eoï .daarnaar richt ge u in, In Noofdhsaak komt het er op aan, den toaak op u verliefd te doen worden hetgeen wel niet moeielijk zal zijn Tj~ en is het eenmaal zoover, dan zal hem spoedig genoeg in het net Nebben. i Het meisje wierp zich in de armen <,r oude dame en wisselde met haar -enige hartelijke kussen. Ik ben gereed, zeide zij daarop ':u'bt tot den commissaris. \uir Ga met God, zeide mevrouw 'her diep geroerd, en geluk op uw toeven. Dat zullen wij noodig hebben, 'J'nPeldö de commissaris, want wij an en een gevaarlijk spel, waarvan ues afhangt. Op den hoek der straat nam Wach tel een rijtuig, want de restaurant lag! aan het andere einde der stad en Hilda kon dien afstand onmogelijk te voet afleggen. - Nu maar moed en voorzichtig heid, zeide de commissaris onder weg tegen Hilda, die er bleek uitzag. Ik hoop wel op'een goeden uitslag, maar die Schoeide win is toch een slimme vogel,, die zeker zijn gegronde reden heefit, om een aanraking met de po litie te vermijden. Wanneer hij dus lont rook, dan zou de kans voor goed verkeken zijn. De commissaris liet stilhouden op den hoek van een straat, dicht bij het „Frauenhof", betaalde den koet sier en legde den weg met zijn lief tallige gezellin verder te voet af. En nu opgepast, dat ge vader tegen mij zegt, lieve Amanda, zeide hij halfluid. Ik hoop dat ik eer zal inleggen met mijn dochtertje. Een beetje verliefd doen, dat kan geen kwaad, en tevens een weinig links, zooals een buitenmeisje, dat zich hier in de residentie nog niet recht thuis vol t. Hilda antwoordde slechts met een flauw lachje, dat terstond weer ver dween. Zij leunde op den arm van haar geleider en wie het paar op dit oogenblik het „Frauenhof" had zien binnengaan, zou er op gezworen hebben, dat zij welgestelde buitenlui waren. Het koffiehuis was weer dicht bezet. Hoewel de vensters wijd open stonden hing er een zware wolk van tabaks rook in het ruime lokaal. Tusschen de stoelen, die zeeu dicht bij elkaar stonden, gleden de kellnerinnen be hendig door, met 10 of 12 bierpotten in elke hand en soms nog met eenige porties eten op de armen. In het voorbijgaan trok Hilda, die bedeesd aan den arm van haar „vader" hing, menige bewonderenden blik tot zich. De waardige provincieman ging met groote stappen door de zaal en keek links en rechts uit, of hij geen tafeltje open zag voor zich en zijn dochter. Eensklaps drukte hij de meisjes hand, die op zijn arm rustte, vaster tegen zich aan. Zijn blik was op Sclmeidewin ge vallen, die geheel alleen aan een ta feltje zat, in een coufant verdiept. Staatkundig Overzicht. Gelijk wij onder de laatste berich ten van ons vorig nommer reeds ge meld hebben, is Dinsdag het ontwerp bij het Engelsche Lagerhuis ingediend, betreffende Transvaal's zelfbestuur. Was het ontwerp-Littleton den Boe ren onder dit opzicht vooral ongun stig, dat het aan het Engelsche ele ment eene soort van suprematie op de Boeren verzekerde, het huidige hul digt het gelijk recht voor allen, maakt geen onderscheid tusschen Boer en Brit, ziet in beide loyale onderdanen van Z. M. Koning Eduard. Oud-minister Balfour was gister slecht te spreken over het bewuste ontwerp. Bij de gevoerde discussies gewaagde hij van de roekelooste proef neming, die ooit door de Engelsche Staatkunde genomen werd. De door de Regcering aangevoerde argumenten vonden evenmin genade in zijne oogen. Nu stond zij voor de onaangename gevolgen van onbedachte beloften, ter gelegenheid der verkiezingen gedaan. Gingen de voorstellen der Regeering door, dan zouden in de toekomst de grootste moeilijkheden aan het Moe derland berokkend kunnen worden. Dat was de oppositie natuurlijk uit het hart gesproken. Te voren had Littleton reeds in 't licht gesteld, dat thans aan 10.000 re bellen Kiesrecht geschonken zou wor den bovendien wees de spreker op het gevaar, dat de nabijheid der Duit- sche troepen bood. Onder gejuich van de ministeriëele leden en heftige protesten van de an dere zijde nam daarop Campbell Ban- nerman het woord om te verklaren, dat hij in zijne gansche staatkundige loopbaan nooit eene redevoering aan gehoord had, zoo onwaardig en onva derlandslievend als die van den heer Balfour. Teekenend daarbij mag genoemd, dat C. Bannerman juist ééne minuut tijd had, om die verklaring af te leggen. Om klokke tien werd de vergadering gesloten. Naast de vertegenwoordiging zal er ook eene verantwoordelijke regeering zijn. Niet van het initiatief van den gouverneur zal de Wetgevende Verga dering afhankelijk zijn het uitvoerend bewind zal verantwoordelijk zijn aan de Kamer. Wat liet aantal zetels betreft, be paalt de nieuwe regeling het Rand- district zal er 34, Pretoria 6 en het andere gedeelte van Transvaal 29. De Rand staat geheel onder En- gelschen invloed, te en om Pretoria is het Engelsch element het over- heerschende, maar de Boeren vormen er eene sterke minderheid. In het ove rige Transvaal vormen de Boeren, be houdens enkele districten de over- groote meerderheid. Naar het getal ingezetenen (volkstelling van 1904) hebben deze drie deelen respectievelijk 109,668, 20.564 143,621 bewo ners. Eene groote wijziging hebben de laatste jaren in deze cijfers niet ge bracht. Ofschoon de Boeren, die algemeen kiesrecht verlangden en èene toewij zing der zetels naar verhouding der sterkte van het getal bewoners, daarin niet hun zin gekregen hebben, is de nieuwe wetgeving hun over het algemeen gunstig en kunnen zij voors hands tevreden zijn. Voorloopig krijgt Trans oranje geen grondwet. RUSLAND. Niet onverwachts kwam het oproer te Sveaborg (bij Helsingfors) aan de Finsche Golf. Reeds lang gistte het onder de Russische militairen, zoowel onder die der land- als onder die der zeemacht. De revolutie-partij in Rnsland heeft het mogelijke gedaan, omjde uitbars ting te voorkomen, wijl zij ze als ontijdig veroordeelen moest. Desniettemin, wij meldden het gister reeds onder de laatste berichten brak het oproer los. Het Zweedsche Telegraafagentschap geeft de volgende lezing van het gebeurde. De artillerie ging naar de oproer lingen over en beschoot de infanterie, die de regeering trouw bleef, met ka nonnen. Er werden 500 man gedood en gewond. Het verluidt, dat een groot deel der vesting in handen der oproer lingen is. Te Skatoedden, een wijk van Sveaborg, waar kazernen liggen, is hedenochtend (31 Juli) vroeg ook een oproer uitgebroken. De officieren werden gevangen genomen, een gedood en een gewond, waarna de soldaten zich zelf aanvoerders kozen. En de Nya Dagligt Allehanda ver neemt In den afgeloopen nacht van Maandag op Dinsdag brak er in de vesting Sveaborg muiterij uit. Men hoorde geweer- en kanonvuur en ge schreeuw. Gewonden werden in boo ten uit de vesting weggebracht. Volgens geruchten hebben de oproerlingen de forten genomen en beheerschen zij de vesting. Officiersgezinnen werden naar de stad (Helsingfors) overgebracht. Meer weten wij er op 't oogenblik niet van. Het officieele Petersburgsche Tele graafagentschap deelt mede, dat het openbare ministerie in het opstellen van het Wiborgsche manifest op zich zelf niets strafbaars vindt, maar wel in de verspreiding van oproerige re devoeringen en stukken. Daarom kun nen niet alleen de onderteekenaars, maar allen die het manifest versprei den, onder de strafwet komen. Reuter seinde gisteren uit Ekateri- noslaf, dat er in de vijftien steenkool mijnen, behoorende aan een Fransche maatschappij daar, werkstaking is. Opgepast, daar zit onze man, en nu moed, fluisterde de commissaris, alleen voor Hilda verstaanbaar. Het meisje volgde de richting van zijn oogen. Bijna kon zij haar afgrij zen niet onderdrukken, toen haar blik viel op den man, om wieDS bloedige misdaad haar geliefde Arthur on schuldig tusschen de sombere gevan genismuren smachtte, terwijl de boos wicht zich in het ongestoord genot zijner vrijheid mocht verheugen. Zij dacht evenwel aan het gewich tige waagstuk, dat zij ging onderne men en het moedige meisje slaagde er in het onrustig kloppen van haar hart te bedwingen en gedwee haar pseudo-vader te volgen, die op het tafeltje afging, waaraan Schneidewin had plaats genomen. Is het gepermitteerd vroeg Wachtel op zijn boerschen toon, die iets kluchtigs had. Met gemelijk gelaat keek de aan gesprokene van zijn courant op en keek den man, die voor hem stond, norsch aan. Hij scheen niet geneigd, dezen met een antwoord te verwaar digen, doch weer terstond in zijn cou rant te zien, toen zijn blik op Hilda viel, die half achter den commissaris stond. Terstond veranderde de gelaatsuit drukking van Schneidewiu, zijn oogen begonnen te glinsteren en op zijn terugstootend gelaat vertoonde zich een glimlach. Hij sprong met over- grooten haast van zijn stoel op. Zeker, zeker, hier is nog plaats genoeg, zeide hij, terwijl hij Hilda onafgebroken aanzag. Met uw verlof dan, zeide Wach tel joviaal, terwijl hij ten spijt van de moeite die Schneidewin zich gaf om het tegendeel te bereiken, het zoo wist aan te leggen, dat hij tusschen hem en het meisje kwam te zitten. Hij verlustigde zich in stilte over den nijdigen blik, dien de ander hem toewierp. De kellnerin kwam bij hen; Wach tel bestelde twee glazen bier en vroeg de spijskaart. Hilda bedankte, zij had geen eet lust, zeide zij nuchter, terwijl zij zeer goed bemerkte, dat Schneidewin geen oog van haar afhield. Nu, kind, ge hebt net zoo'n slechte maag als uw moeder zaliger, zeide Wachtel. Ik houd van een ste- Zesduizend man nemen er aan deel. Naar 't heet, is de staking bloot van oeconomischen aard. Overigens bestoken de verschillende partijen elkaar met manifesten.De Con servatieve partij heeft een waardig-kal- me oproep tot het volk gericht. In de onderteekening door graaf Hevden, Lvoff en Stakhovitsj zien sommigen een bewijs, dat genoemd drietal zitting zullen nemen in een Kabinet-Stoly- pine. De Revolutionnaire Doema-leden gaan voort zich in hunne ware ge daante te vertoonen, wat zeer gelukkig is, daar de tegenpartij niet weinig ge baat zal zijn door die ontpopping. Aan de „Matin" wordt over het oproer te Sveaborg nog gemeld, dat de bevelhebber der vesting, generaal- majoor Laiming, door de oproerlingen ingesloten (geweest is en dat de commandant der artillerie, Agee, ge wond is. Het aantal dooden en ge wonden moet 500 beloopen. Twee bataljons, die van Abö naar Sveaborg gezonden waren, hebben zich aange sloten bij de oproerlingen. ITALIË. De Scheidingswet veroordeeld? Uit Rome wordt het volgende aan de Gaulois (Parijs) geseind: ZEm. Kardinaal Matthieu, die thans al wel te Parijs aangekomen zal zijn, is de drager van geen enkel Eauselijk document, dat betrekking eeft op de Scheidingswet of eenig andere zaak. Het is nog niet bekend, wanneer be doeld document (des H. Vaders) open baar gemaakt zal worden, maar dit uitstel wijst reeds op den ernst der pauselijke instructies, die Frankrijk gegeven zullen worden. Al mijne inlichtingen, op het Vati- caan zelf, in 's Pausen omgeving inge wonnen, stemmen hierin overeen, dat Z. Heiligheid vaster dan ooit besloten is tot volstrekten tegenstand en on voorwaardelijke verwerping der wet. De brochure van den heer Flourens (een oud-minister en een gezag in deze hoogst gewichtige aangelegenheid) aantoonend de onmogelijkheid om deze wet toe te passen, heeft hier een diepen indruk gemaakt en den tegen stand gebroken der aanhangers van de (voorgestelde) godsdienstige ver eenigingen. Van alle kanten komen overigens dezelfde raadgevingen in, wat betreft de veroordeeling der Scheidingswet. U kunt die veroor deeling voor zeker houden. Dit bericht wacht zeker nadere be vestiging. Volgt die, dan zal het secta risme, dat zich nu slapende houdt, een hazenslpaaje, stellig tot een geweld dadig optreden tegen de Kerk in Frank rijk overgaan. Dan treedt misschien na deze groote beproeving een herboren Frankrijk te voorschijn, dat, het juk der Loge moede, weer besef toont te hebben van de groote rol, die het spelen kan in kerk en maatschappij. vigen hap, dus voor mij een filet op z'n Engelsch, bloederig, met veel kruiden, bestelde hij aan de kellnerin. Vervolgens ging hij opgeruimd tegen Schneidewin voort: Mijn vader zei altijd: goed eten 1 en drinken houdt lijf en ziel bij elkaar. Nu ben ik wel eens nieuwsgierig of zij er hier in Berlijn goed slag van hebben. Tot dusverre heb ik altijd i gedacht, dat niemand zoo lekker een filet kon braden als mijn huishoud ster. Hierop smakte hij met de lippen, als een voorgevoel van het te wachten genot, nam toen zijn bierglas op, hield 1 het even tegen het licht en deed er een flinken teug uit. Woont gij hier niet in de stad? vroeg Schneidewin met zijn onaange naam geluid. Weineen, ik kom uit de pro vincie, antwoordde Wachtel, terwijl hij de handen op zijn dikken buik vouwde en in zijn stoel achterover 1 leunde. Ik ben maar eens met mijn Amanda hier gekomen om haar de residentie te laten zien. (Wordt vervolgd NIEUWE lAAHEDSCH COURANT MAlNTJENDRir AGITE MA HON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1