Kerk en School. Kunst en Wetenschap Sociale Berichten. Land en Tuinbouw. Gemengde Berichten. Laatste Berichten Burgerlijke Stand. IJSSE. De Staatscourant van heden "evat de statuten van de St. Barbara- ^eroeniging, onderafdeeling van den Ne«l. R.-K. Volksbond. Z. D. H. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Antoniusvan Padna) den Weleerwaarden Pater fr. J. van Reiibergen O. M. Op 69-jarigen leeftijd is te Ven- loo overleden de hoogeerw. heer Mgr. Ch. Marres, deken der stad en eere-kamerheer van Z. H. den Paus. De overledene, een weldoener der armen, werd door zijn parochi anen hoog geëerd. Wegens zijne bemoeiingen tijdens de werkstaking van het spoorwegpersoneel werd hij benoemd tot officier inde Orde van Oranje-Nassau. In de gisteren gehouden zitting Van den Gemeenteraad te Den Hel der werd besloten H. M. de Konin gin opnieuw ontheffing te ver- zo ken van de verplichting tot op richting van een gymnasium. Onze eminente landgenoot te Rome Mgr. J. Willemsen, thans op vacantie liier te lande, is door Z. H. den Paus benoemd tot protonotarius apostolicus a. i. p. Gisteren is door mgr. Mercier, aarts bisschop van Mechelen, te Leuven een beeld van de H. Maagd onthuld, dat ruim 14.5 M. hoog is en 160000 K.G. Weegt. Het staat op den kruin van den heuvel, die Leuven beheersclit inden tuin van het klooster der Benedictij nen. Een ontzaglijke menigte woonde de plechtigheid bij. Het beeld, dat ver vaardigd is door den beeldhouwer Benoit van Uytv.mck is een waar kunststuk. Z. D. H. de Aartsbisschop van U- trecht heeft den ZeerEerw. Heer J. A. 8. van Schaik op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor te Eiber gen en benoemd tot pastoor aldaar ZeerEerw. Heer J. G. Berbers en tot pastoor te Latterop den ZeerEerw. lieer H. B. C. van Bijlevelt. Aan het Staatsexamen tot toela ting aan de universiteit namen van 30 Juli tot 1 Augustus deel 13 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid enz. Toegelaten zijn 5 candidaten E. E. L. Engelbrecht. A. J. M. Knij pers, J. Witkop, J. A. Raabe, J, H. Polenaar, terwijl 1 candidaat het diploma B. verwierf, J. Dirk- maat. Voor de faculteiten der genees kunde enz. werden 11 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zijn 4 candidaten W. L. D. van den Brink. W. N. M. van den Ham, S. Speelman, J. J. Backer Dirks. Het examen wordt voortgezet met 4 candidaten. Na voortzetting examen zijn van de vorige groep alsnog G. houtzagers voor beide diploma's. PI. G. van Oven voor diploma A. en H. G. Thieme en E, Polak voor diploma B. Derde jaarfeest der Pauskeuze. De prefect van de Pauselijke cere moniën, mgr. Riggi, heeft aan de Kardinalen van de Curie, de Prelaten en allen, die de Pauselijke diensten mogen bijwonen, bekend gemaakt, dat er op 9 Augustus a.s. in de Sixtijnsche kapel ter gelegenheid van het derde jaarfeest der kroning van Z. PI. Pius X een plechtige H. Dienst zal plaats hebben. De twee vorige jaren geschiedde deze viering in de St. Pieterskerk, uit hoofde van herstellingswerk in de Six tijnsche kapel, zoo bekend om het heerlijke fresco, het laatste Oordeel, van Michel Angelo. Katholieke Hiërarchie. Wij ontleenen aan de zoo pas ter Vaticaansche drukkerij verschenen „GerarehiaCattolica" het navolgende: Het H. College telt thaus 57 Kar dinalen, waarvan 6 vair de orde der Bisschoppen", 43 van die der „pries ters" en 8 van die der diakens. Van deze 57 Kardinalen zijn er 23 Vreemdelingen en 34 Italianen. 29 hebben hun verblijf te Rome en wor den beschouwd als Kardinalen van de Curie. Daaronder zijn 4 vreemde lingen en wel Merry del Val (Span jaard) Mathieu (Franschman) Stein- huber (Beier) enVivèsy Tuto (Span jaard). Het aantal Aartsbisschoppen Bisschoppen bedraagt 939, waarbij ftog komen 382 titulaire Bisschoppen. Verder volgt er eene lijst van de ab dijen en prelaturen, de delegaties, apostolische prefecturen en religieuse Drden. Van de 57 Kardinalen ontving er Jj'-u, t.w. Kardinaal Oreglia di San Bt"fano, het purper van zaliger Pius 52 van zaliger Leo XIII, en 4 van Z. H. Pius X. De Encycliek Pieni l'Animo. hl ons voorlaatste nummer hebben Ve reeds een beknopt, maar zakelijk rcs"mé gegeven over de jongste En- ycliek van onzen H. Vader. Thans over uitvoeriger gegevens beschikkende de Encycliek zelve is nog niet in ons bezit kunnen we aan ons kort verslag het navolgende belangrijke uittreksel toevoegen. Zijne Heiligheid begint met te wijzen op de zware verantwoording van het Zichtbare Ploofd der Kerk tegenover God Wij moeten de ons toevertrouwden tegen alle dreigende gevaren behoeden en vandaar, dat wij Uwe aandacht vestigen op een toestand, welke drin- gende verbetering eischt. Alsdan klaagt de H. Vader over den geest van wederspannigheid en onafhankelijkheid in den boezem van de geestelijkheid. Vooral onder de jonge geestelijkheid. En deze treurige toestand werkt hoogst noodlottig on der de jongere priesters, in wier ge lederen nieuwe en hoogst verfoeilijke theorieën over het wezen zelf der ge hoorzaamheid-verspreid worden. Deze geest van onafhankelijkheid dringt zelfs binnen de muren van de seminariën door en bederft de zielen van wie zich voor het H. Priester schap voorbereiden. Met krachtige hand en zonder eenige besluiteloosheid moeten de Bisschop pen dit verderfelijke zaad trachten uit te roeien en bij de toelating tot het H. Priesterambt niet op de wenschen en verlangens van de aspiranten acht geven, maar streng de hand houden aan de voorschriften van het Concilie van Trente, d. w. z. met inachtneming van de behoeften der Bisdommen. Zij, die neigingen in zich voeden, met de heiligheid van het Priesterschap in strijd, als b.v. hoovaardij des geestes en wederspannigheid, moeten onver biddelijk worden afgewezen. Van de Seminariën gewagende dringt de H. Vader met klem van woorden er op aan, dat de studie der wijsbe geerte en godgeleerdheid, en bijzonder die van de H. Schrift, volkomen in overeenstemming zij met de voor schriften van den H. Stoel. De leer wijze van den H. Thomas van Aqui- ne wordt daarbij met klem en na druk voorgeschreven. De Bisschoppen moeten bovendien waken over de leeraren en hunne voordrachten, en telkens hèn tot de orde roepen, die zich op gevaarlijk terrein begeven. Worden de vermaningen der Bisschop pen in den wind geslagen, dan moet ontzetting uit het leeraarsambt onver biddelijk volgen. Christus heeft tot Zijne leerlingen gesproken„Gaat en predikt het Evangelie," en „leert hen alles onder houden wat Ik u bevolen heb." Welnu, concludeert de H. Vader, ligt niet in deze opdracht opgesloten, dat alle besprekingen, die meer in couranten en academische gehoorzalen thuis behooren, van den predikstoel dienen geweerd te worden? Men predike daarom geene bloot menschelijke geleerdheid, doch make van de H. Schrift de eerste en voor naamste bron voor elke canselrede in de kerk. Alle menschelijke oordeelen staan immers zoo menigmaal onder den invloed van de menschelijke harts tochten. Diegenen onder de priesters, die meer op den bijval der menschen dan op het zielenheil van hunne kudden bedacht zijn, verdienen eene ernstige vermaning, en mochten zij daardoor niet tot inkeer komen, dan moet hun Bisschop hen onverbidde lijk uit hun H. Ambt ontslaan. Is het niet heilzamer en beter voor de geloovigen zich te moeten verge noegen met eene eenvoudige Evange lie- of Catechismus-verklaring, dan naar predicatiën te luisteren, die meer onheil dan nut stichten? Het laatste deel van de Encycliek betreft de Christelijke volksactie. „Niet, Eerbiedwaardige broeders, dat deze actfe afkeurenswaardig is. Verre vandaar. Doch niet weinigen hebben onder valsclie beweegredenen den goeden weg verlaten, door de Pause lijke instructie van 27 Januari 1902 aangewezen." (Deze instructie van za liger Paus Leo XIII, zoomede het Motu proprio van Pius X zeiven, wor den in de Encycliek opnieuw en met klem bekrachtigd). Wil de geestelijkheid dagbladen of tijdschriften oprichten, dan heeft zij stiptelijk zich te houden aan art. 42 van de apostolische constitutie Offi- norum. De priesters mogen zich zonder ver lof van hunnen Bisschop niet met de leiding van couranten of tijdschrif ten belasten. Zij mogen geene boeken of geschriften uitgeven 't zij van gods- dienstigen of zuiver technischen aard en geene vereenigingen vestigen zon der dat vooraf de inhoud en de sta tuten door hunnen Bisschop zijn goed gekeurd. De priester beware zijn ver heven karakter als dienaar Gods te midden van het volk. Uitdrukkelijk verbiedt Z. H. onder de bekende strenge straffen, de toe treding tot de Lega Democratica Na- zionale, wier program den 20 October 1905 hét licht zag en wier statuten te Bologna ten zelfden jare anoniem gedrukt werden. Loon- en arbeidscontract. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Crt De voor hedenavond uitgeschreven vergadering der Alg. Ned. Diamant- bewerkersbond, ter bespreking van een nieuw loon- en arbeidscontract met de Amst. Juweliersvereeniging, is ver daagd, doordat laatstgenoemde vereeni- ging met de formuleering van h"ar voorstellen niet gereed gekomen is. Argos. Omtrent de Nederlandsche op gravingen te Argos wordt het vol gende medegedeeld. Gedurende de laatste twee weken is hoofdzakelijk gegraven in het binnenhof van het Venetiaansche kasteel op den Larissa. Dit kasteel, ten deele gebouwd op antieke grondslagen omstreeks den aanvang der 15e eeuw, is in de plaats ge komen van een Frankisch slot uit de 13e eeuw, waarvan nog heden ten dage muren en torens ten deele bestaan. Gelijk te verwachten was, behooren de eerste vondsten voornamelijk tot het iniddeneeuwsche tijdperk. Een merkwaardig stuk is eene groote looden vaas, waarop aan bei de zijden St.-Joris met den Draak in relief is afgebeeld. Voorts zijn er vele marineren architectonische fragmenten van een Byzantijnsche kerk van de 10e of 11e eeuw gevonden, ook de inscrip tie, die boven de deur der kerk geplaatst was. Veel ouder, wellicht uit de 5e eeuw, is een in relief ge houwen marmeren kruis met het monogram van Christus. Van den archaïschen tempel, waar van de ligging reeds inl903 bepaald was, is eene zuil gevonden verder nog één opschrift uit de 5e eeuw voor onze jaartelling. Bij de werkzaamheden op de Aspis zijn nog voor den dag gekomen een belangwekkend op schrift uit de 2e eeuw voör Christuseen blok van den triglyphenfries en een stuk van de architraaf van een tempel van tufsteen. Boekbespreking. Bij de Uitgevers-Vennootschap Futura te Leiden heeft thans een herdruk het licht gezien van „Het socialisme door Viktor Cathrein. Wij twijfelden niet, toen de eerste uitgave het licht zag, dat weldra eene volgende noodig zou blijken. Ter aanbeveling meenen wij niet beter te kunnen doen dan uit het boek over te nemen de bladzijde: „Bij den herdruk." „Het was een waag, om van het eerste boek, dat Fatum uitgaf, aan stonds een oplage van 100Ö exem plaren aan te durven. In ruim een jaar is zij totaal uit verkocht. Thans verschijnt een goedkoope herdruk. De vertaling is nog eens nauwkeurig met het oorspronkelijke werk vergeleken. Van de kritische opmerkingen in de Pers is zooveel mogelijk profijt getrokken. Een aan hangsel geeft het nieuwe historische materiaal. Wij vertrouwen, dat deze herdruk hoewel dubbele oplage, nog spoedi ger zal zijn uitgeput. Cathrein's Socialisme werd door de geheele pers gunstig besproken en met warmte aanbevolen. Zelfs mochten wij van Mgr. den Aartsbisschop een vleiend schrijven ontvangen, waarin Z. D. H. ons schreef: „Wij wenschen uwe Vennootschap met de uitgave van dit voor onzen tijd zoo hoogst belangrijk werk van harte geluk en hopen, dat het een ruim debiet moge vinden." (6 Januari 1905). En Mgr. de Bisschop van Roermond schreef ons: „Wij wenschen u geluk met de keuze van dit werk, en moge het debiet be antwoorden aan de keurige uitgave." (10 Januari 1905). Dankbaar maken wij gebruik van het verlof, door H.H. D.D. H.H. ons gegeven, om deze aanbevelingen in dezen Herdruk op te nemen. Mr. P. J. M. Aalberse's zaakrijk „Ter Inleiding" blijft ook bij dezen herdruk zijn volle kracht behouden. Mogen volgende duizenden weldra noodig blijken. Volgens een telegram is de be roemde Pfalz, nabij Caub, door l ot inslaan van den bliksem in brand geraakt. Tegenover Caub rijst midden uit den Rijn de oude Pfalz of Pfalz- grafenstein op. Het is een zeshoe kig slot met vijfhoekigen hoofdto ren en talrijke kleinetorensen schiet gaten. Reeds in de 13e eeuw stond hier wegens den Rijntol een wacht, tn het begin der 14e eeuw liet ko ning Lodewijk de Beijer den hoofd toren bouwen. Dit oude gebouw staat thans in brand. Uit het bronzen tijdperk. In de venen ten noorden van liet dorp Tolbert is eenige dagen geleden op een diepte van 10 voet een bron zen beitel gevonden, 't Voorwerp is opgezonden aan den heer mr. J.A. Feitli te Groningen, die verklaard heeft, dat de beitel afkomstig is uit het bronzen tijdperk en dus 3 a 4 duizend jaren oud is. Rijks-Academie van Beeldende Kunsten- Er worden naar De Telegraaf ver neemt, door de commissie van toe zicht op de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten onderhandelin gen gevoerd met den Haagschen schilder H. J. Haverman over een eventueel directeurschap der Aca' demie, vacature-prof. Allebé. Anderzijds spannen oud-Acade misten zich voor een benoeming tot directeur van prof. C. L. Dake. Gewestelijke Tooneelvereenigingen. De catalogus van den „Provinci alen Bond van Dilettanten-Tooneel- vereenigingen in Noord-Holland" en zijne afdeelingen bevat bijna 1200 verschillende titels van tooneelwer- ken, benevens een 50-tal voordrach ten. De indeeling is practisch inge richt. Elk stuk heeft een nummer, daarachter aangegeven het soort en de grootte der" stukken met de op gave van personen, enz. Dan volgen de afdeelingsbibliotheken, welke alle door een nummer zijn aangegeven. Vóór in den catalogus is elke af- deeling van een nummer voorzien. Secretaris van den Bond is de Heer W. Doets, te Zaandam. De heer A. B. H. Verheij, heeft te Lausande, waar hij verblijf houdt, zijn linkerarm gebroken Bijzonder heden hoe dit ongeluk gebeurd is, ontbreken nog. Eenige mooie perkrozen. De rozentijd is weer daar. Geen liefhebber, of hij heeft een of meer perkjes met rozen in zijn tuin, doch de keus der soorten laat dikwijls veel te wenschen over. Wat toch is het gevalmen plant rozen aan, die één rijken bloei geven in Juli, en daarna niet meer dan eenige nakomertjes. Het groote gebrek is, dat de meeste menschen geen goede soorten kennen; bij het aanschaffen van rozen, raadplegen zé een prijscourant en zoeken in den regel een paar soorten uit met schoonklinkende namen. Daarom acht ik het niet ondienstig hier eenige soorten aan te geven, die me bij ondervinding gebleken zijn, alle goede eigenschappen in zich te vereenigen. „Gruss aus Teplitz" is een uit stekende perkroos, die vanaf mid den Juni tot laat in den herfst on ophoudelijk bloeit met middelgroote vuurroode tot donkerroode bloe men. De kleur der bloem blijft on veranderlijk dezelfde tot het uit vallen toe. „Caroline Testout" staat op één lijn met de vorigebloeit eveneens den geheelen zomer, doch met groote, rose, vleeschkleurige bloe men. „La France" lijkt zeer veel op Caroline Testout, doch heeft iets minder zwaar hout en lichtrose bloemen, zeer mooi tegen 't open gaan. „Kaiserin Augusta Victoria', is één van de mooiste witte rozen (roomwit), die eveneens den gehee len zomer tot laat in het najaar doorbloeit. „Madame Jules Grolez" is een forschgroeiende roos met levendig rose bloemen, die groot en gevuld zijnook zeer mooi in knop. De bovengenoemde soorten zijn alle theehybriden; moeten dus goed tegen den winter gedekt worden. Rozenliefhebber, schaft u deze soorten aan, zorgt dat ze 'n flink be mesten en bewerkten grond, een open, zonnige standplaats hebben, en ge zult niet teleurgesteld wor den. Bloembollencultuur. Over het algemeen heeft het jaar 1905 voor kweeker en exporteur een bevredigend resultaat opgeleverd. Wel ondervonden in het vroege voorjaar de gewassen eenigermate den invloed van het slechte weer, doch de mooie zomer herstelde veel, zoo dat de oogst beter was dan aanvanke lijk werd verwacht. Van hyacinthen en tulpen was de oogst middelmatig. Crocussen leverden een goeden, nar cissen een besten oogst. Van het zoo genaamde bijgoed was de opbrengst zeer verschillend; wegens het groote aantal hieronder vallende gewassen is het echter niet mogelijk er in korte trekken een juist beeld van te geven. Wat de publieke veilingen betreft, zij opgemerkt, dat, voor zoover de hyacinthen aangaat, een geringer aan tal veilingen werd gehouden dan in 1904. Toch hebben de hyacinthen op die veilingen minder opgebracht dan bij den aanvang mocht worden ver ondersteld. Op de tulpenveilingen daarentegen waren de prijzen hoog. Bij het begin van het handelsseizoen waren de hya cinthen hoog in prijs. Zij konden zich echter niet handhaven en liepen, met uitzondering der roode verscheiden heden van lieverlede terug. De aan wezige voorraad werd vrij wel uit verkocht. De tulpen waren gedurende het ge heele jaar prijshoudend. De prijzen van verschillende hoofdverscheiden heden zijn belangrijk gestegen. In het buitenland zijn, naar men verneemt, dit jaar meer tulpen geplaatst dan vroeger. De cultuur van tulpen in de koolstreok schijnt namelijk eene aan zienlijke uitbreiding te hebben onder gaan door opplanten. Ook van crocussen kan worden ge zegd, dat de handel vlug en de prijs beter was dan sedert een paar jaren. De prijsstijging moet vooral aan schaarschte worden toegeschreven. De vraag naar narcissen was veel gunstiger dan in 1904 en de prijzen ofschoon niet hoog, kunnen voldoende genoemd worden. De voorraad dubbele narcis van Sion waarbij in de laatste jaren nogal schommelingen hebben piaats gehad, wat vraag en prijs be treft, schijnt niet opgeruimd te zijn. Van de hier niet met name genoem de bol- en knolgewassen was de nor maal en de prijs vrij gunstig. Naar plantgewassen was veel minder vraag dan in 1904. Omtrent den in- en uitvoer van producten der bloembollencultuur zij verwezen naar tabel XCVIII. Zij leert dat de uitvoer in 1905 belangrijker was dan eenig jaar te voren hij be droeg ruim IU/2 millioen K. G. Bij 1904 vergeleken viel eene vermeerde ring van den uitvoer te constateeren van ruim 1,800,000 K. G. of nagenoeg 19 °/o- Opdat het extract van roode vruch ten een schoone kleur behoude en er niet paarsachtig gaat uitzien, moeten zij in roodkoper niet alleen gekookt maar ook er mede afgeschuimd wor den. Ook moeten daarbij steeds por seleinen of steenen potten gebruikt worden. Er steekt geen gevaar in, voor vruch ten rood koper te gebruiken, wanneer zij maar gemengd zijn met suiker zonder suiker moet men ze nooit in koperen pannen laten staan. BUITENLAND. Koning Alfonso. De Impartial meent te weten, dat koning Alfonso en zijn gemalin, na terugkeer uit Engeland, verschillende havens zullen bezoeken, en de eerste helft van September te San Sebastian zullen doorbrengen. Daarna komt een verblijf te La Granja, de zomerresi dentie, om er keizer Wilhelm te ont vangen, die alsdan een Middellandsch Zee-reisje zal hebben beëindigd, en te Alicante denkt aan wal te stappen. In officieele kringen heet hierom trent nog niets bekend. Overbrenging van smetstof door dieren. Te Parijs leed een vrouw aan Schar lakenkoorts. Ofschoon men alle voor zorgsmaatregelen genomen had, werd nochtans een der huisgenooten door de gevreesde ziekte aangetast. De oorzaak moet hierin gezocht worden, dat een kat meermalen daags in het ziekenvertrek was geweest en zoo de smetstof naar een der huisge nooten had overgebracht. Noordpool-expeditie. De heer Wollmann, die zal trachten met een bestuurbare ballon de Noord pool te bereiken, seint uit Spitsbergen, dat de toebereidselen nog veertien dagen in -beslag nemen. Veertig man zijn hiermede bezig. De expeditie zal dus in de tweede helft der maand Augustus gereed zijn. Alles hangt af van het weer, dat tot nu zeer gun stig is. Een groot getal bezoekers komen naar het „Record Herald House" zooals het station van den heer Woll- man genoemd wordt Engelsche Jams. De Londensche correspondent van de Telegraaf schrijft; Naar aanleiding van mijn stuk je, voor enkele weken aan de hand van het jaarverslag, omtrent de En gelsche fabrieksinspectie geschre ven, over de door enkele fabrieks- inspectrices vermeldde onzindelijk heid in fabrieken van jam en sui kergoed op deze eilanden, heb ik pas eens een bezoek gebracht aan de bekende fabriek van suikerwer ken der firma James Pascall Ltd., in Blackfriars Road, alhier, aan de zuidkant der Theems. Ik kwam mij onverwachts op een achtermiddag aanmelden, en vond den heer Pascall dadelijk bereid, mij, onder geleide, alle werkloka len te laten bezichtigen. „Onze fa briek staat ten alle tijden voor be langstellenden ter bezichtiging open" zeicle hij. „Wij hebben niets te ver bergen. Men moet echter niet des Zaterdags komen, omdat dien dag alle werklokalen van onderen tot boven gereinigd worden en de ge wone werkzaamheden derhalve stil staan." In deze fabriek werken ongeveer 800 personen, voor het meerendeel meisjes van vijftien tot boven de twintig jaren oud. Ieder werkpro ces wordt in een afzonderlijk lo kaal uitgevoerdin het eene wordt de suiker gesmolten, in het andere in vormen gegoten, in een derde lokaal worden de gegoten suiker balletjes gekristalliseerd, in een vijf de wordt het suikerdeeg op zeer kunstige wijze verwerkt tot het verkrijgen van de bloempjes en fi guren, die men dwars in de drops ziet, in weer een ander lokaal wordt het gefabriceerde suikergoed gesor teerd en in doozen of glazen ver pakt, en zoo zijn er een menigte werkprocessen verbonden aan het maken van een enkele bonbon. Ik zag een twintigtal werklokalen en ben overal door de zindelijkheid van werkers, vloer, zolder en wan den getroffen geworden. De suikersmelterij is natuurlijk voor het oog niet zoo aantrekkelijk als de verpakking van het suiker goed en 0111 de hitte allerminst aan genaam. Maar ook in de werklo kalen vond ik de groote, ronde ke tels en de omgeving inderdaad zeer rein. Het meest heb ik echter mijn oogen den kost gegeven in de loka len, waar de meisjes het suikergoed zitten te sorteeren en te verpakken, omdat dit alles met de hand moet gebeuren, ieder stukje bonbon gaat door de vinger. Dit lijkt geen sma kelijke gewoonte. Maar de firma heeft voor dat werk niet de armste meisjes genomen. Het waren allen nette missesdie ik daarmede bezig zag, zindelijk gekleed in door de firma verschafte katoenen japonnen en witte schorten en met zuiver blanke handen, waaruit je even ge rust als uit de handjes van je klei ne zus een stukje bonbon kunt aan nemen. Wat de Engelsche fabrieksinspec- trices ook op Iersche en andere fabrieken van jam en suikergoed hadden aan te merken, bij de firma Pascall zullen zij geen toestanden vinden die het van zoetigheid hou dende publiek moeten afschrikken. En zulke fabrieken zullen er wel meer zijn. Enkele zwarte schapen maken nog geen kudde somber. Luidens een draadbericht uit Madrid hebben zich daar verscheidene ende mische gevallen van cholera voorge daan. De bevolking der stad verkeert in doodelijke ongerustheid. De gezond heidscommissie gelooft, dat het drink water besmet is; verschillende ver dachte fonteinen zijn gesloten. De nieuwe Encycliek bevat 13 blad zijden. Romulo Murri wordt er niet met name in genoemd. Z. H. duidt hem echter genoegzaam aan, waar Hij zegt, dat het program der Liga gedagtee- kend is uit Rome-Torrette waar R. Murri woont. Ondertrouwd: 2 Aug.: Doctor G. v. d. Sleen en V. J. M. Boshou wers. F. H. v. d. Miesen en 0. Bijster. A. Pijnappel en S. Oost- wald. L. N. de Jong en C. Scholten. Getrouwd: P. C. Philippo en A. Gijsbertse. M. v. d. Boon en M. van Eijk. H. A. v. Eijkern en A. C. Pennings. J. W. Vermeulen en A. E. Broekhuijzen. Dr. C. Albers en S. C. Leussen. Bevallen: 31 Juli: M. J. Pen ningsKeizer, z. 1 Aug.M. van SchieKnapen, d. M. M. v. d. Wel Souwer, d. 2 Aug.J. H. E. BeniestKlinger, z. E. C. Pruim Post, z. L. GroenVisser, z. Overleden: 31 Juli: M. E. S. de Haan 79 j., Spaarne. C. A. Smits- Erdtsieck 54 j., Donkere Spaarne. M. Langeveld 2 m. z., Oranjeboom- straat. 1 Aug.E. D. Swart 16 j. d., Hazepaterslaan. I. Machielse-Klos- ser 60 j., Kruisweg. J. P. Schouten 38 j., Kamperstraat. D. Wijkhui zen 80 jGroendaalsteeg. G. Dek ker 5 j. z., Gasthuisvest. SPAARNDAM. Ondertrouwd: A.van Meesche en C. F. Sabben. LISSE. Bevallen: M. van TilLondon, D. M. H. van RoodeLigthart, Z. M. van TolKaptein, d. ^en z. SCHOTEN. Bevallen: S. WeberBos, d. A. TollenaarLucas, d. Overleden: B. P. Mors, 9 m. HAARLEMMERMEER. Bevallen: M. de KoterKem- pe, d. Overleden: C. van Gameren, 2 m. L. van Smeerdijk, 2 w. MARKTNIEUWS. HAARLEM. Aangevoerd 11 stapels Kaas1427 kazen, 2567 K.G. A f 28,50 a f '22. Aangevoerd en verk. zijn 20 stuks nuoht. kalveren A f 14.A f 10. per stuk 11 Lammeren a f 15f 13 per stuk, 2 paarden f0f0 per, stuk. Politie-rapport. Gevonden voorwerpen 1 porte- monnaie, 1 bokkentuig. Proces-verbaal opgemaakt wegens:1 wielrijden op trottoir, overtreding der hondenbelastingverordering. Gisternamiddag is een 21-jarige schilder uit de goot van een perceel aan het Pr. Bolwerk gevallen, doordat een gevelsteen waaraan hij zich vast hield losliet. Met een gebroken been en gekneusd is hij naar het gasthuis vervoerd. Gisternamiddag heeft een begin van brand plaats gehad op den zolder van perceel Zijlstraat 16. Eenige kleeding- stukken zijn verbrand. De brand is door de bewoners gebluscht. Gistermorgen is een pet drijvende, gevonden in de haven aan de Werf Conrad", onmiddellijk daarna is met de dreg het 5-jarig zoonje van een daarligg end vaartuig dood opgehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 3