Maandag 6 Aug. 1906. No. 6366. 3Pfe Jaargang Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. LIEFDE EN PLICHT. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Haarlem 1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 UIT BLAD 'VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE A CONTANT. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Telefoon No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 81bis Faubourg Montmartre. Staatkundig Overzicht. Hoe men de zaak keere of wende, de revolutie-partij heeft ook te Svea- borg den slag verloren. Meer en meer wordt het duidelijk, dat het plan was drie puntenSvea- borg, Kroonstadt en Sevastopol te be machtigen. Vooral de groote Finland- sche sterkten hadden de oproerlingen graag in hunne macht gehad en met haar de provincie en de golf, die toe gang geeft tot Sint Petersburg. De marine-soldaten in Rusland zijn saamgesteld uit weinig vertrouwbare elementen. De Russen zijn er in de minderheid, en die minderheid bestaat nog uit manschappen, welke men in geen enkel opzicht de bloem der natie kan noemen. Vandaar, dat de revolutie voortdu rend trouw geholpen is door de oor logsmarine, vreemd of Russisch uit vaagsel. De correspondent van de „Times" toont zich ontroostbaar over het mis lukken. Tegen „de roode garde" en haar onhandigen aanvoerder, kapitein Koek, vaart hij uit; de bruggen en de spoorlijnen maakten zij noode- loos onbruikbaar; domme verdeeld heden onder de partijgenooten biel pen mee, om den ganschen toeleg te doen mislukken; de Finsche bevol king, op wier hulp de opstand reke nen dorst, heeft zich kalm buiten alles gehouden. Gebeurtenissen als die te Sveaborg bewijzen, dat het leger in hoofdzaak minder door het oproer is aangetast, dan men wilde doen gelooven; dat de revolutionaire theorieën er minder hare werking deden dan verzekerd werd. Zoo de Tsaar het oogenblik weet te benuttigen; indien minister Stoly- pine voet bij stuk houdt en krachtig de orde weet te handhaven, niet op oud-Russische, maar op kloek-manlijke manier, dan is 't wei te verwachten, dat hier en ginds nieuwe uitbarstin gen zullen volgen, op verschillende punten het oproer andermaal het hoofd zal pogen te verheffen. Maar zeker is 't dan ook, dat het Gezag ten slotte zegevieren zal en het Russische Rijk tot de komende verkiezingen niet door liet gewroet der revolutie zal bezwijken. Volgens de Vosdsche Zeitung zijn de benoemingen tot minister reeds enkele dagen geleden door Stolypine naar Peterhof opgezonden. Waarom talmt de Tsaar met het verleenen zijner goedkeuring? Het oude, ongelukkige draal-sys- teem, dat reeds zulke treurige ge volgen had? Of moet er iets anders achter gezocht? ITALIË. Don Murri en de jongste Encycliek. In de Giornale d' Italia vinden „Verwijdert uit uwe woning alle ge schriften en dagbladen, die niet vol strekt Katholiek zijn en het volste ver trouwen verdienen." (Herderlijk schrijven der Zwitsersche Bisschoppen.) FEUILLETON. 30. Deze uitnoodiging kwam Schneide- win merkbaar onverwacht en maakte hem wel wat verlegen. Weer keek hij het lieve meisje met koenen blik aan. Hoe moeielijk het Hilda ook viel, szij beantwoordde zijn blik op aan- (moedigende wijze. Gij kunt het gerust aannemen, '.zeide zij met een coquet lachje, zulk <een .uitnoodiging doet vader niet aan ihffi eevsfce den beste. Afgesproken, zeide Wachtel, ik Hieem de plaatsen en zend u een kaart. Maar hahaha daar bedenk ik ïeés, wij zijn nog niet eens aan elkaar voorgesteld hahaha rentenier Hompesch met zijn dochter Amanda, uit Regenwalde, tegenwoordig Cen- traalhotel, kamers 142 en 148. Frans Schneidewin, ingenieur wij de volgende uitlating van dö* Romulo Murri omtrent de jongste Encycliek des H. Vaders. Hij noemt zich geenszins ontmoe digd door betgeen in 'sPausen rond schrijven hoofdzakelijk tegen hem en zijne partij gezegd wordt. De volgende maand zou er eene nationale bijeenkomst der Liga ge houden worden de moeilijkheden om dit plan ten uitvoer te leggen zijn veel zwaarder geworden; men zal overleg plegen over de vraag De vergadering laten doorgaan of voor onbepaalden tijd uitstellen. Harerzijds zal de Liga bekend ma ken, dat zij geen priesters 'meer als lid inschrijft en dat zij de geestelij ken, die zich reeds vroeger aan meldden, als lid schrappen zal. Onder de jongere geestelijkheid en de seminaristen zou de werking van het pauselijk document nood lottig kunnen zijn en onbereken baar veel schade kunnen tperen- gen. Immers zij spoort feitelijk tot reactie aan. - Aldus don Murri. 't Klinkt niet weinig vreemd, dat Murri mht deze oordeelvellin gen vonnis wijst over de beslissing des Pausen, of vreemd eigenlijk niet. De eerste maal is 't immers niet, dat deze priester zich tegen zijne wettige overheid aankant. Voegen wij hier nog aan toe, dat de Stampa (Turijn) en met haar min of meer al de Noord-Italiaan- sehe vrijzinnige organen, het pau selijk document niet enkel als een disciplinairen maatregel beschou wen, maar als eene klare politieke belijdenis, de openbaring van een staatkundig - kerkelijk stelsel, 't Is de volledige aanvulling van 's Pau sen staatkundige meening, welke tot heden niet klaar uitgesproken was. Die politieke overtuiging wor telt, naar de meening van genoem de liberale bladen, in die van wijlen Leo XIII. Op de tentoonstelling te Milaan zijn kunstschatten van onschatbare waarde een prooi der vlammen geworden. Wij noemen slechts de heerlijke borduur werken uit de Kathedraal aldaar. Ook zijn de autografen van Verdi en de'origineele partituren, van Ponchiel- li, een in Italië zeer gewaardeerd com ponist, te loor gegaan. Er kwamen ook persoonlijke ongelukken voor. Een gendarme werd ernstig gekwetst, door een groote neervallende kristal plaat en bovendien werden zeven an dere personen meer of minder ernstig gewond. Eerst dacht men, dat de brand aan kortsluiting te wijten wasdaar hij echter op twee plaatsen tegelijk uit brak, meent men aan kwaadwilligheid te moeten denken. Door het uitvoerend comité van de tentoonstellingscommissie te Milaan is na overleg met den burgemeester besloten onmiddellijk over te gaan tot herbouw van de galerij voor de coratieve kunst, in de hoop dat alle inzenders zullen medewerken tot het uit Chicago, stelde de ander zich voor. Zeer vereerd, zeide Wachtel met boersche beleefdheid, en zullen wij de eer hebben Wanneer mejuffrouw hot toe staat, zeide de Amerikaan met een smachtenden blik op Hilda. Het zal een genotvolle avond worden, zeide deze met een vriende lijk lachje tegen den haar zoo terug stootelijken man. Wachtel keek Hilda vol bewonde ring aan. Hij was vast in zijn over tuiging, dat er een uitmuntend poli tieman in haar verloren was gegaan. Maar zij kunnen uw entréekaart toch niet naar Chicago zenden, ging het meisje met een schalksch lachje voort. Als u dus aan vader uw adres wilt opgeven Daarbij had zij, als toevallig, haar fijne handje gelegd op den arm van Schneidewin, die nu vlak naast haar zat. De commisssaris nam een vluch tig beven van den man waar, het geen hem des te vaster aan diens schuld deed gelooven en tegelijk was herstel van dit gedeelte der tentoon stelling. BELGIË. Geen prins, een prinsesje is den Belgischen troonopvolger geboren, 't Zal de namen MariaJosephaChar lotteHenriettaSophia dragen. He den wordt de geboorte-acte opgemaakt. De hoofdstad en de geboorteplaats der kleine (Ostende) zijn in vlaggen- tooi. De ZEerw. Heer Verhaegen, pas toor van Ostende zal op de villa Oster- rieth het vorstelijk kind voorloopig doopen. Bij de eigenlijke doopplech tigheid, waarvan de datum nog niet bepaald is, zal Z. D. H. de Bisschop van Brugge officiëeren. Daar het geboorte-register van Osten de slechts eene kleine ruimte biedt voor ieder nieuwgeborene, en de kleine prinses meer plaatsruimte noodig heeft, zal er een apart blad met een nummer bis bijgevoegd worden. Volgens het bulletin der geneeshee- ren maken het moedèr en kind uitstekend. De kleine moet het in niets toegeven in het bekende Belgische gewicht aan hare twee broertjes. De vorstelijke ouders zijn gelukkig, dat het derde kind hun wensch naar een meisje vervuld heeft. AMERIKA. President Cipriano Castro, de Vene- zulaansche Napoleon in zakformaat, is als een overwinnaar de hoofdstad van Venezuela binnengetrokken. Die intocht, heeft aan de stad en de burgers van Caracas 200,000 dollars gekost, daar van te voren reeds bevel was gegeven de stad wat op te knap pen, een aantal eerepoorten op te richten, die elk 2000 dir. moesten kosten en te zorgen voor bloemen, vuurwerk en een groot bal. President Castro heeft te dezer ge legenheid een bekendmaking uitge vaardigd. waarbij aan alle staatkun dige gevangenen volledige kwijtschel ding van straf wordt geschonken. De lijst van personen, die uit de balling schap weder in het land mogen ko men, bevat 89 namen, meest van gene raals, die er dus nog al tier heb ben. Ze mogen zich vrij bewegen en krijgen hun verbeurd verklaarde bezittingen terug. Maar het veld der staatkunde is voor hen gesloten, wat duidelijk blijkt uit de volgende zin snede van de proclamatie: „Ik haal de vlag van eensgezindheid en ver broedering van alle Venezolanen, voor wier welvaart ik gewerkt heb en verder werken zal, weder omhoog; degene echter, die den vooruitgang der republiek mocht willen verhin deren, bedenke wel, dat de wet in hare volle strengheid op hem in toepassing zal worden gebracht en dat van genade geen sprake meer zal zijn." We zullen zien, hoe lang de vrede lievende stemming duurt van het Napoleonnetje. RUSLAND. De staf van de Russische marine deelt het volgende mede aangaande de muiterij aan boord van dePamjat Azowa: In den nacht van 1 op 2 dezer trof kapitein-luitenant Mazoerof op het dek een hem onbekend matroos aan, die zich verstopt had. Bij onderzoek bleek, dat men met een vermomd drijver te doen had. Dadelijk daarop vielen twee schoten, waardoor een vaandrig gewond werd. De commandant die gewekt was, en de andere officieren vonden toen zij naar boven snelden op het dek slechts onbruikbaar gemaakte geweren. Te gelijkertijd ging het licht uit. Toen zij aan dek kwamen, werden de offi cieren met schoten ontvangen; de commandant Loriski kreeg een schot in de borst en verscheidene luitenants werden ook gewond. Wegens de open lijke muiterij, trachtten de officieren in een barkas die zij te water lieten, te ontvluchten. Door geschutvuur van boord werd de boot onbruikbaar ge maakt, twee andere officieren werden gewond. De overige officieren bereik ten, al zwemmende, den wal, waar zij zich in het bosch voor de muiiers die hen vervolgden, verstopten. De Pamjat Azowa opende vervolgens een hevig vuur op de haar vergezellende kleine oorlogsvaartuigen die zich niet bij de muiterij hadden aangesloten. Verder gaat de ambtelijke mede- deeling niet. Reuter seinde Zaterdagavond uit Petersburg: Hier is een staking be gonnen. In het grootste gedeelte van de stad is geen eleetrisch licht, en het meerendeel van de trams en ri- vierstoomschepen loopen niet. Onge veer 15,000 man zijn uit verschillende fabrieken weggegaan, o.a. uit de Phoe- nix-fabrieken. De raad van arbeidersafgevaardigden werkt met hart en ziel met het revo lutionaire comité samen en heeft van ochtend een welsprekend beroep tot de werkende standen gericht, om mee te helpen ten einde het juk van de dwingelandij af te werpen. Volgens later bericht, nam de sta king een groote afmeting aan. De meeste fabrieken in de Wyborgsche wijk zijn gesloten. De spoorwegsta tions zijn sterk door troepen bezet. Totdusver waren er geen botsingen tusschen de stakers en de troepen voorgevallen. Het Petersburgsche telegraafagent- schap meldt: Alle geruchten betref fende het feit, dat des middags de werkstaking der spoorwegbeambten zou beginnen, zijn valsch gebleken. Op alle spoorwegen rondom St. Petersburg heerscht volmaakte kalmte. BINNENLAND. hij verrukt over den goeden inval van het meisje. Visscherstraat 4, derde verdie ping, stamelde Schneidewin, dat wil zeggen, hm, het is maar een beschei den kamertje, ik heb niet veel be hoeften en daar ik nooit bezoek ont vang, hm, ben ik er ook in het ge heel niet op ingericht. Maar gij zijt immers vrijgezel, beste mijnheer, zeide Hilda, weder met dat sclialksche lachje. Zou het niet beter zijn, vadertje Mijnheer Schneidewin komt zijn entréekaart morgen in het hotel bij ons afhalen, viel de commissaris haar snel in de rede, dan ontbijten wij tegelijk met elkaar. Maar wat wordt er morgen gegeven? Ik geloof „Lohengrin", zeide het meisje op goed geluk af. Neen, dat is vanavond hé, kellnerin! riep de commissaris, wat wordt er morgen in de opera gege ven Ik weet het niet, antwoordde het meisje, voor in het lokaal hangen do schouwburgbiljetten. Nu, dan ga ik eens kijken, zeide Wachtel, die al lang naar een gele- Uit de Hofwereld. Blijkens van betrouwbare zijde ontvangen niededeeling is van allen grond ontbloot het bericht van een der Zeeuwsche bladen alsof H. M, de Koningin het voornemen zou hebben in Juli 1907 een bezoek te brengen aan de gemeente Zierik- zee. Kiesrechtconimissie. De Kiesrechtcommissie, benoemd door den „Bond van R. K. Kiesver- eecigingen," ving bereids haar werk- genheid zocht om zich ongemerkt te verwijderen. Gij wilt wel eens de ga lante ridder zijn, waarde vriend? Schneidewin was reeds geheel vuur en vlam, terwijl de commissaris met langzame schreden naar het voorge deelte van de zaal ging, waar hij bui ten het gezicht was van hen, die aan het tafeltje achterbleven. IX. Voor in het lokaal, naast den ingang hingen de aanplakbiljetten der ver schillende schouwburgen van Berlijn eendrachtelijk bij elkaar. De commis saris bleef er voor staan, zette een knijpbril op en begon de aankondi gingen oplettend te bestudeeren. Een oogenblik later kwam zijn portefeuille weer te voorschijn, waarin zich tevens een notitieboekje bevond. Na eerst aan zijn potlood gelikt te hebben, begon hij de tooneelvoorstel- lingen voor den volgenden dag op te schrijven. Dit mochten voor 't minst de omstanders denken, in waarheid had de commissaris de gelegenheid te baat genomen, om het nummer na zaamheden aan en benoemde tot haren voorzitter jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, tot secretaris mr. van Schaik. Klerk bij de posterijen. In Februari 1907 zal een onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van klerk der posterijen en telegraphie. Daarvoor worden vijf en twintig plaatsen opengesteld, waar van vier voor ongehuwde vrouwelijke candidaten. Voor nadere bijzonderheden zie Staatscourant No. 181. De gewone audiënties van de mi- nisters van Oorlog en Landbouw zul len deze week niet plaats hebben. Tentoonstelling te Nijmegen. De minister van Landbouw zal 9 dezer de landbouwtentoonstelling te Nijmegen openen, welke gehouden wordt ter gelegenheid van de alge- meene vergadering der Geldersch- Overijselsche maatschappij van land bouw. Naar de voorbereidingen en het aantal inzendingen te oordeelen, zal deze tentoonstelling, welke met ver schillende feestelijkheden gepaard gaat, belangrijk zijn. Schietoefeningen. Volgens niededeeling van den minister van oorlog zal op 16 en zoo noodig ook op 17 dezer eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus, waarbij gevuurd zal worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c.M.) De onveili ge sector wordt begrensd door de richtingen NO. en Oost (90°) tot op 9000 M. van' het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien van minstens één uur voorden aanvang der schiet oefening tot aan het einde daarvan bovendien zullen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de batterijen Die- merdam en Durgerdam, de West batterij nabij Muiden en de kerk toren te Muiderberg. Volgens niededeeling als voren zal op 7 en zoo noodig op 8 dezer een schietoefening worden gehouden van het fort bij IJmuiden. Er zal gevuurd worden met ka nonnen van zwaar kaliber (24 c.M.), waarbij onveilig gemaakt wordt een sector, tot op 9000 M. van het fort en begrensd aan de Noordzijde door een lijn van af het fort in de rich ting NNW.enaande Zuidzijde door het Noorderlioofd en een lijn in de richting ZW. van het uiteinde daar van. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van liet fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefe ningen, tot aan het einde daarvan. Het Wilhelmina-Kanaal. In verband met het bericht, dat op de staatsbegrooting van het volgende te zien van van het zooeven verwis selde bankbiljet. 573648 las hij, terwijl een zege vierend lachje zijn lippen plooide. Het was een van de nummers, die aan den bank door den houder van den wissel waren ontvangen, daarmee was dus de identiteit van Schneidewin als zoodanig vrijwel bewezen. Dat noem ik geluk mompelde Wachtel, terwijl hij de portefeuille weer in den borstzak van zijn jas liet glijden en terugkeerde. Daarbij viel zijn oog op een groepje heeren, die aan een der tafeltjes zaten kaart te spelen. Terstond helderde het gelaat van den schijnbaren buitenman op en ging met vlugge schreden naar de spelers, die met den rug na hem gekeerd zaten. Een daarvan sloeg hij vroolijk op den schouder. Schulze, ouwe jongen, wat zie ik, zijt gij ook ons eerbaar Regen- walde ontloopen om hier naar dit moderne Babel te komen riep hij met stentorstem. Eenigen der gasten keken verwon derd o m, vervolgens, na zich met een jaar een half millioen zal wore uitgetrokken voor het Wilhelmi: kanaal, verneemt het D. v. N.. er zeer gegronde hoop bestaat, binnen drie jaar het kanaal zoo" zal zijn gevorderd, dat het wa Tilburg zal bereiken. Kramerij. Resolutie van 28 Juli j.l., no. Uitvoering van het Koninklijk sluit van 2 Juli 1906 (St.bl. no. 1 Verzameling no. 102), houdei vaststelling van het invoerrecht v met suiker bereide geneesmiddel, De volgende met suiker bere geneesmiddelen zijn belast als ,.K inerij" wanneer de invoer plaats hi in de verpakking waarin de verk< in het klein geschiedt, al dan voorzien van opschriften en gebrui aanwijzing: pastilles pectorales (St daert)poudre stomachique (St daert)santonin-torentj es of tablett lecithosine Robin granulée; glyc< phosphate Robin granulée; En pastilles; wormpatronen (santoni dubbel koolzure sodakoekjes; do lesschende tabletten (v. Helfenberg' Keatings cough lozenges; Mariër derpillen of tabletten; pinkpill cascara sagrada tablettenlaxeer len; Blaudi-tabletten of staalpill chininetablettenZimmer's chii chocolade tablettensanguinalpill extractum hydrastistablettenNa rer's AbführtablettenEngelha IJsland-mospastilleslaxeerpoec bruispoeder; samengesteld gompoe chloras kalicus pastilles, pillen of blettenForsters' rugpijn nierenpil Wanneer het den ambtenaren v< komt, dat andere dan de bovei noemde met suiker bereide gen middelen, bijv. wegens hunne verj king, belast behooren te worden „Kramerij", dan zal daaromtrent beslissing van den minister moi worden ingeroepen. Bij invoer in andere verpakking de hiervoren met name genoemde neesmiddelen, overeenkomstig het paalde bij het onderwerpelijk besl belast naar het suikergehalte. Jodothyrinpraeparaten zijn ve alleen met melksuiker bereid. De drophoudende artikelen als miakpastilles, pastilles Poncelet e: pate de goudron et tolu blijven be als drop. Ten overvloede wordt nog oj merkt, dat geene verandering is bracht in de belasting opgeneesr delen die, hoewel ook suiker be tende, volgens de bestaande voorscl ten als „gedistilleerd" zijn belast. Vermoeden de ambtenaren, dat neesmiddelen, aangegeven als te len onder het recht van f 13.50 100 kilogram, een hooger suike halte dan 50 pet. hebben, dan r voorloopig bekeuring worden aa: zegd tot toepassing van art. 213 Algemeene wet van 26 Augustus I (Staatsblad nl 38) en moeten d sters tot onderzoek van het ge'.: worden opgezonden. In den eer tijd dient echter met toegevend te worden gehandeld en geene be, ring te worden ingesteld wegens o tredingen waarvan aannemelijk is. zij het gevolg zijn van onbekend! met de nieuwe bepalingen. blik georiënteerd te hebben, m pelden zij iets van„die buiten! en zagen weer voor zich. Wachtel schoof een stoel naast kennis, dien bij hier schijnbaar trof en wien hij hartelijk de h drukte. Voor iemand die veraf st< moest het schijnen alsof die 1 slechts een onschuldig gesprek v denniemand vermoedde of kon hun vergenoegde gezichten opmal wat zij elkaar eigenlijk te zeg hadden. Ga met vier man terstond r de Visscherstraat 4, derde verdiep zeide de commissaris, voortdur met een glimlach om den mond, a hij een grap vertelde. Gij laat i deur openmaken en doet een h zoeking of nog beter, viel zich zelf in de rede, terwijl hij, gen3 boerengewoonte, een teugje het glas van den ander nam, n eerst inform atiën en kom mij onder een geloofwaardig voorwen uit het wijnlokaal van Hellbach ha ik wil de huiszoeking zelf lei< (Wordt vervolgd NIEUWE AOITE MA HON AGITATE. _L_i_IL-.iWM» jjj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1