BINNENLAND. Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. schen. Officieel wordt gemeld, dat 9/10 van de geredde passagiers vreemde lingen zijn. Een gered bisschop bevindt zich te Cartagena, een andere bisschop is door de golven weggerukt toen hij aan de verdrinkende slachtoffers de absolutie gaf. Door het verloren gaan van de pa pieren aan boord is het niet mogelijk den juisten omvang van de ramp vast te stellen. Een later bericht meldt: Men zegt, dat het ongeluk een ge volg is van de onvoorzichtigheid van den gezagvoerder, die te dicht bij de kust voer om de reis te bespoedi gen. De geredde bisschop is de aarts bisschop van Para in Braziliëde bis schop van San Pablo (Brazilië) is ver dronken. De Oostenrij ksche consul in Brazilië die met een reddingsgordel in zee was gesprongen, gaf den gordel aan een moeder met kind, die op het punt stonden te verdrinken en redde haar, hij zelf werd door een monnik gered. De „Sirio" schijnt gekanteld te zijn, men ziet alleen den voorsteven. Volgens de Heraldo zijn de meeste slachtoffers vrouwen en kinderen. Voor- al veel passagiers le en 2e klasse kwamen om. Het aantal vermisten be- daaagt 885. Hofberichten. Z. K. H. de Prins, die Zondag avond te 's-Gravenhage zou komen, heeft van dat voornemen afgezien. Uit Apeldoorn meldt men aan het N. v. d. D. Het in verschillende bladen op genomen bericht omtrent een voor genomen bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan Den Haag, blijkt on juist te zijn. Zaterdag begaven zich ter jacht op de Vorstelijke goederen onder Raephorst, bij Den Haag, de heeren Van Steijn, intendant, en Von Bu- low, secretaris van den Prins. De Prins zelf begeeft zich den 8 of 9 Augustus voor eenige dagen naar Dobbin, in Mecklenburg. H. M. de Koningin-Moeder, ver gezeld van jhr. Van Tets en freule Van Ittersum, woonde Zondagmor gen de godsdienstoefening bij in de kerk te Baarn, onder gehoor van ds. H. H. Meulenbelt. Des namid dags deed H. M. een rijtoer naar Maartensdijk. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens a.s. Donderdag voor 10 dagen naar het Loo te vertrekken. Dit de Staatscourant. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, ten vervolge op de mededeeling, voorko mende in de Staatscourant van 24 Juli 1906, betreffende de dienstregeling van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij en de Nederlandsche Centraal- Spoorwegmaatschappij, dat bij de boek handelaren firma Gebrs. van Cleef te s-Gravenhage, tegen betaling van f0.06 per exemplaar tot een beperkt aantal verkrijgbaar is gesteld het ontwerp van de winterdienstregeling 1906/07, aangeboden door deNoord-Brabantsch- Duitsche Spoorwegmaatschappij. Eventueele opmerkingen betreffende dit dienstregelingsontwerp moeten, ten einde vóór de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kun nen worden genomen, ingezonden wor den vóór of op 10 Augustus 1906 aan het Departement van Waterstaat. De St.-Ct. bevat de beschrijving van eene partij Gouvernements-kinabast, oogst 1905, opgenomen in de veiling van 23 Augustus 1906. Invoerrecht. Het Staatsblad no. 212 bevat een Kon. Besl. van den 27sten Juli 1906, houdende vaststelling van het invoer recht op suikerhoudende gedroogde melk. Dit besluit bepaalt: Artikel 1. Het invoerrecht op sui kerhoudende gedroogde melk bedraagt per 100 kg. wanneer het suikergehalte niet hoo- ger is dan 10 ten honderd f2.70; wanneer het suikergehalte hooger is dan 10 ten honderd en niet hooger dan 20 ten honderd f 5.50; wanneer het suikergehalte hooger is dan 20 ten honderd doch niet hoo ger dan 50 ten honderd f 13.50; wanneer dat gehalte hooger is dan 50 ten honderd f 25. Artikel 2. Bij invoer is de belang hebbende verplicht in de aangifte volgens artikel 120 der algemeene wet van 26 Augustus 1822 (Staatsblad no. 38), de soort der goederen naar dein artikel 1 van dit besluit gemaakte onderscheidingen op te geven. Mr. van Heeckeren van Keil. Door het Haagsche correspondent schap wordt medegedeeld, dat het aan baron van Heeckeren, gezant te Stock holm, toegeschreven voornemen, om tot openbaarmaking van stukken of brochures over te gaan, beslist onge grond is. Uit diplomatieke kringen. Na aftreding van den heer De Baguer, Spaansch gezant, die bij de jongste diplomatieke benoemingen in Spanje, overgeplaatst is naar Brussel, zal hij als deken van het corps diplomatique in Den Haag opgevolgd worden door graaf De Sélir, gezant van Portugal, die in 1896 als zoodanig is opgetreden. Het Binnenhof. Tegen het aanstaande zittingsjaar wordt eene ingrijpende verandering gebracht in de wijze van verlichting van de vergaderzaal der Tweede Kamer. Ontving deze ruimte tot dusver haar kunstlicht uit electrische gloei lampjes in lustres tegen pilaters aan de wanden aangebracht, voortaan zal het stralen uit eene menigte gloeilichtjes, welke aangelegd wor den op het plafond en op de kroon lijst als een lichtgordel boven het vierkant der zaal omsluiten, en welker stralen door een helwitte kleur, aan het plafond gegeven, naar beneden teruggekaatst worden. Daardoor ontvangt het beneden gedeelte een lichtbundel, die veel beter voldoet dan de bestaande ver lichting, en waarvan het eigenaar dige is, dat geen enkel der gloei- lichamen, verbogen liggend tegen de kroonlijst, van beneden voor het oog zichtbaar is. Bond v. gemeente-ambtenaren. Den 16 September a.s. zullen de leden der afdeeling „Noord-Holland", van den „Ned. Bond van Gemeente ambtenaren", bij gelegenheid van de tentoonstelling te Amsterdam, met hunne dames een bezoek brengen aan Edam en Volendam. Wanneer zee en weder het toe laten, zal ook nog een boottocht gemaakt worden van Volendam naar Marken. Aannetnersbond. Na afloop der algemeene vergade ring van den Bond op 2 Augustus jl., vond nog eene vergadering plaats van het hoofdbestuur, waarin de na volgende benoemingen werden gedaan 1. Tot plaatsvervangend gedelegeer den in het bestuur der Internationale Federatie de heeren J. C. Schotel te Dordrecht en Frans H. J. Weijers te 's-Gravenhage. 2. Tot leden der Commissie tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid om van bondswege een meer inrichtingen in het leven te roepen (of bestaande inrichtingen te wijzigen welke zich in het bijzonder ten doel stellen het geven van zoodanig mid delbaar technisch onderwijs, als voor den toekomstigen bouwmeester (aan nemer) wenschelijk geacht kan wor den, de heeren J. N. Hendrix te Am sterdam, F. de Herder te Zwolle en H. F. Boersma te 's-Gravenhage. 3. Tot leden der commissie, aan welke in verband met het steeds groo- ter wordend aantal syndicaten, welke trachten de verkoopsvoorwaarden der onderscheidene bouwmaterialen een zijdig vast te stellen en te beheer- schen, is opgedragen daarnaar een onderzoek in te stellen en eventueel die maatregelen voor te bereiden, welke er toe kunnen leiden dat de aannemer medezeggenschap bij het vaststellen dier voorwaarden verkrijgt, dan wel de productie of den aankoop dier materialen zelf ter hand neemt, de heeren C. ter Horst te Zwolle, A. van den Elshout Gzn. te Scheveningen, W. van Leeuwen Jr. te Rotterdam J. N. Hendrix en W. de Vlugt te Am sterdam. Heropening van den Schoolstrijd te Limburg. De districts-schoolopziener van Roermond, dr. J. L. A Steins ont popt zich, volgens „N. Koerier11, in een man, die in zijn liberalen ijver een einde wil maken aan een toe stand, die meer dan eene halve eeuw bestaat tot tevredenheid van geheel Roermond. De kwestie is deze De tegenwoordige lokalen van de Roermondsche school der Broedeas van de Onbevlekte Ontvangenis worden onvoldoende geacht, en nu stellen de Broeders voor een nieuwe school te bouwen, die een jaarlijk- sche uitgaaf zal vorderen van f2759.20 en welke zij voor f1200 per jaar willen verhuren aan de gemeente. Over dit voorstel heeft het dage- lijksch bestuur het advies gevraagd van het schooltoezicht, den districts schoolopziener dr. J. A. D. Steins en den arrondissements-schoolopzie- ner dr. J. L. Herten, die beiden als hun meening te kennen gaven, dat de bestaande toestand in strijd is met de wet en dat het gemeente bestuur. nu de gelegenheid zich aanbiedt, een einde moet maken aan den hybridischen toestand". De gemeente huurt de school van de Broeders-congregatie. Deze vraagt een lage huur. wordt nu daardoor de le openbare school een bijzondere? Openbare scholen moeten volgens dr. Steins, zóó worden gehouden dar er elk oogenblik kinderen van andere gezindten ter school kunnen komen. Zeer zeker. Maar dit wil niet zeggen, dat er, zoolang die kinderen niet aanwezig zijn, niets mag gebeuren, wat de nog niet aanwezige kinderen zou kunnen hinderen b. v. bidden. Nu komt nog iets vreeswekkends. Het heet tegen de neutraliteit, als e Broeders in de school waar enkel Katholieke kinderen zijnhet kleed hunner Congregatie dragen. En om dat te bewijzen heeft dr. Steyns uit het tuighuis van reeds lang verroeste wapenen een konink lijk besluit opgediept van vijf en veertig jaren geleden, van 1861. Dat zich de openbare meening in Limburg en in geheel het Katho lieke Nederland, tegen den Roer- mondschen districts-schoolopziener zal kanten, durven wij met gerust hart te voorspellen. Wettelijke bescherming der arbeiders. In het Zuidhollandsch Koffiehuis te 's-Gravenhage werd gistermid dag een algemeene vergadering ge houden van de Nederlandsche Ver- eeniging voor wettelijke bescher ming der arbeiders, onder voorzit terschap van dr. W. H. Nolens, die den aanwezigen dank bracht voor hun tegenwoordigheid. Hij schreef de geringe opkomst niet toe aan gebrek aan belangstel ling, doch aan het tijdstip, waarop de vergadering wordt gehouden, terwijl de leden over het geheele land verspreid zijn. Door onvoltal- tigheid van het bestuur kon de vergadering niet in Mei plaats hebben. Ter uitvoering van een op een vroegere vergadering genomen be sluit hoopt het bestuur nog in 1906 of op de algemeene vergadering van 1907 een bespreking te doen houden over een onderwerp van arbeids wetge ving. Naar aanleiding van het verslag werden eenige opmerkingen ge maakt, Men sprak de wenschelijkheid uit, dat van de Nederl. Vereeniging meer kracht zou uitgaan en meende dat de actie langs een bepaalde lijn moest worden gevoerd, opdat er meer leven in de vereeniging kome. De voorzitter wees er op, dat de voortdurende wisseling in het be stuur van ongunstigen invloed op den verrichten arbeid is geweest. Het bestuur, zooals het thans is geconstitueerd, is voornemens krach tig werkzaam te zijn, ook in het belang van de nationale arbeids wetgeving. Het zal nader blijken hoezeer overigens niet vergeten mag worden, dat deze vereeniging slechts een afdeeling is van de Interna- le Vereeniging dat het bestuur plannen koestert, om de vereeni ging meer leven in te blazen. Naar aanleiding van een desbe treffende opmerking, voegde de heer Talma aan het gesprokene van den voorzitter nog toe, dat het bestuur inzake het vraagstuk der huisin dustrie diligent is geweest. Het be stuur heeft zelfs besloten een zeer kort technisch rapport over de zaak voor de vergadering te Genève door een alleszins deskundige te doen samenstellen. Tot gedelegeerden voor de ver gadering der Internationale Ver eeniging te houden te Genève den 2629 September dezes jaars, wer den aangewezen de leden van het bestuur, dat machtiging verkreeg zich nog eenige gedelegeerden-des kundigen toe te voegen, in verband met de speciale onderwerpen, die te Genève zullen worden behan deld. Besloten werd deel te nemen aan het organiseeren van de Nederland sche tentoonstelling voor huisindus trie, zoomede aan de vergadering door het voorloopig comité voor die tentoonstelling tegen September a. s. uitgeschreven. Tevens werd besloten tegen het tijdstip of tijdens deze tentoonstelling vanwege de vereeniging uit te geven een overzicht van den stand der wetgeving in het buitenland met betrekking tot de huisindustrie, zoo mede tot het houden eener verga dering waarin het vraagstuk der huisindustrie, na behoorlijke voor bereiding, door deskundigen zal worden ingeleid en besproken. Nog werd het bestuur dringend verzocht bij de regeering aan te dringen op een onderzoek naar den omvang der huisindustrie van staats wege, ter verkrijging van de ge- wenschte officieele gegevens. Ten slotte werd nog verzocht het vraagstuk van den 10-urigen ar beidsdag, dat ook spoedig in ons land aan de orde zal komen, gron dig voor te bereiden en zoo moge lijk te doen bespreken in dezelfde vergadering, waarin ook de huisin dustrie aan bespreking zal worden onderworpen. Bestrijding der Tuberculose. De leden-afgevaardigden ter in ternationale conferentie te 's-Gra venhage ter bestrijding van de tu berculose, welke in begin Septem ber hier ter stede zal worden ge houden, zullen 5 Sept. 's avonds in de groote zaal van het hótel „De Twee Steden" ontvangen worden, waarbij Prins Hendrik zich bereid verklaard heeft, tegenwoordig te zijn. Den 6en Sept., 10 uur, heeft de opening van de zittingen der conferentie plaats in de Eerste Ka mer. Prins Hendrik heeft het voor nemen, ook deze eerste vergadering bij te wonen. Den 7en Sept. zal de conferentie worden ontvangen door H. M. de Koningin-Moeder op Soestdijk. Hospitaal-kerkschip „De Hoop". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is uit Leith naar zee gegaan. Gedurende hetverblijf te dier plaatse is een stel zeilen dat met den storm in Juli was gescheurd gerepareerd en het vaartuig van alles voorzien voor het vervolgen van de cam pagne. Ds. Visscher uit Texel heeft ds. Beerhuis vervangen. Een nieuwe staking Pas is de staking der landarbei ders te Meeden geëindigd, of ook in 't Oldambt beginnen de arbeiders vergaderingen te" houden, om de loonen voor het zichten, enz. te bepalbn. Te Beerta werd gisteren, Zondagavond een vergadering ge houden, door een comité uitgeschre ven, om reeds voor heden het loon vast te stellen. Een staking hangt in de lucht. BINNENLAND. Vreeselijk. Men schrijft aan de Telegraaf: Een vrouw, wier man naar Duitsch- land was, om aldaar te werken, ging een boodschap doen, haar drie kinderen zonder opzicht tehuis la tende. Ze sloot de deur, de kinderen waren dan bewaard, dacht ze. Toen ze echter terugkwam stond de wo ning in brand en de drie kinderen waren gestikt. Twee lagen voor de kachel en een voor de kast. Dit droevig ongeval had Zater dagmiddag plaats te Harkema Op- einde (Fr.) Turf. In Drente is de turf tegenwoor dig buitengewoon laag in prijs. Daar de meeste brandstof uit Drente naar Holland wordt uitgevoerd, zal dit bericht voor velen daar een aan gename tijding zijn, Het grootste boek ter wereld. Er is medegedeeld, dat op de ten toonstelling van oud goud en zilver werk te Middelburg, zich onder meer bevindt het kleinste boek ter wereld, ter grootte van een bruine boon, in 1674 gediukt, met het gedicht: „Bloemhofje", door G'. van Lange. Dit is het kleinste en in verband daarmede mag wel vermeld worden dat het grootste boek der wereld eveneens uit Nederland afkomstig is. Het is in den tijd der Stuarts (1660) uit Nederland naar Engeland ver- huisd en ten slotte terechtgekomen in het Britsehe museum. Dit boek is 175 c.M. hoog en 175 c.M. breed en bestaat geheel uit groote kaarten. Het boek wordt af gesloten met drie groote zilveren haken. Ergerlijk. Eenige kermisreizigers hebben Zondagmorgen te Nieuwendijk (N. Br.) op ergerlijke wijze huisgehou den. Zij maaiden klaver voor hun ne paarden, rooiden aardappelen en ontvreemden groenten. Twee hunner honden achtervolgden en verwondden schapen, waarvan een is bezweken. Zij zijn vervolgens vertrokken in de richting naar Gorinchem. Branden. Vrijdagavond omstreeks H)1^ uur brak een felle brand uit in een voor twee jaar geleden pas gebouwde groote boerenwoning aan den Berg en Dalschen weg, te Nijmegen, be woond door den eigenaar P. Tille- man en den werkman De Beijer. Met moeite werden de bewoners die reeds ter ruste lagen, gei'ed. Alles was verzekerd (Prov. Geld. Nijm. Crt.) Inde Veldmaatonder Haaksbergen is door feilen brand vernield de landbouwersbehuizing van J. H. Alles werd een prooi der vlam men. Ook het vee kwam om. Te Enumatil zijn een molen en een paar huizen afgebrand. Te Roden is geheel afgebrand het huis bewoond door den land bouwer A. Ploeg, toebehoorende aan den heer H. de Vries Mz. De levende have en een gedeelte van den inboedel werden gered. Alles was verzekerd. Zaterdagavond brak, ten gevol ge van hooibroei, brand uit in de boerderij van den heer G. Ver schuur, Uitweg, Sloten (N.-H.). in ongeloofelijk korten tijd lagen huis, stalling en hooihuis in de asch. Tijd, om iets van belang te redden was er niet. Een kolossale hoeveelheid hooi werd mede een prooi der vlam men. Verzekei'ing dekt de schade, Ongelukken. Zaterdagavond was plotseling te Loosduinen een jongetje van zes jaar verdwenen, dat bij zijn oom, den heer K., word opgevoed. Alle vaarten en slooten werden afgedregd en in deix omtrek alles afgezocht, tot eiixdelijk de nachtwacht v. d. Kolk Zondagavond het lijk met de dregge ophaalde vlak bij de plaats, waar men het kind eerst had zien visschen. Te Raalte sloeg Vrijdagavond het p'aapl van den landbouwer b ooi hof op- hol. Het kwam in het dorp mét zoobt vaart tegen een boom aan, dat de bestuurder van den hok viel en zoodanig tusschen wa gen en boom bekneld raakte, dat hij onmiddellijk dood was. Het paard raakte los en holde door, doch werd, toen het tegen een huis liep, gegrepen. Het had slechts enkele kwetsuren opgeloo- pen. Koolhof was gehuwd en vader van drie kinderen: Nabij Assen is in een veenplas verdronken de bejaarde mej. G. J. S. uit Assen. Gistermiddag is te Rotterdam in de Rotte, bij Grooswijk, verdronken de hengelaar J. M., die bij 't vis- schi n in slaap was gevallen en daar door te water was geraakt. Zijn lijk is opgevischt. Gistermorgen is in de Maas, bij de Schiehaven, te Oud-Delftshaven, een lo-jarige kleermakersjongen, S. genaamd, met zwemmen verdron ken. Het lijk is nog niet gevondeix. Zaterdag is op de Prins Hendrik kade te Amsterdam een man over reden door een met een paard be spannen meelwagen. Hij kreeg hierdoor verwondingen aan beide beenen en is in het Binnen-Gast- huis overleden. Zaterdagavond werd te Velp (Geld.) op den Zutphenschen straatweg de timmerman B. aangeredendoor een automobiel. De auto stopte en nam B., die bewusteloos was, mee naar het dorp, waar hem, toen hij weer tot bewustzijn was gekomen, scha devergoeding voor zijn gehavende kleeren werd gegeven. Door Burg. en Weth. is vergun ning verleend aan den heer B. Hagen tot uitbreiding van eene inrichting voor machinale houtbewerking, door den gasmotor van 7 paarden- krachten te vervaixgen door eenen gasmotor van 25 paardenkrachten in perceel Groot Heiligland 2733. Bij Burg. en Weth. is ingekomen een verzoek van den heer M. J. Jukes om verlof tot verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan ster- ken drank in perceel Schoterweg no. 27. Ter benoeming tot leeraar in het boekhouden aan de H. B. school met 5-jarigen cursus, is voorgedra gen de heeren S..J. v. d. Vliet, al hier. In verband met de spoorwegwer- ken zal de cholerabarak aan den Harmenjansweg verplaatst moeten worden. Burg. en Weth. wenschen bet gebouw naar een terrein aan de Kleverlaan over te brengen en stellen den Raad voor daartoe f 2200 beschikbaar te stellen. Voor het eindexamen H. B. S. met 5 jarigen cursus te Alkmaar zijn geslaagd de heeren J. P. Asjes, J. Dozy en W. K. Sypestein Jr., al hier. Voor het examen handteekenen (L. O.) te 's-Gravenhage zijn o. m. geslaagd onze stadgenooten de heeren J. Andriessen en A. Baars. Voor het examen gymnastiek (L. O.) slaagde te Utrecht onze stadge noot de heer G. C. van Guiik. Onze stadgenoote mejuffrouw C. H. W. Verdenne is geslaagd voor het examen der Nederlandsche Toonkun- stenaarsvereeniging. De Kermis. Begunstigd door heerlijk zomer weer, zonnig en toch frisch, werd gisteren de opening der Kermis ge vierd. Aan levendigheid ontbrak het allerminstop alle punten der groo te Markt, Gedempte Oude Gracht, Botermarkt enz. was het eene bedrij vige. drukte. Tot laat zeer laat op den avond kon men talrijke bezoekers opmer ken der verschillende tenten. Alberts Frères b.v., de poffertjes en wafel- kwamen, de stoomdraaimolen enz. mochten zich verheugen in druk bezoek Op het terras voor „de Kroon" was het tot in den nacht evenals in de zalen zeer druk. Een heerlijk zitje dan ook, zelfs wanneer men liever wijsgeerig toeziet dan meedoet. En dan de voorstellingen! „De Kroon" gaf „Mascotta" vrij vertaald, „de gelukbrengster" Het stuk werd met veel animo gespeeld en vooral de heldin mocht zich voortdurend verheugen in den bij val des publieks. Zang en spel, decors en costumes vielen evenzeer in den smaak en wij betwijfelen niet of de talrijke be zoekers gingen zeer voldaan huis waarts met het voornemen allicht om weer eens gauw terug te komen, Aan de Directie mag een woord van lof niet onthouden. Bij gebroeders Albert Frères was het al weer zeer druk. Zij mogen met recht specialiteiten genoemd worden op het gebied der Bioscope. Wat de num mers van het programma zelf betreft, het zou te veel zijn, van allen een beschrijving te geven. Daarom slechts uit de vele een enkele. De galeiboef van Victor Hugo. Verstooten door een ieder vindt liij een toevlucht bij een dorpspastoor waar hem een hartelijke ontvangst te beurt valt. Overladen met welda den vergeldt hij diens goedheid met de grofste ondank, door zijn wel doener te bestelen. Treffend is het tooneel, waarop de dorpspastoor ge tuigt dat hij den zilveren en gouden voorwerpen niet gestolen maar hem geschonken zijn geworden. Veel succes hadden ook een aanval op een exprestreineigendom van de firma, verhinderd door de dochter van de wisselwachter. Tot slot Frans Rosier die voor den Commissaris gebracht, blijkt diens eigen schoonzoon te zijn. De heer van Gasteren heeft waar lijk succes, en een welverdiend suc ces gehad gisteravond. Werden de bezoekers van den schouwburg reeds aangenaam verrast bij het betreden van de mooi verbouwde zaal, deze verrassing sloeg in geest drift over bij hetwaarlijk artistieke spel. Doch aleer een weinig hierover te zeggen, een kort woordje over hetgeen aan de uitvoering vooraf ging- Toen het scherm voor den eer sten keer werd opgehaald, traden er twee welbekende kunstvrienden vóór het voetlicht, onze Haarlem- sche Collega de hoogwelgeb. heer Jhr. van Riemsdijk, en de hr. van Gasteren. In welgekozen bewoordingen bracht jhr. van Riemsdijk hulde aan de energie van den heer van Gasteren, die trots zoo menig strui- kelblokje op zijn moeilijken weg voor Haarlem's tooneel eene nieuwe overwinning had mogen behalen. Hiervoor wilde spr. den heer van Gasteren huldigen. Een fraaien lauwerkrans werd aan laatstgenoem de aangeboden. Onnoodig te zeggen, dat de nieuw-verbouwde zaal voor de eerste maal daverde van uitbun dige toejuichingen. De hr. van Gasteren zeer aangedaan, dankte Jhr. van Riemsdijk en herinnerde aan diens verdiensten als bescher mer van Haarlem's kunst en als lid van de Haarlemsche Pers. Ook den bouwmeester, den hr. Rinkema, bracht Jhr. van Riemsdijk hulde; aan mevr. Rinkema werd een bloemruiker vereerd. En nü iets over het stuk „Dom heidsmacht" "an Marcellus Emants. Wij zouden moeielijk kunnen zeggen, wie zijne rol het voortreffelijkst speelde. Daar zat leven, actie, gloed en toewijding in ieders spel; het waren karakters die we leerden kennen, en wel karakters, die zich handhaafden tot het laatste neet- vallen van het scherm. „Zouden er lieusch ter wereld vrouwen zijn, die door haar onvoor zichtig gesnap, haar taktloos optre den zooveel onheil aanrichten aan den eigen en anderer haard?" hoorden we in onze nabijheid vra gen. Wie moeten op deze vraag het antwoord schuldig blijven, maar dit durven we gerustelijk zeggen, dat wanneer en heuschelijk zulke vrouwen zijn, ze in het werkelijke leven niet anders kunnen optreden, dan mevr. Chr. Poolman het gister avond heeft gedaan. Wie kunst wil genieten, bezoeke onzen schouwburg. Het hoofdnummer van het „Bron gebouw" is de revue „De publieke Opinie", eene gezonde satire, die voortdurend lachend geeeelt en de bezoekers hartelijk doet medachen. Een stuk, waarmee de heer Henri Ter Hall wel succes moet hebben. Ook de overige nummers waren best. Vooral„Kinderleven", „Janows- ky Troupe" en de Electrische feérie plastique". jjC -l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2