Woensdag 8 Aug. 1906. No. 6368. 31"e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Drieste Aanmatiging. BUITENLAND. BINNENLAND. LIEFDE EN PLICHT. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Haarlem 1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Telefoon No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meerv 0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT. Hoofdagenten roor het BuitenlandCompagnie Générale de Publioité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. Dat de Encycliek des H. Vaders aan de Italiaansche Bisschoppen niet Welkom wezen zou aan de vrijzinnige bladen, zal niemand verwonderen, de tegenstanders evenmin als de partijgenooten. En dat de oude argumenten, een Weinigje opgepoetst, weder dienst zouden doen, om critiek te oefenen op 's Pausen voorschriften en be velen, mag evenmin iemand onzer Verbazen. De Tribuna, het joodseh-maconnieke hoofdorgaan van Rome, betitelt bedoelden omzendbrief als een stuk, „dat de vorming, de verstandelijke Vorming der geestelijkheid belem meren zal." 't Is hartroerend en het zou schier tot dankbaarheid stemmen jegens de Tribuna, dat zij zich in die ma te bezorgd toont voor de verstan delijke vorming der Priesterschap. Alleen maar Tribuna en consor ten in alle landen, ons goede Neder land niet uitgezonderd, schermen onophoudelijk met de liberale on- Hoozelheid, dat de geestelijkheid het Volk dom zoekt te houden niet alleen, 'naar dat ook bij haar-zelve Mi- herva niet thuis ligt en hare ach terlijkheid het best bestempeld wordt met „middeleeuwsch.", U weet wel „de duistere middeleeuwen." Bovendien zou aan Tribuna en dergelijken onder het oog kunnen gebracht, dat zij de uitdrukking „kerkelijke of geestelijke inmen ging" op de lippen bestorven heb ben dat zij 't veroordeelen, scherp on beslist, wanneer de Clergé een boordje meespreekt in niet streng Kerkelijke aangelegenheden. En ziedaar liberale organen, wier mdacties over het algemeen de Kerk, hare leer, hare instellingen en ge bruiken beoordeelen gelijk de blind geborene oordeelt over de kleuren redacties, welke het beneden zich échten, om zich op de hoogte te Hellen van hetgeen de Kerk be treft en die boudweg aan het Hoofd her Kerk, aan den Vader der gansche Christenheid de bevoegd heid ontzeggen, om te beoor delen, wat voor de geestelijkheid afkeurenswaardig en gevaarlijk is, Wat niet alle kracht dient tegen gegaan. Weer zoo'n staaltje van de zelf genoegzame laatdunkendheid van het „denkend deel" der menschheid. Die afkeuring op zich zelf be- Wijst, dat 's Pausen waarschuwende Hem op den juisten tijd geklonken tjleden vooral, nu zooveel slechte geschriften het licht zien, verdient eene vereeniging voor de goede Pers allen lof.» (Mgr. Willi.) en dat de H. Vader den vin ger gelegd heeft op eene hoogst gevaarlijke wondeplek. Terecht schrijft kanunnik Igna- zi dienaangaande in de „Osserva- tore Romano" Het liberalisme is beducht voor de priesters, gevormd volgens de roeping des H. Geestes, ervaren in de Kerkelijke weten schappen, gestaald door eene ge zonde wijsbegeerte, vol ijver, tot het martelaarschap toe, voor de eer van God en Zijne Kerk. Daar om verheft de liberale Pers zich tegen 's Pausen Encycliek, welke streeft naar de vorming van zulke priesters. De uitspraken der Iverk-vijandige organen kunnen ons overigens vol strekt koud laten. Onbevoegd om in dezen te oor- deelen, wijl zij der zake niet kun dig zijn te veel behept met aller lei vooroordeelen, buitendien ver blind door den haat, zijn hunne penvoerders allerminst de geschik te personen, om een billijk vonnis te wijzen. Dat zij zich desondanks als rechters opwerpen, getuigt alleen van de drieste aanmatiging van hen die, leeken, in dubbelen zin, von nis durven wijzen in zuiver Ker kelijke zaken en aangelegenheden. Staatkundig Overzicht. De heer Etienne, minister van Oor log der Fransche Republiek, heeft het voorbeeld van zijn collega Clemenceau gevolgd, wat het zenden eener circu laire betreft. In een geheel anderen geest echter. Etienne schrijft aan de militaire gouverneurs van Parijs en Lyon en aan de aanvoerders der ver schillende legercorpsen, dat de stem ming onder sommige militairen, toe komstige officieren, hem met bezorgd heid vervultIn woord en daad prediken zij het anti-militarisme. De minister wenscht die noodlot tige propaganda tegen te gaan en ver zoekt daarom opgave der namen van die officieren, welke onder dit opzicht mochten misdoen. Daarop komt de inhoud in het kort neer. „Wat willen wij er aan doen zouden de generaals-opperbevelheb- bersjhem kunnen antwoorden. „Gij en uwe vrienden oogst, wat gij zoo over vloedig hebt gezaaid." Wie heeft het leger in Frankrijk vernield Vernield in dezen zin, dat het nu wemelt van officieren, die en kel op bevordering bedacht zijn en voor geen middel terugdeinzen om bevorderd te worden. Geen militaire vriendschap meer, geen beoefening der militaire deugden. De liefde, de gene genheid, de geestdrift voor den wa penhandel, de studie, gingen bij de meesten te loor. „Wat hebben wij er aan vragen zij moedeloos. Wie Vrijmetselaar is, komt wel vooruit, terwijl een braaf Kathol iet officier, of zelfs een Katholiek zoo, zoo, maar bij de Jesuïeten opgevoed, op geen bevordering behoeft te reke nen. Gedemoraliseerd is het leger, dank zij Waldeck-Rousseau en Combes, dank zij André, den burgerlijken militair, dank zij Berteaux den zoogenaamden militair en burger en socialistischen millionair. Wij betwijfelen den goeden wil des heeren Etienne niet, maar vinden zijne circulaire voor een minister, die jaren „in de beweging" is, wel bijzonder naief. Weet hij niet, dat een officier, die met zijne echtgenoote naar de Mis ging en een officier, die met veel ijver de loge bezocht, beiden een streepje achter hun naam hadden bij zijn voor gangers een zwart en een rood krab beltje Zoo'n krabbeltje besliste over de gansche carrière. Wat is een soldaat zonder eergevoel, zonder liefde voor zijn stand Sluipers en kruipers moes ten er met het stelsel André-Vadecard (de klikkersbriefjes) gekweekt; de nieuwe teelt is er. Militairen naar het hart der Loge, naar 't hart der man nen, die als minister van Oorlog zich laten inhalen en „huldigen" met de „Internationale", het lied des oproers, der anarchie. Etienne had zijne moeite kunnen sparen. Met eene circulaire geneest men niet zulk een kanker TURKIJE. De verheven Porte heeft haar gezant te Parijs gelast, de Fransche regeering er op te wijzen, dat Dsjanet, eene afdeeling is van het vilajet Tripoli; dat het altoos aan Turkije behoord heeft en niet tot het achterland van Tripoli, gelijk de Franschen beweren, die er eene troepenafdeeling heenzon den en het zonder meer schijnen te willen behouden. Wederom een ernstig geschil te duchten Turkije zal zijne rechten met hand en tand verdedigen, herhaalt men in regeeringskringen te Constantinopel. Geruimen tijd geleden heeft de Porte een militaire expeditie naar Dsjanet gezonden. Als deze expeditie de plaats van bestemming bereikt, zal ze er Fransche troepen vinden. Als men bedenkt, dat het geschil niet alleen loopt over de oase Dsjanet, maar dat de Porto voornemens is de Turksclie vlag te hijschen in het ten noorden van het Tsjadmeer gelegen landschap Kanem, dat bij de Frarisch- Engelsche overeenkomst van 14 Juni 1898 toegewezen is aan de Fransche invloedsfeer en dan ook reeds vier jaren een Fransch bestuur heeft, heeft men volle recht om de zaak vrij duis ter in te zien. Turkije dat zich jaren lang om Tri poli en Afrika niet bekommerde, is thans door het langzame maar gesta dige voortdringen van Frankrijk uit zijn onverschilligheid opgestaan. Of het niet beter ware geweest rus tig voort tedommelen moet de toekomst leeren. SPANJE. De schipbreuk der Sirio. De Daily Telegraphontvangt uit Cartagena verschrikkelijke bijzonder heden over de schipbreuk van de „Si rio". De Italiaansche opvarenden seliij- nen het zeer bont gemaakt te hebben gedurende de ramp. Met messen en zelfsrevol vers,bemeesterden zij de zwem gordels. In hun beestachtigheid ont zagen zij vrouwen noch kinderen. Zoo iets was alleen mogelijk door de al- geheele onbekwaamheid van de be manning. De gezagvoerder, een man van bijna zeventig jaren, was dadelijk het hoofd kwijt, sprong het eerst met eenige officieren in een reddingsboot, zonder zich te bekommeren om de reizigers. Het gerucht is verspreid dat hij dadelijk zelfmoord gepleegd zou hebben, doch dit schijnt onjuist te zijn. Volgens de laatste berichten is hij gevangen ge nomen, daar werkelijk de oorzaak van de ramp toegeschreven wordt aan zijne verregaande onachtzaamheid om een korteren, doch zeer gevaarlijken weg, te kiezen. Van leiding geven aan het reddings werk was onder deze omstandigheden geen sprake. Werkelijke hulp werd eerst verleend door schepen die in de buurt van Bajas Ilormijas stoomden, de „Maria Luise" uit Oran en een Duitsch schip. Door hun toedoen wer den 550 menschen gered. Het aantal slachtoffers bedraagt volgens de laatste telling 345. De geredden verkeeren in troosteloozen toestand. Velen hunner zijn gewond door vallende balken en «tukken hout en ijzer,, en door messteuen, want cie italianeïi schijnen niet alleen met geweld zich meester gemaakt te hebben van de zwemgordels, doch ook op dezelfde ruwe wijze zich plaatsen veroverd te hebben in de reddingsbooten, waarvan er eenige door het woeste optreden zonken. De „Sirio" is totaal verloren. De ketel sprong dadelijk. Het schip zonk zoo vlug, dat nog vele menschen op de brug stonden, toen het in de gol ven verdween. Een Italiaan, te Barcelona woon achtig, was met zijn gezin aan boord van de „Sirio". Hij redde drie zijner zoons en negen medereizigers. Zijn dochter van achttien jaren redde twee kinderen, van wie de ouders niet meer te vinden zijn. Een gezin, bestaande uit vader, moeder en zes kinderen is, op den vader na, die krankzinnig werd, omgekomen. De Italiaansche consul te Cartagena heeft gastvrijheid verleend aan een Italiaansche, Brigeda Morelli, die ver telde dat zij haar huwelijksreis maakte. Haar man en zij werden door den schok uit de kajuit in zee geworpen. Eindelijk, na lang drijven, gelukte het een kabel te grijpen. Op dit oogenblik verdween de man in de diep te, en sinds dien-heeft men niets meer van hem gehoord of gezien. De Spaansche minister van binnen- landsche zaken heeft dadelijk een krediet aangevraagd voor de slacht offers van de „Sirio". De „Sirio" van de „Navigazione Ge nerale" is in 1883 te Glasgow gebouwd, had 4141 ton waterverplaatsing, was 119 meter lang en 12.80 meter breed. De snelheid bedroeg 15.86 knoopen. Het schip vertrok den 2en Augustus met 20 reizigers eerste klasse, 28 tweede en 570 derde klasse van Genua. In Barcelona werden nog reizigers opge nomen. De bemanning telde 118 man, die allen gered schijnen te zijn. BELG1E. De nieuwe burgemeester van Ant werpen is voorgisteren plechtig inge huldigd. Er was een talrijk publiek. Om drie uur kwam de Raad binnen en sprak de heer Hertogs voor den presidentieelen zetel staande eene lange U-ede uit. Hij huldigde Jan Van Rijswijck, zijn voorganger, en deed ten slotte zijne liberale belijdenis. Reeds dadelijk waren de leden van den Raad met elkaar aan 't harrewar ren over Van Rijswijck en Desguin, die volgens Coremans uit de Loge het wachtwoord ontvingen. Coremans werd daarop voor jesuiet en „poesjenel" gescholden. De briefschrijver van de N. R. Ct. eindigt zijn relaas over deze inhul diging even wijsgeerig met deonderstel- ling, dat burgemeesterHertogs gedacht heeft misschien Beter benijd dan beklagd, Als 't God behaagt, wat een waar woord is in vele om standigheden des levens. RUSLAND. Het kost moeite, doch Stolypine schijnt ondanks alles met zijn Ka binet gereed te komen. Volgens hem werkt bij den Tsaar, maar Trepof ontkent en zegt, dat hij geen kui per is. Stolypine blijft bij zijne meening die hij met bewijzen staven zal. Zeker de rechte methode, doch nog beter ware het een stel geschikte ministers te vinden. Het bericht dat eenige dagen ge leden acht agenten van politie te Petersburg door arbeiders werden vermoord wordt bevestigd. Er ver schijnt geen enkele krant. De Nowoje Wremya, aan welk blad de zetters eerst niet staakten, verschijnt thans in kleiner vorm, daar ook hier een gedeelte der zetters het werk neer legden. Het schijnt zoo goed als zeker te zijn dat de algemeene staking toch door zal gaan in de hoofdstad. Het officieuseTelegraafagentschap bracht in het ochtendblad de bevestiging. Dit is dan waarschijnlijk geschied in navolging van Moskou, waar volgens den Berl. Lok. Anz. giste ren de algemeene staking begon nen is. In alle fabrieken en bedrij ven is het werk neergelegd. Het spoorweg-personeel besloot 's mid dags te staken, behalve op de Ni kolai- en Brest-lijnen, waardeamb- tenaren zeer bevreesd zijn voor strenge vergeldings-maatregelen. Daar de bakkers ook staken wil len, worden de winkels bestormd. Volgens het besluit van het sta kingscomité zal brood uitgereikt worden, op bepaalde plaatsen, aan de arbeiders, niet aan de „burger lijke" bevolking. De stemming onder de stakers is vrij gedrukt, daar zij weinig hoop hebben op slagen. Voor de woning van wijlen pro fessor Herzenstein te Moskou is het gisteren tot een groote betooging gekomen. Een dertigduizend perso nen trokken er voorbij onder de kre ten „Leve de Doema! Weg met de tyrannic Weg met Stolypine De politie zag alles lijdelijk aan. En het eerste was wel verdiend Immers Herzenstein wgs^. naar ver zekerd wordt, een zoogènaamd be keerde jood, die zich met schache- ren in landerijen verrijkt had en zich de weelde veroorloofde om het revolutionairtje te spelen. Volgens een bericht uit Stockolm heeft de Russische regeering in een nota aan de Westersclie mogendhe den kennis gegeven, dat de militaire maatregelen op de Aland-eilandeu slechts een tijdelijk karakter heb. ben en gericht zijn tegen den smok. kelhandel in wapenen naar Fin land. Uit de Staatscourant. Zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat aan zijn departement ter inzage ligt een exemplaar van het Grieksche Staatsblad no. 189, vermel dende de voorwaarden, in de Fransche taal gesteld, eener nieuwe aanbesteding voor de levering van petroleum aan het Staatsmonopolie, welke aanbeste ding op 1/14 September 1906 te Athene zal plaats vinden. Schietoefeningen op de Harssens. Reede van Texel. 3de district. Op 3 en zoo noodig ook op 4 September a. s. zal er een schietoefening worden gehouden van het fort op de Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (30 cM.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 1000 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aan vang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan, alsmede gekleurde vlag gen, aangevende de richtingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groo te waarschuwingsborden worden ge plaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermel dende in welke richting dien dag ge vuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden ge plaatst, waarop is aangegeven de be- teekenis der gekleurde vlaggen, als volgtrood en witte vlag beteekent Noord, wit en zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. De data der schietoefeningen zullen FEUILLETON. 32. Het meisje merkte dit wel op en )Herp haar pseudo-vader een dank ten blik toe. Men nam plaats in ,ed der achterste kabinets, half ver- £°rgen achter een schoone bloemen- pïsiering en waar een nabijzijnde ,ürff(iin een aangename koelte ver beidde. Op het oogenblik waren er zeer 'rinig bezoekers. Oo commissaris sloeg voor, terstond J1'1 den champagne te beginnen, darmee Schneidewin zich vereenig- l6'. terwijl ook Hilda toestemmend bkte. ha ter wilde zij het schuimende vocht 'do^Wolijks aan bppen brengen, slin de commissaris wenkte haar ter- Va *oe' zoodat zij ook haar deel 11 den heerlijken drank gebruikte. Zoo is het goed, fluisterde Wach tel haastig, terwijl Scnneidewin zich even had verwijderd om den ober- kellner eenige aanwijzingen te geven. Ik maak u mijn compliment, gij speelt uw rol uitmuntend. Oals gij eens wist hoe zwaar het mij valt, met dien man te schert sen, terwijl mij het hart bloedt, zuchtte het lieve meisje. Denk aan onze spoedige over winning en drink van den wijn; hij zal u kracht geven en die zult ge noodig hebben, want ik denk dat ik u straks wel een tijdlang met den kerel alleen zal laten. Om Godswil, stamelde Hilda, doodelijk verschrikt, ik bezweer u Het is in het belang van de goede zaak, misschien is morgen reeds de onschuld van uw verloofde zonne klaar bewezen, gaf de commissaris haar in overweging. Een donkere blos kleurde voor een oogenblik de wangen van Hilda en zij begon over het geheele lichaam te beven. Zij kon niet meer antwoorden, want Schneidewin keerde juist terug met eenige Havana-sigaren, die hij aan het buffet had gehaald en waarvan hij er Wachtel een aanbood, om er daarna zelf een op te steken. Terstond begon hij weder met zijn grootsprekenzelfs de Havana-sigaren in Duitschland deugen niet, dat kwam omdat het werkelijk goede gewas alleen in Amerika ingevoerd en ge rookt werd. De commissaris was het bereidwil lig met hem eens; het was er hem voor alles om te doen, den man in een zoo goed mogelijken luim te hou den, opdat er geen argwaan bij hem zou opkomen. Dat was dan ook niet te vreezen. Schneidewin sprak den wijn geducht aan; in tegenspraak met zijn bewe ring bewees hij, door den zwaren wijn te drinken alsof het spuitwater was, dat hij het niet gewoon was. Weldra begonnen zijn oogen dan ook door den bedwelmenden wijn als vuur te gloeien; hij werd aldoor levendiger in zijn gesprek dat hij zoo goed als alleen voerde. Hij was juist op het punt senti menteel te worden en zich te bekla gen over de waardeloosheid van alle aardsche genietingen, die men alleen smaakt zonder dat een bemind wezen daaraan deelneemt, toen een besteller, met een brief in de hand, binnen kwam en zoekend in het lokaal rond keek. Schneidewin zag hem, de commis saris scheen daarentegen geen acht te slaan op den man, die juist met de roode pet in de hand, den oberkellner aansprak. Deze wierp een blik op het adres van den brief, dien de besteller hem voorhield, haalde de schouders op en wees naar het kabinet, waar de com missaris met zijn gezelschap zat. De besteller ging met wijfelende schreden naar het kabinet. In werkelijkheid had de commis saris terstond in den besteller een ver momden politieagent gezien. Thans keek hij den man die het kabinet binnentrad, verwonderd aan. Wat is er? vroeg hij. Ik heb hier een brief voor mijn heer Habakuk Hompesch, antwoordde de besteller. Hij moet uit Regen- walde zijn; de heer, die mij den brief te bezorgen gaf, zeide dat ik den ge adresseerde hier zeker zou vinden. De geadresseerde ben ik, ant woordde de commissaris met goed ge speelde verbazing, maar verdui veld, ik ben hier wildvreemd. Hij nam den brief aarzelend van den besteller aan en bekeek hem van alle kanten. Misschien van uw kennis, dien gij in het „Frauenhof" hebt aange troffen, zeide Schneidewin argeloos. Gij hebt hem toch gezegd dat gij hier heen zoudt gaan. Dat zou wel kunnen antwoordde Wachtel, terwijl hij den brief opende en de weinige regels haastig doorlas. -Neen, maar wat is dat nu, zeide hij, terwijl hij den brief boos op de tafel wierp. Wat beweegt dien Schulze, mij zoo midden in mijn ver maak te komen storen. De heer zeide, dat alles in een half uurtje afgeloopen kon zijn, sprak de besteller. Er was hem veel aan gelegen, dat de zaak spoedig in orde kwam, daarom moest ik u terstond naar den notaris Throrer brengen. Mijn loon heb ik al ont vangen. Wat is er dan eigenlijk, vader? vroeg Hilda. Daar, lees zelf, zeide de commis saris misnoegd en, toen hij den nieuws gierigen blik van Schneidewin waar nam, verbeterde hij, of lees hem liever voor, dan kan mijnheer Schneidewin het ook hooren. Dit gebeurde. Het schrijven was werkelijk van Schulze, die zijn vriend en buurman Hompesch verzocht hem als getuige te dienen bij het opmaken van een notarieele akte. Kort nadat vriend Hompesch heenging, was er iemand in het „Frauenhof" gekomen, die een zaak over te nemen had en daarover waren zij het nu zoover eens gewor den, dat alleen de verkoopakte nog maar door den notaris moest worden opgemaakt. Daarvoor was echter één getuige noodig, en daar hij wist dat zijn vriend Hompesch in de stad en bij Hellbach was en hij niemand an ders kende, verzocht hij hem den be steller te volgen naar het kantoor van den notaris, die niet ver weg was. Wat nu? vroeg de commissaris, met een spijtigen blik op de volle wijnflesschen die op de tafel stonden. (Wordt vervolgd). NIEDWE LEMSCIECOURANT AOITE MA NON AQITATE. ok. a-i- j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1