Donderdag 9 Aug. 1906. No. 6369. 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. LIEFDE EN PLICHT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 1.20 Voor de overige plaateen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Telefoon No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE k CONTANT. Hoofdagenten roor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBS Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 81bi» Faubourg Montmarlre. Staatkundig Overzicht. Hoe de verdere loop der binnen W.dsche gebeurtenissen in de naas te toekomst voor Rusland wezen z;il, is op liet oogenblik zeer moei lijk te bepalen. Al was 't b. v. maar alleen, om dat de bedwelmende dampen, welke 'laar uit den revolutionairen hek sen ketel opstijgen, de grootste ver gassingen mogelijk maken. Eénè ?-aak kan intusschen met schier wis kunstige zekerheid worden vastge steld Van eene algemeene staking (|Vor het gansche land komt abso luut niets meer. De poging om het daarheen te 'eiden is op jammerlijke wijze dood- geloopen. Zoowel de arbeiders als de Regeering mag men daarmee gel uk wenschen. De sociaal-democraten, die de bakers tot volhouden aansporen, Prediken in de woestijn. Op meer dere fabrieken te Sint Petersburg dl elders is de arbeid weer hervat 'Jet weinige arbeiders zijn boos op de leiders der beweging, die geen jeiders gebleken zijn, maar den boel Ui 't riot stuurden, En zulke stumpers werpen zich Op ïot hervormers der maatschappij Bovendien het Gezag waakt en de militaire macht staat gereed, om Uet, oproer onverwijld den kop in te drukken, zoodra het zich ver- toonen durft. Dat weten de zoogenaamde lei ders en daar zij als de meeste, zoo Uiet alle revolutie-helden, niet gaar- Ue het martelaarschap verbinden 'Uet het omwentelings-apostolaat, treden zij de militaire macht liefst "it den weg. Het gebeurde te Sveaburg ligt "og versch in het geheugen en be- Vat eene les, die de eerste weken "iet vergeten worden zal. Daar is „het puikje" der revolu tionairen ter slachtbank gevoerd. Eene dolzinnige onderneming was t, slecht voorbereid, nog slechter "itgevoerd, en die de Revolutie al lerslechtst bekomen is. Waarlijk, de Regeering heeft geen klagen over den loop der gebeur en issen. Zoo zij die weet te benuttigen door het nemen van maatregelen, die het geschokte vertrouwen bij de '"eerderheid der bevolking herstel en en de hoop wettigen op het Jfivoeren der noodige verbeteringen "ij het bestuur, in de politieke en "ociale toestanden, dan wordt der „Het moet ernstige gewetensplicht *'jn voor iederen Katholiek, dat hij See.i anti-Katholiek dagblad leze." (Kanunnik Schorderet.) Revolutie een harer machtigste wa pens uit de hand geslagen en kan de verdere loop der gebeurtenissen niet anders dan gunstig wezen voor het Gezag. ITALIË. Heden zal ZEm. Kardinaal Merry del Val, Staatssecretaris, de Eeuwige Stad verlaten en zich naar Castelgan- dolfo begeven, om er wat rust en bui tenlucht te smaken. De Croix(Parijs) weet te verhalen, dat de Pauselijke instructies omtrent de Scheidingswet in Frankrijk nog niet verzonden zijn, doch spoedig ver zonden zullen worden en openbaar gemaakt. In de „Dijesa" schrijft de Romein- sche briefschrijver van genoemd blad, dat het in ieder geval voor den 15en dezer maand zal wezen. Het bericht van sommige Parijsche correspondenten schijnt blijkbaar voor barig geweest te zijn: er is in Frank rijk nog niets bekend omtrent de Pauselijke instructies. Met het noodige voorbehoud maken wij daarom melding van [een parti culier bericht uit Parijs, dat wij gis teravond ontvingen, en dat de open baarmaking van 's Pausen instructies op heden als zeker verklaart. ENGELAND. Aan de Porte is te kennen gegeven, dat Engeland voorloopig zijne goed keuring niet hechten kan aan de ver hooging met 3°/0 van de Turksche toltarieven, wijl het meer zekerheid wil hebben, of het doel, waarvoor deze gelden aangewend zullen worden wer kelijk het verbeteren van den toestand in Macedoniëbetreft. Hieromtrent seint men uit Constantinopel Engeland heeft nog meer waarbor gen gevraagd dan thans door de Porte zijn gegeven, waarborgen die niet goedgekeurd zijn door de overige mo gendheden en geweigerd worden door de Porte. In de laatste bijeenkomst van de gezanten, zeiden de vertegen woordigers van de vreemde mogend heden tot den Britschen gezant O'Con nor, dat het niet aanging nieuwe voorwaarden te voegen bij de eenmaal vastgestelde en goedgekeurde. De heer O'Connor, gaf echter te kennen dat zijn regeering waarschijnlijk geen af stand zou doen van de nieuwe eischen, zelfs wanneer verwikkelingen er het gevolg van waren. SPANJE. De Ramp met de „Sirio". De verontschuldiging van den kapi tein van 't schip, als zou het op eene onbekende klip geloopen zijn, wordt onaannemelijk geacht. De Fransche gezagvoerder van de „Maria Luise", die behulpzaam was bij het reddingswerk, verklaart, dat algemeen bekend is, dat er gevaarlij ke klippen zijn noordoostelijk van de Hormigas-eilanden, waarover de „Si rio" met volle vaart gestoomd is. Het gevaar is zelfs bemerkt door visschers uit Cartagena, die echter niet meer bijtijds konden waarschuwen. De Fransche gezagvoerder schildert de tooneelen, nadat de ketel met een ver- schrikkelijken slag gesprongen was, als ontzettend. De menschen gedroe gen zich letterlijk als wilde dieren. Reeds zijn honderd lijken aange spoeld. Van alle zijden wordt voor de ge redden gezorgd. Voedingsmiddelen en kleederen komen bij groote hoeveel heden in. De ziekenhuizen, club-ge bouwen, schouwburgen herbergen de slachtoffers, en zelfs de armsten van Cartagena wedijveren in hulpvaardig heid en gastvrijheid. De autoriteiten zijn reeds met het gerechterlijke onderzoek begonnen. De officieren van de „Sirio" moeten in Cartagena blijven. Ambtelijke berichten melden, dat te Cartagena 5C0 schipbreukelingen van de Sirio, te Alicante 22 en te Cadix 5 zich bevinden. Er moeten er nog 328 ontbreken, o. w. 14 matro zen. Gisteren was gemeld dat de aarts bisschop van San Paulo gered was, maar uit Cartagena wordt nu geseind dat de aartsbisschop van Para een sleepboot heeft gevraagd, om naar het lijk van den aartsbisschop van San Paulo te zoeken. Hij schijnt dus toch verdronken te zijn. Men is begonnen met het reisgoed en de postzakken uit de Sirio te halen. Een rijk man uit Petropolis, die vele juweelen aan boord heeft aebter moe ten laten, heeft die, als men ze terug vindt, ten bate van de schipbreuke lingen bestemd. Kapitein Picco, die de oorzaak van de ramp wordt genoemd, heeft nog geen schuld bekend. RUSLAND. Laft'an seint uit Petersburg dat het garnizoen van Peterhof wegens het toenemende aantal dreigbrieven dat de Tsaar ontvangt, nu tot 40,000 man versterkt is. Een bericht in de Nowoje Wremija meldt, dat spoedig de benoeming vol gen zal van grootvorst Nikolai Niko- lajewitsj tot opper-connnandant van de garde en het geheele leger, in de plaats van de opper-commandanten, die tot nu toe chefs waren van de verschillende militaire districten. Deze betrekking krijgt niet het ka rakter van een militaire dictatuur, daar het ministerie van oorlog de ad ministratieve aangelegenheden blijft beheeren. Van Het Loo. H. M. de Koningin reed gisteren met den Prins voor 't eerst na haar ongesteldheid uit in de bosschen. De Koningin zag er zeer goed uit. Gis teravond vertrok de Prins naar 't buitenland. Vorstelijk bezoek. De kroonprins van Griekenland, Constantijn, hertog van Sparta, ver gezeld van H. K. H. de kroonprinses Sophie met familie en gevolg arri veerde gistermorgen per mailboot „Prins Hendrik" te Vlissingen. De vorstelijke personen werden bij hunne aankomst gecomplimenteerd door den consul-generaal van Grie kenland te Amsterdam, den heer R. Lehman en diens secretaris, den heer Ruyter. Alvorens hui: reis naar Frank fort te aanvaarden, onderhielden Hunne Koninklijke Hoogheden zich geruimen tijd met den heer Leh- mann, die de kroonprinses een bou quet orchideeën aanbood en de ver schillende autoriteiten, aan het sta tion aanwezig, aan de vorstelijke personen voorstelde. Uit de Staatscourant. Voor den burgerlijken veeartsenij- dienst in Nederlandsch-Indië worden gevraagd vijf veeartsen, die aan de Rij ks-veeartsen ij school het diploma van veearts hebben verkregen. Zij die in aanmerking wenschen te komen moeten zich bij een gezegeld adres aanmelden bij het Departement van Koloniën. Ter benoeming tot adjunct-ingenieur bij den dienst der Staatsspoorwegen in Nederlandsch-Indië worden gevraagd drie civiele en twee werktuigkundige ingenieurs, in het bezit van het di ploma bedoeld bij artikel 118 der Hooger Onderwijswet (Staatsblad 1905 no. 181.) De werktuigkundige inge jieurs moeten afwisselend bij de exploitatie der Staatsspoorwegen en het toezicht op spoorwegdiensten en het stoomwezen dienst doen. Zij die voor plaatsing in aanmer king wenschen te komen, behooren zich vóór ultimo September a. s., bij gezegeld adres te wenden tot het De partement van Koloniën. De bezoldiging van een adjunct-in genieur bij den dienst der Staats spoorwegen bedraagt f 250 's maand s met twee drie-jaarlijksche verhoo gingen van f 50 's maands, dus met een maximum van f 350 's maands. Staatscommissie voor de Tarief herziening. De tot leden der commissie benoem de hoofdambtenaren zijn allen mannen van erkende bekwaamheid, doorkneed in de tariefwet en haar practijk en gebreken voor handel en industrie. En met de twee zitting hebbende expediteurs benoemde de minister juist de menschen uit de practijk, die als konvioi-loopers-expediteurs een onaf hankelijke en onpartijdige positie tegenover den handel innemen, en buiten kijf zijn vertrouwen zullen hebben. De konvooi-loopers-expediteurs zijn uit hoofde van hun werking en lang durige practijk met de toepassing der tariefwet op alle artikelen vertrouwd. Zoo samengesteld zal de handel dus niet schromen der commissie alle ge gevens te verschaffen, die zij wil een goed resultaat worden bereikt noodig heeft. Hadden de kooplieden die gewoonlijk de vertegenwoordigers van een of meerdere artikelen zijn, in de staatscommissie zitting genomen, dan stond het te bezien of andere kooplieden, of de handel wel even vrijmoedig met] zijn gegevens en be zwaren voor den dag zou komen. Op grond van hare samenstelling verdient deze staatscommisie dusjuist het vertrouwen van den handel, dat zij voor een vruchtbaar werken zoo zeer behoeft, ook, opdat aan het doel der regeering kan worden beantwoord en wij verwachten, dat het haar ruim schoots zal worden geschonken. Hoe veelzijdiger de voorlichting, hoe dege lijker hare conclusie en het daarop te baseeren ontwerp voor een nieuwe tariefwet. En des te minder adressen en amen dementen zullen later behoeven te worden ingediend. Het spreekt wel vanzelf, dat de commissie inzage zal verkrijgen van de massa materiaal, die in deze ma terie bij het departement van Finan ciën wordt geherbergd. En van den rijken schat van adviezen, mede door de Kamers van Koophandel, handels- vereenigingen en particulieren gege ven ter gelegenheid der indiening van de tariefwetten-Pierson en Harte, kan dan het noodige gebruik worden ge maakt. Staatsraad Humalda van Eysinga. Naar de „N. Ct." verneemt, is de Staatsraad jhr. mr. Van Humalda van Eysinga, die zich enkele dagen gele den wegens familie-omstandigheden naar Leeuwarden had begeven, aldaar vrij ernstig ongesteld geworden. De laatste berichten luiden iets gun stiger, hoewel de toestand nog zorg lijk blijft. De Bommenhaven. Land en Volk deelt mede, dat de binnenhaven te Scheveningen aan de gemeente nog een millioen zal moe ten kostenbehoudens eventueele tegenvallers. Koninginnedag. De Amsterdamsche Nat. Oranje- bond „Wat ook vall', trouw staat pal, zal ook dit jaar weer den Koningin nedag op waardige wijze vieren. Terrein en programma worden nader bekend gemaakt. Des avonds heeft wederom een feestvoorstelling in den Stadsschouwburg plaats. De verdeeling der kaarten is in handen van den heer A. v.d. Horst, die er voor zal zorgen dat, evenals vorige jaren, ook gestichten en ver- eenigingen, niet bij den Bond aan gesloten, kaarten zullen ontvangen. Tolquaestie te Watergraafsmeer. De drukte aan de brug over de Ringvaart behoort voorloopig tot het verledene. Gisterenavond heeft de waarnemende Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap besloten den tolgaarder te gelasten het innen van tolgeld voor rijwielen tot nader order te staken. De bedoeling van dezen maatregel is, later door eene vergadering van het polderbestuur waarvan de meeste leden thans op reis zijnte doen uitmaken in hoeverre aan fiet sers al of niet vrijdom van tolgeld verleend zal worden. De schoolkwestie te Roermond. In de jongste vergadering van den Raad te Roermond is een hoogst gewichtig onderwerp op onderwijs gebied behandeld t.w. het voorstel der Broeders van Maastricht, die de eerste openbare school besturen, om een nieuwe school te bouwen en die voor f1200 aan de stad te verhuren. De burgemeester was van oordeel, dat de eerste openbare school aan uit breiding geen behoefte meer heeft, nu de raad besloten heeft een derde openbare school te bouwen. De heer Van Aefferden stelde voor, aan de Broeders een jaarlijk- sclie vergoeding van f 1000 in plaats van f1200 toe te staan als huur prijs voor de nieuw te bouwen school. Hij pleitte met warmte voor het toestaan dezer vergoeding. De Burgemeester zei, dat de ge meente graag subsidie zou geven aan de Broeders, die hier veel nut doen, maar volgens de schoolopzie ners is dit tegen de wet. Op eene vraag van den heer Cuy- pers, of deze vergoeding tegen de wet is, antwoordde de heer Michiels van Kessenich, inspecteur van het lager onderwijs, bevestigend. Ten slotte werd het voorstel Van Aefferden verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Vóór de heeren Baert, Berger, van Afferden, Scheuler, Willemsen en Drehmanns. Tegen de heeren Truyen, Kwist- hout, Ronden, Rouleau, Cuvpers, Michiels, Telders en Evers. De tegenstemmers waren de 5 li berale leden van den gemeenteraad en 3 Katholieke leden de heeren Cuvpers, Kwisthout en Ronden. De Nieuwe Koerier meent, dat zij hebben tegengestemd in het ver trouwen op de wetskennis van den heer Michiels. Heideontginning. Men schrijft aan de „Asser Ct. Wanneer men den straatweg Gie- ten-Rolde passeert, dan zal men zuid waarts op niet grooten afstand van het groenland eene boerderij zien, waar van de ontginning voor enkele jaren begon en die toch nu zooveel is uit gebreid dat er een vrij groot land bouwershuis is verrezen en er een bedrijf is gevestigd, dat een bestaan kan opleveren. Zoo iets zou men voor enkele jaren nog niet van de woeste heidevelden verwacht hebben. En het veld, waarvan deze ontgin ning een gedeelte is, is zóó groot, dat er nog honderden boerderijen op kun nen worden aangelegd, die zeker zul len komen, wanneer de resultaten van heideontginning bij kunstmest bij voortduring blijven. Daartoe heeft Drenthe nog behoefte aan groote kapitalen, die echter langzaam aan zullen komen, want het landbouw- crediet neemt met het vermeerderde FEUILLETON. - 't Is jammer, zeide Hilda, maar kunt mijnheer Schulze dat verzoek "et weigeren. Neen, want hij moet morgen Fter in Regen walde zijn, mompelde ach tel, maar ik dacht, dat wij den vond eens gezellig zouden doorbren- P°"> nu wij zulk een aangenamen (/'""is gemaakt hebben en thans moet Weg. Kan mejuffrouw uw dochter Vlet hier op uw terugkeer wachten? q'0tg Schneidewin, verrukt over het ^'"Icbeeld, een tijdlang met het lieve ""jje alleen te zijn. Dilda wierp een smeekenden blik (jr "en commissaris, maar deze scheen c,„ "iet op te merken. Hij knikte hem e'lkeurend toe. Dat zou het beste zijn, meende •1 aaatig. Ik weet echter niet, beste vriend, of gij de vrije beschikking over uw tijd hebt en ik kan mijn dochter hier toch niet alleen in dit vreemde lokaal laten. Owat dat betreft, zeide Schnei dewin met van vreugde bevende stem, het zal mij genoegen zijn, die bemin nelijke jonge dame zoolang gezelschap te houden, wanneer zij dat voor lief wil nemen. Hij wierp Hilda een smachtenden blik toe en deze slaagde er in, of schoon met bovenmenschelijke inspan ning, hem met een lieftallig laohjete bedanken. Afgesproken dan, zeide de com missaris, terwijl hij van zijn stoel op stond. Ik stel voor dat wij, na mijn terugkeer, hier gezamenlijk zullen sou- peeren. Schulze zal wel meekomen. Laat inmiddels de spijskaart komen, Amanda, en stel een heerlijk menu op. Tegen den besteller vervolgde hij Wij zullen een rijtuig nemen. De notaris woont maar tien mi nuten van hier, voerde deze hiertegen aan. Om 't even, zeide de commis saris, ik houd niet van loopen. Hij knikte de achterblijrenden vrien delijk toe en sprak schertsend de hoop uit, dat zij zich niet zouden vervelen. In zijn hart speet het hem voor de arme, lieftallige Hilda, die nu weer loos aan de indringerigheden van den verafschuwden man was prijs gege ven, maar hij kon niet anders han delen. Wilde hij de gegevens, die hij 's middags reeds had verzameld, vol tallig maken, dan mocht hij geen tijd verliezen. In de eerste dwarsstraat stond een rijtuig. Wachtel stapte in en wenkte den besteller naast hem te gaan zitten. Deze gehoorzaamde, nadat hij den koetsier het adres had opgegeven, natuurlijk niet dat van den notaris, maar dat van Frans Schneidewin die op dit oogenblik, onbewust dat de wrekende hand der gerechtigheid zich reeds naar hem uitstrekte, al zijn be minnelijkheid uitputte, om zich in de oogen van het schoone meisje onweer staanbaar te maken. Nu? vroeg de commissaris, toen het rijtuig zich in beweging had gesteld. De zaak vordert goed, ant woordde de verkleede politieagent. Wij hebben al vernomen dat Schnei dewin in den nacht van den moord eerst om 2 uur thuis gekomen is. Den volgenden morgen heeft hij zijn kleeren schoongemaakt en aan zijn hospita gezegd, dat hij 's nachts onder het naar huis gaan een neusbloeding had gehad. Had de vrouw geen argwaan? Zij verkeert in moeielijke om standigheden, haar man is dood en zij moet voor een groot gezin zorgen. Schaeidewin betaalt goed en prompt, daarom bekommert zij zich niet veel om zijn doen en laten en is met haar commensaal best tevreden. Waarom heeft zij hem niet bij, de politie als huisgenoot opgegeven? vroeg de commissaris, van wiens ge laat thans elke uitdrukking van ge moedelijkheid verdwenen was. Op verzoek van Schneidewin, antwoordde de besteller. Hij moet ge zegd hebben, dat hij daar zelf wel voor zou zorgen en daar het huis zeer veel bewoners heeft, kon zijn aanwe zigheid daar niet gemakkelijk in het oog loopen. De eigenaar woont er zelf niet en weet niet eens nauwkeurig hoeveel bewoners zijn huis telt. De commissaris knikte zwijgend met het hoofd. Zij hadden intusschen het doel van haar rit bereikt en het rijtuig stond stil. Met een vluggen sprong was de com missaris op straat en liet het betalen van den koetsier aan den besteller over. Snel liep hij het portaal in, waar morsige kinderen speelden en stoei den en klom de smalle, donkere trap op, die naar de bovenverdiepingen voerde. Daar de politiebeambten de beve len van Wachtel met de grootste voor zichtigheid en zonder eenig opzien te verwekken, hadden uitgevoerd, ver moedde bijna niemand in huis hun tegen woord igheid. De hospita van Schneidewin, een arme werkmansweduwe met een afge tobd en naargeestig voorkomen, was voorloopig in haar eigen keuken op gesloten. Zonder eenige aanleiding wendde de commissaris zich tot haar. Breng ons naar de kamer van uw commensaal, gebood hij. De vrouw maakte een angstig hand gebaar en aarzelde het bevel te ge hoorzamen. Ik durf het niet doen, zeide zij jammerend. Mijnheer Schneidewin heeft mij streng verboden op zijn ka mer te komen, waarvan hij den sleu tel altijd bij zich heeft. Ik mag ze alleen schoonmaken, wanneer hij er bij is. Daarover bekommer ik mij wei nig, voerde de commissaris haar toe. Open de deur voor ons, anders zullen wij haar openbreken. Maar wat zal mijnheer Schnei dewin wel zeggen, als hij thuiskomt? Hij gaat misschien terstond verhuizen en hij is toch zoo'n goede huurder, zeide de weduwe half weenend. Het zal wel een poosje duren, voordat uw commensaal thuiskomst, hernam de commissaris. Vooruit, hebt gij een tweeden sleutel of moet ik den smid laten komen? (Wordt vervolgd). HAARL NIEDWE flOITE MA HOM flQITATE. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1