Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. permit persoonlijk in tegenwoordig heid van den permit-secretaris invullen en onderteekenen. Bedoeld formulier wordt dus in het vervolg niet meer door het departement van buitenlandsche zaken verstrekt. Voor zooveel noodig worden be langhebbenden eraan herinnerd dat permit-seeretarissen zijn gevestigd te Kaapstad, Port-Elisabeth, East- London en Durban, terwijl te Lou- ren§o Marques de Britsche consul is aangewezen voor de controle op de toelating van vreemdelingen, die zich naar het gebied der vroegere republieken wenschen te begeven. Blijkens mededeeling van den con sul-generaal der Nederlanden te Pre toria, is in „The Transvaal Govern ment Gazette" van 29 Juli jl. op genomen eene kennisgeving betref fende de vrije gift van 2,000,000 p. st. tot onderstand van personen van Britsche en vreemde nationaliteit, die vóór het uitbreken der vijande lijkheden in 1899 gevestigd waren in Transvaal en de Oranjerivierko- lonie, benevens eene lijst der namen van personen van Britsche en vreem de nationaliteit, welke zich niet heb ben aangemeld ten einde het hun toegewezen bedrag in ontvangst te nemen. De gewone audiënties van de mini sters van koloniën, van waterstaat, van binnenlandsche zaken en van land bouw, nijverheid en handel zullen resp. 10, 11, en 15 dezer niet plaats hebben. Een belangrijk advies. Iemand stelde in de Gemeentestem. de navolgende vraag Een vergunninghouder bouwt el ders in de gemeente een café. In het oude huis blijft de vergunning op zijn naam staan, terwijl voor het nieuwe huis vergunning wordt ge vraagd door zijn vrouw. Is art. 8 n. 7 der drankwet hiertegen geen be letsel De redactie van genoemd blad antwoordt hierop Neen. Daar ten name van de vrouw te verleenen vergunning alleen voor haar per soon geldt (art. 24 al. 1 slot) kan zij niet geacht worden aan dén man ver leend te zijn, al is deze ook bij de uit oefening van hef bedrijf in de nieuwe localiteit betrokken. En de omstan digheid dat vermoedelijk de vrouw hier als tusschenpersoon voor den man optreedt, geeft volgens art. 8 n. 18 geen grond tot weigering in geval van no. 7 Van dit artikel." Toegangswegen tot den Dam. Naar wij vernemen wacht den Amsterdamse-hen Raad binnenkort een voordracht van B. en W. tot verbetering van den oostelijken toe gangsweg tot den Dam. Het ligt in de -bedoeling, het hoekhuis Vijgendam-Nes en de twee oude perceelen Nos 2 en 4, met de hierachter liggende huizen van den Vijgendam tot aan het poortje te onteigenen en te amoveeren. De onhoudbare toestand van thans zal dus binnen niet langen tijd een einde nemen. Door bedoelde opruiming kan, recht voor de Damstraat, een min stens evenbreede toegangsweg tot den Dam worden verkregen, die het ver keer met dat van de stille zijde van het Rokin, langs den achterkant van het Kommandantshuis naar Dam en Damrak afvoert. Een belangrijke verbetering, zoo als men ziet, in het stadsverkeer en een eerste schrede naar de oplos sing der Damkwestie. Statenverkiezing. Door 't overlijden van den heer Crone is in district VII te Amster dam weer een verkiezing voor de Prov. Staten noodzakelijk gewor den. Daar de heer Crone in 1907 perio diek zou hebben moeten aftreden, zal zijn op 28 Aug. e. k. te ver kiezen plaatsvervanger waarschijn lijk slechts aan de a. s. najaarszit ting der Staten kunnen deelnemen en zich dan opnieuw aan het oor deel der kiezers moeten onderwer pen. Naar wij vernemen schrijft, het „Handelsblad*, is als voorloopig can- didaat bij 't bestuur van (de libe rale kiesvereeniging) Vooruitgang VII opgegeven de Heer Mr. R. van Rees, met wiens candidatuur deze vereeniging bij de beide vori ge Statenverkiezing reeds zoo ge lukkig uitkwam. Het stemmenaantal, dat hij toen op zich vereenigde, bleef stijgende en was beide keeren ongeveer ge lijk aan dat van zijn mede-eandi- daat prof. Houwing, die er de laatste maal met eene meerderheid van 5 stemmen den heer De Bont versloeg, het eerste voordeel door de vrijzin nigen sinds jaren in district VII behaald. Mr. Van Rees is weder bereid, den vrijzinnigen bij hun verdere pogingen tot herwinning van het district ter wille te zijn. Tot zoover het Handelsblad Laten we hopen, dat zich het Amsterdamsche district, door het „Hbld" smalend de burcht der ker kdijken genoemd, aan het libera lisme ontworstele Landbouw-ongevallenwet. De heer mr. H. P. L. O. de Kruijff Jr., te Amsterdam, heeft te Nijme gen het woord gevoerd over de bij de Staten-Goneraal ingediende land bouw-ongevallenwet. Den 13en April 1905 werd het ontwerp aanhangig gemaakt en het is dan ook onderteekend door den toenmaligen minister van binnen landsche zaken dr. Kuyper. De wenschelijkheid van een land bouw-ongevallenwet is, behalve door minister Kuyper, ook geconstateerd door de Groningsche Landbouw- maatschappij en in de afdeeling Winterswijk van de Geldersch-Over- ijselsehe Maatschappij van Land bouw. De wet op de industriëele ver zekering, zooals spr. die wet zal noemen, heeft een sterkere centrali satie dan 't nieuwe ontwerp en heeft getracht de landbouwers zoo min mogelijk in aanraking te brengen met ambtenaren. Men heeft den landbouw geraad pleegd, men heeft dankbaar gebruik gemaakt van de voorlichting van het landbouw-comité en andere spe cialiteiten. Naar spr. meening ko men in het ontwerp leemten voor en hoewel tijd voor critiek eigenlijk ontbreekt, zullen die leemten van zelf in het verloop zijner rede blij ken. In het eerste deel zijner rede gaf spr. aan de bedoeling van het ont werp. Het beoogt vooreerst het schep pen van de verplichting voor alle werkgevers in het landbouwbedrijf om hun werklieden te verzekeren. Alle werklieden zijn verzekerd on afhankelijk van de houding der werkgevers. Een groot verschil met de indus- trieele ongevallenwet, is de opname van gedwongen verzekering van den werkgever. Dat is vooral in kleine bedrijven zeer noodig. De werkge vers en werklieden worden daarin vaak dooreengernengd. Na nog verder een uiteenzetting van de wet gegeven te hebben, deelt spreker mede, dat aan de Risicobank 3300 werkgevers zijn aangesloten, die aan weekloon uitbetalen, 67 millioen gulden. Onderdeelen zijn de risico-ver- eenigingen voor de verschillende bedrijfsgroepen. Toezicht zal worden uitgeoefend niet alleen op het be drijf, maar ook op de werklieden. De band tusschen werkgever en werkman zal niet verbroken wor den. De onderlinge verzekering heeft ook hare schaduwzijden, men betaalt geen vast bedrag maar is afhankelijk van de ongevallen. Een ander bezwaar is de onder linge aansprakelijkheid. Faillisse menten b.v. zouden schade kunnen veroorzaken. Men kan een reserve kas vormen uit hetgeen minder be taald wordt dan de premie der rijks verzekeringsbank op het persoonlijk aandeel van deze. Spreker somt vervolgens de na- deelen aan, die verbonden zouden zijn aan een geheel afzonderlijke landbouwverzekeringsbank. De land bouw moet, naar spr.'s meening, intrekken in het huis, dat de in dustrie reeds gebouwd heeft. Spreker wijst erop, dat de risico-bank een zaak is van de werkgevers zelf. De 3300, die thans aangesloten zijn, zijn bijeengekomen zonder de hulp van een enkelen agent. De werk gevers zien dat belang dus in. De bank tracht aan de belangen der werkgevers tegemoet te komen. Zij bevat ook een afzonderlijke afdeeling voor de veiligheid, onder leiding van een ingenieur. Hoewel nu land bouw en industrie in hetzelfde huis dezelfde ambtenaren hebben, be lmoren zij toch financiëel gescheiden te blijven. Nadat de heer De Kruyff zijn lezing geëindigd had, stelde de voor zitter de volgende motie voor „De vergadering, gehoord de uit eenzetting van mr. De Kruijff, di recteur der Centrale Werkgevers Risicobank, draagt aan liet dage lij ksch bestuur op, om voor het geval en zoodra het ontwerp land- bouw-ongevallenverzekering tot wet is verheven, in samenwerking met de andere maatschappijen van land bouw en in overleg met de directie der Centrale Werkgevers Risicobank aan de algemeene vergadering in te dienen een ontwerpregeling tot het onderling dragen der ongeval lenverzekering.' De heer Hartog betoogde, dat de Rijksverzekeringsbank geheel uit liet ontwerp behoort geweerd te worden. De lieer v. d. Sijp acht de te storten bijdragen eenvoudig een belasting. Bij f4000 jaarloon heeft spreker in 25 jaar geen ongeval gehad. De sprekers werden door den in leider beantwoord. De voorgestelde motie werd daar op zonder stemming aangenomen, Veiligheid der Koningin. Met niet genoeg te prijzen ijver zijn eiken dag vier rijks-politieman nen in burgerkleeding in de weer om de omgeving van 't Loo van ver dachte personen te zuiveren en zuiver te houden, ten einde zoodoende dei- persoonlijke veiligheid van H. M. zoo volkomen mogelijk te maken- Aan het paleis 't Loo zijn steeds twee rijkspolitiemannen in dienst als portier in een lakeienpakje, om al daar voor de persoonlijke veiligheid van H. M. te waken, terwijl een park wachter in fraai uniform onophoude lijk voor het paleis buiten het hek op en neer drentelt, om aldaar een oog in het zeil te houden. Maar wat gebeurt nu 's avonds? De rijks-politiemannen zitten, op een enkele uitzondering na, elke avond thuis en de parkwachter voor het paleis verdwijnt eveneens, terwijl deze laatste vervangen wordt door een boe renarbeider uit het park, die overdag zijn gewonen bosch- of veldarbeid verricht. De man krijgt een z.g. uni formjas aan, in den geest als van de antieke nachtwachts in de steden en is gewapend met een sabel van het jaar nul. Komt men nu 's avonds of 's nachts voor het paleis, dan ziet men daar zoo'n man op klompen, met een pijp je in den mond, voor het hek staan, welk hek gesloten is en waarvan hij den sleutel bij zich heeft. Dat een dergelijke bewaking van H. M. de Koningin en Haar woning niets om het lijf heeft, zal ieder ge redelijk toestemmen; bet trok dan ook meermalen de aandacht van vreem deling en eigen, die er hun verant- waardiging over uitspraken en het een voudig belachelijk vonden. Aan de raadgevers van de Kroon, te zorgen, dat H. M. onze Koningin op betere en waardiger wijze bewaakt wordt dan door een boerenarbeider op klompen. En nu nog iets: de lanen, toegang gevende tot het paleis 't Loo, zijn niet verlicht. Er heerscht daar 's avonds onder het hooge geboomte een Egyp tische duisternis, die het meermalen onmogelijk maakt, een hand voor oogen te zien. Niettegenstaande deze duisternis rijdt H. M. de Koningin meermalen van en naar het paleis door deze lanen. Zijn de raadgevers der Kroon ver antwoord, wanneer op deze lanen wat God verhoede! een ongeluk gebeurt? (N. Zntph. Ct.). De timmerliedenstaking te Leiden. In de jongste vergadering van de stakende timmerlieden zou het woord worden gevoerd door den heer Jan van Zutphen, secretaris van den Algemee- nen Nederlandschen Diamantbewer- kersbond. De bijeenkomst was ook voor belangstellenden toegankelijkvandaar dat de zaal geheel gevuld was. De heer P. Verdorst, secretaris van den Nederlandschen Timmerlieden- bond, opende de vergadering. Daarna was het woord aan den heer Van Zutphen. Onder luid applaus deel de deze mede, dat met verpletterende meerderheid door den A. N. D. B. bij referendum een crediet van f 5000 uit gekeerd was voor de Leidsclie stakers. Hij spoorde de timmerlieden aan den strijd vol te houden en twijfelde er niet aan, dat het voorbeeld van den A. N .D .B. navolging zou vinden. Scherp critiseerde hij de houding der patroons. Debat had er niet plaats. De heer Verdorst sloot de bijeen komst, nadat hij nog een bemoedigend woord tot de stakende gezellen had gesproken. Er heerschte onder de timmerlieden een opgewekte geest. De vergadering, die ook door de politie werd bijge woond, ging ordelijk uiteen. Ongevallenwet. De minister van binnenlandsche za ken heeft een commissie benoemd om te bepalen, welke ziekten en gebreken er, behalve door ongelukken, uit een bedrijf kunnen ontstaan en dus in de ongevallenwet opgenomen dienen te worden. BINNENLAND. Muntmisdrijf. Door de politie te Amsterdam is een goudsmid aangehouden, die aan het plaatskaartenbureau van het Sta tion Weesperpoort, een tienguldenstuk in betaling gaf, dat vermoedelijk valsch was. De man was nog in het bezit van meer dergelijke geldstukken, waarom trent twijfel bestond. Bij nader onderzoek bleek, dat de in beslag genomen geldstukken niet valsch, maar langs chcmischen weg gesnoeid waren. De aangehoudene, zekere H., goud smid to Kuik, in Noord-Brabant, is, op grond van art. 210 Wetboek van Strafrecht, ter beschikking van de Jus titie gesteld. Brand te Uitgeest. Er is een zware brand ontstaan in de kapitale boerderij te Uitgeest. Alles staat in lichtelaaie en er bestaat vrees voor het nabijzijnd gebouw. Moordaanslag. Te Blijham (Gr.) is zekere Joh. Ben- ninga, een stelmakersknecht van Schildwolde, onverwachts door een bakkersknecht gestoken, zoodat hij naar Winschoten moest worden ge bracht, om met den eersten trein naar Groningen te worden vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De dader is reeds gevat. Een oudje. 15 Aug. e. k. zal het 60 jaar gele den zijn, dat de 74-jarige heer C. J. Disco, werkzaam ter drukkerij van de firma P. Harte te Bergen-op-Zoom, bij den toenmaligen eigenaar der drukke rij, den heer J. C. Verkouteren, in dienst kwam. Besmettelijke huidziekte. Men schrijft aan de Telegraaj In tal van gezinnen in de oostelijk gelegen dorpen in de gemeente Scho- terland heerscht tegenwoordig eene besmettelijke huidziekte. Daar deze ziekte het eerst voorkwam in die ge zinnen, waarvan de vaders naarDuitsch- land waren geweest als melk- of ak- kerkneeht, vermoedt men dat de ziekte vandaar is meegenomen öf uit een besmetten veestal, öf uit een keet, waarin met aan de ziekte lijdende personen, werd samengewoond. Een van het onderwijzend personeel is ook reeds door de ziekte aangetast. Som mige onderwijzers dringen er nu bij het gemeentebestuur op aan in school door deskundigen een onderzoek in te stellen naar den aard en den aanvang der ziekte, die zich volgens hun oordeel al meer en meer uitbreidt Jules Cherpion. Het Handelsbl. van Antwerpen verneemt uit Leuven Jules Cherpion, de Luiksche stu dent, die door het assisenhof tot levensdurenden dwangarbeid veroor deeld werd, zou naar het schijnt, in de gevangenis van Leuven vol ledige bekentenissen gedaan hebben. Cherpion werd veroordeeld omdat hij in een vijver bij Nijmegen, in den Heksendans, zijne verloofde verdronken had. De veroordeelde heeft zich geschikt in zijn lot en gedraagt zich voorbeeldig in de gevangenis van Leuven. Voorloopig ondersteund. De weduwe van den door den bliksem gedooden landweerplichtige uit Maasniel heeft van den minis ter van oorlog do mededeeling ont vangen, dat haar aanvraag om pen sioen in behandeling genomen is. In afwachting van de pensioenre geling werd haar door Zijne Excel lentie een voorloopige ondersteu ning toegezonden. Dakloos door eigen schuld. Gisteren werd te Breda in de Bouwerijstraat zekere vrouw W., die 't naar 't schijnt haren buren nog al erg lastig kan maken, met geheel haar inboedel uit hare wo ning verwijderd. Niet wetend waarheen, bivakkeerde ze heden nog met haar inboedeltje op straat. Naar we vernamen moet dit niet de eerste maal geweest zijn, dat haar zoo iets overkomen isvroe ger toen ze aan het Nonnenveld woonde, moet 't ook reeds zijn ge schied. Daar de vrouw thans niet weet waarheen, zal haar wellicht van gemeentewege tijdelijk een on derkomen worden verstrekt. Zware brand te Rotterdam. Gisterennacht brak een felle brand uit in een pand aan de Nieuwe Voge lenzang no. 24, te Rotterdam, zijnde een zeer dicht bevolkte buurt. In het benedengedeelte van het pand bevond zich een magazijn van den glashandelaar J. M. Schaaf, ter wijl in het bovengedeelte gevestigd was een spiegel- en lijstenfabriek en een photographisch atelier van S. C. D. Rijk. In die fabriek had men tot gisteravond 11 uur nog gewerkt, en vermoedelijk is daar de brand ook ontstaan. Het vuur verbreidde zich in korten tijd over het geheele pand. Niettegenstaande de brandweer alle krachten inspande, bleek dit pand al heel spoedig reddeloos ver loren. Tegen half 3 sloeg de brand door een zolderluik over op het ta bakspakhuis „Jonge Pieter" van de firma W. v. d. Kloot Co. tabaks handelaars. Er waren daar geborgen ca. 5000 pakken Java en Sumatra tabak, benevens een aantal kisten Seadleaf. In dit pand, dat geheel gesloten was, "kon de brandweer niet binnen dringen. De stoomspuiten richtten daarom van de overzijde der straat af hare slangen daarop, en overdek ten het met een kolossale water massa. Onafgebroken bleef men met 6 band- en 3 stoomspuiten tot heden morgen 5 uur doorspuiten. Het eerstgenoemde pand was ge heel uitgebrand, van het pakhuis alleen de zolderverdieping door het vuur vernield. De tabak was echter geheel doorweekt van het water, dat een halven meter hoog in het bene- denpakhuis stond. Tegen 5 uur konden bandspuiten inrukken, de stoomspuiten bleven nog geruimen tijd water geven. De tabak was op beurspolis ver zekerd voor D/2 ton gouds. De glashandelaar Schaaf was ver zekerd voor f7000, de spiegel- en lijstenfabrikant Rijk voor f 6,500. Moordaanslag te Blijham. Over den moordaanslag, te Blijham (Gr.) gepleegd, schrijft men nog uit Winschoten De bakkersknecht F. van Maanen, van hier, in betrekking te Schildwol de, was met zijn kameraad Joh. Ben- uinga, als stelmakersknecht bij zijn ouders te Schildwolde inwonend, op de fiets naar Blijham gereden. Onge veer goed 10 uur 's avonds verpoos den ze vóór het hotel van den heer Tjabbes, toen daartegenover tweeper sonen, nl. de 19jarige bakkersknecht Harmannus Gerardus H., van Mid- wolda (Old.) en de ISjarige voer mansknecht Ulmt O., van Blijham, hen toeriepen„Geef ons ook bier." Hierop werd geen acht geslagen, doch pas waren ze op de fietsen gestegen en slechts een kort eind in de rich ting van Winschoten gereden, of Van Maanen kreeg met een lat een peuter tegen zijn borst en Benninga een steek in den rug. Slechts een kleine afstand kon nu maar meer worden afgelegd. Benninga moest door het hevige' bloedverlies het fietsen over geven er weldra zonk hij bezwijmd aan den weg neder. Gelukkig kwam er spoedig hulp. De heer Dirks, van Winschoten, die juist passeerde, ont moette van Maanen, die bij zijn ker menden kameraad was nedergezeten, ging spoedig de hulp van derden in roepen, waarna de ongelukkige per rijtuig naar hier werd gebracht, na voorloopig door den heer dr. Reddin- gius, van Blijham, te zijn verbonden. Te Winschoten werd de hulp van den heer van Olm mede ingeroepen, die constateerde dat de steek (met een zwaar dolkmes bedreven) tot in de longen was doorgedrongen; door bloedverlies was Benninga geheel be- zwij md. De vermoedelijke dader, de 19jarige Harmanus Gerardus H., voornoemd, werd spoedig door de marechaussee naar hier gebracht, waar de verslagene en ook van Maanen hem als de dader herkenden. Hedenmiddag is hij geboeid naar het huis van bewaring overgebracht. Zulk een brutale aanranding kwam in de laatste jaren in deze streken niet voor. Zooals we reeds in 't kort vermeldden, Benninga werd reeds met den eersten trein te 5.38 naar Gro ningen vervoerd, om in het Acade misch Ziekenhuis aldaar te worden opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Offer der hitte. Te Nieuwepekela (Gr.) is de ge huwde arbeider H. D. bij het zichten door de warmte bevangen en daar door bezweken. Ongelukken. Toen zich twee zoontjes van den klompenmaker L. Vos te Vechel te bed begaven, kwam een hunner in aanraking met een brandende kaars en geraakte in brand. Daar de slaapplaats in een nogal afgelegen gedeelte der woning is ge legen, werd het ongeval niet onmid- delijk door de ouders opgemerkt en bekwam de jongen zoó ernstige brand wonden, dat hem het H. Oliesel moest worden toegediend. Men vreest, dat hij het wellicht met den dood zal bekoopen. Te Tegelen, bij Venloo, is nabij een uitspanningslokaal, waar concert ge geven werd en het op den weg zeer vol was, een kind overreden door een automobiel uit Den Haag. Het meisje was namelijk dwars over don weg ge- loopen, zoodat de eigenaar van de auto, de heer E„ geen schuld had. Toe.: moesten politie en marechaussée hem met getrokken sabel beschermen tegen de woede van het publiek. Te Wormerveer is de gehuwde en reeds bejaarde schildersknecht S. le venloos opgehaald uit een sloot achter zijne woning aan het Krommenieër- pad. Bij Burg en Weth. is ingekomen een verzoekschrift van N. J. Ran om verlof tot verkoop van alco holhoudenden drank anderen dan sterken drank in liet perceel Jan Steenstraat 15. Dc Burg. brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het op 6 Au gustus j.l. executoir verklaard ko hier No. 1. Bedrijfsbelasting, dienst 1906/1907, op heden aan de ont vangers der directe belastingen is ter hand gesteld. De belastingschuldigen worden herinnerd, hun aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Door B. en W. te 's Graven hage is als no. 1 aan den Raad ter benoeming voorgedragen als tijdelijk leeraar aan de H. B. S. met 3 j. cursus de Heer J. Gerritse, secretaris eener Kamer van Arbeid alhier. Te 's Graven hage is voor het acte- examen handteek enen U. O. 2e gedeelte geslaagd onze stadgenoot de beer G. Hellinga. Voor het examen gymnastiek, L. O. slaagde te Utrecht o. m. de heer W. F. Post. H. M. de Koningin heeft aan de letterlievende vereeniging „J. J. Cremer", het praedicaat „Konink lijk" verleend. Dienstweigeraar: Kriller. Het bestuur van den „Neder landschen Vegetariërsbond" heeft zich tot den minister van. justitie gewend met een adres inzake den dienstweigerenden landweerman 0. Kriller, die zich in hechtenis be vindt, doch niet in staat wordt ge steld zijn levenswijze de vegeta rische in de gevangenis te vol gen. De bond verzocht om maatregelen die dit voortaan aan zich in hech tenis bevindende vegetariërs zullen mogelijk maken. „Waar vegetariërs - zoo zegt het adres op grond hunner be ginselen zich onthouden van alle voedingsmiddelen, waarvoor het dooden van dieren noodig is, moet noodzakelijk hun voeding geduren de hun gevangenschap zeer onvol-' doende zijn, als zij het hun ver strekte voedsel, afkomstig van ge- j doode diéren of bereid met pro ducten daarvan afkomstig weigeren te gebruiken, en dit niet wordt vervangen door voedsel, waar de vegetarische beginselen zich niet tegen verzetten. Waar de zich in hechtenis bevindende landweerman C. Kriller een groot deel van het hem verstrekte voedsel moet wei geren, is er alle grond aan te ne men, dat de ons bestuur verstrekte mededeeling, dat de gezondheid van Kriller reeds ernstig geleden heeft, alleszins waarschijnlijk is. Redenen waarom wij er bij Uwe Excellentie ernstig op aandringen, zulke maatregelen te nemen, dat aan deze bezwaren worden tege moet gekomen.' Landbouwonderwijs aan miliciens. Van begin December tot einde Fe bruari zal in de garnizoenen hier ter stede, te 's Gravenhage, Assen, 's-Her- togenbosch, Bergen-op-Zoom, Leiden, Amersfoort, Breda, Amsterdam, Arn hem aan de miliciens der lichting 1906, die dit verlangen en hiervoor in de termen vallen, landbouwonder wijs worden gegeven. Aanbestedingen. Door het Provinciaal Bestuur is gisteren aanbesteed lo. Het verruimen en verdiepen van het Noordzee-kanaal en het ma ken van boordvoorzieningen en bij komende werken tusschen de Hem- brug en de grens van het vaarwa ter, in onderhoud bij de gemeente Amsterdam. Raming f277.000. Min ste inschrijver de Heer G. A. van Hattem, te Sliedrecht, voor f234,950, 2o. Het verdiepen tot 10.30 Me ter beneden N. A. P. van het Noord zeekanaal tusschen zijkanaal B. en de Westzijde van de bocht bij Bui tenhuizen en tusschen zij kanaal C en de nieuwe spoorwegbrug in de lijnAmsterdam Zaandam. Raming f197.000. Minste inschrijvers de lieeren M. J. van Hattum te Bever wijk, en W. Blankevoort Cz. alhier voor f163,500. 3o. Het maken en leveren van betonblokken voor de golfbrekers van de havenhoofden te IJmuiden. Raming f8000. Minste inschrij vers de heeren L. Volker Az., te Sliedrecht, en P. A. Bos, te Go- rinchem, voor f7300. De Kermis. De barometer heeft gelukkig aanlei ding gegeven tot overdreven bezorgd heid gisterhet weder heeft zich goed gehouden. Weinig of geen zon, betrok ken lucht, frischj es, maar geen nattig heid op straat ten minste. Wederom is 't een drukke dag ge weest. In den Stadsschouwburg wilden tal- rij ke bezoekers Schiller's „Maria Stuart" (vertaling van Ten Kate) zien opvoeren. Het tooneelstuk is voldoende bekend en werd uitmuntend gespeeld. Voor liet grootste gedeelte van het publiek zijn stukken als „Kleine Dora" meer geschikt. Edoch er moet voor allo smaken wat wezen, niet waar Altoos patrijs verveelt ook. In het „Brongebouw' vierde de heer Ter Hall een zijner gewone avondtri- omfen mot zijne geestige revue. Een uitmuntend denkbeeld was 't van den heer Van Gasteren, dat hij den heer- Ter Hall een keurigen krans als hulde aanbood, eene hulde, waarbij het tal rijk publiek zich gaarne aansloot. Op de Groote Markt was 't den ganschen dag overvol; 's avonds was er schier geen doorkomen aan. In „De Kroon" waar „de dochter van Mme Angot" gegeven was, vocht men om een zitplaatsje en waren „de luidruchtigen" niet weinig in hun nopjes als het Tiroler-gezelsehap zijn zang en snarenspel niet minder luid ruchtig uithaalde. In de Sint Bavo de fraaie voor stellingen met de Kinematograaf. Gister was de opkomst van het publiek beter, maar nog niet zooals de .vertooningen verdienen. Men overtuige zich door een persoonlijk bezoek van de waarheid onzer woor den. Bij Alberts Frères is gisteren het -N Men vreest voor het kind voor her senschudding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2