Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek. Kerk en School. V Een groote vertraging is daardoor veroorzaakt, dat één van de beklaag den een afschrift van het dossier ver langd, dat, naar verzekerd werd, eenige duizenden bladzijden bedraagt. In geen geval is er sprake van, dat de verdedigers om uitstel zouden hebben gevraagd, zooals één der bla den het wel heeft willen doen voor komen. Conflict confectiebedrijf. Naar aanleiding v; n het conflict tusschen grossiers en fabrikanten in het confectiebedrijf is er eene verga dering gehouden, thans speciaal van grossiers. Zij besloten met 4 tegen 2 stem men den fabrikanten in plaats van 25 pCt. zooals geeischt wordt, 12 pCt. verhooging aan te bieden. Een antwoord op dit besluit wordt van de confectiefabrikanten ingewacht op heden. Wordt het voorstel afgeslagen dan zullen de grossiers, aldus hebben ze besloten naar eigen goeddunken han delen, nl. 25 pCt. toestaan of zich vrij maken van den fabrikant en zelf de vervaardiging van confectie ter hand nemen. Er werd nog opgericht eene ver- eeniging voor confectionnairs. De prijsvraag voor het Vredespaleis. Wij lezen in Architectara Het is niet de bedoeling hier nog eens de geschiedenis van de prijsvraag voor het Vredespaleis te behandelen, maar nu misschien spoedig de beslissing tot den bouw zal worden genomen, achten wij het onzen plicht er nog eens op te wijzen, dat o.i. er bekroningen zijn toegekend aan ontwerpers, welke zich niet in alle deelen aan het programma hebben gehouden. Wij meenden bij sommige der bekroonde ontwerpen te kunnen vaststellen I. Een verregaande overschrij ding der gestelde bouwsom want ofschoon geen begrooting was ge vraagd, kon met groote zekerheid door deskundigen worden gecon stateerd, dat met de gestelde bouw som geen rekening was gehouden. II. Een te ver buiten de grenzen gaan van het op de siltuatie aan gegeven bouwterrein, terwijl art. 13 van het programma een zekere be perking stelt. III. Een afwijking in de voorge schreven afmetingen en ligging van sommige lokalen, genoemd in art. 14, en IV. een andere dan de voorge schreven behandeling der teeke- ningen, onder h. van art. 2 ge noemd. Nu luidt art. 5 van het program ma Bijaldien de vervaardiger van eenig ontwerp een der bepalingen van het programma niet behoor lijk nakomt, blijft zijn ontwerp buiten aanmerking voor eenige onderscheiding en art. 8Door de aanvaarding van de opdracht hebben de leden der jury zich ten volle vereenigd met alle bepalingen van het pror gramma der prijsvraag, etc. Naar aanleiding van deze arti kels is er, naar onze meening twijfel mogelijk, betreffende de wettigheid der uitspraak van de jury, een meening, waarin wij zijn gesterkt door de conclusie van onzen rechtskundigen adviseur, luidende als volgt „Door het programma is een rechtsband gelegd tusschen het beheer der Carnegiestiehting en de verschillende mededingers. Volgens art. 5 moet een ont werp, waarbij de bepalingen van het programma niet be hoorlijk zijn nagekomen, buiten aanmerking voor eenige onder scheiding blijven. Voldoet het bestuur van' de G'arnegie-stichting niet aan deze bepalingen, dan wordt het zeer zeker tegenover de mededingers tot schadevergoeding verbonden geacht. Indien dus de jury, die door voornoemd bestuur is benoemd en aangesteld, en voor wier beslissingen dit bestuur aan sprakelijk blijft, voorzoover deze beslissingen van de artikelen van het programma afwijken, plannen bekroont, die volgens het programma niet in aanmer king mochten komen, zal men hiervoor het bestuur der Carne- gie-stichting ter verantwoording kunnen roepen." Wanneer het dus vaststaat, dat bij de bekroonde ontwerpen afwij kingen van het programma zijn te constateeren, „zou er aanleiding kunnen zijn het Carnegie-bestuur in rechten aan te spreken". Het komt ons voor, dat bij aan vaarding van bovenstaande con clusies er voor de architecten alles zins aanleiding kan zijn, zich met elkaar te verstaan, ten einde te bespreken, wat zij onder deze om standigheden wenschelijk achten te doen. Oud-Onderofficieren. Zaterdagmorgen ving in het concert- I ge bouw „De Harmonie" te Hilversum, de 19de algemeene vergadering van den Koninkl. Ned. Bond van Oud- Onderoflflcieren aan. Voorzitter is de heer A. C. de Koek van Haarlem. De voorzitter riep den aanwezigen het welkom toe, in 't bijzonder den burgemeester van Hilversum, den heer Gülcher. De voorzitter zeide verder, dat het afgeloopen jaar veel beroering gaf, en de weg van 't hoofdbestuur niet met rozen bezaaid was. Spr. drong er met klem op aan, vertrouwen te schenken aan het hoofdbestuur. Uitgebracht wordt het verslag om trent de werkzaamheden en den toe stand van den bond gedurende het afge loopen jaar, waaraan wij o. m. het navolgende ontleenenKon het vorige jaar gewezen worden op bestendiging van den rustigen gang der zaken, de met algemeene stemmen aangenomen voorstellen betreffende statutenwijzi ging, schokten den bond zoodanig, dat die rustige gang plaats maakte voor een strijd, die door velen met ongerustheid werd aangezien. Hoewel de strijd nog niet beslecht is, hoopt dealgemeene vergadering daarin de zoo noodige beslissing te geven. Bij het einde van het jaar waren de gewijzigde statuten nog niet goedgekeurd. Ging de quantiteit van den bond achteruit, het tegengestelde was het geval met de kwaliteit. De afdeeling Hëllevoet- sluis werd ontbonden. Z. K. H. Prins Hendrik aanvaarde het bescherm heerschap van den bond. De heer J. H. Gerritsen trad op als onder-voor zitter. De bondskalender gaf f 100 overwinst en dit werd gevoegd bij het kapitaal van vet weduwenfonds, dat bij voortduring steun ondervindt. Op 27 Mei werd te Arnhem onthuld het monument van den vroegeren eere-voorzitter, generaal Karei van der Heijden. Naar aanleiding van het be sluit der algemeene vergadering, stelde het hoofdbestuur zich in verbinding met eenige gepensionneerde rijks-amb tenaren, teneinde wijziging te krijgen in art. 24 van de wet op de pensioenen der burgerlijke ambtenaren. Aanvankelijk werd reeds eenig suc ces verkregen, daar de minister het billijke van het streven inzag. Zoodra de tijd gekomen is, zal hierop nader worden aangedrongen. In overleg met eenige militaire vereenigingen werd een verzoekschrift gericht aan de mi nisters van Oorlog, Marine en Koloniën, om opnieuw aan te dringen op het tot stand komen van een wet, regelende de weduwen-pensioenen van militairen beneden den rang van officier. De commissie ter behartiging van de stoffelijke belangen der leden enz. kan tevreden zijn over het resultaat van haar werken f 2353.75 werd aan renteloos voorschot verstrekt. De com missie verklaart openlijk niet te kun nen meegaan met het voorstel der Commissie van Zessen, om uitsluitend op advies der afdeelingsbesturen voor schotten te verleenen met borgen. Aan ondersteuningen werd verstrekt f 535, voornamelijk wegens ziekte of werkeloosheid. Aan behoeftige wed wen werd uitgekeerd f 1030. Een woord van hulde komt toe aan de afdeeling 's Gravenhage- en hare commissie voor de bondsloterij. Op 1 Januari jl. was beschikbaar voor rentelooze voorschotten f2581; voor ondei steuningsfonds f 1459voor weduwen- en weezenfonds f8674. Dubbeltjesfonds38 kameraden over leden en evenveel keeren werd f100 uitgekeerd. Het aantal leden bedraagt 1092. De toestand van het orgaan is niet rooskleurig. BINNENLAND. Vroege winter? De kieviten en de ooievaars rusten zich in Oost-Duitschland tot de groote afreis uit. In de vorige week waren massa's bij elkander. De ooievaars hielden drukke vliegoefeningen met hunne jongen om ze voor de groote reis te trainen. Voor onze huismoeders eene waar schuwing, om aan het opdoen van den benoodigden brandstoffen-voor raad te denken. Prijsvragen. In Maart 1.1. werden door de heeren Van Loo steenfabrikanten te Dieren, drie prijsvragen uitgeschreven, ten doel hebbende het ontwerpen van verblend- steen in verschillende hoofd-tinten, in verband met de decoratieve steen, een nieuwe vinding, door hen Bricorna ge noemd. Zij loofden aan verschillende prijzen een bedrag uit van f1500. Op deze prijsvraag zijn 17 antwoor den ingekomen, n.l. 6 voor een hal in een bankgebouw, 3 voor gevels van een stationsgebouw in een landelijke streek, en 2 voor een gevel van een deftig heerenhuis. Waarschuwing in Poëzie. De vele Amsterdammers en andere inwoners des lands, die in deze dagen het prachtige Spaanderswoud tusschen Hilversum en 's Gravenland bezoeken vinden daar op bordjes tegen hooge dennenboomen gespij kerd, het volgende rijmpje: In Uw huis duit gij geen prullen, Op Uw vloer geen vuil papier; Wilt dus daarmeê het bosch niet vullen, Wat in Uw huis geldt, geldt ook hier. De boschwachter verzekerde ons, dat deze poëtische waarschuwing trouw wordt gelezen en groot succes heeft. Handelsreizigersvereeniging Noord-Holland. In den fraai a giorno verlichten tuin van het Tolhuis nabij Amsterdam gaf Zaterdagavond de Handelsreizigersver eeniging „Noord-Holland" 'n feestuit- voering. Het mannenkoor „Kunst en Vriend schap", fdirecteur de heer G. Th. Strik- wold, en de muziekvereeniging „Trou moet Blijcken", directeur de heer Carl J. Th. Franke, gaven belangloos hun medewerking. Een aangename stemming, heerschte gedurende den ganschen avond. De Handelsreizigers-Vereeniging „N. Holland" heeft haren leden 'n aange- namen avond geschonken. Geen eiectrische centrale. Het plan om te 's Hertogenbosch eene eiectrische centrale op te richten zal voorloopig niet uitgevoerd worden; het is stellig voor eenige jaren van de baan, want de kosten 2 3 ton schrikken af. Een 100-jarige. J. Pieters te Surhuisterveen, zal 15 dezer haar lOOsten geboortedag kunnen vieren. Een commissie heeft zich in het dprp gevormd, om dien dag voor de jubilarisse recht aangenaam te maken. Hooibroei. Onder Ilpendam aan den Wester- weg, in de Purmer, is door hooibroei verbrand de mooie ouderwetsche boerderij door Klaas de Waal. Alles was verzekerd. Door den bliksem gedood. Tijdens een hevig onweder, dat dat boven Doetinchem woedde, werd het paard van den landbouwer N., voor den ploeg gespannen was, op het land door den bliksem dood geslagen. Slim. De Bossche berichtgever van De Telegraaf schrijft: Verleden jaar heeft men te 's-Her- togenbosch een nieuw gebouw gezet voor R. H. B. S., omdat het in ge bruik zijnde te klein was. Het toe latingsexamen voor die inrichting is dit jaar vergelijkend geweest, want ook het pasgezette nieuwe lokaal is., te klein om alle leerlingen die van de school gebruik wenschen te maken, te bergen. Chineezen. Te Rotterdam zwerven een dertigtal Chineezen rond, die hier of daar een winkel binnenloopen om inkoopen te doen, maar later blijkt het dat zij meer medegenomen dan gekocht hebben. Een paar winkeliers op den Schiedamschendijk, die er ingeloopen waren, hebben aangifte gedaan bij de politie. Ongelukken. In de Elandstraat, nabij de Riemer- straat te 's-Gravenhage heeft een treu rig ongeluk plaats gehad. Een onge veer 70-jarige juffrouw, wonende in de nabijgelegen Westerbaenstraat, werd bij het oversteken van de rails door de eiectrische tram gegrepen en ge raakte onder de wielen. In deernis- wekkenden toestand werd de ongeluk kige opgenomen en per raderbaar naar het gemeenteziekenhuis vervoerd waar zij in den loop van den avond, overleed. De politie stelt een onderzoek in, teneinde te kunnen vaststellen, of dit ongeluk te wijten is aan de schuld van den wagenbestuurder, dan wel of hier slechts aan een droevig toeval te denken valt. De heer W. J. R. te Amsterdam, die gisterenavond met het stoomschip Soestdijk pl.m. 1000 meter buiten den Waterweg was, op weg naar Amerika, heeft zich, om naar de werking der schroef van het stoomschip te kijken, wat ver voorovergebogen, waardoor hij het evenwicht verloor en in zee viel. Hij heeft zwemmende den Noorden- dam kunnen bereiken en daar die gedeeltelijk onder water stond, heeft hij ook in den Waterweg nog een 600 meter moeten zwemmen om aan wal te kunnen komen. Aan boord van het stoomschip schijnt men het ongeval niet te heb ben opgemerkt. Het driejarig zoontje van den heer K. te Nieuwersluis liep voorbij een onder een kar gespannen hond. Dit dier sprong op het kind af, wierp het tegen den grond en begon het in het gezicht te bijten. Reeds was het ge zichtje deerlijk geschonden, vóór eenige personen konden toeschieten om het kind uit de klauwen van het dier te verlossen, wat niet gemakkelijk viel, daar het wilde beest niet dan met veel moeite en na het ontvangen van een dracht stokslagen zijn prooi los liet. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Daar B. en W., blijkens een Raads stuk van 28 Juni 1.1., tot de mee ning zijn gekomen, dat de staat der gemeente-werklieden, die onder het Werkliedjnreglement vallen, door den Gemeenteraad moet worden vastgesteld, bieden zij ter vaststel ling aan den Raad aan een lijst van de werklieden bij de Gemeente lichtfabrieken, de Openbare Werken, de Gemeentelijke Duinwaterleiding, de Gemeente-reiniging, de(n) Hout en de plantsoenen en het haven wezen. In bedoeld Raadsstuk van 28 Juni 1.1. zeggen B. en W., dat zij tot de meening gekomen zijn, dat de vaststelling van den staat „vol gens de letter van dat besluit (n.l. van 3 Febr. 1904) tot de taak van den Raad behoort. Het steekspel op den a.s. Konin ginnedag heeft vasten vorm aange nomen. Er wordt nu 3 keer in de week gerepeteerd. 152 Gecostumeer- den nemen er aan deel, waarvan 50 hoofdpersonen, 45 te paard. De strijders zijn alle geoefende rijders en officieren. Het terrein voor het Paviljoen, waarop het steekspel zal geschieden, is door de Gemeente afgestaan, het Paviljoen zelf door de Regeering. Op de Doelen worden de alge meene repetitiën van het geheel gehouden, het Doelenveld is hier voor afgestaan door -de Gemeente. Minnaars van muziek verwijzen wij naar de advertentie in ons blad van heden over de Muziek-prijsvraag van de firma Aarts en Co., Groote Houtstraat 103. Lawntennis. Zaterdag werden de volgende par tijen gespeeld: Heeren enkel open. Eerste ronde E. Vas Visser slaat jhr. H. van Coe- hoorn van Sminia met 6—2, 75, mr. K. W. A. Beukema slaat mr. N. van Ogtrop met 46, 6—2, 61. Tweede rondemr K. W. A. Beuke ma slaat E. Vas Visser met 63, 61G. Scheurleer slaat Jhr. N. G. Te- ding van Berkhout met 63, 6—3. Gemengde dubbelspelen open. Eer ste ronde: mevr. van Coehoorn van Sminia en mr. J. Lieftink winnen van mej. N. N. en D. Stein -Parvé wegens niet opkomen. Dames enkelspelen. Eerste ronde: mevr. v. Lennep slaat mevr. van Coe hoorn van Sminia met 60, 6—3, 61; mej. C. H. Steyn Parvé wint van mej. A., die niet opkwam; mej. L. H. Dolleman wint van mej. B. die niet opkwam; mej. E. Dolleman wint van mej. C. die niet opkwam. Gemengde dubbelspelen met voor gift. Eerste ronde. mej. H. C. Steyn Parvé en D. J. Stein Parvé slaan mej. M. Huffman en W. Hallemeister met 6—3, 6—3. Heeren dubbelspelen. Eerste ronde. Mr. van Ogtrop en Beets slean F. Breitenstein en Mr. J. Lieftink met 75, 6—4. Tweede ronde: mr. K. W. A. Beukema en H. V. B. P. Wijn malen slaan jhr Th. Prins van West- dorpe en D. J. Stein Parvé met 64, 6—3. Heeren enkelspel met voorgift. Eer ste ronde: Wad slaat jhr. H. van Coehoorn van Sminia met 86,64; F. Breitenstein wint door niet opko men van Toussaint, en D. J. Steyn Parvé door niet opkomen van jhr. Th. Prins van Westdorpe. ZANDVOORT. Het jongentje, dat de vorige week alhier zoo ongelukkig terecht kwam, toen hij zijn vlieger wilde halen, die in de telefoondraden verward geraakt was, gaat eenigszins vooruit, maar ligt nog steeds in het Mariagesticht te Haarlem. Het is het zoontje van den heer De Kat, te Amsterdam, voorzitter der Vereeniging „Muiderpoort". Niet al leen is de linkerarm nagenoeg ver koold en zal deze zeer waarschijnlijk moeten worden afgezet, doch verder is het geheel hoofdhaar weggebrand en de schedel ernstig gekneusd. Ook aan de beenen zijn brandwonden. Zijn witte sportpantoffels vlogen tegelijk met het hoofdhaar in brand, toen hij de draden van de eiectrische verlich ting aanraakte. HAARLEMMERLIEDE. In deze gemeente is in de maand Juli op een bevolking van 3350 zielen geen enkel sterfgeval voorgekomen. SCHOTEN. Bij een door de politie alhier gehouden onderzoek omtrent de naleving der Arbeidswet in de verschillende fabrieken en werk plaatsen, zijn in een 6-tal inrich tingen overtredingen geconstateerd, waarvan proces-verbaal werd opge maakt. SANTPOORT.Men schrijft van hier aan het „N. v. d. D." Het woord "prakbosch,, zal niet aan alle lezers bekend zijn. De menschen hier spreken van prak bosch en van prakken. Met het werk woord „prakken" bedoelen zij dan het ondiep omspitten van bosch- grond. De zaak is als volgtVeel bosch higr bestaat uit laag hout. Vooral eiken hakhout groeit hier overvloe dig. Na een bepaald getal jaren wordt het bij den grond afgehakt. Dit geschiedt om de 6 h 7 jaren, indien de takken moeten dienen voor rijs, dat door de tuinders wordt I gebruiktof wel om de 20 jaren, als het gaat om de eiken palen, welke bij de boeren gezocht zijn. Nu is van prakbosch alleen daar sprake, waar het hout vele jaren lang mochtgroeien. Wortels van zes jarig hout kunnen het spitten nog niet verdragen. Wanneer nu een stuk boschgrond, met eiken beplant, bijvoorbeeld een twintig jaar heeft gestaan, dan ko men de hakkers en vellen het hout. In het eerstvolgende voorjaar na den haktijd wordt de bodem, zooveel de diep gewortelde eiken stronken het maar toelaten, bewerkt en voor bebouwing geschikt gemaakt. Eén steek diep wordt de grond omgewerkt. Enjin den losgemaakten grond, welke twintig jarenlang de bladeren ontvangen heeft en alzoo vruchtbare teelaarde bezit, vinden de aardappelen eene uitnemende plaats om te ontwikkelen en vruch ten te geven. In verband met dit prakbosch kan nog de volgende bijzonderheid vermeld worden. Bij enkel landei genaars bestaat namelijk de vriend- delijke gewoonte, stellig afkomstig uit den ouden tijd, om een stukje prakbosch aan behoeftige lieden voor aardappelteelt kosteloos af te staan Vroeg in het voorjaar, soms al in den winter, komen dezen zich bij den boschwachter aanmelden om zulk een hoekje grond. Zoodra de houtveiling voorbij is en de weers gesteldheid het gedoogt, worden de arbeiders, die aangenomen zijn en bijna niemand wordt terugge wezen toegelaten tot den bouw. Zij prakken en poten, om later te oogsten. Half Augustus begint men met het rooien van de aardappelen. Er zijn ditmaal stukken prakbosch, welke veel van de droogte hebben geleden en alzoo minder zullen op leveren dan aan de bewerkers lief is. Maar feitelijk is het alles toegift. Een paar zak goede zandaardap- peltjes worden van het prakbosch huiswaarts gedragen en van pacht wordt ditmaal eens niet gesproken. Dat zijn de zegeningen van ons prakbosch. VELSEN. De nieuwe stoompont Velsen heeft het na eenige dagen sukkelen, vanmiddag afgelegd. De Kennemerland onderhoudt nu zoo goed en zoo kwaad als het gaat, den overtocht. De verbonden geheel-onthouders- vereenigingen „Beverwijk" en „Vel sen en Omstreken" hebben gisteren een groote openluchtmeeting gehou den in den tuin van café Bloem oor d". De Heer D. de Clercq, van Bloe- mendaal, en Ds. Winkel, van Limmen traden als sprekers op, terwijl eene zang vereeniging ter afwisseling eeni ge nummers ten beste gaf. Het verkeer over het Noordzee kanaal is sommige dagen zoo druk, datnietallesgelijkdoor de stoompont kan worden overgebracht en dat óf de tram óf eenige rijtuigen moeten wachten. IJMUIDEN. Mochten we dit voor jaar melding maken van het met le vensgevaar redden der bemanning van het Noorsche barkschip „Rigi"> bestaande uit elf manschappen, thans kunnen we mededeelen, dat heden morgen bij den heer C. J. alhier, be richt inkwam van Z. E. de minister van Buitenlandsche Zaken, dat van Hr. Ms. gezant te Stockholm bericht is ontvangen, dat door de Noorsche regeering aan den schipper van den stoomtrawler „Holland VIII", 100 kronen en aan twee der matrozen ieder 50 kronen zijn toegekend. Zooals gemeld, waren 't deze drie dapperen, die de redding volbrach ten. BEVERWIJK. 288 leerlingen der openbare school hebben een boot tocht gemaakt naar Artis te Am sterdam als belooning voor trouw Schoolbezoek en goed gedrag. Aan boord werden broodjes en andere versnaperingen uitgedeeld. WIJK AAN ZEE. Aangaande de aangekondigde feestviering meldt men nog, dat de datum daarvan is gekozen omdat op den 14 Augustus 1881 de doorgraving van het duin door het dorp naar het strand de Zwaanstraat geheel voltooid was en van dien dag af het vroeger achter de duinen verborgen Wijk- aan-Zee werkelijk een zeebadplaats geworden was. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft gisteren (Zondag) in de kapel van het Seminarie te Warmond de tonsuur en de mindere Orden toege diend aan de Heeren N. Appelman A. J. Boks H. Brouwers A. J. B. van Dieren Dr. E. M. M. Hamer H. J. P. HemsingA. A. M. Heij- demanW. P. J. JanusB. P. M. de Jong; J. G. KerkvlietP. A. Kleintjes J. P. J. Kok A. P. C. Konijn W. PI. KooijH. C. Kop- pertJ. A. A. Lassooij; J. A. van Muijen; L. van der Pluijm; A. J- Ratté J. Roben Th: A. Seijsener; A. Slijkerman; B. N. Terra; K. A. H. van Veen; J. G. Verhoeff en J. M. Vermeulen. Mgr. van Evren Dorens. Onder zeer groote belangstelling had Zaterdag de plechtige uitvaart plaats van Mgr. J. M. van Erven Dorens, tot voor zeer korten tijd pastoor-deken te dezer stede. Vrijdagavond was het stoffelijk over schot van uit het sterfhuis aan de Prinsegracht overgebracht naar de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat, waar het geplaatst werd in het priesterkoor en Zaterdagochtend om negen uur werd in deze kerk, aan het hoofd waarvan de thans ontslapen priester stond, de plechtige uitvaartdienst ge houden. Het ruime kerkgebouw was geheel gevuld met een belangstellende schare. Het hoofdaltaar was met rouwdoek getooid, en voor het altaar stond de kist van den beminden Deken, gedekt met het lijkkleed, waarop de teekenen van de waardigheid van den afgestor vene en omringd door brandende kaarsen. Om negen uur nam de dienst een aanvang met het zingen van de Lauden, door de gezamenlijke priesters, waarna Mgr. Spoorman, deken te Delft, de plechtige H. Mis opdroeg, hierbij geassisteerd door de Weleerwaarde lieeren Krook, als diaken en Van der Cammen als sub-diaken. Onder deze plechtigheid bracht een zangkoor het Requiem van Schweitzer ten gehoore. Ook werd door het koor evenals later op de begraafplaats de De Profundis en Jesu Salvator gezongen. Een aangrijpend oogenblik was voor al dat, waar de kist vanuit het priesterkoor langs het hoofdpad tus schen de dichte menigte door de kerk werd uitgedragen, terwijl het orgel Chopin's treurmarsch deed hooren. Ook buiten de kerk een talrijke menigte en velen volgden van daar den rouwstoet naar de begraafplaats, waar evenals in de kerk verschillende autoriteiten werden opgemerkt. Ove rigens droeg de begrafenis den stem pel van grooten eenvoud, gelijk de overleden priester dit had gewenscht. Vandaar dat er in de kerk geen lijk rede werd gehouden en geen bloemen het lijkkleed dekten. Nadat in de kapel door pastoor Van der Haagen de plechtigheden waren verricht en het zangkoor wederom een der gewijde liederen ten gehoore had gebracht, werd het stoffelijk overschot van mgr. Van Erven Dorens in den priesterkelder bijgezet, in tegenwoor digheid van de Eerw. geestelijkheid van 's-Gravenhage en scheveningen en van eenige priesters van elders en prof. Hensen van het seminarie te Warmond. Hiermede was de plechtigheid om half één geëindigd. Naar het voorbeeld van zijn door- luchtigen Voorganger,ZEm. Kardinaal- AartsbisschopGoossens,zalmgr.Mercier, aartsbis chop van Mechelen, op den feestdag van O. L. Vr. Hemelvaart, Antwerpen's patroonfeest, eene pon tificale H. Mis in de Lieve-Vrouwe- kerk aldaar opdragen. Kardinaal Vincent Vanutelli, ge zant van Z. H. den Paus op het Eucharistische congres te Doornik, zal morgen te Brussel aankomen en afstappen aan de Nunciatuur. ZEm. verblijft daar slechts 24 uren, en vertrekt vandaar, vergezeld van Mgr. Heylen en Mgr. Solari, auditeur der Nunciatuur, naar Doornik. Witte Paters in den Elzas. De Regeering van Elzas-Lotharingen heeft toegestaan, dat er te Altkirch, nabij Mühlhausen een seminarie van de Witte Paters gevestigd wordt. Deze inrichting zal een nieuw leger van missionarissen voor de Duitsche ko loniën van Afrika op de been brengen. Het seminarie komt onder leiding van pater Froberger, provinciaal te Trier, en wordt in October a. s. met twee professors uit Carthago (Tunis) en een dertigtal leerlingen geopend. Als curiositeit vermelden we alsnog, dat er in de dagen van het Fransche schrikbewind nabij Altkirch een kas teel stond van de graven van Montjoie, welke naam, in het Duitsch Froberger, die van den president van het nieuwe seminarie te lezen geeft. Het kasteel werd door de revolutie met den grond gelijk gemaakt en de<grafelijke familie nam de vlucht naar Oostenrijk. Pater Froberger blijkt inderdaad een afstammeling van dit adellijke ge slacht. De Montjoies of Frobergers hebben aan het diocees Bazel twee prins-bis schoppen geschonken. De Raad van Beroep in zake het R.K. Bijzonder Onderwijs te's-Gra venhage heeft tot voorzitter gekozen mr. Loeff en nam als zoodanig om' slag mr. A. M. B. Hanlo, raads heer in den Hoogen Raad. Ter voorziening in elf uren onder wijs in de natuurkunde aan de H- S. met 3-j. cursus in Den Haag, he)T ben B. en W, aldaar den Raad n volgende aanbeveling gedaanF. V» Lohuizen,doctorandus in de wis- natuurkunde te ArnhemH. Corve id. te Leiden. dip j|c 3jj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2